©iiieratilagei Lagere Ludbouwsehool te Bathmen PQKOL I 'I ALLES DRAAIT m 'MOEBEI landb&awbcgroting - 1S@@ 4 9 f Wie wint de pony Expositie Kees Stoop Eerste lustrum 'De Pioniers' werd gevierd met Simultaanseance Oütwikkelimgs- en Saneringsfonds voor de landbouw aanvaard begrip In de Tweede Kamer Postzegelverzamelaars Ma oek kramsvogels gesignaleerd 1985 HO' TFN^ NT^TTWSHT if) Op dinsdag 16 en woensdag 17 novem ber zijn in de Lagere Landbouwschool te Bathmen oudermiddagen gehouden: op dinsdag voor de ouders van de leerlingen van de klassen 3 en 4, op woendag voor de ouders van de leerlingen van de klas sen 1 en 2. Beide bijeenkomsten stonden onder leiding van de heer Groot Brons voort, voorzitter van het schoolbestuur. De directeur van de school, de heer Wisselink, gaf een overzicht van de stand van zaken. Hij kon optimistische geluiden laten horen. Het ministerie verleent de Lagere Landbouwscholen alle hulp, zodat de scholen goed zijn ingericht en over de nodige leermiddelen beschikken. In Bath men is pas een naar de eisen des tijds ingericht melklokaal gebouwd. Het leerlingenaantal is vrij stabiel, de klassen zijn echter niet te groot, zodat het mogelijk is, goed onderwijs te geven. Er wordt door de jongens over het al gemeen goed'gewerkt. Spreker drukte de ouders op het hart hun kinderen de ge legenheid te geven om op een rustig plekje in huis hun schoolwerk te maken en dit af en toe eens te controleren. Doordat een gymnastiek-leraar en een gediplomeerd machinemelker konden worden aangesteld, ishét personeel der school nu voltallig. Er werd gewezen op het grote belang van het beoefenen van het handmelken, omdat goede handmelkers goede machine- melkers kunnen worden. Er is dus veel reden tot tevredenheid, toch toonde de heer Wisselink zijn erger nis over een rapport, uitgebracht door een Commissie uit de OLM en de PJGO, waarin .minder prettige dingen staan over het Lager Landbouwonderwijs. In dit rap port wordt gesteld, dat het bezitten van een ULO of HBS-dipIoma nodig zou zijn- om een goede boer te worden. Maar dit is volgens de heer Wisselink beslist on waar. Een mensentype, dat ijverig is en weerstand heeft, kan als boer uitstekend slagen, ook zonder geleerdheid. Er is al les voor, cm kinderen, die goed kunnen leren, naar de ULO of HBS te sturen. Maar de meesten hebben, daar geen kans van slagen. Op de Lagere Land bouwschool is plaats voor vrijwel iedere jongen, die boer wil worden. Aan zijn algemene vorming wordt veel aandacht besteed en daarnaast ontvangt hij gedegen val:onderwijs. Leerlingen, die weinig aan leg hebbsi, voor theoretische vakken zijn heel vaak uitstekend in de praktijkvakken en maken daardoor een goede kans om toch een diploma te verwerven. Leerlin gen, die dit aankunnen en dat ismeer dan 50% van de gediplomeerden, gaan naar de Middelbare Landbouwschool en zijn daar zeker niet de minderen van de oud-ULO-jongens, Er is niet de minste reden om de Lagere Landbouwschool te dis crimineren. Wat de heer Wisselink vooral grievend vindt, is dat in de commissie, die dit rapport heeft uitgebracht, geen enkele deskundige op onderwijsgebied zitting heeft. Zo worden de Lagere Land bouwscholen, die door de landbouworga nisaties zijn gesticht, door diezelfde orga nisaties weer in de grond gedrukt. Op beide middagen, die goed werden bezocht, hield de heer Lukkien, leraar Lichamelijke oefening, een praatje over zijn vak. Dit deel van de opvoeding is al zeer oud en veranderde steeds met de cultuur, die dan heerste. Men spreekt meestal van gymnastiek. Deze dient om spieren op te relkken en het lichaam lenig te maken. Lichamelijke Opvoeding is meer: men wil daarbij niet alleen de ontwikkeling van de spieren bevorderen, maar met behulp van gymnastiek, sport en spel opvoeden tot aanvaardbare leden van de maatschappij. Daarbij moet aan de jonge mens ook de zorg voor eigen lichaam worden bijgebracht, de persoon lijke hygiëne. Het is daarom van groot belang, dat hij zich na de les verfrist en schone kleren aantrekt. Tijdens de pauze konden de ouders het nieuwe melklokaal bezichtigen, waar enkele leerlingen demonstreerden, hoe men het handmelken kan oefenen op een kunstuier. Ook konden ze een les in hand vaardigheid bijwonen. Ze toonden overal grote belangstelling voor, en na afloop kon men terugzien op geslaagde mid dagen. RUWE: H U II. I SCHRALE LIPPEN Op de maandag j.l. te Rijssen gehou-. den veemarkt werden aangevoerd: 2 runderen en 509 varkens. Totaal 511. Prijzen: 2 pinken van f tot f per stuk; 3 drachtige zeugen van f350,- tot f425,- per stuk; 506 biggen van f 65,- tot f72,50 per stuk. Overzicht handel Zeugen: Handel traag, prijzen staan de. Biggen: Handel traag, prijzen staan de. Wegens gladheid der wegen slechte aanvoer. FEUILLETON U Deze prachtig uitgevoerde kalender is b.v. ais, aardig- Sint Nicolaas cadeau verkrijgbaar bij mevr. C. P. K. Enklaar-van Andel, „De Kroepen- kaarnp", Raalterweg, alhier. door Tom Lodewijk 14) „Mijn oom is ziek, net als u", zei Bert goed gehumeurd. Hij ging rustig zitten op de stoel naast het bed. „Wat is het mevrouw? Ook een beetje griep?" Hij pakte de smalle pols die op de dekens lag. „Ja, pols is wat te snel, u hebt een beetje verhoging zo te zien. Maar-we zul len toch geen risico nemen". Hij begreep dat hij hier niet meteen de indruk moest vestigen van een dokter die het makkelijk opnam. Het hele repertoire maar afwer ken. Beluisteren, keel bekijken, informa ties naar slapen, eetlust. Tine Treebergh ontspande een beetje. Hij mocht een jong broekje zijn, maar hij was secuur. Hij besteedde warempel meer aandacht aan haar dan de oude dokter. „Mevrouw", zei Bert opgewekt, „u hebt een beetje kou gevat, maar daar blijft het gelukig bij. Ik zal wat medicijnen klaar laten maken, blijft u er maar in tol ik weer terugkom.'' Jawel, hij kwam nog weer terug ook, hij zag dus wel in, dat zij een patiënt was die bijzondere zorg behoefde. Ze begon hem met andere ogen te bezien. Nieuwe bezems vegen wel schoon, maar oude bezems laten wel eens wat zitten, dacht ze. Anneke hoorde hem langzaam de trap afkomen en schonk de koffie in. .Ze zette de twee dampende koppen op het tafeltje, rechtte zich met een vermoeid gebaar. Ze stonden tegenover elkaar. „Hazelaar", zei hij nog eens, „en u bent?" „Anneke Treebergh". Haar hand lag in de zijne. Hij hield die vast. „Uw hand is me te warm, juffrouw Tree bergh. Nee, wacht eens even". Hij voelde haar pols. „Uw moeder is niet de enige patiënt, u bent het ook. U kon beter in bed zijn dan op de been". „Ach ja", zei Anneke vermoeid, „ik voel me ook niet zo goed. Ik zal ook wel een beetje griep hebben." „U mag er niet uit hoor," zei hij gestreng. „Die poeders voor uw moeder breng ik wel even aan en die moet u ook maar ge bruiken. En een beetje vroeg naar bed en goed uitslapen". Hij zag haar bezorgd aan. ..U moet goed op uzelf passen, juf frouw Treebergh". Ze glimlachte, dankbaar toch voor zijn bezorgdheid. „Uw koffie wordt koud". H.jrkeek naar haar terwijl ze met neer geslagen ogen aandachtig haar koffie dronk. Nee, ze zag er niet best uit. Maar Op deze vraag zal zaterdagavond in hotel „Vosman" het antwoord uit de bus komen als de trekking wordt gehouden van de verloting van de Landelijke Rijver- eniging „Bergruiters". De hoofdprijs is een pony. De kleine viervoeter zal zaterdagmidag door leden van de Bergruiters worden rondgeleid, bij welke gelegenheid tevens het restant loten zal worden verkocht. De ruiterclub beoogd met deze verloting versteviging van de kaspositie. De ruitersport kost handen vol geld en de fikse contributie die de leden betalen en. de jaarlijkse donatie's zijn lang niet toereikend om de onkosten te dekken. Zo af en toe moet er bij de penning meester eens een extra'tje binnenkomen, wil de club financieel gezond blijven. We twijfelen e>r niet aan iof velen zullen zaterdagmiddag deze gezondheid willen bevorderen door het kopen van één of meer loten. Onze plaatsgenoot, de heer Kees Stoop, zal van 13 tot en met 29 december een tentoonstelling, houden in de foyer van de Deventer Schouwburg. De expositie zal bestaan uit een 35-tal tekeningen met o.a. een aantal werken van de laatste tijd. De tentoonstelling zal op maandag 13 december des avonds 7 uur geopend wor den door de heer C. Basoski te Enschede. De heer Stoop heeft met zijn in Holten en Lochem gehouden exposities veel suc ces geboekt. Een van zijn mooiste teke ningen is toen aangekocht door de ge meente Holten. De Schaakclub „De Pioniers" vierde vrijdagavond haar eerste lustrum met een simultaanseance in de aula van de open bare ulo-school. De wedstrijden zouden gespeeld worden door Corrie Vreeken, kampioene van' Nederland en haar echt genoot, drs P. V'reeken, één der beste schakers van Rotterdam. Aangezien mevr. Vreeken door ziekte verhinderd was naar Holten te komen, nam de heer Vreeken de 27 spelers uit Holten en omgeving voor zijn rekening met het bijzonder loffelijk resultaat, dat hij 18 partijen wist te win nen, aan 4 borden remise speelde en 5 partijen gewonnen moest geven. In een kort welkomstwoord in het bij-, zonder tot de heer Vreeken en de heeri P. C. J. Levink te Hengelo, wedstrijdleider van de Twentse Schaakbond, herinnerde de voorzitter van „De Pioniers", de heer F. J. Hol, aan hét vijf-jarig bestaan van de club en sprak hij de verwachting uit dat deze simultaanseance een stimulans mag zijn om nog meer tot een groter ledental te komen. Plij dankte de schaak vrienden uit dc omgeving voor hun deel name en de heer F. Groenewoudt, die de organisatie had voorbereid. De heer Levink complimenteerde namens de T.S.B. en bood een envelop met inhoud aan, voor de kas van de club, die er al niet al te best voorstaat. De nog jonge ver- èniging speelt thans in de 3e klasse van de bond, maar spreker verwachtte, dat zij, gezien het enthousiasme waarmede gespeeld wordt, binnen afzienbare tijd wel hogerop zal komen. De heer Levink herinnerde nog even aan het Kersttournooi van de bond waar voor de uitnodigingen binnenkort uitgaan. Daarna werd het doodstil in de aula, doordat alle spelers en één speelster zich volledig concentreerden op hun partij. Er werd met volle overgave gespeeld met het hiervoren genoemde resultaat. De deel- nemers die hun partij wisten te winnen waren de heren H. Olthof, A. Kamerman en B. N. Giessen uit Nijverdal, H. Stukker en F. Groenewoudt uit Holten. Remise werd behaald door mevr. Hol en de he ren F. J. Hol, W. D. Koopman en G. J. Hoeve, allen uit Holten. Voor de heer Vreeken was het wel een bijzonder zware avond, waarvoor hem, onder aanbieding van een klein geschenk, dan ook hartelijk dank werd gebracht. Ook de winnaars ontvingen een prijsje voor hun voortreffelijk spel. ze had een lief gezicht, dat sluike blonde haar stond haar goed, ze zag er verzorgd uit. „Ik had gehoopt kennis met u te maken op de bazar van het Rode Kruis, maar u was er niet". „Nee, moeder was ziek." „U komt aan ontspanning te kort, juf frouw Treebergh. U moet er dit voorjaar eens helemaal uit, denk ik." „Ach, dokter, daar zal wel niets van komen. Moeder kan me niet missen". „Juist daarom", zei hij met nadruk. Ze liet hem uit. „Dank u dat u zo gauw gekomen bent", zei ze. „Ja, als u maar doet wat ik zeg. En u moest maandag maar niet naar kantoor gaan. Nee, u moet binnen blijven. Maan dag kom ik terug.' Vóór die tijd moogt u er .niet uit". „Ja maar dokter, ik ben de patiënt nieti'fe „Dat dacht u maar". Haar voeten sleepten haar achterna en ze voelde zich beurtelings gloeiend heet en ijskoud toen ze weer naar binnen ging. Tóch was ze opgewekter dan zo-even. Iemand had aandacht, zorg voor haar gehad. Ze vond de oude dokter Broers een schat, maar deze jonge dokter had haar vertrouwen gewonnen. Zonder dat ze een klacht had geuit, had hij gezien datze zich ziek voelde. En hij had haar verboden maandag v/eer aan 't wérk te gaan. Het Het is tijdens dê openbare vergade ring van de Vaste Commissie uit de Tweede Kamer voor Landbouw en Vis serij, op woensdag 17 en donderdag 13 november 1965, wel gebleken, dat het „Ontwiklcelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw" in opzet en werkwijze een aanvaard begrip is en dat het tempo van behandeling van aanvragen zo ver beterd is, dat de uitvoeringsmoeilijkhe den van de aanvangs-periode als over wonnen kunnen worden beschouwd. Dat neemt niet weg, zeide Minister Biesheuvel bij deze gelegenheid, dat de voor de behandeling en de afwikkeling van aanvragen voor de bedrijfsbeëindi- gingsregeling nodige tijd niet mag wor den onderschat, ook al, omdat betrokke nen tijd nodig hebben om hun zaken te regelen en zekerheid te verschaffen voor een verantwoorde afwikkeling. Bedrijfsbeëindiging. Normaal is, dat maandelijks 200 a 225 aanvragen worden ontvangen, maar dat aantal liep in augustus j.l. plotseling op tot 849, kennelijk als gevolg van de wer king der verruimde normen. Na deze „stoot" is het aantal aanvragen weer in normaal vaarwater gekomen op het peil van 270 aanvragen per maand. Weliswaar zal volgens de per 1 januari 1966 in werking tredende tweede rege ling voor de bedrijfsbeëindiging bij een vergoeding van tienmaal depachtwaar de, de grond aan de Stichting Beheer Landbouwgronden dienen te worden ver kocht, zo goed als dat ook het geval is met gronden in ruilverkavelingsgebieden onder de werking van de eerste rege ling, maar op grond van de inmiddels opgedane ervaring is er geen reden de SBL ook te belasten met grondaanko pen buiten ruilverkavelingsgebieden. De tweede saneringsregeling betekent een uitbreiding van mogelijkheden tot be drijfsbeëindiging, in hoofdzaak met de bedoeling grond vrij te maken. In antwoord op aandrang uit de Land- bouw-commissie om het O.- en S.-fonds in de gelegenheid te stellen met finan ciële bijdragen nieuwe projecten te sti muleren, zeide de bewindsman, dat het bestuur van het fonds geheel openstaat voor dergelijke suggesties tot subsidië ring, b.v. van nieuwe produktiesystemen, stimulering van samenwerking e.d. Ook zal de Minister bevorderen, dat er een verslag van werkzaamheden van het fonds zal verschijnen, dat voor de eer ste maal betrekking kan hebben op de jaren 1964 en 1965. Mr. Biesheuvel ontkende, dat de in vloed van de Minister op het fondsbe stuur te sterk is. De samenwerking in het bestuur loopt heel goed en met de arbeid der provinciale adviescommissies zijn zeer goede ervaringen opgedaan. Bedrijfsontwikkeling. Voor het vinden van een vèrantwoor- (iMen verzocht ons opname van het volgende) Naar aanleiding van de oproep in het Holteris Nieuwsblad van vorige week kun nen wij u meedelen, dat reeds 15 werke lijke verzamelaars te kennen hebben ge geven graag kontakten te willen leggen met andere verzamelaars. Nu blijkt, dat er reeds na één oproep zoveel belangstelling bestaat, menen wij, dat er reden is om zeer binnenkort een contactavond te organiseren, waarbij uiteraard niet alleen zij, die zich reeds meldden welkom zijn, maar ook diegene die interesse hebben, maar dit nog niet lieten blijken. De avond zal zeer waarschijnlijk in de week van 5 tot 12 december worden be legd. We hebben het plan een organisator van een reeds beètaande vereniging uit te nodigen, die deze avond iets zal vertellen over zijn ervaringen. In de kramt van volgende week leest u meer over deze plannen. Wilt u zich vóór deze avond nog opge ven, dan kan U dat ook per telefoon doen. Ons telefoonnummer is 05483 -1868. vooruitzicht, maandagmorgen niet door dat gure weer naar de bank te hoeven, te kunnen blijven liggen, want maandag had moeder weer hulp, gaf haar al een gevoel van rust. Als ze eerst die lange, saaie zondag maar door was. Maar die zondagmiddag wordt het gezin Broers opgeschrikt door de' telefoon. „Ik zal wel gaan", bood Bert aan, die net met oom een partijtje zat te schaken. Dokter Broers stond schaakmat en had al zijn aandacht bij de partij nodig, wat neef een adempauze gaf. „Met mevrouw Treebergh?" vroeg hij wat ongelovig. „Bent u het zelf, mevrouw?" Wat is er aan de hand? Uw dochter? Ja, gisteren was ze al niet helemaal honderd procent, ik had haar al poeders gegeven. Hoge koorts? Bent u erg ongerust? Nu, dan kom ik toch meteen even? Nee, niks te veel moeite. Daar zijn we voor. Binnen het half uur ben ik er". „Heeft Tine Treebergh weer een aanval?", vroeg dokter Broers, die meer aan zijn partij had zitten denken dan dat hij ge luisterd had, verstrooid. „Nee, ze belde zelf op. Haar dochter schijnt erg ziek te zijn. En dat verwon dert me niet eens, want gisteren zag ze er al zo beroerd uit, dat ik haar verboden had maandag aan het werk te gaan". „Ga 'je er heen?" „Ja, meteen maar even. U hebt toch nog wel oen uurtje nodig", plaagde hij. „Voor de oplossing' in het vraagstuk der onge lijke concurrentievoorwaarden in de landbouw, moeten we niet de slechte weg volgen, die sommige partnerlanden in de EEG gaan, d.e weg van de directe subsidiëring, b.v. met rentesubsidies, zo betoogde de Minister. De weg van het O.- en S.-fonds is beter, vooral nu er aanzienlijk uitbreiding is gegeven aan de mogelijkheden van het fonds tot voorbeeld-ontwikkeling van bedrijven. Reeds zijn de nodige voorbeelden in de praktijk verwezenlijkt. Niettemin blijft het een zorgelijke zaak voor de boer te zien hoe elders concurrentievoorwaarden worden verstoord. De bewindsman zal alle aandacht aan deze zaak besteden en, zodra het weer mogelijk is in EEG- verbancl een antwoord te verlangen op de vraag of men bereid is een einde te maken aan de ongelijkheid. Afwikkeling voorschotten ge mengde bedrijven. Zoals men zich zal herinneren, was van de 50 miljoen gulden, waarmede het Rijk de financiering van het O.- en S.- fonds in eerste aanleg regelde, 25 mil joen gulden bestemd voor het verlenen van voorschotten aan landbouwers der gemengde bedrijven op de zandgron den, die in het seizoen 1962-1963 in. acu te moeilijkheden waren geraakt. Minis ter Biesheuvel heeft thans in de Tweede Kamer een regeling aangekondigd voor de afwikkeling van deze duizend gulden voorschotten. Volgens deze regeling zal de invorde ring der voorschotten per 1 mei 1966 in vijf jaarlijkse termijnen van f200,- star ten. Er zal evenwel gelegenheid worden geboden tot vervroegde aflossing: vóór 1 januari 1966 met f 675,- en vóór 1 mei 1966 met f 750,-. Kwijtschelding zal wor den verleend aan voorschothouders, die de laatste drie jaren gerekend per 1 november 1965 niet meer aan be lastbaar inkomen hebben gehad dan ge middeld f6500,- per jaar, dan wel een inkomstenbelasting verschuldigd zijn. geweest van gemiddeld niet meer dan f350,-. Deze.welfde norm heeft namelijk indertijd bij het verlenen van de voor schotten ook gegolden. De vrij plotseling ingevallen winter, die zich in het noorden blijkbaar reeds vroegtijdiger heeft aangediend, brengt ons gevederde vrienden, die men in nor male omstandigheden niet gemakkelijk aantreft. Na de pestvogels zijn nu ook kramsvogels gesignaleerd. De kramsvo gel (türdus pilaris) behoort, zoals de eerste Latijnse naam aangeeft, tot de Iijsterachtigen. Hef is een zeer zeldzame broedvogel in het noorden en oosten van ons land en behoort wanneer hij, zoals nu, veelvuldiger wordt waargeno men tot de winter gasten. Het voed selgebrek maakt, dat zfj dichter bij de huizen komen. De vogels, die in Holten werden' waargenomen, aasden op de vlierbessen, welke in bevroren staat aan trosjes aan de kale vlierstruiken han gen. Ook deze vogel voedt zich evenals de pestvogel met alle soorten bessen. Opvallend zijn de blauwgrijze kop en stuit, terwijl de bovenkop zwart gevlekt is. De rug is kastanjebruin en de staart bijna zwart. De vleugels zijn zwart bruin met kastanjebruine vleugeldekve- ren. De onderzijde is geelbruin, waarbij de keel en de borst bijna halvemaan vormige zwarte vlekken hebben. De buik is witachtig. De snavel is witachtig en de poten zijn bruin. In de vlucht is de onderkant van de vleugels en de oksels wit. Het geluid, dat zij maken in de vlucht is een opvallend scherp en vlug „tsjak-tsjak-tsjak". De vlucht is veel minder golvend als bij de gewone lijster. BENOEMING TER SECRETARIE Met ingang van 1 februari 1966 is tot klerk A ter secretarie benoemd de heer J. A. Boersma, thans klerk ter gemeente secretarie van Hengelo (O.). u een zet ontdekt hebt die u nog een goede kans geeft". Mevrouw Broers knikte goedkeurend. Bert liet er geen gras over groeien. Daar zat 'n goeie dokter in. Aan hem zou haar man straks met een gerust hart de praktijk kunnen overlaten. Mevrouw Treebergh, met een mantel aan en een doek om het hoofd, achter de deur blijvend, ontving Bert, een beetje veron gelijkt, alsof het niet te pas kwam dat de dokter nu eens niet voor haar kwam. „Dokter ik zou u niet gebeld hebben, maar ze is heel erg ziek. En toen ik haar vroeg of ik dan de dokter maar moest bellen zei ze alsjeblieft. Nou, dat is niks voor Anneke. Toen heb ik het maar ge daan". „Heel goed mevrouw. Gaat u hier nu even bij de haard zitten, windt u zich maar niet op. Dan zal ik eens even gaan kijken wat er aan de hand is". Het duurde lang voor hij beneden kwam en zijn gezicht stond bezorgd. Mevrouw Treebergh zag angstig op. „Ik vrees, mevrouw, dat uw dochter hier niet kan blijven. Het is beter dat ze opge nomen wordt." Op haar verschrikt gebaar hief hij kalme rend de hand. „Ze heeft longontsteking, maar het ge- vaar voor een pieuritus is niet denkbeel dig. De verpleging die ze nodig heeft, kan ze hier niet krijgen en trouwens, ik heb haar maar liever in dc ziekenverpleging".

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 2