Agenda VVV „HOLTENS BELANG" IN HET GOUD Jarige thans een van de grootste VVV's in Overijssel Bankenfonds volledig succes KLAPROOSCOLLECTE Steun aan Holtense Canadese Pilgrimage ])urgerlj/ke fttana Doctoraal geschiedenis Gevonden en verloren ^a'tercTag O november 1965 No. 44 Jaargang 19 OLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 2,per kwartaal Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad te Holten. Telefoon 05^83 -123Jf Adv.-prijs 1—15 mm. (d contant) f 3,Iedere mm. meer 0J.2 Maandagmiddag had in de feestzaal van hotel „Vosman" de herdenking plaats van het 50-jarig bestaan van de VVV „Holtens Belang". Tal van leden en vertegenwoordigers van naburige VVV's, afgevaardigden van een groot aantal verenigingen kwamen het bestuur van de jubilerende vereni ging hun gelukwensen aanbieden, die vergezeld gingen van een bedrag onder couvert. Veelal worden bij dergelijke jubilea bloemen aangeboden, doch dit gebeurde deze middag niet, aangezien door het ere lid van de vereniging de heer W. Beijers die helaas deze middag wegens ziekte niet aanwezig kon zijn aan allen die van dit gouden jubileum en de in verband hiermede te houden receptie mededeling werd gedaan, een schrijven was gericht met het verzoek om een geldelijke bij drage voor het bankenfonds, een verzoek waaraan door zeer velen werd voldaan, zodat in ieder geval een tiental banken, die pl.m. f110, per stuk kosten, op de mooiste plekjes in Holten geplaatst kun nen worden. JUBILEUM-TOESPRAAK De voorzitter van de VVV, burgemees ter mr. W. H. Enklaar, hield ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan een jubi leum-toespraak, die wij in extenso weer geven. Dames en Heren, Er gebeurden op 20 september 1915 in de dorpsschool te Holten, nu 50 jaar ge leden, gezien, in het licht van die tijd, revolutionaire dingen. Onder aanvoering van de toenmalige gemeentesecretaris, wijlen de heer A. J. Goldstein, kwamen op die dag een 18-tal ingezetenen van Holten bijeen om te spre ken over en te besluiten tot de oprichting van een Vereniging ter bevordering van liet Vreemdelingenverkeer te Holten. De bevordering van het vreemdelingen verkeer zou, zo blijkt uit het op die eerste vergadering vastgestelde reglemenr, in de eerste plaats gediend kunnen worden door het aanleggen en onderhouden van rij wiel- en wandelpaden. Dank zij de wijze, waarop, men in die dagen ging werken aan de bevordering van het vreemdelingenverkeer, diende men tweeërlei doel. Wilde men immers Holten als toeristen oord aantrekkelijk maken dan zou het noodzakelijk zijn, om de prachtige natuur rond Holten te ontsluiten voor do wande laar en de fietser. De Holterberg, tot d:en tijd nog* maag delijk terrein, diende doorsneden te wor den met wandelpaden en rijwielpaden moesten voorts de toeristische wielrijder leiden door de prachtige dreven van het Holterlan'd. De Holter boer, die van het vreemde lingenverkeer in die tijd bepaald geen financiële voordelen te verwachten had, was echter maar al te gaarne tot finan ciële steun bereid, omdat aanleg en ver betering van rijwielpaden ook zijn belang was. Doordat het programmapunt aanleg en verbetering van rijwielpaden een zeer belangrijk punt was, kon de jonge ver eniging reeds aanstonds op veler sympa thie rekenen en kon deze met 52 leden starten. EERSTE BESTUUR Het eerste bestuur der vereniging be stond uit de heren A. J. Goldstein, B. J. Wissink, A. Maten, G. D. Müller, H. Top- zand en J. A. Bouwhuis. Ik noem hun namen op deze dag, waar op onze vereniging in het goud is gevat, met ere en erkentelijkheid. Ik wil hen hulde brengen voor het ini tiatief, dat zij in 1915 namen. De stichting onzer vereniging is niet alleen een blijk geweest van een ver voor uitziende blik, zij heeft voorts onze ge meente in al haar geledingen tot. groot voordeel gestrekt. Zonder te kort te doen aan de verdien sten van de andere VVV-werkers van het eerste uur, zij met name de VVV-pionier par excellence, de heer A. J. Goldstein, met ere genoemd. Hij is onbetwist de man geweest, die de stoot heeft gegeven tot de oprichting van onze vereniging. Ongetwijfeld zou ook zonder hem in Holten wel een VVV zijn opgericht, doch het lijdt geen twijfel, dat wij in dat geval nog lang niet aan ons gouden jubileum waren toe geweest. Goldstein is zijn gehele leven de man geweest van de sprankelende ideeën, wel ke hij met voortvarendheid en doortas tendheid tot leven wekte. Met de oprichting onzer vereniging ging hij in den lande voorop en ten aanzien van de toeristische mogelijkheden onzer gemeente is hij met recht een profeet ge weest. Een profeet gelukkig, die in zijn eigen land wel geëerd is geweest. Het dagelijks bestuur der VVV heeft zijn nagedachtenis willen eren, door he den namens de vereniging bloemen te leggen op zijn graf, als een hulde aan zijn oprichter en eerste voorzitter. OPRICHTING EEN HOLTENS BELANG De oprichting van de VVV Holtens Be lang is inderdaad een Holtens belang ge bleken te zijn. Door de ontwikkeling van het vreemde lingenverkeer is Holten metterdaad om hoog gestuwd, bepaald niet alleen als toeristencentrum, maar tevens als woon- en werkgemeente. Wanneer de Holtense neringdoenden slechts de Holtense ingezetenen tot hun cliëntèle zouden hebben kunnen reke nen, dan zouden de omzetten beduidend lager zijn geweest dan na de opkomst van het toerisme het geval is geweest. Het aanzien van de winkelpanden, de uitgebreidheid van assortiment van ar tikelen is hiervan een sprekend voor beeld. Doordat het voorts mogelijk is ge worden in goed geoutilleerde winkelpan den een groot assortiment artikelen voorhanden te hebben, wordt ander zijds de ingezetene van Holten sterker aan de winkels ter plaatse gebonden dan aan de winkels in de stad. Het mes snijdt derhalve van twee kanten. De hotellerie. de andere horecabedrij- den. de bungalowbedrijven. de exploita tie van zomerhuizen enz. enz. kregen dank zij het werk van de VVV gelegen heid zich te ontwikkelen of om te ont staan. Dit was het beeld, dat de oprichter Goldstein ongetwijfeld voor ogen moet hebben gestaan, toen hij startte met de WV, zijn VVV, in 1915. Hij zag. dat er in Holten ongekende mogelijkheden scholen om zich van een vergeten plattelandsgemeente te ont wikkelen tot een toeristengemeente van eerste orde. Het werk van de VVV Holtens Belang is in de 50 jaren van haar bestaan steeds gericht geweest op tweeërlei doel. Er is in de afgelopen halve eeuw naar gestreefd om van Holten een aantrek kelijk vakantieoord te maken, opdat zij, die hun vrije dagen te Holten zouden doorbrengen, voldaan en tevreden naar hun haardsteden zouden terugkeren, toegerust met nieuwe energie om hun taak in het dageljks leven weer op te vatten. Voorts is bepaald evenmin vergeten, dat het VVV-werk gericht diende te zijn op het zakelijk belang van onze Holten se Middenstanders en horecabedrijven. BELANGEN VAN NERINGDOENDEN GEDIEND Ik dacht, dat de VVV Holtens Belang de belangen van de Holtense nering doenden in de afgelopen 50 jaren niet onbelangrijk had gediend. Of deze Holtense VVV wel steeds loon naar werken heeft ontvangen van hen, voor wier zakelijke belangen zij zich heeft ingespannen, is een vraag, waar op ik het antwoord op deze feestelijke bijeenkomst maar in het midden laat. Het vreemdelingenverkeer toch is om met ons erelid Beijers te spreken een olievlek, die zich over de gehele ge meente uitspreidt. Van het vakantiebedrijf spreidt deze zich over het gehele zakenleven uit. Overal doet zich het vreemdelingenver keer, zoals wij dat in Holten kennen na Ommen het drukst bezochte toeris tenoord van Overijssel gevoelen; ik denk hierbij aan de bakker en de sla ger, aan de groentehandelaar en de kruidenier, en evenzeer aan de am bachtsman. de manufaeturier, de elek- triciën, de smid, de schilder en de aan nemer. LEEFBAARHEID VERHOGEN Ik wil hiermede alleen maar beklem tonen, dat onze vereniging in de afge lopen 50 jaren zich heeft ingespannen om de leefbaarheid van onze gemeente te verhogen en om de bestaansbronnen voor een groot deel der Holtense bevol king niet onbelangrijk overvloediger te doen vloeien. Ik stel dit bepaald niet om daarvoor lof te oogsten; slechts om al diegenen, voor wie onze vereniging zich inspant, er voorzover nodig nog eens van te door dringen, dat zij ons door het betalen van de voor hen vastgestelde contributie, loon naar werken zouden behoren te ge ven. Mijne dames en heren, ik had in mijn inleidend woord tot deze ontvangst mij misschien kunnen ontpoppen als een geschiedschrijver van onze 50-jarige VW. Natuurlijk: het notulenboek onthult tal van bijzonderheden en merkwaar digheden over de faits et gestes der ver eniging. Bijzonderheden en merkwaardighe den, waarover wij ons anno 1965 waar schijnlijk vrolijk zouden hebben ge maakt, zoals de mens van 2015 zich zal amuseren over de wijze, waarop wij he den ten dage onze zaken doen. Ik meen er echter beter aan te doen door de 50-jarige VW Holtens Belang in onze eigen tijd te stellen. Ik mag er dan in dit verband op wij zen, hoe de VW anno 1915 in onze tijd een geheel ander karakter heeft gekre gen. In 1915 een vereniging, die geheel was aangewezen op zelfwerkzaamheid, wel ker aktiviteiten tot stand kwamen dank (Zie vervolg pagina 2) Het bestuur van de ju bilerende VVV „Holtens Belang". Zittend, v.I.n.r. G. Wissink, W. ten Ber ge, penningm.. Mr. W. H. Enklaar, voorzitter. J. Wiggers, secretaris, H. Klein Velderman. Staande: H. B. Vosman, G. Weyl, H. J. Bouw huis, G. A. Heck en A. Nekkers. Foto Dagblad Tubantia Zoals ieder jaar wordt in november e.k. weer de jaarlijkse Klaproos collecte gehouden, waarvan de baten ten goede komen aan het oorlogs- gravenwerk, zoals dat nu reeds sedert 1946 door het Nederlands Oorlogsgx'aven Comité wordt verricht. Op kosten van het Nederlands Oorlogsgraven Comité komen, zoals U wellicht bekend is, elk jaar een zeer groot aantal nabestaanden naar ons land, om de graven van de hier te lande geallieerde soldaten, te bezoeken. Deze kosten worden bestreden uit de opbrengst van de jaarlijkse Klaproosinzameling. Ieder jaar weer zijn wij dankbaar, te mogen constateren, dat blijkens de opbrengst van de collecte, ons werk een plaats heeft in het hart van het Nederlandse volk. Biet werk van het Nederlands Oorlogsgraven Comité in 1964 begon nen uit de volheid van het door dankbaarheid bewogen Nederlandse hart, dient voort te gaan, totdat het is voltooid, d.w.z. totdat de laatste vader, moeder, weduwe of kind, die zielsgraag het graf van hem, die hen zo na stond, zou willen bezoeken, ziin wens vervuld ziet. Ook 20 jaren na de bevrijding van ons land is dit werk nog niet ten einde, nog steeds wachten er nabestaanden op grafbezoek. Het is aan het Nederlandse volk, het is aan U om deze wens in vervulling te doen 'gaan. Met Uw hulp, kan dit werk in Nederland voortgezet worden. Het oorlogsgravenwerk, zoals dat door ons comité wordt verricht, is enig in de wereld. Ook in Holten worden jaarlijks vele Canadese nabestaanden ont vangen. Wij zouden het bijzonder op prijs stellen, wanneer U speciaal in deze Holtense Canadese Pilgrimage Uw aandeel zoudt willen nemen. Wij doen daarom gaarne een beroep op U, om ook dit jaar weer aan Uw sympathie voor 'het oorlogsgravenwerk inhoud te willen geven. Wij menen de collecte 1965 van het Nederlands Oorlogsgravenwerk nog eens speciaal onder Uw aandacht te moeten brengen. Indien U niet in de gelegenheid mocht zijn, de huis aan huis inzame ling te bedenken, dan wijzen wij U gaarne op ons gironummer 867242, ten name van het Nederlands Oorlogsgraven Comité, Holten (O), of op onze rekening bij de Coöp. Boerenleenbank te Holten. Het Nederlands Oorlogsgraven Comité, Afdeling Holten (O) Mi'. W. H. ENKLAAR. voorzitter J. KROON, secretaris. OFFICIëLE PUBLICATIE: SPREEKUUR BURGEMEESTER De Burgemeester van Holten deelt mede, dat hij niet in de gelegenheid is op maandag 8 november e.k. zijn weke lijks spreekuur te houden. Holten, 27 oktober 1965. De Burgemeester voornoemd. W. H. ENKLAAR. Geboren: Martinus Johannes, zv M. G. Hegeman en C. M. Heuven, Espelo 10. Gerrit Erwin Robert, zv H. Stam en R. Klompenmaker, Look. 50. Aaltje, dv A. Jurjens en G. Teeselink, Neerdorp 94. Johanna Hendrika, dv H. Ulfman en J. W. Boode, Espelo 40. Eric Jacob, zv J. P. Hanenburg en IJ. Jellema, Waardenborchstraat 32. Getrouwd: H. J. Volkerink, 25 jaar, Zeist en J. W. Wansink, 24 jr., Look 13. Overleden: Mevr. H. A. A. Lubbersen- Kers, 63 jr., Neerdorp 93. BEVOLKING: Ingekomen: F. W. Hagens en echtgen. van Oegstgeest naar Jeurlinksweg 4. J. M. Wanschers en gezin van Deventer naar Mr G. Vixseboxsestraat 21. Mej. J. H. Veneklaas van Deventer n. Haar- straat 10. Vertrokken: Mej. A. J. C. Kemper van Espelo 9 naar Haarle, gem. Hellendoorn. Mej. H. A. Witteveen van Holterberg 15 naar Rotterdam. W. Dikkers" van Dorpsstraat 18 naar Vierhouten. Onze plaatsgenote mej. J. J. Alink slaagde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het doctoraal examen Geschiede nis. Vrijdag 5 november: Vergadering van „De Vrije Boer" in café „De Waag". Zaterdag 6-13 november: Klaprooscol lecte voor het Ned. Oorlogsgraven Comité. Zaterdag 6 november, voormiddag 10 u. en des namiddags om 2 uur: Belang rijke gereedschapveiling in zaal „Vos man", Oranjestraat (zie adv.). Zaterdag 6 november, 12.45 uur: Bur gemeester mr Enklaar spreekt voor de KRO-radio. Zaterdag 6 november, 's avonds om 7 u.: Grote verwerping in „De Halm" (zie adv.). Zaterdag 6 november: Dansen in café ,,'t Bonte Paard" te Dijkerhoek gaat niet door (zie adv.). Maandag 8 november, 8 uur: Vergade ring besturen NVV-Bestuurdersbond in hotel Hol terman. Maandag 8 november, 's avonds 8 uur in gebouw „Bethanië": Samenkomst (geen feestavond) Hervormde Vrou wengroep. Dinsdag 9 november, 7.30 uur: Leden vergadering afd. Holten van de Par tij van de Arbeid in hotel Holterman. Donderdag 11 november, 's middags om 3 uur: Officiële opening winkel Fa. Jan van Bruggen en Zoon door bur gemeester mr W. H. Enklaar (zie ad vertentie). Donderdag 11 november, 8 uur: Jaar vergadering Herv. Vrouwengroepen in gebouw „Irene". Vrijdag 12 november, 19.30 uur: Drop ping EHBO vanaf Wijkgebouw Groene Kruis (zie adv.). Vrijdag 12 november, 19.30 uur: Gezel ligheidsritje met attraktie voor leden der MAC „De Holterberg" vanaf café Vruggink ("uiterlijk 9 november aan melden) Zaterdag 13 november: Banketstaven- aktie ten bate van uitbreiding ge bouw „Irene". Zaterdag 13 november, 's avonds 7 uur: Grote verwerping in „De Halm" (zie adv.). Zaterdag 13 november, 7.30 uur: Grote dans- en showavond in „Amicitia". Zaterdag 13 november, 7.30 uur: Opvoe ring Okkenbroekse Revue in ,,'t Bon te Paard" te Dijkerhoek (zie adv.). Zaterdag 13 november, 7.30 uur: Grote dan;- en showavond in Amicitia". Woensdag 17 november, 8 uur: Gecom bineerde ledenvergadering PJGO-af- delingen in hotel Muller. Donderdag 18 november, 8 uur: Bijeen komst afd. Holten Plattelandsvrouwen in hotel Holterman. I. J. Sloos spreekt ove „Voor de Unesco naar het Na bije Oosten". Vrijdag 19 november, 7.30 uur. Simul- taar.-seance schaakclub „De Pioniers". Zaterdag 20 november: Laatste dag in leveren wedstrijdformulieren bij Fa. Jan van Bruggen en Zn. (zie adv.). Zaterdagavond 20 november om half acht: Jaarlijkse uitvoering Holtense Muziekvereniging „HMV" in gebouw „Irene". Na de pauze: toneelspel door de Chr. Ontspanningsclub „COC". Maandag 22 november, 's avonds om 8 uur in café Kalfsterman: Prijsuitrei king Fokveedag met film Rijksland- bouwconsulentschap. Woensdag 24 november, 's avonds 8 uur: contactavond Holtens Gemengd Koor in zaal „Amicitia". Vrijdag 26 november, 7.30 uur: Grote verwerping van krentenbrood, specu laas enz. in „Het Trefpunt" te Espelo. Woensdag 1 december, 7.45 uur: Bijeen komst Holtense Kunstclub in „Ami citia". Spreker: de heer Joh. Jongene- len uit Utrecht. Zondag 7 november 1965 Ned. Herv. Kerk: Holten: 9 en 10.30 uur ds Kool van Rijssen. Extra collecte voor de Kerk Overzee. Om 10.30 uur Zondagsschool. Dijkerhoek: 10 uur ds Israël. Extra collecte voor de Kerk Overzee. Geref. Kerk: 9.30 uur ds De Lange van Deventer en 3 uur ds Hoogkamp. In beide diensten is het éne offer bestemd voor de emi gratie en kerkopbouw. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". R.K. Kerkdienst. Zondag om 8.45 uur (precies) H. Mis in gebouw „Irene". Zondagsdienst Dierenartsen Zaterdag 6 november en zondag 7 no vember: de heer Warrink, Noorden bergstraat 19, tel. 1803. MOOIE OPBRENGST De in de Geref. Kerk alhier gehou den collecte tot leniging van de nood in Pakistan heeft f 1132,35 opgebracht. Gevonden: 2 sleutels; notitieboekje; winterjas; rijwieltas; bankbiljet. Verloren: portemonnaie met inhoud; bos sleutels; handschoen; boodschap pentas; herenregenjas. Inlichtingen dagelijks aan het Poli tiebureau te Holten van 8-22 uur, doch niet tussen 13-14 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 1