J. G. P. Muller ^ulo-dty De verwoesting van Borculo Drie avonden van bezinning Luchtvaart in 't klein j Henny Fransen dirigent van H.M.V. Wegens vakantie gesloten Fa, l W. öollekamp en In, Denkt tl aan de bijeenkomst V_ r Wegens vakantie gesloten GROOT FESTIVAL BAL v ziekenverzorgster 4 A- en/of B-verp!eegsters en 18 leerling-ziekenverzorgsters Leiding Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond oriënteert zich op de Overijsselse situatie Kruipauto's 1 januari '67 verboden Voetbalnieuws Ballonwedstrijd liil Nijverdalse drukkerij' Nijverda! /t Agent: JAN WIGGERS Kolweg 14 - Telef. 1358 De eerste viswl Z;!t.[T(!;i;; 7 Mlfjir 1965 HOLTENS NIEUWSBLAD Op 10 augustus 1925, nu veertig jaar geleden, werd het stadje Borculo, in de Gelderse Achterhoek, door een tornado getroffen, zoals die sinds mensenheuge nis in Nederland niet was voorgekomen. Een onvoorstelbare verwoesting werd aangericht. Men heeft er in de dagbladen van kunnen lezen en er de foto's van kunnen zien. Wij herinneren ons nog als de dag van gisteren, hoe drukkend warm het die dag was en hoe zich een onheilspellende on weersbui vormde in zuidwestelijke rich ting. Op de Larenseweg, bij de winkel van Dikkers, stonden velen met zorg in het hart de zich ontwikkelende natuurkrach ten gade te slaan, zonder zich nog bewust te zijn van wat hiervan het uitvloeisel zou kunnen worden. Toen dan ook het bericht kwam, dat Borculo door een cy cloon getroffen was, deed niemand dat vreemd aan. Het natuurverschijnsel was dermate onheilspellend, dat hieruit wel iets ernstigs voort moest komen. Met de bus van Holterman zijn tal van Holtenaren nog diezelfde avond naar Bor culo gegaan, waar zij een onbeschrijfelijke verwoesting kregen te aanschouwen. Op vallend was echter hoe snel daadkrach tige mensen reeds bezig waren door mid del van schaalcollecten te trachten de eerste nood te lenigen. Borden en schalen kon men bij de verschillende ingangen van het stadje aantreffen, boordevol met papiergeld, guldens en rijksdaalders. Een Holtenaar heeft getracht in enkele dichtregels vast te leggen, wat er die na middag in Borculo geschiedde. Het gedicht luidt: DE VERWOESTING VAN BORCULO In het rustige ritme van de dagelijkse sleur Lag het stadje in de zonnige middag. Gelukkig temidden van een vredige natuur, Aan het einde van een nuttige werkdag. Tot plotseling de natuur uit haar sluimer ontwaakt. Uit een naderend onweer de donderslag kraakt En knetterend de bliksem het luchtruim doorklieft, Als had hem die vredige aanblik gegriefd. Dan breekt een orkaan los van ontzettende kracht, Een orkaan, die een gruw'lijke hel heeft gebracht. het stadje, één puinhoop, gelijk met de grond. Zelfs de kerk, die eeuwen de stormen weerstond. Een schrikkelijk beeld van een gril der natuur, De mensen berovend in dit sombere uur Van alles, wat door jaren van vlijt is gewrocht, 't Wordt na deze dag voor afbraak verkocht. De steun uit den lande kan veel redding hier geven, Maar de doden niet brengen terug in het leven. OOIEVAAR. Holten, 10 aug. 1925. Onder het motto „Drie avonden van bezinning" worden ook dit jaar weer in terkerkelijke samenkomsten gehouden in een aan meer dan duizend personen plaats biedende tent in „Kalfstermansweide". In de zondagavond gehouden eerste bijeenkomst (meer dan duizend belang stellenden!) sprak dr. Okke Jager, geref. predikant te Hilversum, over: „De Heere bewaart de eenvoudigen" (Ps. 116 6a). Aan deze avond werd medewerking ver leend door Holtens Gemengd Koor. Het koor zong o.l.v. de heer J. K. Warmink een drietal liederen. De heer D. J. Schup- pert begeleidde op electronisch orgel en kele bekende geestelijke liederen, die in „comunity singing" werden gezongen. Vrijdagavond 6 augustus (hedenavond) zal in de tweede bijeenkomst spreken wika Van Ginkel. Medewerking zal wor den verleend door de Chr. Gem. Zang vereniging „Soli Deo Gloria" o.l.v. de heer J. Plomp. In de slotbijeenkomst van zondagavond 8 augustus zal spreken ds. Jac. de Vries van Scheveningen. Aan deze bijeenkomst zal medewerking worden verleend door het Hervormd Kerkkoor o.l.v. de heer J. op den Dries. De bijeenkomsten vangen steeds aan om 8 uur. In het kader van het Braderieprogram- ma en dat van het WV-Vakantieprogram- j ma hebben de leden van de Amstelveense Luchtvaartclub „De Vliegende Vesting" woensdagmiddag in Kalfstermansweide i j een boeiende en veelal zeer spannende j demonstratie gegeven met verschillende miniatuur-vliegtuigjes, die aan een dun j staaldraadje vanaf de grond werden be- stuurd door enkele leden van de club. I De vliegtuigjes van verschillend model j met een motortje van 2Vz en IV2 cc kwa- men tot snelheden van meer dan 100 km. De jongelui aan het staaldraadje lieten ze verschillende malen z.g. „loopings" i maken en presteerden het zelfs om een ballonnetje, dat in de wei lag, kapot te i vliegen. Er waren pl.m. 300, meest jeugdige be- j zoekers, die de prestaties van de jongelui uit Amstelveen vele malen met een har telijk applaus beloonden. In café „Kalfsterman" sprak namens de Braderiecommissie de heer J. Wiggers een hartelijk woord van dank tot de jonge lui en tot de leiders van de groep, de j heren Boelhouwer en Heinen. Hij bood verder enkele z.g. „landingspilsjes" aan en een bijdrage voor de clubkas. Namens de club sprak de heer Boel houwer een woord van dank. Deze jon gens, aldus de heer Boelhouwer, vinden het prachtig, dat zq de gelegenheid krij gen om eens een demonstratie te geven, waarbij hen volop de kans wordt geboden om eens te laten zien, wat hun hobby is en wat kan worden bereikt. Onze plaatsgenoot, de heer H. J. Fran sen, muziekleraar aan de gemeentelijke muziekschool te Deventer en aan de scholengemeenschap te Holten is in de plaats van de heer J. Diepenveen be noemd tot dirigent van de Holtense mu ziekvereniging „H.M.V." De heer Fran sen heeft deze benoeming voorlopig aan vaard. De repetities onder zijn leiding be ginnen op 13 augustus a.s. De heer Fran sen is reeds als dirigent verbonden aan de muziekkorpsen „Kunstmin" te Gors- sel, „Ontwaakt" te Hattem, „Excelsior" te Dalfsen en de P.T.T.-fanfare te Deven ter. van MAANDAG 9 tot en met ZATERDAG 14 AUGUSTUS. Maandag 16 augustus weer gaarne volledig tot uw dienst. Oranjestraat 69 - telefoon 1437 in de tent op Kalfstermansweide op zondag 8 augustus te 20.00 uur. Spreker: ds. JAC. DE VRIES. Herv. en Geref. Kerkeraden .y Maandag 16 aug. tot en met zaterdag 21 aug. a.s. LEVENSMIDDELENBEDRIJF DORPSSTRAAT 61. ZONDAG 8 AUGUSTUS a.s. in café STEGEMAN - LAREN (Gld.) Aanvang 7 uur. Entree f 2,— Muziek: „LAS CABANOS" Zij wordt niet veel gevraagd: een meisje zonder Mulo-diploma. Niet dat alleen de lagere school zo toe te juichen valt, maar als het zo is, of als zij alleen een paar jaar huishoudschool heeft gevolgd, dan moet zij toch ook in een prettige omgeving kunnen werken en een goed salaris kunnen verdienen. Heeft zo'n meisje altijd a! iets voor de verpleging gevoeld, dan kan zij worden opgeleid tot De opleiding duurt twee jaar en geeft naast de gebruikelijke vakken voor algemene ontwikkeling, ook onderwijs in het verplegen van zieken, een medische cursus over anatomie, eenvoudige pathologie en physiologie, voedingsleer en reactivering van hulpbehoevende patiënten. Naast een afdeling voor tuberculose-patiënten heeft het sanatorium Hellendoorn een aparte afdeling voor psychisch gestoorde bejaarden, "Krönnenzommer". Deze afdeling wordt momenteel verbouwd en be langrijk uitgebreid, waarmee men eind augustus hoopt gereed te komen. Er kunnen dan in totaal 86 door ouderdom geestelijk verzwak te bejaarden worden verpleegd, waarvoor nodig zijn: Salariëring volgens de regeling van de Federatie van Verpleeginrich tingen voor langdurig zieken (ing. 1-1-'65). De leerlingen (die op 1 nov. a.s. 17 jaar moeten zijn) ontvangen het eerste jaar maandelijks ƒ250,83 en het tweede jaar ƒ271,18, inclusief kost en inwoning. De cursus begint 15 september a.s. Verzoeken om nadere inlichtingen en/of sollicitaties te richten aan de adjunct-directrice van het sanatorium te Hellendoorn. U kunt ook telefonisch een afspraak maken onder nummer (05486) 4161. Op uitnodiging van het bestuur van de Overijsselse Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond hebben de voorzitter en de se- kretaris van de Nederlandse C.B.T.B. zich persoonlijk op de hoogte gesteld van de toestand op de agrarische bedrijven tengevolge van de wateroverlast. Door de Overijsselse en Gelderse Landbouworga nisaties werden reeds maatregelen voor gesteld om hieraan tegemoet te komen. De heren drs. R. Zijlstra en drs. J. de .Koning hebben iri gezelschap van de voorzitter, dhr. A. J. Immink, enkele provinciale bestuursleden en het sekre- j tariaat van de Overijsselse C.B.T.B. I een bezoek gebracht aan een aantal be drijven in Salland, de Veenkoloniën en overige delen van de provincie. Bij dit bezoek bleek de reeds ernstige situatie, zoals die geschetst werd in het perscommuniqué van de Gelderse en Overijsselse Landbouworganisaties, door de ongunstige weersomstandigheden van de laatste dagen te zijn verergerd. Het is reeds thans duidelijk dat op de veehouderijbedrijven onvoldoende ruw- voeder voor de stalperiode kan worden gewonnen: op de bezochte bedrijven zal de helft van de benodigde voorraad moe ten worden bijeengekocht of de veestapel belangrijk moeten worden ingekrompen. Ook moet verwacht worden dat de gras mat zich in het volgend jaar nog niet vol doende zal hebben hersteld. Op de akkerbouwbedrijven bleek de stand van de aardappelen bijzonder slecht te zijn, zodat naar verwachting vele percelen de kosten van het rooien niet waard zullen zijn. De oogst van de granen zal bemoeilijkt worden, terwijl de opbrengst ook bij een gunstige keer in de weersomstandigheden zeer matig is. De suikerbieten vertonen een zeer slechte ontwikkeling. Vastgesteld kan worden dat op vele bedrijven de financiële situatie zeer zor gelijk wordt, terwijl in een aantal geval len het voortbestaan van overigens goede bedrijven in gevaar dreigt te komen. Aan het einde van het bezoek werd de conclusie getrokken dat in deze ernstige situatie op korte termijn hulp moet wor den geboden. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap zal in een daartoe op a.s. donderdag te beleggen extra ver gadering onderzoeken welke mogelijkhe den daarvoor bestaan. Mede naar aanleiding van een schrijven van de Overijsselse C.B.T.B. van vorige week, zal ook het bestuur van de Neder landse C.B.T.B. binnenkort zijn stand punt ter zake bepalen. Met ingang van 1 januari 1967 zal het verboden zijn met personenauto's op de weg te komen, die zijn afgesteld op een maximumsnelheid van 20 km per uur, al dus een besluit van de minister van ver keer en waterstaat. Bij de jongste wijziging in het wegen verkeersreglement werd de mogelijkheid tot een dergelijk verbod geopend, een datum was echter nog niet vastgesteld. De zogenaamde kruipauto's worden veelal gebruikt door personen, die geen rijbe wijs willen behalen of daartoe niet in staat zijn. Landbouwtrekkers en „ijzeren honden" zijn van de bepaling uitgezonderd. Holten I neemt deel aan het wissel- schildtournooi te Nij verdal en zal om 2 uur moeten uitkomen tegen Enter 1. Holten 2 en 3 nemen deel aan de serie wedstrijden van Hector uit Goor. Holten 2 speelt om 10.35 uur tegen Delden 3 en Holten 3 om 13.05 tegen Markelo 3. Het zijn reeds de voorbereidende maat regelen om de jongens enige training te bezorgen, opdat zij niet onvoorbereid aan de competitie 1965-1966, die al weer in het vooruitzicht ligt, behoeven te begin nen. Jongelui die inmiddels het aan het bal lonnetje bevestigde kaartje hebben terug ontvangen, moeten dit zo spoedig moge lijk inleveren bij de secretaris van de Bra deriecommissie, de heer J. Wiggers, Kol- weg 14. Uit Duitsland kwamen reeds enkele kaartjes terug, o.a. uit Buren in de om geving van Munster. Er zijn voor de ballonnetjes, die de grootste afstand aflegden, enkele prijzen beschikbaar gesteld. liiiii van modern karakter levert sri&fL en voordel ig door L. VAN SCHOOTEN 36) „Nee, dat niet. Maar ik dacht zo. „Denk nou maar es niet. Wij zijn hier allemaal erg blij mee. Ik weet dat er heel veel mensen zijn, die mét ons blij zullen zijn. Laat de blijdschap het maar winnen. Ik zou", zei ze met nadruk, „er erg veel prijs op stellen, als jullie hier in dit huis een verlovingsreceptie hielden." „Mams!" „Ja. Dat is mijn uitdrukkelijke wens. En ik denk dat Dick het met mij eens is." „Natuurlijk", grinnikte Jaap, „is Dick het met jou eens. Het is opvallend koek en-ei tussen jou en jc aanstaande schoon mama, kerel." Dick lachte en keek naar Sander. Die was maar zo stilletjes en onopvallend de ze dagen, deze weken doorgegaan. Nu zat hij daar en zijn blik ging van zijn vader naar zijn moeder, hij keek naar Olga, die nog ééns zo mooi was, nu ze daar zat, zo gelukkig kijkend, en toen ontmoetten zijn blikken die van Dick. Dick zag de verandering op dat smalle jongensgezicht. Het leek of er een glans op kwam. „Wat is het hier opeens weer gezellig", zei hij innig tevreden. Sandra hoorde het. En nu eerst drong het tot haar door wat ze allemaal gemist hadden. Nu pas begreep ze goed wat zij, Sandra, kon doen, om dit gezin weer te maken tot een gelukkig gezin, 2oals het altijd was geweest. Ze liep door de kamer, schonk nog eens koffie in. Jaap volgde zijn vrouw met de ogen. Ja, dat was Sandra, de Sandra waar van zijn hart altijd vol was geweest, dat meisje Cranenburgh waarop hij zijn zin nen had gezet. Al het andere verdween naar de achtergrond. Erika van Wittem was nog slechts een herinnering. Hij wist, dat het geluk in zijn huis was teruggekeerd. De zon scheen, de bloemen bloeiden, de vogels zongen. Je hoorde alleen maar de vogels, die het buitengewoon druk hadden in de bomen van het kleine kerkhof van Meerlo. Het gerucht van de weg drong hier nauwelijks door. Op het witte grindpad stond Sandra van Santen. Vandaag was het twee jaar gele den, dat ze hier ook had gestaan. Toen hadden haar ogen, gesluierd door tranen, niets gezien. Nu rustten haar blikken op de een voudige witte steen met de simpele let ters „Yvonne van Santen 15 jaar". Een heel drama was in die woorden vervat!, Sandra bukte zich, schikte de takken van de bloeiende rozelaar. Ze stond heel stil nu. Haar mond was gesloten. En toch voerde ze 'n lang ge sprek met haar dochter, 't Was haar als stond ze weer voor haar, met haar vrolij ke grote ogen, haar blonde haar altijd in de war, jong, recht, vol levenslust en vrolijkheid. Ze hoorde weer haar stem „Keet geschoptstrafwerk gehad". On willekeurig glimlachte ze bij de herinne ring. Niemand wist dat ze dikwijls, wan neer ze ergens heen onderweg was, de stille laan inliep naar het kerkhof, waar ze met haar gedachten alleen was, waar ze sterk de verbondenheid voelde met haar kind, dat was heengegaan. Want hoezeer Sandra van Santen met al haar krachten zich inzette om te leven voor de levenden, ze bleef trouw aan de dode. En zei wist het met volkomen zekerheid: tot haar laatste snik zou ze Yvonne blij ven gedenkenbloemen in de knop gebroken, en vóór de ochtend van haar bloei vergaanweer kwam die smarte lijke zin haar in de gedachten. Verwonderd hoorde ze ae vogels zingen. Een nieuwsgierige mus moedig geworden nu die gestalte zo onbeweeglijk bleef, ging op de rand van de grafsteen zitten, wende het kopje van links naar rechts, een en al aktieve aandacht, fladderde dan druk-be- zig weer weg. Hoe zou Yvonne hiervan genoten heb- hen! Stilstaan moeder, niet bewegen-. kijk es!hoe dikwijls had ze zo 's win ters voor hel raam gestaan, haar beweeg lijkheid verstild tot roerloze aandacht, wanneer de spreeuwen, de roodborstjes, de mussen en de mezen druk bezig waren met het brood dat zij altijd strooide. Moeilijk maakte Sandra zich van deze stille plek los. Maar tegelijk realiseerde zij zich hoe langzamerhand deze geheime bedevaarten naar het graf van haar doch tertje van karakter waren veranderd. Vroeger kwam ze er kapot vandaan, moest zichzelf moeizaam overwinnen om weer iets van opgewektheid te tonen. Nu was er een glimlachende droefheid, veel meer de herinnering aan het levende kind dan aan dat arme, geknakte lichaam in dat witte bed. En op deze dag nu de zon scheen, was het alsof Yvonne's zonnige persoonlijkheid naast haar ging. Langzaam liep ze naast de paden, naar de stille kerkhoflaan. Och, wat was er al veranderd in die paar jaar! Ze dacht aan Olga. Voor het eerst was er weer blijdschap geweest in hun huis, toen Olga en Dick daar stonden en een stroom van mensen langs ging. Scherp, oplettend had ze hen aangezien, de be vangenheid opgemerkt, waarmee zij, de oude kennissen en vrienden, dit huis be traden waar de dood zo wreed had toe geslagen, trachtend de houding te vinden die van medeleven zowel als van vreugde getuigde. Zc had gezien hoe ze verwon derd, maar toch blij, haar groetten, wan neer ze haar weer zagen, stralend als van ouds. Ze wist wel dat enkelen het niet be grepen, en over haar oordeelden als een harde, oppervlakkige vrouw. Maar er wa ren er ook die lang haar hand hadden vastgehouden en in wier blikken ze kon voelen hoe de blijdschap, dat zij, Sandra van Santen, weer de wil om te leven her vonden had. O, wat waren er veel gekomen. Het leek wel of allen die dit huis der smart hadden gemeden, omdat ze niet wisten of ze daar nog welkom waren, de ge legenheid met beide handen hadden aan gegrepen om hun vriendschap en trouw te bewijzen. Dezelfde dominee die nauwe lijks uit zijn woorden had kunnen komen toen hij bij het graf van Yvonne stond, kwam thans blij zijn gelukwensen voegen bij die van zovele anderen. (Wordt vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 3