IN EEN FLITS GEZIEN feiten en oliën voor lakken m braden KOUT HELE GEMEENTE HOLTEN II NUHÏEMNGSBIM herhaling is de kracht fier reklame met een flits gemaakt Veilig Verkeer voor Nederlandse school- en padvindersbladen Jan Miiller aan de top in Veendam Kritiek -burgemeester vindt gehoor PlattelaiidsRieisjes hadden gezelligs avond Kraamverzorging vervangt kraamgeld Zaterdag 15 ja nu ar „Kinderen zijn hinderen", schreef Vader Cats, de dichter uit onze Gouden Eeuw. Toch zouden we die „hinderen", hoe las tig ze soms zijn, niet voor al het goud van de wereld willen ruilen. Sterker, de meest gefotografeerde on derwerpen van de 3 miljoen foto-amateurs zijn Kinderen. Helaas, er .zijn zo weinig echt leuke momenten in de foto-albums van sommige amateurfotografen. Dat komt omdat hier en daar nog steeds de mening overheerst, dat alleen de vader fotograferen kan. Daardoor mist het album een massa leuke momenten, want juist als de kleuter voor het eerst een paar wankele pasjes gaat zetten, is vader op zijn werk. LEER UW ANGST VOOR DE CAMERA OVERWINNEN Teveel moeders hebben een onredelijke vrees voor de camera. Een volstrekt on nodige vrees ook. Een fototoestel is geen brok techniek. Het ding is-in wezen even simpel te bedienen als een televisie-toe stel of een stofzuiger. Daarom geven we een paar bliksem- recepten voor de camera. Als meneer de camera daarop instelt, kan hij veilig naar zijn werk gaan. Een week later toont mevrouw de ge slaagde foto's en zegt: „Dat had je ge- mist.sis ik die camera- niet had leren gebruiken". FLITSEN Binnenshuis fotograferen betekent kunstlicht gebruiken. Dat maakt de foto grafie al meteen een stuk eenvoudiger. De belichting is constant en absoluut be trouwbaar. U hoeft geen belichtingsmeter te gebruiken, want we weten precies hoe veel licht een flitslampje bevat. Aan de hand van een paar simpele foef jes kunnen we precies bepalen hoe de ca mera ingesteld moet worden. Sterker, we kunnen gemakshalve de camera van te voren op een bepaalde waarde instellen. RICHTGETAL Als we nu een paar getallen gaan noe men, hoeft U niet te schrikken. Ook een wasautomaat dient ingesteld op een be paald soort wasgoed, dus op een bepaal de temperatuur. Kunt U dat? Kunt U ook flitsen. Laten we nu eens aannemen, dat U een film in de camera hebt met een ge voeligheid van 21' DIN; onthoudt ge makshalve alleen het gc-tal maar. Wilt U nu een opname maken met flitslicht, dan kijkt U op de achterkant van het doosje, waarin de kleine lampjes verpakt zitten. U leest dan bij de tabel met uw getal een richtgetal. Dat richtgetal is voor het kleinste flitslampje Pfl, b.v. 45. Wanneer U uw kleine dame of heer fotografeert op een afstand van b.v. 3 meter, doet U niet anders dan het getal 45 delen op het aan tal meters, om de goede lensopening te weten. Dat wordt dan 45 3 15. Stelt U uw camera in op f 16, dat komt er het dichtste bij, en uw sluitertijd op 1/25 se- konde, dan is uw foto geslaagd. Overigens wordt het gemakkelijk ge maakt, .want als U de gebruiksaanwijzing op het doosje nauwkeurig leest, staat dat getal 16 er ook zonder meer, via een sim pele tabel. nog handiger Wanneer U uw flitser op het witte pla fond richt, b.v. door gebruik te maken van een speciaal flitsbeugeltje, vervalt de dwingende betekenis van het richtgetal. In nuchter Hollands gesteld: U krijgt het gemakkelijker. Neemt U nog even die film van 21 in gedachten, dan doen we als volgt: we stellen de sluiter in op 1/25 AUe Nederlandse school- en padvinders bladen zullen, van 15 januari tot 35 maart a.s., hun krachten kunnen meten in een grote landelijke wedstrijd, die onder meer tot doel heeft de jeugd te interesseren voor de problemen van de verkeersveilig heid. s - Deze wedstrijd staat open voor alle kweekscholen, lycea en gymnasia, hbs-en, mms-en, hts-en, overige schoolbladen en padvindersgroepsbladen. De deelnemende bladen, die door de leerlingen en padvin ders zelf verzorgd worden, zullen beoor deeld worden door een aantal deskundi gen, die bij de keuze het zwaartepunt zul len leggen op algemene indruk, lettexi<un- dige- en journalistieke kwaliteiten. Deze wedstrijd zal worden georgani seerd door: A.V.R.O., Nederlandse School- pers Unie, De Nederlandse Padvinders en Europress Junior. Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft in het kacfer van deze wedstrijd een extra prijs ter beschikking gesteld voor het school- of padvindersgroepsblad, dat het beste artikel schrijft over een van de vele facetten van het huidige verkeer. O 'Maximum snelheid. Analyse van een verkeersongeluk. Irritatie. PRIJSUITREIKING OP A.V.R.O.'s JEUGDDAG De prijsuitreiking zal plaatsvinden op de A.V.R.O. jeugddag van 12 april a.s., in de A.V.R.O.-studio. Het grootste gedeelte van deze dag zal door de A.V.R.O. rechtstreeks wórden uit gezonden. Adres van het wedstrijd-secretariaat: p.a. „De Nederlandse Padvinders", Zeestraat 76, 's-Gravenhage, Telefoon: 070 63 59 00. of 1/30 sekonde we stellen de lensope ning (diafragma) in op f 11. Nu kunnen we flitsen (zonder meer) op afstanden variërend tussen 2 en 5 meter, en U ziet meteen wel, dat dat uitstekend geschikt is voor de gemiddelde huis kamer. ALLE AANDACHT VOOR HET ONDERWERP Hoe U nu flitst maakt in wezen niet veel uit. via liet plafond of gewoon recht uit. Hoofdzaak blijf!: uw opname slaagt. I Daarom even wat aandacht voor het creatieve. Fotografeer bij voorkeur op een j afstand van gemiddeld 2V2 meter. Dan j komen uw kleinen er tenminste redelijk groot op. Laat storende details als bloem vazen, stoelpoten, spiegelende vlakken enz. weg. Kijk dus twee keer, voor U af knipt. Ga niet sollen met een kleuter. Voer hem liever met een zoet lijntje naar een geschikte plaats, waar de kleine heer (of dame) het best uitkomt. KLEUREN Natuurlijk ook kleurenfoto's kunt U flitsen. Gebruik voor het maken van kleurendia's binnen altijd blauwe flits- lampjes en volg nauwkeurig de gebruiks aanwijzing van de lampfabi ikant op. HOLTENS NIEUWSBLAD Het bakken van pommes of zo u wilt patates frites, appelbeignets, nonnevot- ten en andere soortgelijke heerlijkheden is hoe langer hoe meer verhuisd van de gezinskeuken naar de werkplaats van de banket /bakker of kok. Toch heeft meni ge huisvrouw in het koude jaargetijde extra belangstelling voor bak- en braad vetten en diverse oliesoorten. Voor het bakken in ruim vet .zijn boter en margarine niet geschikt omdat zij bij betrekkelijk lage temperatuur al verbran den. De olie of het vet, waarin men wil bakken, moet een temperatuur van pl.m. 200 C kunnen doorstaan zonder onaan genaam van reuk en smaak te worden. Deze temperatuur kan men o.m. berei ken met uitgesmolten slachtvetten, zoals reuzel, rundvet, paardevet dat door sommigen het allermeest gewaardeerd wordt voor frituurdoeleinden verder met z.g. bak- en braadvet en de diverse oliesoorten. Bij haar keuze kan de huis vrouw zich geheel en al laten leiden door smaak en prijs. Wordt het gebakken ge recht koud gegeten, dan zijn oliën beter geschikt dan vetten; deze laatste stollen bij afkoeling en maken-het gerecht daar door minder smakelijk. Vetten en oliën, dié de naam dragen van het dier of de plant, waaruit zij ge wonnen zijn, zijn onvermengde vetten. Vetten en oliën, die aangeduid worden met een naam als b.v. bak- en braadvet, slaolie, tafelolie zijn in de' regel mengsels van vetten resp. oliën. Hun samenstelling zal niet steeds gelijk zijn, maar variëren naar de marktprijzen. Minerale oliën mogen echter geen deel uitmaken van het mengsei. Volgens het Oliën- en Vettenbesluit (Warenwet) mogen aan oliën en vetten maar zeer weinig „vreemde stoffen" zijn toegevoegd, n.l. alleen een kleurstof (ca- roteen of een kleurstof verkregen uit anattozaad, dezelfde twee die in boter en margarine verwerkt mogen worden) en een zeer kleine hoeveelheid van een con serveermiddel, dat tot doel'heeft het rans- worden tegen te gaan. Wil een fabrikant aan een vet of vet- mengsei, dat hij in de handel wil brengen, andere stoffen toevoegen, b.v. vitamines of .stoffen die het bruinbakken bevorde ren, dan moet hij- hiervoor toestemming vragen en is het produkt striktgenomen geen vet of olie in de zin van genoemd Warenwetbesluit. Het bakken in frituurvet Bij het bakken in frituurvet dient men de temperatuur van het vet of de olie af te stemmen op de aard van het voedsel, dat men gaat bakken. Gare stukjes, zoals voorgebrakken pommes frites, bitterballen en croquetten, ook chips, kunnen vlugger en dus in heter vet gebakken worden dan stukjes, die in het vet gaar moeten wor den (appelbeignets, pommes frites die nog voorgebakken moeten worden). Ook kroepoek dient men in niet te heet vet te bakken. Zowel voor de smaak als voor de bakeigenschappen van het vet is het van belang gebruikt vet kort na het bakken te zeven. Dit kan b.v. gebeux-en door fil- treerpapier of een lapje. Blijven kruimels e.d. in het vet achter, dan is het resultaat gemakkelijk een lelijke kleur en brande rige smaak. Om dezelfde reden en omdat zich in vet, dat zeer lang gebruikt is, wel eens stoffen vormen, die minder gewenst zijn voor de gezondheid, is het raadzaam om niet steeds vers vet bij het gebruikte te doen, maar om het vet eerst helemaal op te maken en dan weer met vei's vet opnieuw te beginnen. De Holtense ruiter Jan Müller heeft met z'n paax-d „Johny" éclatante successen be haald op het internationaal indoorconcours hippique te Veendam, dat geox-ganiseerd werd door de Stichting Ruitersport „Noord Nederland" in een van. de grote hallen van de voormalige strostoffabriek „Phoenix" aldaar. Er werd aan dit driedaags hippisch evenement, deelgenomen door ruim 160 amazones en ruiters uit Nedexdand en Duitsland. Het springen Z werd met „Normi" (0 fout, 27,2 sec.) gewonnen door M. Bak ker te t Zandt (Gr.). Müller kwam even eens fputloos rond, doch had één seconde meer nodig. - e De bekende ruiter Tjeerd Veldstra uit Marsum werd met „1' Espoir" derde (0 fouten, 29,8 sec.). In „Speel uw spel" sprong „Johny" niet minder dan 870 punten bij elkaar. De 2e plaats was voor Rademaker uit de Noord-Oostpolder met „Servus" (820 pun ten) en Jan Huizinga Bruins kwam met „Admiraal" op de 3e plaats (800 pt). Het Puissance springconcours werd pas beslist na 4 barrages met hindernissen van 1,75 meter. De uitslag hiervan was: 1 T. Veldstra met „l'Espoir"; 2 G. de Wit van Oostelijk Flevoland met „Charles"; 3 Jan Müller met „Johny". Het jachtspringconcours klasse Z le verde Müller een 12e plaats op. „Johny" was in dit nummer een van de allersnel- sten, doch twee fouten betekenden 10 strafpunten. In het algemeen klassement eindigde Müller op de eerste plaats, gevolgd door Veldstra en Huizinga Bruins. 'HOLTENSE MINDERHEID IN VOORBEREIDINGS COMMISSIE Ruilverkavelingen in Overijssel blij ken maar moeilijk zonder incidenten tot stand te kunnen komen, schrijft het Deventer Dagblad. Na het rumoer over de x-uilverkaveling Benedendinke! (over dadige en ongemotiveerde kap van landschappelijk belangrijke houtwal len), de storm over de voorbereiding van de voorbereidingscommissie Luttenberg voegt zich thans gekrakeel over de ruil verkaveling Holten-Markelo in de Over ijsselse ruilvei-kavelingsgeschiedenis. Direkteur-generaal ir J. W. Wellen van het Ministerie van Landbouw is er zelfs in zijn funktie van voorzitter van de centrale cultuurtechnische commis sie aan te pas gekomen. De commissie is intussen geïnstalleerd en zij heeft haar keuze met betrekking tot de cultuur maatschappij, die de begroting zal gaan samenstellen, gedaan. De Heidemaat schappij kreeg het werk opgedragen. Deze keuze viel na een stemming ïn de commissie van drie tegen twee stemmen- AANVRAGE WERD GENEGEERD Burgemeester rnr W. H. Enklaar heeft m zijn oudejaarsrede op 28 december j.l. tegen de gang van zaken met kracht geprotesteerd. Hij verweet de cultuur- tchnische dienst en de -landbouwmaat- schappijen, dat zij verzuimden de ge- De vereniging ,l)e Plattelandsmeis- jes". afdeling van de PJGO, hield don derdagavond onder leiding van haar presidente, mej. Hannie Pasop, een ge zelligheidsbijeenkomst in het Stations koffiehuis van de heer M. Kalfsterman. De avond werd gevuld met gezellige spelen, georganiseerd door de leden Mientje Stegoman en Janny Podt, die zich uitstekend van deze taak wisten te kwijten. Een leuke quiz, het aankle den van een etalagepop en het raden van uitgebeelde beroepen vormden de hoofdschotel van deze avond. Voordat men hiez-toe overging, deel de de presidente nog mede, dat er door de toneelclub van de Holtense PJ- GO-afdelingen twee ontspanningsavon den zullen worden' gegeven in de maand maart. De juiste datum kon nog niet worden vastgesteld, omdat de zaal „Amicitia" op zaterdag niet beschik baar is. Verder is bekend, dat de sport en wedstrijdendag van de kring Holten van de PJGO, waarvan verschillende afdelingen uit de omgeving deel uit maken, op 14 mei a.s. in Holten zal ge houden worden. Zij bracht tenslotte de dames Stege- man en Podt dank voor de vlotte wijze waarop zij deze avond hadden geoi'ga- niseerd. Bij vele ziekenfondsverzekerden, die tevens lid zijn van één der drie kruis verenigingen, blijkt een misvatting te bestaan over de inhoud van de minis teriële beschikking, waarin vermeld staat, dat van 1 januari 1966 af de zie kenfondsuitkering van f55,- kraamgeld wordt vervangen door maximaal tien dagen kraamverzorging aan verzeker den. Via de kruisverenigingen kan interne kraamzorg, dan wel wijkkraamzorg wor den verleend. Bij intei'ne kraamzorg worden moeder en kind gedurende tien dagen verzorgd door een kraamverzorg ster, die door een kraamcentrum be schikbaar wordt gesteld. Voor deze hulp verlening ontvangt het kraamcentruirx f27,- per dag van het ziekenfonds, waarbij de verzekerde is aangesloten. De kosten, die aan de hulpverlening door een kraamverzorgster bij interne kraamzorg zijn verbonden, liggen heden ten dage evenwel aanzienlijk hoger, na melijk ongeveer f40,- per dag. Het verschil tussen de vergoeding door het ziekenfonds en de werkelijke kosten' dient door de verzekerde zelf aan het kraamcentrum te worden betaald. Als een verzekerde tevens aangeslo ten is bij het aanvullingsfonds van een ziekenfonds, bestaat de mogelijkheid, dat het door het ziekenfonds te vergoe den bedrag van f27,- per dag niet on aanzienlijk wordt verhoogd. Wanneer de verzekerde geen interne kraamzorg kan verkrijgen, bestaat ook nog de mogelijkheid gebruik te maken van de zogenaamde wijkkraamzorg. In zo'n geval komt een kraamverzorgster twee maal per dag moeder en kind ver zorgen. Voor deze hulpverlening ver goedt het ziekenfonds f 11,25 per dag aan het kraamcentrum, zodat de ver zekerde dan nog een bedrag van ca. f5,50 zelf zal moeten betalen, tenzij hij een suppletie ontvangt uit het aanvul lingsfonds. De grote verliezers bij deze nieuwe re geling zijn de niet-verzekerden (dat zijn nog altijd 28 van de 100 Nederlan ders) en van hen vooral de kleine zelf standigen en degenen, die met hun in komen juist boven de weistandsgrens liggen. Deze niet-verzekerden moeten voor het verkrijgen van interne kraam zorg een tarief van f 40,- per dag beta len en f 17,- per dag voor wijkkraam zorg. meentebesturen in deze belangrijke ruilverkaveling te betrekken. Hij vocht ook - met kracht van argumenten - de grootte van het ruilverkavelingsblok aan. In 1956 besloot de raad ruilverkave- lixig aan te vragen voor het gehele gebied van de gemeente. Die aanvrage werd volledig genegeerd. Er werd een, hap in het Holtense territoir genomen. Slechts het aan Markelo grenzende ge bied werd in de ruilverkaveling betrok ken. Het merkwaardige feit deed zich daar bij voor, dat deze keuze werd gemoti veerd uit de omstandigheid, dat de binnenkort aan te legen autoweg E 8 het grondgebied van de gemeente scha delijk gaat doorsnijden en dat daarom prioriteit verleend dient te worden aan de ruilverkaveling Holten-Markelo. De gemeente Batlimen, die door de aanleg van de E 8 in ernstige mate in agrarische belangen getroffen wordt, kreeg (nog) geen prioriteit. De weg is daar eerder dan in Holten en Markelo. Dit maakt de argumenten, aangewend tooi- de rulverkaveling Holten-Markelo, er niet krachtiger op. VERGROTING In de kringen van de cultuurtechni sche dienst overweegt men nu om ge hoor te geven aan de kritiek van bur gemeester Enklaar. De genegenheid wordt getoond om alsnog het ruilverka velingsblok uit te breiden met die ge deelten van de gemeente Holten, die in het oorspronkelijk plan buiten de ver is aveling werden gehouden. Niets valt nog te bespeuren van eni ge bereidheid om daarna ook de samen stelling van de voorbereidingscommissie in overeenstemming te brengen met de grootte van het blok. In het oorspronkelijk plan vielen bin nen de gemeentegrenzen van Holten en Markelo even grote delen. Niettemin was het aantal leden uit de beide ge meenten niet evenredig: Markelo kreeg drie leden (de heren Kottelenberg, Be- rendsen en Mentink), Holten twee le den (de heren Rietberg en Veneklaas Slots). Wat de keuze van laatstgenoemde le den betreft, valt het op, dat de heer Veneklaas Slots (zo zoetjesaan overla den met funkties) niet eens binnen de oorspronkelijk getrokken grenzen van de ruilverkaveling woont. Hij heeft do micilie in Espelo, dat door de cultuur technische dienst gereserveerd werd voor een volgende ruilverkaveling. Zou de cultuurtechnische dienst gaan toegeven aan de wens van het Holtense gemeentebestuur - en het lijkt er op, dat dit gaat gebeuren - dan komt qua op pervlakte van het te verkavelen gebied het zwaartepunt in Holten te liggen. Niettemin is - zij het nog officieus - reeds de mening uitgesproken, dat de commissie ongewijzigd kan blijven. Uiteraard wordt daarmee in Holten geen genoegen genomen. GEEN SPLITSING Het steekt in Holten ook, dat de voor bereidingscommissie niet is ingegaan op de daar levende wens, dat het vei'kave- lingsblok zou worden gesplitst. Met name bij de CBTB, maar ook in de plaatselijke kring van de OLM, werd het idee aange hangen, dat men bij zulke belangrijke wei\ken als een ruilverkaveling de con- cuiTentie moet uitbuiten. Men vond zich in deze uitstekend in de gedachten, die Gedeputeerde G. A. R. von Pickart bij de installatie van de commissie ontwikkelde. Hij zei toen: „In het maken van de plan nen is de commissie volledig vrij. Men kan het voorbereidend werk opdragen aan de Kon. Nederlandse Heidemaatschappij of de Gi'ontmij. Gedeputeei'de Staten stel len het zelfs zeer op prijs, dat er inzake deze cultuurmaatschappijen enige con- curx-entie is. Ook bestaat de mogelijkheid hét blok te splitsen." Na die woox-den kon de commissie niet terstond haar oordeel over de keuze van cultuurmaatschappij vellen. Ir. Wellen blokkeerde een beslissing. Hij ontbood de leden van de commissie op zijn departe ment. Pas weken later kon de commissie toen gaan beslissen. Het werd: gèèn ver deling van het blok. Naar buiten is die keuze nimmer gemotiveerd. De vraag blijft sindsdien of concui'rentie onbelang rijk is. Holten wacht intussen in spanning af wat de volgende veri-assing is, die de cul tuurtechnische dienst in petto heeft. Erg gerust is men op komende ontwikke lingen niet, zoals uit de wooi'den van bur gemeester Enklaar bleek. Zei hij niet, dat aan cle agrarische belangen van de ge meente een heel slechte dienst bewezen is?

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 4