Twintig jaar O.C.H. IIOS uit Rijssen aan kop na verrassende zege Klucht „Het genoegelijke tankstation" oogstte vee! bijval ILLES DRAAIT MOEDER PUROL Voor Baby Biljartcompetitie ..Ons Genoegen" Voetbalprogramma Vitamines en vitaminepreparaten Zaterdag 6 november 1965 HOLTENS NIEUWSBLAD De Toneelclub „O.C.H." herdacht dinsdagavond in zaal „Amicitia" haar 20-jarig bestaan in aanwezigheid van een groot aantal genodigden die door de voorzitter van de club, de heer J. Oosterkamp, werden welkom geheten. Voozitter Oosterkamp stond hierna in een korte toespraak stil bij het verleden en constateerde met dankbaarheid dat het „O.C.H." sinds de oprichting goed is gegaan. Natuurlijk zijn er wel eens moeilijkheden geweest, doch men heeft zich steeds op het gezonde standpunt gesteld dat die er waren om op te lossen en ze werden steeds opgelost. „O.C.H." is steeds een familie geweest waarin de verhoudingen goed waren en mede daardoor is de club als amateurtoneelgezelschap tot zeer verdienstelijke prestaties gekomen, prestaties, die niet alleen in Holten en omliggende plaatsen maar ook in Friesland, Drente en Gelderland zeer gewaardeerd worden. De heer Oosterkamp sprak verder woorden van dank tot het gemeentebe stuur voor de medewerking die steeds werd verleend, tot burgemeester mr. W. H. Enklaar, die enkele jaren geleden ad viseerde tot aansluiting bij de N.A.T.U., tot de Holtense Muziekvereniging H.M.V. waarmee steeds prettig wordt samenge werkt o.a. toen in het kader van het VW- Vakantieprogramma 1962 het openlucht spel „In het Witte Paard" zes keer werd opgevoerd en .de Tirolerkapel van H.M.V'. zorgde voor de muzikale omlijsting, tot de plaatselijke firma's gebr. Schuppert en Wonnink voor hét beschikbaar stellen van meubilair etc. bij het aankleden van het toneel en tot de heer Schoorl, vertegen woordiger ESSO benzinemaatschappij, welke maatschappij de benodigde attribu ten (benzinepomp etc. i beschikbaar stel de voor het opbouwen van een tanksta tion op het podium. Door regisseur W. ten Berge werden dankwoorden gesproken tot mej. M. Koopman voor het vertalen van het stuk en tot de heer E. Koopman voor het „uit tikken" van de omvangrijke tekst. De heer Ten Berge sprak tevens een woord van dank tot de dames en heren van „O.C.H." die het jaar in jaar uit toch maar weer opbrengen om 15 tot 20 keer te spelen. GELUKWENSEN De eerste spreker na de toespraak van de heer Oosterkamp was burgemeester mr. W. H. Enklaar. Hij bood namens het gemeentebestuur en de VVV „Holtens Be lang" de hartelijke gelukwensen aan. „O.C.H." mag op een avond als deze vol daan terugzien. Men heeft als toneelver eniging in en buiten Holten naam ge maakt en men nodigt „O.C.H." graag uit om een avond te verzorgen omdat men weet dat men dan goed zit. De heer Dekema sprekend namens de N.A.T.U. (Ned. Amateur Toneel Unie) noemde het geen kdnst om een vereniging op te richten. Er zijn direct na de 2e Wereldoorlog honderden verenigingen en clubs opgericht. Voor een zeer groot aan tal was het bestaan slechts van korte duur. „O.C.H." is het gelukt om de ver eniging in stand te houden. Men heeft in Holten een gezonde vereniging en dit is een compliment waard. Verder werd nog het woord gevoerd door de heer B. J. Paalman, namens de Commissie Schoolkring Dijkerhoek, door de heer A. Westerik namens de Holtense Muziekvereniging H.M.V., door de heer J. Beldman, namens de Christelijke Ont spanningsclub, door de heer J. W. Aan stoot, namens de Chr. Gem. Zangvereni ging „Soli Deo Gloria" en door de heer H. Koopman namens de oud-leden. Nadat de heer Oosterkamp met enkele woorden dank had gezegd voor de vele gelukwensen en eadeaux die in de vorm van enveloppes met inhoud en bloemen door tal van afgevaardigden van vereni gingen, zakenmensen en particulieren werden aangeboden, werd de avond ver der gevuld met de klucht „HET GENOEGELIJKE TANKSTATION". Gert Jansen (Jan Holterman) eigenaar van een tankstation en zijspanrenner krijgt op zekere dag bezoek van de sport journaliste Ellen Lynd (mevr. Nijerees- Jonker), die over de coureur en z'n pres taties een reportage wil maken voor het maandblad „Motorwereld". Gert is een bekwaam renner die echter nog nooit op het erepodium kwam omdat zijn bijrijder (de man in het bakje) Willem Bok (Lieu- we Meinsma) een oude knar is die niet op of neer kan en geen of te weinig kaas heeft gegeten van het z.g. bochtenwerk. Dolly Hansen (Mini Koopman) die geen wedstrijd overslaat vindt dit. erg jammer en meent dat er iets aan moet gebeuren. Zij wil Gert aan de top zien en biedt zich aan als zijspanrijdster. Zij heeft vroeger nooit met poppen gespc«?ld, zat a^ijd tussen de jongens, gapte net als de jon gens appels en speelde indiaantje. Kort om, ze kon er wat van. Mieke, de huishoudster van de coureur, (mevr. Meinsma-Kooy) die ook wel weet dat Gert met Willem Bok als bijrijder geen knoop zal winnen, tikt tegen het voorhoofd als zij hoort van de plannen. Dit gaat te ver en mede op haar advies laat Gert aan Dolly weten dat ze er beter aan doet van haar voornemen af te zien. Dolly denkt hier zelfs niet aan. Integen deel ze wil tot elke prijs haar doel berei ken. Gekleed in een lange broek, sport hemd, sandalen, kort geknipt haar onder een sportief petje, gaat ze het huis uit om zich als bijrijdster te presenteren bij Gert Jansen, die met z'n motor juist uit de garage komt rijden. Bij het uitwijken voor een hond rijdt hij pardoes een „jon gen" aan, die bij hem wordt binnen ge dragen. Dokter Ram (Jan Krikkink) na tele fonische oproep snel ter plaatse con stateert, dat de pols goed is en de ribben niet hebben geleden. Lachend zegt hij: 't Is niet ernstig, ik zou haast zeggen, het heeft niets te betekenen. De borstkas is een weinig „gezwollen" en de linkervoet is verstuikt. Tijdens het onderzoek heeft Dolly dok ter Ram verteld van haar vurige verlan gen om zijspanrijdster te worden; een ver langen waarvan de dokter perplex staat. Als de dokter weg is, vertelt Dolly aan Gert, dat haar been half is gebroken, 't Zal wel een nalf jaar duren voordat ik weer gewoon kan lopen en de dokter heeft gezegd, dat ik hier een tijd lang moet blij ven. Gert reageert hierop met: „Rust uit in je eigen huis." Dolly staat op en valt in de armen van Mieke, de huishoudster, die zegt: „Je blijft hier, mijn jongen, daar zal ik voor zorgen." Tijdens het langdurige verblijf in den huize Jansen spelen zich tal van koste lijke scenes af. Dolly wil tot elke prijs een jongen blijven. Zij rookt grote siga ren, drinkt cognac, geeft Gert en Willem een lesje in pandoeren en bereikt uitein delijk haar doel: zij komt in het „bakje" aan de racemotor van Gert. De bengel brengt de oude zijspanrijder Willem tot het plengen van zoute tranen, als hij hoort van een training met een ge middelde van108 kilometer. De climax komt in het slotbedrijf, als Gert en Dolly van start gaan op het cir cuit van Zandvoort. Willem wordt dit allemaal te veel en hij zorgt, dat de radio reportage niet doorkomt. Als Mieke en Hannes Plomp de mars kramer (Jan Konijnenberg) aan het toe stel zitten, sluipt Willem naar binnen en geeft een ooggetuige-verslag. Hij laat de motor van Gert „stotteren" en hij eindigt op de laatste plaats. De waarheid achterhaalt ook hier ech ter snel de leugen, want heel spoedig ver schijnen Gert en Dolly ten tonele, trots de krans tonend die zij kregen voor de 2e plaats, die behaald werd. POEDER - CREME - OLIE - ZEEP FEUILLETON door Tom Lodewijk 11) „Dus u raakt uw ouwe vrind kwijt." Opeens besefte Anneke, dat haar moe der reden had tot mistroostigheid. Als ook de dokter niet meer kwam Maar haar jonge geest zwenkte al weer naar praktischer details. „Dus we krijgen een nieuwe". „We hebben hem al." „O ja, wie?" „Hij is hier geweest. Dokter Hazelaar. Een jong broekje, pas afgestudeerd. Schijnt een neef van Broers te zijn". „Ach". Anneke moest bijna glimlachen. Dat was nou net niks voor moeder. Zo'n jong ventje! Daar had ze natuurlijk niet het minste respect voor, totaal geen vertrouwen in. Wat moest dat worden? Verwoerd had nog maar één dokter, als de plaats zich inderdaad ging uitbrei den en als het aantal pas afgestudeer de artsen zich bleef uitbreiden, kwam er misschien wel één bij. Maar zou dat ook geen „jong broekje" zijn? In ieder geval was het heengaan van dokter Broers voor haar moeder een onherstel baar verlies. „Hij trekt er uit", zei Tine Tree- bergh bitter, „hij gaat nog van het le ven genieten. Zijn patiënten, die dat niet kunnen doen, laat hij over aan iemand, die van toeten noch blazen weet. Dat zijn je vrinden. Vertrouw niet op mensen, dat is een waar woord". Anneke proefde de onbillijkheid in het het verwijt. Wanneer één zich een vriend had betoond, dan was het dokter Broers. Ze dacht aan de rekeningen, minimale bedragen, opgemaakt om alle schijn van „liefdadigheid" te vermijden. Maar ja, juist daarom zou dokter Broers niet te vervangen zijn. Ze zou maar niet met moeder argumenteren. „Hoe ziet ie er uit die nieuwe?" „Mager donker mannetje met een bril letje. Wist niet veel te zeggen. Leek me een nomvaleur, als je het mij vraagt. Enfin, Terwoerd zal het gauw merken en er geen genoegen mee nemen". ,,Ën naar wie moeten de Terwoerders dan?" „Je zal zien hoe gauw er dan een tweede bij komt. Meer dokters dan kerken!" „En hoe weet u dat die beter is?" „Hij zal allicht meer ervaring hebben." '„Maar het wordt nooit zoiets als dokter Broers". „Nee," zuchtte haar moeder. Zij zijn meteen een desillusie rijker, want de plaatselijke fanfare is niet aan wezig voor het brengén van een muzikale hulde en huishoudster Mieke verwekt grote consternatie, als ze het succesvolle tweetal laat weten dat de radio had door gegeven, dat ze eindigden op de laatste plaats. Het kost Gert en Dolly weinig moeite om het tegendeel te bewijzen en even later is de vreugde over het behaalde succes algemeen en zelfs krijgt Dolly die la ter in een keurig japonnetje verschijnt van Willem, de oud-bijrijder, een stevige zoen. Het feest wordt pas compleet, als Wer ner Storm, opzichter wegenbouw (Johan Stukken laat weten, dat de nieuwe snel weg toch langs het benzinestation van Gert zal lopen. Boer Kobus Menke (Jan Oosterkamp) gooit zijn dochter Heike (mevr. Aaltink-Kevelamin de armen van Werner en ook. boer Berend Kreitman (Hendrik Kromdijk), die nogal wat be denkingen had tegen de nieuwe weg, smaakte het feestdrankje magnifiek. Gert (met Dolly in zijn armen): Opdat wij el kaar liefhebben! Een genoegelijk tankstation met geluk kige mensen: geluk, dat zelfs dc Esso- tijgers niet konden verstoren. Een genoegelijk tankstation, war.;- het reuze gezellig was om te stoppen en pl.m. 2 uur te blijven. Of alles super was wat de pomp gaf? Nee! Een enkele keer stag neerde de toevoer hejsl even, maar als U weet dat dit stuk in twee maanden inge studeerd moest worden en dat twee we ken geleden nog drie rollen verwisseld moesten worden, dan zult U met ons de kleine haperingen graag vergeven en ac- coord gaan met de aantekening „Ruim voldoende". Het applaus dat regisseur W. ten Berge en de spelers werd gebracht was volko men verdiend. Grime en kapwerk en ge luidseffecten werden resp. verzorgd door J. F. van Geenhuizen en electro-technisch bureau Jan van Bruggen en Zn. VOOR DE BEJAARDEN Woensdagmiddag werd de klucht ge speeld voor de Holtense bejaarden boven 65 jaar. Ook zij genoten met volle teugen en waren gul met het applaus. Namens de Bejaarden-societeit sprak mevr. C. P. K. Enklaar-van Andel een woord van dank.-Zij bood aan de meespelende dames een boeket bloemen aan en overhandigde aan de penningmeester een jubileumgift van de bejaarden van f 50,38, zijnde de op brengst van een open-schaal-collecte, in de pauze gehouden. Evenals dinsdagavond werden ook deze middag enkele consump ties aangeboden. Voor de dames was er snoep en voor de heren een rokertje. Woensdagavond werd de derde opvoe ring bijgewoond door een kleine twee hon derd, voor het merendeel jeugdige bezoe kers, die van begin tot einde het spel met aandacht volgden en hun waardering de monstreerden in een spontaan applaus. Woensdag 10 november wordt het stuk gespeeld in Markelo en op vrijdag 12 en vrijdag 19 november wordt „Het genoe gelijke tankstation" op de planken gezet in Plellendoorn. In de eerste klasse van de biljart- competitie voor de biljartbond „Ons Genoegen te Nyvetdal en Omstreken, gaat het eerste vié'rtal van VIOS uit Ry'ssen momenteel alleen aan de leiding door een verrassende 6-2 zege op plaatsgenoot Spekhorst 1. Alleen de heer E. Gijsbers, van VIOS moest zijn meer dere erkennen in W. G. Spekhorst. De heer Gijsbers leek een veilige voorsprong te hebben, doch de heer Spekhorst maakte met een slotserie van 69 een ein de aan de illusies van de VlOS-speler. Het eerste viertal van De Tonne uit Hellendoorn bleef de leiders goed vol gen door een verdiende 62 zege in Nij verdal op het eerste viertal van KOT Ook het eerste viertal van MKV uit Raalte maakte deze week een bijzonder goede beurt door hét eerste viertal van NBC uit Nijverdal met. een 62 neder laag huiswaarts te "sturen. Het eerste viertal van Kalfsterman uit Holten kon het in Enter tegen Bolscher niet bolwer ken en kreeg een 6—2 nederlaag te in casseren. HBC uit Höllendoorn blijft het nog steeds goed dó'en^ in deze klasse, want een 44 gelijk spél tegen Ten Ber ge mag toch zeker een fraai resultaat worden genoemd. De beste partij in de eerste klasse kwam deze week op naam van de heer F. J. Webbink. De Tonne 1. die de 125 caramboles vol maakte in slechts 20 beurten. De hoogste 'serie kwam op naam van de heer W G. Spekhorst met een goede serie van 69. In de tweede klasse wordt de eers'e plaats gedeeld door De Poppe 1 uit Nij verdal en het Holtense VOP 1. hoewel De Poppe een verrassende 62 neder laag leed in Rijssén tegen'VIOS 2 en VOP het in Hellendoorn niet verder bracht dan een 44 geliik spel tegen het tweede viertal van HBC. De prestaties van het derde viertal van NBC uit Nijverdal zijn tot op heden op merkelijk goed. Deze week behaalde men thuis een 80 overwinning op plaats genoot KOT 2. In de tweede klasse werd de beste partij gespeeld door G. J. Bak ker van VIOS 2 nl. 100 caramboles in 18 beurten. Topscorer werd zijn ploeg genoot W- Nieuwenhuis met een serie van 24. HBC 3 uit Hellendoorn gaat momenteel in de derde klasse alleen aan de leiding. Deze week behaalde men in Nijverdal een 62 overwinning op OBK 1. De he ren M. Mol ink, HBC 3 en G. Schol t en De Ster 1, scoorden beiden hun 75 ca- ramobles in 24 beurten. Ook de hoog ste serie kwam in de derde klasse deze week op naam van twee spelers, nl. T. Bouwmeester. De Tonne 2 en H. Nij- meijei;, Bolscher 2, die beiden een serie van 15 lieten noteren. In de vierde klasse is debutant Het Anker. 1 uit Holten momenteel lijstaan voerder. Ook deze week speelde men weer bijzonder sterk en behaalde men een 8—0 overwinning op plaatsgenoot VOP 2. Het tweede viertal van Hofstee uit Nijverdal. blijft het in deze klasse ook voortreffelijk doen-. Men moest de- Het onderwerp van gesprek zat inmiddels met zijn oom te genieten van een goede sigaar, en nam op zijn beurt mevrouw Tine Treebergh als onderwerp van ge sprek. „Wat mankeert haar nu eigenlijk, oom?" „Tja, jongen,, die diagnose is moeilijk te stellen. Zware hoofdpijnen, gevoel van algehele onmacht, lusteloosheid, weinig eetlust, weinig interesse". „Het lijkt me meer een ziekte van de geest dan van het lichaam." De grijze wenkbrauwen van de oude dok ter gingen omhoog". „Aha. Dus dat heb jij óók al in de gaten." „Haar hele manier van doen. Ik vraag me af of de hoofdpijnen etcetera oorzaak zijn, dan wel gevolg. Als ik de hele dag in bed lag in dat ouwe stille huis, deed ik nog veel erger dingen." „Ja, maar zij dóét helemaal niks". „Ze hoeft ook niets te doen, oom." „Hoe bedoel je?" „Alles wordt voor haar gedaan. Die ouwe trouwe, merrie die daar elke dag komt helpen, neemt haar het huishoudwerk uit handen. En. u zegt dat als die dochter thuiskomt die ook meteen weer aan mama begint te werken. Als ze alleen was, haar eigen potje moest koken, haar eigen huis houding moest doen en haar eigen bood schappen halen „Dan zou ze misschien verhongeren en vervuilen". ze week een lastige klip omzeilen nl. MKV 3 uit Raalte. maar de ploeg van Hofstee toonde zich duidelijk sterker en won deze belangrijke ontmoeting met 6—2. In de vierde klasse speelde de heer A. Keizer van Hofstee 2 de beste partij nl. 75 carambols in 14 beurten. De hoogste serie kwam op naam van de heer G. Schoppers, VOP 2 (14). Uitslagen: le klasse. KOT 1De Tonne 1 26: HBC 1—Ten Berge 1 4—4; MKV 1— NBC 162; Bolscher 1Kalfsterman 1 6—2; VIOS 1Spekhorst 1 62. 2e klasse: Hofstee 1Spekhorst 2 7—1; VIOS 2—De Poppe 1 6—2; HBC 2 VOP 1 4—4; NBC 3—KOT 2 8—0; NBC 2Kalfsterman 2 44. 3e klasse: De Poppe 2De Tonne 2 2—6; MKV 2—Bolscher 2 2—6; VIOS 3 —Spekhorst 3 6—2; OBK 1—HBC 3 2—6: Kalfsterman 3De Ster 1 44; Men- sink 1 vrij. 4e klasse: Oudelaar 1De Poppe 3 2—6; Hofstee 2—MKV 3 6—2; VOP 2— Anker 1 08: De Tonne 4Mensink 2 62; Jansen 1De Tonne 3 44. Jan sen 2 vrij. Standen: le Klasse: VIOS 1 16—24; De Tonne 1 1620; Spekhorst 1 1620; Bolscher 1 16—16; Kalfsterman 1 16—16; HBC 1 16—16; Ten Berge 1 16—14; MKV 1 16— 12; NBC 1 16—12; KOT 1 16—10. 2e klasse: Poppe 1 16—22; VOP 1 16—22; NBC 3 16—20; Hofstee 1 16—19; VIOS 2 16—18; Kalfsterman 2 16—18: NBC- 2 16—18; HBC 2 16—14; KOT 2 16—6; Spekhorst 2 16—3. 3c klasse: HBC 3 1625; De Poppe 2 16—19; Do Tonne 2 12—18; Bolscher 2 1616; De Ster 1 1214; Kalfsterman 3 16—14; VIOS 3 16—13; Spekhorst 3 16— 12; MKV 2 16—11; OBK 1 12—11; Men sink 1 127. 4e klasse: Het Anker 1 1630: Hofstee 2 16—26; Jansen 1 16—22; MKV 3 16—16; De Tónne 4 12—14; VOP 2 16—12; Do Tonne 3 1210; Poppe 3 1210; Oude laar 1 168; Jansen 2 126; Mensink 2 16—6. Zaterdag: RKSV aHolten a 3.10 i Holten bSportclub R. a 3.10 i Holten cHaarleSe Boys e 2.00 i Zondag: RKSV 1— Holten 1 2.30 i Holten 2Wilhelminaschool 2.30 t Enter 2Holten 3 2.30 i Hector 3—Holten 4 12.15 i elk huis tegen wat de huid deert! „Ach nee, oom, dat gelooft u zelf niet. Dat gebeurt met geesteszieke mensen of men sen die inderdaad zo zwak zijn dat ze geen voet meer kunnen verzetten. En zo ver is zij toch nog niet. Hoe oud is ze?" „Even in de vijftig". „Goeie genade. Ze kan wel tachtig wor den. Je moet er maar niet aan denken dat dit nog tientallen jaren moet voort duren." „Zij zelf is ieder jaar weer verwonderd, dat ze nog leeft." Dokter Broers grinnikte. „Klets". „Je moet niet zo scherp oordelen. Zo raak je je patiënten kwijt." „Dan hou ik meer tijd over voor m'n echte patiënten." Z'n oom ging er recht voor zitten. „Jij met je jeugdig idealisme." „Oom, zult u niet boos worden als ik eer lijk mijn mening zeg?" „Waarom zou ik daarom boos worden?" „Omdat die niet vleiend is voor u". „Haha!" lachte dokter Broers vergenoegd. „Wil je knokken jongetje? Kom maar op hoor! Laten we 'em maar es fijn van katoen geven. Hè, gezellig is dat, een kerel in huis waarmee je over het vak praten kunt. Steek van wal, zoon, maar behandel de dieren met zachtheid." Bert Hazelaar glimlachte. Geen wonder, dat de mensen in Terwoerd zijn oom zo graag mochten. Maar hij zou hem toch Deze keer maken we een uitstapje naar het rijk van de vitamines. Er is een tijd geweest, en die ligt nog niet zover achter ons, dat men van het bestaan van vitamines nog niets afwist. De ziekten, die door een tekort aan deze stoffen ontstonden, maakten veel slacht offers, maar men tastte in het duister over de juiste oorzaak. Misschien herinnert u zich nog van uw geschiedenislessen, hoe Vasco da Gama bij zijn tocht naar Indië rond Kaap de Goede Hoop in 9 maanden tijd 90 schepelingen verloor door scheurbuik, oen ziekte, die zoals we nü weten, het gevolg is van een ernstig tekort aan vitamine C. Wanneer de zeevaarders in een haven verse groen ten en fruit konden krijgen, genazen ze spoedig. Bij grote uitzondering komt er in ons land ook nu nog wel eens een geval van scheurbuik voor, b.v. bij alleenwonen de bejaarden, die weinig lust hebben een warme maaltijd te bereiden en dan voor namelijk op brood en pap leven. Sinds het eind van de vorige eeuw heb ben de ontdekkingen van deze vitamines, deze voor het leven noodzakelijke stoffen (vita betekent leven) elkaar snel opge volgd en we kennen nu meer dan 20 vita mines, die veelal met de letters van het alfabet worden aangeduid, zoals vitamine A, B, C, D, E. Alle vitamines komen van nature in onze levensmiddelen voor en bij een goe de keuze en bereiding van onze maaltijden behoeven er in het algemeen geen vita minetabletten aan te pas te komen. De levensmiddelen zelf zijn des te beter dan preparaten, -omdat in de verschillende levensmiddelen nog veel meer voorkomt dan alleen vitamines, zoals b.v. eiwitten, diverse mineralen, vettten, koolhydraten; voedingsstoffen, die we dagelijks nodig hebben. Bij een juiste samenstelling en berei ding. van de maaltijden bevat onze dage lijkse voeding in het algemeen voldoende vitamines. Een uitzondering geldt voor vitamine D voor jonge kinderen en aan staande moeders. Van levertraan of een vitamine D preparaat mag door hen ech ter niet meer worden gebruikt dan door de dokter is voorgeschreven. Wordt er in plaats van levertraan een vitaminepreparaat (capsules of druppels) voorgeschreven, houdt u zich dan aan de voorgeschreven dosering, overdaad kan ook schaden. Iedere vitamine vervult in ons lichaam een specifieke taak, het ene vitamine kan het andere niet vervangen. Heeft de dok ter uw kinderen levertraan voorgeschre ven, hetzij in de vorm van een capsule, hetzij uit de fles, geeft ze dan levertraan. Een sinaasappel, rijk aan vitamine C, kan b.v. levertraan als bron van vitamine D niet vervangen. Zoals gezegd, behoeven we ons bij een juiste keuze van onze.maal tijden en een goede bereiding in ons land geen zorgen te maken over een tekort aan vitamines. Dat wil zeggen dat wij dagelijks moeten gebruiken: O zeker een liter melk, karnemelk of yoghurt, o.a. bron van vitamine B^; O portie aardappelen, groenten en fruit, zijn rijk aan vitamine C. Ook winter groenten en fruit zijn rijk aan vitamine C (koolsoorten, citrusfruit) en bij een regelmatig gebruik behoeven er zeker geen vitamine C tabletten aan te pas te komen; O kaas. en vlees of ander eiwitrijk pro duct als vis, ei of peulvruchten, ver schillende B' vitamines; O boter of margarine. Vitamine A en D. Zuigelingen en kleuters en a.s. moeders levertraan of vitamine D preparaat; O bruinbrood of grove bindmiddelen, o.a. vitamine Bi. de waarheid zeggen. „Oom, u bent een beste dokter, dat heb ik allang gemerkt. Maar u bent een ver draaid slechte psychiater." „Nou, dat ben ik ook niet, mijn zoon. Ik ben maar een doodgewone busdokter." ,,U bent het zelf met me eens dat deze eh - ziekte van mevrouw Treebergh méér haar oorzaak vindt in haar geest dan in lichamelijke afwijkingen". „Dat heb jij gezegd, niet ik. Maar ik geef toe, ik heb het niet tegengesproken. Ik acht het zeer wel mogelijk, vooral als ik denk aan het begin: de schok door de dood van haar man." „Juist. Daar is ze niet overheen, maar ze wil er ook niet overheen. Ze durft het leven alléén niet aan, en nu vlucht ze in haar ziek-zijn. Ze speelt in het leven in Terwoerd geen enkele rol meer dat hoefde niet, maar dat is haar eigen ver kiezing ze speelt nu de rol van de patiënt, ze is altijd bezig met haar kwalen, ze eist de aandacht op van de mensen om haar heen. Ze is volkomen egocentrisch en de enige manier om, in haar situatie, daar volledig van te kunnen genieten is: lekker-ziek zijn. Alle dagen die God geeft". „Hè hè. Je werkt wel erg met zwart en wit". „11; ben er nog niet. Ze wordt daarin ge sterkt door haar huisdokter." „Door mij?" (Wordt vervolgd)ü

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 2