Landelijke ruiters dingen om Provinciaal Kampioenschap @p uw eigen S plaats Meer dan twintig rijverenigingen met phn. tweehonderdvijftig paarden Motor botste op auto Bekroonde dia Middenstandsdiploma Padvinders gaan kamperen Jonge Nederlanders terug uit de Verenigde Staten Slachtoffers van verkeersongeluk ten grave gedragen Diploma-zwemmen Holtense jongens draaiden best in Rijssense vijfdaagse Trots Toon dat dan ook in uw j! waardering J J voor uw eigen plaatselijke j[ krant 1 f öe eerste viool Zaterdag 31 juli 1965 HOLTENS NIEUWSBLAD Zaterdag 7 augustus zal Holten in het teken staan van de landelijke rui tersport. De Land. Rijvereniging „De Bergruiters" organiseert dit jaar in onze landelijke mooie dreven de Provinciale Kampioenschappen, waarbij candidaten moeten worden aangewezen, welke binnenkort op het hoogste niveau de Overijsselse kleuren hebben te verdedigen in de strijd om het Landskampioenschap. Dat de Holtenaren deze organisatie op zich hebben genomen zal wel niet vreemd zijn aan het feit, dat het in Holten momenteel hoog-seizoen is wat het vreemdelingenbezoek betreft en dat men hoopt, dat vele zomergasten, die altijd sterk geïnteresseerd blijken te zijn voor de ruitersport, in grote getale de verrichtingen van de een en twintig deelnemende rijverenigingen uit de provincie Overijssel zullen komen gade slaan. Dit hippisch evenement is er een van de eerste orde waarvoor ook onge twijfeld de Holtenaren flinke belangstelling zullen tonen. De edele viervoeter heeft op een groot aantal bedrijven plaats moeten maken voor de tractor. We zullen ons niet vermoeien met de vraag of dit wel altijd rendabel of nodig was. Wel weten we zeker dat het paardook al verdween het van tal van bedrijven ergens een plekje kreeg gereserveerd in het hart van de verkoperdie er zulke beste herinneringen aan be waart uit vroeger jaren. ERVE „TWENHAAR" De provinciale kampioenswedstrijden worden gehouden op de grote weide van het erve „Twenhaar" aan de Rijssense- straat, in de onmiddelijke nabijheid van het natuurbad „Twenhaarsveld". Landelijke rijverenigingen uit Markelo, Almelo, Wierden, Wijhe, Zwollerkerspel, Olst, Hardenberg, Lonneker, Hellendoorn, Kampen, Noord Oostpolder, Delden, Bath- men, Avereest, Dalfsen, Vriezenveen, V'roömshoop, Diepenveen, Heino, Diepen- heim en uit Holten zelf zullen elkaar in de morgenuren naar de kroon steken in de individuele dressuur en dressuurproeven, voor acht en viertallen in de klassen L, M en Z. Bij deze dressuurproeven valt voor in siders iets essentieels van de ruitersport te beleven, voor leken zijn deze program ma onderdelen minder interessant en aan trekkelijk. Hun belangstelling zal meer uitgaan naar het middagprogramma, dat om half twee begint met een grote parade (plm. 250 paarden) onder leiding van de heer H. Beldman, instructeur van de organise rende vereniging. SPRINGCONCOURS Na de parade heeft de keuring plaats van landbouwrijpaarden met aanslui tend het springconcours L. Voor dit De 20-jarige dienstplichtige L. G. ter j Beest uit de Beuseberg kwam zater- - dagavond omstreeks zes uur met zijn mo- I tor aan het begin van de Beusebergerweg i frontaal in botsing met een personenauto i bestuurd door de heer A. Teeselink, even eens uit deze buurtschap. Met o.a. een schouderblad- en ribfractuur werd hij per ziekenauto naar het St. Geertruiden Zie kenhuis in Deventer vervoerd. Auto en motor werden flink beschadigd. Het uitzicht is ter plaatse, door het te velde staande graan, zeer beperkt. De motorrijder heeft inmiddels het zieken huis kunnen verlaten. Hij was niet in het bezit van een rijbewijs. Ter gelegenheid van het bloemencorso te Lisse was door „de Stichting ter be vordering van de amateur-fotografie" een fotowedstrijd georganiseerd. Onze plaats- genote mej. J. H. Wolters, onderwijzeres aan de o.l. dorpsschool, zag een van haar kleurendia's bekroond met een vijfde prijs, zijnde een foto-waardebon. Een op merkelijke prestatie, omdat er duizenden dia's werden ingezonden. De heren G. J. Nijkamp, Okkenbroek, J. A. Podt, Borkeld, .J. W. Schorfhaar, Ligtenberg en mej. M. Bronsvoort te Dijkerhoek slaagden te Deventer voor het middenstandsdiploma, na daarvoor opgeleid te zijn door een cursus, welke door de ulo-leraren alhier werd gegeven. springconcours hadden in totaal 83 ama zones en ruiters ingeschreven, 's Morgens had bij het z.g.n. „voorspringen" een se lectie plaats en aan het middagprogram ma kan alleen worden deelgenomen door die ruiters die 's morgens foutloos rond kwamen en mogelijk kan dit aantal zo groot zijn dat een nog scherpere selectie zal moeten plaats hebben waarbij de waardering voor zit en stijl etc. de door slag zullen geven. GROOT EVENEMENT Het grote evenerhent van deze middag zal worden gevormd door het kampioen schap springen in de klasse M en Z. waar aan door resp. 25 en 16 amazones zal wor den deelgenomen. Voor de Bergruiters komen in het M- springen uit Jan Jacob ter Horst met Onder zeer grote belangstelling zijn vrijdagmiddag de slachtoffers van het tragisch verkeersongeluk op de Raalter- weg naar hun laatste rustplaats gebracht. Behalve de naaste familieleden en ver wanten waren velen naar de kerk en de nieuwe begraafplaats gekomen om de overledenen de laatste eer te bewijzen. Onder leiding van Ds J. H. Israël had in de Hervormde kerk een plechtige rouw dienst en uitvaart plaats. Hier stonden voor de kansel de kisten, bedolven onder een schat van bloemen, opgesteld. Links van de preekstoel mevr. Dicky Paalman- Scheperman, rechts Jan Scheperman en in het midden het kleine kistje met de stoffelijke resten van de tweejarige Bert je Paalman. Na votum en zegen werd door de geheel gevulde kerk gezongen de verzen 1 en 3 van Psalm 130. Ds Israël had aan de hand van Jesaja 9, le deel le vers, als tekstwoord gekozen „Een volk dat in de duisternis wandelt ziet een groot Licht". In zijn toespraak tot familie en gemeente wees hij er op, dat er geen antwoord is op de vraag van het „waarom" dit ontzettend ongeluk gebeu ren moest, dat dfie families in diepe rouw dompelde. Heel de gemeente voelde zich [als verslagen bij het bekend worden van dit vreselijk gebeuren. Hij stelde het gebeurde in het licht van 'de' bijbel en sprak woorden van deelne ming en troost tot de familie van de slachtoffers en de verloofde van Jan Sche lperman. Na het zingen van gezang 178 de verzen 7 en 8 en dankgebed, werden on der tonen van het kerkorgel, de stoffelijke resten uitgedragen door de buren van de families Paalman en Scheperman en door Welpen van „De Waardenborchgroep" zullen deelnemen aan het welpenkamp. dat van zaterdag 7 aug. t.m. woensdag 11 aug. a.s. te Lochem wordt gehouden. De verkenners gaan van donderdag 12 augustus t.m. zaterdag 21 aug. naar een zomerkamp op het eiland Terschelling. De voorbereidingen zijn in volle gang onder leiding van öubaas P. Rijnsaardt. Verschillende ouders hebben hun auto's beschikbaar gesteld om de jongens te vervoeren. Er komt bij zo'n deelname aan een kampement heel wat kijken, maar men hoopt alles op tijd gereed te hebben. „Sonja" en Teun Beldman Jr. met „Du kaat", terwijl op de lijst van „Springen- zwaarparcours" alleen de naam voor komt van Jan Müller met „Johnny". Aan het springen „Z" zal o.a. ook wor dendeelgenomen door de bekende ama zone Gerda Roerink uit Lonneker met het paard „Top Row", waarmee zij op 1 augustus 1959 te Holten in de klasse sprin gen „M" kampioene van Overijssel werd. Voor de verschillende onderdelen zijn tal van fraaie prijzen beschikbaar gesteld in de vorm van bekers, plaquettes, me dailles en geldprijzen. De jury, die de verschillende prestaties zal beoordelen bestaat uit de volgende personen: Mevi*. N. Voorsluys-Oskam, Oud-Leusden; mevr. Mensink-Kooy, Winterswijk; mevr. P. W. de Jong-de Leeuw, Dordrecht; H. J. Mensink, Winterswijk; B. Mensink, Win terswijk; J. Hoogland, Zeddam; A. Vos, Staphorst; G. Lommers, Staphorst; R. Ho- genkamp, De Wijk; R. van Bezoen, IJ- horst; J. ten Have, Pesse; B. Waninge, Pesse; N. A. den Ouden, Alblasserdam; J. Munters, Oudemolen; W. Breukink, Brummen; B. Lievestroo, Almelo; E. Rot- tink, Olst; F. Harmsen, Almen; A. Kru- kerink, Borculo; ir. J. Joosting, Almen; M. Buyserd, Apeldoorn; G. W. Gerritsen, Brummen. De heer P. A. Voorsluys te Oud-Leus den zal als vertegenwoordiger van de Kon. Ned. Federatie van Landelijke Rij verenigingen de kampioenswedstrijden bijwonen. de patroons en collega's van Jan Scheper man. Aan de geopende groeve, waar drie kisten naast elkaar stonden opgesteld, sprak ds rIsraël een geestelijk woord naar aanlei ding van Openbaringen 21. Velen namen hier afscheid van de diep bedroefde families, terwijl deze nog in het gebouw Irene met hun verwanten sa men kwamen. Vorige week dinsdag (20 juli) ontving president Johnson 3000 jongens en meis jes uit ruim 60 landen op 't Witte Huis. Voor hen was dit de bekroning van een bustocht van 4 wekën door de Verenigde Staten, die zelf weer de afsluiting was van een verblijf van een jaar in een Ame rikaans gezin. De Amerikaanse president spoorde in zijn speech de jongelui aan tot progressief denken. Hij wees hen er op dat de voortdurende drang tot het aanbrengen van verbeteringen gezorgd heeft voor de vitaliteit van het huidige Amerika. De American Field Service, die deze jongelui in staat gesteld had het Amerikaanse leven van dichtbij te leren kennen, achtte de president zeer belangrijk voor de verbreiding van deze geest over de wereld. 900 van bovengenoemde „A.F.S.ers" zul len maandag a.s. aan boord van het s.s. Rijndam in Rotterdam aankomen, waar onder 64 Nederlandse jongens en meis jes. Voor hen betekent dat het einde van een grandioos jaar, waarin zij vol ledig zijn opgenomen in (hun) Ame rikaanse familie en leerling zijn geweest aan een High School. De American Field Service, opgericht als vrijwillige ambulancedienst in 1914, begon na haar activiteiten in de tweede wereldoorlog in 1947 met het verlenen van beurzen aan jongeren van 16 tot 18 jaar. Thans hebben ruim 19000 jongeren de gelegenheid gekregen nader kennis te maken met Amerika. Een dag later, op 3 augustus, vertrekt het s.s. Grote Beer naar New York met aan boord een nieuwe groep gelukkigen uit Nederland,, de meeste andere West- Europese landen en bovendien uit Jor danië, ISaoedi-Arabië, Madagaskar, Af ghanistan en Ethiopië. In het 'natuurbad „Twenhaarsveld" werd vrijdagmorgen voor de eerste keer in dit seizoen diploma-zwemmen afgeno men door de chef-zwemmeester, de heer G. van Lemel. Als vertegenwoordiger van de kring Twente-IJsselstreek van de Kon. Ned. Zwembond (KNZB) was aan wezig de heer J. I-Iageraats uit Almelo. Van de 47 candidaten slaagden er 42. De geslaagden waren: Diploma 5 (jongens)G. J. Wissink te Holten. Diploma 3 (meisjes): E. M. van Wal- sum en A. Gr. Nibbelink te Bathmen H. Brouwer en D. Pieffers te Holten: D. Baan te Almelo. Diploma 3 (jongens): G. J. Bekkernens te Holten. Diploma 2 (meisjes)R. Rozendom en H. Rensen te Holten; J. Hulsegge en I. de Beaufort te Markelo; N. Baumfalk te Groningen. Diploma 2 (jongens): G. Bosman en J. P. Jalink te Holten; L. Blankenstein te Den Haag. Diploma 1 (meisjes): H. Overmeen, li. Schoolderman, T. Beunk en R. v. Schoo- ten te Bathmen; G. I-I. ten Hove, J. Lo- nink, E. Snijder en G. J. J. W. Pinkert te Markelo; H. J. Pont te Rijswijk; J. Lam- mers, A. Sanderman, G. Drent, D. Aan stoot (bijna 6 jr), A. Wissink, D. Brons voort, B. Dijkstra, A. Wisselink, D. Stoe- venbelt, D. Vincent, A. Oosterveld en R. Podt te Plolten. Diploma 1 (jongens): H. J. Diks te Rijswijk; B. Ruyter te Heemskerk; R. J. Abbink te Markelo; A. J. Steenhuis, P. Dijkstra en J. Spakman te Holten. De drie Holtense jongens Gert Jan 'Tromop (Dijkerhoek), Wim Klein Vel- derman en Jan Hofsteenge, die hebben deelgenomen aan de Rijssense wielervijf- daags'e, hebben zeer verdienstelijke pres taties geleverd door resp. te eindigen op de 2e, 4e en 10e plaats. Aan het wielerfestijn namen bijna 50 jongens deel in de leeftijd van 13—15 jr. vil;1# DE OORLOG IN VIETNAM. Een klein Vietnamees meisje klampt zich vast aan haar grootmoeder, terwijl Amerikaanse mariniers een dorp uitkammen bij de vliegbasis Tsjoe-Lai. Bij deze operatie zouden 25 Vietcong-strijders zijn gedood en 33 gewond. door L. VAN SCHOOTEN 35) Ze zag hem verbaasd aan. Deze uit drukking, die Sandra zelf zo vaak schert send gebruikte, was schier vergeten, sinds een andere Sandra als een schim van haar vroegere zelf door het huis ging. „Wat kijk je opgewekt? Hebben jullie zitten praten?" „Ja meisje, we hebben zitten praten, je moeder en ik." „En..?" „Ik heb je altijd wel gezegd dat je moeder een reuze-vrouw was." „Was., daar zeg je een waar woord." „Pardonis. Ze is hetweer". „O Dick, heb je haar een beetje kunnen opbeuren?" ..Bon je gek? Ik heb haar dc huid vol- gescholden., nou ja, by wijze van spre ken. En zij mij. En toen was het weer goed. Ik ben bang dat ik van die moeder van jou nog erg veel ga houen, Olga." „Dat is best", zei Olga, „als ondergete kende maar nummer één blijft." Nu, daarvan overtuigde hij haar op doeltreffende wijze. Sandra, die aarzelde bij de deur, ging eerst maar eens heel luidruchtig in de keuken met koffiekopjes rammelen, om de jongelui ervan te door dringen, dat ze het rijk niet alléén hadden. HOOFDSTUK XIV' Het geluk keert weer „Ik kan niet zeggen dat het me over valt", glimlachte Jaap naar zijn collega en vriend, Dick van Herpen, die naast een blozende Olga tegenover hem op de bank zat. „Nee," zei Dick, en misschien is het een beetje ouderwets, en gezien onze vriendschappelijke verhouding ook een beetje gek, dat ik je om de hand van je dochter vraag. Dat deden ze vroeger in boeken. Maar ik houd nog wel van dat ouderwetse". „Kerel, Dick je weet mijn antwoord. Ik heb altijd mijn hart vastgehouden voor iedere jongen die nog eens om dal meisje komen.zou, enhemwillen zeggen: wéét wat je doet. Maar voor jou ben ik niet bang." „U doet of ik een Xantippe ben", zei Olga beledigd, „en geloof maar niet dat ik me door Dick op mijn kop laat zitten". „Daar is die kop me veel te lief voor", zei Dick plagend. „Wordt mijn mening ook nog ge vraagd?" kwam Sandra. Jaap keek haar verwonderd aan. Wat was er met Sandra gebeurd? De laatste dagen was ze., ja, het leek wel de Sandra van vroeger! Hét leek of ze zichzelf met geweld dwong, bezig te zijn. Soms kon ze zitten staren, maar dan schrok ze opeens op, schudde het hoofd, en begon met een of ander werk. Zou zezou ze nu heus over haar grote verdriet heenkomen? Hij durfde het bijna niet hopen. Méér nog dan het ver lies van Yvonne, had het verdriet om San dra hem geknauwd. Moest hij nu,zijn lie ve dochter verliezen, en ook zijn vrouw van hem wegwijken, als een schim die nauwelijks meer herinher.de aan het ver leden? „Mevrouw van Santen", zei Dick pla- gend-plechtig, „u weet het, de man is het hoofd des gezins. Daarom en alleen maar daarom, sprak ik eerst tot uw waarde echtgenoot. Breek mijn hart niet en zeg geen nee." Jaap zag verwonderd van de een naar de ander. Deze toon kende hij niet tussen Sandra en Dick. Die Lwec''waren altijd erg gereserveerd tegenover elkander geweest. Hij zag de glimlach op Sandra's gezicht, en'Dick., nee, zó had hij nooit te voren naar Sandra.gekeken. Wat hadden die twee? „Nou lieve jongen", zei ze hartelijk, „ik ben alleen maar blij. Dat weet je wel. Ook voor Olga." „O moeder", zei Olga en sprong op van de bank, liep naar haar moeder toe en sloeg beide armen om haar heen, „wat ben je toch een schat." „Sluit me bij de vorige spreker aan", zei Dick. „Het lijkt wel," Jaap kreeg nu ook de toon te pakken, „het lijkt wel, Sandra- meisje, of jij dit allemaal al met menéér Van Herpen bekokstoofd had. Die hele toestemming-vragerij is maar schijn." „O", zei Sandra, „Dick en ik, we waren het hierover al eens. Maar ik moet wel zeggen: hij heeft het me nooit gevraagd. Die vent kan gedachten lezen". „Gelukkig wel," zei Dick, opeens ern stig, „anders zou je je soms door de schijn laten bedriegen." Olga keek stralend van haar vader naar haar moeder, lachte tegen Dick. „Jongens", zei ze, „dit is nou de eerste gelukkige dag.." Ze maakte de zin niet af. „Ja", zei Sandra en probeerde haal* stem vast te doen klinken en haar glim lach te behouden, „wat zou onze Yvonne hiervan genoten hebben." Het kostte haar oneindig veel moeite, maar Ze had het uitgesproken. En zó, wist ze, moesten ze voortaan over Yvon ne kunnen spreken. Dick laad het goed gezegd: de levende Yvonne moest eeia blijde, niet de gestorvene, een droeve her innering zijn. Het zou moeite kosten, het zou haar door de ziel snijden, maar ze moest het. En zij was een Cranenburgh. Ze wist het nu beter dan ooit. Olga was ook een Cranenburgh, en ze zou een voor beeld moeten kunnen nemen aan haar moeder. Sandra, die al van tevoren onderricht was over het onderwerp van de avond, kwam binnen met koffie en gebak. Ter ere van het stel. Sander daalde vanuit zijn ivoren toren, ontdooide toen hij de taartjes zag en een wonderlijk scheve glimlach trok over zijn gezicht, toen hij keek naar de gezichten van zijn vader en zijn moeder. „Ben je zó blij, moes?" vroeg hij en trok haar teder tegen zich aan. „Ja", lieve jongen," zei ze, „ik kan weer blij zijn." „Nou," zei Sander, „als jullie dat klaar weet te spelen, dan is dat toch een reuze- begin, niet waar zwager? Ja, dat je nou toch mijn zwager wordt, Dickie! En wan neer sturen jullie dc kaartjes?" „Tja," zei Olga nadenkend, „ik dacht zo, we zullen maar alleen kaartjes stu ren. Géén receptie, vindt u niet?", ze keek Sandra schudde het hoofd. „Kind", zei ze, „heb je een hekel aan een receptie?"

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 2