Agenda Holtense Plattelandsvrouwen vierden op feestelijke wijze hun 4e lustrum Kerstuitvoering „Soli Deo Gloria" „Komt allen tesamen" Plechtige nachtmis in „Irene" Bevorderingen ter secretarie Feestelijke ouderavond Symbolisch geschenk VOOR BABY'S HUIDJE Belangrijke mededeling Bejaardensociëteit in aula Ulo-school Inbraak bij de fa. Van Lindenberg Vaal stormvogeltje gevonden KERKDIENSTEN Gevonden en verloren BURGERLIJKE STAND Dijkgraaf Ankersmit nam afscheid van „Salland" Veel waardering, gemaal krijgt zijn naam Zaterdag 18 december 1965 No. 50 Jaargang 19 NIEUWSBLAD van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" I te Holten. Telefoon 05)83 - 11,3k Adv.-prijs 1—15 mm. (a contant) f 3,—. Iedere mm. meer 0^2 HOLTENS De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 2,per kwartaal In een bijzonder feestelijke sfeer heeft de afdeling Holten van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen donderdag avond in „Amicitia" haar vierde lustrum herdacht in een druk bezochte bijeen komst, waarin ook een groot aantal echtgenoten van de dames aanwezig wa ren en o.a. afgevaardigden van de zus- terafdelingen Dijkerhoek, Espelo, Mar- kelo, Bathmen en van de Holtense Plat telandsmeisjes. Verder waren er tal van oud-leden, uit de dagen van de oprichting van de afde ling, die door de presidente, mej. Mar jan ter Borg, in het bijzonder welkom werden geheten, terwijl zij nog even de revue liet passeren de namen van de Zaterdagavond 18 december (heden) geeft de Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" (dirigent de heer J. Plomp uit Nijverdal) in de Ned. Herv. Kerk haar jaarlijkse kerstoratorium-uitvoering. Uit gevoerd zal worden het Weihnaehts-orato- rium van de Duitse componist Heinrich Barth. Het werk heeft vier delen, n.l.: 1 de verwachting; 2 de aankondiging; 3 de ge boorte; 4 de herders. Het is reeds voor de zestiende achter eenvolgende keer, dat door „Soli Deo Gloria" aan de vooravond van het Kerst feest een oratorium wordt uitgevoerd, waarbij men steeds heeft mogen rekenen op een flink aantal belangstellenden. Solistische medewerking zal worden verleend door Riek Bolink-Landeweerd (voor de dertiende keer) en Henk van Monsjou, bas (NCRV vocaal ensemble). Kaarten zijn in voorverkoop verkrijg baar bij Levensmiddelenbedrijf Slotman, Oranjestraat, Kapper Drent, Gebr. Schup- pert en Gebr. Veldhuis. Op de avond van de uitvoering zal kaax'tverkoop plaats hebben in de garage van de heer H. Mul ler, Smidsplein, waar donateurs op ver toon van de donatiekaart toegangsbewij zen kunnen afhalen. VOLKSKERSTZANG OP SMIDSBELT Met medewerking van de Holtense Muziekvereniging „H.M.V." wordt vrij dagavond 24 december (Kerstavond) om 8 uur op „Smidsbelt" door het Chr. Jon geren Verbond (C.J.V.) en de Geref. Jeugdverenigingen een Volkskerstzang- avond gehouden. De organiserende verenigingen rekenen evenals het vorige jaar, toen een derge lijke avond voor de eerste keer in Holten werd gehouden, weer gaarne op de be langstelling van zeer velen. Bij ongunstig weer zullen de Kerstlie deren worden gezongen in het gebouw „Rehoboth" aan de Stationsstraat. Voor de R.K. gemeenschap in onze ge meente zal in de Kerstnacht van 24 op 25 december om 12 uur in het gebouw „Irene" een plechtige Nachtmis worden gehouden, waaraan medewerking zal worden verleend door het dames-kerk koor uit Nieuw-Heeten. De navolgende ambtenaren ter ge meente-secretarie zijn met ingang van 1 januari 1966 door burgemeester en wethouders bevorderd in rang. De heer E. Muizebelt, adjunct-commies A, is be vorderd tot commies; de heer A. Vin cent, adjunct-commies, is bevorderd tot adjunct-commies A en de heer R. Nij- meijer, thans schrijver, is benoemd tot klerk in vaste dienst. De Scholengemeenschap Holten (Ha- vo-Mavo-Meao) houdt haar feestelijke ouderavonden op 21, 22 en 23 december a.s. in het gebouw „Irene". Zij beginnen om half acht precies. Leraren en leer lingen verzorgen samen een uitgebreid programma, dat weer bijzonder aktueel belooft te worden. Meer mogen wij er niet van zeggen. De eerste avond is be stemd voor de ouders westelijk en zui delijk van Holten (Laren, Loo-Bathmen, Bathmen, Deventer, Diepenveen. Okken- broek, Heeten)de tweede avond is voor Holten en de buurtschappen en de der de avond voor de ouders, noordelijk en oostelijk van Holten (zoals Nijverdal, Hellendoorn, Rijssen, Markelo enz). De leerlingen zijn niet aan een avond gebonden; de ouders kunnen zo nodig ook van een andere avond gebruik ma ken. dames, die door ziekte of familie-om standigheden verhinderd waren om de ze avond bij te wonen. PIONIERSTERS De afdeling werd op 17 december 1945 opgericht, waarbij vooral mevr. Bouw huis-Schut en mevr. Nagelhout-Klijzing zich bijzonder verdienstelijk hebben ge maakt. Van 17 leden groeide de afdeling al snel uit tot 135 leden, maar door de oprichting van de afdelingen Dijkerhoek en Espelo in dezelfde gemeente moest er een groot aantal leden worden afge voerd. Zou men nog bij elkaar zijn, dan waren er wel 200 leden. Na uitvoerig de doelstellingen van de bond en haar afdelingen te hebben ge schetst, waarbij gedachten aan leef baarheid van het platteland, geestelijke weerbaarheid, plattelandsjongeren en onderlinge contacten slechts enkele van de begrippen waren, wees de presidente er nog op, dat uit de afdeling twee le den in het provinciaal bestuur een plaats vonden, n.l. mevr. Bouwhuis-Schut en mevr. Nagelhout-Klijzing. Vooral mevr. Nagelhout heeft o.a. als provinciaal pre sidente al die 20 jaar enthousiast op de bres gestaan voor het bondswerk. al zal dat nu - in verband met de niet-her- kiesbaarheid - niet zo lang meer zijn. ZINGEND VERHAAL De bestuursleden lieten met een z.g. Schnitzelbank, al zingende het werk van de bond de revue passeren. Aan de oud- Tijdens de af scheidsvergadering, die 's middags volgde in liet waterschapsge- bouw getuigde een groot aantal sprekers van de kwaliteiten van de scheidende functionaris. Zij lieten hun woorden ver gezeld gaan van prachtige cadeaus. Het Verenigd College huldigde de dijkgraaf met een symbolisch geschenk: het nieuw te bouwen gemaal van het waterschap in Deventer zal in de toekomst de naam dragen H. J. Ankersmitgemaal. De naam van de dijkgraaf zal hierdoor tot in lengte van dagen een bekende klank behouden. De dijkgraaf op zijn beurt schonk een zilveren ambtsketen aan zijn opvolgers. Hij maakte hierbij de restrictie, dat dit „kleinood" niet voor 1 januari gebruikt mag worden. Zoals bekend treedt de heer Ankersmit met ingang van die 'datum af. Tijdens de afscheidsvergadering, die onder leiding stond van de waarnemend dijkgraaf, de heer J. H. Veneklaas Slots uit Holten, werd eerst afscheid genomen van de heer E. Logtenberg uit Olst, die aan de beurt van aftreden zijnde, zich niet herkiesbaar stelde als hoofdingelande. Dijkgraaf H. J. Ankersmit richtte enkele woorden tot de heer Logtenberg en bood hem, na hem namens het dagelijks be stuur voor de prettige samenwerking te hebben bedankt, een geschenk aan. GEBEURTENISSEN De heer Veneklaas Slots, (lie speciaal ook mevrouw Ankersmit welkom heette, memoreerde hierop een aantal gebeurte nissen uit de periode, waarin de heer Ankersmit dijkgraaf is geweest. Verder stelde hij, dat de heer Ankersnüt afscheid nam op een ogenblik, dat het waterschap in volle beweging is. Dit met het oog op de voor de tweede keer dit jaar optreden de wateroverlast in Salland. Zoals bekend hebben de Sallandse agra riërs ook de afgelopen zomer reeds veel hinder ondervonden van de grote hoeveel heden water, die de landerijen en akkers overstroomden. Door het grote aantal aanvragen om schadevergoeding, dat daarna binnenkwam, werd de aandacht van Den Haag op de situatie in Salland gevestigd. Het directe resultaat hiervan en tal van besprekingen o.a. van 't water schapsbestuur met het ministerie, was, dat voor 1966 een belangrijk hoger be drag aan subsidies uit de bus kwam voor het waterschap Salland. Het is nu zaak deze subsidie geheel „op te maken". Met. deze materie heeft dijkgraaf Ankersmit ook veel te maken gehad. PROBLEMEN Het was een geheel ander probleem dan dat waarmee de dijkgraaf in het begin van zijn ambtsperiode geconfron teerd werd. Toen moest namelijk ver gaderd worden over <le vraag of stoelen met armleuningen in het waterscliaps- leden vanaf de oprichting werd een cor sage aangeboden en hetzelfde deden de dames Beijers en Mulder ten opzichte van het bestuur, dat als jubileum-ge schenk een door de leden geborduurd ta felkleed voor de bestuurstafel zal ont vangen. Mevr. Hol, presidente van de afdeling Espelo, bood namens de na buur-afdelingen een misschien wat pro zaïsch, maar niettemin zeer nuttig ge schenk aan in de vorm van een geldkist- Je. HUISVROUWEN-ORKEST Na dit ietwat formele begin kwam de vrolijke noot, doordat onder leiding van verschillende leden voordrachten, im provisaties, een hoedjesshow en andere nummers werden uitgevoerd, maar voor al door het optreden van het huisvrou wen-orkest onder leiding van mevr. Arf- man-Sluiter. Wij noemen o.a. „Als vrouwen naar de vergadering gaan" door de groep van mevr. Nagelhout; twee gedichten van Jo hanna van Buren, voorgedragen door mej. Vincent; „Vrouwenlevensgang" door de groep van mevr. Aaftink-Weg- stapel; „Kindervisite" door de groep van mevr. Enklaar; „Prijsvraag" onder leiding van mevr. Broere: een hoedjes show onder leiding van mevr. Beijers en „Improvisatie" van mevr. T.er Harmsel en haar groep. De dames hadden zich allen zeer be ijverd om hun nummer te doen slagen en hun werk viel dan ook wel in de smaak, hetgeen wel bleek uit het spon taan applaus, dat telkens opklonk. Het zeer geslaagde vierde lustrum feest werd met een dankwoord door de presidente besloten, die allen een Pret tig Kerstfeest en een Voorspoedig Nieuwjaar toewenste. gebouw geen overtollige luxe zouden zijn De heer Veneklaas Slots merkte aan het slot van zijn rede op, dat het Verenigd College met weemoed afscheid nam van de man die het waterschap in zijn woelig ste jaren heeft geleid. „Een ieder van ons heeft in die periode veel van u geleerd", aldus de heer Veneklaas Slots, die daarna de nieuwe naam van het gemaal van Deventer onthulde; H. J. Ankersmitge maal. De heer J. J. M. Beltman sprak als hoofdingelande enkele woorden tot dé scheidende functionaris. Namens het ver enigd College mocht hij een maquette van de werken van „Salland" aanbieden. BEKWAAM De heer Lugtenbelt, oud waarnemend dijkgraaf en de heer De Hartog, hoofd van de technische dienst van het water schap, kwamen hierna aan het woord. Zij schetsten de heer Ankersmit als een zeer bekwaam man. Secretaris, mr. F. A. Faillant, sloot de rij van spi'ekers. Hij sprak er zijn waar dering over uit, dat de heer Ankersmit altijd zoveel voor „zijn" personeel heeft overgehad. Als afscheidscadeau van de secretarie en de technische afdeling mocht hij een foto van de IJssel aan de dijkgraaf overhandigen. DANKWOORD De heer Ankersmit begon zijn dank woord met de opmerking, dat zijn gevoel van eigenwaarde in de laatste drie kwar tier enorm was gestegen. „Ik had nooit gedacht, dat ik zo'n aardige vent was en dat ik zo'n goede dijkgraaf ben geweest", aldus de scheidende functionaris. Hij sprak verder over een aantal voor het waterschap belangrijke zaken, die in de toekomst nog de nodige aandacht moeten hebben. Hij besloot zijn rede met de beste wensen voor zijn opvolgers. Aan het waterschap bood hij daarop een ambts keten aan. RECEPTIE Tijdens de receptie die hierna volgde sprak namens de Provinciale Staten de heer G. A. R. van Piekartz nog een kort prijzend woord tot de initiatiefnemer van grote verbeteringswerken. De burgemeesters van vrijwel alle ge meenten uit het Waterschapsgebied, ver tegenwoordigers van de Kon. Ned. Heide- mij en Grontmij, van de CTD en de drie landbouworganisaties, alsmede vele ande re relaties kwamen afscheid nemen van Sallands dijkgraaf, die 1 januari wordt opgevolgd door de heer J. Schoot Uiter- kamp. („Overijssels Dagblad"-,.Deventer Dag blad"). VERSCHIJNING HOLTENS NIEUWSBLAD In verband met de postbestelling vóór de Kerstdagen en de Jaarwisseling ver schijnt Holtens Nieuwsblad de komende twee weken EEN DAG VROEGER. Be richten en advertenties voor het Kerst nummer moeten uiterlijk binnen zijn op WOENSDAG 22 DECEMBER en voor het Oudejaarsnummer op WOENSDAG 29 DECEMBER. Men wordt dringend verzocht hiermede wel rekening te hou den en met de inzending niet tot het laatste moment te wachten, maar deze vroegtijdig te doen plaats hebben. Redaktie en Administratie. OFFICIËLE PUBLIKATIE OPHALEN HUISVUIL Burgemeester en wethouders van Hol ten brengen ter kennis van belangheb benden, dat op 24 en 31 december a.s. in plaats van 's middags, het huisvuil 's MORGENS zal wor den opgehaald. Holten, 17 december 1965. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. Op maandag 20 december om 2.30 uur zal de bejaarden-sociëteit worden ge houden in de aula van de Ulo-school, ingang Haarstraat. Het gebouw „Irene" wordt n.l. gebruikt voor de feestelijke ouderavond van de Ulo-school, zodat men daar niet terecht kan. Ieder, die komt, wordt vriendelijk ver zocht mede te brengen: een kaars met houdertje; een schoteltje of bakje; een grotere kaars; takjes groen, bessen of hulst, kortom alles dat dienen kan om, onder deskundigeleiding van mejBoonstra, lerares der huishoudschool, een mooi Kerstbloemstuk je te maken. Komt allen, zo vraagt het comité, want het belooft een feestelijke middag te worden. In de nacht van donderdag op vrij dag is ingebroken bij de fa. J. G. van Lindenberg aan de Kolweg. De onge wenste dader (s) kwam (en) binnen door een eenvoudige afsluiting van schuif deuren te forceren en kregen toen toe gang tot het kantoor, waar een kleine brandkast werd geforceerd, waal'in geen geld was opgeborgen. In een bureau, dat onderzocht werd, zag men een sigaren kistje met enig wisselgeld over het hoofd. De inbraak moet hebben plaats gehad tussen 12 en 5 uur. De plaatselijke Rijks politie stelt in samenwerking met de Rijksrecherche te Arnhem een onder zoek in. De 10-jarige Hennie Vukkink heeft in de Schoolstraat een „vaal stormvogel tje" - dat is de naam van het diertje - gevonden. Vermoedelijk is de vogel - een zeldzame verschijning in het bin nenland - het slachtoffer geworden van het verkeer. Hij lag tenminste dood op straat. De vraag is hoe zo'n vogel in Holten verzeild raakt. De stormvogeltjes - er zijn meer dan twintig soorten - komen voor van de Noordpool tot de Zuidpool. Meestal vol gen ze zeeschepen, in het kielzog azend op tevoorschijn komend voedsel. De La tijnse naam; ,Oceanódroma leucórrhoa" wijst al op de verwantschap met de zee (oceaan). Het vaal stormvogeltje volgt op zee de schepen niet. Het broedt rond het noordelijk gedeelte van de Atlanti sche kust eveneens aan de noordelijke kusten van de Grote Oceaan. Kenmer kend is zijn mooie gevorkte staart. De pootjes zijn voorzien van zwemvliezen en te zwak om zich op het land voort te bewegen, waardoor de vogels zich schui felend naar het nest begeven, geholpen door de vleugels. In de vlucht gelijken ze op grote zwaluwen. Het gevonden exemplaar had de grootte van een me rel en was donkerbruin tot zwart geve derd, met uitzondering van een brede witte stuitband. De donkere snavel was aan de punt wat naar beneden gebo gen. Deze is van binnen van een bijzon dere constructie om b.v. de afzetting van zout te voorkomen. Ze leggen alle één ei, ovaal wit, in een 60 tot 90 cm. lang hol, dat ze met pootjes en snavel weten te graven onder graspollen of in spleten van rotsen. Ze broeden in kolo nie en wel 5y. tot 7 weken. Beide ouders wisselen elkaar daarbij af om de 2 a 4 dagen. Zaterdag 18 december, 7.30 uur: Grote dans- en showavond in „Amicitia" (zie adv.). Zaterdag 18 december, 's avonds om 8 uur in de Ned. Herv. Kerk: Kerstora torium-uitvoering door de Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria". Maandag 20 december: Bejaarden-socië teit in de aula van de Ulo-school (zie bericht) Maandag 20 december, 7.45 uur: Leden vergadering van de Coöp. Zuivelfa briek „De Vrijheid" in zaal Vosman. Dinsdag 21 december, woensdag 22 de cember en donderdag 23 december: Feestelijke ouderavond van de Scho lengemeenschap (Havo-Mavo-Meao) in gebouw „Irene". Dinsdag 21 december, 7.45 uur: Ver gadering van OLM, CBTB en de Be drijfsverenigingen Holten en Dijker hoek in Hotel Holterman. Sprekers: Ir. C. P. van Rossum over: „Doel, op zet en ervaring van varkenskernen in Overijssel" en Dr. Van Soest over: „De gezondheidszorg van onze varkens" (zie adv.). Dinsdag 21 december om kwart vóór acht in he'ü middenlokaal der Geref. kerk: vergadering Chr. Besturenbond (CNV) Woensdag 22 december van 10 tot 4 uur: Grote verkoop van kerstbomen enz. op Smidsbelt door de fa. Johan Egbers te Neede (zie adv.). Woensdag 22 december, 8 uur: Leden vergadering van de Vereniging „Jong Holten", afdeling der PJGO, in Hotel Holterman. Vrijdag 24 december: Raiffeisenbank na 4 uur gesloten (zie adv.). Vrijdagavond 24 december (Kerst avond) Café „De Waag" na 5 uur ge sloten. Vrijdag 24 december (Kerstavond), des avonds om 8 uur: Volkskerstzang op „Smidsbelt" met medewerking van de Holtense Muziekvereniging. Vrijdag 24 december: Vishandel J. Rei- naardus bakt 's avonds geen vis (zie adv.). Zaterdag 25 december (le Kerstdag): Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman en café „De Waag" de gehele dag gesloten (zie adv.). Dinsdag 28 december om 7.30 u.: Raads vergadering ten gemëëntehuize. Vrijdag 31 december: Raiffeisenbank de gehele dag gesloten (zie adv.). Vrijdag 31 december (Oudejaarsdag) Café „De Waag" na 5 uur gesloten. Vrijdag 31 december: Vishandel J. Rei- naardus bakt 's avonds geen vis (zie adv.). Zaterdag 1 januari (Nieuwjaarsdag) Café „De Waag" tot 's middags 2 urn- gesloten. Donderdag 6 januari: Hervatting van de schaakcompetitie „De Pioniers" (zie adv.) Zondag 19 december: Ned. Herv. Kerk: Holten: 10 uur ds Addink (Viering en Dankz. H. Av.) en 7 uur ds Israël (Vie ring en Dankz. H. Av.). Dijkerhoek: 10 uur ds Israël (Viering en Dankz. H. Av.). Geref. Kerk: 10 en 3 uur ds Boonstra van Almelo. In beide diensten is het éne offer be stemd voor de Diaconie. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". R.K. Kerkdienst. Zondag om 8.45 uur (precies) H. Mis in gebouw „Irene". Zondagsdienst Dierenartsen: Zaterdag 18 december en zondag 19 december: de heer Th. A. Oostenbrug, Diessenplasstraat 2, tel. 1515. Gevonden: dameshandschoen; pad- vindershoek; herenhandschoen; doosje kleurpotloden: want; een paar kinder wanten. Verloren: een paar dameswanten; een handschoen; dames-regenjas; drie kin derwanten; jongens-overjas. Weggelopen: 4 fazanten. Inlichtingen dagelijks aan het Groeps- bureau te Holten van 8-22 uur, doch niet tussen 13-14 uur. Geboren: Mina Janneke, dv J. W. Leef tink en M. Baltes, Beuseberg 3. Ondertrouwd: M. Klein Horstman, 29 jr., Deventerweg 36 en K. G. Biesboer, 25 jr., Den Ham. J. G. Pinkert, 25 jr., Pastoriestraat 20 en J. H. Veneklaas, 23 ir„ Haarstraat 10. Gehuwd: G. J. Tuitert, 27 jr., Dorps straat 57 en J. H. Broekmaat, 28 jaar. Dorpsstraat 57. A. A. Eggink, 26 jaar. Laren (Gld.) en M. G. ten Velde, Laren - seweg 49. E. Lammers, 34 jr., Holter- broek 24a en N. Barten, 32 jr., Holter- broek 24a. H. Brinkman, 25 jr., Neer dorp 47 en J. Pasop, 21 jr.. Borkeld 70. Overleden: N. F. Schutteman, 77 jr., wv Maats, Dorpsstraat 36, overl. te Al melo. BEVOLKING: Ingekomen: M. Honcoop van Wierden naar Borkeld 1. Vertrokken: Mevr. H. J. op den Dries- Stam van Raalterweg 22 naar Nijverdal. Olst Dinsdagmiddag hebben de heemraden, de hoofdingelanden en het personeel van het waterschap „Salland", evenals een groot aantal genodigden, te Olst afscheid genomen van dijkgraaf H. J. Ankersmit. De heer Ankersmit zal namelijk per 1 januari als dijkgraaf aftreden wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd. Hij is ruim twaalf jaar dijkgraaf geweest. De heer Ankersmit, die voordien reeds hoofd ingelande bij liet waterschap was, presidieerde op 6 januari 1953 v.mr de eerste maal een vergadering van het Verenigd College; dinsdagmorgen presideerde hij voor de laatste maal de bijeenkomst van heemraden en hoofdingelanden. Toen werd o.m. de begroting voor het dienstjaar 1966 behandeld.

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 1