ELIZABETH MOOT Jk ben gek ®p foto's' PRINS CHARLES de aanstaande koning van Ingeland holtkns nieuwsblad Invloed van de zomer 1965 op de bemestingstoastand OKBMR VERVOER DOOS DE LINT? Seldverslindende helicopters in Imerika Zaterdag 22 januari 1966 Elizabeth Mooy is een van de populair ste televisie-omroepsters van ons land. Haar liefhebberij is „Dierendieren en dieren". Onder de dieren neemt het paard wel een hoofdplaats in. Haar foto hobby weerspiegelt haar dierenliefde nog eens nadrukkelijk. FLATJE IN AMSTELVEEN Ze is sinds kort verhuisd. Haar "flatje geeft een nauwkeurig beeld van de be woonster. Met zorg gekozen meubels Fijne gravures met jachttaferelen, bron zen beelden van paarden. Een tafelaan steker in de vorm van een laars met spo ren. Maar uit alles straalt een warme gloed. Zou ik een naam moeten bedenken voor Elisabeth Mooy, ik zou haar Miss Glimlach willen dopen. OP EEN RAKE MANIER Terwijl, onze fotograaf zijn spullen op tuigt, is A.V.R.Ö.'s Miss Glimlach bezig in haar keukentje, ze zet koffie. Met de dampende kommen koffie komt ze even later binnen, lacht en kijkt, zegt „En Hoe ben je in je huidige beroep terecht gekomen Haar gezicht plooit zich nogmaals in een warme glimlach en zegt: „Ik was assistente bij een dierenarts". Zo maar hoorde ik, dat er een vacature bij de A.V.R.O. was voor een omroepster. Ik heb op de gok gesolliciteerd. Ik ben er ook zo maar ingerold. Je bent ook eigenlijk goed opgevallen in de periode met de Lou van den Burg Quizz? Ja, maar ik was toen al een poosje in dienst van de A.V.R.O. Wat trekt je in dit vak aan? Ze wacht geen sekonde, maar zegt: „De onregelmatigheid. Nu dit, dan dat. Een dag en een avond keihard in touw en dan twee dagen heerlijk niksen. Wat ik ook waardeer is de confrontatie met zoveel aspecten van het leven. Je leert zo veel waar je vroeger geen weet van had. Kort geleden was ik in een bedrijf voor heren- confeetie. Wist ik veel hoe zo'n heren- costuum gemaakt werd. Als je een pak ziet hangen in een etalage, heb je eigen lijk geen benul wat er allemaal achter de produktie zit. Het klinkt raar, maar het was gewoon een openbaring voor me. Ik heb nu ook weer zo ontzettend veel plezier in het,vrouwenprogramma, dat we nu hebben opgezet. Het kost je hele per soon, maar het is erg boeiend. Het is be langrijk ook wie je tegenover je hebt, ik bedoel de persoon. Het paardje Dominique.. Heb je wensen wat betreft je T.V. werk? Ze knikt enthousiast. Ja, ik zou dol graag een sportprogramma willen ma ken. Ook in het zuiver menselijke vlak. Gesprekken met mensen over hun sport, hun hobby. Wat ze trekt en hoe zij er toe gekomen zijn om juist die bepaalde tak van sport te kiezen. Fotogxafeer je? Ja, erg graag, ik heb een dóódsimpel camera'tje, maar ik ben gek op foto's. Ook op foto's die ik niet zelf maak. Ze haalt ergens een map te voorschijn. De mensen sturen me vaak foto's. Foto's van de beeldbuis af gemaakt. Fo to's van paarden enz. Wat is jouw voorkeiuvsonderwerp? Dieren, honden, paarden, geen land schapjes. Ook mensen. Ik ben geen ster met de camera. Maak maar gewone kiek jes, maar ik doe het wel met mijn hart. En dan komen er plaatjes te voorschijn. Vakantiefoto's, paarde-foto's en opnamen van honden. Ik lach wat voor me heen. Je foto's zijn geen kunstwerken, maar ze hebben inder daad iets. Het is niet precis onder woor den te brengen. Er komt een foto op de proppen van haar paardje Dominique. Ze spreekt de naam met een zekere ver tedering uit, bijna strelend. Kijk, hier hebben ze haar gefotogra feerd, maar dat is geen paard! Ht afgrijzen in haar woorden is voel baar. Ik kijk, ja zelfs een leek ziet, dat hier alle sierlijkheid verdwenen is. Paarden fotograferen is moeilijk, maar erg dankbaar, zegt ze. Meestal wordt het hoofd te groot afgebeeld. Hier, ze trekt een grote foto uit de stapel. Hier heb ik een goeie, die heb ik zelf gemaakt. Het kan best, alles zit er goed op in de juiste verhouding, de achterhand, het hoofdje allesDat is een PAARD! Ze zegt het zonder een zweem van grootspraak, ze constateert een feit. Het flitslicht van onze fotograaf vlamt op. Hij tracht iets van de gelaatsexpres sies van de druk babbelende Elizabeth vast te leggen. Nu het onderwerp Paarden is gewor den heeft ze genoeg te vertellen. Rondom haar voeten ligt de grond bezaaid met foto's in allerlei afmetingen en soorten. Ik kies er een paar uit, wellicht iets om bij dit interview te illustreren. Tussen de bedrijven door schenkt onze gastvrouw nog een kopje koffie in. Fotowachter Paul Langenhoff schiet zijn film vol, een opname van het knusse flatje, nog een plaatje van Elizabeth, dan is hij klaar. We drinken de koffie uit en Paul pakt zijn spullen in de combi-tas. Tien minuten later laat Miss Glimlach ons uit. JAN A. KLEYN. Het Engelse koningspaar staat voor de vraag, wat er moet gebeuren met de troonopvolger Prins Charles, die naar het schijnt nu wel genoeg gestudeerd heeft en toch iets omhanden moet hebben. Tenzij er iets onvoorziens gebeurt, kan het wel tien en misschien nog wel twintig jaren duren voor en aleer deze jongeman de gang naar Westminster Abbey maakt om daar te worden gekroond. De vragen, waarvoor het Engelse ko ningspaar thans wordt geplaatst, roepen herinneringen op aan de situatie, waarin zich eens Koningin Victoria en haar ge maal, Prins Albert, bevonden. De oudste zoon, Edward, moest ook op het koning schap worden voorbereid. Vooral onder invloed van Prins Albert, een bijzonder hoogstaand man maar een uitmuntend slecht paedagoog, werd de jongen onder worpen aan een ijzeren leefregel en zelfs zijn genoegens werden nog dienstig ge maakt aan de studie. Want de prins mocht nooit ofte nimmer vergeten, dat hij eens koning zou zijn! Edward heeft tot voorbij de middelbare leeftijd moeten wachten tot hij koning werd, want Victoria bleef zitten waar zij zat. Ze achtte trouwens haar zoon onge schikt en bleef hem als een kleine jongen behandelen. Dat Edward op zijn beurt het niet altijd even nauw nam en zelfs eens (als getuige) in een echtscheidingszaak werd gedagvaard, gaf hem de naam van een lichtzinnig man. Maar eenmaal ko ning bleek hij niet door maar ondanks de wijze lessen van papa en mama deze taak voortreffelijk te vervullen. GEEN STUDIEHOOFD Hoezeer deze gestrenge en plichtsge trouwe opvattingen van Prins Albert nog zijn doorgewoekerd kwam nog op andere wijze aan het licht. Zijn lievelingsdochter Victoria huwde met de Duitse Kroon prins, die ook al zéér lang moest wachten tot de oude Wilhelm I er mee ophield en toen slechts 100 dagen regeerde. Hun zoon was Wilhelm, later de Tweede, „Der Kaiser". Ook hij kreeg een zeer strenge opvoeding, geheel in de lijn van wijlen zijn grootvader en zijn grootmoeder Vic toria. Hij groeide daardoor op tot een on evenwichtig, eigenzinnig en ijdel mens, en het is een open vraag in hoeverre Enge land het aan Albert en Victoria te danken had, dat het in 1914 met Duitsland in oorlog kwam! Inmiddels blijken Elisabeth van Enge land en Prins Philip ook al vroeg zorgen te hebben gehad voor de opvoeding van de troonopvolger. Plij was al evenmin als zijn voorvader Edward VII een stu diehoofd. Prins Philip is krachtens zijn opvoeding zeeman, krachtens zijn lief hebberij een prima sportman. Besloten werd, dat de jonge prins zou worden op gevoed tot een man, die tegen een stootje bestand was. Daartoe kwam hij ter school in Gordonstown, een instelling, geleid volgens bepaalde principes, die de jon gens opfokt tot „kerels van stavast". Vroeg opstaan, vroeg naar bed, veel sport, strenge tucht, geen luxe, degelijke kost, harding tegen weer, wind en ontberingen. Uitnemend geschikt voor jongens, die idealen hebben in de richting van zuid- poolvorser of pionier in de wildernis, want ze zullen zich onder alle omstandig- heden kunnen redden. BIJ DE MARINE? Ook aan zulk een opleiding komt een eind en voor een kroonprins zijn er dan niet veel mogelijkheden meer. Was Prins Charles een jongeman met zin voor studie, dan zou de universiteit van Oxford wellicht de aangewezen rich ting zijn, al was ook dit niet rondom vei lig, want Edward VII had tijdens zijn stu dententijd ook nogal eens een nestje uit gehaald. Nog vlak voor zijn dood had zijn vader een heel onaangename kwestie moeten regelen Albert had bepaald verdriet van zijn zoon en begreep niet, dat zijn uitnemende plannen zo weinig vrucht droegen. Er zijn. voor een kroonprins echter mo gelijkheden open bij de gewapende macht en gezien de traditie van de Von Batten- bergs, het geslacht van Prins Philijx, ligt het voor de hand, dat een loopbaan'bij de marine aantrekkelijk wordt geacht. De oom van Philip, Mountbatten (de Battenbei-gs hebben in Wereldoorlog I hun geslachtsnaam verengelst), heeft als admiraal (en ook op andere wijze) een briljante carrière gemaakt. Philip zelf is als adelborst begonnen en zijn voorliefde voor de marine steekt hij nog nimmer on der stoelen of banken. ZOON EN TROON Er is voor een Engelse kroonprins ge noeg te doen. Legio is het aantal zieken huizén, dat hij kan openen, eerste stenen, die hij kan leggen, vaandels die worden doorgeknipt. Alle leden van het konings huis hebben het daar druk mee. Het is echter wel duidelijk, dat Elisa beth en Philip dit arbeidsveld voor hun zoon niet zo attractief achten. De kans zou trouwens groot zijn, dat Charles de verzenen tegen de prikkels sloeg en niet alleen geen animo zou tonen voor deze rol, maar dat zijn animo voor het koning schap (indien aanwezig) eveneens zal verminderen. Koning zijn is geen pretje, vooral niet in Engeland, waar de schei ding tussen het hof en de wereld daar buiten nog in zo vele opzichten streng wordt gehandhaafd. De geschiedenis herhaalt zich. Zoals eens Victoria en Albert, zitten thans Elisabeth en haar prins-gemaal te overpeinzen wat ze moeten beginnen met een kroonprins, die menselijkerwijs ge sproken nog lang geen koning zal wor den en zijn tijd met studie niet vult. Het is alleen te hopen, dat ze, méér dan VAN BE CONSULENTSCHAPPEN De natte zomer van 1965 lieeft (le boeren veel overlast en schade bezorgd. Be op brengsten van de bouwlandgewassen vielen vaalt tegen; ta sommige gevallen werd slechts een halve opbrengst verkregen. Ook de hooi-oogst had dikwijls onder slech te weersomstandigheden plaats, met het gevolg, dat veel slecht hooi is gewonnen. Terécht vraagt men zich af, of er ook veel MESTSTOFFEN zijn uitgespoeld en of het volgend jaar ruimer moet worden be mest dan in normale jaren. Men denkt hierbij vooral aan de kali-bemesting, om dat deze meststof meer aan uitspoeling onderhevig is dan fosfoi'zuui*. Het is niet' eenvoudig hiei'over voldoende gegevens te verkrijgen voor een betrouwbare uitspraak. Het meest voor de handliggend is, dat men vergelijkingen maakt met voorgaande natte jaren. Als we de uitslagen van het grondonderzoek van natte jaren vergelijken met die van normale jaren, dan blijkt dat Ihet aantal monsters met een te lage bamestingstoestand niet of weinig groter is. VOOR DE BOER Het Rijkslandbouwconsulentschapvoor Bodem- en Bemestingsvraagstukken meende, bij het begin van de herfst, uit het resultaat van een aantal grondmon sters voorlopig de conclusie te mogen trekken, dat in het komende jaar niet ruimer beihoefde te worden bemest. In de loop van de herfst is ook de uit slag van een aantal grondmonsters uit de praktijk bekend geworden. Plet resul taat ervan is hieronder weergegeven naast de grondmonsters van voorgaande jaren. De getallen geven het percentage van de monsters weer met een te lage toestand. Et is een splitsing gemaakt tussen het zandgebied in HARDENBERG en GRAMSBERGEN en de rest van het zandgebied van OOST-OVERIJSSEL, om dat in vorige jaren gebleken is, dat het aantal monsters, met een te lage Kali toestand in HARDENBERG-GRAMS- BERGEN groter is dan in de rest van Oost-Overijssel. GRASLAND: WEST-OVERIJSSEL pH: '63-64 8%, sept. '65: 8%; fosfaat: '63-'64: 19%, sept. '65: 19%; kali: '63-'64: 29%, sept. '65: 35%. Zandgebied van OOST-OVERIJSSEL (behalve Hardenberg-Gramsbergen) pH: '63-'64: 8%, sept. '65: 10%; fosfaat: '63-'64: 17%, sept. '65: 15%; kali: '63-'64: 19%, sept. '65: 23%. Zandgebied van HARDENBERG-GRAMSBERGEN: pH: '63-'64: 12%, sept. '65: 7%; fosfaat: '63-'64: 17%, sept. '65: 14%; kali: '63-'64: 37%, sept. '65: 43%. BOUWLAND.: Zandgebied van OOST-OVERIJSSEL (behalve Hardenberg-Gramsbergen) pH: '63-'64: 64%, sept. '65: 70%; fosfaat: '63-'64: 12%, sept. '65: 25%; kali: '63-'64: 28%, sept. '65: 31%. Zandgebied van HARDENBERG-GRAMSBERGEN pH: '63-'64: 40%, sept. '65: 50%; fosfaat: '63-'64: 18%, sept. '65: 28%; kali: '63-'64: 37%, sept. '65: 54%. Veenkoloniaalgebied van VROOMSHOOP-DE KRIM: pH: '63-'64 26%, sept..'65: 32%; fosfaat: '63-'64: 16%, sept. '65: 23%; kali: '63-'64: 47%, sept. '65 62%. Uit deze samenvatting blijkt, dat het aantal monsters met een te lage pH en een te laag fosfaat getal van het gras land na de zomer van 1965 niet groter is dan voorgaande jaren. Dit geldt zowel voor WEST als voor OOST-OVERIJS SEL. Het aantal monsters met een te laag pH en een te laag fosfaat getal van het bouwland blijkt in het algemeen na de zomer van 1965 wat groter te zijn dan in 1963-'64. Wat kali betreft zien we, dat 'het aan tal te lage kaligetallen in 1965 iets groter is dan in voorgaande jaren. Het verschil is niet groot. Voor grasland bedraagt dit 4 6% en voor bouwland wat meer; n.l. 15%. Het is te verwachten, dat kort na veel neerslag de kaligetallen over het alge meen aan de lage kant zijn en na een periode van droog weer hoger zullen wor den. Daarom is nog een samenvatting gemaakt van een aantal nagekomen monsters van October van het zandgras- land in OOST-OVERIJSSEL. Van de 132 monsters waren er 16 ofwel 12% met een te laag kaligetal. Vergelijken we dit percentage met dat van het zandgrasland 1963-'64, dan blijkt, dat in deze nagekomen monsters minder lage kaligetallen voorkomen dan in 1963- '64. Wij mogen aan dit kleine aantal na tuurlijk geen te grote waarde hechten, maar het geeft toch wel een aanwijzing. CONCLUSIE: Wanneer we dit geheel overzien dan menen wij te kunnen adviseren, dat in het komende jaa? niet zwaarder be hoeft te worden bemest dan in andere jaren. Ook niet met kali. Het spreekt voor zich, dat, indien grondonderzoek heeft plaats gehad, be mest moet worden volgens het advies en dat men het advies opvolgt. Rijkslandbouwconsulentsehappen Zwolle/Hengelo (O) J. Bergman/E. Waayman BEGINPUNT - DAKTERRAS Nog juist voordat 1965 afliep is in New York met veel festiviteiten een nieuwe verbinding van deze stad met het twin tig kilometer buiten het centrum liggende Kennedy-vliegveld geopend. Geen ver binding met behulp van een bus, tram, metro of spoorlijn, maar één, die gebruik maakt van hefschroefvliegtuigen, door velen eens gezien als hét transportmid del van de toekomst. Het beginpunt in New York city is het dakterras van het 59 verdiepingen hoge Pan American ge bouw. Vanaf deze hoogste helihaven ter wereld worden nu dagelijks 35 vluchten uitgevoerd op het Kennedy-vliegveld. De festiviteiten ter gelegenheid van de eerste vlucht waren typisch Amerikaans, met veel hoge gasten, een zeer overdadige lunch en talrijke toespraken. Zelfs de Amerikanen zelf, die toch wel wat ge wend zijn, moesten overigens toegeven, dat het wel een heel bijzonder gebeuren was. Want niet alleen de gouverneur van (de staat) New York, Nelson Rockefeller, èn de burgemeester van New York (de stad), Robert Wagner, beiden zeer be langrijke figuren in het Amerikaanse politieke leven waren tussen de twee honderd gasten in de wolkenkrabber, ook Kardinaal Spellman was op de ontvangst. Hij maakte van de eerste vlucht gebruik voor het begin van zijn reis naar Vietnam, waar hij een Kerstdienst zou leiden voor Amerikaanse soldaten. Zelfs de Ameri kaanse vice-president, Hubert Humphrey, belde op om succes te wensen. HELICOPTERS Het ziet er naar uit, dat de luchtvaart maatschappij, die de vluchten organiseert, goede wensen hard nodig heeft. De han dige helicopters, die aan een klein veld of, zoals nu in New York blijkt, aan het dak van een wolkenkrabber genoeg heb ben om te landen en te starten, zouden volgens velen de oplossing zijn voor de knellende zorgen rond het openbaar ver voer in de gi-ote wereldsteden. Terwijl wij in Nederland toch geen steden hebben als New York, Londen of Tokio met miljoe nen inwoners, die van de buitenwijken 's ochtends naar het centrum reizen om daar te werken en 's avonds weer terug keren (daarbij telkens enorme verkeers opstoppingen veroorzakend) en Neder land per hoofd der bevolking nog altijd heel wat minder personenauto's heeft dan de Verenigde Staten, zijn er toch al tal- thun voorgangers, rekening houden met het feit, dat ook de jonge Charles au fond een doodgewoon mensenkind is, met dezelfde verlangens en behoeften als zijn aanstaande onderdanen. Rondom begluurd door de alom tegen woordige publiciteits-media, ogen en oren van een massa, belust op hofpraatjes en nog meer op hofschandaaltjes, zuilen ze waarborgen hiertegen moeten scheppen én voor de zoon, én voor de troon. rijke steden, die tot over haar oren in de verkeersmoeilijkheden zitten. Een stad als Den Haag, met haar vele ambtenaren en kantoorpersoneel, die vrijwel allen rond het centrum wei-ken, raakt tijdens de spitsuren volkomen verstopt. Trams en bussen lopen onregelmatig doordat zij in de geblokkeerde straten hopeloos op hun schema achter raken. Een jaar of tien geleden, toen de helicopter als militair voertuig al furore maakte, meende men, dat dit handige toestel ook de steden kon genezen van haar verkeersziekte^ De praktijk heeft echter tot nu toe anders uit gewezen. CIVIEL GEBRUIK Het was heel wat anders of een hef- schroefvliegtuig voor een militair of voor een civiel doel werd gebruikt. Zij zijn niet goedkoop in het gebruik. Negen ja ren geleden begon de „Los Angeles Air ways" met regelmatige plaatselijke lijn diensten, die werden uitgevoerd met hef schroefvliegtuigen. In 1964 leed deze maatschappij een gevoelig verlies van ruim drie en een half miljoen gulden. In Chicago zal dit jaar een soortgelijke maat schappij de diensten staken omdat zij het financieel niet meer kan bolwerken. De Amerikaanse regering heeft enkele jaren lang de maatschappijen gesubsidieerd, maar heeft voor dit jaar aangekondigd niet langer uit 's rijks schatkist bij te kun nen dragen. Nu „New York Airways" met veel tam tam een nieuwe helicopterlijn heeft ge opend wacht iedei-een met spanning af hoe het zal verlopen. Voorlopig heeft de maatschappij een hulpkapitaal van drie miljoen gulden, dat zij geleend heeft van twee grote luchtvaartmaatschappijen. De maatschappij zelf is vol vertrouwen. Zij wijst er op, dat een taxirit vanaf het cen trum van New York naar het Kennedy- vliegveld een uur duurt en zes dollar (ruim twintig gulden) kost. De vlucht met de helicopter duurt slechts zeven mi nuten en kost één dollar meer. SABENA Opmerkelijk is overigens, dat in Europa de Belgische Sabena-maatschappij al ja ren lang een- (beperkt) helicopternet on derhoudt tussen Belgische, Nederlandse en Duitse steden. Voor het personenver voer tussen steden, die niet al te ver van elkaar af liggen, schijnen de hefschroef- vliegtuigen toch wel uitkomst te kunnen bieden. In Nederland speelt men overi gens nog altijd met de gedachte om een helicopterverbinding tot stand te brengen tussen plaatsen als Groningen, Amster dam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Eindhoven. Een particuliere maatschappij zou deze vluchten uitvoeren in samen- j werking met de KLM. Beide maatschap- j pijen kregen echter vorig jaar ruzie, waardoor de plannen voorlopig naar de ijskast zijn verwezen.

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 4