Uit het plaatselijk parlement Wagen met Ssooi in brand PH-258 landde in de Beuseberg Mooie opbrengst A.V.O.colIecte De eerste viool Zaterdag 3 juli 1965 HOLTENS NIEUWSBLAD Aan- en verkoop van grond Twee keurmeesters benoemd In- dustriegrond twee kwartjes duurder Herziening van begrafenis gewoonten gewenst. Aan het begin van de dinsdagmorgen om 9 uur ten jgemeentehuize gehouden vergadering van de raad heeft burgemeester mr. W. H. Enklaar in een korte toe spraak stilgestaan bij de verloving van H.K.H. prinses Beatrix met de heer Claus van Amsberg, een gebeurtenis, die in de laatste weken stof gaf voor uitvoerige gedachtenwisselingen. Er is over deze verloving veel gezegd en geschreven en deze verbintenis vormde voor zeer velen eengerede aanleiding tot discussies waarvoor we dankbaar mogen zijn omdat hieruit duidelijk bleek de genegenheid voor ons vorstenhuis en de belangrijke plaats die het huis van Oranje in ons land en ons volk inneemt. Dit wakkere stelletje Holten c van de junioren is kampioen geworden van afdeling no. 68 van de afdeling Twente van de K.N.Y.B. Men kan het hun aanzien, ze hebben er echt plezier in. In ons vorige nummer hebben wij een beroep gedaan op de ouders hun jongens toestemming te geven zich op te geven voor een van de junioren-afdelingen van H.V.C. Opgave kan geschieden bij de heer W. Dijkslag, A. J. Goldsteinstraat 3, alhier. Moge het geluk van onze kroonprinses het geluk van land en volk zijn en het land ten zegen zijn zo besloot mr. Enklaar die hierna met enkele woorden herinnerde aan de verjaardag van Z.K.H. pi'ins Bern- hard die ons land en ons volk tot grote zegen is geweest. Tijdens de oorlog diende lüj in de vreemde de belangen van het koninklijk op uitnemende wijze. Moge hij nog vele jaren gespaard blijven voor zijn gezin en ons volk. Een voorstel van B. en W. om het jonge paar en prins Bern- hard telegrafisch geluk te wensen werd met algemene instenuning begroet. HERZIENING GRONDPRIJZEN Een voorstel van B en W om de grond prijzen in het Koleomplex (Industrieter rein) te herzien, een herziening die bete kende een verhoging met 50 cent per m2 ontmoette geen bezwaren. De raad was met B en W van mening dat deze verhoging alleszins redelijk mocht worden genoemd. V'an de Kerkvoogdij der Hervormde Ge meente werd op voorstel van B en W besloten tot aankoop van een perceel grond in de Gaarden voor de prijs van ƒ14120,op dit terrein zal een nood- school worden gebouwd voor het HAVO- onderwijs. De transaetie met de Kerkvoogdij was voor mr. Enklaar aanleiding om mee te delen dat in principe overeenstemming werd bereikt met de heer W. F. Reilink, Reilinkssteeg, over de aankoop van plm. 3 h.a. grond. GRONDVERKOOP Zonder hoofdelijke stemming ging de raad akkoord met het voorstel tot ver koop van grond aan: De heer E. Hoek jen, Weverstraat 19 te Holten voor 6840.(Kolplan)de heer D. Ritskes, Zomerhuisjesterrein voor 8976.(Kolplan)de heer A. Rietman, Look 25 voor 4932.(Kolplan)de heer H. Rietman Azn., Look 25 voor ƒ4824, (Kolplan)de heer A. J. Lensink, Riet molenstraat, Holten voor 7500, De verkoop aan de heer Lensink be treft het perceel hetwelk de gemeente onlangs aankocht van de heer T. Hofman en deze verkoop had plaats onder voor waarde dat de heer Lensink het thans door hem bewoonde pand zal ontruimen (waarna afbraak) en nieuwbouw op de hoek Rietmolenstraat-Tuinstraat. Voor het bouwen van een machinefabriek op het Industrieterrein werd 12660 m2 grond verkocht voor ƒ126600 aan Con structiebedrijf en Machinefabriek „Uni versal" N.V. te Holten en de heer Joh. Nekkers werd voor 33 gulden eigenaar van een klein strookje grond bij zijn wo ning Borkeld 4a. EERVOL ONTSLAG Aan de heer H. Ulfman werd op ver zoek eervol ontslag verleend als slacht huisarbeider, terwijl op voorstel van B en W als slachthuisarbeider werd be noemd de heer T. Schuppert, arbeider gemeentewerken. Men had de heer Schuppert graag als arbeider bij gemeentewerken willen hou den en dat men hem hier node ziet ver trekken is op zich zelf reeds een aanbe veling. Als keurmeesters bij het openbaar slachthuis werden benoemd de heren A. Groen te 's Gravenhage en I-I. Hof te Beilen. De heer Groen zal zo spoedig mogelijk (uiterlijk 1 september a.s.) in dienst tre den terwijl de heer Hof zo nodig direct kan beginnen. Een voorstel van B en W tot het dele geren van de bevoegdheid tot het benoe men van personeel bij de gemeentebedrij ven werd na een „toelichting" van de voorzitter z. h. st. aangenomen. Het gebeurde in het recente verleden dat een sollicitant elders een betrekking aanvaardde omdat in Holten geen benoe ming buiten de raad mogelijk was. Snel beslissen was hier veelal niet mogelijk en dit had tot gevolg dat geschikte krach ten elders werden benoemd. Het is daar om nodig dat B en W in overleg met de bij de benoeming betrokken commissies overleg plegen en benoemen. Indien tus sen B en W en de commissie geen over eenstemming wordt bereikt, zal de be noeming moeten plaats hebben door de raad. Ook hoofden van dienst en de se cretaris der gemeente zullen door de raad worden benoemd. FISCUS BLIJ MEE Aannemen van het voorstel tot wijziging van de salarisverordening yan het ge- meentepersoneel per 1 januari 1965 be tekende ook voor de leden van de Holten- se vrijwillige brandweer verhoging van vergoeding, een verhoging die volgens de heer Klein Velderman kan betekenen dat men uiteindelijk minder in de portemon- naie krijgt omdat men meer belasting moet betalen. De voorzitter zal deze kwes tie nog eens nader bekijken. Mogelijk wordt een oplossing gevonden die voor de brandweermannen voordelig uitvalt. Een voorstel tot stichting van een open bare kleuterschool in het Koleomplex en het instellen van een boekenfonds ten behoeve van het HAVO en MAV'O werden z.h.st. aangenomen evenals het voorstel tot wijziging van de gemeentebegroting 1965 (credieten voor noodlokaal openbare kleuterschool, boekenfonds en inrichting practijklokaal MEAO). BONDVRAG Bij de „Rondvraag vestigde de heer Rietberg de aandacht op de gevaarlijke situatie aan het begin van de Beuseber- gerweg. Deze weg is veel te smal en bij overvloedige regenval ontstaat in de eer ste bocht wateroverlast. Onlangs stond over een afstand van plm. 40 meter 10 a 15 cm. water. Het is, zo verklaarde de voorzitter, ons college bekend hoe on houdbaar de toestand ter plaatse is en er wordt ernstig naar gestreefd ditpro bleem op te lossen. In afwachting, van definitief herstel zullen provisorische maatregelen worden genomen. De heer J. Bosschers kennis genomen hebbende van de plannen tot het aanleg gen van een verbindingsweg Raalterweg- Laren (G) met oprit naar de E8 zou voor deze nieuwe weg zoveel mogelijk bestaan de zandwegen willen benutten. Men heeft reeds op tal van plaatsen piketten ge slagen en hieruit blijkt dat de nieuwe weg dwars door de boerenbedrijven loopt. De voorzitter deelde mede met bevoegde instanties over deze nieuwe weg te heb ben gesproken. Er bestaan plannen maar vast staat nog niets. Rijkswaterstaat zoekt momenteel naar een geschikt tracé. Voor de suggesties van de heer Bosschers om voor de nieuwe weg bijv. de Stationsweg te benutten zou iets te zeggen zijn maar hij gevoelt er meer voor bij het realiseren van de plannen de centrale positie van Holten niet uit het oog te verliezen en deze verbindingsweg zo dicht mogelijk bij het dorp houden. De heer W. ten Berge noemde het een droeve zaak dat de man in de straat over deze wegenaanleg wat weet te vertellen en dat het gemeente bestuur nog van niets weet. De voorzitter vond het echter wel een eens, omdat het gemeentebestuur op de hoogte is van het feit, dat de Provinciale Waterstaat zoekt naar een nieuwe aan sluiting van de provinciale wegen met de E8. Men kan moeilijk met bepaalde plan nen komen, zonder dat men zichzelf een voorstelling heeft gemaakt omtrent een te maken tracé. De provincie zal als het zover is het gemeentebestuur zeker hier in kennen. vullen! Zij bestuurde haar huis als een goede huisvrouw. Daarbij bemoeide ze zich in Meerlo met vele activiteiten, had altijd wel iets te doen. De tijd kwam wel om, ook wanneer ze straks hple dagen alleen zou zijn. Maar was dat nu je leven, zorgen dat de tijd omkwam? Was je daarvoor getrouwd, bracht je daarvoor kinderen groot? Ja, bedacht ze een beetje droevig, je bracht ze groot om ze te verliezen. En straks bleef ze over, alleen, met Jaap. Haar gedachten sprongen over op an der gebied. Jaapdie was veranderd, en zij kon het. niet bijhouden. Vroeger was zij de zon geweest in Jaap's heelal. Nu leek het of hij steeds verder van haar weg week. Dat was begonnen met de schrijverij. Ze moest het bekennen: Jaap was gegroeid, en misschien uitge groeid boven de positie, waarin hij altijd naar haar had opgezien. Ook bij de kinderen was er verande ring. Ook daar was moeder niet langer het middelpunt, met haar verhalen, met haar activiteiten. Vader was een belang rijk man geworden. Vader wist soms belangrijke en interessante dingen te ver tellen, op hun vader waren ze nu min stens zo trots als ze vroeger op moeder geweest waren. En wat hielp het dat ze een Crancnburgh was? Zc was nu de vrouw van Jaap van Santen, de bekende schrijver Al die gedachten waren oorzaak, dat De voorzitter vond het echter wel een kwalijke zaak, dat het gemeentebestuur dat destijds de ruilverkaveling Holten had aangevraagd, door de cultuur-tech nische dienst niet werd ingelicht omtrent de blokken, welke in de verkaveling zul len worden betrokken, terwijl de Kon. (Ned. Heidemaatschappij déze inlichting wel verkreeg. De Heide Mij. heeft het gemeentebe stuur met de hem ter beschikking staan de gegevens wel ingelicht doch het ge meentebestuur is van officiële zijde nog nimmer hierover op de hoogte gesteld. 't Is mogelijk dat men in deze hele zaak niets heeft te zeggen maar 't zou (toch wel galant zijn geweest als men even ;was komen praten. AULA DRINGEND NODIG Het onlangs in „Holtens Nieuwsblad" door mr. W. H. Enklaar geschreven „Hoe begraven wij onze doden" was voor de heer Westerik aanleiding om nog eens te wijzen op de dringende noodzaak van het bouwen van een aula op de begraafplaats 'aan de Oude Deventerweg. Hij verklaarde het in grote lijnen met dit „Ingezonden stuk" eens te zijn. Het is een tere zaak waar het hierom gaat en het is voor velen moeilijk om afstand te doen van tradities maar vele begrafenissen zo als die nu worden gehouden zijn stijlloos. Ook de heer Rietberg sprak van stijl loosheid en had bedenkingen tegen de broodmaaltijd voor de begrafenis. De ge sprekken die in het samenzijn worden ge voerd hebben veelal met de reden van het samenzijn niets te maken. Ook de heer Landeweerd verklaarde het met het schrijven van mr. Enklaar volkomen eens te zijn. In de kring van buren zal men hierover moeten praten om te komen tot een: stijlvolle plechtig heid. Mogelijk moet- men dan afstand doen van traditie's. Mr. Enklaar achtte het bijzonder waar devol dat de raad over deze kwestie wilde spreken. Het ingezonden stuk was niet bedoeld om met goede tradities en ge woonten te breken maar men moet ze niet handhaven in een tijd waarin ze niet meer passen. De wijze waarop wij on e doden begraven moet in overeenstemming zijn met wat wij die doden verschuldigd zijn. De kerkeraden hebben hierin een zeer gewichtige taak en zullen hun in vloed moeten doen gelden. Dat de predikanten en de kerkeraden reeds niet eerder iets deden om te komen tot een stijlvoller plechtigheid is onbe grijpelijk. Men moet toch gemerkt heb ben, dat het geestelijke aspect in gedrang kwam. Een suggestie van de heer Westerik om de kerkeraden een brief te schrijven vond bij de voorzitter weinig of geen weerklank, mede gelet op de povere re actie op een vorige brief. Met de verschillende raadsleden was mr. Enklaar het eens, dat in deze tere ze met een wat droeve trek om de mond uit stond te kijken naar haar jongste dochter. Sandra voelde langzaam de ver eenzaming als een sluier rond zich trek ken. Ze hadden haar straks niet meer nodig, zelfs Jaap had haar niet meer nodig. Alleen Yvonne nu nog Yvonne. Ja, die was nog altijd het zonnetje in huis. Met Yvonne kon ze zo heerlijk babbe len, vooral zo des middags wanneer ze met z'n tweetjes aan tafel zaten. Yvonne maakte haar moeder deelgenoot van al haar geheimen, ook die waarvan de „gro ten" niet mochten weten, omdat ze er haar misschien mee plagen zouden. Wanneer Yvonne binnenkwam was het, of er een andere wind ging waaien, al was het soms een stormwind. Sandra voelde zich steeds meer getrokken tot haar jongste dochter, dit vrolijke, zorge loze kind, met haar grote, lachende blauwe ogen, die af en toe, zo groot als ze was, nog tegen moeder aankroop en alles vertelde wat ze op haar hart had. Yvonne.,,,., Waar bleef ze toch? Sandra keek op de grote staande klok. Ze moest nu toch al uit school zijn. Hoewel, dc mogelijkheid bestond, dat zc moest nablijven. Yvonne was een matig ijverige leerling, bij de meeste leerkrach ten zeer geliefd, maar ook een van de zaak met geduld en tact moet worden ge handeld. KUNSTMATIG MEER De heer H. Klein Velderman vroeg na dere informatie over het kunstmatige meer, dat naar men zegt ergens in het Holterbroek zal komen in verband met de aanleg van de E8 en andere wegen, waarvoor enorm veel zand zal gegraven moeten worden. Men zou nu alvast eens kunnen uitzien naar een zeiljacht. De voorzitter liet hem weten, dat over het ontstaan van een meer nog niets be kend is. B. en W. hebben de planoloog gevraagd om op korte termijn een recre atie-plan te maken. Wat het aanleggen van een sportpark betreft, zo deelde de voorzitter n.a.v. een vraag van de heer Klein Velderman mee, zijn er proeven genomen wat de gesteld heid van de bodem betreft. Volgens de Grontmij is de plaats die men op het oog heeft uitermate geschikt, doch de Kon. Ned. Heide Mij was minder enthousiast. STILETTO'S, BOKSBEUGELS E.D. Op een vraag van de heer Westerik of de „Wet tot wering van ongewenste hand wapenen" (die met ingang van 1 juli '65 van kracht is geworden) werd uitgevaar digd omdat zich een paar ongeregeld heden voordeden, antwoordde de voorzit ter ontkennend. De heer Westerik -die de jongelui graag hun dansavondjes gunt zou het wat het glas betreft willen laten bij alco holvrij. Als de wijn is in de manWe moeten in Holten oppassen, dat we geen slechte naam krijgen en „rebellie" de kop indrukken. De voorzitter was het hiermee volko men eens, doch voor een dansavond waar op alleen chocomel en jus d' orange ge schonken mag worden zal weinig be langstelling bestaan en dansvergunningen zullen hiervoor beslist niet worden aan gevraagd. De politie zal aan de kwajongens die herrie schoppen en ruzie zoeken op deze avonden aandacht schenken, 't Zijn veelal dezelfden die, na te diep in het glas te hebben gekeken, de boel op stelten zet ten, zeer tot ergernis van de zaaleige naar, die steeds attent is cn alles doet om incidenten te voorkomen. GESLAAGD Aan het Clir. Lyceum te Almelo slaag de voor het diploma Gymnasium B de heer H. D. Grobben, Kerkbofsweg. t ij del ij k m et 1 JAARGETIJDE SPEl&Jë Uit serie van 4 ij tube van f 1- „keetschoppers" van de klas. Ze was er altijd voor te vinden, iets op touw te zetten en haar rapport toonde dan ook voor gedrag meestal het veelzeggende cijfer „6%". Dat halfje beduidde de glim lach, waarmee men haar zoveel vergaf. Ze zou maar vast koffie maken. Het kind zou ze wel komen. Terwijl ze in de keuken stond, verwachtte ze ieder ogen blik de bel te horen luiden. Dan zou ze naar voren lopen en vragen: „Waar is de brand?" Maar toen ze de koffie had binnenge bracht, was Yvonne er nog niet. Ze zou toch niet met een van haar vriendinnen zijn meegereden? Ze wist vaak van geen tijd of uur, deze dochter. Het was nu toch al half één Een vaag gevoel van onrust kroop in haar omhoog. Zou ze de school bellen? Ach, maar nee, wat 'n nonsens...... Ze stond al bij de telefoon, draaide het nummer. De bel ging overtienmaal, twaalfmaalze legde de hoorn weer neer. Er was niemand. De school was dus uit. Toen ze zich omdraaide, zag zc een auto voor de deur, die ze herkende als die van dokter Goverts. Even beklemde een ijskoude haar hart, maar glimlachend liep ze naar de deur, deed die open vóór de dokter gebeld had. „Dag dokter." „Dag mevrouw Van Santenhij stond daar alsof hij aan het verkeerde Bij het vervoer van het weiland aan de Larenseweg naar de boerderij aan de Burgemeester van der Borchstraat is een wagen met hooi van de landbouwer B. J. Nijland (Gaitjan in de leegte) door nog niet opgehelderde oorzaak in brand geraakt. Voorbijgangers waarschuwden de heer Nijland, waarna men met man en macht op de Deventerweg, vlak bij de spoorwegviaduct, het hooi aan beide kan ten van de wagen afwerkte, zodat dit op de straat terecht kwam. De brandweer bluste het brandende hooi met enkele stralen van de nevelblus- wagen. De duizend pond hooi ging gedeel telijk verloren. Het paard kreeg geen letsel. De heer Nijland is verzekerd. Het hooi was slecht geladen, zodat tal van automobilisten boos keken, omdat zij slechts met moeite konden passeren. Het vermoeden bestaat, dat een hunner een brandende sigaret bij het passeren in het hooi gestoken heeft. Van hooibroei kan geen sprake zijn. Zweefvlieger Cees Vlasman uit Am sterdam, die donderdagmiddag om half 3 met z'n PH-258 was opgestegen op het vliegveld Teriet bij Arnhem om een z.g. driehoeksvlucht (Terlet-Epe-Markelo-Ter- let) te maken, werd bij gebrek aan te'r- miek genoodzaakt om z'n „kist" in een weide bij de boerderij van de landbouwer G. Kolkman („erve Lambooij") aan de grond te zetten. De landing verliep heel vlot en zonder dat enige schade aan het vliegtuig ontstond. Even, zo vertelde vlieger Vlasman, had ik het benauwd toen ik het vee in de wei zag, maar gelukkig maakten de roodbon ten zich snel uit de voeten toen ik in hun omgeving neerstreek. Maandag j.l. maakte Vlasman z'n eer ste „overlandvlucht" (d.w.z. niet op thuis haven landen), waarbij een afstand werd afgelegd van bijna 300 kilometer. Hij landde toen in de omgeving van de West- Duitse stad Braunschweig. Men schrijft ons: De opbrengt van de onlangs gehouden collecte voor minder-validen AVO is bijzonder goed, namelijk f 504,15. Een woord van hartelijke dank aan allen, die collecteerden, is dan ook ze ker op zijn plaats, evenals aan hen, die hun gaven hebben gegeven. Met blijdschap en dankbaarheid is de opbrengst na aftrek van de onkosten aan de heer De Groot, vertegenwoordiger van de AVO, overhandigd. I huis gebeld had. „Moet u hier wel zijn?", vroeg ze glim- I lachend. Dokter Goverts stond bekend als i een verstrooid man. Hij knikte. Er was iets in zijn houding, dat de vrees hoog in haar opjoeg. „Dokter „Ja, mevrouw Van Santenik kwam vragenof u eheven kunt mee komener is „Yvonnehet was niet meer dan een zucht. Hij knikte stom. „Wat?" „Yvonne heeft een aanrijding gehad, mevrouw „Wat zegt uis ze „In het ziekenhuis." Sandra liet de dokter staan, waar hij stond, vloog naar binnen en greep haar mantel. „Ik ga mee", zei ze. „Gauw." In de auto vertelde hij. Yvonne reed met een paar meisjes. Ze stoeiden wat. Er kwam een vrachtauto aan. Een der meisjes wilde Yvonne wegtrekken, daar door viel zetegen de auto aan. „Dokter", hijgde Sandra, „zeg het ze ishet is toch niet ergze is toch niet ..Ik weet niet", zei dokter Goverts on- gelukkig, „ze is meteen naar het zieken huis gebrachtdaar zullen we het wel horen." (Wordt vervolgd.) door L. VAN SCHOOTEN 31) „Dus het is nu afgelopen met de po- seerderij", stelde Olga vast. „Jammer, dan zien we Erika niet meer." „Waarom niet?" vroeg Sandra. „Ik vond haar heel aardig. Jij niet, Jaap?" „Ik ook", zei Jaap. „Jongens, hebben jullie nog een oud bakje koffie staan?" HOOFDSTUK XII YVONNE Sandra stond in de erker en tuurde naar de straat. Ze wachtte op Yvonne. Jaap, Sander en Olga kwamen 's mid dags niet thuis. Alleen Yvonne, die in Weerloo op school ging, kwam altijd koffiedrinken. En Sandra peinsde er over hoe ook deze dochter al weer in haar laatste schooljaar was. Straks zou ook zij misschien naar dc stad gaan. Dan was ze hele dagen alléén. Dat was geen prettige gedachte. Zeker, Sandra wist haar dagen wel te TA.ND PAST*

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 2