L I HET SPOORBOEKJE U.T.S. - HENGELO MRSGMGL; AVONDSCHOOL: Flinke jongeman gesleten Filmnieuws WONNINK'S De eerste wleel Nederlands meest verkochte pocketboek Bejaarden bezochten Natuur Historisch Museum Lompenaktie 'H.M.V. Examen doen? Diplomauitreiking Lagere Landbouwschool Bathmen Duivensport q Spar- Zelfbediening Examen Veilig Verkeer Zaterdag 15 mei 1965 HOLTENS NIEUWSBLAD Een half miljoen cijfers, tienduizend letters en tekens, wat donkerblauwe inkt en driehonderd bladzijden stevig wit pa pier. Ziehier de ingrediënten van het spoorboekje, dat op 12 mei verschijnt met de dienstregeling -van 30 mei 1965 tot 21 mei 1966. Het recept voor de verwerking van die ingrediënten is niet zo maar in een paar woorden samen te vatten. De dienstrege ling heeft iets weg van een doorlopende kruiswoordpuzzle: één verkeerde letter en de volgende woorden kloppen niet meer. Zo zorgen de spoorwegen bijvoorbeeld voor tienduizend aansluitingen per dag, uitgaande van de vaste stelregel, dat de' reizigers minstens eenmaal per uur van elk willekeurig station naar iedere andere willekeurige plaats in Nederland moet kunnen vertrekken. De overstaptijden onderweg mogen niet te lang zijn wie heeft er tegenwoordig geen haast maar ook niet te kort, omdat het overstappen dan zou ontaarden in een soort sprint wedstrijd. HAKEN EN OGEN De mensen op het Bureau Dienstrege ling van NS houden daar terdege reke ning mee. Maar daarmee niet alleen, want er zijn nog talloze andere factoren die ingecalculeerd moeten worden. Om er maar een paar te noemen: de openings tijden van de spoorbruggen, de beschik baarheid en de omloopsnelheid van het materieel, de te verwachten drukte op bepaalde uren (forensen), de maximaal toegelaten snelheid op de verschillende baanvakken en de capaciteit van die baan vakken, de mogelijkheid van gelijktijdige aankomst en vertrek op de stations, en natuurlijk niet te vergeten de goederen treinen ende buitenlandse treinen die door het patroon van de binnenlandse verbindingen heengeWeven moeten wor den. Wat dat betreft had. de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij het met zijn dienstregeling „aanvankelijk met Dinsdag 24 September 1839 tot nadere kennisgeving van de uren van vertrek der Wagentreinen voor de Dienst tussen Am sterdam en Haarlem" wel wat gemakke lijker: vertrek van Amsterdam te 8, 10, 3 en 5 Ure en van Haarlem te 9, 2, 4 en 6 Ure Op het velletje papier was toen ook nog plaats voor de mededeling: „Reizigers worden verzocht zich 15 minuten te voren op de stationsplaatsen te bevinden" en „Bagagie of eenige andere Goederen die men verlangt vervoerd te hebben is men verplicht om tenminste 1/4 uur voor 't vertrek in de' daartoe ingerigte kantoren aan te brengen". Zelfs in 1851 kon de dienstregeling nog op de achterkant van een sigarenzakje worden gedrukt. Nu rij den er een kleine tweehonderd treinen tussen Amsterdam en Haarlem tegen de acht van 1839. ■Uitgangspunt van het spoorboekje-an- no-1965 zijn grafieken, die een overzicht geven van de treinenloop in een bepaald gebied. Horizontaal wordt de tijd van 0 tot 24 uur aangegeven,- verticaal de stations op hét desbetreffende trajekt. De treinen worden in de grafieken getekend met dia gonale lijnen, die al naar gelang de snel heid en het aantal stopplaatsen meer of minder steil uitvallen. Insiders lezen van het ingewikkelde kruispatroon van zwar te en blauwe, dunnen en dikke strepen in een oogwenk vertrek- en aankomst tijden, aansluitingen en kruisingen van reizigers- en goederentreinen af. ONTWERP getekend en vervolgens in de eigen druk kerij vermenigvuldigd. Op de afdeling reisgids worden ze verwerkt in een eerste en later definitief ontwerp van de dienst regeling en „vertaald" in tabellen met uren, plaatsnamen en treinnummers. Dan ook worden de verschillende teken tjes waarvan de meeste in Europees verband zijn vastgesteld aangebracht, zoals de hamertjes voor de werkdagen, het bestek je voor de restauratie (het is voor de Wagons-Lits een hele toer, een jaar van tevoren al op te geven voor wel ke treinen restauratiepersoneel beschik baar zal zijn), het huisje voor de douane en de „zzf" voor zater-, zon- en feestda gen. De driemaal gecorrigeerde afdrukken van het eerste ontwerp gaan eerst ter goedkeuring naar het ministerie van Ver keer en Waterstaat en de Directeur-Gene raal van het Verkeer te 's-Gravenhage. Deze ontwerpen'worden lang voordat de officiële reisgids verschijnt naar verschil lende instanties gezonden, zoals autobus maatschappijen, reisbureaus, en buiten landse spoorwegondernemingen. Van de definitieve ontwerpen worden vergrotingen gemaakt voor de stations, waar de reizigers ze later op de aanplak borden en in de bekende cylinders terug vinden. Op deze manier voldoen de spoor wegen aan hun wettelijke verplichting, het publiek op de hoogte te stellen van de dienstregeling „PIETLUTTIG SEKUUR" Eind november wordt een begin ge maakt met het opzetten van de reisgids oftewel het spoorboekje. Dit gebeurt aan de hand van de dan reeds gecorrigeerde drukproeven van het eerste ontwerp. In de proeven worden doorlopend de later binnengekomen wijzigingen aangebracht en keer op keer wordt het geheel aange vuld, gecorrigeerd, en vergeleken met de bijgewerkte grafieken van het Bureau Dienstregeling èn van de tekenkamer, zo dat er dubbel controle mogelijk is. De heer P. L. Smulders, chef van het Bureau Reisgidsen, noemt het „pietluttig sekuur werk." En wie aan dat half miljoen cijfers en die tienduizend letters en tekens denkt, kan niet anders doen dan dat. een beetje duizelig beamen Fouten in de gids zijn dank zij al dit werk zeer zeldzaam, maar helemaal te vermijden zijn ze toch niet. Dit jaar is er op de drukkerij in de tabel Roosendaal- Amsterdam bijvoorbeeld een hele kolom een regel opgeschoven, zodat de vertrek tijden achter de verkeerde stations staan. POPULAIRE POCKET Een maand voordat de nieuwe dienst regeling ingaat levert de drukker al zes tig procent van de oplage (dit jaar 440.000 exemplaren) af. Voor de spoor wegen zou het uiteraard voordeliger zijn, als de gidsen uitsluitend via de stations loketten werden verkocht (het spoorboek je is nu eenmaal geen winstgevend object voor NS) Om het de reizigers echter wat gemakkelijker te maken zijn ook de boek handel en de kiosken die elk 100.000 voor hun rekening nemen en de reis bureaus met een omzet van 50.000 exem plaren, bij de distributie ingeschakeld. Opvallend is de weer toenemende be langstelling voor de gids. Vlak na de oorlog werden van een zomerdienstrege ling 530.000 exemplaren verkocht. Na dat rekord zakte de verkoop langzaam tot 310.000 boekjes in de zomer van 1959. Maar sinds 1960, dus al voordat de jaar dienstregeling werd ingevoerd, moet de oplaag steeds opnieuw worden vergroot, zodat het spoorboekje nog altijd de meest verkochte pocket van Nederland is. De bejaarden van de Hol tense Bejaar densociëteit hebben dinsdag met door en kele particulieren gratis beschikbaar ge stelde auto's een bezoek gebracht aan het Natuur Historisch Museum op de Holterberg waar Kees Bos hen buitenge woon boeide met een gezellige causerie over wat er leeft in de natuur, in 't bij zonder over de reeën op de Holterberg. Na het Museumbezoek werd het berg- hotel „De Diéken?' bezocht waar door de heer en mevrouw Mulder koffie werd aangeboden. Ruim half vijf was het gezelschap weer terug in gebouw „Irene" waar men nog even gezellig napraatte over de mooie - middag. Zaterdagmorgen 15 mei heeft een na- inzameling van lompen plaats ten bate van het uniformfonds van HMV, in het dorp, in de Beuseberg en in een gedeelte van het Neerdorp. Om vlot op te kunnen schieten, zouden de mannen van de in- zamelingsploegen graag zien, dat de lompen even in een oude zak werden ge stopt. Mijrshardt7s Ze n uw ia bief ten Onder grote belangstelling van de zij de der ouders, het gemeentebestuur en diverse organisaties, had in zaal Boode de uitreiking plaats van de diploma's voor de geslaagde vierde klassers. Na een welkomstwoord door de voorzitter van het schoolbestuur gaf de iheer Wis- selink een overzicht van het wel en wee van deze examenklas. De klas was aan vankelijk wat traag en niet al te ij verig, maar de jongens hadden zich tenslotte toch ontwikkeld tot een eigen mening en een praktische kijk op de landbouw. De eindresultaten waren dan ook lang niet slécht. Zodoende kon burgemeester Ba zen met voldoening de diploma's uitrei ken en hij vond het eindresultaat, gezien de vele hoge puntenlijsten, bijzonder goéd. Hij legde er echter de nadruk op, dat de jongens nog maar aan ihet begin van hun loopbaan stonden en spoorde hen 'aan tot verdere studie. Verschillen de sprekers uitten zich in dezelfde geest en brachten gelukwensen over. Voor de verschillende landbouwcoöperaties sprak de heer J. E. J. Muilerman, voor de PJ- GO de heer Beldman uit Holten en voor de Landbouwvoorlichtingsdienst de heer Luibbersen. Aan G. Vrielink,die het hoogste aan tal punten had behaald, werd door de heer Sprokkereef uit Hengelo het boek werk aangeboden, dat elk jaar door het hoofdbestuur van de OLM ter beschik king wordt gesteld. Hij deed dit vergezeld gaan van een warm pleidooi voor de Lagere Land bouwschool. De jongen, die een goede 'boer wil worden, hoeft geen angst te hebben voor de toekomst. Wel moet hij zich zoveel mogelijk verder bekwamen door voortgezette studie. De Lagere Landbouwschool was volgens hem hier voor een goede basis. Een viertal leerlingen hield een inlei ding. G. v. d. Berg- over de melkwin- ning; J. Denneboom. over kopzièkte; G. Grotenhuis over de ruwvoederwinning, en J. Reilink over de geboorte van het veulen. Een hersengymnastiek onder lei ding van de heren De Boer en De Vries gaf een aardig beeld van de algemene ontwikkeling en de belangstelling van de leerlingen. De direkteur van de school dankte al len tenslotte voor hun medewerking aan het welslagen van deze avond en wekte de leerlingen op om in deze tijd van ma terialisme te zorgen voor een goed gees telijk fundament. Er werden twaalf di ploma's en twee getuigschriften uitge reikt aan: G. v. d. Berg, D. J. Denne boom, H. Elmerink, G. Grotenhuis, H. Jansen en H. Kloosterboer uit de ge meente Diepenveen; G. Vrielink, J. Nieu- wenhuis, H. Brilman, M. Klein Hegeman en D. J. Denneboom uit Bathmen en uit de gemeente Holten: J. Reijlink, A. Paal man en M. van Huigenbosch. P.V. „De Bergvliegers" werden in Roosendaal gelost. De duiven van de P.V. „De Bergvlie gers" die in Roosendaal werden gelost hadden een afstand af te leggen van 159 kilometer. Tijd van aflossing 11.00 uur. Eerste duif werd geklokt om 13.45.32 uur. De uitslag was als volgt: 1, 18 en 37 H. Wansink; 2, 12 en 25 D. Müller; 3, 10 en 30 J. W. Willems; 4, 20, 24 en 41 L. Gazan; 5, 21 en 35 C. W. Reeves; 6, 13, 14, 17, 22, 26, 27, 38, 39 en 42 H. J. Aaftink; 7, 23, 33 en 34. G. Veldhuis; 8 H. Oosterkamp; 9, 11, 15 en 19 G. Steunenberg; 16 H. van Beek; 28, 40, 43 en 44 W. van der Pluym; 29 en 32 J. Paalman (Look); 31 en 36 H. Dijkslag. Prijswinnaar: J; Willems. Scheerweg: H. J. Aaftink. Vlucht vanaf Mons (226 km.). Lossing 9.40 uur. Aankomst eerste duif 12.43.28 uur; 1 en 21 C. W. Reeves; 2, 4, 9, 11, 14 en 18 H. J. Aaftink; 3 en 23 L. Gazan; 5, 6 en 10 G. Veldhuis; 7, 12, 19 en 20 D. Müller; 8 en 30 J. W. Willems; 13 en 15 M. Lodeweges; 16 en 25 M. van Beek; 17 H. Dijkslag; 22 G. Steunen-^ berg; 24 J. Paalman (Look); 26 en 28 H. Wansink; 27 W. v. d. Pluym; 29 F. Mees ter. Prijswinnaar: 'C. W. Reeves. Scheerweg: C. W. Reeves. De aanmelding voor de afdelingen Bouw kunde, Elektrotechniek, Elektronica en Werktuigbouwkunde sluit 1 juni a.s. De aanmelding voor de 4- en 5-jarige op leidingen Bouwkunde, Elektrotechniek en Werktuigbouwkunde en voor de 2- en 3- jarige applicatiecursussen Elektronica, Meet- en Regeltechniek en Bouwkundig Opzichter/Tekenaar sluit op 15 aug. a.s. Prospectus, inlichtingen en aanmelding dagelijks aan de school, Indus- trieplein 2, Hengelo (O), tel. 05400-16988. De school is toegankelijk voor jongens en meisjes. Gevraagd: voor alle voorkomende werkzaamheden. Pluimveebedrijf Barvelink Borkeld 80, Holten. Tevens weer jonge braad- haantjes te koop. Te koop: een kinderwagen Larenseweg 12. Woensdag 16.30 uur 19 mei a.s. na Te koop: 1 toom biggen J oh. Haverslag, Okken- broekt toom zware biggen bij H. Landeweerd, Rijs- senseweg L KOOPMAN, Dorpsstr. 1G Te koop: toom zware biggen bij B. Nikkels, Dijkerhoek 15. Deze week zondag valt er in Gebouw „Irene" wat bijzonders te beleven. Op deze dag nl. zal de nieuwe cinemascope-instal latie in gebruik worden genomen, waar door het mogelijk is de grootste films te projectéren die er zijn. Daartoe is in de zaal o.m. een nieuw projectiescherm gemonteerd met een breedte van maar liefst 7 meter, terwijl het technische gedeelte van de cabine is voorzien van een z.g.n. anamorphoot-ob- jectief. Als hoofdfilm wordt deze avond ver toond de miljoenenproductie van Metro Goldwyn Mayer, het gigantische schouw spel „Muiterij op de Bounty". Een gewel dige avonturenfilm in prachtige kleuren, enorm van opzet vol voortdurende span ning en sensatie. Een piratenfilm van on versaagde rebellen, die in hun dorst naar wraak en de vrijheid alles waagden en daarbij hun levens op het spel zetten. Wat was het geheim van de spookach tige en onoverwinnelijke Bounty? In de vlag van dit piratenschip stond één woord: WRAAK. Kortom, „Muiterij op de Bounty" is een film die de toeschouwer van de eerste tot de laatste minuut toe in wurgende span ning houdt. Deze ruim 3 uur durende film is iets geweldigs. De hevige gevechten en zeeslagen komen op het geweldige cine- mascopescherm volkomen tot hun recht en maken op de toeschouwer een over weldigende indruk. Met dit kolossale film werk waarvan de produktie bijna 40 mil joen gulden vergde, heeft de vooruitstre vende filmcommissie een uitstekende keus gedaan, waarvoor zij alle dank ver dient. In verband met de enorme belangstel ling die er overal voor deze gigantische film bestaat, raden wij belanghebbenden dringend aan zich tijdig van kaarten te voorzien. Voor verdere bijzonderheden raadplege men de betreffende advertentie in deze courant. illlllli I MODECENTRUM Het praktisch examen voor Veilig Ver keer, dat jaarlijks door de schooljeugd wordt afgelegd, is bepaald op dinsdag 25 mei a.s. De plaatselijke afdeling van de Bond voor Veilig Verkeer >zal een iberoep doen op een" aantal medewerkers om dit examen, met medewerking van het onderwijzend personeel, zo vlot moge lijk te doen verlopen. door L. VAN SCHOOTEN 24) Terwijl hij zorgvuldig zijn handen was te onder de warmwaterkaan, keek Jaap rond. Erika had het. hier toch maar prima voor mekaar, op die moderne flat. Hij had inderdaad een gevoel alsof hij te lo geren was. Zo heerlijk van alle zorgen vrij, een vrouw die je alles uit handen ram. Hij keek in de spiegel, terwijl hij zijn haar kamde, onwillekeurig kritisch. Knap ben je niet, zei hij tot zichzelf, maar nog geen ouwe kerel. En je wordt al een beetje grijs aan je slapen, vader. Maar dat, had Erika gezegd, vinden vrouwen juist zo interessant! Toen hij de kamer weer binnenkwam, bleef hij even verbaasd staan. Erika had in korte tijd van de tafel een wonder van intieme gezelligheid gemaakt. Geen. blank damast en zilver, maar een kleurig tafel kleed, kleurige borden van een heel apart dessin, een kan van aardewerk met een paar fleurige bloemen, „net een ad vertentie uit een damesblad" lachte hij. „Kan 't je goedkeuring wegdragen1?" „Lieve kind, 't is te véél eer". - „Het gaat er niet om je maag vol te stoppen eten moet een plezier zijn". Nu, dat was het ook. Erika vertrouwde het hem toe, een fles sekt te openen die ze, zei ze, met levens gevaar door de douane had heengesmok- keld, en Jaap-was er niet weinig trots op dat hij de kurk tegen de zoldering kon laten klappen, zonder iets van het kost bare vocht te morsen. Voorzichtig goot hij de schuimende drank in de grote glazen. „Daar ga je Jacob", zei Erika en hief haar glas. „Proost", antwoordde hij, wist niet zo gauw iets anders te zeggen. „Waar drinken we op?" „Op je succes". „Jakkes, wat een materialistische toost". „Zeg jij het maar". „Nou op ons vind je niet?" Ze zag hem ernstig aan. „Jakkes, wat een egoïstische toost"', imiteerde hij. „Waarom? Ik wens jou het beste, en jij mij." „Zo kan. het ja". Hij was niet erg vlot, merkte hii zelf. In deze situatie wist hij zijn houding niet zo makkelijk te vinden. Champagne drin kend met Erika van Wittem, die hij een paar maanden terüg zelfs van naam niet kende hij voelde zich hier een beetje opgeprikt zitten, niet op zijn gemak. Maar de champagne hielp hem er over heen, en het voortreffelijke oosterse ge recht, dat Erika klaargemaakt had, werkte daaraan mee. „Heet spul", zei hij, „je krijgt er dorst van". „Daarom drinken we er sekt bij", zei Erika en schonk hem nog eens in. Méér niet, dacht Jaap. Hij was een matig man. En champagne was een drank waar je voor moest oppassen. Je werd er lucht hartig en plezierig van, het deed je hart deugd. Maar hij bleef graag bij zijn po sitieven. Geleidelijk aan brak het ijs en hervon den ze de vertrouwelijke en toch luchtige toon. Jaap was zich terdege bewust van het genoegen, hier te zitten met een knap pe jonge vrouw, die er exquis uitzag, en die het blijkbaar de moeite waard achtte zich voor hem van haar beste kant te laten zien. Hij voelde zich weer jong. „De koffie", zei Erika, „drinken we bij de haard. Laat de tafel maar staan. Die staat niemand in de weg." Innig tevreden dronk Jaap de koffie in het kleine, sierlijke kopje. „Steek asje blieft je pijp op", vroeg Erika, dat vind ik zo gezellig staan. Net of je thuis bent", „Ik voel me hier ook thuis". „Dat hoopte ik." Zijn ogen dwaalden naar zijn polshor loge. „Zeg, als we nog naar de soos willen". HZ Tipa-rai Pftjf2 uauumi Jcbq" niet goed?" „Ik zit hier best." „We laten die soos naar de maan lopen en we blijven hier vanavond gezellig met z'n tweeën wat kletsen. Ik vind het veel te fijn, dat ik nu eens niet de deur uithoef om mensen te zien en te praten. Weet je Jaap, uithuizige mensen zijn de huiselijk- ste mensen. Dit dit gezellig samen eten, samen koffiedrinken zo maai" 'n man in die stoel te zien zitten die z'n pijp rookt ze maakte de zin niet af, stak nerveus een sigaret op. Dan wipte ze uit haar stoel en liep met haar lange, elastische passen naar de grote radio grammofoon in de hoek. „Waar hou je van?", vroeg ze „Klas siek, modern, jazz, ik heb het hier zowat allemaal." En achteloos ging haar hand langs het rek met platen in kleurige hoezen. „Ik vrees dat je me een hopeloos ouder wetse vent zult vinden", zei Jaap, „Maar ik hou van Bach". Concert voor twee violen?" „Heb je dat?" „Van de twee Oistrachs", „Prima". Ze zaten en luisterden. Het werd lang zaam donker. Alleen het groene oog van het radiotoestel en de gloeiende punt van. haar sigaret waren lichtpunten in de schemering, waarin de zilverglans van haar japon mat oplichtte. Erika zat ver zonken naar de muziek te luisteren en Jaap nam haar op, zoals ze daar zat een mooie vlinder nee, ze was juist helemaal niet het vlindertypè. Ze was veel serieuzer dan hij had gedacht. En hij verwonderde zich dat zij, evenals hij, van Bach kon genieten een moderne kei harde jazzpianist had hij aanvankelijk meer haar type gevonden. Met een klik stopte de muziek. Geen van beiden durfde het stilzwijgen verbreken tot Jaap aarzelend zei: „Wat is het al donker." „Wil je dat ik het licht opsteek?" „Heb jij er geen last van?" „Ik? ik kan jou nog net zien. En jij mij, hoop ik. Meer hebben we toch niet no dig?" „Nee, meer hebben we niet nodig." Dit was, mijmerde Jaap, toch een ge heel nieuwe gewaarwording. Hier was hij nu voor de eerste maal te gast bij een, die hem tot voor kort totaal vreemd was, en hij voelde zich thuis. Hij onderging een gevoel van welbehagen. O zeker, thuis in Meerlo, was het gezellig, maar altijd druk. Sandra, aktief, steeds vol van alles wat ze gedaan had of nog moest doen, de kinderen met hun praten, hun eisen- van-aandacht. Hij werd er zich van bewust dat thuis eigenlijk niemand veel aandacht voor hèm had. En hier was de aandacht, de zorg, de belangstelling als een cocon om hem heen. (wordt vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 2