A Met feestelijk eten feestelijke prijzen 1 Kees Stoop exposeert in Deventer Als het 's avonds gezellig wordt Kalfsterman 'I iSVM KSUta lts VEIS! IEN0TIH „S/sLLSND" MEKEKEIRI Feestelijke Ditjes en Datjes in Herenmode Kerst verlichting bouwkundig advies- en architectenbureau J. DE VRIES ALLES DRAAIT OM MOEDER DamP® breekl BLIJDE GEBEURTENIS ff. Koopman C.N.V.-ers vergaderden V.V.V/s Overijsselse Heuvelrug 1 gaan samenwerken Met de feestdagen vlees van de Keurslager 395 350 95 108 238 92 98 25 175 142 190 Kies als broodbeleg Broekmaat en Oolbekkink V. op maandag fe sluiten Komst aifen tesamen Zaforriq er 13 december 1965 HOLTENS NIEUWSBLAD Onze plaatsgenoot, de kunstschilder Kees Stoop houdt vanaf maandag j.l. tot en met woensdag 29 december een ten toonstelling van zijn tekeningen in de foyer van de Deventer Schouwburg. Het Dagblad „Tubantia" schreef daar over: Onder grote belangstelling werd die expositie geopend door de Enschedese kunstcriticus Corn. Basoski, die werd in geleid door de schouwburg-directeur K. Jassies. De heer Jassies zag het als zijn taak de beeldende kunstenaars in Deven ter een kans te geven en niet alleen de Deventernaren, maar ook de kunstenaars uit een wijde omgeving rond Deventer. Voor het volgende jaar dacht hij ook eens kunstenaars uit Twente te doen tentoon stellen. Op die manier krijgt de schouw burg een meer provinciaal karakter. De heer Basoski stelde tegenover de ondergangsstemming van heel wat heden daagse kunstenaars het immer voortdu rende schoonheidsgevoel van Kees Stoop, een Brabander, die in Antwerpen zijn op leiding kreeg en nu al jaren in Holten woont. Het zoeken van kunstenaars als Tinguely, Hauschenberg, Gentils, Klap- heck en Yves Klein, vaak met materialen die niets met de schilderkunst te maken hebben, is als het ware het zoeken van mensen die in de huidige maatschappij geen vastheid meer vinden. Men neemt geen genoegen meer met het voorafgaan de (Karei Appel: „Schilderen is het voor afgaande vernietigen") en zoekt naar het nieuwe, dat vaak geen uitzicht meer biedt (Lucebert: „Schoonheid heeft haar ge zicht verbrand en troost niet meer de mensen"). De natuurbeelden, die de ro mantici eens gebruikten, bieden voor vele hedendaagse kunstenaars geen veiligheid meer tegenover de maatschappij. Daartegenover staat de kunst van Kees Stoop, die het nog aandurft romantische elementen als bomen, bos, woud, beek, dal en heuvel in hun eigenlijke schoon heid te ondergaan en naar eigen visie te interpreteren, dus niet in een puur natu ralisme. Hij is nog de man met de echte liefde, die niet zoals Lipchitz eens zei tegen de dood vecht, maar juist het leven meer inhoud geeft. Stoop ontdekt nog, hij heeft nog respect voor 't schone om ons heen. En met heel simpele midde len, eigenlijk alleen maar met een stukje krijt, weet hij een sfeer vast te leggen, een sfeer die we telkens weer voelen als we door een mooie omgeving rijden of wandelen. Stoop heeft nog een schoon heidsverlangen en bovendien bezit hij een grote kundigheid. De expositie is dagelijks geopend van 9 tot 17 uur (behalve des zondags). Op uitnodiging van de Chr. Besturen bond (C.B.B.) kwamen woensdagavond in de consistorie der Geref. Kerk de be sturen van de verschillende afdelingen in vergadering bijeen onder voorzitter schap van de heer J. Beldman, die deze bijeenkomst opende met gebed en een hartelijk woord van welkom. Na lezing der notulen door de secreta ris, de heer M. Scholman, werden enkele ingekomen stukken afgedaan en werd als lid van de commissie G.S.W. benoemd de heer G. K. Klein Nagelvoort. Tegen een nauwere samenwerking met het bestuur van de Besturenbond van het N.V.V. en een samenspreking met dit bestuur had geen der leden bezwaar. j Met het oog op het organiseren van de jaarlijkse Familie-avond en een gezellige middag voor de kinderen werd een com missie benoemd. Nadat de voorzitter nog mededeling had gedaan van de op dinsdag 21 decem ber a.s. in de consistorie ,der Ger. Kerk te houden vergadering, waar door dis trictsbestuurder Moes uit Zwolle zal wor den gesproken over het belangrijke on derwerp „Medezeggenschap" en „Rond vraag" was gehouden, werd deze verga dering door de heer P. B. Müller met dankgebed geëindigd. Donderdagavond j.l. is te Hellendoorn in het leven geroepen de Stichting Vreem- j delingenverkeer De Overijsselse Heuvel- i1 rug, waarin deelnemen de VW's Dalfsen, Den Ham, Hellendoorn/Nijverdal, Holten, Ommen en Rijssen. De Stichting stelt zich ten doel de bevordering van het vreemdelingenver. keer en het toerisme op de Overijsselse Heuvelrug. De samenwerking in dit toeristisch be langrijke gebied vond voorheen plaats middels een Contactcommissie, DINSDAG: ]/2 kg runderworst 248 y2 kg varkensworst 218 y2 kg bak Ie ver worst 78 WOENSDAG: y2 kg speklappen 188 bakje hachévlees 138 y2 kg varkensrollade 338 y2 kg runderrollade 368 y2 kg rosbief 39® y2 kg varkensfricandeau 355 Braadkuikens per 1/2 kg 198 Kalkoen per 1/2 kg 275 Tevens als old gebruuk wos in de pannekoeke met Kasaovend. Fles frambozen-bessen met fles Jus d'Orange samen fles frambozen-bessen met fles appelsap samen 4 kroketten Droge worst SALADES y2 kg schenkel Soepcomplet blik ossenstaartsoep blik soepgroente blik aardbeien blik ananas blik fruitcocktail KEURSLAGER 100 gram gekookte ham 69 100 gram rauwe ham 89 100 gram geb. rollette SS 100 gram berliner 49 Liefst vroegtijdig bestellen a.u.b. Het Verenigd College van het Water schap „Salland" heeft dinsdagmorgen in Olst zijn goédkeuring gehecht aan de be groting voor 1966 en de eerste wijziging daarvan. Tevens werd de rekening over het dienstjaar 1964 vastgesteld. Naar aanleiding van de begroting. 1966 werden door leden van het Verenigd Col lege enkele opmerkingen gemaakt. Zo vroeg de heer E. Logtenberg zich af of er door de aannemers en door de mensen van het waterschap wel economisch wordt gewerkt. Hij dacht daarbij aan de ver plaatsing van de baggermolen in het Over ijssels Kanaal en aan de geschiedenis met de Ellenbroeksbrug in Lemelerveld. KARWEI Bij Raalte werd bijvoorbeeld een bag germolen over een daar pas gelegde dam gesleept. Naar buiten uit wekte het de indruk van een gigantisch karwei, dat ge makkelijk voorkomen had kunnen wor den als de aannemer „even" had gewacht met de aanleg van de dam. De dijkgraaf, de heer H. J. Ankersmit, merkte op, dat overal bij de werken van het waterschap een scherpe controle wordt uitgeoefend door de technische dienst. Hij kon zich dan ook niet voor stellen, dat er oneconomisch zou worden gewerkt. Wat de „rel" rond de Ellen broeksbrug betrof kon de heer Ankersmit meedelen, dat hieromtrent door het wa terschap aanmerkingen zijn gemaakt bij de overheid, „omdat het ongepast is, dat burgers dergelijke dingen uithalen". COMMENTAAR Op aandringen van de heer Logtenberg en de heer J. M. Graaf va Limburg Sti- rurn werden enkele leden van de techni sche dienst ontboden om op enkele vra gen van de heren deskundig commentaar te geven. Toen de graaf een vergelijking maakte van de situatie van de afgelopen zomer met die van thans, sneed de voor zitter de discussie af. Deze kwestie had FEUILLETON niets meer met de begroting te maken en men had eenvoudig geen tijd genoeg om zich op zijpaden te begeven. Het program ma voor dinsdag was veel te uitgebreid. Daarvoor was reeds een aanbevelings lijst opgesteld om te voorzien in de vaca ture van heemraad Schoot Uiterkamp, die, zoals bekend, is benoemd tot dijkgraaf. Op voorstel van de heer D. J. Knapen uit Raalte en na schriftelijke, stemming werd als no. 1 op de lijst geplaatst de heer H. Voorink uit Diepenveen, als no. 2 de heer G. J. Horsselenberg uit Raalte en als no. 3 de heer G. van Essen uit Diepenveen. WATEROVERLAST Toen de machtigingen voor het sluiten van kasgeldleningen en langlopende geldleningen aan de orde kwamen, maak te de heer Knapen zijn medeleden van het Verenigd College er nog eens op at tent, dat Salland op het ogenblik voor de tweede maal kampt met wateroverlast door de vele regen van de laatste tijd. Hij adviseerde daarom nu alle medewer king te verlenen aan de „geldkwesties", omdat deze vaak een belangrijke invloed kunnen hebben op het tempo van uitvoe ring van de verschillende werken. De dijkgraaf herinnerde nog eens aan het belangrijk gestegen subsidie-bedrag, dat opgemaakt „moet" worden, omdat men anders een gek figuur zou slaan tegenover de subsidieverlenende instan ties. Het Verenigd College machtigde daar na het dagelijks bestuur tot het aangaan van kasgeldleningen tot een maximum bedrag van f 950.000 en langlopende geld leningen tot een maximaal bedrag van f 3.000.000. (Overijssels Dagblad) 5* Wat ontbreekt er nog aan? Zo'n hele mooie das? Zo'n prachtig EL-MIOR overhemd of dat vest in die aparte uitvoering? Zo'n sportief kolbert in HARRIS TWEED of toch nog dat kostuum van uw verlangen? ADVERTEERT IN DIT BLAD! zVVNAAAAA/VSA/VAA/VWS Uit voorraad leverbaar. Gaardenstraat 34 WWVWMWWVVVV Te koop: een vlot neurende koe 23 dec. aan de telling. H. J. Kettelarij, Beuseberg 172. Te koop: gegalv. golfplaten Div. maten, spotprijs. Kranenborg, Ruurloseweg 45, Vorden. Te koop: tuin-kippenhok (nieuw) Larenseweg 12. Te koop: toom zware biggen G. W. Aytink, Okkenbroek Te koop: 2 dragende varkens a.d.t. vanaf 24-12, moeder, -j^zeug. H. Markvoort, Es- pelo 35. Biggen te koop bij J. Baltus, Neerdorp 62 (Vijfhuizen). Te koop: 2 TV's 43 cm Spotprijs. E. Steunenberg, Dorpsstraat 64. GEVESTIGD: Zuidloo 47b - BATHMEN Telefoon 05704-505. door Tom Lodewijk 17) „Maar ik ben geen gezond mens." „Wilt u het wel zijn?" Het was een vraag recht op de man af. Het was een gevoelloze, wrede vraag, vond. mevrouw Treebergh. Natuurlijk wilde zij graag gezond zijn, niets liever dan dat, maar kon zij het helpen dat ze altijd maar ziek was? „Mevrouw" zei zuster Bertha vastberaden, „om een ziek mens gezond te krijgen, zijn er twéé nodig. De dokter en de patient zelf. Als die niet meewerkt, kan de dokter ook niets doen." Ze was niet zo zeker van haar zaak als ze deed voorkomen, maar ze had een lang gesprek met de nieuwe dokter gehad. Het was waar, het was nog een jong ventje zonder ervaring, wat dat betreft zou zus ter Bertha hem veel kunnen vertellen. Maar hij had gezonde ideeën en hij leek haar een geknipte huisdokter. Ze zou het wel met hem rooien, bedacht ze. Dat kwam natuurlijk ook doordat Bert Haze- de kracht van een verkoudheid i bij Vader, Moeder en Kind.B laar zuster Bertha meteen op de juiste waarde geschat had. Zo'n wijkzuster was net wat een dokter nodig had. En daarom had hij haar in vertrouwen zijn visie op het geval Treebergh medegedeeld. Zuster Bertha had geknikt. Zij had zo haar eigen denkbeelden, en die stemden wel aardig overeen met die van de dokter. En ook zij had zich wel eens bezorgd afgevraagd hoe Anneke Treebergh die ze „een lieve meid" vond, dit op de duur zou kunnen vol houden. Nu was ze afgeknapt. Het was te verwachten. „Mevrouw", zei de zuster, „weet u wat u nu eens moest doen Alleerst er eens uit komen, al was het maar voor een uurtje, en beneden eens een lekkere kop koffie gaan drinken. Nee, niet op bed. Anneke is er nu niet, en u zult zich wat meer met het huishouden moeten bemoeien dan vroeger en u moet proberen dat te doen. Het zal u heus geen kwaad doen, het leidt uw gedachten af." „Ik dacht dat u daarvoor kwam." „Ik heb nog meer te doen", antwoordde zuster Bertha. „Ik kom hier iedere dag een beetje helpen, maar alleen wat de verpleging betreft. Aaltje doet het werk. Maar u weet wel dat die ziel geen initia tief heeft. Ze zal toch van u de orders moeten krijgen. U bent de vrouw des huizes." „Hoe kan ik dat nu?" zuchtte de patiënt. „Proberen", zei de zuster. „Niet geschoten is altijd mis. Wie weet hoe het meevalt. KLEDiHGHUiS t CENTRUM [ongens VOOR EEN HERINNERINGSTEGELTJE IS UW ADRES DEVENTERWEG 4 - HOLTEN In verband met de vijfdaagse werkweek voor ons per soneel zijn wij genoodzaakt om met ingang van maan dag 3 januari a.s. Kwaliteitsslagerij Brands Ook U wordt VRIJDAGAVOND '24 DECEMBER (Kerstavond) om 8 uur op de Smidsbelt verwacht om met begeleiding van H.M.V. KERSTLIEDEREN TE ZINGEN Bij ongunstig weer in gebouw „REHOBOTH". En als u dan vanmiddag lekker een paar uurtjes geslapen heeft. „Ik k&n nooit slapen, zuster". Zuster Bertha knikte. Ze kende dat, die patiënten die nooit sliepen. In feite doe zelden ze de hele dag en dan lagen ze 's nachts wakker. Ze doken nooit es lekker moe in bed, om te slapen als ze hun kussen roken. Bij ernstige patiënten was dat iets vreselijks, die doorgewaakte nach ten, maar was mevrouw Treebergh een ernstige patiënt? Zou ze niet anders kunnen, wanneer ze eerst maar zou willen? Ze begreep dat ze hier met beleid te werk moest gaan. „U zult beter slapen", zei ze, „wanneer u zich overdag een beetje moe hebt ge maakt. We krijgen het voorjaar mevrouw. Dan moet u eens de tuin in, genieten van de zon en de buitenlucht. U zult zien, daar knapt u méér van op dan van alle drankjes en pilletjes." En ze keek gering schattend naar het medicijnen-arsenaal op het nachtkastje. Tot haar grote verbazing zag Aaltje haar mevrouw beneden komen aan de arm van de zuster, in haar peignoir nog, maar in ieder geval met keurig ge kapt haar en zelfs een beetje kleur op haar lippen, al kwam die dan ook van de lippenstift. „O, mevrouw", zei ze. „Wat heerlijk om u weer eens door het huis te zien lopen". „Zo ver is het nog niet", glimlachte Tine Treebergh mat. „Maar zo ver komt het nog wél," verze kerde de zuster. „Kijk es aan, hier in uw eigen stoel, zo, het gordijn een beetje dicht, dan zit u niet zo in de zon." Aaltje haastte zich naar de keuken voor de koffie. Die zuster Bertha, dat was me er toch een! Nog geen half uur in huis en ze had mevrouw Treebergh al beneden! Zuster Bertha nam er deze morgen de tijd voor. De eerste slag, dacht ze, is een daal der waard. Ze dronk gezellig koffie en vertelde Tine Treebergh allerlei nieuw tjes. Ze gaf deskundig commentaar op Anneke's ziekte en verzekerde, dat die in het ziekenhuis prima verzorgd werd. Ja, dokter Hazelaar zou dezer dagen zelf gaan en haar er alles van vetrellen. Beste man, dokter Hazelaar. Flink ventje. Ja, hij was Tine ook erg meegevallen. Zo zorgvol en zo consciëntieus. Hij had haar helemaal onderzocht, nou dat had de oude dokter Broers in geen jaren gedaan. Zus ter Bertha verborg haar glimlach. Ze wist tot welke diagnose dat onderzoek de jonge dokter had geleid. En toen moest Tine haar aandacht gaan wijden aan wat ze moest hebben van de bakker, de melkboer, de groenteman, de slager. V'eel was het niet, ze was nu maar alleen. Ze had de neiging om het maar te laten schieten, ze had toch geen eetlust. Maar Aaltje moest tenslotte ook eten, de ziel was er de hele dag en kon van de wind niet leven, Aaltje was tenslotte geen patiënt. Ze was erg blij toen ze 's middags weer naar bed kon gaan en ze schrok op toen Aaltje kwam zeggen dat mevrouw Broers er was. Ze keek op het wekkerklokje. Half vier. Zou ze echt hebben geslapen? De doktersvrouw kwam even zeggen, dat de dokter en zij die avond even een half uurtje kwamen oplopen. Was dat goed? Tine keek verschrikt. Hoe kon dat? Ze lag in bed. „Nou, dan kom je er voor een uurtje uit. Zo veel te beter slaap je." „Ja maar. „Nee, Tine, niet jammeren. Anneke is er nu niet en dat geeft jou meer te doen dan vroeger. Je moet zien dat je het een beetje aan kunt." „Je lijkt de zuster wel". „Die zal wel hetzelfde hebben gezegd. Ja natuurlijk, er zit niets anders op. En je moet er wel aan denken Tine, dat als Anneke beter wordt, ze nog lang niet met een honderd procent is. Mijn neef, Bert, de dokter, heeft vanmiddag gebeld." „En wat zeiden ze in het ziekenhuis?" „Ze heeft het goed te pakken, maar ze hadden haar mooi op tijd. Ze haalt het wel, maar ze is erg zwak. Ze was over vermoeid, ze had weinig weerstand, ze zal een hele tijd nodig hebben voor ze weer de oude is. Ook als ze uit het ziekenhuis is." (Wordt vervolgd).

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 2