ielkaanvoer 55Sg Vrijheid" steeg weer net twee procent Kwade reuk J FlIROL Uitkeringen van levensverzekering gemiddeld 33 miljoen per maand Brie feestelijke ouderavonden Scholengemeenschap Fabriek gaat nieuw kantoor en directeurswoning bouwen Voorzitter Sprokkereef trad af Kerstbomen geplaatst Kerstwijding van de Bond van Plattelandsvrouwen Kerstfeest Dijkerhoekse Plattelandsvrouwen De heer i. H. Assink verlaat woonruimtecoinmissie Nieuwe verordening aanlegbelasting Schooljeugd bracht gevarieerd programma Het bestuur van de Coöperatieve Zuivelfabriek „De Vrijheid" zal uit zijn midden een nieuwe voorzitter moeten aanwijzen. In de maandagavond in zaal Vosman gehouden ledenvergadering-, die veel drukker bezocht was dan andere jaren, heeft de tegenwoordige voorzitter, de heer J. H. Sprokkereef, die o.m. ook lid van de gemeenteraad is, zijn functie neergelegd en heeft men met zeer waarderende woor den afscheid van hem genomen. De scheidende voorzitter, die tal van jaren bestuurs lid was, volgde in december 1958 de heer J. Wegstapel op, die toen tot ere-voorzitter benoemd werd en deze avond in de vergadering aanwezig was. De heer Sprokkereef die het volgend jaar de 65-jarige leeftijd hoopt te bereiken, had nog wel drie jaar aan kunnen blijven, maar aangezien hij zelf destijds de voorsteller was om aan het bestuurslidmaatschap een maximum leeftijd te verbinden meende hij o-m. om deze reden zijn zetel beschikbaar te moeten stellen. De waarnemend voorzitter, de heer J. H. Veneklaas Slots, schetste de talrijke problemen, welke onder leiding van de heer Sprokkereef een oplossing hebben gevonden en wees daarbij vooral op de afwikkeling bij het uittreden van de fabriek uit het Isalacta-verband, welke voor „De Vrijheid" bijzonder gunstig is verlopen. Hij bracht de heer Sprokkereef dank voor het vele dat hij voor de fabriek heeft gedaan, waarbij hij ook wees op de belangrijke rol, die zijn echtgenote hierbij vervuld heeft, door haar man voor dit werk af te staan. Ook de directeur, de heer C. Broers- ma schetste de verdiensten van de schei dende voorzitter en dankte voor de samenwerking en de goede verstandhou ding welke er steeds bij het te voeren beleid heeft geheerst. Door de eerste werden hem namens de vereniging een tweetal geschenken aangeboden. CONCENTRATIE Voordat het tot dit afscheid kwam, had de heer Sprokkereef in een uitvoerig openingswoord de gang van zaketn over het bijna afgelopen jaar in de landbouw in het algemeen en in het bedrijf ge schetst. Voor de goede kwaliteit o.a. van de geproduceerde kaas, die bij de F.N.Z.- kaaskeuring met een zilveren medaille werd bekroond, bracht hij dank en hulde aan alle medewerkers in het bedrijf. Het financiële resultaat over het afgelopen jaar zag hij met vertrouwen tegemoet. Het bestuur heeft de verbouwing van het kantoor en van de directeurswoning in studie genomen, terwijl voorstellen ter zake van de betaling van het melkgeld te verwachten zijn. Het concentratie-proces in de Nederlandse zuivelindustrie is al vele jaren in volle gang en heeft de bij zondere aandacht van het bestuur. Bij de G.O.Z. is het aantal coöperaties sedert 1940 gedaald van 110 tot 72. Sprekende over de komende ruilverkaveling wees de heer Sprokkereef er op, dat deze voor de zuivelfabriek ook kostenverlagende mogelijkheden heeft. DÏERZIEKTEBESTRLIDING Na het openingswoord van de voorzitter deed de directeur, de heer Broersma-, tal van mededelingen, waarvan de eerste waren de dierziektebestrijding. Op ver zoek van de veehouders werden in het verslagjaar 6 runderen geslacht, welke meerdere keren bij tuberculinatie zwel lingen vertoonden. Bij geen dezer dieren werd echter t.b.c. geconstateerd. De laatste twee jaren zijn geen geval len van abortus Bang geconstateerd. Er werden 74 verworpen vruchten ter on derzoek opgezonden. 57 keer waren zij negatief. In andere gevallen werden an dere verschijnselen geconstateerd. Het heeft zijn nut, zo constateerde de heer Broersma, verworpen vruchten op te sturen, vooral ook met het oog op andere ziekten. Hij drong er bij de leden dan ook op aan dit trouw te doen. De runderhorzelbestrijding was van geringe betekenis. Bij de eerste rondgang werden 27 dieren en bij de 2e rondgang 4 dieren behandeld. Bij veehandelaren en veeweiders heeft regelmatig controle plaats. Er werden 2100 t.b.c.-verklaringen af gegeven door de plaatselijke veegezond heidsdienst. MELKAANVOER EN VERWERKING Üit de verdere mededelingen van de heer Broersma bleek, dat de melkaanvoer 17 miljoen kg zal bedragen of 2r/o meer dan vorige jaren. 2 miljoen kg werd ver- poederd o.a. voor de aanmaak van kal- vermelk, 2 miljoen werd zo verkocht, terwijl van 15 miljoen kg melk anderhalf miljoen kg kaas werd geproduceerd, die kwalitatief vrij hoog op de ranglijst staat. In de kwaliteits-uitbetaling zal ingaande 1 mei enige verandering komen door een landelijke regeling. De prijstoeslag zal dqor de E.E.G.-bepalingen komen te ver- Plak op Uw Nieuwjaarskaarten en verdere correspondentie Kinder zegels. U doet daarmee een goede daad aan het einde van het jaar. vallen doordat dei consument de kostprijs zal moeten betalen. De kwaliteit van de producten noemde de heer Broersma redelijk goed. De zil veren medaille werd ontvangen voor een keuring welke vooraf bekend was. Bij de keuringen achteraf door de G.O.Z. was „De Vrijheid" een van de 7 of 8 fabrieken die een bronzen médaille verwierf, waar aan spreker minstens evenveel waarde hechtte. De rentabiliteitspositie van het bedrijf is bevredigend. De lijn van de laatste jaren bleef bestendigd. Spreker noemde In dit verband nog even de opheffing van het melkontvangst- station van de N.V- „Omefa", welke aan staande is en in verband waarmede een 4-tal grote melkritten zal worden ge vormd en een rijdende melkontvangst naar Rijssen. WEI Een gunstige factor is, dat de wei, wel ker verwerking vroeger nauwelijks de kosten kon opbrengen, nu 2 cent per liter opbrengt. Bij de productie is men gekomen tot een betere manuur-bezetting, zodat men U/2 milj. kg kaas kon produceren met minder mensen. Sprekende over de marktpositie der zuivelproducten wees spreker erop, dat er een groot boteroverschot is, de poéder- afzet is vij gunstig, bij de condensafzet De drie feestelijke ouderavonden, welke de leerlingen van de Iïoltense Scholengemeenschap (Havo - Mavo - Meao) met medewerking van de leraren verzorgden in het gebouw „Irene", wa ren alle druk bezocht. Dat was ook te verwachten, want er bestaat hier een hechte band tussen schooi en ouders en de laatsten zijn toch ook wel nieuwsgie rig wat hun kroost er op zo'n avond van terecht brengt. Wat voor het voetlicht werd gebracht, was een luchtig programma, dat de titel heeft meegekregen: „Oud en Nieuw" en zo zagen de toeschouwei's na een wel komstlied van een meisjeskoor - echt en vógue zo, die meisjes met die gekleur de kousen - gymnastiek van vroeger en gymnastiek, zoals het nu gaat. Het eer ste: vrije en orde-oefeningen in lange zwarte tricots; tegenwoordig: luchtige witte kleding en bijna acrobatische toe ren op de mat. Daar tussendoor een mo dern dansje van luchtig geklede meis- kes, die op de muziek van een bandre corder het rythme keurig volgden, bij wisselende lichteffecten. Een paar boertjes en de postbode ver diepten zich in de problemen met een buurpraatje bij de plaats waar eens de oude school stond en vonden de ver keerssituatie toen maar erg griezelig. ,,'t Nieuwe praatje of plaatje" toonde de bezoekers de nieuwe dans „de sirta- kie", bracht gitaarmuziek met zang voor iedereen, een oude Russische dans, uit gevoerd door Jacquelien Zendijk en Jan Hoeve en een koortje, dat heel verdien stelijk enkele negro-spirituals zong. Het nummer „Een Duitse les twee keer" toonde de ouders, dat het tegen woordige taalonderwijs toch wel heel wat praktischer is dan vroeger. Meester Pennewip met lange stenen pijp (de heer Wittermans) liet zijn klas maar de bekende rijtjes opdreunen: „Der Ann, der Bar, der Bauer enz". De moderne le raar (de heer Hoefman) instrueerde zijn leerlingen met „Schallplatten" (gram mofoonplaten) - met de nodige grapjes onder de les - en gaf nog een leuke zangplaat toe. De band „The Singing Safari's" had haar instrumentarium niet voldoende afgestemd. Hun nummers zullen alle ouders dan ook wel niet als muziek in de oren geklonken hebben, maar met „The Saints" bij het afscheid van „le tableau de la troupe" van vóór de pau ze, werd nog weer veel goed gemaakt. De tweede helft van de avond werd gevuld met een toneelstukje in twee be drijven van Ben Heuer: „Rustpillen", dat weinig rust bracht op het toneel. Carl Israël, Joke Schreurs, Joke Beek hof, Jan Haan, Geert Dijkstra en Klaas Sipkens* vertolkten hierin de rol van Pierre Carpu, de apotheker-uitvinder; zijn vrouw Eugénie; zijn dochter Ma rianne; veldwachter Catjou; de schoor steenveger Francois en van de burge meester. Een niemendalletje, dat dooi de jongelui met veel verve op de plan ken werd gezet. De ouders waren telkens gul met hun applaus, wab voor alle medewerkenden erg plezierig was. De schooljeugd op het „schellinkje" heeft van deze avon den zeer genoten. Na wat openingsmuziek van „The Thunderbirds" sprak de direkteur van de school, de heer H. J. Hiddink, een welkomstwoord, waarbij hij de ouders bestaan vrij grote moeilijkheden, hoewel deze nu weer wat beter schijnt te zijn. Voor ingedikte melk (koffiemelk) is een nieuw afzetgebied gevonden in Duitsland. De kaas heeft een betere afzet gekregen naar de E-E.G.-landen, terwijl ook het binnenlandse verbruik is toegenomen. KAASKWALITEIT Uitvoerig sprak de heer Broersma over de kwaliteit van de kaas aan de hand van uitspraken van deskundigen. Uit een F.N.Z.-marktonderzoek in West-Duitsland is o.m. gebleken dat kaas uit andere lan den voor Nederlandse kaas wordt ver kocht, maar dat onze kaas daar met vlag en wimpel boven uitsteekt. Door er een merkartikel van te maken, zal de Neder landse kaas zijns inziens veel meer kun nen opleveren. BESTUURSVERKIEZING Bij de verkiezing van twee bestuurs leden en twee commissarissen, werd in de vacature Sprokkereef tot bestuurslid ge kozen de heer H. W. Wechstapel, Espelo 32, terwijl als zodanig met bijna algemene stemmen herkozen werd de heer H. Lan- deiwegrd. In de plaats van de heren G. H. Aal- tink en Joh. Bosschers, die reglementair niet herkiesbaar waren, werden als com missarissen gekozen de heren Joh. Lub- bersen, Neerdorp 93 en A. Kolkman J. A. Zn,, Beuseiberg 58. De aftredende commis sarissen werd dank gebracht voor hun arbeid in het belang van de fabriek. De voorzitter richtte zich nog. met een wel komstwoord tot de ass.-directeur, de1 heer Hielkema en herdacht het overlijden van Ir. Oosterhof, die als secrtaris van de G.O.Z. belangrijk werk heeft gedaan voor de zuivelindustrie. Hierna werd de voorzitter zelf toege sproken in verband met zijn afscheid, hetgeen deze met een dankwoord beant woordde, waarbij hij o.m. wees op de grote waarde van samenbundeling van krachten en op de goede sfeer waarin men in het belang van de fabriek heeft kunnen werken. Bij de rondvraag bleek bij de beant woording van een desbetreffende vraag, dat men van plan is kantoor en direc teurswoning te slopen en een nieuw ge bouw naast de fabriek op te trekken met beneden kantoor en boven woon ruimte. bedankte, namens de oudercommissie, dat zij de schoolkas zo goed gespekt 'nebben. Op de eerste zakelijke ouder avond zal hieromtrent rekening en ver antwoording worden gedaan. Aan het slot bracht hij alle spelers en de men sen achter de schermen dank voor het gebodene. 't Kan best zijn, dat een glaasje U „niets doet". U hebt er „geen last van". U rijdt er „geen haar slechter door". Maar houdt er rekening mee, dat juist op die feeste lijke dagen er mensen op de weg zijn, die wèl slecht rijden. Heel slecht vaak Mensen'die niet weten wat zij in hun „onwetendheid" op het spel zetten! 9 Vrijheid: rijden onder invloed (dus zonder dat er sprake is van een ongeval) kan worden gestraft met gevangenisstraf (max. 3 maanden). Aantekening hiervan vindt plaats in het strafregister, wat be tekent: nadeel bij sollicitatieplannen vooral bij overheidsbetrekkingen, verlies van aanzien etc. 9 Dood door schuld: een bestuurder onder invloed loopt een grote kans een verkeersongeval te veroorzaken. Dat kan gevangenisstraf tot gevolg hebben (bij dood door schuld max. 3 jaar) met alle gevolgen van dien voor persoon, gezin, werkkring enz. 9 Rijbewijs: bij rijden onder invloed al dan niet gevolgd door een verkeersonge val is ontzegging van de rijbevoegdheid mogelijk tot max. 5 jaar (bij recidive: 10 jaar). Gezien de ergerlijkheid van de wel bewuste risicoschepping gaat de justitie steeds meer tot onvoorwaardelijke intrek king van het rijbewijs over. Met gevolgen voor werk, gezin, etc. Geld: niet alleen fikse geldboeten, maar vooral de financiële consequenties, die indirekt uit rijden-onder-invloed kun nen voortvloeien (verlies van rijbewijs, derving inkomsten ten gevolge van vrij heidsbeneming, verminderde promotie kansen etc.) zijn zwaar. Verzekering: bij ongevallen veroor zaakt door rijden onder invloed zijn de financiële gevolgen meestal geheel voor rekening van de betrokkene, omdat vele polissen het onder invloed rijden uitdruk kelijk uitsluiten. Betrokkene kan voor zijn gehele leven op zeer zware lasten komen, bijvoorbeeld indien een kostwinner werd doodgereden of zwaar verminkt en hij het gezin van het slachtoffer zal moeten onderhouden. Daarom: Sta niet in een kwade reuk! Glaasje op? Laat U rijden! Een aantal door de gemeente geplaatste kerstbomen met electrische verlichting siert weer het dorp op het dorpsplein en enkele belangrijke kruispunten. Zij zijn, evenals de verlichte sterren, die men overal achter de ramen der huizen kan zien branden, o.m. de voorboden van het naderend kerstfeest. Ook brandt hier en daar de gevelverlichting, die reeds voor de winkelweek door de zakenmensen is aangebracht. In de eerste negen maanden van dit jaar hebben de levensverzekeringmaat schappijen gemiddeld ruim 33 miljoen gulden per maand uitgekeerd. Het totaal van de uitkeringen bedroeg in deze perio de 301,3 miljoen gulden, verdeeld over uitbetalingen-ineens aan de nabestaanden van overleden verzekerden en op de af loopdata van polissen en over periodieke uitbetalingen. De bedragen die jaarlijks uit de kassen van levensverzekeringmaatschappijen vloeien, zijn sinds 1945 verdrievoudigd. In de eerste drie kwartalen van 1965 is reeds meer uitbetaald dan in het gehele jaar 1960. Dit blijkt uit cijfers, die de Voorlichtingscommissie uit het Levens- verzekeringbedrijf gepubliceerd heeft. Sinds 1960 wordt wegens overlijden van verzekerden jaarlijks meer uitbetaald dan in 1945, toen de uitkeringen als ge volg van de toen heersende omstandig- i heden een piek vertoonden. De voortdu- rende stijging van de overlijdensuitkerin gen is niet alleen een gevolg van de groei van de levensverzekering in 't algemeen; ook speelt een rol het toenemend aantal dodelijke ongevallen waarbij vaak wan neer dat in de polis is overeengekomen de uitkering wordt verdubbeld. AFD. ESPELO Op woensdagavond 22 december hiel den de Plattelandsvrouwen van Espelo de Kerstwijding in gebouw „Het Tref punt". In haar openingswoord heette mevr. Hol alle aanwezigen, waaronder ouden van dagen, hartelijk welkom. Vóór de pauze werden Kerstliederen gezongen, afgewisseld door declamatie. Na de pauze werd een Kerstverhaal voorgelezen door mevr. Prins-Schippers. Aan het eind van de avond gaven zich twee nieuwe leden op, waardoor het le denaantal op precies 50 gekomen is. Het 50e lid, mevr. Marsman-Stevens, werd met een hartelijk applaus be groet. Na nog enige tijd gezellig gepraat te hebben, gingen de leden voldaan huis waarts. De Dijkerhoekse Plattelandsvrouwen hielden maandagavond in ,,'t Bonte Paard" in een sfeervolle omgeving hun Kerstavond. In de kleine zaal brandde de kerstboom en waren de wanden en tafels met groen en kaarsen versierd. Bijna alle leden waren opgekomen en er heerste dan ook een echte gezellig heid. Na een welkomstwoord van de pre sidente, mevr. Reilink-Reijlink, ver zorgde mevr. Reilink-Wibbelink de Kerstwijding met o.a. de samenzang dei- Kerstliederen. Mevr. Zuurveld-Steunen- berg vertelde het Kerstverhaal: „Op Kerstavond kwam de slang uit de boom". Een gedicht, getiteld: „Gods ster", werd voorgedragen door mevr. J. Overmeén-Beunk. Na de pauze met traktaties werd een tweede Kerstver haal verteld door mevr. J. Baltus-Klein Teeselink, getiteld: „De Kerstroos". Aan het slot van de avond zong men samen het aloude Kerstlied „Stille nacht, Hei lige nacht" en wenste de presidente al len een gezegend Kerstfeest en een voorspoedig nieuwjaar toe. De levensverzekeringmaatschappijen werden in de eerste drie kwartalen van dit jaar 8,8 miljoen gulden verschuldigd wegens overlijden van verzekerden door een ongeval. Dit bedrag had betrekking op 764 sterfgevallen, zodat de gemiddelde uitkering ca. 11.500 gulden bedroeg. Ver zekeringen tot een bedrag van f1000, zijn hierbij buiten beschouwing gelaten. Bij de overlijdensuitkeringen waarbij geen ongeval in het geding was, bedroeg het gemiddelde 7750 gulden. De toenemende uitkeringen'van levens verzekering spelen naast sociale voorzie ningen en pensioenen een belangrijke rol in het levensonderhoud van gezinnen waarvan de kostwinner is overleden en in de versterking van de financiële positie op de oude dag. M ^"^<1111 te9en wa* t'e deert! Na meer dan zestien jaar actief deel te hebben genomen aan het werk van de woonruimtecommissie in deze gemeente heeft de heer J. H. Assink, oud-postdirec teur, aan het gemeentebestuur bericht, wegens zijn leeftijd en gezondheidstoe stand, zich niet meer herkiesbaar te wil len stellen voor deze functie. De heer Assink is sedert februari 1949 lid van deze commissie en heeft zich altijd bijzonder beijverd voor een rechtvaardige verdeling van de beschikbare woonruimte. Burgemeester en wethouders stellen nu aan de raad voor de overige leden, de he ren J. Kroon, voorzitter, G. Weijl, R. Pet ter en mevr. A. Muller-Tiessink te herbe noemen en in de vacature Assink te be noemen de heer J. Beldman. Rörikstraat 10. Als de raad er dinsdag zijn fiat aan geeft zal dinsdag een nieuwe verordening op de aanlegbelasting worden vastgesteld. De Koninklijke goedkeuring op de ver ordening tot heffing en invordering van een belasting wegens aanleg, verharding, riolering en trottoiraanleg van openbare wegen is per 1 januari a.s. verstreken en nu willen b. en w. tot een andere heffing komen. De ervaring met de huidige ver ordening heeft geleerd, zeggen zij in hun toelichting, dat de hantering hiervan bij de vex-harding van zandwegen in het ge bied buiten de bebouwde kom in bepaalde gevallen niet voldoet en aanleiding geeft tot onbillijkheden. Het is vrijwel uitgesloten de verschil lende vóórkomende situaties van eigen dommen uniform te regelen. Ten einde de hieruit voortvloeiende consequenties zo veel mogelijk te voox-komen wil het col lege, ten behoeve van uitvoerin-g van wer ken, waardoor bepaalde eigendommen buiten de bebouwde kom zijn gebaat, van geval tot geval de raad een voorstel tot het heffen van een baatbelasting aanbie den. Men hoopt op deze wijze tot een bil lijker verdeling van de lasten te komen. Voor de thans voorgestelde tarieven van de aanlegbelasting, welke per vierkante meter weg en tx-ottoir en per strekkende meter riolering berekend worden, hebben b. en w. een berekening voor de raads leden ter inzage gelegd. IIOLTENS NIEUWSULAD Wm. -.-Si, KERSTIDYLLE

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 4