Bestrijdingsmiddelen op groenten en fruit lij Invoering TM-reclame krijgen nieuwsbladen en de kleine dagbladen de greetste klappen De eerste viool Mooie opbrengst voor Bartimeus De duiven vlogen weer FILMNIEUWS Voetbal PufOB hifldehuid Zaterdag 22 mei 1965 HOLTENS NIEUWSBLAD De collecte „Een kwartje voor Bartje", gehouden ten ibehoeve van de bouwplan nen van de Ghr. Blindenvereniging „Bar timeus", heeft in deze gemeente f648,— opgebracht. Men verzoekt ons de dank over te brengen aan de milde gevers en aan de kinderen, die de collecte tot zo'n prachtig resultaat wisten te brengen. De postduivenhoudersvereniging „De Berg vliegers" nam met 96 duiven deel aan de vlucht vanaf Noyon (Fr.). De af stand bedroeg 385 km. en de lossing bad plaats om 8 uur. De eerste duif arriveer de om 13.40.52 uur. De uitslag van deze vlucht is als volgt: 1 en 21 C. W. Reeves 13.40.52 uur; 2, 3, 14 en 19 L. Gazan 13.42.29 uur; 4, 5, 6, 8, 9, 15 en 20 H. J. Aaftink 13.44.18 uur; 7, 11, 18 en 23 G. Steunenberg; 10, 13 en 24 D. Muller; 12 G. Veldhuis; 16 M. Lodeweges; 17 en 22 J. Paalman (Look). Prijswinnaar: de heer C. W. Reeves. Opnieuw draait deze week zondag avond in „Irene" een programma, dat extra vermelding verdient. Als hoofd film wordt dan n.l. vertoond de drie uur durende en wereldberoemde Cinema- seope-produktie van Samuel Bronston, getiteld: „55 DAGEN IN PEKING". Een enorme film, die overal ter wereld een ongekend succes oogst. Op het imposante Cinemascope-scherm speelt zich een schouwspel af, dat de toe schouwer van de eerste tot de laatste mi nuut toe in wurgende spanning houdt. In het jaar 1900 namelijk, om precies te zijn in de namiddag van de '20ste juni om vijf uur, bestormde een grote horde fanatie ke Chinezen de in allerijl door de wacht posten van elf buitenlandse legaties op geworpen barricades. Aldus begon het beleg van Peking, een beleg, dat 55 da gen zou voortduren. Een kleine schare van heldhaftige verdedigers moest de strijd aanbinden tegen een overmachtig aantal fanatieke Chinezen! Meer zullen we van de inhoud van de ze. enorme rolprent niet verklappen. „55 dagen in Peking" is een film, die op het imposante Cinemascope-scherm buiten gewoon goed tot zijn recht komt. De enorme gevechten en de geweldige brand van Peking zullen op iedere toeschou wer diepe indruk achterlaten. Nogmaals: een. film, die we een ieder van harte kun nen aanbevelen om te gaan zien. Gevonden: speelgoed-hondje; motor- 'handsdhoen. Verloren: zwarte portemonnaie m. in houd; blauwe vulpen; een paar witte gymnastiekschoenen; Bijbeltje; bruine portemonnaie met inhoud; wit kinder schoentje; wieldop met sierring van VW. Komen aanvliegen: sierduif. Weggevlogen: blauwe parkiet. Inlichtingen op het Groepsbureau der Rijkspolitie alhier van 8 tot 13 en van 14 tot 22 uur, doch niet tussen 13 en 14 uur. MOOIE OPBRENGST De in de Geref. Kerk gehouden collec te voor „Brood voor het hart" (versprei ding lectuur in Azië en Afrika) heeft f 1272,29 opgebracht. ONDERHANDS VERKOCHT De heer J. Pieffers heeft zijn huis met schuur aan de Oranjestraat onderhands verkocht aan de fa. J. Damming te Hol- landseveld. GESLAAGD Onze oud-plaatsgenote Toby Ketting te Renkum slaagde te Arnhem voor het E.H.B.O.-diploma en voor het diploma B „Zwemmend Redden" van de KMBRD. PROGRAMMA VOOR ZATERDAG: Holten A—DES A 2.00 (gewijzigd aanvangsuur) Twenthe C—Holten C 3.00 MAATREGELEN TER BESCHERMING VAN DE CONSUMENT Bestrij dingsmiddelien tegen onkruid, tegen ongedierte, tegen 'schimmels, bac teriën en andere belagers van (groeien de) gewassen .zijn uit de moderne hoog ontwikkelde maatschappij niet meer weg te denken. Het zou .verkeerd zijn ze al leen van hun nadelige kant te bekijken. De gunstige kant is belangrijker: door ge bruik van deze middelen is het mogelijk grote hoeveelheden produkten van goe de kwaliteit op de markt te brengen; vooral dn een land als het onze, waar slechts een klein deel van de bevolking (pl.m. 10 pet.) op een klein deel van het grondoppervlak voldoende moet kweken om de binnenlandse markt van land- en tuinbouwprodukten te voorzien en aan de export-vraag te kunnen voldoen. De consument van nu is verwend: wanneer hij voor wat meer geld mooie gave appelen kan kopen, loopt hij een kist met aangestoken fruit, zo dat al ver krijgbaar is, voorbij. Zou men wel terug willen naar de on behandelde groenten en vruchten van .mindere kwaliteit, met „plekjes"? De moderne mens wil immers ook niet meer terug naar een tijd zonder auto's, ook al was die tijd misschien wel veiliger. ZIJN BESTRIJDINGSMIDDELEN GEVAARLIJK? ZIJN BESPOTEN GEWASSEN GEVAARLIJK? Onder de bestrijdingsmiddelen zijn er inderdaad veel, die matig of zwaar gif tig zijn. Deze middelen moeten op de verpakking als (zwaar) vergif aangeduid zijn; 'd'e zware vergiften mogen niet aan personen beneden 16 jaar worden ver kocht en niet door personeel beneden 18 jaar worden gebruikt. Degene die ,ze be reidt of verwerkt moet zich afdoende „inkapselen" om te voorkomen, dat hij het vergif inademt of er op andere wijze b.v. .met 'de huid mee in aanraking komt. De gewassen, die met deze middelen zijn behandeld, zijn kort na de behande ling ook schadelijk. Dit wil echter niet zeggen, dat de groenten en vruchten, die wij kopen, schadelijk zijn. Tussen het tijdstip van de laatste bespuiting en het tijdstip van de oogst van het gewas moet een, bij de Bestrijdingsmïddelenbeschik- king vastgestelde, minimum periode (vei ligheidstermijn) liggen, die voor ieder middel afzonderlijk is vastgesteld. Hoe lang deze periode is, hangt o.m. af van de aard van het gebruikte middel en van de kweekmethode (onder glas of in de volle grond). Hij moet in ieder geval zo lang zijn, dat de schadelijkheid verdwe nen is. Wat gebeurt er tijdens deze „af- koelperiode"? Het bestrijdingsmiddel re gent of waait van de gewassen af, het verdampt of wordt „vanzelf" in een on schadelijke verbinding omgezet; het „groeit" met de groente of de vruc'ht mee weg en er blijft maar zo weinig van over, dat het de mens .geen kwaad doet. Middelen, die hun schadelijkheid behouden, mogen in ons land niet ge bruikt worden op gewassen, die voor consumptie bestemd zijn. Beslissingen over het al dan niet toe laten van nieuwe middelen en richtlij nen voor het gebruik van bestrijdings middelen worden in Nederland: geadvi seerd door de Commissie voor Fytofar- macie (fyto plant), een commissie, die al jaren bestaat en waarin' deskundigen zowel op het gebied van land- en tuin bouw als op het gebied van de volksge zondheid en de arbeidsinspectie zitting hebben. Aan tuinders en telers, wordt voortdurend voorlichting gegeven over het juiste gebruik van deze middelen, zowel wat tijdstip als wijze van toepas sing betreft. Op de verpakking van de middelen moet o.m. de veiligheidstermijn vermeld zijn. Onderzoek naar resten (residu's) van bestrijdingsmiddelen op levensmiddelen wordt steekproefsgewijs uitgevoerd door de Keuringsdienst van Waren. Ook om dat het afleveren van partijen met een te hóoig gehalte aan deze resten strafbaar is, wacht men er zich wel voor om on verschillig met bestrijdingsmiddelen om te gaan. Het komt in ons land zelden voor, dat een partij groente of fruit om •een teveel aan bestrijdingsmiddel afge keurd moet worden; de kwekers houden zich in het algemeen goed aan de voor schriften. Maar ook wanneer het rest-g'ehalte wat te hoog zou zijn, betekent dat niet dat er meteen gevaar loert voor de gezondheid. De toelaatbare hoeveelheid heeft men zo gekozen, dat hij veel en veel kleiner is dan de hoeveelheid, waarvan men aan neemt dat hij schadelijk kan zijn. Het onderzoek naar de invloed van de diverse middelen duurt voort. Ook in ons land is men al lang bezig met zoe ken naar andere dan chemische bestrij dingsmiddelen om mee te helpen in de strijd tegen belagers van land- en tuin bouwprodukten KAN MEN FRUIT MET SCHIL EN AL ETEN? Vooral uit hygiënische (zindelijkheids-) overwegingen verdient het aanbeveling groente en fruit goed te wassen vóór het gebruik. Dan kan men ze met huid en haar opeten. VAN HET ERF DER KERK VERENIGDE STATEN Methodistische bisschop van Alabama brengen. De methodistische bisschop van Bir mingham, W. Kenneth Goodson drong er in een herderlijk schrijven aan alle men sen van goede wille uit alle rassen op aan samen te werken om beter contact tot stand te brengen en beter begrip te kwe- Utrecht - Woensdagmorgen om elf uur begon in Hotel Noord Brabant alhier de algemene ledenvergadering van de Ver eniging „De Nederlandsche Nieuwsblad pers". De voorzitter, de heer A. M. Banda, hield in zijn openingswoord een beschou wing over de positie en de taak van de nieuwsbladen, onder welke woorden ver staan de niet dagelijks verschijnende kranten, die in het algemeen in de pro vincie uitkomen. Hij wees op de ontslui ting van het platteland door de ontwikke ling van industriekernen, waardoor ste den en dorpen groeien en het nieuws blad aan betekenis wint. Spreker noemde de grote loonkostenstijging een probleem voor het klein- en middenbedrijf der nieuwsbladen, waarin de loonfaktor ten gevolge van de arbeidsintensiviteit een zeer groot deel van de totale kosten uit maakt. Spreker meende, dat een verho ging van de advertentie- en abonnements prijs niet kan uitblijven, gezien ook de hoge kosten, welke gepaard gaan aan de huidige nieuwsvoorziening. Wat de invoering van reclame op de beide televisie- en radionetten betreft, zei de heer Banda, dat meer tijd beschikbaar wordt gesteld dan waaraan het bedrijfs leven behoefte heeft. Ook is het de vraag of het publiek het zal waarderen, dat straks geen enkel kanaal meer vrij zal zijn van reclameboodschappen. Indien de opzet beperkter zou worden gehouden zouden met de natuurlijke toename van ken tussen blanken en negers met zijn tegenstrijdige stromingen. Hij deed een beroep op alle methodisten in deze streek, die tot zijn diocees behoren de handen in een te- slaan om te komen tot een toe stand van wederzijds respect en eerbied voor de menselijke waardigheid en zich te wijden aan de taak om een verzoening te bewerkstelligen. In het schrijven kwam hij op voor het stemrecht van alle vol waardige Amerikaanse burgers en er kende hij dat de verhoudingen onderling niet goed waren. „Wij allen delen in de zonde van onze samenleving." Een paar weken geleden gaven bisschop Goodson en enkele van zijn voornaamste medewer kers in een communiqué te kennen, dat zij de inmenging door geestelijken van buiten Alabama in de strijd voor de bur gerrechten betreurden. Hoewel zij niet twijfelden aan de oprechtheid van de be doelingen van de collega's van elders, al dus die bekendmaking, vroegen zij zich toch af of de gebruikte methode wel goed was en meenden, dat allerlei pogingen van geestelijken en leken uit Alabama zelf ten zeerste er door benadeeld zouden worden. Billy Graham contra rassenscheiding. De Amerikaanse evangelist Dr. Billy Graham (46 jaar) gaat de laatste tijd steeds meer aandacht besteden aan het rassenvraagstuk. Hij zal volgende maand een tournee maken door Alabama en daar voor gemeenschappelijke bijeenkomsten van blanken en negers spreken. In juni zal hij bijeenkomsten houden in Texas en South Carolina. Sinds 1950 wil Graham niet meer spreken voor bijeenkomsten, waar rassenscheiding wordt toegepast. Hij heeft in 1958 geweigerd een campagne in Zuid-Afrika te leiden omdat hij daar niet mocht spreken voor vergaderingen van blanken en negers. Rassenvooroordeel is een symptoom van de zondige natuur van de mens, aldus Dr. Billy Graham. „Wan neer de mensen aan de voet van het kruis staan, dan zijn er geen rassenbarrières meer." ZUID-AFRIKA Ook rassenscheiding in de kerk? De anglikaanse aartsbisschop van Kaap stad Robert Selby Taylor wees in een rondschrijven aan de geestelijken in zijn diocees er op, dat volgens zijn juridische adviseur het in strijd met de wetten is, als bij kerkconcerten en bij gezellige bij eenkomsten van de kerk blanken en zwarten samen toegelaten worden. Daar om beval hij aan thans dergelijke samen komsten niet te organiseren, tenzij er een bijzondere vergunning voor verkregen wordt. Inmiddels zou de aartsbisschop aandringen op verduidelijking van de des betreffende in februari uitgegeven- ver ordening van de regering-Verwoerd. het algemeen reclamebudget de kosten van het gebruik van het nieuwe medium grotendeels kunnen worden opgevangen. Bij de voorgestelde rigoreuze invoering van ether-reclame zullen gelden aan an dere media moeten worden onttrokken, waardoor de pers in moeilijkheden zal ko men te verkeren. In andere landen, waar de reclame in de ether al eerder is ingevoerd, is gebleken, dat de grote kranten minder schade lij den dan de kleine. Verwacht mag dan ook worden, dat de kleine dagbladen en de nieuwsbladen hier te lande straks de grootste klappen zullen krijgen. De heer Banda acht het dan ook billijk, dat aan de pers een financiële compensatie wordt gegeven. BEEN BEBROKEN Tijdens de gymnastiekles op de Chr. Huishoudschool te Rijssen heeft Rudian Hosmar (14 jr.) uit de H. J. Wansink- straat haar linker scheenbeen gebroken. Zij werd in het Sint Geertuidenzieken- huis te Deventer opgenomen. PRINSES MARGRIET VERVING HAAR ZUSTER BIJ DINER EN BAL OP BRITSE AMBASSADE De ambassadeur van Groot-Brittannië en lady Garran hebben maandag avond een diner gegeven, gevolgd door een bal, ter ere van prinses Mar garet en lord Snowdon. Op de foto zien we prinses Margaret en prinses Margriet, die haar zuster verving, binnen schrijden in haar fraaie avond toiletten. door L. VAN SCHOOTEN 25) „Hoe ben je nu eigenlijk er toe geko men, dat boek te schrijven?", vroeg Eri- ka. „Zit daar niet een goed stuk van je eigen jeugdervaringen in?" „O ja zeker,", glimlachte hij, „zéker.." En in deze stille kamer, in dit schemer licht dat snel tot duister werd, praatte Jaap van Santen zoals hij zelfs nooit met Sandra had gepraat. Vertelde hij van zijn jeugdjaren, de vrolijke en de verdrietige dingen, van de hoop en van dé zorg, de grote zorg, altijd. Erika luisterde, wist hem soms met een enkel woord aan te moedigen, begrip te tonen. „Ja zo was het", zuchtte hij en zweeg. Hij zag haar nu alleen nog als een vage glimmer van zilver, de bleke vlek van haar gezicht en een glans van het licht van buiten op haar haar. Traag reikte zij naar een sigaret, en even ver lichtte de vlam van haar aansteker haar gezicht, haar ogen die op hem gericht waren. „Het is nu helemaal donker", zei hij zacht. „Ja". „Als we nog naar de soos moeten „We móéten toch niet?" „Nee maar hij probeerde op zijn polshorloge te kijken, de lichtende wij zers wezen half tien. „Ik moet toch zo langzamerhand es opstappen, meisje. „Ja, je moet nog naar huis". Ze zei het vlak. Ze stond op, knipte het licht aan. De betovering was verbro ken. En zij was opeens weer de gast vrouw, die daar stond met een ander ge zicht dan dat wat hij zoeven bij het licht van de aansteker had gezien. „Wil je nog koffie?" „Nee merci. Al was ze uitstekend". „Dank je. Ik ben dus toch niet helemaal een blauwkous", „Jij? jij.hij maakte de zin niet af. In het kleine halletje stond hij, zijn jas aan. „Bedankt, Jaap", zei Erika. „Bedankt? waarvoor. Ik moet jóu be danken". „Voor het lekkere eten?", glimlachte ze, „en voor de koffie?" „Nee dat weet je wel beter". Ze reikte hem de hand, hij klemde die stevig in de zijne, „Dag Erika", „Dag Jaap". Ze stonden een o-genblik tegenover el kaar, alsof ze elkaar nog veel meer te vertellen hadden. Dan draaide hij zich re soluut om. Buiten keek hij nog even op naar waar hij haar flat wist. I-laar zag hij niet meer. Nog maar gauw even naar de soos, dacht hij, een kwartiertje. Hij liep het café binnen. Er was weinig volk vanavond. Guust zag hij niet, Van Herpen was er ook niet. Hij praatte even vluchtig met een paar kennissen over de expositie van Erika van Wittem. „Zo", zei Sandra, „fuifnummer! Heb je weer op de soos gezeten?" „Inderdaad", zei Jaap. „Heb je Erika van Wittem daar nog ge zien?" „Ze was er niet", antwoordde hij en zocht ijverig naar zijn tabak. VERANDERING „Hoe was het met de dames, moeder?" informeerde Olga ondeugend. Sandra had weer haar literaire krans gehad en kwam dan altijd beladen met nieuwtjes thuis. „Moeder heeft nieuws, maar het is ern. stig nieuws," zei Yvonne met een rimpel boven haaf neusje. „Och ja," zei Sandra met een beetje wrange glimlach, „nieuws Tjeerd Beyma gaat zich verloven. Tenminste; hij heeft zoals men dat noemt, vaste verke ring." „Och", zuchtte Olga, „daar gaan m'il kansen". Sandra zag haar een beetje /geïrriteerd aan. Een half ;jaar geleden zou Olga; dat niet zo lakoniek hebben opgenomen. Toen ging ze nogal eens met Tjeerd om en Sandra had zo haar stille wens gehad, dat uiteindelijk het aristocratische ge slachtvan de Beyma's langs een omwegje vermaagschapt zou worden aan de Cra- nenburghs. Maar Tjeerd was al eens ko men vragen of Olga mee ging tennissen en toen had ze nét spierpijn, en hij was komen vragen of Olga mee ging zeilen en toen was ze zeer toevallig verkouden; en hij had haar uitgenodigd voor een voor stelling in de stad en toen was ze over laden met huiswerk.jaja. Tjeerd was ook niet van gisteren en die onderkende de signalen. En nu was er enige tijd ge leden een nieuwe ster aan het firmament opgedoken, een heel sportief, paardrij dend, sigarettenrokend en autorijdend nichtje van Freule van Rynecam en Tjeerd was door het schijnsel van deze ster dermate verblind, dat hij, de hoop op de verovering van Olga van Santen opgevend, een nieuwe koers was gaan sturen. Olga vond het best. Ze mocht Tjeerd graag en een tijdlang zelfs erg graag. Maar hij had het altijd over tennissen en buitenboordmotoren cn dat begon haar op den duur te vervelen. Met Dick van Herpen had ze daar nooit last van, al kibbelde ze met hem veel meer dan met Tjeerd. Sandra vond het niet zo best. 't Kwam allemaal van die schrijverij van Jaap. Toen was Diek van Herpen komen opdagen. En Sandra had scherpe ogen en merkte best dat er tussen die twee een verstandhouding bestond, die wel eens tot iets veel belangrijkers de inleiding kon zijn. Olga was geen kind meer. Van Herpen wel veel ouder maar nog niet té oud. Maar Sandra was niet zo bijster gesteld op de scherpe, kritische Dick, ze mocht) de( goedige, gezellige Tjeerd veel liever nog afgezien natuurlijk van de Beymafamilie. „Je kansen?" vroeg Sander. „Kind, je hebt geen technische knobbel en je bent gematigd sportief „De laatste tijd", plaagde Yvonne, „in teresseert Olga zich nogal voor de motor, sport, niet, Olie gade?" Olga keeg zowaar een kleur. Die Yvon ne was toch ook een kleine duvel. Hoe kon ze nu weer Weten, dat ze met Dick van Herpen een middag op de motor was gaan rijden? „D'r zijn jongens zat", hielp Jaap zijn dochter. „En dat nichtje van mevrouw Bijle- veld, weet je wel, „ving Sandra de con versatie weer op, „die dichteres nou ja, ze heeft wat versjes geschreven die zit nu in Amsterdam met een stel lui met baarden cn zwarte truien en die is aan 't schilderen geslagen. Van die schilderijen met een wasbord en twee fietsbellen en een stoelzitting (wordt vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 2