IVOROL Dorpsschool hield spannende ijswedstrijden Schaatswedstrijden Lagere Landbouwschool Markelo ALLES DRAAIT OM MOEDER Holten won van een versterkt Labor 2 met 3-2 SCI90PSIL is moderne hobby. Arbeidsaanbod door seizoeninvloeden in gewest Deventer gestegen Zaterdag I'd januari 1966 De banen van de IJsclub „De Noord pool" boden donderdagmiddag, onder de koesterende stralen van de winterzon, een kleurrijke en vrolijke aanblik. De o.l. Dorpsschool hield er haar ijswedstrijden. Om half twee krioelde het er van jeug dige schaatsliefhebbers. Het personeel van de school leidde de wedstrijden onder aanvoering van het hoofd der school, de heer B. H. Brouwer, en de oudercommis sie loofde prijzen uit, 4 voor elke groep, in totaal 56 „enveloppen met inhoud". Het werd een waar ijsfeest voor de jeugd. Om goed half twee startten de tweede klassers en in een vlot tempo kregen alle deelnemers aan de wedstrijd een beurt. Chronometers wezen de rijtijd aan en als er winnaars waren, die in dezelfde tijd finishten, dan kampten zij voor de tweede maal, waarna het pleit spoedig beslecht was. Enkele ouders waren komen kijken naar de prestaties van .hun kinderen. Tegen half vier konden de prijzen wor den uitgereikt bij de nieuwe ijstent, welke deze winter voor het eerst functioneert. Van elke groep volgen hier de zeven snelste rijders of rijdstei's, met de ge maakte tijden: Groep I: Klas 2A, meisjes, 30 meter: 1. Annie Meesterberends (8.4); 2. Gerrie Kissing (9.0); 3. Toosje Aaftink (9.1); 4. Ennie Stokkers (9.2); 5. Joke Schuppert (9.7); 6. Dinie Krekel (10.5); 7. Beja Nij- land (11.0). Groep II: klas 2A, jongens, 30 meter: 1. Dinant Aanstoot (7.1); 2. Wim Tuller (7.1); 3. Johan Dollekamp (7.1); 4. Jo Helsdingen (8.1); 5. Henk Wegstapel (9.1); 6. Gerard Vincent (9.2); Wout Hos- pers (9.5). Groep III: klassen 3A ien 3B, meisjes, 30 meter: 1. Martha Oolbekkink (6.1); 2. Fennie Ebrecht (6.9); 3. Dinie Oosterveld (8.0); 4. Gerda Boode (8.3); 5. Toosje Ool bekkink (9.0); 6. Hanneke Vukkink (9.6); 7. Ria Meesterberends (9.9). Groep IV: klassen 3A en 3B, jongens, 40 meter: 1. Theo Maats (9.0); 2. Roelof Struik (9.0); 3. Jan Aanstoot (10.0); 4. Rex van Geerestein (10.1); 5. Wolter Wierbos (10.1); 6. Jan Ulfman (10.4); 7. Gerrit Vincent (10.4). Groep V: klasse 4A, meisjes, 40 meter: 1. Saskia Heil (9.1); 2. Lammie Stoffer (9.5); 3. Suze Podt (9.9); 4. Ansje Aaf tink (10.2); 5. Wil ma Schöppers (10.2); 6. Mieke Krekel (10.8); 7. Gerrie ten Veen (10.9). Groep VI: klas 4A, jongens, 50 meter: 1. Henk Warrink (10.0); 2. Johan Ste- Temden blank-Adem f fis Onbetwist de beste tand pasta Woensdag hebben de leerlingen van de L.L.S. Markelo onder de deskundige leiding van de gymnastiekleraar L. A. j Valkhof hun jaarlijkse schaatswedstrijden gehouden op de ijsbaan van de Markelose f ijsclub „Abraham's Venneke". Er werd gereden in drie leeftijdsgroepen n.l. aspiranten, junioren en senioren. Van de aspiranten behaalde H. J. Wol brink de eerste prijs, welke bestond uit een beker. J. H. Krabbenbos won de tweede prijs (medaille). De eerste prijs (beker) van de junioren was voor J. H. A. Sprokkereef, terwijl de tweede prijs (medaille) \yerd gewonnen door H. G. Leunk. Bij de groep senioren won D. J. Jansen de eerste prijs, bestaande uit een beker en B. J. Leunk legde beslag op de tweede prijs (medaille). Hierna was er een afvalrace over vijf ronden voor de jongere jaars. Eerste werd H. J. Wolbrink en de tweede prijs werd gewonnen door H. J. Beltman. De ouderen moesten daarentegen tien ronden rijden, waarbij tenslotte D. J. Jan sen eerste en A. J. Altena tweede werd. Na de uitreiking van de prijzen door de directeur der school, de heer A. J. Harkink, dankte deze het bestuur der ijs- club voor het beschikbaar stellen van de baan. De heren jury-leden werden door de leerling G. H. Kottelenberg bedankt voor de zeer sportieve dag. 110LTKNS NIEUWSBLAD FEUILLETON door Tom Lodewijk 21) HOOFDSTUK VIII Vakantieplannen „Zo jongen", zei mevrouw Hazelaar, de moeder van de jonge dokter, „je gaat er op vooruit". Ze bewonderde het „lelijke eendje", waar mee Bert haar was komen afhalen. „Het is maar een klein wagentje", zei Bert vol trots, „maar je kunt er van alles mee doen." „Als je daarmee wacht tot ik uitgestapt ben," verzocht zijn moeder, „want ik zou graag heel in Terwoerd aankomen". Nu, dat liep nogal los. Behalve een po ging van Bert om te laten zien hoe hard hij met „plankgas" rijden kon, en een op het laatste moment verijdelde zelfmoord poging van een oude boer, die diep in gedachten de weg overstak en maling had aan lelijke of andere eendjes, kwam me vrouw Hazelaar zonder schokken bij haar schoonzuster aan. vens (10.9); 3. Jan Stegeman (11.3); 4. 1. Willie Kevelam (7.8); 2. Minie Eshuis (7.9); 3. Tea Hommes (9.0); 4. Ansje Bos (9.7); 5. Minie Pasop (9.8); 6. Berndien Dijkstra (9.9): 7. Akke Broersma (10.0). Albert Boode (11,5); 5. Martin Hols (11,8); 6. Jan Schooien (12,2); 7 Wim Ruiterkamp (12,9). Groep VII: klas 4 B, meisjes, 40 meter: Groep VIII: klas 4B, jongens, 50 m.: 1. Wim Dollekamp (9,7); 2. Wim Hart kamp (9,8)3. Hendrie Bronsvoort (10.2); 4. Gerrit den Heijer (12,0); 5. Bertus van den Bos (12,4); 6. Jhr. Ger rit van Coeverden (13,0); 7. Rinus Nieu- wenhuis (14,0). Groep IX: klas 5A, meisjes, 50 m.: 1. Esselien Trekop (9,6); 2. Heieen Riet dijk (9,6); 3. Ineke Vukkink (10,1); 4. Dinie Boode (10,1); 5. Hennie Vukkink (11,8); 6. Hennie Grobben (12,1); 7. Dinie Stoe v en belt 12,4 Groep X: klas 5A, jongens, 60 m.: 1. Jan Wechstapel (11,1); 2. Henk Achter- kamp (12,0); 3. Bert Podt (12,1); 4. Dirk Aaftink (12,1); 5. Henk Meester berends (12,3); 6. Eddie Reterink (12,4); 7. Tonnie Bijma (12,9). Groep XI: klas 5B, meisjes, 50 m.: 1. Bertha Aanstoot (11,2); 2. Tonnie Mos- sink (11,6); 3. Hennie Beltman (12,0); 4. Emmie Wennekes (12,1); 5. Dinie Oolbekkink (13,7); 6. Hettie Wissink (14,0); 7. Nettie Klouwen (14,2). Groep XII: klas 5B, jongens, 60 m.: 1. Gerrit Huisman (11,2); 2. Egbert Ro- zendom (12,0); 3. Willy Veneklaas (12,0); 4. Tonnie Haan (12,1); 5. Henk Veneklaas (12,2); 6. Gerrit Oolbekkink (12.3); 7. Ekkie Bruintjes (12,4). Groep XIII: klas 6, meisjes, 60 m.: 1. Dinie Ebrecht (12,3); 2. Erica Heil (12.4); 3. Alie Oosterveld (13,0); 4. El- rie Nieuwenhuis (13,2); 5. Anke Hid- dink (13,7); 6. Alice ten Kampe (13,7); 7. Annie Gervedink Nijhuis (14,4). Groep XIV: klas 6, jongens, 70 rn.: 1. Bert Knapen (11,1); 2. Bertus Pieffers (12,0); 3. Jan Eshuis (12,0); 4. Jan Pas op (12,2); 5. Wim Schippers (12,4); 6. Henk Paalman (13,3); 7. Herman ten Velde (13,9). Een met vijf spelers uit het eerste elftal versterkt Labor 2 heeft het te gen Holten 1, dat ook niet volledig was, zondagmiddag in het Sportdal niet kun nen bolwerken. De Holtenaren wonnen deze ontmoeting met 3—2. Het was, on danks de handicap van het harde veld, geen onaantrekkelijke wedstrijd, die voor beide ploegen een goede training vormde. Voor de Labor-doelman D. van Dam en de xechtsbuiten van Holten, G. Dikkers, die met hun hoofden flink met elkaar in botsing kwamen, was het spel al in de eerste minuten bekeken. Zij moesten zich onder behandeling van dokter Rietdijk stellen. Hun blessures waren niet van ernstige aard, maar Dik kers zal er de eerste tijd nog wel hin derlijke gevolgen van ondervinden. Van Dam werd vervangen door B. Hollan der, die zijn doel uitstekend heeft ver dedigd. Voor Dikkers kwam Schooien in het veld. C. Jansen van Labor-moest in de eerste helft wegens een kniebles sure vervangen worden door Maatman. Het spel golfde de eerste vijf en twin tig minuten vaak snel op en neer, zon der dat één van de partijen kans zag om te doelpunten. In de 25ste minuut was het Wim Nijenhuis, die Holten de leiding gaf, 10. De vreugde was van korte duur, want nog in dezelfde mi nuut bracht Hoogland de partijen op gelijke voet, 11. Na de thee nam Labor binnen enkele minuten de leiding door een onhoud baar schot van Gerrits, 1—2. Ook nu werd de stand weer bijna onmiddellijk gelijk, doordat Rini den Heijer de La- bor-invaller-doelman met een fraaie kopbal wist te passeren. Vooral in de laatste twintig minuten kwamen de Holtenaren telkens gevaarlijk opzetten, maar zij misten een aantal opgelegde kansen. Het was tenslotte Sytse Meins ma, die - toen er nog 7 minuten te spe len was - Holten de overwinning be zorgde door een goede voorzet met een onhoudbaar schot af te ronden, 3—2. De Deventernaren ondernamen telkens goede aanvallen, maar strandden steeds op rechtsback Hommes, die een uitste kende partij speelde. Dokter Broers en zijn vrouwstonden al op de stoep. „Ha Els!" riep mevrouw Broers, „blij dat we je weer eens zien." Els Hazelaar was natuurlijk wel vaker in het doktershuis geweest-, maar nu be keek ze het met andere ogen. Dit werd de toekomstige woning van haar zoon, die hier in Terwoerd de artspraktijk van zijn oom zou overnemen. Een ouderwets, maar gezellig huis bedacht ze, en als Bert een goede vrouw wist te vinden met smaak, zou die er best wat van weten te maken. Het zat haar alleen dwars, dat Bert tot dusverre nog geen enkel ernstig streven aan de dag had gelegd, om een levensgezellin te vinden. In de auto had ze er hem over onder houden. „Jongen", had ze gezegd, „het zal je toch niet meevallen, helemaal alleen." Bert had ogenblikkelijk dóór waarop zijn moeder aanstuurde en lachte stilletjes. „In een dokterspraktijk is de dokters vrouw een heel belangrijk personage", was moeder met haar causerie doorge gaan. „Je ziet ihet aan tante (Mies. Zij is in Terwoerd minstens zo gewichtig als haar man". „Tante Mies is achttien karaats", zei Bert met warmte. „Maar moeder, die geloven haasten niet." „Maar het lijkt", glimlachte zijn moeder, „of jij het wel gelóóft." Een voorbeeld van een modern sniyrna vloerkleed (onder) en een met de klassieke tekening. Het waren vloer- en wandkleden, die in lang vervlogen tijden in de kamers van de grote woonpaleizen der Farao's en de kasteelzalen der Middeleeuwse rid ders de gerieflijkheid binnenbrachten Vooral in het noorden van Europa, toen het glas nog door de kruisvaarders moest worden geïmporteerd, sloten dikke wand tapijten de luchtgaten in de muren af en kon het vertrek door een machtig hout vuur heerlijk warm. worden gestookt. Aan deze handgeknoopte tapijten was de uiterste zorg besteed. De handwerk ster fantaseerde het patroon tijdens het knopen van het tapijt, waarbij slechts een ruwe schets het uitgangspunt was. Dikwijls ging er met het maken van enkel tapijt jaren heen. Het is begrijpelijk dat uit die praktische noodzaak ter ver drijving van de kilte het verlangen naar wand- en vloer bedekking bleef, ook na dat de techniek het leven comfortabeler had gemaakt. In de luchtopeningen en kijkgaten waren ramen aangebracht en tegen de muren werden schilderijen gehangen. Het wand tapijt werd meer en meer als vloerkleed gebruikt. Het is tot op <de dag van vandaag i een sieraad gebleven In deze moderne tij, waar de 'beeldende kunst steeds meer de aandacht krijgt die hij verdient, wordt ook het handgeknoopte tapijt in ere hersteld. Het wordt een begeerlijk be zit om een vloerkleed van deze tijd te bezit ten. En terecht! Van alle dingen in het huis is de vloerbedekking de blikvanger. Er wordt het eerst bij binnenkomen naar gekeken. Er wordt de gehele dag op gelopen, met schoe nen en pantofels. Er wordt het meest van gevergd, mear dan van enig ander stuk huis raad. Het kan bij de inrichting één van de duurste onderdelen zijn, maar zonder kan het beslist niet De levensduur van een machinaal gefabri ceerd vloerkleed van bijvoorbeeld 2 x 3 m. is redelijk beperkt, maar altijd nog kort ge noeg om na een jaar of zeven voor de aan koop van een nieuw vloerkleed te staan en de beslissing wat het -moet worden. Tenzij u durf heeft1 In deze nieuwe tijd van snelheid en duizen den beeldindrukken, die de mens dagelijks krijgt te verwerken, verlangt hij op gezette tijden naar rust. Ook de televisie is vaak té iri-spannend en geeftt niet de gevraagde ont spanning! Toch willen de handen bezig zijn; men kan met stil zitten. En het is opmerkelijk dat de nieuwste en ontspannendste hobby van het zelf-knopen van kleden er steeds meer in komt. Wist u dat bijna 50% van de zelf-knopers uit toch is het geen uitgesproken mannenwerk, maar ook geen exclusief werkje voor vrouwen. Men krijgt echter voortdurend meer oog voor dc ontspanning en de rust die van dit soort handenarbeid uitgaat; voor de kostenbespa ring. Want een handgeknoopt tapijt gaat ze ker vier maal langer mee dan een machinaal gemaakt en is daarom alleen al 't liefst maar ca 70% goedkoperBovendien is het kleed geheel gien keus; de maker heeft zelf groten deels de kleuren bepaald. Bij navraag bij de Leidsche Wolspinnerij Ne- veda zagen we dat zij het de klant nog ge makkelijker heeft gemaakt en gezocht naar een goedkopere handelwijze. De draad van de d'Orient Smyrna tapijtwol, die is samenge steld uit 100% zuivere scheerwol, wordt ge sponnen volgens het „High schoolsystem", waardoor de draad niet meer uit elkaar kan draaien en dus ook niet meer is te splitsen. Het tapijt wordt als het eenmaal klaar is, niet open gelopen! Er is een aanmerkelijk grotere slijtvastheid bereikt. Dit vergroot de levensduur van uw vloerbedekking aanzien lijk en nog afgezien van het betere materiaal waarmee wordt gewerkt, is dit alleen al een belangrijke kostenbesparende factor, die niet is te verwaarlozen. Er wordt, niet van de streng met een. lange draad gewerkt, waarvan later de lussen moe ten worden doorgeknipt, maar geknoopt met een speciaal geconstrueerde haakpen en dra- De geregistreerde arbeidsreserve bij het gewestelijk arbeidsbureau te Deven ter is de afgelopen maand gestegen van 226 tot 269 mannen totaal. Hoewel de vermeerdering van het aanbod over meer dere bedrijfsklassen is verdeeld, wordt deze toch in hoofdzaak gevonden bij de bouwnijverheid (W.S.W.) en de groep losse arbeiders. Seizoeninvloeden spelen hierin een belangrijke rol. De aangezegde ontslagen bij Anker- smit's textielfabrieken en bij de meelfa briek van Noury en Van der Lande zijn hierin nog niet van invloed, omdat deze ontslagen nog niet zijn ingegaan. Bij. enkele groepen mócht een kleine daling worden geconstateerd, o.a. bij de landbouw en het kantoorpersoneel. Ook het aanbod van minder geschikte arbeids krachten liep iets terug. Met betrekking tot de geregistreerde vraag van mannen kan worden gezegd, dat hier ee'n vermindering is opgetreden van 627 eind vorige maand tot 607 thans. Vooral is dit het geval geweest in de me taalnijverheid en bij het kantoorpersoneel als gevolg van bemiddelingsactiviteiten. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten is gedurende de maand decem ber gedaald van 23 tot 17. Deze verminde ring is niet het gevolg van bijzondere om standigheden. Bijna 50 van het aanbod kan worden gerekend tot de groep minder geschikten (lichamelijk of geestelijk ge handicapten). Ook de vraag naar vrouwelijke arbeids krachten is iets gedaald, n.l. van 558 tot 547. Deze vermindering vond plaats bij de kantoorbedienden, vooral bij dé jeug digen. In de gegeven cijfers zijn, zoals reeds gezegd, nog geen gevolgen te constateren van de ontwikkeling van de werkgelegen heidssituatie van Deventer van de laatste tijd, daar ér nog geen werkelijke ontsla gen hebben plaats gevonden. De geregistreerde arbeidsreserve van mannen bedroeg naar de gemeenten in het gewest per ultimo december: Deventer 197 (vorig jaar 157), Bathmen 3 (2), Die penveen 10 (12), Holten 9 (10), Olst 7 (9)', Raalte 43 (39). Per 1000 mannelijke loontrekkenden: Deventer 13 (11), Bathmen 9 (6), Diepen veen 7 (8), Holten 11 (13), Olst 4 (5), Raalte 18 (16), gewc-st 12 (11), provincie 23 (20), rijk 16 (15). Openstaande aanvragen mannen: De venter 427 (vorig jaar 545), Bathmen 5 (2), Diepenveen 17 (6), Holten 55 (34), Olst 52 (51), Raalte 51 (39). Jonger dan 19 jaar: Deventer 312 (395), Bathmen 3 (2), Diepenveen 13 (5), Holten 55 (34), Olst 39 (44), Raalte 32 (27). „Een vrouw zoek je niet, moeder, daar loop je tegenaan." „Jakkes, jongen, 't lijkt wel een lantaarn paal." „Daar loop ik bij voorkeur niet tegenaan. Nee, op een gegeven moment zal er wel een meisje zijn waarvan ik denk: met die zou ik het aandurven." „Als ze het maar met jóuw aandurft." „Geeft u me maar goede getuigschrif ten." „Ja, die zul jij wel nodig hebben." „Nou dan, waar maakt u zich zorgen over? Heus, mams, mijn ideaal is 'niet mijn leven lang vrijgezel te blijven. En ik heb aardige meisjes genoeg gezien, zélfs in Terwoerd." „O, daar zullen er wel zijn die best willen solliciteren voor doktérsvrouw." „Dat geloof ik ook wel. Maar laat u mij maar stilletjes uitkijken, het is een keus voor je leven en daar zou ik me niet graag in vergissen". Zijn moeder, wat gerustgesteld, wijdde haar aandacht aan het mooie landschap in de omgeving van Terwoerd, en Bert verzonk in gedachten. Er was een meisje, dat zijn aandacht had getrokken. Hij had haar leren kennen toen ze, menselijker wijs gesproken, niet op haar best was, als doodzieke patiënte, en nu ze aan het herstellen was en hij haar beter, zag zoals ze was, was de sympathie die hij van de aanvang af voor Anneke Treebergh had gekoesterd, dieper geworden. Ondanks het verschil in hun verhouding als dok ter en patiënte, had hij met haar dat ge voel, dat hij zichzelf kon zijn. Hij had haar nu meermalen bezocht, tenslotte bleef ze zijn patiënte, nietwaar? En ze hadden over allerlei dingen ge praat, die niets met vriekte of herstel te maken hadden. Soms hadden ze gezwe gen, eik in eigen gedachten verdiept, en in dat zwijgen was nóg geweest een ge voel van saamhorigheid. Elij dacht zich het huis van zijn oom in, en Anneke daarin rondgaand als huis vrouw. Zij zou dat huis tot een thuis weten te maken. Bert had een beetje, voor de aardigheid, geliefhebberd in as trologie, en toen hij haar geboortedatum wist, had hij vastgesteld dat ze in het teken van de Kreeft geboren was. Het zorgende type, met behoefte aan veel liefde, maar dan ook die uitbundig terug gevend in duizend kleine dingen. Niet alleen aan hem: maar aan allen die hulp, zorg, sympathie nodig hadden. Een geruststelling was het voor hem ge weest, te kunnen constateren, dat Anne- ke's ziekte niet voortsproot uit een wan kele gezondheidstoestand. De longontste king was het gevolg van een verwaar loosde verkoudheid, en verder had het meisje te veel van zichzelf gevergd. Wanneer zij straks hersteld zou zijn, was ze weer een gezonde jonge vrouw. En, zo I den van 5,5 cm. lengte. Dit houdt in dat de draden, nadat zij door middel van een maat- houtje en een snijapparaatje meteen op de juiste maat zijn gebracht, niets meer aan lengte verliezen De pool van het tapijt is direct bepaald. Bij sommige oude procedé's ontstaat verlies door scheren. Door de nieuwe werkwijze, waar geen kracht bij te pas komt, worden de kosten met ca 10% teruggebracht. Een ander nieuw voordeel is, dat 't gaas of stramien, zoals het meest al wordt genoemd, in kleur is voor geschilderd. Dit Smyrna stramien wordt ook blank in allerlei grootten geleverd, maar de voorbeschildering werkt makkelijker. In de wol zijn prachtige kleuren, 60 verschillende waarvan de ontwerpers in het voorbeschilderen van het stra mien op moderne en klassieke wijze gebruik hebben gemaakt. Juist in deze gejaagde tijd brengt het zelf- tapijt-knopen velen de ontspanning die zij nodig hebben en het resultaat is een sieraad voor het huis. Bovendien een staaltje van eigen kunnen. Samen een sterk tapijt zelf-knopen! daoht hij, ze zou een ideale doktersvrouw zijn. „Wat ben je stil opeens," zei z'n moeder, „zit je over mijn preek na te denken?" „Ik ben bezig met de toepassing," grin nikte hij. Maar de hartelijke begroeting in het dok tershuis veegde al die problemen weer naar de achtergrond. Els Hazelaar was zielsblij, dat de toe komst van haar zoon gewaarborgd was. Ze vond het heerlijk dat hij in dit mooie dorp zijn praktijk kon beginnen. Ze kende zijn liefde voor de natuur, ze wist van zijn bescheiden ideaal alleen maar een goede huisdokter te zijn voor wie het zo mocht zien, inderdaad een levenstaak. En alles was zo goed afgelopen! Ze zag er haar broer en schoonzuster op aan, die lieve hartelijke mensen, die altijd zo mét Bert hadden meegeleefd, en hem nu zo royaal het pad baanden naar zijn toekomst, Het was een makkelijke dag, weinig pa tiënten. In de zomer zijn de mensen hier niet ziek", lachte dokter Broers, „dan heb ben ze het te druk". Ze aten gezellig met elkaar en terwijl oom en neef een stevige tippel gingen maken, schikten de beide vrouwen zich om gezellig van alles overhoop te halen en de nieuwste nieuwtjes uit te wisselen. „Ja", zei Berts moeder, „en van 't jaar ga ik eerst eens lekker met vacantie." (Wordt vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1966 | | pagina 2