Van liet erf der Kerk HET GEMENGD BEDRIJF Br@nefil letten Fa. Jan van Bruggen en Zn. speelt voor Sinterklaas Open Deur-bijeenkomst Gelezen voor U Sint Nicolaas-gein Oostelijke defensiewerken gaan verdwijnen Prijsuitreiking Fokveedag Bouwvakkers discussiëerden over de lonen Schaken J/2— Zangerscontactavond ►ombineren Zaterdag 27 november 1965 HOLTENS NIEUWSBLAD In het rapport van de OLM over de toekomstmogelijkheden van het Over ijssels landbouwbedrijf, waarover wij reeds in een vorig nummer een beschou wing gaven, is ook het gemengde be drijf uitvoerig onder de loupe genomen. Men heeft daarbij een bedrijfsgrootte aangehouden van 7 ha., hoewel dit mis schien reeds aan de krappe kant is. Uitgegaan moet worden van een le vensvatbaar gemengd bedrijf, dat dus volledig werkgelegenheid biedt aan één •man. Diverse vragen komen aan de orde •ten aanzien van de samenstelling van het bedrijf. Heeft men overwegend gras- of bouwland? Welke produktietak wordt "beoefend naast de veehouderij? De rap porteurs zijn van oordeel, dat gestreefd moet worden naar een zekere speciali satie: hoogstens twee takken per be drijf. Bij 7 hectare is een veebezetting van 10 melkkoeien met bijbehorend jongvee gewenst. Bouwland dient zo intensief mogelijk te worden gebruikt ten behoe ve van de veehouderij. De keuze van de produktietak naast de melkveehouderij moet worden afge stemd op de belangstelling en kennis van de boer. Men late zich minder lei den door de min of meer toevallige marktpositie van een bepaald moment. De kosten van mechanisatie drukken op een dergelijk bedrijf zwaar, de mate van mechanisatie kan lichter. Een paard is beter op zijn plaats dan een trekker. De bewerking van het grasland zal ge deeltelijk door een loonwerker moeten geschieden. Kippen. Het is mogelijk naast de melkveehou derij een 3000 kippen te houden. De tijd, nodig voor voeren en eierrapen, wordt geschat op 3 uur per dag. Slachtkuikens. Voor het houden van een slachtkui- kenmesterij worden enkele nuttige wen ken gegeven. Het wordt noodzakelijk geacht zich tijdig van de afzet te ver zekeren door het sluiten van een con tract. De investeringskosten voor het hok met de nodige inventaris worden op f 40.000,- a f 45.000,- geschat. Mest- en fokvarkens. Het is mogelijk naast 10 melkkoeien pl.m. 200 stuks mestvarkens te verzor gen. Moderne hokken zijn noodzakelijk. Fokzeugen kan men op zo'n bedrijf maximaal 20 houden. Daarbij wordt aan getekend, dat iemand met 20 fokzeugen drukker bezet zal zijn dan iemand, die. 200 mestvarkens of 3000 kippen houdt. Mestkalveren. Naast de 10 melkkoeien en het jong vee zouden nog 60 stuks mestkalveren kunnen worden verzorgd. .Kapitaalsbehoefte. In hetrapport wordt een uitgebreid overzicht gegeven van de kapitaalsbe hoefte van een hiervoren geschetst be drijf, waarop Wij hier niet volledig in gaan. Voor het rundveehouderij-gedeelte wordt deze totaal geschat op f 123.000,- a wanneer 3000 kippen worden gehouden, wordt dit f 179.000,- b wanneer 10.000 kuikens per keer worden gemest (bij zelf-financiering) f 175.500,- (op volledig contract) f 163.000,- c wanneer 200 mestvarkens worden opgelegd f 173.000,- d wanneer 20 fokzeugen worden gehouden f 166.000,- e wanneer 60 kalveren worden gemest f 153.000 - (Telkens dus rundveehouderij als hiervoren genoemd met één der ob jecten a tot en met e). Het rapport zegt o.m. over de oplei ding van de boer, dat de basis dient te zijn een zodanige algemene ontwikke ling, dat het hierdoor mogelijk is zich de benodigde specialistische vakkennis eigen te maken. Voor de individuele boer is dan voort gezet middelbaar algemeen vormend on derwijs niet beslist noodzakelijk. Niette min is het stellig gewenst, zou het alleen zijn met het oog op een grotere aanpas singsmogelijkheid van de boerenstand. Ook voor de persoonlijkheidsvorming en voor het contact met mensen uit an dere groepen van de bevolking is een goede schoolopleiding van belang. Wan neer de boer zich wil bezighouden met de problemen, die zich voordoen in de landbouw, dan is een middelbare school opleiding toch wel noodzakelijk. Bezwaar éénmansbedrijf. Na uitvoerig te hebben stilgestaan bij de kwetsbaarheid van het éénmansbe drijf, komt het rapport tot de volgende conclusies en aanbevelingen: 1. De toekomstige boer moet een ge degen en gespecialiseerde opleiding heb ben genoten om zijn taak goed te kun nen vervullen. Het wordt zeer nuttig ge oordeeld, dat een praktijkperiode op een ander, goed geleid bedrijf is doorge bracht. Het lager beroepsonderwijs kan als minimale opleiding voldoende worden geacht, mits aangevuld met cursussen op speciaal terrein. Middelbaar algemeen voortgezet on derwijs, gevolgd door een middelbare be roepsopleiding, verdient evenwel de voorkeur. Een goede algemene vorming geeft de boer in de toekomst meer mo gelijkheden om zonodig over te schake len op een ander beroep. 2. De kapitaalbehoefte in verband met de financiering van eigen bedrijven is dermate hoog, dat dit bij de bedrijfs overname tot ernstige problemen aan leiding geeft. De financiële lasten zijn niet meer te dragen als de toekomstige boer niet in belangrijke mate over eigen kapitaal beschikt. Het wordt noodzake lijk geacht, dat dit kapitaal zo groot is, dat hieruit de grondaankoop voor een groot deel kan worden gefinancierd. "Voor de pachtbedrijven is aanzienlijk minder kapitaal nodig dan voor een eigen bedrijf. In het algemeen kan wor den gezegd, dat, hoe groter vakman schap de boer bezit, hoe meer vreemd vermogeii hij kan aantrekken. 3. De grondprijzen zijn zo hoog opge lopen, dat er door de boer onvoldoende rendement Van zijn kapitaal te maken is. Een mogelijkheid om dit te onder vangen ligt voor de individuele boer in het afsluiten van een langlopend pacht- contract tussen vader en zoon, zodat de zoon de grond op basis van pachtwaar de in gebruik krijgt. In andere EEG-landen bestaan wette lijke bepalingen, waardoor de verwer ving van het gebruiksrecht van de grond wordt bevorderd. Het wordt noodzakelijk geacht, dat eenzelfde regeling ook voor ons land wordt ingevoerd, of dat de bestaande be palingen ~in de andere lidstaten worden gewijzigd, zodat binnen de EEG dezelfde voorwaarden gelden. 4. Bij de aanpassing van bestaande verouderde bedrijfsgebouwen is steun van de Overheid onmisbaar. Het struc tuurbeleid van de Overheid dient zoda nig te zijn, dat er goed verkavelde be drijven komen. Dit' beleid zal in ver sneld tempo moeten worden uitgevoerd. 5. De eenmansbedrijven zijn in econo misch, technisch en sociaal opzicht uitermate kwetsbaar. a Ze zijn in sterke mate afhankelijk van het prijzenverloop van enkele produkten (met name in de verede- lingssector)De vormen van afzet en verwerking der produkten uit de veredelingssector gaan, in verband met de moderne marktontwikkeling, in de richting van integratie, waar bij de boerenstand dient te zorgen voor een zo groot mogelijke eigen invloed. b De boer staat helemaal alleen voor het werk en 'hij zal in tijden van drukke werkzaamheden aangewe zen zijn op samenwerking met an deren. Hierbij zal gestreefd worden naar een optimale bedrijfseenheid, hetgeen uiteindelijk kan leiden tot zeer ver gaande vormen van samen werking. c Tenslotte is men in tijden van ziekte of ongeval en bij korte afwezigheid (b.v. enkele dagen vakantie) aan gewezen op de hulp van een vereni ging voor bedrijfsverzorging of van buren. Er zal weinig tijd zijn voor b.v. aktiviteiten op organisatorisch of cultureel gebied. De aantrekkelijkheid van eenmans bedrijven is niet groot. De mogelijk heid bestaat, dat de gespecialiseer de takken in sterkere mate dan tot nu toe worden aangetrokken dooi de grotere bedrijven, die daardoor trachten te voorkomen eenmansbe drijf te worden. De verenigingen van bedrijfsver zorging vervullen tijdens ziekte of eventuele afwezigheden van de boer een zeer nuttige funktie. Deze vorm van hulpverlening dient verder te worden uitgebouwd. Inschakeling van deskundigen voor de diverse onderdelen van het bedrijf dient door de verschillende plaatselijke verenigingen gezamenlijk plaats te vinden. 6. De maatregelen, genomen in het ka der van het Ontwikkelings- en Sane ringsplan, kunnen gunstig werken ten aanzien van de structuur in de land bouw, doordat grotere aaneengesloten bedrijven worden verkregen. Enkele wensen zijn nog: a Voor iemand, die zijn bedrijf wenst te beëindigen, niet alleen bij ver koop, maar ook bij verpachting een tegemoetkomingsregeling van het O.- en S.-fonds van toepassing te verklaren, b Verruiming van de mogelijkheden om voor een uitkering in aanmer king te komen door b.v. verhoging- van de inkomensgrens tot de wei standsgrens. 7. Het prijsbeleid moet meer worden aangepast aan de eigenaarslasten. Hoestdrank in tabletvorm. 95ct Alle kinderen beneden tien jaar die heb ben deelgenomen aan de wedstrijd, die door de firma Jan van Bruggen en Zn. in verband met de officiële opening van de nieuwe winkel wérd uitgeschreven en een formulier hebben ingezonden, ontvan gen bij inlevering van het genummerde strookje een tröostpfijsje. Alleen de kin deren die de strookjes hebben die genum- gen een prijsje. De tien laten we zeggen echte prijzen werden bij loting gewonnen door de kin deren die de strookjes hebben die genum merd zijn met: 166, 45, 87, 81, 69, 232, 142, 41, 105 en 167. Bij de etalage-foutenwedstrijd (totaal 11 fouten) vielen de eerste, drie prijzen op de strookjes genummerd 229, 342, 346. De strookjes genummerd met 344, 49, 219, 343 en 222 zijn goed voor een 4e prijs terwijl troostprijzen zijn gevallen op de nummers 320, 238, 345, 322, 184, 289, 237, 183 en 185. Het totaal bedrag van de geprijsde ar tikelen (11 stuks) was f 1530,75. Prijzen en troostprijzen kunnen op ver toon van het genummerde strookje wor den afgehaald vanaf donderdag 2 decem ber a.s. en moeten zijn afgehaald vóór 12 december a.s. A.s. zondagavond, 28 november, belegt de Open Deur.-groep van de Ned. Herv. Gemeente weer een Open Deur-bijeen komst. Deze bijeenkomst is de tweede, die voor dit winterseizoen zijn aange kondigd. Ditmaal is de spreker één van de plaatselijke predikanten: ds C. C. Ad- dinlc. Beter dan een spreker van elders, kent hij onze Holtense gemeenschap. Hij zal ingaan op vragen en opmerkingen, die verband houden met ons gewone al ledaagse leven, dat wij zo proberen te leven, dat wij niemand tekort doen. Het onderwerp luidt dan ook: „Ik geef ieder het zijne!" Medewerking wordt verleend door het „Goors Mannenkoor", dat, zoals de naam al zegt, uit Goor komt. Aangezien een optredend mannenkoor in ons dorp niet een alledaags gebeuren is, twijfelen wij er niet aan, of menigeen zal zondag avond de Open Deur-samenkomst wil len meemaken. Zowel het aktuele on derwerp als de bijzondere medewerking- beloven een mooie bijeenkomst. De plaats van samenkomst is weer de Ned. Herv. Kerk. Aanvangstijd: 19.15 u. Ongeveer tien minuten daarvoor zal worden begonnen met het gemeenschap pelijk zingen van liederen. Bezoekers, die vóór de aanvangstijd horen zingen, zijn dus niet te laat en kunnen gerust naar binnen gaan. Aan elke bezoeker zal een gestencild programma met o.m. de te zingen lie deren worden uitgereikt. De toegang is vrij en behoudens enkele plaatsen voor de Open Deur-groep en de predikants gezinnen zijn in de goed verwarmde kerk ook alle zitplaatsen vrij. Tevens wordt verwezen naar de adver tentie in dit nummer. 1 december is de dag, Dan komt Sint Nicolaas bij café Haverslag Jullie PJGO'ers worden allen verwacht Zorg dat je er bent ofn kwart voor acht. Breng allen een leuk cadeautje mee Dan is iedereen tevree Het moet passen voor een „Knul" en een [„Wicht" Stop bij het presentje een aardig gedicht Houd je van gezelligeheid en gein, Dan moet je beslist aanwezig zijn. De besturen. Hervormd Utrecht M.G.: DAPPER. 5 nov. 1965 Dapper noemt ds Groenenberg in zijn wekelijkse rubriek de publika- tie door de Raad. der Duitse Evan gelische Kerk van een verklaring, waarmee hij zich op politiek ter rein waagt. Geen gevaarlijker werk dan wanneer de kerk zich mét politieke zaken inlaat. „Waar bemoeit ze zich mee?" roepen dan tal van mensen. Men vindt, dat ze er alleen is voor de zielen en de eeuwig- In 1951 en 1952 zijn in Oostelijk Ne derland een aantal defensiewerken aangelegd, welke, eenmaal in dienst ge steld, een groot deel van Oostelijk Ne derland blank zouden hebben gezet Mede door de huidige sterkte van de NAVO zijn deze werken thans overbo dig geworden. Sinds juni 1964 is een detachement van de Genie bezig drie reusachtige waterkeringen in de Waal, de Nederrijn en de IJssel op te ruimen. Elke waterkering besaat uit een beton nen afsluitcaisson, dat tussen twee in de rivier gebouwde landhoofden ge plaatst kon worden en daar afgezonken. Deze caissons hebben afmetingen, wel ke variëren van 32 tot 240 meter met een breedte van elk 32 meter. Na het afzinken van de caissons zou een deel van Oost-Nederland onderlopen. De drie werken waren nog beveiligd door middel van geschutsopstellingen en ka zematten. De waterkeringen, welke thans worden geslecht, liggen in de Ne derrijn bij Arnhem-Zuid, in de Waal bij Bemmel en in de IJssel bij Olst. Het sloopwerk, dat vooral de binnenschip pers verlicht zal doen ademen, nu de belemmeringen wéggaan, wordt verricht door het 3e Genie-commandement uit Arnhem „Detachement Liquidatie Plan nen C en D". Dit detachement verbruik te dit jaar 6 ton TNT, waarmee 3000 m3 beton werd opgeblazen. heid. Die funktie gaf het nationaal-so- cialisme al aan de kerk, maar de kerk in haar wezenlijke vorm bedankte daarvoor. Maar in ons land hebben ve len de kerk daarom geprezen, die vin den, dat ze na 1945 haar mond als een vis had moeten sluiten. In Duitsland is dat spreken veel aangevochtener ge weest vóór 1945. En daarna vond men nog nadrukkelijker, dat de kerk zich niet met politiek moest bemoeien. We zeggen vaak, dat de Duitsers „nationa- listischer" zijn dan de Nederlanders. Je moest daar beslist niet aan de „na tie" komen, want dat wordt al heel gauw als verraad ervaren. Iemand, die dat doet, is volksvreemd. Een kerk, die dat doet, is volksvreemd. Des te opmerkelijker, des te moedi ger is, dat de leiding van de Duitse Evangelische Kerk openlijk haar twij fel heeft uitgesproken ten aanzien van de rechtvaardigheid van de Duitse aanspraken op de gebieden ten oosten van de Oder en de Neisse, nu in het bezit van Polen. Vóór 1945 van Duits land. Er is toen een hele volksverhui zing geweest naar het westen van men sen, die die gebieden moesten verlaten. Niet alleen het verlangen, maar ook de gegriefdheid zit diep bij vluchtelin gen en anderen. Dat dit alles gevolg is van Duitslands agressie tegen Polen en de verwoesting van vele gebieden en een terreur over de bevolking, bedenkt men niet. Men weet alleen van „aan spraken". De leiding van de kerk durft haar twijfel aan deze aanspraken uit te spreken. Zij doet dat, omdat nie mand anders het doet. Geen enkele politieke politieke partij durft zich aan zoiets te wagen. Het is goed kerkelijk gedacht, als de kerk dan zegt: dan moet ik het maar zeggen en een heil loze ban doorbreken. U begrijpt: velen zijn boos. Maar ook: velen opgelucht, omdat het eindelijk eens is gezegd. In het stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman had maandagavond de prijsuitreiking plaats van de in september gehouden fokveedag. De voorzitter van de fokveedagcommissie, de heer G. J. Beid- man, noemde deze fokveedag geslaagd en heette in het bijzonder welkom de heer J. B. Lammers van het Rijkslandbouwconsu- lentschap te Hengelo. De prijzen werden uitgereikt door de heer J. W. Jansen, administrateur van de beide fokverenigingèn voor het roodbonte en zwartbonte veeslag, terwijl voorzitter Beldman de wisselbekers met kleine be ker aan de eigenaren van de kampioens- dieren ter hand stelde. Door de heer Lammers werden daarna een tweetal kleurenfilms vertoond over „Ruilverkaveling" en „De koe en de melk machine". Aan liet slot van de avond bedankte de voorzitter de heer Lammers, onder aan bieding van een rokertje, voor de leer zame avond en dankte hij ook de schen kers van de prijzen, de heer Jansen voor de voorbereiding van de fokveedag en de heer H. J. Bouwhuis voor de verzorging van do geluidsinstallatie. De Algemene Ned. Bouwbedrijfsbond, afdeling Holten, hield dinsdagavond een goed bezochte ledenvergadering in de zaal van de heer J. Haverslag, onder voorzit terschap van de heer G. J. Bosschers. Deze sprak zijn vreugde uit over de goede opkomst, welke voor de bestuurs leden een prettige genoegdoening is voor de vele uren arbeid, die zij aan het afde- lingswerk besteden. Plij sprak de hoop uit, dat de leden, die nooit op een verga dering komen, zich zullen realiseren, dat er kameraden zijn, die al dat werk voor hen verrichten en dat men hen dan ook gaarne eens op een vergadering ziet. Door een abuis van het hoofdbestuur of van de drukkerij, die dit werk heeft verzorgd, is in bijna het gehele district door de leden niet het persoonlijk schrij ven van de bond ontvangen over de vrijere loonvorming enz. De secretaris, de heer J. H. Dangremond, had echter een exem plaar bemachtigd op de kadervergadering in het Evert Kupersoord te Amersfoort, zodat déze brief toch ter discussie kon worden gesteld. Na het voorlezen kwamen al spoedig de tongen los over vrijere loonvorming, dié natuurlijk ook haar grenzen zal heb ben. Verder werd er gediscussieerd over de te verwachten nieuwe lonen, de loon- opbouw, do verdere afschaffing der ge meenteclassificatie, de werktijden, va kantie en vakantietoeslag en de verhou ding georganiseerden-ongeorganiseerden. Besloten werd het bestuur met enige leden uit te breiden. De verkiezing en de daaropvolgende verdeling van de func ties had tot resultaat, dat het bestuur zal bestaan uit de heren G. J. Bosschers, le voorzitter; S. de Vries, 2e voorzitter; L. Klein Teeselink, le secretaris; H. Vin cent, 2e secretaris; J. H. Dangremond, le penningmeester; G. H. Kromdijk Jr., 2e penningmeester. De voorzitter sloot de vergadering met een dankwoord aan allen die de kou en de gladheid hadden getrotseerd en deelde nog mede, dat op 1 december bij de pen ningmeester de vacantiebonnen kunnen worden ingeleverd voor de 2 van het jaarloon. 1—0 1—0 0—1 De leden van de schaakclub „De Pio niers" speelden donderdagavond in het clublokaal, hotel Holterman, de partijen voor de 10e ronde van de onderlinge club competitie. De uitslagen waren als volgt: F. J. HolS. Krake 10 C. van GeersteinW. D. Koopman 01 F. Groenewoudtmevr. Hol G. J. HoeveP. H. van Doorn J. SteenbergenH. Roelofs G. J. HoeveH. H. J. Stukker (vorige ronde) Op donderdag 2 december zal niet ge speeld worden, zodat de 11e ronde plaats vindt op donderdag 9 december a.s. Op initiatief van „Holtens Gemengd Koor" (HGK) werd woensdagavond in zaal „Amicitia" een Zangerscontactavond gehouden waaraan werd meegewerkt door Aadorps Gemengd Koor te Aadorp; Bathmens Meisjeskoor te Bathmen; Bathmens Gemengd Koor ,Ons Genoegen'; de Zangvereniging ,Ons Genoegen' te Larensebroek en Holtens Gemengd Koor. Nadat de voorzitter van „H.G.K.", de heer D. Aaftink, een woord van welkom had gesproken tot de deelnemende koren en hun dirigenten en een klein aantal belangstellenden zong Aadorps Gemengd Koor o.l.v. dirigente mevr. E. I-I. Spaan te Almelo een vijftal liederen w.o. Hymne aan de nacht van L. van Beethoven en een tweetal Boheemse volksliederen in een bewerking van Jos de Klerk. Bathmens Meisjeskoor (8 leden) zong o.l.v. dirigent G. S. de Plaan te Diepenveen een 4-tal nummers waarvan wij noemen „Das war mein schönster Tanz" van M. Schmit en ,,'t Is mei" van Jan Pierewiet. Bathmens Gemengd Koor „Ons Genoegen" eveneens o.l.v. de heer De Haan, opende met de Zangersmars van Trube en zong verder o.a. het békende Slavenkoor uit Verdi's opera Nabucco. „Ons Genoegen" te Larensbroek kwam o.l.v. de heer J. van Neek te Zutphen tot zeer verdienstelijke prestaties in „Heilig is der I-Ierr" en „De stille waterlelie" van Franz Abt. Holtens Gemengd Koor dat evenals de andere koren een vijftal nummers zong, opende met „Ich freue mich im I-Ierrn" van J. S. Bach en zong verder onder leiding van de heer J. K. Warmink te Goor „Machet die Tore weit" van Ham- mersehmidt en „Vorspruch" van Hugo Distier. Namens de koren buiten Holten sprak de voorzitter van Aadorps Gemengd Koor de heer B. Stokman een woord van dank tot het Holtense koor voor het genomen initiatief en hij sprak de wens uit dat in de toekomst meer van die contactavonden zullen worden gehouden bij afwisseling in verschillende plaatsen. Er valt op deze avonden voor elk koor wat te leren en er worden contacten ge legd die zeker zullen leiden tot meer samenwerking, een samenwerking die dringend nodig is. De voorzitter van H.G.K. de heer Aaf tink noemde in een kort slotwoord deze eerste contactavond zeer geslaagd en dankte de koren en dirigenten voor hun medewerking.

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 6