KïS?Dampo Van het erf der Kerk Be zaak die V.V.V. „Holtens Belang" in het goud Dick Miiller kampioen Banketstaven-aktie Voorbereidende commissie ruilverkaveling Markelo-Holten Schietwedstrijden Bergruiters in achterhoede Schaakuitslagen Benoemd adverteert ligt altijd stukken voor Meer subsidie fgrsnelde uitvoering waterbeheerswerken in Salland Nobelprijswinnaar verkoopt kaarten voor het kind IIOLTENS NIEUWSBLAD Zaterdag 6 november 1965 (VERVOLG VAN PAGINA 1 zij de vrijwillig geboden inspanningen der bestuursleden. In 1965 een vereniging, die niet meer funktioneren kan zonder hen, die be-, roepshalve de vele werkzaamheden, welke de bevordering van het vreemde lingenverkeer in deze tijd vragen, ver richten. Bevordering van het vreemdelingen verkeer is geen bezigheid meer, welke men op een achternamiddag, niet ge hinderd door enige deskundigheid, kan bedrijven. VAKANTIE VOOR IEDEREEN De veranderingen in onze samenle ving, waarin vakantie geen zaak meer is voor enige bevoorrechten, maar ge meengoed is geworden en als comple ment van de arbeid wordt beschouwd, hebben ook op het werk der VVV's hun stempel gedrukt. De VVV Holtens Be lang, toch werkelijk geen onbeduidende temidden van haar zusterverenigingen, zal haar taak binnen het kleine Holten- se verband niet meer kunnen blijven vervullen op de wijze zoals wij dat ge wend waren. De zomergast, die Holten als verblijf plaats heeft gekozen, beschouwt niet al leen het grondgebied van Holten als zijn vakantie-territoir, doch het gehele wij de gebied rondom Holten, de Overijssel se Heuvelrug, Markelo, Bathmen en het Gelderse grensgebied is zijn domein ge worden. Het is duidelijk, dat wij met al die VVV's, die in die streek werken, de han den ineen moeten slaan en met hen sa men moeten groeien tot één grote hech te organisatie, welke het hoofd kan bie den aan de wensen van de verwende toerist van deze tijd. Belanghebbenden en overheid zullen samen moeten bouwen aan deze inte gratie, welke in het belang is van het vreemdelingenverkeer en daarmede de bloei van deze streek ten goede komt. Ik heb de indruk dat de geesten tot deze samenwerking bereid zijn. Het schoonste geschenk, dat aan on ze vereniging bij haar gouden feest ge schonken zou kunnen worden, bestaat' m.i. in de belangstelling van allen voor wie onze vereniging zich wil inzetten. Een belangstelling, die uit daden moge blijken. Mijne dames en heren, deze gedach ten kwamen bij mij op, toen ik de 50- jarige geschiedenis van de VW Holtens Belang overdacht. Dankbaarheid kwam bij mij op, toen ik besefte, dat de bevordering van het vreemdelingenverkeer, zoals die door onze vereniging is gestimuleerd, een niet onbelangrijke stimulans is ge weest voor de groei en bloei onzer ge meente. Onvoldaanheid drukte mij, omdat het ae vereniging niet gegeven is geweest nog veel meer te doen voor de ontplooi ing van het toerisme te Holten en zijn Overijsselse Heuvelrug. Dankbaar, maar niet voldaan is, dacht ik, niettemin de beste stemming om een jubileum als dit te herdenken. Daardoor toch blijft de prikkel be staan om voort te bouwen aan het werk, waaraan reeds 50 jaren werd ge arbeid; daardoor ook wordt de zelfvol daanheid buiten de deur gesloten, die tot stilstand leidt. In deze stemming gaan wij derhalve de tweede halve eeuw tegemoet. Moge het de vereniging daarin niet ontbreken aan vastberadenheid, daden drang en doortastendheid, daartoe in staat gesteld door de steun van haar leden. LANGE RIJ VAN SPREKERS Na de toespraak was er gelegenheid tot het uitspreken van gelukwensen en de eerste, die hiervan gebruik maakte, was de heer Dul, die het woord voerde namens de Provinciale VVV en de di- rekteur van de Provinciale WV, de heer J. Veldman, die wegens familieomstan digheden niet aanwezig kon zijn. De opvang van de steeds groeiende toeristenstroom is bij de aktieve VVV „Holtens Belang", die over een eigen bureau met een administrateur be schikt, in goede handen. De Provinciale VVV, die zich gelukkig prijst de voor zitter van de VVV te Holten, de heer Enklaar, eveneens als voorzitter te heb ben, heeft sinds haar oprichting in 1947 steeds goede en prettige contacten met „Holtens Belang" gehad en hoopt, dat de komende vijftig jaar voor de ver eniging een tijdperk van grote bloei zal mogen zijn. Onze plaatsgenoot Dick Müller is tij dens de dertigste kampioensrit van de Koninklijke Nederlandse Motorsportver- eniging (KNMV), die vorige week vrij dag en zaterdag werd verreden te Schaarsbergen (bij Arnhem) winnaar geworden in de zijspanklasse. Dick werd de laatste jaren eerste bij de 500 cc-ers, de 175 cc-ers, zegevierde tweemaal in de zijspanklasse en heeft door deze successen de grote beker van de KNMV definitief in zijn bezit. Profi ciat! Op zaterdagmorgen 13 november a.s. worden u de eerste banketstaven aange boden. Heel Holten doet mee, heel Hol ten eet mee, want ze zijn verukkelijk, voedzaam, lekker en niet duur. Deze bliksem-aktie komt ten goede aan de uitbreiding van gebouw „Irene", wat voor de jeugd dringend nodig is. Zij re kent 13 november op u! De heer K. Stad, die het woord voer de namens de Overijsselse Heuvelrug (Nijverdal/Hellendoorn, Rijssen, Om men, Dalfsen, Den Ham en Holten), wees op de prettige en vruchtdragende samenwerking in deze combinatie van VVV's. Holten is een partner waarop men steeds kan rekenen en is altijd be reid om de belangen van anderen te dienen. De heer J. H. Sprokkereef, sprekend namens de Coöp. Boerenleenbank, de Coöp. Aan- en Verkoopvereniging „Hol ten" en de Coöp. Fabriek van iMelkpro- aukten „De Vrijheid", wees op de groei ende belangstelling bij de agrariërs voor het VVV-werk en de recreatie. De drie coöperaties onderkennen zeer wel het grote belang van een goed funk- tionerende VVV en zullen ook in de toekomst hun financiële steun blijven geven. Namens de Overijsselse Landbouw Maatschappij (OLM) sprak de voorzit ter, de heer J. W. Wesseldijk, terwijl namens de Toneelclub „OCH" het woord werd gevoerd door de heer J. Ooster kamp. De heer E. Oostendorp, eigenaar van het vakantiecentrum „De Haspel", sinds 1958 in Holten woonachtig, ver klaarde grote waardering te hebben voor het werk van het VW-bestuur. Ook sprak hij een woord van dank tot de vrouwen van de bestuursleden, die nogal eens moeten inspringen. De heer A. R. v. d. Wolde, sprekend namens de VW te Markelo, herinnerde aan het Het Waterschap „Salland" is voorne mens over te gaan tot versnelde uitvoering van het verbeteringsplan der waterbe heersing, nu het daartoe financieel in staat wordt gesteld. Een desbetreffend voorstel van het dagelijks bestuur komt o.m. in de maandagavond in het water schapshuis te Olst te houden vergadering van het verenigd college aan de orde. De Cultuurtechnische Dienst heeft voor het jaar 1966 op zijn financieel program ma ruim f3.250.000,subsidie gereser veerd voor het waterschap, n.l. twee en een half miljoen uit 's rijks kas en nog f750.000,uit het Europese Oriëntatie- en Garantiefonds voor de Landbouw (van de E.E.G.). Dit betekent, dat men, reke ning houdend met een subsidiepercen tage van 60 voor ruim vijf miljoen gul den het dubbele van vorige jaren zal kunnen gaan uitvoeren aan werken. Men verwacht zelfs, dat deze ruime subsidie toewijzing ook na 1966 bestendigd zal worden en is daarvoor het Rijk en niet in de laatste plaats de E.E.G. zeer erken telijk. Deze meevaller betekent voorts, dat men zal moeten trachten een voorraad voor uitvoering gereed zijnde werken op te bouwen, zodat, wanneer de C.T.D. nog meer subsidie beschikbaar heeft dan aan vankelijk toegezegd is, direct meer wer ken besteed zuilen kunnen worden. Indien de uitvoering van een werk om welke reden dan ook stagneert, zullen zicht bevat een lange lijst van werken, die in 1965, 1966 en 1967 ca. aangepakt kunnen worden. Wij noemen de beneden loop van de Soestwetering, die in vier ge deelten voor 1965 en 1966 reeds meer dan andere werken, die bestekklaar zijn, daar voor in de plaats kunnen komen. Het dagelijks bestuur heeft van de Kon. Ned. Heide Mij en het T.U.W. alle medewer king inzake het bestekklaarmaken van werken toegezegd gekregen. Het bij het voorstel overgelegde over- drie miljoen gulden vraagt. Voor verbe tering van de hoofdleidingen Luttenberg- Haarle (Oosterbroekswaterleiding, Lin- De voorbereidende commissie voor de ruilverkaveling Markelo-Holten is thans door de Centrale Commissie van de Cul tuur-Technische Dienst te Utrecht samen gesteld. Tot voorzitter is benoemd de heer H. Kottelenberg, voorzitter der plaatse lijke afdeling van de O.L.M. te Markelo. Als leden zijn aangewezen de heren G. W. Mensink, Markelo O.L.M.G. J. Berend- sen, Markelo, J. H. Veneklaas Slots (O.L.M.) en J. Rietberg, Holten (C.B.- T.B.). Het secretariaat der commissie berust bij de Cultuur-Technische Dienst te Zwolle. Verwacht wordt, dat de voorbereiding 3 jaar in beslag zal nemen en dat het ge hele project nadat de verkaveling is aangenomen over 10 a 12 jaar gereed zal zijn. Voor de gevallen van bedrijfsbeëindi ging gelden speciale regels, zoals uit een aankondiging in dit nummer blijkt. Tijdens de vrijdagavond in zaal Vos man gehouden schietwedstrijden van de schietvereniging „De Eendracht" werden o.a. voor de clubcompetities de volgende uitslagen genoteerd: Vuurbukscompetitie groep A: A. Paal man 44 punten; J. Bouwhuis 41 p. Idem groep B: J. Nijendijk 39 p.; F. Sluiter 36 p. Windbukscompetitie: J. Haan 88 p.; J. ten Dam 85 p.; J. Bouwhuis 82 p.; G. Jan sen 82 p. Vrije baan windbuks: A. Bieleman 36 p.; J.'Haan 35 p.; G. Jansen 34 p.; A. Paalman 34 p. uittreden 8 jaar geleden van de Holtense VVV uit de combinatie „De Vijfhoek". Dit heeft aanvankelijk pijn gedaan en mogelijk kwaad bloed gezet. Gelukkig heeft ook in deze kwestie de tijd wonden geheeld en de verstandhou ding met Holten is momenteel weer pri ma. De heer v. d. Wolde wees verder op de noodzaak van een bijdrage uit 's Rijks kas voor de VVV's in de kleine ge meenten. WOORDEN VAN DANK Door de voorzitter, inr W. H. Enklaar, werd een woord van dank gesproken tot de verschillende afgevaardigden voor de hartelijke felicitaties, bloemen, enve- loppes met inhoud en de vijf banken, die werden aangeboden. Mr Enklaar sprak verder een woord van dank tot de aanwezige oud-bestuursleden, de heren J. P. Nagelhout, P. G. Dijkstra, A. J. Snijders, M. Bouwhuis, G. Mensink, J. M. Metzger, tot de heer J. W. Koordes, die vele jaren zorgde voor het incasse ren van de ledencontributie, en tot de verschillende verenigingen, die elke zo mer hun medewerking verlenen aan het VW-Vakantieprogramma. Dat met de VVV te Markelo weer pret- j tig wordt samengewerkt, zal ieder deugd j doen. Mogelijk is er in de toekomst ook j plaats voor Markelo in de Stichting „De Overijsselse Heuvelrug". De Marke- lose heuvels zullen zeker in het geheel passen. dertswaterleiding, leiding Hellendoornse Broek) is voor 1967 twee miljoen gulden uitgetrokken, maar eerst komen in 1966 nog tal van werken varierende van één tot vijf ton aan de beurt. Voor de 44 in het overzicht vermelde objecten is voor 1965, 1966 en 1967 ca. resp. f3.349.900,—, f7.985.250,— en f 10.301.000,— geraamd. In verband met deze versnelde uitvoe ring zal de technische dienst met enkele mensen uitgebreid moeten worden. De administratieve dienst, die in vergelijking met andere soortgelijke waterschappen als Salland zeer klein is, zal klein kunnen blijven, mits de huidige ervaren krachten voor Salland beschikbaar blijven. Indien het Rijk voldoende subsidie blijft geven, de Heide Mij en het Technisch Bu reau de voorbereiding en uitvoering der werken zal vervullen zoals is toegezegd, de technische- en administratieve dienst van Salland zich tot het uiterste inzet en de diverse instanties (Ged. Staten, ge meenten en particulieren o.a. ingelanden bij grondaankoop) mee willen werken, zal het zozeer benodigde verbeteringsplan der waterbeheersing in zo kort mogelijke tijd geheel uitgevoerd kunnen worden. Het Kinderfonds van de Verenigde Na ties, UNICEF, heeft de Nobelprijs voor de Vrede 1965 gekregen. Iedereen, die iets met UNICEF te maken heeft, is natuur lijk heel blij met de erkenning van zijn vredeswerk en met de geldprijs van onge veer f 200.000,Alle financiële bijdragen zijn welkom, want het Fonds heeft heel veel geld nodig om de bestaande noden te kunnen lenigen. Een van de middelen om aan meer geld te komen, is de ver koop over de gehele wereld van de nu al zo bekende UNICEF-wenskaarten. Iedereen kan zijn steentje bijdragen door UNICEF-kaarten te kopen. Dat is geen liefdadigheid, want U krijgt voor Uw f 5,tien heel mooie, dubbele kaar ten met tien enveloppen. De kaarten zijn ontworpen door kunstenaars met wereld- Friese Koerier - 23 oktober 1965 v. d. II.: Urbanisatie vraagt nieuw soort dankdag. De dankdag wordt in deze editie van „Uit de kerken" in de Friese Koe rier" aan de orde gesteld, de dank dag, die steeds minder wordt ge vierd. Al zijn er dan hier en daar op liet platteland nog wel plaatsen, waar het zelfs nog een vrije dag is, toch heeft de jaarlijkse dankdag voor velen zijn zin verloren, mis schien wel voor driekwart van de bevolking. Maar al die anderen dan, die 75 pet. Nederlanders, zijn die dan niet dank baar meer? Jawel, hoe hebben we het nou? Die overzien óók met een zucht van verlichting hun jaarlijkse produk- jtie. Feestelijk, i|n grtote gebouwen, er kentelijk voor wat gelukt is, met het ge bed van de psalmist als het ware op de lippen: „bevestig Gij het werk onzer handen over ons, ja, het werk onzer handen, bevestig dat". Wij kunnen zonder overdrijving zulke feesten als de boekenweek, Firato, Rai, Tentoonstelling van plastieken, Jaar beurs, beschouwen als geseculariseerde vormen van de dankdagviering. Toen de kerk vijfhonderd of duizend jaar te lang haar belangstelling blééf concentreren op één enkel gebied van met Gods ze gen gelukte menselijke produktie, zijn die andere menselijke produkten de kerk uitgegaan met achterlating van enkele korenschoven, manden met ap pelen en bloemboeketten. En nu de land- en tuinbouw en de veeteelt alleen overgebleven zijn als terrein, waarop de kerk een liturgisch antwoord formuleert, nu wil op dit ver schraald terrein de dankdag óók niét meer gedijen. Het gaat in de dankdag om de dank aan God, de God van Israël, die zijn volk begeleidde op de weg naar een Messiaanse toekomst. Dan is er ech ter wel een heel duidelijk argument om jaarlijks God te danken ook nu nog voor al wat hij geeft, al ligt het dan niet meer op agrarisch gebied. naam. Vorig jaar werden er in Nederland bijna één miljoen kaarten verkocht. Dit jaar moeten het er véél meer zijn, anders moet UNICEF zijn hulp inkrimpen. Het motto van deze aktie is: Groet een vrind en help een kind! Er is ook weer een prachtige week agenda met tientallen kleurenreproduk- ties. De prijs daarvan is f 7,50. U kunt een vouwblaadje met gekleurde afbeeldingen van de verschillende kaar ten en de agenda aanvragen bij het Ned. Comité UNICEF, Bankastraat 128, Post bus 1857, Den Haag, giro: 7515, telefoon: 070 - 545809. Papa Ibra Tall uit Senegal ontwierp voor UNICEF een kaart in fascinerende kleu ren: „Het wondere woud". Als het die God is, die zijn volk, op rukkend naar de eindtijd en naar zijn bestemming, het leven mogelijk en leef baar maakt, dan moet onze dankbaar heid voor operatietafels, klokken, fiet sen, telefoonkabels, plastic bekers even groot en uitbundig zijn als onze dank voor melk en vlees en gras en honing! Vanouds is een overvloedige oogst van ,,most en koren" beschouwd als een voorteken van de sjaloom des Heren, waarin niemand gebrék lijdt en ieder een zo „happy" is, dat hij ervan zingen kan. Kan dan een nieuw weefsel van kunststof, een geslaagde vaas van een pottenbakker, het typografisch best verzorgde boek, de aardgashaard niet-in de kerk tentoongesteld worden tussen de roggegarven en rode kolen als sig naal, dat God het boven bidden en den ken goed met ons meent? Is dat eigenlijk ondenkbaar, dat men dorpsgewijze en stadsgewijze de oogst van het jaar te leen zou vragen en ze in de kerk zou slepen als „oogst van het jaar" om daarbij God te danken, die ons hier de „voorsmaak" meedeelt van der zaal'gen sabbathsvrëè?" „Hervormd Heerenveen" heeft onlangs de vraag gesteld: „Waarom wél een oogstdienst en dankstond voor het ge was en géén aparte dienst voor b.v. in dustriële produkten en wetenschappe lijke prestaties?" Die vraag zou hiermee zeer concreet bevestigend beantwoord zijn. En de dankdienst zou aan relevantie winnen in een eeuw, die de eerste industriële revolutie al achter de rug heeft én aan de tweede bezig is. Leden van de landelijke rij vereniging „Bergruiters" hebben zaterdag 30 oktober deelgenomen aan een z.g.n. samengestelde wedstrijd, georganiseerd door de Lande lijke Rijvereniging „De Zeven Buurtschap pen" te Delden. 's Morgens werden de dressuurproeven verreden en 's middags de cross en het springen. De cross-country was 2 km. lang. In de zware cross zaten een tiental hindernissen, waarvan vooral de afsprong in het water veel moeilijkheden opleverde. Verder enkele brede greppels. Voor de lichte cross waren de meeste hindernissen verlaagd. De Bergruiters bleven met hun pres taties deze keer aan de zeer bescheiden kant, getuige onderstaande uitslagen. ZWARE CROSS: J3 Tonny Beyezinck met Dominique 22 Jacob ter Horst met Son ja 29 Herman Aanstoot met Baronesse LICHTE CROSS: 11 Gerrit Bolink met Hetty 15 Wim Aaltink met Perhaps 18 Ankie Ketting met Morningstar De leden van de schaakclub „De Pio niers" speelden donderdagavond in hun clublokaal, hotel „Holterman", de achtste ronde voor de onderlinge clubcompetitie, waarbij de volgende uitslagen wérden ge noteerd: F. J. HolA. Stukker B. van BeekJ.. Steenbergen 1—0 C. van GeeresteinMevr. Hol 10 H. RoelofsA. J. C. Brands 10 F. GroenewoudtP. H. van Doorn 10 S. KrakoW. D. Koopman 01 De heer J. Steenhuis te Holten is met ingang van 1 november benoemd tot op zichter bij het waterschap „Salland". Hij was voorheen werkzaam bij dé Kon. Ned. Heide Maatschappij en houdt als stand plaats Holten.

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 4