êmarié Van het erf der kerk Het Kerstfeest in de gezellige huiselijke kring 'SM Economische aktualiteiten Gsd-Holtenaar A. j. Snijders sprak voor de P.J.CLQ. Ziekenfonds Bathmen breidt verstrekkingen uit Ten toonstelling tekeningen ea boetseerwerk Kerstwijding Herv. Vrouwengroepen Sfuciiefeijdragssi van de prevïiteie D.O.Z. Deventer besluit tot Premieverhsging ïrijwiSfige Ziekenfondsverzekering „deed en snel machinaal meiken" - een nieuwe insiructitefïlm Vrijdag 24 december 1965 HOLT KNS NILUWSLLAD In een druk bezochte vergadering van de PJGO-afdeling „Jong Holten" heeft de heer A. J. Snijders, oud-hoofd van de Holtense lagere landbouwschool en thans Ieraar aan de RMLS te Hengelo, gesproken over het onderwerp: „Be- drijfs-economische aktualiteiten". De heer Snijders wees er op, dat het vroeger een vanzelfsprekende zaak was, dat het boerenbedrijf van vader op zoon overging. Tegenwoordig is dat niet meer zo en kan de jonge boerenzoon alle kan ten uit, maar hij kan ook nu nog wel degelijk boer zijn. De lonen zijn sedert 1945 verdubbeld. Een loon van f 7.000,- per jaar kan over een paar jaar wel f 10.000,- bedragen. Het is logisch, dat een jonge boer niet meer met een be loning uit de jaren 1947 of 1948 tevre den kan zijn. Bij de pogingen om tot een beter in komen te komen speelt kostprijsverla ging een belangrijke rol. De investerin gen, die in het bedrijf gedaan worden, moeten rendabel zijn, d.w.z. dat alle kosten door de opbrengst van de pro- dukten vergoed moeten worden en dat er tevens nog een behoorlijk arbeids loon moet overblijven. Om tot een groter inkomen te gera ken zal men moeten komen tot grotere eenheden, b.v. geen 50 varkens, maar 200 en geen 200 kippen, maar b.v. 1000 stuks. De heer Snijders wees er op, dat in vesteringen vaak aan de verkeerde kant geschieden. Voor het gemengd bedrijf Op de maandag j.l. te Rijssen gehou den veemarkt werden aangevoerd: 13 runderen en 679 varkens. Totaal 692. Prijzen: 8 koeien van f950,- tot f 1250,- per stuk; 3 pinken van f750.- tot f900,- per stuk; 2 kalveren van f500.- tot f650,- per stuk; 666 biggen van f63,- tot f75,- per stuk; 13 zeugen van f275,- tot f360,- per stuk. Overzicht handel Rundvee: Handel kalm, prijzen staan de. Zeugen: Handel kalm, prijzen dalen de. Biggen: Handel kalm, prijzen staan- De Vereniging voor Ziekenhuisverple- ging „Bathmen e.o." hield een buiten gewone ledenvergadering in zaal Braak- hekke te Bathmen, waarin ruim 60 le den aanwezig waren. Besloten werd. dat per 1 januari '66 ook specialistenhulp buiten opname zal worden vergoed (poliklinische behan deling). Het desbetreffende bestuurs voorstel werd met bijna algemene stem men aanvaard. Als gevolg van de steeds stijgende kosten werd de premie, inclusief specia listenhulp. verhoogd van f 8,50 tot f 12,50 per persoon per maand. Bij de rondvraag werd door één der leden opgemerkt, dat de service der ver eniging alle lof verdient. De leerlingen van de Scholengemeen schap Holten zullen op 26, 27 en 28 de cember tussen 3 en 5 uur onder leiding van de heer M. A. Alting, leraar handen arbeid en tekenen aan deze school, 'een tentoonstelling houden van door hen ver vaardigde tekeningen, terwijl ook enig boetseerwerk tentoongesteld zal worden. De expositie is ingericht in het handen- arbeidlokaal in de nieuwe school en om vat plm. honderd tekeningen met zeer verschillende technieken, zodat het zeker de moeite waard is in een verloren uurtje eens een kijkje te komen nemen. De jongelui, die hier exposeren zullen dit ook zeer op prijs stellen, waar zij ieder gaarne tot een bezoek uitnodigen. Donderdagavond 16 december kwamen de Hervormde Vrouwengroepen van Hol ten en Dijkerhoek bijeen in gebouw Irene om de Kerstwijding te houden. De inlei ding werd verzorgd door mevr. Schelle- vis, die allen hartelijk welkom heette. De Kerstliturgie voor deze avond droeg als opschrift „Het licht komt". Aan deze liturgie werkten verschillende dames mee. Er werden enkele delen uit hét Evangelie gelezen en gedeclameerd en Kerstliederen wei-den gezongen. De Eerw. Heer Schelle- vis verzorgde deze avond de meditatie. In de pauze werd getrakteerd op choco lademelk met een kerstkrans en krentc- bol. Het koortje zong nog enkele Kerst- liederen onder leiding van mevr. Van dei- Maat. Na de pauze vertoonde mevr. Israël de filmstrip „De viei;de wijze uit het Oosten", waarbij zij zelf het verhaal vertelde. Na dat zij nog een gedeelte uit de liturgie gelezen had, ging mevi\ Israël voor in dankgebed en werd nog gezongen Gez. 4. kan dit plaats vinden in varkens, koeien eii kippen. Het is vaak beter te investeren in de gebouwen dan een trac tor met ploeg en bijwagen aan te schaf fen of een mestverstrooier, die maar enkele weken per jaar gebruikt wordt. In gebouwen investeren brengt vaak eerder zijn rente op dan in een tractor. Het wachten is thans op montage-stal len, omdat weinig boeren thans bereid zijn kapitaal in vaste gebouwen te in vesteren. Na uitvoerig te zijn ingegaan op de z.g. mammoetbedrijven, die varkens mesten met verlies, ging spreker nader in op de steeds meer in zwang komende contractteelt. Men zoekt naar meer ze kerheid, omdat investeren vaak grote risico's meebrengt. Sterk ontried spre ker' het aangaan van loonmestcontrac- ten. Dan is men geen boer meer, maar arbeider voor de fabriek. Aan de hand van enkele cijfers toon de de heer Snijders de opbrengst aan van verschillende produktie-eenheden. Na de pauze werden er tal van vra gen gesteld en werd er met de inleider, die onder zijn gehoor tal van bekenden telde, druk gediscussieerd. Aan het begin van de vergadering- heette de voorzitter, de heer M. Riet berg, behalve de spreker in het bijzon der welkom de adviserende leden, de heren M. Bouwhuis en C. Broersma en de afgevaardigden van de OLM-afde- ling, de heren Aanstoot en Stevens. Hij deelde mede, dat de toneelclub van de beide PJGO-afdelingen „Jong Holten" en „de Plattelandsmeisjes" in studie genomen heeft het toneelstuk: „Meijer en Zonen", waarbij de heer P. II. Cammeraat, direkteur der huishoud school, als regisseur zal optreden en dat men zich voor het bezoeken van een raadsvergadering kan opgeven bij de secretaris, de heer A. Schippers. Aan zo'n bezoek kunnen maximaal 25 per sonen per vergadering deelnemen. Oudex-s van studerende kinderen vesti gen wij er de aandacht op, dat er in de maand januari weer gelegenheid bestaat ten gemeentehuize een provinciale studie- bijclrage aan te vragen. Daarvoor gelden de volgende richtlijnen, welke, nauwgezet nageleefd moeten worden. In ons volgend nummer kan men daar- omtrent een aankondiging van het Pro- vinciaal Bestuur tegemoet zien. I. Om voor een pi-ovineiale bijdrage in aanmerking te komen dient degene ten behoeve van wie de aanvraag wo I'd t gedaan: a zelf, dan wel diens ouders, voogden of vei'zorgers in de provincie Over- ijssel woonachtig te zijn; b zelf of - bij personen die nog ten laste van de ouders, voogden of ver- zorgei-s zijn - de oudex-s, voogden of verzoi'gers, niet of slechts gedeelte lijk in staat te zijn de kosten van de studie te di'agen; c aan de te stellen eisen van begaafd heid te voldoen. II. Indien aan deze voorwaarden wordt voldaan kan een bijdrage worden ge vraagd voor het volgen van onderwijs aan: 1 gymnasia, lycea, hogei'e burgerscho len, middelbare meisjesscholen, doch in het algemeen niet voor het volgen van onderwijs in de eerste klasse van deze onderwijsinstellingen 2 groot seminaria en als gymnasium erkende klein semenaria; 3 hogere technische scholen en uitge breid technische scholen; 4 kweekscholen voor opleiding van onderwijzers, onderwijzeressen en kleuterleidsters; 5 scholen voor maatschappelijk weik. hogere land-, tuinbouwscholen, con servatoria, academies voor lichame- lijke opvoeding, opleidingsscholen voor de detailhandel en andere on derwijsinstellingen met dagonderwijs gericht op het verkrijgen van maat schappelijke bekwaamheden. III In het algemeen, wordt geen bijdrage toegekend in de kosten van hoger on derwijs, vooi'bereidend, gewoon, voort gezet gewoon, uitgebreid en buitenge woon lager onderwijs, lager landbouw onderwijs en lager nijverheidsonder wijs. IV' Verder wordt in het algemeen geen bijdrage toegekend: a. voor leerlingen die een school be zoeken in hun woonplaats; b. voor het volgen van ondeiwijs aan de eei'ste klassen van een inrichting van middelbaar o'f voorbereidend hoger onderwijs; c. voor het volgen van onderwijs aan niet als gymnasium erkende semi naria. V In alle gevallen, waarin wordt verzocht om een studietoelage is aanvrager te vens verplicht een aanvraag en wel tot Godsdienststatistiek van de wereld. In de hele wereld zijn 877 miljoen christenen, aldus heeft de Evangelische arbeidsgemeenschap voor wereldzending in Hamburg becijferd. Deze 877 miljoen betekenen bij een geschatte wereldbe volking van 3 miljard mensen een per centage van 29,23. Daai'van zijn er 500 miljoen rooms-katholiek (in 1960 393 miljoen), 256 miljoen evangelisch (224 miljoen in 1960), orthodoxen en de niet met Rome in verband staande kerken van het oosten 97 miljoen (136 miljoen in 1960). Nog andere groepen, die tot de christenen gerekend moeten worden zijn er dan 24 miljoen (tegen 22 miljoen in 1960). Uit een overzicht van de landen, waar zending gedreven woi'dt, blijkt, dat tussen 1958 en 1963 er een toename was van 46 tot 53,3 miljoen bij de evangeli sche zenaingsarbeid, terwijl de R.K. mis sie steeg van 58 tot 65 miljoen christe nen in haar werkgebied. Wat betreft de andei'e godsdiensten geven de statistiekexi aan, dat de we reldbevolking verder voor 0,43 pet. uit jodexi bestond: 13 miljoexi; moslems zijn er 427 xniljoen (14,23 pet.); 380 miljoen Hindoes (12,67 pet.)300 xniljoexi Con- fucianen 10 pet.)190 xniljoen Boed dhisten (6.33 pet.); 30 miljoen Taoisten (1 pet.); 150 miljoen aanhangers van stamreligies (5 pet.) en 591 xniljoen an deren en godsdienstlozen (19,71 pet.). het in zijn geheel benodigde bedrag, in te dienen bij de afdeling Rijksstudie- toelagen. Nieuwe Uitleg 1 te 's Gra- venhage. Indien hieraan niet wordt voldaan, zal de bij de provincie Over ijssel ingediende aanvraag niet in be handeling kunnen worden genomen. VI Aanwijzingen betreffende het invullen van het aanvraagfei'mulier en verder te verstrekken gegevens. 1. Alle vragen gesteld op het aan vraagformulier dienen zo volledig mogelijk te worden ingevuld. 2. Het aanvraagformulier dient in du plo vóór 1 februari a.s. te worden ingelevex'd ter gemeentesecretarie van uw woonplaats. 3. Een gewaarmerkt afschrift van het kersti'apport dient bij de aanvraag te worden overlegd. 4. Een gewaarmerkt afschi'ifl van het aanstaand paasi'apport dient u zo spoedig mogelijk na ontvangst hier van te zenden aan de provinciale griffie, bureau studietoelagen, Die- zerstraat 80, Zwolle. Het onvolledig of onjuist iiivxxllen van liet aanvraagformulier alsmede 't niet of niet op tijd instui'en van gevraagde bescheiden, heeft tot gevolg dat uw aanvraag niet in behandeling kan worden genomen- Het Deventer Ziekenfonds D.O.Z., uaarin destijds ons plaatselijk algemeen ziekenfonds werd opgenomen, heeft zich genoodzaakt gezien bij besluit van haar algemene ledenvergadering, de vrijwil lige ziekenfondspremie voor 1966 te ver bogen. Nadex'e bijzonderheden daarom trent vindt men in een aankondiging in dit nummer. In het geheel van de voortdurende prijsstijgingen, welke op alle terreinen duidelijk zijn. is dit niet te verwonde ren. Eén van de belangrijkste oorzaken van de voorgenomen premieverhoging is te. vinden in de stijging van de dagver- pleegprijzen van de ziekenhuizen, waar zoals uit de laatste gemeenteraadsver gadering van Deventer weer is geble ken, nog steeds aanzienlijke tekorten bestaan. De loonstijgingen, de verbete ringen van pensioenvoorzieningen en de ontwikkelingen op medisch gebied zijn evenwel factoren, die een sterke verho ging van de dagverpleegprijzen beïn vloeden. Verder kunnen wij nog wijzen op de kortgeleden verbeterde vergoedingen voor medische kunst- en hulpmiddelen, die voor de Ziekenfondsen uiteraai'd kostenverhogend werken. Het steeds toenemende verbruik van geneesmiddelen, de te verwachten ver hoging van de kosten voor Kraamzorg en een verminderde subsidie van Rijks wege hebben mede hun invloed hierop doen gelden. KLEINER DRAAGVLAK Doordat het draagvlak van de vrij willige verzekering per fonds steeds kleiner is geworden en door de te ver wachten ziektekostenregeling Rijksamb tenaren weer een flink percexitage zal verminderen, hebben een 13-tal Zieken fondsen ivan Kampen tot en met Arn hem) besloten voor de vrijwillige ver zekering tot een gezamenlijke exploi tatie over te gaan en de kosten onder ling te verevenen. Hierdoor ontstaat een veel groter draagvlak, n.l. circa 160.000 vrijwillig verzekerden, waardoor bij een gelijke premie voor alle fondsen de premiestij ging zo laag mogelijk wordt gehouden. BEJAARDENVERZEKERING De premies voor de Bejaardenverze kering zijn met ingang van 1966 door de Minister als volgt vastgesteld; Laagste groep f 9.61 per maand exclusief Aanvullende verzekering. Middengroep f 19.22 per maand Hoogste groep f 23,83 per maand exclusief Aanvullende verzekering. Er is zojuist gereed gekomen een in opdracht van het ministei'ie van landbouw en visserij vervaardigde 16 mm. kleuren- geluidsfilm van 15 minuten, waarin, ge zien tegen de fysiologische achtergrond van de melkafgifte, wordt uiteengezet waarom een juiste voorbehandeling van de koe en goed machinaal melken met kort en goed namelken van grote invloed zijn op de melkproduktie en op de gezond heid van de uier. Een vergelijking wordt gemaakt tussen melken met de hand en namelken met de machine. Ook wordt aangetoond, dat een melker, die met twee apparaten tegelijk werkt, belangrijk méér koeien per uur kan melken dan met één apparaat. Maar hoe het ook geschiedt, met de hand namelken of met de machine, met éér. apparaat of met twee, het gaat beter en kost minder tijd en moeite als liet gedaan wordt zoals het moet, name lijk kort en goed. Aanvi-agen voor vertoning van deze film kunnen woi'den ingediend via de rijksveeteelt- en zuivelconsulenten. De mooiste feestdagen van het jaar zijn op komst... Het behoeft dus hele maal niet veel vex'bazing te wekken, dat onze actieve winkelzaken en de an dere in onze omgeving gevestigde zaken hun „beste pakje" hebben aangeti'okken en zich aldus op de advertentiepagina's van dit blad presenteren. Om bij het begin te beginnen want zulke dagen die dat typische karakter van echte dagen voor gezin en bezin ning te zien geven, vinden hun eex'ste aanloop thuis onze levensmiddelen - bedx'ijven hebben alles in het wex'k ge steld om een bijdrage te leveren aan de feestelijke clis, waaromheen men zich die dagen gezamenlijk zal scharen. Voor treffelijke aanbiedingen met een staal kaart van heerlijkheden, die de feest- vx'eugde zeker zullen vex-hogen. Mexi kan te kust en te keur gaan en de voor- delige aanbiedingen stellen ieder in staat een extra'tje onder 't oog te zien. Kerstdagen bieden die hoog genoteerde eigenschapdat ze de huiselijke binding, de ondex'linge saamhorigheid, zo bijzon der in 't gevlei komen. Welnu, het zal aan onze levensmiddelenbedi'ijven niet liggen. Men zie de aantrekkelijke aan biedingen er maar op na en met een dergelijke „gids" achter de hand is het niet moeilijk de huisgenoten van echte fijne dagen te laten pi'ofiteren. Niet alleen de levensmiddelenbedi'ijven, maar alle zaken, die i'egelmatig hun bij drage levei'en aan de alimentatie van het gezin, de bakkerijen en de slagei'ijen het zal evenmin aan hen liggen als uw maaltijd en uw koffie- of thee-uurtje niet zal slagen. Integendeel; U hebt vol op kans er iets moois van te maken, dank zij de hulp die zij u bieden en die laten zich van hun beste zijde zien en in iets extra's tot uitdrukking komt. Spe ciale kerstschotels en kei'stgebak stellen u in staat ook in dit opzicht het gezin op een atti'actie te verrassen. En tenslotte straalt daarvan zoveel vol doening af. dat het voor de huisvrouw een bijzonder genoegen wordt ook in dit opzicht voor feestelijke gei'echten te zor gen. Onze andere winkelzaken hebben zich niet minder ingespannen om ieder te la ten profiteren van buitengewone aan biedingen. Het is vooral de kleding- en de mode sector die zich reeds ijverig te weer stelt nu het grote seizoen gebeuren nog maar enkele dagen in liet vei'schiet ligt. Ket kost weinig moeite zich thans reeds op heel vooi'delige wijze in het bezit te stellen van iets nieuws. Niet alleen de kledingzaken, ook de schoenzaken hebben iets moois achter de hand. Soi'tei'ing en nieuwe mode snufjes komen aan elke verwende smaak tegemoet. En het is toch ook nog altijd „winter", een tijdstip dat. speciale voor- ziening vraagt voor de voet. Het zal in de Hoxeca-bedrijven ixï onze gemeente evenmin aan goede sendee en prima kwaliteiten ontbreken. Voor ve len is 't genot van een lekker glaasje een speciaal accent van liet huiselijk vei- keer gedurende de feestdagen. Zij kun nen te kust en te keur gaan. Zo hebben we in vogelvlucht een klein uitstapje gemaakt door onze goede ge meente en we geloven dat er alleszins reden is om „goede kerstdagen" en een prettig kerstfeest te mogen vei*wachten, hetgeen bij deze alle lezers gaarne wordt toegewenst.

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 5