indrukwekkende plechtigheid cp kt Oanadsse kerkhof AGENDA fturgerlijkë Scholieren legden bloemen op graven WIJ GEDENKEN Stille tocht naar het monument der gevallen strijders Grote militaire taptoe in het Sportdal Lichtwedstrijd in het Sportdal Programma van de „Taptoe Holten" In alle toespraken klonk door Holten ion zijn burgervader niet gaarne zien vertrekken KERKDIENSTEN Zaterdag 3 mei 1965 No. 8. Jaargang 1% UWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 2,per kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telefoon 05^83 -123J/ Adv.-prijs 115 mm. (d contantf 3,Iedere mm. meer 0,12 Op de Canadese begraafplaats op (le Holterberg heeft woensdagmiddag de her denking plaats gehad -,-an de Canadese militairen die in de tweede wereldoorlog in Nederland zijn gesneuveld. Pl.m. 3000 belangstellenden w.o. een aantal genodigden, adoptanten der graven en Canadese nabestaanden die momenteel op uitnodiging van het Ned. Oorlogsgra- veneomité (NOC) te gast zijn in Holten en Bergen op Zoom hadden zich op de bijzonder verzorgde dodenakker om het marmeren kruis verzameld, toen om even over half drie generaal C. Foulkes in ge zelschap van brigade generaal T. Gibson, de ambassadeur van Canada, mr. W. F. Buil, de commissaris van de koningin in Overijssel, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot. Pannerden, dc opperofficier Personeel Koninklijke Landmacht, gene raal J. G. Smit, de staatssecretaris van Defensie, de heer Van Es en burgemeester mr. W. H. Enklaar arriveerden. Na het spelen van het Canadese Volks lied door het muziekkorps van het Royal Highland Regiment hield ds C. C. Addink, herv. predikant en res. legerpredikant te Holten een korte toespraak naar aanlei ding van het gelezen schriftgedeelte Ps. 124. Hij richtte zich in het bijzonder tot de jeugd die de oorlog alléén maar kent van horen zeggen. Ouderen en jongeren leggen vandaag kransen en bloemen op de graven van hen, die vielen. Wij kunnen de nagedach tenis van hen die hier begraven liggen niet beter eren dan door de jeugd te doordrenken van het vurige verlangen naar gerechtigheid, vrijheid en vrede voor alle mensen, rassen en volkeren, zodat die jongeren zélf de levende bloemen zijn op de graven van hen die vielen. Aan het slot van zijn toespraak wees ds Addink op het grote kruis dat op de begraafplaats staat 't welk herinnert, aan Gods liefde in Jezus Christus. Hij alléén is de zin) van het offer dat deze geval lenen brachten. Hij alleen kan ook aan ons leven en aan onze wereld zin en doel en uitzicht geven. KRANSLEGGING Onder het spelen van toepasselijke muziek door het muziekkorps van het Royal Highland Regiment werden door padvinders van de Waardenborchgroep te Holten aangereikte kransen gelegd door de ambassadeur van Canada mr. W. F. Buil, door de staatssecretaris van Defensie, zijne excellentie mr. Van Es, generaal C. Foulkes, de bevrijder van Nederland en aanvoerder van de Canadese troepen, generaal J. G. Smit, opperofficier Perso neel Kon. Landmacht, de commissaris van H. M. de Koningin voor de provincie Overijssel, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, mr. W. H. Enklaar, burgemeester van Holten, mr. Chester Marriam, voorzitter van het Royal Cana dian Legion, de heer P. G. Dijkstra, na mens het Ned. Oorlogsgravencomité, en tenslotte door mevr. Anrooy-De Kempe- naer namens de Oorlogsgravenstichting. Hierna volgde een ontroerend moment, toen de schoolkinderen op elk graf een tuiltje voorjaarsbloemen legden. Tijdens deze bloemlegging liep een doedelzakspe ler tussen de graven door, een klaaglied spelend. Voordat de vlaggen halfstok werden gestreken en een minuut stilte in acht werd genomen las een zichtbaar ontroerde generaal Foulkes het „The Valedictory". Op het moment dat de generaal was uit gesproken scheerde een vliegtuig van de Royal Canadian Air Force laag over en strooide honderden van vilt gemaakte kleine klaprozen uit. De indrukwekkende plechtigheid werd besloten met het spelen van het Wilhel mus en het God save the Queen. Dinsdagavond aan de vooravond van de Bevrijdingsdag had bij het mo nument der gevallen strijders aan de Molenibelterweg weer de plechtige (her denking plaats van de in de tweede we reldoorlog gevallen Holtenaren. Een grote groep oud-strijders, Indone- sië-strijders en B.S.-ers maakte onder het luiden der klokken de gebruikelijke mars vanaf de Hervormde Kerk naar de Mo lenibelterweg, vergezeld van het dage lijks ibestuur der gemeente, de plaatse lijke predikanten, terwijl zich deze keer veel meer burgers dan voorgaande jaren bij deze stille tocht aansloten. Nadat bij het monument, waar zich reeds zeer velen verzameld hadden, on der wie een aantal Canadese pelgrims, twee minuten stilte in acht genomen wa ren, las burgemeester mr W. H. Enklaar twee coupletten van het gedicht van Yge Foppema: Wij gedenken hen, die toen het volk verslagen en machteloos scheen, de vaan der vrijheid hebben hooggedragen door alles heen. Die 't fiere wachtwoord hebben doorgegeven van mond tot mond: dat eens de tyranme zal zijn verdreven, die 't hert doorwondt. KRANSLEGGING Terwijl de muziekvereniging „HMV" het bekende „Blijf bij mij, Heer, want d' avond is nabij" speelde, werden ach tereenvolgens kransen gelegd door de heer H. W. Koopman namens oud-strij ders, Indonesië-strijders en Voormalig Verzet (B.S.), door burgemeester Enk laar namens het gemeentebestuur, door mr. Chester Marriam namens de Cana dese grafbezoekers, door Carel Israël na mens de Holtense Padvinderij „De Waar- denborch-groep" en door Dikie Deijk en Jan Beid-man namens de Herv. en Geref. Jeugdorganisaties. De heer G. v. d. Bos, bij wie ook deze keer weer de leiding van de stille tocht berustte, hield een korte toespraak, waar in hij tot de jeugd de vraag richtte: „We ten jullie wel de achtergrond van deze herdenking? Hebben jullie aan je vader of moeder wel eens gevraagd, wat eigen lijk deze jaarlijkse samenkomst bij de gedenksteen betekent?" Wij gedenken hen, die hun leven offerden- voor het land, op de Grebbeberg, in het verzet, of in het. verre land, Zij hebben gevochten, niet wetend, dat dit 'hun afscheid voor eeuwig zou wezen, en wij eenmaal hun namen op een monument zouden lezen. De eenvoudige plechtigheid, die onder diepe stilte plaats had, werd besloten met het zingen van een couplet van het Wilhelmus, waarbij HMV voor begelei ding zorgde. KERKDIENST Na de plechtigheid bij het monument begaven zich zeer velen naar de Herv. Kerk voor het bijwonen -van een inter kerkelijke dienst, waarin ds C. C. Ad dink een predikatie hield over het Bij belwoord: „Want niet licht zal iemand voor een rechtvaardige sterven, maar misschien heeft iemand dan moed voor een goede te sterven. God echter bewijst zijn liefde jegens ons, doordat Christus, toen wij nog zondaren waren, voor ons gestorven is". In de vijf bange jaren van onderdruk king zijn er inderdaad mensen geweest, die de moed hebben gehad om voor goe den te sterven. Niet licht, niet gemakke lijk deden zij dit. Ook in hun hart brand de het verlangen om te leven tot de be vrijding en te juichen op het overwin ningsfeest. Zij hebben het niet mogen beleven. Wij worden op een dag als deze geconfronteerd met de werkelijkheid, dat zij het bestaan hebben om voor ons te sterven. Wanneer wij dat goed tot ons laten -doordringen, dan rijst voor ons vanzelf de vraag: ..Zijn wij dat waard? Hebben wij de vrijheid, die zij met het offer van hun leven ons verworven heb ben, zó gebruikt, dat hun offer zinvol werd? Of hebben wij door het gebruik, dat wij van onze vrijheid gemaakt heb ben, hun offer ontluisterd en van zijn •zin beroofd?" Wanneer zij, die het bestaan hebben him leven voor ons te geven, weer eens rond konden kijken in onze wereld, waarin de volkeren miljarden uitgeven aan bewapening en produktie van le- vensmidelen bewust wordt tegengegaan of levensmiddelen doorgedraaid en ver nietigd worden, terwijl miljoenen krepe- ren van de honger; in onze wereld, waar in vele jongeren haast uitsluitend inte resse hebben voor eten, drinken, ver maak en lallende lol; in onze wereld waarin wij zorgvuldig weer alle hokjes en schotjes van voor de oorlog opgebouwd hebben; in onze wereld met rassenwaan en negerveraohting, in een wereld waar in de vijanden Israëls hun politiek van chantage en- geweld voeren. Wanneer zij in deze onze wereld, die wij, die leven mochten tot de bevrijding, gemaakt heb ben, nog eens rond konden zien, zouden KLEURRIJK EN KLANKVOL zij dan niet, als vele verbitterde verzets strijders na de oorlog spreken, zeggen: mij niet meer gezien. Dat is best mogelijk, want wij heten in de oorlog wel goede Nederlandei's, maar wij waren en zijn niet goed. Onze tekst zegt het immers: niét licht zal iemand voor een rechtvaardige sterven, maar misschien heeft iemand nog de moed voor een goede te sterven. Dat is wel het hoogste wat van een mens verwacht mag worden. Maar wij zijn geen rechtvaardigen en goeden. Daarom ontluisteren wij het offer van hen, die vielen, telkens weer tot zinloos heid. God echter bewijst zijn liefde je gens ons, doordat Christus voor ons ge storven is toen wij nog zondaars waren. Het is door zijn offer aan het kruis al léén, dat het offer van hen, die voor on- De grote militaire taptoe, die vanavond (vrijdagavond) om 9 uur in het Sportdal plaats vindt, wordt aangeboden door de Minister van Defensie op verzoek van de Burgemeester van Holten en met mede werking van de Garnizoenscommandant van Deventer ter ere van de Canadese Pelgrims, die van 3-11 mei in Holten ver. toeven. Aan deze taptoe werken mede: Het tamboercorps van het Garde-Bataljon Fuseliers „Prinses Irene" te Schalkhaar, het Fanfarecorps der Genie uit 's Herto genbosch (45 dienstplichtigen en 3 be roepsmilitairen), beide corpsen in cere monieel costuum en het Luchtmachtde- monstratiepeloton, het bekende spookpelo. ton, dat exerceert zonder commando's, uit Nijmegen. De taptoe bestaat uit een driedelig, zeer uitgebreid programma. De toegang is vrij, doch men is verplicht een program ma te nemen, dat voor volwassenen 50 cent en voor kinderen t/m 14 jaar 25 cent zal kosten. Er zijn voor de verlichting van het Sportdal uitgebreide maatregelen getrof fen. In verband met de te verwachten grote toeloop van bezoekers van elders en het ontbreken van parkeerterrein in de on middellijke nabijheid van het Sportdal is het gewenst, dat automobilisten hun voer tuigen in het dorp en omgeving parkeren. Men moet uiterlijk om half negen op het terrein in het sportdal aanwezig zijn. De bezoekers wacht een bijzonder kleurrijk en klankvol schouwspel. Holten 1 speelt zaterdagavond om 8 uur een lichtwedstrijd in het Sportdal tegen R.S.C. uit Rossum. Dat is voor het eerst in de lange sporthistorie van Holten, dat hier een lichtwedstrijd gespeeld wordt. Dit is mogelijk door de prachtige verlich ting, welke in het sportdal is aangebracht in verband met de grote militaire taptoe, welke daar vrijdagavond. 7 mei, ter ere van de Canadese grafbezoekers plaats vindt. Het Sportdal baadde donderdag avond bij het proefdraaien voor de mili taire autoriteiten in een zee van licht, zo- j dat de bezoekers wat dit betreft de wed- - strijd goed zullen kunnen volgen. Beide j ploegen zullen zeker hun best doen om j te trachten de zege uit het licht te slepen, j OFFICIËLE PUBLICATIE ZITTING WOONRUIMTECOMMISSIE De voorzitter van de woonruimtecom missie maakt bekend, dat de zitting der commissie op donderdag 13 mei 1965 zal worden gehouden, des avonds van 7.30 tot 8.30 uur. Holten, 23 februari 1965 De voorzitter voornoemd, J. KROON. Het programma voor de taptoe ziet er als volgt uit: 21.00 uur: Opening Taptoe in het Sport dal. I Optreden tamboercorps Garde Fu seliers „Prinses Irene". Programma: 1 St. Urbanus van Jochims. 2 Flying Dutchman van E. Smit. 3 Swing Parate van E. Smit. 4 Anjo-Wil van J. van Wakeren. 5 Altijd Paraat van Brandt. 6 In the Air van A. van Veluwe. II Optreden exercitiepeleton Konink lijke Luchtmacht. III Optreden Fanfarecorps der Genie. Programma: 1 In Rechte Baan van J. Wichers. 2 Drie Inventionen (3e deel) van K. van Dijck. 3 In the Lime Tree-Avenue, mars van A. Bosch. 4 La Houson'de van L. Ganne. 5 Frybourg, mars van G. E. Montegachy. 6 Cornet Carillon, soli voor 4 trompetten van R. Pinge. 7 Afmars „On the quater deck" van K. J. Alford. IV Finale: Opmars der 3 corpsen. 1 Roffel en Infanterie taptoe der Tamboers. 2 Koraal „Blijf bij mij Heer". 3 Cavalerie taptoe der Es-trompetten. 4 Koraal „Wilt heden nu treden", o Mars door de drumband. 6 Hoch und Deutschmeistermars. 7 Mars door de drumband. 8 Bandstand (mars). 9 Infanterie taptoe signaal. 10 Canadees Volkslied. 11 Nederlands Volkslied. De decoratie van burgemeester mr. W. II. Enklaar, die ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin, be noemd werd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, is vorige week donderdag een spontaan huldebetoon geworden van de gehele burgerij. Nadat de Commissa ris der Koningin de burgemeester van deze benoeming in kennis had gesteld en hem het ereteken op de borst had ge speld, in tegenwoordigheid van zijn echtgenote, zijn kinderen en de leden van het dagelijks bestuur der gemeente, had na het vertrek van de gouverneur der provincie een huldiging in de raad zaal plaats door de voltallig opgekomen gemeenteraad, een groot aantal ambte naren en tal van personen, met wie de burgemeester nauwe contacten onder houdt. Ook zijn naaste familieleden wa ren in allerijl overgekomen om deze bij zondere gebeurtenis mee te maken. Na de toespraak van de oudste wet houder en loco-burgemeester, de heer B. J. Veneklaas Slots, die de gelukwen sen van het dagelijks bestuur aanbood en de igi'ote verdiensten van mr. Enklaar schetste, spraken nog de gemeente-secre taris, de heer G. J. Langenfoarg; het oud ste raadslid, de heer J. H. Sprokkereef, en tal van andere personen, die met hun gelukwensen hun grote waardering on der woorden brachten voor de vele akti- ze vrijheid vielen, niet zinloos is. Want het is door het offer van Christus op Gol gotha, dat deze onze wereld, ondanks haar schuld en zonde, toch Gods wereld is. En voor deze mensen, die ondanks zichzelf, tóch van God zijn, is het niet alleen zinvol te leven, maar ook te ster ven als dit nodig is. Waar de onmetelijke liefde Gods in Christus geloofd en aanvaard wordt, daar wordt de ware vrijheid geboren, de vrijheid der kinderen- Gods, die volmaakt zal zijn als de grote Bevrijding komt, wanneer Gods Koninkrijk aanlicht in heerlijkheid. In een bevrijd Nederland wordt ons de onmetelijke Liefde Gods verkondigd, die ons tegenstraalt van het Kruis van Golgotha. De herdenkingsdienst, waaraan mede werking werd verleend door het Herv. Kerkkoor, Holtens Gemengd Koor en de Holtense Muziekvereniging, werd beslo ten met het staande zingen van Gez. 135 vs. 1: „Dankt, dankt nu allen God". viteiten, die burgemeester Enklaar in de bijna twintig jaar van zijn loopbaan heeft ontplooid. Uit al die woorden bleek hoe gaarne men Holtens burgervader de ze onderscheiding gunt, maar ook hoe zeer men bevreesd is, dat dit komen in de publiciteit aanleiding kan worden van een benoeming elders. De burgemeester zelf zei hiervan, dat zijn verstand hem zou kunnen ingeven naar elders te sol liciteren, maar dat hij zich in zijn hart volkomen met Holten verbonden voelt, omdat het werken hier door de prettige verhoudingen tot een lust is. De muziekvereniging bracht de bur gemeester en zijn familie een muzikale hulde, waarbij haar voorzitter, de heer A. Westerik, gelukwensen uitsprak. De receptie, die het gemeentebestuur zijn gedecoreerde burgemeester in „Ami- citia" aanbood, werd door de grote druk- ta een bijna ovationeel huldebetoon, waarbij een schat van bloemen en tal- iijke geschenken werden aangeboden. Op velerlei wijze toonde de burgerij van Holten, dat zij haar burgemeester en ziin gezin een grote liefde toedraagt en zijn werk bijzonder waardeert. HULDIGING M. BOUWHUIS De huldiging van de heer Bouwhuis, die 's middags de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau, uit handen van burgemeester mr. Enklaar ontving, droeg een wat eenvou diger karakter, maar hier sprak toch ook de grote genegenheid van bestuur en personeel van de Coöp. Aan- en Ver koopvereniging voor hun direkteur. Tij dens een bestuursvergadering werd de heer Bouwhuis volkomen ven-ast. De burgemeester schetste hoe deze de co- operatie van een bijna noodlijdend be drijf tot een bloeiende onderneming heeft gemaakt en hoe de heer Bouwhuis op tal van andere terreinen van het maatschappelijk leven zijn gaven van hoofd en hart geschonken heeft. De voor zitter, de heer G. Stam, schonk namens bestuur en personeel de draagmedaille en de heer A. Westerik huldigde hem als muzikant, die vanaf zijn 12e jaar nog steeds ak-tief aan het muziekleven deel neemt. Eenvoud en -karaktervastheid werden door de sprekers als belangrijke eigenschappen gesignaleerd. Namens het personeel sprak de eerste molenaar, de heer Fr. Stam. Mevr. Bouwhuis werden bloemen aangeboden. Vrijdag 7 mei, 8.30 uur: Grote militaire taptoe in het Sportdal (zie aankondi ging). Zaterdag 8 mei, 7.30 uur: Grote dans- en showavond in „Amicitia". Zondag 9 mei, 7.30 uur: Filmvoorstelling in „Irene". Maandag 10 mei: Jaarlijks uitstapje per soneel Verenigde Bakkerijen „De Halm" (zie adv.). Maandag 10 mei: Aanvang Kleutercursus Groene Kruis. Opgave voor deelname vóór maandag 3 mei (zie adv. en be richt). Maandag 10 mei, 's avonds van 8-9 uur in Dorpshotel „Hol terman": Zitting H. J. van Heek, Confectiefabriek N.V., Rijssen (zie adv.). Dinsdag 11 mei om half drie: Bejaarden sociëteit. Bezoek aan Natuur-historisch Museum van Kees Bos (zie bericht). Dinsdag 11 mei, 's avonds van 8-9 uur in Dorpshotel „Hol terman": Zitting H. J. van Heek, Confectiefabriek N.V., Rijssen (zie adv.). Donderdag 13 mei, 's avonds om 8 uur in de bovenzaal van de Coöp. Aan- en Verkoop vereniging „Holten", Stations straat: Voorlichtingsavond „Individuele Zelfbescherming" (zie bericht). Donderdag 13 mei, 8 uur: Herv. Vrou wenvereniging in gebouw „Irene". Vrijdag 14 mei, 's avonds om 8 uur in Dorpshotel „Holterman": Vergadering van de regelingscommissie muziekcon cours „HMV" met de leden van de di verse commissies. Zaterdag 15 mei: Inzamelng van lompen ten bate van het uniformfonds van „HMV". Zaterdag 15 mei, 's middags van 5-6.30 uur in café Maats: Receptie „HMV" in verband met 20-jarig bestaan. Maandag 17 mei tot 22 mei: Collecte voor het Prinses Beatrixfonds. Vrijdagavond 4 juni in Kalfstermanswei- de: Ere-concert „HMV", de Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria", het Hervormd Kerkkoor en Holtens Ge mengd Koor ih verband met 20-jarig bestaan van de Holtense Muziekver eniging. Zaterdag 5 juni: Nationaal Federatief Muziekconcours „HMV" met mars- en tamboerwedstrijden. Maandag 7 juni (Pinkstermaandag): Na tionaal Federatief Muziekconcours van „HMV" met mars- en tamboerwed strijden. zondag 9 mei 1965 Ned. Herv. Kerk: Holten: 8.30 en 10.15 uur ds Eerw. Heer Schellevis. De Diaconie-collecte is bestemd /oor landelijke diaconale arbeid. Extra collecte voor „Ereschuld en Dankbaarheid". Om 10 uur: Oecu menische dienst in de Engelse taal voor de Canadese gasten. Voorganger: ds Is raël. Medewerking van het Kerkkoor. Extra collecte voor Internationale Hulpverlening. Dijkerhoek: 10 uur ds v. d. Molen van Raalte. De Diaconie-collecte is bestemd voor landelijke diaconale arbeid. Extra collecte voor „Ereschuld en Dankbaar heid". Geref. Kerk: 9.30 uur ds De Jager van Deventer en 3 uur ds Hoogkamp. In beide diensten is het éne offer bestemd voor de Dia conie. Bij de uitgang: collecte voor „Eigen Kerkbouw". R.K. Kerkdienst: Zondag om 9 uur in het gymnastieklokaal van dc voormalige Uloschool (ingang Larenseweg). Zondagsdienst Dierenartsen: zaterdag 8 mei en zondag 9 mei: de heer Oosten- brug, Diessenplasstraat 2. tel. 1515. Ondetrouwd: G. van den Berg, 26 jr., Dijkerhoek 86 en A. J. Jansen, 26 jr., Look 12. Gehuwd: G. H. Voordes, 22 jr. en J. G. Konijnenberg, beiden wonende te Hol ten. A. J. Landeweerd, 23 jr., Marke- lo en A. B. Tuitert, 23 jr., Holten. Overleden: Mej. H. Manenschijn, 54 j.t Beuseberg 12, overl. te Deventer. BEVOLKING: Ingekomen: H. J. Moleman en gezin v. Zwolle naar Hoffesstraat 37. J. Tha- len en gezin van Assen- naar Hoffesstr. 30. A. J. Drenth en gezin van Vries naar Hoffesstraat 34. B. Klein en ge zin van Olst naar Noordenbergstraat 1. Vertrokken: Mevr. J. Jansen-v. d. Brink van Holterberg 35g naar 's-Gra- venhage. Mevr. A. H. Voskes-Bolink van Beuseberg 20 naar Hellendoom. F. Malaihollo en gezin van Holterberg 26 naar Hoogeveen. De heer P. Haze- meijer van Holterberg 67 naar Hengelo (O.). H. E. Kemper van Espelo 9 n. Idaarderadeel. H. W. Dijkgraaf en ge zin van Holterenkstraat 45 naar Tietjerk- steradeel. G. Runneboom en echtg. v. Dorpsstraat 57 naar Diepenheim.

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 1