Bronchileften WINKELWEEK UITSTEKEND GESLAAGD Agenda fturnerlijké Bevordering van het binnenlands toerisme Provinciale V.V.V. krijgt Rijkssubsidie Groot bedrag vloeide naar de kopers terug Kerstuitvoering „Soli Deo Gloria" „Komt allen tesamen" V eiiigheidsmaatregeien Losgekomen pink maakte brokken Opbrengst klaprooscollecte Dorpstoren in verval Lichte stijging arbeidsaanbod in november Zaterdag 11 december 1965 No. 49 Jaargang 19 HQLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 2,— per kimrtcml Uitgave van de Stichting .,Holtens Nieuwsblad te Holten. Telefoon 05483 - 123Jf Adv.-prijs 1—15 mm. (a contant) f 8,Iedere mm. meer Op.2 INLEIDING A. A. C. MAASKANT „HOE PRESENTEERT OVERIJSSEL ZICH LANGS DE WEG?" Het Rijk zal gaan bijdragen in het werk van de provinciale V.V.V.'s. Indien de volksvertegenwoordiging de onderhavige post op de rijksbegroting niet schrapt of besnoeit zal i,n 1966 een bedrag van 220.000,naar de provinciale V.V.V.'s vloeien ten behoeve van de activiteiten, welke in provinciaal en streekverband kunnen worden ontwikkeld. Deze, voor het toerisme in onze provincie, verheugende mede deling deed onze burgemeester Mr. W. H. Enklaar, als voorzitter van de Provinciale Overijsselse V.V.V. woensdag in de te Almelo in het Cultureel Centrum gehouden najaarsvergadering dezer organisatie, welke druk bezocht was. Omtrent de uiteindelijke besteding van dit bedrag en de voorwaarden waaronder dit zal worden verstrekt is nog overleg gaande, maar Mr. Enklaar geloofde, dat men verheugd mag zijn, dat de regering getoond heeft oog te hebben voor de taak, welke de V.V.V.'s in het huidige tijdsbe stek hebben te vervullen. SUBSIDIEBELEID De provinciale voorzitter was voorts verheugd, dat de staatssecretaris van Eco nomische Zaken zijn bereidwilligheid om het V.V.V.-wezen in Nederland de zo broodnodige en zo lang verbeide steun te verlenen, niet heeft willen binden aan een in zijn ogen geforceerde en op bepaalde punten aanvechtbare reorganisatie, welke o.m. aan het advies van de ANVV ten grondslag lag. De regering heeft in haar subsidiebeleid ten deze verantwoordelijk heid gelaten waar deze behoort. Na er op gewezen te hebben, dat het bestuur van de prov. V.V.V. zich onder meer heeft bezig gehouden met de ver betering van de toeristische uitrusting en de inpassing van de in ons gewest wer kende regionale V.V.V.-organisaties en met de vraag of het V.V.V.-wezen in Overijssel in de toekomst misschien an ders zal dienen te worden gefinancieerd, verklaarde QVIr. Enklaar, dat er alom in alle V.V.V.^gelederen en bij de overheid het besef is gerijpt, dat de gehele V.V.V.- organisatie dient te worden doorgelicht en dat voorts dient te worden gestreefd naar een grotere samenbundeling. Recreatie is een behoefte en een recht van de hedendaagse mens geworden, waaraan wij hebben te voldoen. RECREATIEMOGELIJKHEDEN Aan het scheppen van meer recreatie mogelijkheden wordt hard gewerkt. Ons V.V.V.-wezen in Nederland en met name dat in Overijssel heeft er voor te zorgen, dat het de hedendaagse ontwikkeling van het toerisme kan bijhouden, dat zijn diensten, verleend aan de toerist, in overeenstemming zijn met datgene, wat de mens van 1965 in redelijkheid mag eisen. Het is daarom niet zonder reden, dat het Nederlandse V.V.V.-wezen volop in beweging is en naarstig zoekt naar nieuwe wegen, die het heeft te gaan om bij de tijd te blijven. Eén ding is zeker, dat reorganisatie van het V.V.V.-wezen meer geld zal vragen. Ik dacht dat het een goede zaak is. welke thans de aandacht van ons vraagt. Een goed werkende V.V.V. immers dient in de eerste plaats de belangen van de vakan tieganger, doch zij bevordert voorts in zeer belangrijke mate de bloei van de streek waarin zij heeft weten te werken. Economisch, sociaal, cultureel en maat schappelijk bezit een levendig toerisme voor onze provincie en voor onze toeris tenplaatsen een ontzaglijk grote bete kenis. Mogen allen, belanghebbenden, be drijfsleven en overheid met oog daarop bereid zijn ook de lasten te dragen, welke een goede V.V.V.-organisatie nu eenmaal vr-aagt, aldus mr. Enklaar. BEGROTING De vaststelling van de begroting voor het jaar 1966 leverde geen moeilijkheden op. Zij sluit met een eindbedrag van 80.962,De provincie zal waarschijnlijk aan subsidie bijdragen 51.312, de ge meenten 11.000,—, terwijl de V.V.V.'s aan contributie inbrengen een bedrag van f 9000,—. Voorts wordt de provinciale vereniging nog gesubsidieerd door de Kamers van Koophandel, de N.V. IJssel- centrale, de Waterleiding Maatschappij „Overijssel", het Bedrijfsschap Horeca, vervoersondernemingen en het bedrijfsle ven, in totaal met 9350, WERKPLAN Bij de bespreking van het werkplan voor 1966, dat 28 punten bevat, werd de vraag gesteld, waaruit de medewerking van de Provinciale Raad voor de Recreatie bestaat. De vïce-voorzitter, gedeputeerde H. Bakker uit Zwolle, lichtte toe, dat deze niet uit een geldelijke bijdrage bestaat, maar mentaal moet worden gezien, n.l. dat hij en de heer Maaskant als be stuursleden van de prov. V.V.V'., inspraak hebben in het werk van die raad. Ook de provinciale consulent voor de recreatie heeft: er zitting in. Alle provincies zijn nog lang niet zo ver, dat zij zo'n recreatie consulent hebben. Getracht wordt deze functionaris ook als adviseur toe te Hoestdrank intabletvorm.95ct voegen aan de ruilverkavelingscommis sies. Ook de directeur van de prov. V.V.V., de heer Veltman, zit in de provinciale recreatieraad. De voorzitter van de V.V.V'. te Harden- berg, de heer Boekhoven, vroeg nog zijn vereniging toe te laten tot de streek- V.V.V. „De Overijsselse Heuvelrug". Deze organisatie zal worden omgezet in een stichting, die tot taak zal hebben dit ver zoek in overweging te nemen. SCHOONHEID VAN STAD EN LAND Na de behandeling van de huishoude lijke zaken hield de heer A. A. C. Maas kant, directeur van „Het Oversticht" en de daaraan verbonden welstandcommissie, een buitengewoon boeiende inleiding met dia's over het onderwerp „Hoe presenteert Overijssel zich langs de weg?" De schoon heid van het Overijsselse landschap kwam er bijzonder goed in tot haar recht, maar ook het bederf, dat er aan alle kanten aan knaagt door verwaar lozing, slechte architectuur, autokerkho ven, vuilnisbelten en vele andere objecten die de handelingen van de mens ten op zichte van deze schoonheid tot een aan fluiting maken. De heer Maaskant liet zien en gaf met zijn inleiding de wegen aan hoe de natuur kan worden gespaard. De arcliitectuur kan worden verbeterd, wanneer de advie zen van deskundigen worden opgevolgd. Hij nam daarbij geen blad voor de mond t.o.v. gemeenten en andere overheidsin stanties, welke in gebreke zijn gebleven en drong er bij zijn gehoor op aan vooral ook als mensen van de V.V.V. actief te zijn bij de bevordering van de schoonheid van stad en land. Enige speelsheid bij de woningbouw en meer fantasie van de ar chitecten kan b.v. wonderen doen, zo toonde hij door middel van zijn dia's aan. Gok de ontsierende reclame werd onder de loupe genomen, die door deze gekleurde plaatjes bijzonder duidelijk werd gede monstreerd. Het verval van „De Oosterhof" te Rijssen werd b.v. duidelijk belicht. Rijssen heeft ook nog zijn Pelmolen, die in een ernstige staat van verval verkeert. Naar wij ver nemen schijnt voor de Oosterhof een restauratie in zicht te zijn. De heer Maas kant kreeg een warm applaus voor zijn leerzame inleiding. Wij hebben de heer Maaskant gevraagd ook eens in onze plaats een dergelijke in leiding te houden, hetgeen hij heeft toe gezegd. De St. Nicolaas-aktie van de Holtense winkeliers is buitengewoon goed ge slaagd. Dit bleek maandagavond in „Amicitia" niet alleen uit dc woorden van de voorzitter der Holtense Handels vereniging, de heer W. ten Berge, maar ook uit het feit, dat men een aanmer kelijk groter bedrag voor het publiek beschikbaar stelde dan oorspronkelijk de bedoeling was. Er bestond grote belangstelling voor deze laatste avond van de prijzen-aktie. •De grote kooplust schreef de heer Ten Berge niet alleen toe aan de consumen ten, maar ook aan de Holtense winke liers, die er voor gezorgd hebben, dat men ook in eigen plaats goed met zijn inkopen kon slagen. Het bezoek van Sinterklaas is een succes geweest. Hij bracht dank aan de muziekvereniging HMV, die een dou ceurtje zal krijgen, waarvan het bedrag door de winkeliers, buiten de aktie om, persoonlijk beschikbaar wordt gesteld; aan de politie en aan de padvinders, die voor goede ordemaatregelen zorgden. De uitslag van de lintwedstrijd kwam uit de verzegelde enveloppe van nota ris Pluimers uit Markelo, die 136 meter en 24 centimeter lint onder de winke liers verdeeld had. Er waren drie per sonen, die hier het dichtst bij waren, n.l. de heren A. Stukker, Binnenstraat 5; B. v. d. Bos, Dorpsstraat 55 en J. Zaterdagavond 18 december a.s. zal door de Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" de jaarlijkse Kerstorato rium-uitvoering worden gegeven in de Ned. Herv. Kerk, waaraan medewerking zal worden verleend door: Riek Bolink- Landeweerd, sopraan, Henk van Monsjou, bas (NCRV Vocaal Ensem ble); Johan Ponsteen. hobo; Henny Slettenhaar, piano en Anton Koopman, orgel. Uitgevoerd zal worden het Weih- nachts-oratorium van de Duitse compo nist Heinrich Ba'rth. Het geheel staat onder leiding van de dirigent van „Soli Deo Gloria", de heer J. Plomp te Nij- vérdal. Het is een werk voor gemengd koor, vrouwen- en mannenkoor, solo's voor sopraan en bas en gemeentezang. Het oratorium wordt besloten met het gezamenlijk zingen van Gez. 10 (Daar is uit 's werelds duist're wolken). Ds R. A. Hoogkamp zal deze avond openen, terwijl een kort slotwoord zal worden gesproken door ds C. C. Ad- dink. Moge het geheel een waardige voor bereiding worden van het Kerstfeest '65. Volkskerstzang op Smidsbelt. Met medewerking van de Holtense Muziekvereniging „HMV" wordt vrij dagavond 24 december (Kerstavond) om 8 uur op „Smidsbelt" door het Chr. Jongeren Verbond (CJV) en de Geref. Jeugdverenigingen een Volkskerstzang- avond gehouden. De organiserende verenigingen reke nen evenals het voorgaande jaar, toen deze avond voor de eerste keer werd gehouden, op de belangstelling van zeer velen. Meerman. Smidsstraat 10, die ieder de lengte op 136 meter hadden geschat. Zij deelden de le t.m. de 3e prijs en ont vangen ieder f 50,-. Verder waren voor dit evenement 3 prijzen van f 10,- en 24 prijzen van f5,- beschikbaar. De dertig prijswinnende schatters lagen tussen 129 m. 15 cm. en 143 m. en 12 cm. Voor de prijzen-aktie was beschik baar gesteld: 3 maal een bedrag van f250,-. 3 x f 100,6 x f50,- en verder een groot aantal bedragen van f25,-, f 10,- en f5,-. De winnaars worden nog nader door de winkeliersvereniging be kend gemaakt door middel van raam biljetten. Men kan deze bedragen in ontvangst nemen bij de Coöp. Raiffei- senbank gedurende de kantooruren. De bedragen van f250,- van de vorige prijs aanduidingen zijn toegevallen aan de families G. Baarn en C. Karnemelk. Van de laatste keer werd deze avond nog met bekend. In verband met de storm zijn don derdagmiddag veiligheidsmaatregelen getroffen met. het oog op de vallende leien van de dorpstoren. Tijdens een inspektie van de zijde van de dienst van gemeentewerken met een leidek ker kwam een lei naar beneden vallen. Men heeft toen terstond alle toegangs wegen tot de dorpstoren met rode hek ken afgezet, zodat het publiek daar door voldoende gewaarschuwd is om niet onder de toren langs te lopen. Bij een storm, zoals die donderdag woedde, is dat niet meer verantwoord. Een losgekomen pink van de veehan delaar. de heer J. W. Kevelam aan de Stationsstraat waarde pl.m. duizend gulden heeft donderdagavond heel wat te doen gemaakt. Bij het uitladen om pl.m. vijf uur uit de veewagen is het dier aan de handen van de chauf feur ontsnapt en de Dorpsstraat inge- rend, waar een vrachtauto nog juist wist te stoppen. Op het parkeerterrein bij hotel Holterman dacht men de vluchtelinge in het nauw gedreven te hebben, maar de pink boorde zich door het hek van de familie Schipper, sprong door de ramen van een tuinhuisje en kwam, achter café Jansen langs, op de Kolweg terecht, waar zij achter op de auto van de heer J. M. Metzger sprong, die zodanig werd beschadigd, dat deze defect bleek. De Rijkspolitie heeft daar na met medewerking van tal van hulpvaardige lieden met de politie auto de pink uit het drukke verkeer trachten te houden, waarna het dier de spoorbaan is opgerend en door de snel trein van 18.09 uur uit de richting De venter, even voorbij de viaduct, is dood gereden. De trein kreeg pl.m. tien mi nuten vertraging. Het voorste treinstel werd zodanig beschadigd, dat het in Enschede uit de dienst moest worden genomen. Het wild geworden dier heeft al met al heel wat schade berokkend, die door verzekering wordt gedekt en heeft in het vroege avonduur voor eni ge sensatie gezorgd. De Klaprooscollecte, die dit jaar ver zorgd werd door de leerlingen van de derde klasse der huishoudschool en van de scholengemeenschap, waarbij ook de leerlingen van elders zich spon taan als collectanten aanmeldden, heeft f892,51 opgebracht. Vorig jaar was dit f779,19. Het plaatselijk Oorlogsgraven Comité verzoekt ons de grote dank over te brengen aan gevers en collectanten. De oude dorpstoren het middel punt van Holtens dorpskom begint ernstig tekenen van verval te vertonen. Zondag is door een hevige rukwind tij dens de storm een stuk lei van de dak bedekking door een bovenraam in een portaal aan de achterzijde van hotel Holterman terecht gekomen, waardoor de ruit aan diggelen ging. Er bevond zich op dat moment gelukkig niemand in deze doorgang tussen keuken en ka mer, anders hadden de gevolgen zeer ernstig kunnen zijn. Deze leien zijn zeer scherp en komen met grote vaart naar beneden. De afstand vanaf de toren be draagt zeker dertig meter. Een groot aantal leien is uit de nor male voegen geraakt en op tal van plaatsen is het blanke hout zichtbaar. Het is - vooral bij stormweer, maar ook onder normale weersomstandigheden - beslist niet zonder gevaar zich in de na bijheid van de toren te bevinden. Er zal dan ook van de zijde van de gemeente, die sedert de scheiding van Kerk en Staat, het onderhoud heeft van de to ren, wel het één en ander aan het dak moeten gebeuren. De bij het gewestelijk arbeidsbureau te Deventer geregistreerde arbeidsre serve steeg in de afgelopen maand enigszins (220-226). Hoofdzakelijk is dit toe te schrijven aan de abnormaal vroe ge inval van de winter, waardoor, enkele werknemers bij bouwbedrijven werden ontslagen, terwijl het verder zeer moei lijk was normaal vrijgekomen bouw vakarbeiders te herplaatsen. Vergele ken met de situatie op eind november 1964 is de geregistreerde arbeidsreserve nu wat hoger (pl.m. 26). Het aantal geregistreerde openstaan de aanvragen nam wat af, n.l. van 644 tot 627. Deze daling is het gevolg van I de zeer ongunstige weersgesteldheid in j de tweede helft van november. Ten op- j zichte van november 1964 is dit aantal I ook belangrijk lager (831-627), hetgeen j eveneens wijst op een geringe ontspan ning van de arbeidsmarkt. VROUWEN De werkloosheid van vrouwen daalde in de afgelopen verslagmaand (27-23). Een bijzondere oorzaak voor deze ge ringe daling is niet op te geven. Wat de aanvragen betreft, is dit aan tal enigszins gestegen (552-558). Ook hier is geen oorzaak op te geven voor deze geringe stijging. Ten opzichte van november 1964 is er wel een belangrijk verschil in dit totaal aanvragen te con stateren (488-558). Dit komt doordat in november 1964 diverse aanvragen wer den afgevoerd of konden worden vol daan met ingeschrevenen. Het totaal beschikbaar aanbod aan mannen bedroeg: Deventer 162 (vorig jaar 139), Bathmen 2 (1), Diepenveen 13 (9), Holten 8 (7), Olst 5 (11), Raalte 36 (33) Arbeidsreserve aan mannen per 1000 loontrekkenden: Deventer 11 (9), Bath men 6 (3), Diepenveen 9 (6), Holten 9 (9), Olst 3 (6), Raalte 15 (14). Van het gewest 10 (9), van de pro vincie 15 (13) en van het rijk 11 (9). Openstaande aanvragen voor man nen: Deventer 447 (waarvan 315 jonger dan 19 jaar), Bathmen 3 (3), Diepen veen 17 (13), Holten 56 (56), Olst 50 (39), Raalte 54 (32). GESLAAGD Mej. M. Scnuppert, Larenseweg no. 9 alhier, is te Utrecht geslaagd voor het diploma „Middelbare Sociale Arbeid" (M. S. A.). Gevonden: 2 sleutels; reservewiel (van auto); dolkmes; kinderhandschoen; re genbroek; sjaal; hoofddoek; 2 wanten; dameshorloge; steeksleuteltasje; kin aerfietsje; kinderschoentje. Verloren: 2 kindermutsen; een paar handschoenenmeisjesschoen. Komen aanvliegen: een fazanthen. Inlichtingen dagelijks aan het Groeps- bureau te Holten tussen 8-22 uur, doch niet tussen 13-14 uur. Tuincentrum „Holten" is in de maanden december, januari en februari gesloten. Zaterdag 11 december: Laatste dag prij zen afhalen bij fa. Jan van Bruggen en Zn. Zaterdag 11 december, 7.30 uur: Grote dans- en showavond in „Amicitia" (zie adv.). Zaterdagavond 11 december: Grote ver werping in „De Halm", Industriestr. (zie adv.). Maandag 13 december: Fa. Gebr. Wan- sink de gehele dag wegens familie omstandigheden gesloten. Donderdag 16 december, 7.45 uur: Kerst wijding Herv. Vrouwengroepen Holten en Dijkerhoek in „Irene". Donderdag 16 december, 8 uur: Viering 20-jarig bestaan van de afdeling Hol ten van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen in „Amicitia". Vrijdag 17 december, 7.30 uur: Grote verwerping van krentenbrood en spe culaas in „Het Trefpunt" te Espelo (zie adv.). Vrijdag 17 december, 7.45 uur: Vergade ring A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje". Vrijdag 17 december, 's avonds om 8 u. in café Kalfsterman: Pot- en plank stoten Biljartclub „VOP" (zie adv.). Zaterdag 18 december, 7.30 uur: Grote dans- en showavond in „Amicitia". Zaterdag 18 december, 's avonds om 8 uur in de Ned. Herv. Kerk: Kerstora torium-uitvoering door de Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria". Maandag 20 december: Bejaarden-socië teit in de aula van de Ulo-school. Dinsdag 21 december, woensdag 22 de cember en donderdag 23 december: Feestelijke ouderavond van de Scho lengemeenschap (Havo-Mavo-Meao) in gebouw „Irene". Dinsdag 21 december, 7.45 uur: Ver gadering van OLM, CBTB en de Be drijfsverenigingen Holten en Dijker- hoek in Hotel Holterman. Sprekers: Ir. C. P. van Rossum over: „Doel, op zet en ervaring van varkenskemen in Overijssel" en Dr. Van Soest over: „De gezondheidszorg van onze varkens". Woensdag 22 december, 8 uur: Leden vergadering van de Vereniging „Jong Holten", afdeling der PJGO, in Hotel Holterman. Vrijdag 24 december (Kerstavond), des avonds om 8 uur: Volkskerstzang op „Smidsbelt" met medewerking van de Holtense Muziekvereniging. Zondag 12 december 1965 Ned. Herv. Kerk: Holten: 10 uur de Eerw. Heer Schel- levis (Voorb. H. Av.). Collecte voor Inwendige Zending. Om 19 uur Jeugd dienst. Voorganger: ds De Jong van Lochem, Collecte voor de Jeugddien sten. Om 10 uur Jongerendienst in ge bouw „Irene". Dijkerhoek: 10 uur ds Addink (Voorb. H. Av.). Collecte voor Inwendige Zen ding. Geref. Kerk: 10 en 3 uur ds Hoogkamp. In beide diensten is het éne offer bestemd voor de Kerk. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". R.K. Kerkdienst. Zondag om 8.45 uur (precies) H. Mis in gebouw „Irene". Zondagsdienst Dierenartsen Zaterdag 11 en zondag 12 december: de heer A. Warrink. Noordenbergstr. 19, tel. 1803. Geboren: Yvonne Johanna Maria, dv G. A. M. Vehof en M. M. W. Venrooy, Noordenbergstraat 3. Jenny Bernar- da, dv A. J. Nijkamp en J. B. Brinks, Boschkampsstraat 28. Gerrit, zv H. D. van den Bosch en H. Zandvoort, Deven- terweg 21. Gerrit Jan, zv J. Veneklaas en W. H. Meilink, Dijkerhoek 79. Ger- ritje Marie, dv G. D. Müller en J. H. Pot man, Haarstraat 1. Ondertrouwd: H. Brinkman, 25 jaar. Neerdorp 97 en J. Pasop. 21 jr.. Borkeld 70. Gehuwd: M. Honcoop, 27 jr., Wierden en D. Stegink, 24 jr., Neerdorp 75. H. J. op den Dries, 24 jr., Nijverdal en H. J. Stam, 22 jr., Raaltenveg 22. G. H Bosman, 22 jr.. Deventerweg 13 en M. "Vruggink. 18 jr., Deventerweg 61. Overleden: G. Abbink, ev D. J. Lang kamp, 75 jr., Burg. v. d. Borchstraat 28. BEVOLKING: Ingekomen: A. Kuipers en echtgen. v. Beemster naar Look 91. Mevr. E. A. Hof-Vrielink van Beilen naar Kozak-! kenstraat 19. Vertrokken: H. J. ter Horst van Dij kerhoek 67 naar Deventer. Mej. G. J. Beldman v. Smidsstraat 6 naar Amers foort.

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 1