1 AGENDA Grootste Paasvusar brandde in de Waterbek 5 Plechtige herdenking en militaire taptoe Canadese peigrimvaarders waelit greets programma Programma Oranjefeest Holten herbergde met pasen veel toeristen Braderie Grote verkeersdrukte Emmabloemcollecte V oetbalpr ogramnm MEDEDELING KERKDIENSTEN Zaterdag 24 april 1965 No. 8. Jaargang 19 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 2,per kwartaal Uitgave van de Stichting ,floltens Nieuwsblad te Holten. Telefoon 05Jf83 - 123Jf Adv.-prijs 115 mm. (d contant) f 3,Iedere mm. meer f 0,12 Rivaliteit onder de Paasvuur bouwers doet verwachting voor volgend jaar stijgen. De grote Paasvuren bij het dorp Hol ten, maar ook die in de omgeving o.a. bij Scheperman in de Waterhoek, trok ken op de avond van de Eerste Paasdag een zeer grote belangstelling. Vooral bij de grote „baoken" in het Kolcomplex was de toeloop enorm. Van alle kanten omsloten door nieuwe straten lag het Paasvuur op het terrein, dat op bebou wing ligt te wachten, bijzonder gunstig. Parkeergelegenheid voor de vele auto's en het publiek, dat van alle kanten kon toekijken, maakte deze plaats bijzonder aantrekkelijk. Tot in de verre omtrek kon men na het invallen van de duister nis de vuren zien branden en vooral vanaf de Holterberg had men een over zichtelijk schouwspel. Er waren meer dan 20 vuren bij het gemeentebestuur aangevraagd en daar van waren er 8 ingeschreven voor de wedstrijd om het grootste Paasvuur, waarvoor door de exploitanten van de bungalowkampen „Twenhaarsveld" en „De Haspel" geldprijzen beschikbaar wa ren gesteld. De keurings-commissie, be staande uit de heren G. J. Langenbarg, J. Wiggers, P. B. Müller en W. Beijers, was zaterdagmiddag in de gestaag val lende regen de brandstapels langs ge weest en'kende de volgende prijzen toe: le prijs „De Waterhoek" (f25,-); 2e pr. „De Kol" (f 15,-en 3e prijs „De Schip beek" (f 10,-). Buiten mededinging van deze prijswinnaars kende de jury nog een troostprijs toe voor het best opge bouwde Paasvuur, waarvoor in aanmer king kwamen de bouwers van de brand stapel bij J. W. Rietberg in het Neer dorp, die Paasmaandag werd ontstoken. Een prijs, die door de VW beschikbaar werd gesteld. De „Paosbaokenbouwers" van de Kol waren het niet eens met het oordeel van de jury en hadden er een deskundige van de Ned. Heide Mij. bijgehaald. Het lijdt echter geen twijfel, dat het Paas vuur bij Scheperman de grootste hoe veelheid brandbaar materiaal bevatte. Velen hebben trouwens kunnen constate ren hoe hoog de vlammen daar oplaai den. Hoger dan de hartstochten op de Kol, want dat viel uiteindelijk nog wel mee. De drie en zeventig Canadese grafbe zoekers, die ter gelegenheid van de vierde pelgrimage van 3 tot 11 mei in Holten zullen verblijven, wacht een zeer gevari eerd en uitgebreid programma, waarvan het hoogtepunt ongetwijfeld gevormd wordt door de plechtige herdenking op de Canadese begraafplaats op de Holterberg op woensdag 5 mei, in verband met onze bevrijdingsdag. De plechtigheid heeft plaats onder aus piciën van de Canadese Ambassadeur in ons land, Mr. W. F. Buil, en zal onder meer worden bijgewoond door Generaal C. Foulkes, Brigadier-generaal Gr. Gibson, de Staatssecretaris van Marine, de heer van Es, de Commissaris der Koningin in Overijsssel, Jhr. mr dr O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, de voorzitter van de Royal Canadian Legion 1>D*. Chester Merriam en nog tal van genodigden. De Staatssecretaris van Marine zal arriveren per helicopter. Uit Duitsland komen voor deze plechtigheid over de afdeling van de Royal Canadian Electrical and Mechanical Enginers en de Band of the Black Watch Royal Highland Regiment of Canada. Deze plechtigheid begint 's middags om drie uur en is toegankelijk voor het pu bliek. Schoolkinderen uit Holten zullen bloemen leggen op de graven der gesneu velden. De herdenking zal ook bijgewoond worden door de 67 Canadese grafbezoe kers die gedurende acht dagen in Bergen op Zoom vertoeven en gelijktijdig met de Holtense peigrimvaarders met een DC-8 van de KLM op Schiphol zullen arriveren. AANKOMST De 140 Canadezen worden op maandag, 3 mei om 6.15 v.m. op Schiphol verwacht, vanwaar zij naar Holten en Bergen op Zoom zullen vertrekken. In Holten worden zij ontvangen door de muziekvereniging „H.M.V.". De volgende dag is bestemd voor een bezoek aan de graven in Holten, Groes- beek en andere plaatsen waar Canadezen een laatste rustplaats gevonden hebben, 's Avonds zullen de bezoekers aanwezig zijn bij de plechtige herdenking van de Nederlandse gevallenen in de tweede we reldoorlog bij het monument aan de Molenbelterweg, waar een kranslegging plaats vindt en om 8 uur een minuut stil te in acht genomen wordt. Na de plechtigheid op de Canadese be graafplaats wordt woensdag de peigrim vaarders uit Holten en Bergen op Zoom de thee aangeboden in 't Bonte Paard te Dijkerhoek. Donderdag 6 mei is bestemd voor een bezoek aan den Haag en aan de Canadese Ambassadeur in diens residentie „Groot HaeseBroeck" te Wassenaar, terwijl op vrijdag 7 mei een bezoek aan Amsterdam en de bollenvelden op het programma staat met o.a. De Keukenhof. TAPTOE Op de avond van die dag vindt ter ere van de Canadese gasten in het sportdal een militaire taptoe plaats waaraan mede werken het fanfarekorps van het Regi ment Genietroepen, het Spookbataljon van de Luchtmacht en de drumband van het Garde-Regiment Prinses Irene te Schalk haar. Zaterdag, 8 mei, hebben de bezoekers een vrije dag, waarbij trips gemaakt kun nen worden in de omgeving en zondag morgen vindt een inter-kerkelijke dienst plaats in het gebouw Irene, waaraan o.a. medewerking zal worden verleend door de Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria". Maandag, 10 mei volgt een IJsselmeer- tocht met o.a. een bezoek aan de Noord- Oost Polder, heeft een receptie plaats door het gemeentebestuur en wordt 's avonds in het Parkgebouw te Rijssen de z.g. „so cial evening" met de gastheren en gast vrouwen gehouden. Dindsdag d.a.v. moeten de Canadese gasten dan al vroeg uit de veren om op tijd op Schiphol te kunnen zijn voor de terugtocht naar Montreal in Canada. Na gewuifd door honderden schoolkinderen gaan zij dan met touringcars van de OAD naar Amsterdam. RADIO-UITZENDING Van de plechtigheid op de Canadese begraafplaats op woensdag 5 mei, heeft een regelrechte radio-uitzending plaats naar Canada door de CBC in een „live uitzending" op het radio network. Het programma van de pelgrimage der 140 Canadezen wordt verzorgd door het Ned. Oorlogsgraven Comité en plaatselijk door de afdeling Holten van dit Comité. De beide plaatselijke Oranjeverenigin gen hebben met het oog op de wisselval lige weersomstandigheden op Koninginne dag, vrijdag a.s., afgezien van het organi seren van feestelijkheden in de openlucht maar 's avonds zal er wel wat te doen zijn. De feestdag wordt op de gebruikelijke wijze geopend met klokgelui en om 9 uur voor het bordes van het gemeente huis een aubade van de leerlingen van de beide dorpsscholen voor onze burgemees ter als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin. De leerlingen van de o.l. Dorpsschool gaan hierna naar het gebouw „Irene" om te genieten van enkele vrolijke films ter wijl de kinderen van de „School met de Bijbel" in gebouw „Rehoboth" zich zeker zullen amuseren met de Jeugdtoneelclub van „C.O.C." In beide zalen zullen de jongelui royaal worden onthaald door resp. de Holtense Oranjevereniging en de Chr. Oranjever eniging. Avondprogramma Van plm. kwart voor zeven tot ongeveer kwart over acht zal de Holtense Muziek vereniging op verschillende punten in het dorp ten oosten van de Larenseweg mars muziek ten gehore brengen. Het ensem ble hoopt zich deze avond voor het eerst in de prachtige nieuwe uniformen te pre senteren. Na de marsmuziek zal „HMV" nog muzikale luister bijzetten aan een lampionoptocht die door de Speeltuinver eniging „De Kol" wordt gehouden in het Kolcomplex. De Chr. Oranjevereniging organiseert 's avonds in gebouw „Irene'' voor de leden een feestavond. Op deze avond die ook toegankelijk is voor niet-leden, indien nog plaatsen beschikbaar zijn zal de Chr. Ontspanningsclub „C.O.C." opvoeren het blijspel in vier' bedrijven „Madame Speer punt" van W. van Heerde. Op woensdag 5 mei (Nationale Feest dag) zal „HMV" des voormiddags zorgen voor feestmuziek ten westen van de La renseweg en in de Burg. v. d. Borchstraat en bij deze gelegenheid tevens de nieuwe uniformen tonen. Militaire taptoe od 7 mei Door toedoen van de Garnizoenscom mandant te Deventer is het mogelijk ge bleken, dat op vrijdagavond 7 mei een militaire show wordt gegeven te Holten. Hieraan zullen deelnemen het Fanfare corps van het Regiment Genietroepen, het z.g. spookbataljon van de Luchtmacht en de drumband van het Garde-Regiment Fu seliers Prinses Irene uit Schalkhaar. De deelnemende militairen zullen in ceremo nieel tenue optreden. De minister van Defensie heeft hiertoe besloten in verband met het feit, dat de 4e Canadese pelgrimage ten tijde van de herdenking van de bevrijding te Holten is. Over tijd en plaats hopen wij onze lezers in ons volgend nummer nader in te lich ten. Veel toeristen hebben Pasen in Holten doorgebracht. De hotels op de Holterberg waren bijna alle bezet en ook in de ver schillende pensions waren alle bedden be sproken, evenals in de vakantiecentra „Twenhaarsveld" en „De Haspel". Bo vendien waren tal van caravans gearri veerd en hadden hele doorgewinterde na tuurvrienden zelfs enkele tenten opgesla gen. Zo bood het terrein achter café „De Poppe" b.v. een fleurig aanblik. De dorpshotels en het hotel van den Brink aan de Deventerweg kregen vooral de eerste Paasdag nogal wat passanten. Tenslotte waren heel veel zomerhuisjes op de Borkeld voor deze zondagen be woond. Het gure en regenachtige weer moet echter voor velen wel een grote teleurstelling zijn geweest. Het enige waar zij zich aan warmen konden waren de grote paasvuren bij het dorp, die dan ook veel bekijks van de toeristen trokken. De krentenbossen, die vol bloemknoppen zaten kwamen nog niet uit, maar het lijkt er nu op, dat omstreeks zondag a.s. de bloei zal beginnen. Dan vormen de akker heggen langs de oude Deventerweg en tal van andere buitenwegen een mooi ge zicht. De braderiecommissie heeft de data voor de Braderie 1965 bepaald op 3,4 en 5 augustus a.s. De verkiezing van de Bra derie-koningin zal plaats hebben op de avond van maandag, 2 augustus. In dezelfde week vinden op zaterdag 7 augustus de provinciale kampioenschap pen der Landelijke rijverenigingen van Ovei'ijssel plaats. De datum van de 3e wielerronde van Holten is bepaald op woensdagavond 14 juli, terwijl de MAC „De Holterberg" overweegt om op zaterdag, 31 juli een moto-cross in de omgeving van Holten te houden. Men is nog bezig om een geschikt terrein te zoeken. OFFICIËLE PUBLICATIE OPHALEN HUISVUIL Op Koninginnedag 30 april zal geen huisvuil opgehaald worden. In verband hiermede wordt het huisvuil opgehaald op donderdag 29 april. De verkeersdrukte over de toeristen- weg over de Holterberg, maar vooral ook door de dorpskom was op de Tweede Paasdag bijzonder groot. Vooral toen zich na afloop van de voetbalwedstrijd Heracles-Go Ahead een enorme verkeers stroom in de richting Deventer bewoog, moest de politie handelend optreden om het verkeer, dat uit de Holterberg kwam, gelegenheid te geven zich bij de grote viaduct in deze stroom in te voegen. Tel kens ontstonden er wachtende files auto's, die zich tot ver in het dorp uit strekten. Ook op andere kruispunten, o.a. Stationsweg-Larenseweg, was het vaak moeilijk er tussen door te komen. Be houdens enkele botsingen op de Deven terweg, die alleen maar met „blikscha de" gepaard gingen, liep alles verder op rolletjes. Duidelijk demonstreerde zich deze middag eens weer de grote behoef te aan een snelle totstandkoming van de nieuwe „E 8" om het snelverkeer op te vangen. LID OORLOGSGRAVEN COMITé Tot lid van de afdeling Holten van het Ned. Oorlogsgraven Comité is in verband .met het bedanken van de heer P. Dijk stra benoemd de heer J. Broere. Na de komende pelgrimage in de maand mei a.s. zal de heer Broere het penningmees terschap van de heer Dijkstra overne men. De komende week zal op alle ingeze tenen weer een beroep gedaan worden een offer te brengen voor de t.b.c.-bestrij- ding. Plet aantal patiënten in ons land blijft nog steeds dalen, maar daardoor mag de waakzaamheid beslist niet verslappen. Het gevaar van besmetting is n.l. veel groter geworden door de vele contacten in de vakantiemaanden met het buitenland en door de aanwezigheid van buitenlandse arbeidskrachten. In vele landen is- men nog niet zo ver gevorderd met de bestrijding van deze volksziekte als in Nederland. De Emmabloemcollecte wordt in onze gemeente op de beproefde manier gehou den door het ophalen van de geldzakjes die het bestuur van Het Groene Kruis dezer dagen aan alle gezinnen en dubbele gezinnen heeft toegezonden. De heren H. Bosman, G. J. Nekkers, H. J. Pinkert en J. Traanman hebben zich bereid verklaard deze zakjes op te halen. U zult hen een grote dienst bewijzen voor een snelle af werking als u uw gave per gezin gereed zoudt willen leggen. Zaterdag: Holten AHaarlesë Boys A 4.15 Holten C—RKSV B 3.00 Zondag: Holten 1Bonif. Boys 2.30 Delden 2Holten 2 12.00 Holten 3De Zweef 3 12.00 Haarlese Boys 4Holten 4 '12.00 Geboren: Jannie, dv J. Oolbekkink en G. Veneklaas, Holterbroek 62. Ondertrouwd: A. J. Landeweerd, 23 j„ Markelo en A. B. Tuitert, 23 jr., Holten. Gehuwd: J. H. Stoltenberg, 23 jr., Bor- culo en Jkvrw. G. W. van Coeverden, 22 jr., Holten. E. Mossink, 22 jr.. Holten en A. C. Makkink, 20 jr., Laren (Gld.). H. Kruimelaar, 22 jr. en G. van dei- Veen, 18 jr., beiden te Holten. Overleden: H. Bussink, 71 jr., Pasto riestraat 15. Gevonden: rode hondenhalsband met gevlochten koord als lijn; zwarte regen broek; een paar leren herenhandschoe nen. Verloren: een zwarte leren dames handschoen; damesfiets: kabelslot van bromfiets; „Symca"-wieldop; een bril in bruine open hoes. Weggelopen: zwarte poes. Inlichtingen dagelijks (doch niet tus sen 12 en 14 uur) aan het Groepsbureau der Rijkspolitie, Dorpsstraat 22 te Hol ten. tel 1352. In verband met Koninginnedag, vrijdag 30 april, zal ons blad een dag eerder «ver schijnen. Men wordt dringend verzocht ad vertenties en eventuele nieuwsmededelin- gen zo spoedig mogelijk, in elk geval uiterlijk woensdagavond, aan ons in te zenden. REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOLTENS NIEUWSBLAD Vrijdag, 23 april, 7.30 uur Discussie-avond met oud-leden der C.J.V. in Irene (zie adv.) Vrijdag 23 april om 8 uur: Bijeenkomst gastheren en gastvrouwen voor de Ca nadese graf bezoekers in hotel Holter- man. Zaterdag, 24 april 7.45 uur Vertrek leden NW-bonden naar Amsterdam en de bollenvelden vanaf de Smidsbelt. Zaterdag 24 april: Jaarlijkse lompeninza meling ten bate van het uniformfonds van „HMV". Zaterdag 24 april: Grote dans- en show avond in „Amicitia" (zie adv.). Zondag 25 april, des avonds om kwart over zeven: „Open-Deur-bijeenkomst voor iedereen" in de Ned. Herv. Kerk (zie adv.). Zondag 25 april om 7.30 uur: Filmvoor stelling in „Irene": „De tante van Charley" (zie adv.). Maandag 26 april 's avonds 8 uur in de Ned. Herv. Kerk samenzangavond o.l.v. Kees Deenink m.m.v. NCRV koper ensemble, de Verenigde Koren van Hol ten en Jo Plomp, orgel. Maandag 26 april om 8 uur: Jaarvergade ring van de hengelsportvereniging „De Rietvoorn" in hotel Holterman. Maandag 26 april om 8 uur: Ledenver gadering Coöp. Zuivelfabriek „De Vrij heid" in café Kalfsterman. Maandag 26 april om 8 uur: Ledenver gadering „Jong Holten" in café Jan sen. Maandag 26 april, 's avonds om 8 uur in gebouw „Bethanië": Bijeenkomst Her vormde Vrouwengroep Dijkerhoek. Lezing met dia-vertoning over Israël door ds C. C. Addink. Dinsdag 27 april om 8 uur: Jaarvergade ring van de Plattelandsmeisjes in ho tel Holterman. Donderdag 29 april, n.m. 1.30 uur: Herv. Vrouwengroepen Holten en Dijkerhoek samenkomst bij „Irene" voor excursie naar Melkinrichting te Hengelo. Donderdag 29 april om 2 ai.: Landbouw werktuigenverkoop ten huize van de heer Joh. Reilink, Holterbroek 37 (zie adv.). Donderdag 29 april van 19-19.30 uur: Zit ting Thomassen en Drijver in café Kalfsterman (zie adv.). Vrijdag 30 april, 's avonds om 8 uur in gebouw „Irene": Feestavond van de Chr. Oranjevereniging (zie adv.). Zaterdag 1 mei om 7.30 uur precies: Jaarlijkse leerlingen-uitvoering van de Muziekschool Rijssen-Holten e.o. in gebouw „Jeruël" te Rijssen (zie adv.). Zaterdag 1 mei: Dansen in ,,'t Bonte Paard" (zie adv.). Dinsdag 4 mei: Herdenking gevallenen in de tweede wereldoorlog bij het mo nument aan de Molenbelterweg. Woensdag 5 mei: Wegens bevrijdingsdag alle zaken gesloten (zie adv.). Woensdag 5 mei om 3 uur precies: Plech tige herdenking op de Canadese be graafplaats van de gevallenen in de tweede wereldoorlog. Maandag 10 mei: Aanvang 'Kleutercursus Groene Kruis. Opgave voor deelname vóór maandag 3 mei (zie adv. en be richt) Vrijdag 14 mei, 's avonds om 8 uur in Dorpshotel „Holterman": Vergadering van de regelingscommissie muziekcon cours „HMV" met de leden van de di verse commissies. Zondag 25 april 1965 Ned. Herv. Kerk: Holten: 8.30 en 10.15 uur (Bed. H. Doop) ds Addink. Extra collecte voor „Zonnegloren". Om 19.15 uur de Eerw. Heer Schellevis (Open Deur-dienst). Dijkerhoek: 10 uur ds Israël. Extra collecte voor „Zonnegloren". Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds Bovendorp van Wijhe. In beide diensten is het éne offer be stemd voor de Kerk. Bij de uitgang: collecte voor „Eigen Kerkbouw". R.K. Kerkdienst: Zondag om 9 uur in het gymnastieklokaal van de voormalige Uloschool (ingang Larenseweg). Zondagsdienst Dierenartsen: zaterdag 24 april en zondag 25 april: de heer Warrink, Noordenbergstraat 19, telef. 1803.

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 1