AGENDA burgerlijke Tineke Jongedijk braderiekoningin 1965 Een gezellige Boerenbruiloft gaf veel ontspanning en vermaak V.V.V.-VAKANTIEPROGRAMMA Tegen bermpaal gereden Vakantie redactie ZaterHag 7 augustus 1965 No. 31 Jaargang 19 LTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 2,per kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad te Holten. Telefoon 05J/83 -123 Jf Adv.-prijs 1—15 mm. (d contant) f 8,Iedere mm. meer 0,12 De 17-jarige Tineke Jongedijk is maandagavond braderiekoningin geworden. Zij werd door veertien zomergasten uitverkoren om deze titel tot de volgende braderie te voeren. Tineke is sedert anderhalf jaar werkzaam in hotel Holterman. Zij is geen Holtense van orgine maar afkomstig uit Makkinga in zuid oost Friesland, waar zij de lagere school bezocht. Haar mulo-diploma behaalde zij in Oosterwolde. Een aanstaand schoonzusje werkte in hotel Holterman en toen deze met haar broer in het huwelijk trad, kwam zij de opengevallen plaats innemen. Er ging een luid gejuich op uit de talrijke toeschouwers toen de beslissing van de jury bekend gemaakt werd. Jongens achter op het podium hadden al geprobeerd met luid geroep de jury te overtuigen, dat nummertje zes het worden moest en zo werd de uitslag ook. De verkiezing ging niet veel anders dan voorgaande jaren. De Holtense meis jes lieten zich door de braderiecommissie, de heer Beijers, niet naar het verlichte podium praten, maar deze had onder het publiek een goede helper, de heer Wan- sink, die zijn pappenheimers kende, en een tiental meisjes toch wel bereid vond zich naar het podium te laten brengen, waai de verkiezing moest plaatsvinden. Het waren naar de volgorde van de num mers die hen werden uitgereikt Wiesje Hospers, Janny Slot, Joke van den Bos, Hendrikje Elbersen, Jennie Bekman-Bos, Tineke Jongedijk, Gerrie Paalman, Bertha Ebrecht, Dinie Schippers en Jellie van der Woude. Zij kregen als troostprijs van de penningmeester van de braderiecommis sie, de heer Klein Velderman, een doos bonbons. Aangezien Willemien Dolman met va kantie was, kon zij als braderiekoningin van 1964, niet de kroning van de nieuwe koningin verrichten. Dat geschiedde, net als elf jaar geleden, door de heer Beijers, die Tineke Jongedijk gelukwenste en haar onder luid gejuich het kroontje op het hoofd zette. Zij kreeg van de braderiecom missie en later ook van anderen bloemen aangeboden, terwijl zij in de grote tent, waar gezellig gedanst werd. door velen werd gefeliciteerd. Het publiek kreeg deze avond twee maal folklore voorgeschoteld, die vooral bij de vele zomergasten, gehoord het spontaan applaus, bijzonder in de smaak vielen. Eerst gaf het leuke kindergroepje van de Markelose boerendansers op het podium een aantal ouderwetse spelletjes Tineke Jongedijk werd braderiekoningin 1965. Hier Ls het moment dat zij als zodanig gekroond zal worden. en dansjes te zien: ,,'k moet dwalen", „Er liep een meisje langs de straat" en de „Hendrikusman", waarbij de jongens en meisjes uit de weide mochten meedansen. Ook het kettingbreien en de Haoksebar- gen oogstten een dankbaar applaus. Het is een bijzonder aardig groepje in de kleurrijke ouderwetse kledij met de witte klompjes. De heer A. J. Sligman gaf een korte toelichting, de heer H. H. J. Berend- sen, was de harmonicaspeler en mevr. Klein Velderman kwam mee als begeleid ster. Daarna kwamen de Larense Schotsers op het podium, die onder de tonen van Jenske van de Kuper's harmonica tal van oude dansen demonstreerden. De Berliner Polka, Lucia Wals, Riepe garste, de Rozen- wals, Smiet oe wief weg en de Kruispolka, waren enkele van de dansen, die de wit geschuurde klompen over de podiumvloer lieten dansen. In de pauze tussen de dan sen bracht de muziekvereniging H.M.V., die met haar drumband een rondgang door het dorp had gemaakt nog een vro lijke mars ten gehore, die de sfeer op de feestweide verhoogde. Na het optreden van de Larense Schot sers, die op zondag, 8 augustus in Laren als gastheren en gastvrouwen optreden van het internationaal folkloristisch festi val, dat daar gehouden -wordt, vond de verkiezing van de braderiekoningin plaats en konden de fotografen hun werk doen om dit op de gevoelige plaat vast te leggen. Met een ouderwetse trouwpartij en een grote boerenbruiloft zijn Jan Hendrik Ekelman en Harmina Hengeveld woensdagavond in de echt verbonden, zoals dat in stadhuistaal heet. Men had in Holten in de grote tent op de Kalfstermansweide de klok even 128 jaar terug gedraaid en als huwelijksdatum in de akte vermeld „den vierden van Oogstmaand des jaars éénduizend achttienhonderd zevenendertig". Op die datum compareerden voor oud burgemeester Berend Willem Dapper, waarnemende de werkzaamheden van publieken ambtenaar des Burgerlijken Staats, het voornoemde bruidspaar, wier namen wij de lezer ook wel verklappen mogen. Het waren Gerrit Brinks en zijn echtgenote Bertha Jansen, die in deze, door de toneelclub O.C.H. op verzoek van de braderiecommissie in scène gezette ouderwetse boerenbruiloft als bruid en bruidegom fungeerden. Een daverend applaus steeg op toen oud-burgemeester Dapper de heer J. Oosterkamp - het huwelijk had vol trokken en de secretaris-ambtenaar de heer Lieuwe Meinsma de akte had voorgelezen. Na de huwelijksplechtigheid overhan digde de zesjarige Annelies Wierbos aan de bruidegom de prachtige met roosjes en strikjes versierde bruidspijp met het opzeggen van het volgende gedichtje: „Wi'j brengt oe now de piepe, tabak zit d'r al in en awwe oe straks zeet rook'n, dan hewwet noar de zin. Een reuske aan de köpkes, dat heurt d'r toch ook bi'j, zie zo, noew kuj oe redd'n want die krie'j jao van mi'j. Het werd een gezellig feest in de tent, waaraan de Larense Schotsers en de Boerenkapel „Dc Hutentuuters" uit Hol ten hun medewerking verleenden. Boe rendansen en vrolijke muziek wisselden elkaar af. Even voor de trouwplechtigheid gaf de heer Beijers daarop een korte toe lichting. De voltrekking vond plaats on- Wij roepen de vreemdelingen die in onze gemeente hun vakantie doorbrengen een hartelijk welkom toe en wijzen hen gaarne op de volgende evenementen in het V.V.V.-vakantieprogramma. Hotel- en pensionhouders, beheerders der bun- galowbedrijven en allen, die gasten op bezoek hebben, wordt verzocht, aan dit programma bekendheid te geven. SPRINGCONCOURS Zaterdag, 7 aug., 13.30 uur, worden op een groot terrein van het Erve „Twenhaar" aan de Rijssenseweg de provinciale kampioenschappen verreden van de landelijke rijverenigingen in Overijssel aangesloten bij de Kon. Federatie van L.R.V.'s, nadat daaraan eerst 's morgens de dressuurproeven zijn voorafgegaan. Men krijgt hier het neusje van de zalm te zien van de landelijke ruitersport. Een hippisch festijn met edele dieren, die het jaar door het gewone werk op de boer derij verrichten, maar over uitstekende dressuur- en springcapaciteiten beschikken. Men zie de aankondiging in dit blad en de raambiljetten. DANS- EN SHOWAVOND Zaterdag 7 aug. plm. 20 uur wordt ter sluiting van de Braderieweek in een grote tent op Kalfstermansweide aan de Stationsstraat een teenagerbal alias grote dans en showavond gegeven met medewerking van „The Rocking Drifters". Er staat een prachtige gesloten tent met houten wanden, nieuwste aanwinst van onze oud-plaatsgenoot de heer K. ter Horst te Ommen. POPULAIR CONCERT HJVI.V. Maandag, 9 augustus, 20.00 uur, concert van H.M.V. op het kampeerterrein „De Holterberg" van de heer L. Veneklaas in de Look. Onze muziekvereniging zet hier mede de reeks van concerten voort, die ook op enkele bungalowkampen zijn gege ven. BEZOEK AAN KAASBOERDERIJ Dinsdag 10 aug., tussen 7 en 8 uur 's avonds, zal een bezoek gebracht worden aan de boerderij van de familie Cats in de Beuseberg. Het is het enige zelfkazende bedrijf in de verre omgeving en de bewoners zullen daarover en over hun verdere land bouwbedrijf bij hun rondleiding iets vertellen, dat velen zal interesseren. De leiding van deze excursie berust bij de administrateur van de V.V.V., de heer Kers, aan wiens bureau bij het spoorwegviaduct men zich zo spoedig mogelijk voor deelname moet opgeven, telefoon 1533. De kosten bedragen f 1,per persoon, ook voor kinderen. Men ontvangt een kleine attentie in de vorm van een zakje met verschillende kaassoorten, om te proeven. VVV HOLTERBERGRIT Woesdag, II aug., 14 uur wordt bij voldoende deelname de bekende VW-autobus- bustocht georganiseerd over de Holterberg, Haarlerberg, Nijverdalse berg met prachtige vergezichten over Salland en Twiente. De kosten bedragen f 1,75 en men moet zich zo spoedig mogelijk opgeven bij het WV-informatiekantoor Gaardenstraat, hoek Dorpsstraat. Tel. 1533. De tocht duurt van pl.m. 25.00 uur. De administrateur gaat mee voor explicatie. DEMONSTRATIE OUDERWETSE DANSEN Woensdag, 11 aug., 20.00 uur, geeft de folkloristische dansgroep „De Larense Schot sers" een demonstratie van ouderwetse dansen op het kleurrijk verlichte podium in Kalfstermansweide. Er zal een kleine entree gevraagd worden ter dekking van de onkosten. OP ZOEK NAAR WILD Donderdag 12 aug., v.m. 6 uur: „Op zoek naar wild", een vroege wandeling, onder leiding, door de bossen in de omgeving van Holten. Vertrek 6 uur van VVV-kantoor. Kosten voor volwassenen f 1,Geen deelname voor kinderen beneden 10 jaar. Opgave vóór woensdagavond bij het VW-bureau. De tocht gaat alleen door bij vol doende deelname en droog weer. Kans om reewild te ontmoeten is niet uitgesloten. NATUUR-HISTORISCH MUSEUM HOLTERBERG Vrijdag 13 aug., en vervolgens elke vrijdagavond, telkens om 8 uur, wordt in het Natuur-Historisch Museum „Piet Bos" op de Holterberg een rondleiding gehouden door de eigenaar Kees Bos. De heer Bos is een gezellig en deskundig causeur. Hij vertelt de bezoekers zeer interessante dingen over de fauna van de Holterberg en omgeving. Het museum is van een bijzondere bekoring. TOURINGCARTOCHTEN De O.A.D. organiseert wekelijks verschillende dagtochten naar toeristencentra en andere plaatsen in ons land als Amsterdam-Schiphol, Hondsrug-Emmen en Valken burg, en naar Duitsland als Sauerland, Königswinter, Tecklenburg, Bad-Rothenfeld enz. Ook goedkope dagkaarten op de dienstlijnen. Inlichtingen hierover worden gaarne verstrekt door het bureau van de V.V.V. (telef. 1533) of door het O.A.D.-kantoor (telef. 1241). KOPJE KOFFIE NA DE KERKDIENST Evenals dit het vorige jaar gedurende het vakantieseizoen gebruikelijk was, zal de zomergasten na de tweede kerkdienst in de Herv. Kerk gelegenheid worden ge boden in het gebouw Irene een kopje koffie te drinken en kennis te maken met de dienstdoende predikant. De kerkeraad der Herv. Gemeente nodigt derhalve allen, die hier met vakantie vertoeven, gaarne uit na het bijwonen van de tweede kerk dienst, die om 10.15 uur begint, naar Irene te komen. Het gebouw Irene bevindt zich op korte afstand van het kerkgebouw. Van deze gelegenheid wordt elk seizoen een druk gebruik gemaakt. Schotsers werd ook door tal van de aan wezigen meegedanst, tot groot vermaak van hen, die om de dansvloer waren ge schaard. De trouwpartij was begonnen met het overbrengen van de „broedskoo" door de „nood-noabers", J. Krikkink en Alb. Schippers, die bij de boerenleenbank en Het „meuten" van de broedswagen, waarin het jonje paar Jan Hendrik Ekel man en Harmina Hengevelde, die men naast elkaar in de kleedwagen ziet. der de Code Napoleon, waarmede op 1 maart 1811 de burgerlijke stand in Neder land werd ingevoerd en die op 1 October 1838 vervangen werd door het tegenwoor dige Burger-lijk Wetboek. Hij besprak in het kort enkele oude gebruiken. Tijdens de polonaise, waaraan de meeste „bruiloftsgasten-toeschouwers" deelnamen, ging het jonge paar op de stoelen de lucht in en speelde de boeren kapel het „Lang zullen zij leven, tot in de gloria". De „Hoaksebargen" van de Larense de zuivelfabriek werden „anneholen", waarbij het glas rondging en met het z.g. „meutei" van de „broedswagens", de kleedwagens met het bruidspaar, de fa milieleden m verwanten, waarbij ook de fles te voorschijn kwam. Bijzonder aar dige momerten, die door velen werden gadegeslagm, gefilmd en gefotografeerd. In de tait ontvingen alle bezoekers een kop ktffie met koek, resp. aange boden dooi de fa. K. ten Have en Bus- sink's Kon Deventerkoekfabriek, te De venter. In de nacht van zaterdag op zondag is de 17-jarige G. J. P. uit Rijssen bewuste loos langs de Rijssenseweg aangetroffen ter hoogte van de Otler. Voorbijgangers dachten, dat hij dood was, maar dat bleek bij nader onderzoek niet het geval. Hij was met zijn bromfiets tegen een berm- paal opgereden. Dokter Rietdijk uit Hol ten, die de eerste hulp verleende, consta teerde een zware hersenschudding en vermoedelijk een kniefractuur. Hij liet de jongeman per ziekenauto naar zijn woning vervoeren. Het ongeluk moet op weg naar huis ongeveer tussen één uur en half twee gebeurd zijn. PRAKTIJK BOEKHOUDEN De heer F. H. Klein Horstman te Hol ten slaagde te Deventer voor het diploma Praktijk-Boekhouden. Gevonden: Bruine portemonnee (met inh.); nylon damesregenjas; rijwieltas (met inh.); fietssleutel; huissleutel; re genpak; dameshandschoen; lederen porte monnee (m. inh.); damesparaplu; snel binder; fototoestel. Aan komen lopen: Boxer (reu). Aan komen vliegen: Tortelduif. Verloren: Heren portemonnee (m. inh.); kinderschoentje; auto-wieldop; mand groente; zakboekje; rijwieltas; ny lon regenjas; dames paraplu; sigaretten aansteker; dameshorloge; dames porte monnee (m. inh.); kinderbril; portemon nee (m. inh.); paraplu; damesbril. Inlichtingen dagelijks aan het Politie bureau te Holten van 8-22 uur, tel. 1352, doch niet tussen 13-14 uur. Onze hoofdredacteur, de heer Beijers, zal van 8 tot en met 21 augustus a.s. we gens vakantie afwezig zijn. Redactie en correspondentschap worden waargeno men door de heer J. Wiggers, tel. 1356, de advertentie-afdeling door de heer G. H. Kers, tel. 1533. Zaterdag 7 aug. 13.30 u. Erve „Twenhaar", Rijssenseweg, Provinciale Kampioen schappen Landelijke Rijverenigingen. Zondag, 8 aug., 20.00 uur Bezinningsavond in tent op Kalfstermansweide. Spreker: ds Jac. de Vries (zie adv.) Zondag 8 aug. Groot int. folkloristisch festival te Laren (Gld). Zondag 8 aug., 19 uur, Groot Festival Bal in café Stegeman te Laren (zie adv.). Maandag 9 aug. - zaterdag 14 aug. Metalu Holten N.V., Kolweg, wegens vakantie gesloten (zie adv.). 9, 10 en 11 aug. Kledinghuis Beltman ge sloten. (Zie adv.). Maandag 9 t./m. zaterdag 14 augustus fa. J. W. Dollekamp en Zn., Oranjestraat 69 wegens vakantie gesloten (zie adv.). Maandag 9 tot dinsdag 17 aug., fa. E. J. Westerik, Larenseweg wegens vakantie gesloten (zie adv.). Woensdag 11 aug., plm. 20 uur, Demon stratie van de folkloristische dansgroep „De Larense Schotsers" in Kalfster mansweide. (Zie V.V.V.-programma). Maandag 16 t./m. zaterdag 21 aug. fa. W. ten Brinke, Goor, wegens vakantie ge sloten. (Zie adv.). Maandag 16 t./m. zaterdag 21 aug. fa. J. G. P. Muller, Dorpsstraat 61, wegens vakantie gesloten. (Zie adv.). Maandag 23 aug. en dinsdag 24 aug. School- en Volksfeest te Dijkerhoek. Dinsdag, 31 aug., 19 - 20 uur Aangifte middenstandscursus in Ulo-school. Woensdag 18 aug., 's avonds 8 uur in de Geref. kerk orgelconcert door Wim Jan sen. Medewerking zal verder worden verleend door Riek Bolink-Landeweerd, sopraan en Jo Plomp, piano. In verband met de vele zomergasten hebben wij de evenementen in de omlig gende plaatsen, die in ons blad worden aangekondigd, ook in de agenda opge nomen. Zondag 8 augustus 1965 Ned. Herv. Kerk: 8.30 en 10.15 uur ds v. d. Steen van Schiedam. Twenhaarsveld: 10.45 uur Interkerkelijke kampdienst. Dijkerhoek: Bethanië 9.30 uur ds Coen- raad van Den Haag. Geref. Kerk: 8.30, 10 en 15 uur ds Dragt van Haren. In alle diensten is het ene offer voor de kerk. Bij de uitgang collecte voor Eigen Kerkbouw. R.K. Kerkdienst: Zondag om 9 uur in het gymnastieklokaal (ing. Larense weg). Twenhaarsveld: 12 uur Kampdienst. Zondagdienst dierenartsen: zaterdag 7 aug. en zondag 8 augustus de heer War- rink, Noordenbergstraat 19, tel. 1803. HOLTEN Geboren: Dirk, zv. J. W. Wegstapel en H. H. Slijkhuis, Larenseweg 31. Chris tina Hendrina Gerda, dv. G. J. Slag en N. Arfman, Holterbroek 47. Hermanus Johannes, zv. J. W. Veenstra en L. H. Wegstapel, Haarstraat 9. Hendrina Jo hanna, dv. G. ter Harmsel en M. W. Kalf- sterman, Stationsstraat 2. Ondertrouwd: W. G. Markvoort, 22 jr, Bathmen en B. J. M. Markvoort, 23 jr, Holterbroek 95. H. J. Wansink, 25 jr, Dorpsstraat 39 en J. H. Dollekamp, 23 jr, Markelo. A. Goosen, 27 jr, Rijssen en W. Lodeweges, 24 jr, Burg. v. d. Borch- straat 17. Overleden: J. Pinkert, wv. G. Aijtink, 82 jr, Dijkerhoek 89. Overleden te De venter: D. B. Hakkert, e.v. H. J. Aan stoot, 35 jr, Diessenplasstraat 3. W. Hekkert e.v. H. J. Overmeen, 25 jr, Hol terbroek 38. BEVOLKING Ingekomen: J. M. Wansink, v. Wage- ningen naar Dorpsstraat 17. H. Krom mendijk en gezin, v. Monnickendam n. Kosterspad 7. Vertrokken: Mevr. L. H. Hartman- Nijenhuis v. Gaardenstraat 7 naar Die penveen H. Vreeman, van Beuseberg 25 naar Deventer. P. Talma en gezin, v. Bessinkpasstraat 12 naar Woerden.

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 1