MIS - I Sip Sn W&m Mmarte «or PIEFFEIS WEU SCMTTEIMOWtt MOTORCROSS UITSTEKEND GESLAAGD BRADERIE WAS WEER DIK BEZOCHT De braderie door de burgemeester geopend Swiebertje en Bromsnor trokken een enorme belangstelling ?«-— - i f 1 Triomfale rondgang door het dorp Braderiekoningin ging driemaal op kraamvisite HOLTEN TELT ÉL HEEL WflT BRflDEBSEKINDJES t\ Verwoede strijd bij de junioren 250 cc Bromfietser over de kop Jennekesmarkt blijft spectaculair evenement voor de jeugd Zaterdag 7 augustus 1965 Met het doorknippen van een lint heeft onze burgervader, Mr. W. H. Enklaar, dinsdagmiddag de braderie, die deze week in de dorpskern gehouden wordt, offi cieel igeopend. De burgemeester was in gezelschap van zijn echtgenote, wethouder B. J. Vene klaas Slots ,en de loco-secretaris, de heer J. Vuuregge. In de Kerkstraat, waar de opening plaats vond werd het gezelschap begroet door leden van de braderiecom missie en werden korte toespraken gehouden. TIOLTENS NIEUWSBLAD klaar een boeket bloemen aan, waarna de burgemeester, met het doorknippen van het lint de braderie voor geopend ver klaarde. De voorzitter bracht nog dank aan zijn medeleden in het bijzonder aan de heer H. Klein Velderman, die de laat ste jaren veel tijd en moeite gegeven heeft voor het welslagen van dit dorps feest. Inmiddels was op Kalfstermansweide de ballonwedstrijd voor jeugd begonnen, waarbij ettelijke honderden ballonnen door de kinderen werden opgelaten, en verdrong men zich voor de grote feest- §r Mr. Enklaar verklaarde grote waarde ring te hebben voor het werk van de braderiecommissie, die ingezetenen en zomergasten meer dan tien jaar een feest- week met tal van evenementen geschon ken heeft, welke ver buiten de plaats be kendheid genieten. Het heeft daarbij wel eens aan de nodige medewerking ontbro ken maar men heeft toch doorgezet. De burgervader prees het in de commissie, dat zij, wanneer de uitkomsten niet zo gun stig waren, grote financiële risico's heeft durven nemen, waarvoor de leden hoof delijk aansprakelijk waren. Door het ont breken van de kramen van de plaatse lijke winkeliei's, heeft de braderie veel van haar oorspronkelijke opzet verloren. De burgemeester sloot daarbij aan bij de woorden van de voorzitter der braderie commissie, de heer Beijers, die er op wees dat men elf jaar geledén anders was be gonnen, dan nu de opzet is, maar dat de belangstelling en de vreugde, die zomer gasten en ingezetenen aan dit feest rond de oude dorpstoren beleven, eerder toe dan afgenomen is. Hij bood mevr. En- lA jS "S. JÊÈÈM&J-* De burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, ver richtte de officiële opening van de brade rie. Met de walky-talky in de hand houdt de burgemeester zijn toespraak. De 23-jarige Boy Pieffers, mede- firmant van het expeditiebedrijf van zijn vader, de heer H. Pieffers, aan de Larenseweg, is donderdagmiddag na een spannende kamp schutterskoning geworden van Holten. Met het 393ste schot dat deze mid dag gelost werd, velde hij ten slotte de houten vogel op de hoge mast op het terrein van de heer Hendrik ten Velde aan de Rijssenseweg. Onder luid gejuich van de meer dan vijftig schutters tuimelde het restant van de uit zeer hard hout ver vaardigde vogel ter aarde. 's Avonds maakte de nieuwe schutterskoning met zijn verloofde, de 22-jarige Diky Rietberg, dochter van het raadslid, de heer J. Rietberg, uit de Beuseberg, een triomfale tocht door Hollens straten, met de braderiekoningin, Tineke Jongedijk, bestuursleden van de Schietvereniging „De Eendracht" en leden van de braderie commissie, gezeten op een versierde Volkswagen Combi, en voorafgegaan door de muziekvereniging „H.M.W. Zij werden overal toegejuicht waar de stoet passeerde. In hotel Vosman had de voorzitter van de Braderiecommissie hem eerst de ver sierselen (de zilveren plaat met elf zilve ren medailles, welke bij dit koningschap behorenomgehangen. Na de terugkeer had in de zaal van hotel Vosman de officiële huldiging plaats, waarbij de prijzen werden uitge reikt aan de verschillende schutters, die een aandeel hadden in het demonteren van de vogel. De prijs voor de koning be stond uit honderd gulden, voor het neer halen van de romp. Voor de kop, de vleu gels en de staart werden resp. f25, f10 en f5 uitgekeerd. De heer Beijers maakte van deze gele genheid gebruik om o.m. de schietvereni ging, de muziek, de politie en de Brade riecommissie te bedanken voor hetgeen zij hebben bijgedragen in het welslagen van de Braderie 1965. Er werd nog het woord gevoerd door de heer Joh. van Geenhuizen, als voor zitter van de afd. Holten van de Nederl. J-agersvereniging, en door de heer A. Westerik, als voorzitter van de muziek vereniging. De schutterskoning liet daarna enkele vaatjes bier aanrukken om de dorstige kelen te laven, terwijl hem inmiddels vele bekenden en vrienden kwamen feliciteren. Het schuttersfeest, dat begunstigd werd door stralend zomerweer, werd geopend door de schutterskoning 'van 1964, de heer Gerrit Krieger, die het eerste schot loste. Na 115 schoten viel de kop door een kogel van H. J. Oolbekkink, A.Jzn. M. Vorkink uit de A. J. Goldsteinstraat nam na 64 schoten de staart voor zijn rekening; de linkervleugel viel na 70 schoten door de hand van F. J. Sluiter, Oranjestraat, en G. van den Bos uit de Burg. v. d. Boreh- straat liet na 44 schoten de rechtervleugel naar beneden komen. Er zou toen nog precies honderd keer geschoten moeten worden, voordat Boy Pieffers zich „schut terskoning 1965" kon noemen. De spanning, die op het laatst steeds groter werd, ontlaadde zich, zoals reeds gezegd, in een luid gejuich. De nieuwe koning had toen reeds vele handen te drukken. Hij nam deze gelukwensen glun derend in ontvangst, want tenslotte is 't toch wel een grote eer om zich voor een jaar schutterskoning te mogen noemen. tent om de voorstelling van Swiebertje en Bromsnor bij te kunnen wonen. Even dreigde er een complete chaos te ont staan, doordat er meer kinderen en ouderen gekomen waren dan de tent voor het goed volgen van de voorstelling, be vatten kon en iedereen toch naar bin nen wilde. Maar toen de beide populaire t.v.-artiesten, met Saartje, de burgemees ter en de freule op de planken kwamen en inmiddels ook tal van ouders en kin deren de tent weer verlaten hadden, werd het toch nog een mooie voorstelling. Van „De avonturen van Swiebertje" met Joop Doderer, als Swiebertje, Lou Geels als Bromsnor, Jetty Cantor als Saartje, Maar ten Kapteyn als „de burgemeester" en Sophia Franck als „de Freule" hebben de kinderen echt veel plezier gehad, dat bleek wel uit de enorme reacties uit de tent. Aan dit spel voor de jeugd ging een aardig goochelprogramma door de Ste- fani's vooraf. Veel kinderen hebben voor de missen van deze voorstelling troost gevonden in de draaimolen, in het braderietreintje en verder op de braderie. 's Avonds gingen de „brulfteneugers" rond langs de hotels, pensions en cam pings om de gasten uit te nodigen voor de boerenbruiloft van woensdagavond in Kalfstermansweide. In hun boerencos- tuum met „een reusken an de pette", had den ze veel bekijks en met het „neugen" een gewillig oor, één uitzondering daar gelaten. Oud-burgemeester Dapper (de heer J. Oosterkamp) en de secretaris-ambtenaar van bijstand (de heer Lieuwe Meinsma) ziet men hier in optima-forma. Drie baby's geboren tijdens de braderiedagen in Holten dat betekende drie bezoek jes van de braderiekoningin aan de gelukkige gezinnen waar een kleine geboren was. Tineke Jongedijk heeft zieh, vergezeld van haar onafscheidelijke paladijnen, de voorzitter en de penningmeester der braderiecommissie, de heren Beijers en Klein Velderman, op charmante wijze van haar taak gekweten. Het echtpaar J. Veenstra en L. H. Op de maandag j.l. te Rijssen gehou den veemarkt waren aangevoerd 19 run deren, 1012 varkens en 16 zeugen. De prijzen van vette koeien waren van f 4.10 tot f 4.30 per kg. slachtgewicht; pinken f850 tot f950 per stuk; drachtige zeugen f325 tot f385; biggen f62 tot f72. De handel in zeugen was rustig met dalende prijzen. Voor biggen bestond wei nig kooplust en de prijzen waren niet- prijshoudend. Veenstra-Wegstapel, Haarstraat 9, werd verblijd met de geboorte van een zoon Hermanus Johannes, in het gezin J. A. Schuppert-Kistemaker, Bessinkpasstraat 25, werd eveneens een jongen geboren, die de naam kreeg van Wolter Bert en bij de familie G. ter Harmsel, M. ter Harm- sel-Kalfsterman, Stationsstraat 2, werd een dochter geboren Hendrina Johanna, die het leven in zal gaan als Diny. De boorlingskes kregen een bon voor een aardig pakje, het gezin een boeket bloemen en de kraamvrouwen een pre sentje om te snoepen. Met grote hartelijkheid werd het bra deriekoninginnetje en haar beide metge zellen overal ontvangen. Er werden ge lukwensen uitgewisseld en het was over al te merken, dat men dit bezoek zeer op prijs stelde. Zo telt Holten al talloze braderiekindjes. Mén spreekt er in de gezinnen over als het braceriefeest weer op handen is. Voor dat het braderiekoninginnetje op kraambezoek ging bracht zij eerst een bezoek aan de standhouders op de bra derie. Dat is hoe moeilijk het voor de commissieleden uit hoofde van de be schikbare tijd ook is een /aste gewoon te geworden. Een gewoonte, die ook door de mensen, die met hun k-amen en in richtingen op de braderie staan, zeer wordt gewaardeerd, gezien de ongewoon gulle wijze waarop de brajeriekoningin wordt ontvangen en ontbaalc. Vanzelfsprekend had he: gekroonde koninginnetje veel bekijks bj haar rond gang over het braderieteriein, al was het 's middags nog lang niet zo druk als 's avonds. De extra-route hut het brade rietreintje werd zeer gewaaideerd, even als bezoek aan de electrische autotjes. De „motorcross Holten 1965" is zaterdag uitstekend geslaagd. Pluvius, had een dag vakantie genomen, er was veel publiek (en de renners konden zich op het prachtige, heuvelachtige cirfcuit uitleven. De beboste uitloper van de Zuurberg kreunde van het motorengebrul toen 's morgens bij de training en 's middags in de wedstrijden de kwartliters van start gingien ien de helling opvlogen. Vooral in deze 250 ce-klasse van junioren ien nieuwelingen kregen de toeschouwers waar voor hun geld, want er was een ver woede strijd te zien tussen de rivalen, die elkaar elders ook al zo vaak bekampt hebben. In de 50 cc-klasse ging het uiteraard wat minder spectaculair toe, maar hier ontspon zich vooral bij de junioren toch ook een aantrekkelijke strijd. Voor de nieuwelingen in deze klasse was het zeer geaccidenteerde terrein met de steile klimmen en diepe kuilen een bijna te zware opgave, zodat de spanning van het doorkomen der rijders hier veel minder was, maar ook deze jongens hebben zich gegeven voor wat zij waard waren en verdienen dan ook alle lof. In de wedstrijd van de junioren 250 cc, welke in drie manches verreden werd en waarmede het programma begon, toonde no. 38, Henny Rietman uit Doetinchem, zich een klasse apart Hij nam in alle drie manehes de kop en ging telkens na acht ronden als eerste door de finish. Zijn rijden was bijzonder stijlvol en hij gaf zijn naaste concurrenten, o.a. Tuin uit Amsterdam, P. van I-Ieugten uit Amersfoort, Veis uit Westendorp, dan ook geen schijn van kans om hem te pas seren. No. 181, Van Heugten, die in de eerste manche de eerste zes ronden op de derde plaats lag, achter 112, Tuin, kwam in de laatste ronde niet meer door. Hij moest wegens machinepech de strijd sta ken. De spannendste strijd werd hier vooral in de tweede manche geleverd in de mid dengroep door 68 Pedro Jansen uit Alme lo, 50 Luesink uit Zelhem, 108 Paul Jan sen uit Almelo en 36 Vruwink uit Holten. In de derde manche kwam Pedro Jansen er niet meer aan te pas. Het was toen no. 20, Hertgers uit Eefde, die zich na Veis en Tuin op de vierde plaats wist te handhaven. Bij de start kwam Fokkert uit Lemelerveld met zijn Maico in het pu bliek terecht, dat te ver was opgedrongen, maar het liep allemaal nog vrij goed af. Bij de junioren 50 cc, welke in twee manches reden, was het Arie Roessink uit Diepenheim, die de toon aangaf en was het no. 66, Dries Willems uit Holten, die van de vierde plaats in de eerste ron de sterk naar voren kwam en Roessink bedreigde. Hij eindigde in deze rit op een keurige tweede plaats. Bijzonder teleur stellend voor deze jonge rijder was het, dat hij door een defecte gaskabel in de tweede manche de strijd moest staken, nadat hij eerst nog naar de achtste plaats was opgeklommen. In het eindklassement werd hij toeh nog tiende. De strijd in de 250 cc nieuwelingen klasse werd een directe beslissing. No. 21, J. Schelf horst uit Almelo, nam direct de kop en een flinke voorsprong en nam zelfs een ronde op het gehele veld. Huls hof van Borculo, no. 8, en G. Oude Aven- huis uit Almelo, no. 10, streden hier een verwoede strijd om de 2e en 3e plaats, die door Hulshof in zijn voordeel beslist werd. Gerrit Brinks uit Holten, no. 20, leverde prachtig strijd door zich van de 7e plaats in de eerste ronde op te werken tot de 4e plaats in de 8e en eindronde. Aanstoot uit Holten deed het bijkans nog beter door van de 14e plaats op te klim men naar de 8e plaats. In de 50 cc-klasse nieuwelingen viel ook een directe beslissing. Er was in deze klas se, zoals reeds gezegd, weinig spectacu lairs te zien. De rijders draaiden met een vaste regelmaat hun rondjes, waarbij no. 15, Lenderink uit Zelhem, uiteindelijk de bloemen ten deel vielen, die de winnaars voor Hun ere-ronde kregen aangeboden. Zijn plaats- en teamgenoot no 8, G. Over- veld, werd 2e en Duitshof uit Harreveld, no. 6, kwam als 3e over de eindstreep. In zijn openingswoord voor de wedstrij den zei Dick Muller, voorzitter van de organisatiecommissie, dat na 18 jaar in samenwerking met de Braderiecommissie, in Holten weer een echte motorcross kon worden gehouden, waarbij hij de hoop uitsprak, dat dit een jaarlijks evenement zou worden. Jan Nikkels ontpopte zich als een uit stekend commentator, waardoor het pu bliek de wedstrijd beter kon volgen, en de 2e voorzitter Beijers bracht jury, pu bliek, renners en de landbouwers, die hun terreinen afstonden, alsmede de leden der organisatiecommissie, inzonderheid secre taris Henk Brinks, dank voor het welsla gen van deze cross. Van de zijde der KNMV waren aanwe zig de heren A. B. Wolsink van Hengelo (G.)sportcommissaris, J. H. Reidt van Utrecht en A. A. Marinussen van Dord recht als tijdwaarnemers en D. Boswin kel van Vriezenveen als commissaris wed strijd financiën. Enkele Holtenaren fun geerden als rondentellers. De uitslag eerste tien aankomenden was als volgt: Junioren 250 cc. 1 H. Rietman, Doetin chem; 2 Veis, Westendorp; 3 E. Eenink, Doetinchem; 4 B. J. Tuin, Amsterdam; 5 G. J. Luesink, Zelhem; 6 G. J. Hertgers, Eefde; 7 H. W. Vruwink, Holten; 8 G. J. Roosink, Rijssen; 9 Pedro Jansen, Alme lo; 10 M. Smit, Nieuwlande. Junioren 50 cc. 1 A. Roessink, Diepen heim; 2 H. de Jong, Doetinchem; 3 H. Rikkers, Zelhem; 4 A. F. Kloosterziel, Kampen; 5 A. D. Nijland, Rijssen; 6 H. Cents, Lettele; 7 A. J. ten Brinke, Rijs sen; 8 J. Hulsink, Wierden; 9 Dries Wil lems, Holten; 10 M. J. Vos, Wierden. Nieuwelingen 250 cc. G. H. Groot Tjooi- tink. Warnsveld; 2 A. Hulshof, Borculo; 3 G. Oude Avenhuis, Almelo; 4 G. W. Brinks, Holten; 5 H. J. Kuiper, Eefde; 6 R. v. d. Straat, Almelo; 7 K.'Bultink, Al melo; 8 A. Aanstoot, Holten; 9 P. Boot- sma, Amsterdam; 10 H. W. Rietberg, Hol ten. Nieuwelingen 50 cc. 1 G. J. Lenderink, Zelhem; 2 G. Overveld, Zelhem; 3 W. Duitshof, Harrev'eld; 4 A. G. Bussink, Varsseveld; 5 A. Vrieze, Zelhem; 6 b: Bellert, Zelhem; 7 G. H. Bellert, Zelhem; 8 Van Campen, Zelhem; 9 J. W. Tolkamp, Varsseveld; 10 L. Wensink, Sinderen. De 43-jarige bromfietsbestuurder Joh. Zengerink uit Hengelo is donderdagmid dag omstreeks 2 uur bij de afdaling van de steile helling op de toeristenweg over de Holterberg van de rijbaan in de zachte berm terecht gekomen en over de kop geslagen. Hij kreeg daarbij verwondingen in de rechterzijde en rechter elleboog en is per ziekenauto naar zijn woning ver voerd. Zijn 13-jarig zoontje Hans, dat bij hem op de duo zat, werd gewond aan de rechterknie en had zijn kleding stuk. De bromfiets werd bij deze valpartij be schadigd. Nadat voorgaande dagen over liet bezoek aan de Holtense braderie beslist niet te klagen viel, was de belangstelling donderdag enorm. Het hoogtepunt werd een tijdlang gevormd door de Jennekesmarkt, waarvoor honderden jongelui naar de dorpskern rond om de oude toren gekomen waren. Vanuit do radiowagen van de fa. Sanders, „it Goor, aan de voet van de toren, werd dit jeugdevenement geleid door de heren van de braderiecommissie. De Larense Schotsers verleenden, in hun ouderwets costuum, met leden van de braderiecommissie hun medewerking bij de verkoop van de nummers, die uiteindelijk tot het samenkomen van een viertal paren zou moeten leiden. Velen hadden de raad opgevolgd him nummer op een stok te steken of luidkeels af te roepen, opdat de corresponderende nummers geel voor de dames en rood voor de heren zo snel mogelijk gevonden zouden kunnen worden. De hiervoor uitgeloofde prijzen bedroe gen resp. ƒ50—, ƒ30,—, 20,— en /•10,voor het paar, dat zich in deze volgorde aan de radiowagen zou melden. Er heerste een enorme sfeer door al deze door elkaar krioelende jongens en meisjes en het duurde deze keer dan ook enorm lang voordat het eerste paar zich aan de radiowagen meldde. Het waren de 16-jarige Diny de Vries, Holterbroek 8 uit Holten en de 20-jarige Gerrit Nijland uit Diepenveen, die elkaar met hun nummer 840 gevonden hadden. Gerrit had alle braderiedagen al meege maakt en Diny die zo vlak bijwoont had dat zeker ook gedaan. Zij deelden de winst en kregen ieder vijf en twintig gulden. Of zij met deze centjes op zak ook een paar gebleven zijn gedurende de rest van de avond heeft zich aan onze waar neming onttrokken. Zij verlieten in elk geval in de meest opgewekte stemming de radio wagen. De 2e prijs werd gewonnen door de 13- jarige Jan Stam, Neerdorp 57 en de 14- jarige Kees ten Cate uit Rijssen. De ver kopers hadden blijkbaar gele kaarten aan mannelijke candidaten verkocht. Zij moch ten natuurlijk samen de beloofde 30,— in ontvangst nemen. Het derde paar dat zich meldde bestond uit de .19-jarige Pietje Bijma, een meisje uit het Friese Hijem en de heer W. Ooster kamp, gemeentebode van Markelo, die de twintig gulden kregen toegewezen. Het vierde paar is niet te voorschijn gekomen. Het duurde de jongelui te lang. Radio Sanders had allang weer de volle muziek ingeschakeld, die vele dorpsbe woners misschien wel een beetje al te hard in de oren getoeterd zal hebben, maar dat hoort nu eenmaal bij de braderie sfeer, die het zonder muziek niet doen kan. Het bleef nog lang zeer druk in de dorpskom, waarbij de gezelligheid zich allengs beperkte tot de hotels, café's en de dansgelegenheid, in Amicitia. Wij hebben de indruk, dat de standhou ders en vermaaksexploitanten wel goede zaken gedaan hebben. Zaterdagavond wordt de braderie be sloten met een grote dans- en showavond in de tent op Kalfstermansweide en daarna zal men weer een jaar moeten wachten of de uit acht personen bestaan de braderiecommissie de moed zal kunnen opbrengen dit werk, dat een enorme voorbereiding vraagt, opnieuw te begin nen.

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 2