Spabt GESLAAGDE FGKVEEDAG II ESPELQ herhaling is de kracht dei8 reklame ALLES DRAAIT OM MOEDER KampioeneR ere reserve-kampioenen dochters van Sjaak V oetbalprogramma Vergadering Dijkerhoekse Plattelandsvrouwen V arkens-voedingskern opgericht „Jeugd-appèl" in Markelo Film: „Sinaia" „The Sensations" kwamen niet Zaterdag 2 oktober 1965 HOLTENS NIEUWSHT A r» De Espelose veefokkers hebben zater dag 25 september weer hun beste jonge en oudere roodbonten in de weide bij de boerderij van de landbouwer YV. F. Boo- de samengebracht om ze te laten waar deren door de jury, die bestond uit de heren H. J. M. Giesen te Wijhe, B. H. Hietberg te Raalte, H. G. Schrijver te Terwolde en F. Tuitert te Laren (GId.). In een kort onderhoud, dat wij tijdens de zeer verzorgde koffiemaaltijd na af loop hadden ten huize van de familie W. F. Boode, was het prettig te horen, dat de jury van de ruim honderd aange voerde roodbonten een goede indruk had gekregen. Vooral in de jongeren- klassen was een duidelijke kwaliteits verbetering geconstateerd. Sterk is te merken de invloed van de stier Sjaak, een invloed waarover men verheugd mag zijn, want de kampioenen en re serve-kampioenen zijn alle vier doch ters van Sjaak en van de 43 dieren, die met het oranjelint werden getooid, wa ren 23 afstammelingen van Sjaak. Aan het toilet mankeerde zo hier en daar nogal iets en de jury meende het dan ook te moeten laten bij „goed" tot „vrij goed". Hoe belangrijk de „make up" is, bleek duidelijk bij het kiezen van de kam pioene bij de jonge dieren. Beide dieren waren een lust voor het oog en de jury kwam dan ook pas na lang beraad tot het besluit om als kampioene aan te wijzen Willy 22 van J. Haverslag, Espe- lo 86. Willy, geb. 12 januari 1963, was iets robuster en had een tikkeltje meer massa, maar bij de beoordeling heeft ook het verzorgde uiterlijk een rol ge speeld. Reserve-kampioen werd Miena 9, geb. 20 november 1962, van W. F. Boo de. Bij de oudere dieren werd kam pioene Betsie 11 (geb. 18 november 1961) van G. H. Blankena. Reserve werd Jan- tina 2 (geb. 29 december 1959) van J. G. Torneman. Ook hier duurde het gerui me tijd voor dat de beslissing viel, een beslissing, die de kampioene van het vorig jaar op de tweede plaats bracht. Ruim 14 dagen geleden werd Jantina op de keuring in „Kalfstermansweide" kampioene, maar op deze keuring kwam Betsie 11 van Blankena niet in de ring. Jantina, een mooie sterke melkrijke koe met een beste uier, moest het af leggen tegen Betsie, eveneens een prach tig dier met een ietsje meer gratie. De prijs voor de beste uier was voor Wanda 9 van B. J. Stevens, Espelo 61. GELD EN BEKERS. De fokveedag werd 's morgens om on geveer 10 uur geopend met een wel komstwoord door de voorzitter der com missie, de heer Joh. Boode W.F.zn., die dank bracht aan de organisaties, parti culieren en zakenlieden, die geld en be kers beschikbaar stelden. Hij sprak te vens een woord van dank tot de keur meesters, die veel van hun veelal kost bare tijd aan deze keuringen besteden. Kampioene bij de melkgevende koeien werd Betsie 11 van G. H. Blankena. De uitslagen luiden: Klasse 1Melkgevende stamboek- koeien geb. voor 1 jan. 1959: la. Mar gretha. eig. G J Boode Mzn., lb Ölga 7, eig. B J Stevens, 2a Gretha. eig. G J Aanstoot, 2b Jantina, eig. J G Toor- neman, 2c Betsie 6 eig. G I-I Blankena. Klasse 2: Melkgevende, niet-stamboek- koeien geb. voor 1 jan. 1961: la Ria, eig. T Boode, lb Mien 6. eig. J Rensen, 2a Gerda 2, eig. G Meijerink, 2b Bet. eig. T Boode en 2c Frida eig. W F Boo de. Klasse 3: Melkgevende stamboek koeien, geb. 1-7-59 t.m. 1-1-61: la Jan tina 2, eig. J G Toorneman, lb Gretha 2, eig. G J Aanstoot, 2a Helena, eig. T Boode, 2b Rebekka 14, eig. G Haar man, 2c Wanda 9, eig. B J Stevens, 2d Metha, eig. W F Boode. Klasse 4: Droogstaande stamboek koeien geb. voor 1 jan 1961: la Sjaca- lien, eig. G J Aanstoot, 2a Wanda 8, eig. B J Stevens. Klasse 5Droogstaande koeien geb. na 1-1-61: la Leide 11, eig. G J Boode B.Jzn., lb Willy, eig. W F Boode, lc Dika 19, eig G Haarman, 2a Flora 5 eig. G J Boode Mzn., 2b Christina 8, eig. W F Boode. Klasse 6: melkgevende koeien, geb. na 1-1-61 t.m. 1-11-61: la Leida 10, eig. G J Boode BJzn., lb Olga 8, eig. B J Stevens, lc Dika 20, eig. G Haarman. 2a Frida 2, eig. W F Boode, 2b Roza 27, alsvoren, 3a Roosje 12, eig. G J Boode Mzn., 3b Dika 21, eig. G Haar man. Klasse 7: Melkgevende koeien, geb. na 1 nov. '61 t.m. 15 maart '62: la Betsie 11, eig. G H Blankena, lb Gerritje, eig. T Boode, 2a Rebekka 16, eig. G Haarman, 2b Leida 13, eig. G J Boode BJzn, 2c Johanna 11, eig W F Boode, 2d Bertha 17, eig. G Meij erink. Klasse 8: Melkgevende vaarzen geb. na 1-7-62: la Betsie, eig. T Boode, lb Ria 2, eig. G J Aanstoot, lc Roza 229, eig. W F Boode, ld Betsie 14, eig. G H Blankena, le Margretha 13, eig. GJ Boode Mzn., 2a Christina 9, eig. W F Boode, 2b Bertha 21, eig G Meijerink, 2c Jantina 5, eig. J G Toorneman, 3a Betsie 12, eig. G H Blankena, 3b Ger- rina, eig. T Boode. Klasse 9: Dragende vaarzen, geb. voor 15-2-63: la Willy 22, eig. J Haver slag, lb Miena 9, eig. W F Boode, lc Willy 21. eig. J Haverslag, 2a Sjacalien, eig. W F Boode, 2b Hendrika, eig. T Boode, 3a Flora, eig. G. Haarman, 3b Leentje, eig. T Boode. Klasse 10: Dragende vaarzen geb. 15- 2-63 t.m. 1-7-63: la Dirkje 3 eig. J A Haverslag, lb Bertha 2, eig. dezelfde lc Dini 7, eig. J Rensen, 2a Jantina, eig. G Haarman, 2b Mini 8, eig. T Boode 2c Miena 11, eig. G J Boode BJzn. Klasse II: Pinken geb. na 1-7-63 t.m. 15-11-63: la Hanna 6, eig. J Rensen, lb Willy 23, eig. J Haverslag, 2a Em- men 2, eig. G Meijerink, 2b Roosje 13, eig G J Boode Mzn. Klasse 12: Pinken geb. na 15-11-63 t.m. 31 dec. 63: la Olga 14, eig. B J Stevens, lb Willy 24, eig Jan Ha verslag, 2a Floortje 13, eig. G J Boode Mz„ 3a Dika 11 eig. dezelfde. Klasse 13: Pinken geb. 1-1-64 t.m. 28- 2-64: la Jantina 6, eig. J G Toorne man, lb Olga 15, eig. G J Boode Mzn., lc Betsie 16, eig. G H Blankena, 2a Corrie 9, eig. B J Stevens, 2b Willy 25, eig. J Havei-slag, 3a Roosje 18, eig G H Blankena, 3b Roosje 17, eig. alsvo ren. Klasse 14: Pinken geb. na 1-3-64 t.m. 1-7-64: la Gerri 3, eig. J A Haverslag, lb Karolien, eig. W F Boode, lc Willy 4, eig. 2a Bertha 12, eig. B J Stevens, 2b Mien 13, eig. J Rensen, 3a Dina 17 eig. J A Haverslag. Klasse 15: Vaarskalveren geb. voor 15-11-64: la Olga 16, eig. B J Stevens, lb Mien 14, eig. J Rensen, lc Metha 9, eig. A Meijerink, 2a Roza 33, eig. W F Boode, 2b Geesje, eig. T Boode, 3a Ria 4, eig. G J Aanstoot, 3b Bertha 13 eig. B J Stevens. Klasse 16: Vaarskalveren gab. na 15- 11-64 t.m. 31-12-64: la Miena 10, eig. A Meijerink. 2a Roosje 14, eig. G J Boo de Mzn, 2b Margretha 15, eig. G J Boo de Mzn., 2c Leida 18, eig. G J Boode BJzn, 3a Roosje 19, eig. G H Haar man. Klasse 17: Stierkalveren geb. na 1 jan. 65: la Jantina'sSjaak, eig. J G Toorneman, 2a Jantina's Maurits, eig. alsvoren, 3a Dika's Prins, eig. G. Haar man. Klasse 18: Vaarskalveren geb. na 1 jan. '65: la Gerri 8, eig. J Rensen lb Heintje, eig. T Boode, 2a Miena 1.0, eig. W F Boode, 2b Emma 2, eig. G J Boode Mzn. Klasse 19: Fokfamilie bestaande uit moeder met 2 of 3 dochters: la Jan tina, Jantina 2, Jantina 5, eig. J G Toor neman, lb Betsie, Betsie 11, 14 en 16, eig. G H Blankena, 2a Hilde, Helena, Hendrika, eig. T Boode. Klasse 20: Collecties koeien van 1 eig. 4 stuks: la B J Stevens, lb W F Boo de, 2a G Haarman. Klasse 21: Collecties koeien van 1 ei genaar 3 stuks: la J G Toorneman, lb T Boode, lc G J Aanstoot, 2a G H Blan kena, 2b G J Boode Mzn., 2c T Boode. Klasse 22: Collecties pinken van 1 eige naar 3 stuks: la Jan Haverslag, lb J A Haverslag, lc B J Stevens, 2a T Boode, 2b G H Blankena, 2c G J Boode Mzn. Door de 40 nederlaag van Holten 1 tegen SOS zijn onze plaatsgenoten twee plaatsen lager op de ranglijst komen te staan. De stand in IA ziet er nu als volgt uit: Unisson 3 2 1 0 5 11-6 Twenthe 3 1 2 0 4 74 Holten 3 2 0 1 4 4—6 SOS 3 1113 8—5 Haaksbergen 3 1113 6—5 Rood Zwart 3 1113 55 Haarlese Boys 3 1 0 2 2 55 Bon. Boys 3 0 2 1 2 34 RKSV 3 1 0 2 2 6—11 Delden 3 1 0 2 2 2—5 PROGRAMMA Het programma voor zaterdag en zon dag luidt als volgt: Zaterdag: Holten aTwenthe a 4.10 u. (1) Holten b—Hector a 2.30 u. (2) Enter c/Holten c 2.30 u. (2) Zondag: Holten 1Rood Zwart 2.30 u. (3) Achilles 5—Holten 2 2.30 u. (2) Omhoog 2Holten 3 12.00 u. (2) Holten 4—RV 2 12.00 u. (2) De prognoses van onze sportmedewer- ker zijn weer achter de wedstrijden ver meld. TRAINING Men verzoekt ons mede te delen, dat er elke donderdagavond training is voor de niet geselecteerde spelers van de Voetbal vereniging „Holten" in het gymnastieklo kaal aan de Tuinstraat: Men verwacht dat allen zullen komen. Bij de jongere dieren werd kampioene Willy 22 van J. Haverslag. De afdeling Dijkerhoek van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen kwam dinsdagavond in de zaal van „Het Bonte Paard" bijeen onder voorzitterschap van haar presidente mevr. Reilink-Reijlink. De vergadering was goed bezocht. Op deze avond heeft mej. Boonstra, lerares aan de Landbouwhuishoudschool te Holten, gesproken over het onderwerp: „Hoe verzorgen wij onze kamerplanten", waarbij zij vele soorten kamerplanten be sprak en nader inging op hun verzorging. Na haar causerie werden door de aan wezige dames tal van vragen gesteld, welke door mej. Boonstra uitvoerig wer den beantwoord. De presidente dankte haar aan het slot voor haar leerzame inleiding. Op initiatief van de Varkensfokvereni- ging „Holten" zijn reeds enige tijd be sprekingen gevoerd om te komen tot op richting van een varkensvoederkern. Vrijdag 24 september j.l. heeft in café Kalfsterman de oprichtingsvergadering plaats gehad. Tijdens deze vergadering werd een kor te inleiding gehouden door de heer Arend- sen, hoofdassistent van het Rijksveeteelt- consulentschap, omtrent ontstaan en op zet van deze kernen. De varkenshouderij in dit gebied is een zeer belangrijk onderdeel van het landbouwbedrijf. Willen wij dit behouden dan zal veel aandacht besteed moeten worden aan de kwaliteitsverbetering. Be langrijke punten waaraan hier aandacht geschonken moet worden is een goed gerichte fokkerij met toepassing van een goede selectie. Bij de mesterij gaat het vooral om goede voedermethoden en een goede huisvesting. Ook een goede ge zondheidstoestand is van groot belang. Op de deelnemende 'bedrijven zal aan al deze punten veel aandacht worden ge schonken in samenwerking met de var- keshouder en. voorlichter die voor deze varkenskern werkzaam zal zijn. Om leiding aan dit werk të geven is een commissie benoemd, bestaande uit enkele leden en bestuursleden van de var- kensfokvereniging en één commissielid van elke Stands- en Jongerenorganisatie. De plaatselijke assistent van de Land- bouwvoorlichtingsdienst is toegevoegd secretaris van deze commissie. Tijdens deze vergadering werd beslo ten om 1 October a.s. te starten en zo spoedig mogelijk alle leden der verschil lende landbouworganisaties via een cir culaire volledig op de hoogte te stellen met de mogelijkheden van deelname aan deze yarkenskern. Tevens denkt men over een voorlich tingsavond deze herfst. Aan het eind van de vergadering sprak de heer H. Mark- voort de wens uit dat deze varkenskern een suces mag worden en tot betere re sultaten in de varkenshouderij mag leiden. Evenals vorige jaren is er ook dit jaar weer op de eerste zondag van de maand oktober een „Jeügd-appèl" in Markelo. Dit jaar zal dat zijn op zondag 3 oktober, des middags om drie uur in de Hervorm de kerk van Markelo. Dit „Jeugd-appèl" wordt weer georganiseerd door de Jeugd dienstcommissie van de Hervormde kerk van Markelo. Voorganger in deze bijzondere kerk dienst zal zijn de bekende Zutphense pre dikant Ds. F. Bannink, schoolpastor en leraar Godsdienst aan het Baudartius- lyceum te Zutphen. Ds. Bannink is al op velerlei kerkelijk terrein werkzaam ge weest en was voorheen o.a. legerpredikant en gevangenispredikant. Hij heeft zodoen de uiteraard een zeer grote ervaring wat betreft het omgaan met mensen van aller lei rang en stand. Ook aan zijn preken is het meestal wel te horen, dat hier een man uit de praktijk spreekt. Hij brengt het Evangelie altijd op een eenvoudige, maar aansprekende en boeienXe wijze. Op het „Jeugd-appèl" van a.s. zondag in Mar kelo heeft zijn prediking als onderwerp: „Ruimtevrees Aan het „Jeugd-appèl" zal worden mee gewerkt door een muziekkorps en zang brigade van het Leger des Heils uit Al melo. Zij zullen enkele prachtige geeste lijke liederen zingen uit hun uitgebreid repertoire en tevens een gedeelte van de gemeentezang muzikaal begeleiden. Bo vendien zal het muziekkorps een tiental minuten vóór de aanvang van de dienst, alsmede een tiental minuten na afloop van de dienst selecties spelen van beken de geestelijke liederen. Het belooft een prachtige dienst te worden voor jongeren, zowel als voor ouderen. De kerk in Markelo zal die mid dag wel vol worden, want voor dergelijke bijzondere diensten bestaat meestal grote belangstelling uit Markelo zelf, maar ook uit wijde omgeving. In verband met de „Kerk en Israël- Zondag" organiseert de Zendingscommis sie der Hervormde Gemeente alhier in „Irene" twee filmavonden, n.l. op zater dag 2 en zondag 3 oktober, waar de span nende film „Sinaia" vertoond zal worden. Deze film speelt tijdens de Sinaï-cam- pagne van de Israëlische strijdkrachten tegen de Egyptenaren en toont ons wélk een strijd de Israëli te voeren hebben om het bedreigd bestaan in het land hunner vaderen te handhaven. De aanvang van beide voorstellingen is gesteld op acht uur, terwijl vanaf half acht toegangskaarten verkrijgbaar zijn aan de zaal. De voorstelling op zondag avond is inzonderheid bestemd voor de jeugd. Toegangsleeftijd: 14 jaar. Aanbeveling lijkt ons overbodig. De Holtense band „The Sensation Rockets" is zaterdagmiddag niet te be luisteren geweest voor de radio in het programma „Studio 2" van de KRO. Er was een onjuiste mededeling gedaan om trent het moment van het optreden der Holtenaren. Dit zal nu zaterdag a.s. plaats vinden om 13.15 uur in hetzelfde programma van Hilversum I. Voor tal van Holtense jongelui vormde dit weg blijven even een teleurstelling, maar zij kunnen nu zaterdag luisteren. FEUILLETON door Tom Lodewijk 6) Bert bleef natuurlijk logeren en des avonds zaten ze weer onder de grote lamp en praatten over het vak. Dokter Broes lichtte Bert al vast zo'n beetje in over wat hem in Terwoerd aan patiënten te wachten stond. „D'r zijn er bij die om ieder wissewasje de dokter laten komen. D'r zijn er bij die je pas roepen als ze zowat op sterven liggen, en dan heb je d'r natuurlijk ook die eerst allerlei kwakzalvers proberen en dan mag de dokter het weer in orde brengen. Dat vind je natuurlijk nog het meest onder de oude bevolking, de echte boerenmensen die je hier nog vindt, voor al op het Veld en in de Koekamp." „Zijn er nog ernstige gevallen?" „Ja, dat meisje van Wierings, dat iede re goeie dag in haar zonnetentje ligt. Ik zie dat kind niet meer beter worden. Maar het is een schat, altijd opgewekt. Ik rij er soms zuiver voor de aardigheid even langs óm een praatje te maken," „En schrijft u dat op voor een visite?" lachte Bert. „Ze is gelukkig in het fonds. Maar dat zou ik toch niet doen. Nee jong, ik hou er een heel eigenaardige rekenarij op na. Ik kijk m'n mensen aan." „Dat lijkt me ook de enig juiste manier" meende Bert. „Blij dat. je er zo over denkt. Maar je hebt natuurlijk van die mensen waar je zo'n beetje vaste klant bent. Zoals de weduwe Treebergh van huize Clematis. Die ligt daar. al een jaar". „Ernstig?" „Wat je ernstig noemt. Ais iemand een Jaar patiënt is, kun je dat ernstig noemen. Maar als je de .ziekte wilt vaststellen, een diagnose stellen, dan zit je omhoog. Sinds haar man is overleden sukkelt ze." „Zenuwen?" „Misschien. Klap gehad en er niet meer bovenop gekomen. Ik kom er nogal eens. Geef haar wat kalmerende drankjes, hoofdpijnpoeders, niet al te sterk, anders kan ze straks niet meer slapen zonder een poedertje. Eigenlijk zou je kunnen zeg gen: geen levenswil, geen levenslust." „Hoe oud is dat mens?" „Mevrouw Treebergh" corrigeerde de correcte dokter Broes „is even in de vijftig." „Goeie genade" barstteBert los,, „dat is toch geen leeftijd om er mee op te houden?" Zijn tante lachte. „Je drukt jewel oor spronkelijk uit „Nou ja" zei Bert „ik ken ouwe dames van zeventig die nog barsten van de le venslust". „En je tante mag dan nog geen zeven tig zijn", merkte de dokter op, „maar die heeft ook nog helemaal geen zin om er mee op te houden, zoals jij dat noemt." „Ik begrijp het wel een beetje", 'zei me vrouw Broes, „een vrouw alléén heeft het in onze mannenmaatschappij maar. moei lijk. Als ze al bezoek krijgt, zijn het meestal vrouwen. De enige man is de dokter". „Ligt dat niet het meest aan de vrou wen?" informeerde Bert scherp. „Dat weet ik niet, niet direct, misschien wel indirect. Het is een feit, ik heb het al zo. vaak gemerkt, wanneer een vrouw weduwe is geworden, dan raakt ze haar vrienden kwijt. De mannen durven blijk baar niet alléén te komen of ze hebben er geen zin in, met hun vrouwen komen ze ook steeds minder, je raakt langza merhand geisoleerd. En getrouwde vrou wen kunnen soms onbarmhartig zijn te gen minder gelukkige lotgenoten. Ze zeggen wel dat het de mannen zijn die het altijd hebben over ouwe vrijsters, maar ik denk dat de vrouwen nog veel liefdelózer zijn." Bert knikte. „En ja", vervolgde zijn tante, „dan is het misschien te begrijpen dat zo'n vrouw zich begraaft in haar kwaaltjes en haar onlustgevoelens. Ze heeft gelukkig Anneke nog thuis, dat is een schat voor haar moeder." „Dus die speelt zo'n beetje verpleeg ster?" „Ja, ze werkt natuurlijk, ze is op de bank hier, maar verder sjouwt ze meest achter haar moeder aan. Dat kind heeft niet zo bar veel. Je ziet haar maar zelden. In de kerk en soms bij een of andere gelegenheid, maar ze heeft altijd haast, ze moet altijd weer wég, naar moeder". „Ook een leven voor een.hoe oud is ze?" „Ik schat zo'n jaar of vijf en twintig". „Als ze niet opschiet, schiet ze over", zei de dokter. „Wéér zo'n mannenuitdrukking" berisp te zijn vrouw. „Wat valt er op te schieten? Dat kind doet haar plicht." „En als ze die straks niet meer hoeft te doen" zei Bert nadenkend, „dan. zijn haar mooiste jaren voorbij". „Dan heb je toch altijd de voldoening dat je je moeder hebt mogen helpen" meende de dokter. „Och wat" zei z'n vrouw kwaad. „Jij ouwe romanticus. Je had romannetjes moeten schrijven in de negentiende eeuw. Anneke's offer, of zoiets." „Als het nu eenmaal zo is" pleitte de dokter „en je wordt er voor geplaatst dat je moeder ziek is en jij de enige bent die haar helpen kunt, zit er dan in het vervullen van die taak geen voldoening en geen beloning?" „Jaja", zei de doktersvrouw, „je praat naar dat je verstand hebt, man. Suus is er toch ook uitgetrokken?" „Wie is Suus?" vroeg Bert. „Dat is Anneke's zuster. Die is kort ge leden getrouwd." „Ze kon er haar verloving toch niet om afmaken?" vroeg de dokter. „Nee, en omdat Anneke toevallig nog niet verloofd was, kon die er voor op draaien. Je moest Tine Treebergh wat harder aanpakken, Karei. Dat kind wordt de dupe". „Ik niet", zei Karei beducht, „jij kent Tine Treebergh niet. Aanpakken is er niet bij. Het is net als met een gummibal, je maakt er makkelijk een deuk in. Je neemt je vinger er af en plop! hij springt weer terug. Ze zegt jaja dokter u heeft gelijk, ze zegt ik moest het proberen, en als je een week later komt is er niets veranderd". „Ik hoor het al" zei Bert „huisarts zijn brengt zijn problemen mee. Ik vraag me af, oom, of ik uw aanbod wel zal aan nemen." „Ja, dat zul jij je net afvragen", lachte zijn oom, „je bent met je gatje in de boter gevallen mijn jongen, dat weet je net zo goed als ik."

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 2