^marfó wm Ingezonden Jubileum-prijsvraag Vereniging Nederlands Fabrikaat V 'oordeelkoopjes Grote dans- en showavond Foto ten Melde I. Derksen- Paalman fteclame is Examen Veilig Verkeer Eerste prijzen voor Bergruiters Voetbal Opening foto-atelier en winkel Begrafenisgebruiken in onze plaats Herten van de Waardenborchgroep weerden zich geducht Verkeersdrukte Agrarische jongeren-uitwisseling Filntnieuws Gebr. Wansink SPELDJES gesloten Kapper Drent 568e Staatsloterij &$tacu, winst! Zaterdag 29 mei 1965 HOLTENS NIEUWSBLAD Het praktisch gedeelte van het school- verkeersexamen werd afgenomen op dins dag, 25 mei j.l. Het bestuur van de plaat selijke afdeling had de route aangegeven door richtingpijlen te plaatsen. Ook wa ren er extra borden aangebracht, onder leiding van de heren W. ten Berge en R. Petter. Een tiental controleurs zag toe op de jeugd, die aan de proef deelnam. Het on derwijzend personeel der 4 scholen in het dorp en in de buurtschappen verzorgde de start en de controlelijsten werden ver werkt door de dames Bal, Kruit en Petter. Indertijd waren er 29 leerlingen, die het schriftelijk werk zonder fouten maakten. Tijdens het praktisch examen reden er 58 foutloos. Er waren 19 kinderen die beide examens met nul fouten aflegden. Het waren Kees van de Bovenkamp, Josien Enklaar, Wim Goorman, Albert Hofman, Minie Honcoop, Wim van der Houwen, Wim Jansen, Gerrit Keuterman, Gerrit Langenbarg, Albert Meerman, Joop Meer man, Wim Mol, Gerrie Nijenhuis, Henk Podt, Germa Rietberg, Johan Rietman, Adri Wansink en Paul Wansink. De totale uitslag van het verkeersexa- men was aldus: 19 leerlingen 0 ft; 16 met 1 ft; 15 met 2 ft; 13 met 3 ft; 11 met 4 ft; 6 met 5 ft; 6 met 6 ft; 3 met 7 ft; 1 met 8 ft; en 1 met 10 ft. Totaal 91 leerlingen. In de loop van de middag gingen de he ren Kruit en Petter de diploma's uitreiken op de scholen. Aan genoemde 19 leerlingen werd een „diploma met lof" uitgereikt en 68 ge wone diploma's, terwijl er 2 niet slaagden. Twee leerlingen konden wegens ziekte geen praktisch examen afleggen. De af deling Veilig Verkeer bood een reep cho cola aan aan alle deelnemers. Adjudant Kruit wees in zijn toespraak vooral op de noodzaak van het berijden van een in goede staat verkerende fiets. Bij de con trole was weer gebleken dat alle leerlin gen hier nog niet van waren doordrongen. Vooral de remmen dienen zeer goed te zijn. De commissie hoopt dat de geleerde regels in praktijk gebracht worden! Op het concourshippique dat Hemel vaartsdag te Lettele werd gehouden heb ben de Bergruitefs de volgende resultaten behaald: Individuele dressuur, klasse L, ring 2: 2. G. Beldman met Heros; 3 Tonny Beije- ring met Dominic; 4 Martien Jansen met Dandy; 6 Hettie Krekel met Kartouche. Ring 3, klasse L: 1 Jan Jacob ter Horst met Sonja; 4. W. Aaltink met Perhaps. Individuele dressuur klasse M: 1 G. Bolink met Hetty. Springen klasse L: 2 T. Beldman Jr. met Ducaat. Springen klasse M: 2 Jan Jacob ter Horst met Sonja. Springen klasse Z: 1 Jan Müller met Johny. Bij „Speel uw spel" eindigden Jan Ja cob ter Horst en Jan Müller exequo op de eerste plaats met 810 punten. Hettie Kre kel bracht het tot 560 punten en won de vierde prijs. Het achttal kwam in de M-dressuur tot een zeer verdienstelijke prestatie met het bezetten van de 2e plaats. PROGRAMMA Zaterdag: Holten bTwente b RKSV b—Holten c 3.30 uur 3.30 uur Op de maandag j.l. te Rijssen gehouden veemarkt werden aangevoerd: 46 runde ren en 1137 varkens. Totaal 1183 stuks. Prijzen: 12 melk- en kalfkoeien van f 1.100,- tot f 1.1300,- per stuk; 27 pinken van f750,- tot f950,- per stuk; 7 graskal veren van f 550,- tot f 650,- per stuk; 18 drachtige zeugen van f 350,- tot f 435,- per stuk» 1119 biggen van f65,- tot f78,- per stuk. Overzicht handel: Rundvee: Handel redelijk, prijzen staan de. Zeugen: Handel zeer vlug, prijzen ho ger. Biggen: Handel vlot, prijzen staande of iets hoger. De heer J. ten Velde, oud-plaatsgenoot, thans werkzaam te Arnhem, gaat een foto-atelier en winkel beginnen in het pand voorheen bewoond door de fam. Brinkman, Dorpsstraat 44. De officiële opening zal plaats vinden door de burgemeester, Mr. W. H. Enk laar, op vrijdag 4 juni a.s. Er moet nog veel gebeuren aan het pand, waarmede men nog druk aan het verbouwen is, maar hoopt natuurlijk op tijd klaar te zijn. Dan zal Holten een beroepsfotograaf hebben, waaraan hier naar het ons voor komt grote behoefte bestaat. Thans is men altijd aangewezen op fotograven uit plaatsen in de omgeving. Wij hopen, dat de heer Ten Velde ook als fotograaf voor ons blad zal optreden, zodat van eventuele actualiteiten een plaatje kan worden afT gedrukt. In een aankondiging in dit nummer vindt men nadere bijzonderhe den. HOE BEGRAVEN WIJ ONZE DODEN? Blijkens „Hervormd Holten", het maand blad van de Nederlands Hervormde ge meente te Holten heeft de Kerkeraad zich bezig gehouden met de wijze, waarop te Holten een kerkelijke begrafenis kan plaats vinden. De Kerkeraad wijst er daarbij op, dat een begrafenisdienst niet altijd vooraf behoeft te gaan door een z.g. begrafenis maal, doch dat men een rouwdienst in de kerk of in Irene en de daarop volgende teraardebestelling kan laten volgen door een begrafenismaal. Zo althans lees ik de door de Kerkeraad opgesomde eerste twee mogelijkheden. Ik zou hierop gaarne aansluiten, omdat het misschien nuttig is er op te wijzen, dat deze volgorde van dienst bij begrafe nissen bij de gemeente op generlei be zwaar stuit. De eerste twee door de Kerkeraad ge noemde mogelijkheden, waarop ik hier- voren doelde, zouden met zich mede kun nen brengen dat men de rouwdienst in kerk of Irene om b.v. ongeveer 11.00 uur zal moeten stellen en de begafenis om 12.00 uur. Ik geloof zelfs, dat al zou een begrafenis tussen 12.00en 12.30 al enig ongemak met zich mede brengen voor de doodgra- ver, dit niet opweegt tegen de winst, die hierdoor ontegenzeggelijk wordt verkre gen. U zult mij wel goed willen verstaan, dat ik onder winst slechts wil verstaan, winst t.a.v. een zinvolle plechtigheid, die wij aan de dode verschuldigd zijn. Ik wil u wel eerlijk zeggen, dat mij de traditionele wijze van begraven, zoals wij die in Holten kennen, tegen de borst stuit, omdat deze tekort doet aan de eer bied, die ons t.a.v. de dode en het verdriet van .de nabestaanden past. Ik vind het stuitend, dat wij in dezelfde ruimte, waarin de dode staat opgebaard, ons te goed zitten te doen aan brood en koffie. Wanneer wij dan allen verzadigd zijn is er tenslotte nog even tijd om te luiste ren naar de predikant. Ik begrijp zeer goed, dat dit gebruik om voor de begrafenis gelegenheid te ge ven om iets te gebruiken, voortkomt uit een tijd, waarin de begrafenisgasten vaak een lange, oncomfortabele reis achter de rug hadden, wanneer zij in het sterfhuis kwamen. In de tegenwoordige tijd, waarin een ieder zich per auto verplaatst, zijn de omstandigheden ingrijpend veranderd en bestaat de behoefte om voor de begrafe nisplechtigheid nog iets te gebruiken na genoeg niet meer. De reden om de begrafenisgasten voor de begrafenis aan een begrafenismaal te verzamelen is derhalve vrijwel vervallen. Ik geloof, dat wij onder deze gewijzigde omstandigheden thans zoveel werkelijk heidszin moeten hebben om ónze gewoon ten hieraan aan te passen. Dit klemt te meer, wanneer wij hier door de plechtigheid beter tot zijn recht kunnen laten komen en wij het onstich telijke brood eten en koffiedrinken kun nen vermijden. De rouwdienst zij inderdaad een dienst, die uitsluitend gewijd is aan de nagedach tenis van de overledene en het verdriet van hen, die achterbleven. De gastvrijheid wordt in Holten in hoge ere gehouden en ik zou mij kunnen voor stellen, dat men alleen al aan de oude vorm wil blijven vasthouden uit angst voor ongastvrij te worden aangezien. Ik geloof, dat dit een verkeerd standpunt is, het gaat immers om de overledene, bo vendien kan men na afloop van de be grafenis deze gastvrijheid ten volle tot haar recht laten komen. De begrafenisgewoonte, zoals die ten onzent thans nog wordt gevolgd, heeft haar zin verloren en is daardoor zinloos geworden en oneerbiedig. De charme van het platteland is altijd geweest, dat het zijn stijl heeft weten te bewaren, het heeft door alle tijden heen een grote eerbied getoond voor de doden en voor het verdriet, dat deze met zich mede bracht. Ik geloof, dat het in deze levensstijl past, dat wij bx'eken met zinloze gebruiken en dat wij zoeken naar nieuwe vormen, waarin ons eerbetoon voor de dode op een waardiger wijze tot uitdrukking komt. De mededeling van de Kerkeraad, wel ke ik hiervoren aanhaalde, wijst m.i. ook reeds in een richting, waarin ook mijn gedachten gaan. Ik meen er goed aan te doen de mijne onder Uw aandacht te brengen, opdat men over deze dingen eens zijn gedachten kan laten gaan. Het is immers zo menselijk een een maal gevestigde gewoonte, zonder er verder bij na te denken, te blijven vol gen. Het gaat in dezen toch om dingen, die in bijzondere mate ons hart raken. Daarom is het nodig, dat wij ons af vragen of de wijze, waarop wij onze doden plegen te begraven wel in overeenstem ming is met wat wij die doden verschul digd zijn. Niet de buurman, d.w.z. niet wat de mensen er van zeggen, maar 'ons hart moet in dezen beslissen. W. H. ENKLAAR In een artikel, in dit nummer, waarin hij verwijst naar „HerVermd Holten" van de maand mei, heeft Mr. W. H. Enklaar, de begrafenisgebruiken in onze plaats aan de orde gesteld, om daarmede te komen tot een opiniepeiling en eventuele discussie. Hoewel zo'n discussie zich niet gemakkelijk leent voor behandelingen in ccn courant, menen wij dat dit toch wel mogelijk is binnen de begrenzing en be- Op 22 en 23 mei j.l. zijn te Vaassen de regionale patrouillewedstrijden gehouden, waaraan is deelgenomen door 23 padvin- dersgroepen uit de districten Apeldoorn, Deventer en Noord Veluwe. Gedurende deze kampen worden de pa trouilles getest op hun vaardigheid in kamperen, E.H.B.O., pionieren, terrein in kaart brengen, kaartlezen, etc. Ook de Waardenborchgroep is hier door de hertenpatrouille, bestaande uit Berry Enklaar p.l., Klaas Broersma a.p.l., Jan Dangremond, Albert Aaftink, Piet Wit haar en Gerrit Bosman, vertegenwoordigd geweest. Deze jongens hebben aldaar een eer volle 6e plaats bereikt en zijn van de pa trouilles, uitsluitend uit het district De venter, waarvan de Waardenborchgroep deel uitmaakt, als nr. 1 te voorschijn ge komen. De uitslag voor de patrouilles uit het district Deventer is als volgt: 1. Herten, Waardenborchgroep, Holten, 183 pnt, 6e pl.; 2. Kieviten, Westenenkgroep, Deven ter, 182 pnt, 7e pl.; 3. Kieviten, Korn. v. Limburg Stirumgroep, Olst, 168 pnt, 11e pl.; 4. Bevers, Gelre-groep, Twello, 148 pnt, 16e pl.; 5. Panters, Geert Grotegroep, Deventer, 144 pnt, 17e pl.; 6. Herten, Her tog van Portlandgroep, Raalte, 126 pnt, 21e pl. Het totaal,aantal punten, hetwelk be droeg 200. Al met al voor onze padvinders- groep, die nog maar zo kort bestaat, een zeer bevredigend resultaat. De welpen van horde I en II zijn op 22 mei met een bus van de O.A.D. naar het Kolkbos te Diepenveen gewèest om deel te nemen aan een groots opgezette Rim boe-jacht. Hier waren 18 horden uit het district Deventer bijeen. De jongens hebben een reuze fijne middag gehad, die werd beslo ten met een kampvuur. Hemelvaartsdag bracht ook dit jaar weer een enorme verkeersdrukte door Ihet dorp en over de Holterberg. Tussen '7 uur 's morgens en 7 uur 's avonds zijn naar vrij juiste schatting meer dan 6000 auto's de toeristenweg gepasseerd. Voor al in de middag was de drukte zo groot, dat zioh vanaf de afrit bij de Burgemees ter van der Borchstraat tot ver op de Mo- lenibelterweg telkens files vormden van stoppende automobielen. De drukte was aanleiding, dat zich op de Holterberg nog een kettingbotsing voordeed, die echter tot lichte materiële schade be perkt bleef. Tussen de. auto's door cros ten dan telkens clubjes jonge mensen, die het „dauwtrappen" blijkbaar nog in ere hielden. De Rijkspolitie heeft op verschillende momenten verkeersregelend moeten op treden om het invoegen van het verkeer op de grote weg bij de viaduct mogelijk te maken. Men zal nog eens een intensieve pro paganda moeten beginnen om de auto mobilisten van de hoofdwegen af op de wegen door de landelijke contreien te krijgen, waar bijzonder veel te genieten valt aan natuurschoon^ dat nu aan de mensen voorbij gaat. In alle gemeenten strekt zich tegenwoordig een enonm net werk van zeer goed berijdbare z.g. boe- renwegen uit met op vele plaatsen een stoffering van het landschap, waarvan velen niet de minste notie hebben. Men rijdt nu maar op zo'n dag als Hemel vaartsdag en op zondagmiddag achter el kaar aan op wegen, die het verkeer bij na niet verwerken kunnen. Men zou de mensen nog veel meer in de natuur kun nen brengen, als daarvoor wegenkaart jes zouden worden ontworpen met aan eensluitende routes. slotenheid van een nieuwsblad, als het onze is. Aangezien niet alle lezers abonné zijn op „Hervormd Holten", laten wij hier voor goed begrip van de zaak de medede ling van de Kerkeraad der Herv. Ge meente, waar het hierom gaat, in extenso volgen. „Naar aanleiding van een schrijven van één onzer gemeenteleden, dat nogal eri- tisch gericht was tegen de traditionele gang van zaken bij de begrafenissen in onze gemeente is het wellicht goed, dat wij nog eens, uitvoeriger dan wij deden in Herv. Holten van nov. '58, wijzen op de mogelijkheden, die er in dezen zijn: 1. Rouwdienst in de kerk. Na de begra fenis is er dan voor de familie, voor hen, die van verre komen, en voor hen, die men daarvoor vragen wil, gelegenheid om wat te gebruiken in „Irene". Het uur van begraven moet dan dus. wat vroeger gesteld worden. Het gebruik van de kerk voor een rouwdienst is kosteloos. 2. Rouwdienst in „Irene". Na de begrafe nis is er voor dezelfden als onder no. 1 genoemden gelegenheid om wat te gebruiken in „Irene". Ook bij deze gang van zaken moet het uur van be graven wat vroeger gesteld worden. 3. Traditionele begrafenis vanuit „Irene". 4. Traditionele begrafenis vanuit het sterfhuis. Het is ongetwijfeld gewenst, dat de fa milie zich bij een sterfgeval tevoren door de wijkpredikant uitvoeriger laat inlichten over deze mogelijkheden bij de begrafe nis van hun dierbare dode, opdat deze familie zo zelf tot een weloverwogen keu ze uit deze vier mogelijkheden kan ko men". Industriële kennis via lucifersdoosjes. Het Nederland van nu is een industrie land. De industrie is de belangrijkste be- staansbron geworden. Hoe veelomvattend het woord „industrie" is, wil de Vereni ging Nederlands Fabrikaat duidelijk gaan maken op een prettige manier, waarbij men bovendien grote kans heeft een pro- dukt van de Nederlandse Industrie als prijs te winnen. In de reeks van activiteiten ter gele genheid van haar 50-jarig bestaan heeft VNF namelijk een prijsvraag uitgeschre ven, waarvoor 32 industrieplaatjes ge plakt op doosjes (Molen)lucifers moeten worden verzameld. De 10 belangrijkste takken van nijverheid, die op het prijsvraagformulier - van half mei af bij de winkelier verkrijgbaar - zijn aangegeven, zijn elk met een eveneens aangegeven aantal afbeeldingen verte genwoordigd. De opschriften die boven aan de van 1 tot en met 32 genummerde industrieplaatjes zijn afgedrukt moeten worden genoteerd. De oplossing, dient per brief te worden opgezonden aan de Ver eniging Nederlands Fabrikaat, Riouw- Leden van de afdeling Bohmte van de Niedersacksische Landjugend brachten het afgelopen weekend op uitnodiging van de PJGO-afdelingen „Jong Holten" en de Plattelandsmeisjes een tegenbezoek aan Holten. Vorig jaar brachten de agrarische jon geren uit deze afdelingen een weekend door bij deze afdeling in Duitsland. Zaterdagmiddag werden de gasten in hotel Holterman verwelkomd, waarna een bezoek werd gebracht aan het nieuwe en hypermoderne openbaar slachthuis in het Kolcomplex. De avond werd gevuld met een „bunter Abend". Zondagmiddag werd het natuur-histo- risch museum „Piet Bos" op de Holter berg bezichtigd waar dé heer Kees Bos het gezelschap rondleidde en veel interes sants wist te vertellen van de talloze vogels en in het wild levende dieren, die in diorama's en op andere wijze het mu seum vullen. Na een gezamenlijke broodmaaltijd ver trokken de gasten per bus weer naar Duitsland. De taal leverde weinig moei lijkheden op, daar er reeds eerder een cursus Duits was gehouden voor de PJGO leden. Dat het weekend goed in de smaak viel bewees het afscheid wel. straat 216, Den Haag. De verzamelde plaatjes kan men behouden. Zij kunnen echter door VNF ter inzage worden ge vraagd. De wedstrijd duurt tot en met 15 december 1965. De prijsvraag is niet moeilijk. Het is een kwestie van verzamelen en ruilen. Maar welk een uitstekend overzicht van wat Nederland op industrieel gebied presteert houdt men er van over. Een overzicht waarvan volwassenen en jeug dige personen een nuttig gebruik zullen kunnen maken. Scholen kunnen de leer lingen inschakelen om een complete serie - grafisch fraaie - industrieplaatjes te verkrijgen. PRIJZEN Tal van Nederlandse bedrijven hebben prijzen beschikbaar gesteld, aantrekkelijk voor jong en oud. Ze alle op te noemen is ondoenlijk. Er is kleding bij en schoei sel, veel op het gebied van de woningin richting, voedings- en genotmiddelen en ook artikelen die de jeugd zullen aanspre ken als schaatsen, rijwielen en rijwiellam pen, spellen, transistor radio's, poppen, paketten met versnaperingen, verfdozen, teenager-eetgerei, kind er jacks eenz. enz. De doe-het-zelvers kunnen een hobbyset verdienen en de leesmaniakken pocket- books. Het zal de vele teenagers hier ter plaat se stellig veel genoegen doen, dat thans, door middel van het niéuwe Cinemascope- systeem in „Irene", ook de films van de wel bijzonder populaire Cliff Richard ver toond kunnen worden. Deze week zondag maken we dan ken nis met Cliff, bijgestaan door de niet min der bekende „Shadows", in één van zijn allerbeste showfilms, getiteld: „WONDERFULL LIFE", Een zeldzaam vlotte schlagerfilm, zoals gezegd, in Cinemascope en kleuren met 12 nieuwe populaire tophits, waarvan we hier o.a. noemen: de titelsong „Wonderfull Life", „On the beach", „Do you remem ber" en „Matter of moments". Kortom: „Wonderfull Life" is een film, waarin Cliff Richard, bijgestaan door „The Shadows", volop gelegenheid krijgt het bewijs te leveren waaraan hij zijn enorme populariteit te danken heeft. Een zeldzaam goed amusementspro gramma, dat de jeugd ongetwijfeld in grote getale zal weten te trekken. GELDIG TOT 5 JUNI A.S. Fles LANDWIJN Clos Perdu voor 1,90 500 gram ZOUTE PINDA's Imkovoor 1,25 250 gram Brillant PURE HAGELSLAG Venzvoor 0 59 2 Cascade MELKCHOCOLADE tabletten a 100 gr voor 0,79 150 gram VICTORIA DUCHESSE BONBONS voor 0 59 150 gram diverse soorten De Heer Chocolaadjes voor 0,85 Pak a 250 gram ROSITA KOEKJES voor 0 85 Pak a 200 gram HERNHUTTERS (ca 25 in 1 pak) voor 0 85 Zak a 8 GOUDCAKESvoor 0 95 Zak a 400 gram GEMENGDE TOFFEES voor X 09 Heel blik PERZIKEN SCHIJFJES voor 1,35 Karton JAFFA Drinks Liko voor 0 35 Heel blik FRISCO APPELMOES Extravoor 0 69 Heel blik FRISCO AARDBEIEN voor 1^5 UW CENTRA-KKUIDENIER Gevraagd: NET MEISJE van 8-2 uur, gezin van 2 personen. Mevr. van Zan ten, Holterenkstraat 45. ZATERDAG 29 MEI in AMICITIA Aanvang 7.30 uur. Te koop: neurende MRY vaars en een prachtige koperen bel (gong). H. J. Nijland, Borkeld 49. Te koop: Ford Cortina 1963 in prima staat, aanrijding vrij. v. d. Voet, Noorden bergstraat 23, tel. 1838. Wegens bedrijfsbeëindiging te koop: 2 FH KOEIEN goede lijsten. Briefjes inle veren vóór maandag, 31 mei 17 uur bij J. A. Schip pers, Deveritcrwcg. voor de jeugd bij elke foto aankoop: pracht speldjes die nog niemand heeft. WEGENS VAKANTIE van maandag 7 tot en met zaterdag 12 juni. Loten verkrijgbaar vanaf dinsdag, 1 juni. De debitante: Te koop: een-paards grasmachine z.g.a.n. Weduwe A. J. Nij land, E'spelo 45. odern karakter levert ~s*t£&en voordelig Agent: JAN WIGGERS Kolweg 14 - tel. 356

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 4