EEN REIS NAAR DE MAAN Heidewandeltocht W.S.V. „De Trekkers" Wielersucces Na val met fiets naar ziekeelims Wedvlucht duiven Zang- en muziekavond Houdt de natuur rein BaSSonetje daalde bij Kassei Plattelandsjongeren over weekenduitwisseling V cetbalprogr amma Halm met vier aren NP.. i Zaterdag 21 augustus 1965 HOLTENS NIEUWSBLAD JULES VERNE beschreef reeds in 186-5 een reis naar de maan. Hond Wachter werd als eerste in de ruimte „bijgezet". Wat doe je met het grootste en beste kanon van de wereld als er nergens oorlog is? Tot deze sombere gedachte kwam de vereniging van Amerikaanse kanonniers in het najaar van 1864. De Amerikaanse burgeroorlog was afgelopen. Toen had het zin om telkens betere kanonnen te maken. Toen ook werd die vereniging opgericht. Maar wat moest die nu nog doen? Zo was de stemming op de najaarsvergadering, waarvan Jules Verne vertelt. Hij doet dat niet zonder ironie, want, zegt hij,oorlog is een tijd van uitvindingen in het vak van mensen doden. Maar gelukkig, er wordt toch nog een bestemming gevonden voor 't monster kanon. Het idee wordt geopperd om een projectiel, bemand met pioniers, naar de maan te schieten. En in Amerika en zeker bij Jules Verne is een idee een daad! Meer dan duizend tippelaars. Voor de Heide-wandeltocht, die zater dag 28 augustus a.s. door de Wandel sportvereniging „De Trekkers" onder auspiciën van de NUW wordt georgani seerd, bestaat in wandelsportkringen in heel hèt land veel belangstelling en het bestuur van de organiserende vereniging houdt dan ook rekening met de komst van minstens duizend wandelaars. Een groot aantal verenigingen met meer dan 700 leden heeft reeds inge schreven en nog dagelijks komen aan meldingen binnen. De wandelaars komen uit Rotterdam, Emmen, Zwolle, Meppel, Assen enz. en uit de Kring Twente van de NUW. Het parcours (senioren 25 km; junio ren 15 km en adspiranten 10 km) is met de grootst mogelijke zorg uitgestippeld rond Holten. Geurende dennebossen, bloeiende heidevelden, weilanden en prachtige vergezichten wisselen elkaar steeds af. De start voor alle deelnemende ver enigingen is bij hotel „Vosman", waar ook de uitreiking van de prijzen zal plaats vinden. De Dijkerhoekse wielrenner Gert Jan Tromop eindigde in de driedaagse wieler- course te Enter op de derde plaats en kwam in het bezit van een fraaie beker. In het eindklassement (z.g.n. „super klassement" over drie wedstrijden te En ter, Rijssen en Markelo) werd Gert - die inmiddels een licentie heeft aange vraagd bij de KNWU eerste in de groep van 14 en 15 jaar. Maandagmorgen om- even vóór twaalf uur kwam de 20-jarige Jenny ter Slaa uit Rotterdam, met vakantie in Nij- verdal, met haar fiets ten val toen zij met grote snelheid de steile helling af reed over de recreatieweg in de Hol-ter- berg op de grens van Holten en Nij ver dal. Een Nijverdalse arts constateerde een gebroken sleutelbeen. Met de Hol- tense ziekenauto werd het meisje naar het Prinses Irene Ziekenhuis te Almelo overgebracht. De grote verliezen in de eerste drie vluchten „Jonge duiven" hadden tot ge volg, dat maar een zeer klein aantal dui ven kon worden ingekorfd voor Neufeuil- les d.d. 24 juli. Lossing 11 uur. Aankomst eerste duif 13.54.20 uur. Afstand 255 km. De uitslag was: 1 J. W. Willems 13.54.20 uur; 2 L. Gazan 13.54.45 uur; 3 M. Lode- weges 14.01.15 uur; 4 F. Meester 14.08:29 uur. Eindstand „Jonge duiven": le kam pioen L. Gazan 384.2 punten; 2e kampioen J. W. Willems 281.5 punten; 3e kampioen M. Lodeweges 255 punten. Kampioen „Jonge vogel": M. Lodeweges met H-65-1121811 met 160.2 punten. Zaterdag 21 augustus beginnen de z.g. Na-vluchten (oude en jonge duiven sa men). De eerste vlucht is vanaf Tilburg. Met onze duivenvrienden hopen we op geschikt vliegweer. Onder auspiciën van de Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" werd woensdagavond in de Geref. kerk een zang- en muziekavond gehouden, waar voor een vrij grote belangstelling bestond. De 15-jarige Holtense organist Wim Jansen speelde een zevental werken, o.a. „Allein zu dir, Herr Jesu Christ" van Jo- han Pachelbell, „Heilger Geist, du Trös- ter mein" van Ernst Pepping en het ko- raalvoorspel „Nun freut euch, lieben Christen g'mein" van Helmut Walcha. Aan de piano begeleid door de dirigent van „Soli Deo Gloria", de heer Jo Plomp van Nijverdal, zong Riek Bolink-Lande- weerd een kerk-aria naar Gezang 22 van Anton W. Rijp en vaft Joh. Seb. Bach „Gott lebet noch" en „Bist du bei mir". De avond werd gegeven in het kader van het VVV-Vacantieprogramma. Na mens de VVV „Holtens Belang" sprak de heer J. Wiggers een hartelijk woord van dank tot de uitvoerende musici en de so praan Riek Bolink-Landeweerd en hij dankte tevens „Soli" voor het genomen initiatief. Rijssen Op de maandag j.l. Ie Rijs- sen gehouden veemarkt werden aange voerd: 28 runderen en 975 varkens, totaal 1003 stuks. Prijzen: 12 melk- en kalfkoeien van f. 975,tot f. 850,per stuk; 7 pinken van f. 775,tot f. 850,per stuk: 7 graskalveren van f. 375,tot f. 475,per stuk; 25 drachtige zeugen van f. 325,tot f. 375,per stuk; 950 biggen van f. 55, tot f. 65,per stuk. Zeugen: Handel gereserveerd, prijzen iets lager. Biggen: Handel traag, prijzen iets lager. Overzicht handel: Rundvee: Handel kalm, prijzen iets lager. Afval en papier horen niet in het bos! Laat niet als dank voor 't aangenaam verpozen, de eigenaar van 't bos de schillen en de dozen! Het schijnt, dat een vrij groot aantal mensen, die zo langs de weg zijn, wan delend, per fiets of brommer of auto, het woordje „niet" uit bovenstaande slagzin hebben geschrapt. Toen wij één dezer dagen over de re creatieweg reden, tussen de oprit en hotel „De Holterberg", zagen wij een ingezetene (bergbewoner) druk bezig om papier, doosjes, sinaasappelschillen etc. te verzamelen. Hij had zich geër gerd aan de rommel, die overal werd neergesmeten of achtergelaten. Hij stelde de vraag: Zou de gemeente zo af en toe geen mannetje bij de hand hebben om een paar uurtjes per week met de prikker rond te gaan om papier etc. op te ruimen? Zo niet, mogelijk zijn er dan een paar jongens, die voor een kleine vergoeding dit willen doen. Lieber Anneke. Herzliche Grüsze aus Kassei sendet Familie Zachmann. Wir würden uns freuen wieder mal etwas von Holland zu hóren. Het ballonnetje van Anneke Schip per, Oranjestraat 55, dat ter gelegen heid van de Braderie met vele honder den in „Kalfstermansweide" de lucht inging, is neergekomen bij Kassei en heeft een afstand afgelegd van pl.m. 250 kilometer. Anneke kreeg dezer dagen het aan het ballonnetje bevestigde kaartje te rug met een prachtige ansichtkaart en het vriendelijk verzoek om eens terug te schrijven. Verschillende ballonnetjes kwamen terecht in de omgeving van Münster. Jongelui, die kaartjes hebben terug ge kregen of mogelijk nog zullen krijgen, kunnen deze tot en met zaterdag 28 augustus a.s. inleveren bij de heer J. Wiggers, Kolweg 14. Er zijn door de Braderie-commissie weer enkele prijzen beschikbaar gesteld voor de ballonnetjes, die de grootste af stand hebben afgelegd. In de op dinsdag 17 augustus gehou den gecombineerde ledenvergadering van de Plattelandsjongeren werd de weekend-uitwisseling op 11 en 12 sep tember a.s. met de afdeling Overschie van de Zuid-Hollandse Plattelandsjon- geren besproken. De avond werd geopend door de pre sidente van de Plattelandsmeisjes, mej. H. Pasop, die allen hartelijk welkom •heette; in het bijzonder een aantal nieuwe leden. Daar er velen met va kantie waren en de oogstwerkzaamhe- den nog niet geheel voorbij zijn, was de vergadering toch goed bezocht. Als ingekomen stuk was er een schrij ven van het Hoofdbestuur over de wij ziging van het boekjaar. Voorts werd de uitwisseling bespro ken en toegelicht door de voorzitter van Jong Holten, de heer G. J. Beldman. Eén van de programma-onderdelen is o.a. een rondvaart door de Rotterdamse havens, een gezellige avond enz. Vele leden gaven zich reeds op, maar er is nog gelegenheid tot 23 augustus a.s. bij de secretaris (tel. 1634). De avond werd verder gevuld met een aantal gezellige spelen. HVC I speelt zondag 22 augustus om 2 uur te Bathmen een wedstrijd tegen ABS I. De Bathmense ploeg komt uit in de 4e klasse van de KNVB. De heer H. J. Aaftink uit de Oranje straat vond bij een wandeling door de Enk een halm met vier bijna volgroei de aren. Een wel zeer bijzondere speling in het rijk van de flora. Gevonden: autokentekenplaat; hon denhalsband; badhanddoek; 2 fototoe stellen. Verloren: fototoestel; rol lood; kin- derportemonnaie; twee regenjassen; ring met sleutels; vulpotlood; motor geluiddemper. Aan komen vliegen: postduif. Weggelopen: witte bulldog (teef) een schippershond (teef) Inlichtingen dagelijks op het Groeps- bureau der Rijkspolitie te Holten van 8-22 uur, tloch uiet tussen 13 en 14 uur. GEDOCUMENTEERD MAAR VOORAL SPANNEND Natuurlijk moeten er heel veel maatre gelen genomen worden, voordat de reis naar de maan een feit is. De voorzitter van de vereniging, Barbicane, richt zich tot de sterrenwacht in Cambridge (Mas sachusetts) om inlichtingen over moge lijkheden en moeilijkheden van zo'n on derneming. Het antwoord van de sterren wacht is beslist geen onzin. Jules Verne bewijst, dat hij werkelijk veel inzicht heeft in de vraagstukken, die met afstand en snelheid samenhangen. Om één punt te noemen: de sterren wacht schrijft, dat het mogelijk is, een projectiel naar de maan te schieten. De voorwaarde is echter, dat men het pro jectiel een snelheid van 11.000 meter in de eerste seconde kan geven. Tot deze berekening kwam Jules Verne in 1865: een aanvangssnelheid van 39.600 km per uur. De berekening van 1958 is, dat er een aanvangssnelheid van 40.000 km nodig is om een projectiel naar de maan te brengen. Het verschil in becijfe ring is dus minimaal. Vandaag zijn de technici nog niet aan deze snelheid toe. De „spoetniks" werden met een vaart van 29.000 kilometer in him baan geschoten. Er resten dus nog 11.000 kilometer. Jules Verne wist echter met zijn 39.600 km wel raad. Het projectiel zou vervaardigd worden uit aluminium, een metaal, driemaal zo licht als ijzer. De kogel moest hulsvormig zijn met een ge wicht van 10.000 kilo en een doorsnee van drie meter. Het geval zou worden afgeschoten door een „stuk" van 300 m. lang, dat 68 miljoen kilo zou wegen. Er was voor het afvuren 20.000 kilo schiet katoen nodig, dat een kracht zou ont wikkelen van zes miljard liter gas. Met aller instemming werden deze besluiten genomen. VELE VOORBEREIDINGEN Punt twee was het financiële probleem. Voor het project was niet minder dan vijf miljoen dollar nodig. Geen nood, het kwam er vlot. Grotendeels uit de Verenig de Staten, maar ook Europa bleef toch niet achter. Zelfs Frankrijk niet. Dat maakte nu wel allemaal grapjes ten kos te van het grote plan, maar ze betaalden ook. Een en een kwart miljoen francs kwam er los en de franc stond toen heel wat hoger dan nu. Wij komen er ondertussen niet zo best af. Hoort u maar: „Nederland en zijn koloniën schonken door middel van de Nederlandse Bank een bedrag van 110.000 gulden, met verzoek om vijf procent korting voor contante betaling Met dit geld konden de voorbereidingen genomen worden. Dat kwam er wel op aan. Het „stuk" zou gegoten worden op de plaats, waar het projectiel zou worden afgeschoten. De keus viel op Florida, waar men een enorme kuil ging graven 300 meter diep en 20 meter breed. Om die kuil verrezen liefst 1200 smeltovens. De bodem werd extra versterkt, want de geweldige schok van de ontploffing moest worden opgevangen. Het projectiel zelf kreeg de ingang aan de bovenzijde en kon hermetisch ge sloten worden. Vuur en licht waren aan wezig in de vorm van gecomprimeerd gas. Maar Jules Verne moest ook om de luchtverversing denken. Er moest in de cylinder nieuwe zuurstof komen, terwijl de koolstof moest worden verwijderd. Verne loste dit op door chloraat en brand- potas te benutten. Zou het lukken? Mas- ton, een oorlogsslachtoffer, die op de maan toch een slecht figuur zou slaan, biedt zich aan en wordt acht dagen met potas en voedsel in het projectiel opge sloten. Als hij uit de kluis wordt bevrijd, blijkt hij zelfs dikker te zijn geworden HET GROTE OGENBLIK De eerste december 1865 breekt aan. Op die dag móet het gebeuren. Gaat de proef over, dan moet er achttien jaar ge wacht worden, voordat de maan weer een zo gunstige stand ten opzichte van de aarde heeft. En het gaat door. Barbi cane, kapitein Nicholl en de Fransman Michel Ardan klimmen in de cylinder. Er gaan ook nog twee honden mee, die de fraaie namen van Diana en Wachter heb ben gekregen. Diana de maangodin Wachter omdat de maan de wachter van de aarde is. Jules Verne geeft van het grootse ge beuren dit ooggetuigeverslag: Nicholl, Barbicane en Arden waren voorgoed in hun metalen gevangenis in- gekerkerd. Wie schildert de ontzettende ontroering, die toen door de verzamelde scharen voer? De maan gleed statig aan de heldere hemel. Zij werd begluurd ge lijk liet wild door een jager, alvorens hij losbrandt. Een sombere stilte woog als lood op dit gehele toneel. Men durfde nauwelijks ademhalen. Aller ogen richtten zich op de mond van Columbiad, het grote stuk. Murchison hield geen oog van zijn chro nometer af. Nog 40 seconden. Iedere se conde duurde een eeuw. Na 23 seconden verhieven zich stem men. Vijf en dertig, zes en dertig, ze ven en dertig, acht en dertig, negen en dertig, veertig! Vuur!!" Murchison drukte op de knop en de vonk vloog door de lading. Een vrese lijke slag daverde door de lucht, geen menselijke taal is in staat dat uit te drukken. Een allerverschrikkelijkste vuur gloed deed de grond sidderen als braakte een orkaan zijn vlammen uit. Slechts aan weinigen gelukte het in dat ogenblik van schrik het projectiel glorierijk tussen vlammen en damp opwaarts te zien snel len. De gevolgen van de explosie waren niet zo plezierig. Florida werd door een aard beving geteisterd. Op zee vergingen sche pen. En van het projectiel is niets meer te zien. Eerst op de twaalfde december is er een melding. Het projectiel is dan dicht genoeg bij de maan om onder de aantrekkingskracht van de maan te ko men. Maar vreemd genoeg is de cylinder van baan veranderd. Ze gaat niet meer recht toe, recht aan, maar beschrijft een elliptische baan om de maan. Ze is de wachter geworden van de wachter op de aarde. Wat is er gebeurd? Ja, wat is er gebeurd? De oplossing van het raadsel moet gevonden worden in het projectiel. Daarin heeft het drietal maar één, maar dan ook maar één schok ge voeld. De reisgenoten worden geducht door elkaar geschud. Ardan komt het eerst bij en helpt de anderen overeind. Barbicane is licht gewond aan de schou der. Maar geen van drieën kan zeggen waar ze zijn. Zijn zij eigenlijk wel onder weg. De. lenzen worden opgeschroefd. De vierde lens zal uitzicht geven op de maan. Maar ze zien heel wat anders. Een grote hel-verlichte schijf schiet op hen af. Er komt geen botsing, al scheelt het weinig en wijken de reizigers instinctmatig ach teruit. Ik weet, wat het is, zegt Barbicane. Het is een eenvoudige vuurbol, maar een grote, door de aantrekkingskracht van de aarde tot haar wachter gemaakt. Een eenvoudige vuurbol, maar de expeditie mislukt er door Daar staat de aardie, zei Barbicane. Dat ding? Die zilveren, afgeknipte nagel? Wacht maar? Over een dag of vier is het volle maan en bijgevolg nieuwe aar de. Ze zal dan enige dagen in dikke duis ternis gehuld zijn, legt de alwetende Bar bicane uit. En hij krijgt gelijk. Barbicane lost ook een ander raadsel op. Wanneer zijn mede-reizigers in slaap zijn gevallen, maakt hij ze wakker met een luide schreeuw: „Ik heb het gevonden! Ik heb het ge vonden!" „Wat?" vroeg Michel Ardan, het hoofd opheffende. „Hoe het komt, dat wij het schot niet hebben horen afgaan!" „En dat is?" vroeg Nicholl. „Omdat ons projectiel groter snelheid had dan het geluid." WACHTER STERFT Het drietal reist verder. Al cijferend en rekenend. Maar ook met zonderlinge ont dekkingen. De hond Wachter sterft. Men gunt hem een eervolle begrafenis in de ruimte. De verre voorloper van de spoetnikhond Laika wordt met zorg over boord gezet. Maar even later ontdekken de reizigers, dat hun projectiel vergezeld wordt van een onbekend voorwerp. Ein delijk ontdekt Ardan, dat het 't stoffelijk overschot van Wachter is. In het lucht ledige is Wachter een satelliet van het projectiel geworden. Op het punt waarop de aantrekkings kracht van aarde en maan elkaar precies in evenwicht hielden, hebben het projec tiel en zijn bemanning geen gewicht meer. Als er een zuurstofkraan open- raakt, gedragen de drie zich als dronke mannen. De overvloed van zuurstof laat ook een legertje kippen neerdalen. Stom me verbazing, bij Barbicane en Nicholl. Alleen Ardan kan een verklaring geven: „Het is een doodgewone grap, die mis lukt is. Ik wilde ze op de maan loslaten zonder er een woord van te zeggen. Ik dacht: wat zullen ze opkijken, als ze op de maan aardse kippen zien." Het kost wel wat moeite, de kippen weer op te sluiten. De zwaartekracht werkt niet meer. Diana hangt in de lucht. Een glas wil niet vallen. En de drie man nen blijven op den duur ook zweven. Een uurtje later worden ze weer naar bene den getrokken. Dan oefent de maan haar aantrekkingskracht uit. VERKEERD AANGESLOTEN Maar niet de maan is het verkeerd. Het projectiel komt dichterbij, maar Barbica ne maakt zich terecht zorgen. De snelheid klopt; de koers niet. Er is een afwijking. De maan wordt precies gemist. De oorzaak is ook wel duidelijk. De ontmoeting met de vuurbol heeft het pro jectiel uit zijn baan gebracht. De maan kan niet meer bereikt worden. De drie reizigers toeren er om heen. Ze mogen de bergen, de kraters en de meren met hun kijkers bestuderen en dat lukt best, maar dichterbij komen ze niet. Het pro jectiel is op zijn beurt een satelliet van de maan geworden. Het duikt de maan nacht in, waarin temperaturen van 140 graden onder nul worden gemeten. Maar op het zuidelijk halfrond van de maan is de hitte onverdragelijk. Al cirkelend komt het projectiel dan weer dicht bij het nulpunt, waar de aan trekkingskracht van de maan en de aar de elkaar opheffen. Dat dode punt moet doorbroken worden. Gelukkig zijn er sterke vuurpijlen aan boord, die, wanneer ze op het goede ogenblik worden afge schoten, het drietal door dat dode punt heen kunnen stoten. Het is afwachten in welke richting naar de maan of de aarde. Het wordt de aarde. Het projectiel tui melt 60.000 uren gaans naar beneden, met een snelheid van 11.000 meter per seconde, de beginsnelheid van de eerste december. Natuurlijk loopt 't avontuur goed af. Via de boegspriet van een fre gat stort het projectiel roodgloeiend van de enorme snelheid in de Stille Zuidzee, die zo eindeloos diep is. Boten varen uit. Duikers zoeken vruchteloos. Maar op de 29ste december ziet men een boei drijven. Er wapperde een Ameri kaanse vlag op. Wat bleek? De opwaart se druk van het water heeft de kogel naar de oppervlakte gestoten. De inzitten den zijn fris en monter. Zo eindigde de eerste reis naar de maan. In 1865. Het slot is een anticlimax. Niemand zal het anders ondergaan. Jules Verne zelf waarschijnlijk ook niet. Maar hij kon niet anders. Ondertussen had hij voor miljoenen enkele geheimen van de ruimte ontsluierd. Wat hij droomde, wordt nu langzaam maar zeker werkelijk heid. Meer dan honderd jaar geleden maak te Jules Verne het toen absoluut onmo gelijke op papier waar. Hij was de eerste ruimte-pionier. GAaaJcMaJ^ NAAMKAARTJES GEBOORTEBERICHTKAARTJES VERLOVINGSKAARTJES 0NDERTR0UWCIRCULAIRES in iuxji Lu£<H>e/iMVQ ROUWDRUKWERK ZO NODIG BINNEN l~ÏÏTp~ Agent JAN WIGGERS, Kolweg 14 telefoon 1350

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 2