Be eerste mé W oordeelkoop fes Gebr. Wansink Vruwink's Schietwedstrijden „De Eendracht" Holten worstelt zich uit de gevaarlijke zone Schaakuitslagen O.C.H. komt met „De dove grootvader" Nationale Boekenmarkt '65 Voor het eerst een School-Boekenbal Internationale Hulpverlening Filmnieuws Toekenning culturele jaarprijs van de gemeente Deventer Hoe is onze gemiddelde voeding een baan- beheerder(ster) Bel 05483-356 Zaterdag 27 maart 1965 HOLTENS NIEUWSBLAD Tijdens de wekelijkse schietwedstrijden van de schietvereniging „De Eendracht" werden donderdagavond in zaal Vosman de volgende resultaten behaald: Vuurbuks-competitie, groep A: J. Haan 45 pt.; G. Jansen 41 pt. Groep B: J. ten Dam 44 pt.; G. Bannink 36 pt. Wiindbuks-competitie: A. Vincent 93 pt.; G. Tuitert 92 pt,; J. A. Aanstood 90 pt. Vrije windbuksbaan: G. Tuitert 35 p.; J. Bouwhuis 35 pt.G. Jansen 35 pt.; H. Paalman 34 pt. (Volgorde bepaald naar de steiihseries). De uitslagen van vrijdag 19 maart wa ren: Vuurbuks-competitie, groep A: A. Len- sink 43 pt.; G. Jansen 42 pt. Groep B: G. Bannink 44 pt.; J. ten Dam 34 pt. Windbuks-competitie: G. Jansen 90 p.; F. Sluiter 87 pt.; G. Jacobs 87 pt; .J. A. Aanstood 87 pt. Vrije windbuksbaan: A. Paalman 36 pt; A. Vincent 35 pt.; G. Jansen 34 pt.; W. Manenschijn 34 pt. Door hun zij het op het nippertje behaalde overwinning op RKSV in Rijs- sèn hebben de Holtenaren zich weer iets verder uit de gevaarlijke degradatie- zóne verwijderd. De eerste club, die de gradeert, is reeds bekend; het is het En-, schedese VSV, dat door haar nederlaag tegen DTO op 4 punten is blijven staan en daarmede haar lot zag bezegeld. Met een intensieve training en verstandig ovexieg kan Holten zeker nog wel en kele puntjes binnenhalen, maar dan moet er met meer oveiieg gespeeld worden dan in Rijssen het geval was. De uitslagen in 1 A waren als volgt: Bon. Boys-Haarlese Boys 32 Unisson-Rood Zwart 24 VSV-DTO 0—2 SOS-Victoria 13 RKSV-Holten 0—1 De stand is nu in 1 A: Victoria 15 12 1 2 25 43-22, Unisson 15 10 0 5 20 44-22 Bon. Boys 14 7 2 5 16 28-22 Rood Zwart 14 6 4 4 16 28-28 SOS 14 5 4 5 14 25-23 Haariese Boys 15 6 2 7 14 36-30 Holten 14 5 3 6 13 17-18 DTO 15 4 4 7 12 31-46 RKSV 15 5 2 8 12 20-36 VSV 15 1 2 12 4 13-38 Programma: Zaterdag: Holten a-DES a 4.15 uur Holten fo-Hector c 3.uur RKSV b-Holten c 3.uur Zondag: Rood Zwart 1-Holten 1 2.30 uur BWO 4-Holten 2 2.30 uur Holten 3-Nijverdal 2 2.30 uur Holten 4-Omhoog 3 12.uur De leden van de schaakclub „De Pio niers" speelden donderdagavond in hun clublokaal, hotel Holterman, een vijftal partijen voor de onderlinge clubcompeti tie. De. uitslagen waren als volgt: A. Stukker—A. J. C. Brands 0—1, W. D. KoopmanH. Roelofs 10, F. J. Hol F. Groenewoudt 10, G. J. Kromdijk— P. H. van Doorn 01, J. P. Poll Jonker Jr.B. van Beek 1—0. Maandag werd in Den Ham de laatste wedstrijd voor de dei-de klasse A van de TSB gespeeld tegen „De Pioniers" al daar. De ontmoeting eindigde in een ge lijke stand 55. Dè individuele uitslagen waren: E. v.d. ZwaagF. Groenewoudt 0—1, H. Kamphuis—F. J. Hol 0—1, L. SchonewilleC. van Geerestein VzV-. S. ReidingaH. R.oelofs Vz1/i, G. Klein- jan (Daarle)A. Stukker 10, J. Tem pelmanH. H. J. Stukker 10, J. W. DoggerA. J. C. Brands 10, G. Poel J. Broere 01, A. SoepenbergMevr. Hol 0i, G. KleinjanP. H. van Doorn 10. BENOEMD IN EXAMENCOMMISSIE Onze plaatsgenote mevr. J. A. M. de Groot-B rant j es is benoemd als lid van de commissie, die in 1965 zal zijn belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaam heid voor het geven -/an lager onderwijs in de Engelse taal. door L. VAN SCHOOTEN 17) „Och, Dick je bent een collega van m'n vader zo kwam je bij ons in huis we jijen en jouwen met elkaar, zó veel schelen we tenslotte niet „Toch niet." „Nee ik plaagde je daarnet maar. Maar ik zou nooit gedacht hebben, dat jij ook maar één ogenblik „Serieus dacht over jou." „O ja, wél serieus. Dat vond ik juist zo zo aardig in jou, dat ik met jou nooit het idee had van een „....een oudere man" herhaalde hij glimlachend haar woorden. „Nee! Je moet me niet al mijn eigen argumenten naar m'n hoofd gooien, beest. Ik vind je niks aardig meer." „Nee, Olga, begin nou niet meteen weer het in de gekheid te gooien. Ik heb m'n hart in m'n handen genomen, ik snap zelf niet waar ik de moed vandaan haal, om hierover met je te praten." Op 23 februari gaf de toneelclub „OCH" een 'gastvoorstelling voor de bejaaiden in „Amicitia", waarbij zij voor het Voet licht bracht het blijspel in 3 bedrijven: „De dove grootvader", een komisch spel, dat evenals „De drie ijsberen"1 is overge nomen van de Duitse televisie en dat bij de bezoekers van die avond bijzonder in de smaak viel. Sedertdien heeft „OCH" dit bijzonder leuke en vlotte spel nog vier keer met veel succes voor het voet licht gebracht, n.l. drie maal voor het Heiw. Kerkkoor te Bathmen en laatstelijk op 20 maart voor „Jong Gelre" in Vars- seveld. De spelers hebben daardoor veel routine opgedaan, zodat zij het spel evenals beroepsspelers met veel verve op de planken kunnen zetten. Dat ver hoogt het genot om er naar te 'kijken en te luisteren. „OCH" ziet het als haar plicht om het stuk ook voor de Holtenaren te spelen en nodigt daarom het toneelminnend pu bliek uit 'om tegenwoordig te zijn bij de uitvoering, welke zal worden gegeven in „.Amicitia" op zaterdag 3 april a.s. Het aanvangsuur is foepaa id op half acht. Zo wel jong als oud zijn hartelijk welkom. Wie daar lust in heeft, kan na afloop, om pl.m. 10 uur, ook nog een dansje maken. Men zie de aankondiging in dit num mer. Als men kaar-ten in voorverkoop neemt, heeft men ook nog een aanmer kelijke reduktie. Ter gelegenheid van de Nationale Boe kenmarkt '65, die van 14 - 23 mei a.s. in het nieuwe RAI-Gebouw te Amsterdam wordt gehouden, zal voor het eerst een speciaal School-Boekenbal georganiseerd worden. Dit feest, bestemd voor alle nederlandse middelbare scholieren, wordt gehouden op zaterdagavond 15 mei in het Interna tionaal Congrescentrum RAI/Amsterdam. Medewerking aan dit unieke School- Boekenbal wordt verleend door een der tigtal jonge Nederlandse auteurs, Boy's Big Band, Arly Day, The Diamond Five, The Down Town Jazz Band, Mischa Men gelberg e.a. Gedurende dit Boekenbal zal door de Winnaar van het in eind maart te houden FAMOS jazz-concours een ere-concert ge geven worden. Evenals bij het fameuze boekenbal ter opening van de Boekenweek, zal ook voor dit School-Boekenbal de versiei-ing ver zorgd worden door Metten T. Koornstra. Een speciale juke-box-ruimte wordt inge richt door de Amsterdamse kunstnijver heidsschool. De collecte, georganiseerd door de ge meentelijke diaconale commissie voor in ternationale hulpverlening der Herv. Kerk heeft de volgende bedragen opge- bi-acht: huis aan huis-collecte ƒ2185, kei-kcollecte ƒ386,giro 8685 ƒ60,en van de leerlingen der openbare ulo-school ƒ124— of totaal 2755,—. Dit is ruim ƒ750,meer dan vorig jaar. In het gebouw „Irene" draait deze week zondagavond de grote Duitse schla gerfilm: „DRIE DOLLE TANTES". Een zeldzaam 'goede film met in de hoofdrollen een keur van ras-artisten, waai-van we hier onder andere noemen: Günther Philipp, Trude Herr, Bill Ram sey, Gus Backus, Evi Kent en Vivi Bach. Een rolprent, vervaai-digd in bijzonder mooie technicolor kleuren, waarin zich vele verwikkelingen en vergissingen voordoen, die uitermate amusant zijn, dat de toeschouwer of hij wil of niet zal moeten brullen van het lachen. Voeg hieraan nog toe de vele popu laire schlagers, die in deze uitstekende film ten gehore worden gebi-aeht, dan laat het zich licht begrijpen, dat deze film „Drie Dolle Tantes" een film-menu is, dat het aanzien meer dan waard is. Burgemeester en wethouders van De venter hebben de culturele jaarprijs „De Gulden Adelaar" in 1965 toegekend aan de Componist Ludwig Otten te Deventer. Deze prijs is in 1957 ingesteld ter her denking van de bevrijding van de stad in 1945 en wordt jaarlijks omstreeks de be vrijdingsdatum (10 april) uitgereikt als blijk van gemeentelijke waardei-ing voor een uitblinkende prestatie op het gebied van beeldende kunst, de litei-atuur, de mu ziek, het toneel of de wetenschap. Ze be staat uit een bedrag van duizend gulden en een gedenkpenning met inscriptie. De prijs werd de heer Otten verleend voor zijn gehele oeuvre. De prijswinnaar, die zich sterk aangetrokken voelt tot de kamermuziek, drukt zich uit in gematigd moderne klankentaai, waarbij hij vooral rytmisch en coloristisch zeer subtiel te werk gaat. De heer Otten, geboren op 24 februari 1924 te Zandvoort, ontving zijn muzikale opleiding aan het Koninklijk Conservato rium voor Muziek te 's Gravenhage. Hij studeerde hier het hoofdvak piano bij Jo hanna Wagenaar en het hoofdvak theorie bij Martin J. Lürsen. Tot zijn belangrijkste muzikale adviseux-s moeten verder gere kend worden Sem Dresden en Henk Ba- dings. De begiftigde schreef kamermuziek in verscheidene bezettingen en orkestwer ken. Bovendien ontving hij opdrachten van de Johan Wagenaarstichting en van het departement van O.K. en W. Sedert 1952 is de heer Otten als docent piano en theorie verbonden aan de gemeentelijke muziekschool te Deventer. Tot zijn omvangrijk ceuvre (1948-he- den) behoren o.a.: kamermuziek voor blazers kamermuziek met harp vocale muziek oi-kestmuziek voor klein orkest en muziek voor groot symphonie-orkest De gemiddelde Nederlander bestaat niet, zoals u weet, maar toch kan men beie- keiien wat deze statistiek-figuur jaarlijks eet en drinkt. Aan de hand van verbruiks cijfers van het Ministerie van Landbouw en Visserij over 1963 willen wij hier eens nagaan hoe de voéding van het gemid- deüde „hoofd der bevolking" in grtolfe trekken wel is. Hij zal ongetwijfeld an- dei's zijn dan de voeding die u zelf ge bruikt. Desondanks vindt u een beoor deling erVan waarschijnlijk wel intéres- sant. Wij gebruiken gemiddeld per persoon per week ongeveer: 1500 g brood (bijna 2 broden); 1% kg aardappelen; 800 g vlees en spek (incl. vleeswaren); 60g gevolgelle (dus bijv. 1 x per 10 weken een halve kip); 200g vis; 4 eieren; 150 g kaas; 3Vz 1 melk, kar nemelk en melkproducten; 100 g meel- en grutterswaren, zoals havermout, rijst, grutten; 35 g peulvruchten dus b.v. om de 2 weken een portie); VA kg groente; l1/* kg fruit; Vz kg boter en margarine (incl. boter en margarine, verwerkt in gebak e.d.); 900 g suiker en stroop (incl. suiker verwerkt in jams,vruchtenconser- ven, gebak e.d.)85 g koffie (voor 15 a 20 kopjes); 13 g thee (voor 10 a 15 kopjes). Hoe is deze voeding, uit het oogpunt van voedingswaarde bekeken? In de eerste plaats is hij te calorierijk en wel vooral te rijk aan vetten. Deze gemiddelde voeding levert bijna 3000 ca lorieën, een aantal dat praktisch alleen nodig is voor volwassen mannen die zware tot zeer zware arbeid verrichten en voor jongens van 14 tot 20 jaar. Voor anderen zal het aantal in het al gemeen te hoog zijn met als gevolg dik ker of te dik woi'den. GELDIG TOT EN MET 3 APRIL 1 pot BRILLANT PINDAKAAS voor 0,69 250 gram PURE HAGELSLAGvoor 0,69 pot TUINBONEN voor 0,98 Heel blik FRISCO APPELMOES extra voor 0,69 Bikje a 200 gram LEVERPASTEI voor 0,58 pot FRISCO KERSEN OP SAP voor 1,29 Blik NASI GORENGvoor 1,28 Pot FRITES SAUS voor 0,79 Hele pot AUGURKEN voor 0,98 Zakje a 150 gram PINDAROTSJES voor 0,76 Grote PLASTIC EMMER 12 litervoor 2,45 5 repen VENZ CHOCOLADE voor 0,69 ENKA SPONS blok Svoor 0,82 Pak a 100 gram ZIG ZAG WATTEN voor 0,95 PLASTIC FLACON OLIESHAMPOOvoor 1,10 FLACON HANDLOTION Jean Brasseur voor 1,75 Pak a 250 gram MELANGE voor 0,69 Pak a 250 gram NOUGATINES voor 0,75 Pakje a 3 stuks NACET SCHEERMESJESvoor 0,75 UW KRUIDENIER Te koop: een toom biggen G. J. Jansen, Erve ,Menum' Beuseberg 122. Remedie: naar beneden met de hoeveel heid vetten, ook met suiker, zoetigheid, en hapjes tussendoor. De hoeveelheid eiwitten, hier voorna melijk geleverd door brood, vlees, melk en melkproducten is ruim voldoende. Vol wassenen die bijv. wat minder vlees en/of ei gebruiken dan de gemiddelde hoeveel heid, behoeven zich daarover geen zor gen te maken, zeker niet als meer brood wordt gegeten dan hierboven is aange geven. Voor jongens en meisjes in de groei (13 jaar en ouder) zijn genoemde hoeveelheden eiwitrijke levensmiddelen zeker aan te bevelen. Lager dan de opgegeven portie melk en kaas moeten ook volwassenen liever niet gaan. Deze twee producten vormen verreweg onze voornaamste calciumbron- nen; de gebruikte Vz liter melk en 20 g kaas voorzien maar nét in de dagelijkse be hoefte aan calcium. Voor de „opgroeiende jeugd" zijn resp. 1 melk en 30 g kaas per dag gewenst. Deze extra's leveren dan tevens de gewenste extra portie eiwitten. De belangrijkste leveranciers van ijzer- zouten in deze voeding zijn brood en in mindere mate vlees, aardappelen en groente. Aan vitamine A is door het hoge mar- garinegebruik geen gebrek. Ook wanneer het totale vetgebruik een stuk omlaag zou gaan, zou de vitamine A-vocrziening geen gevaar lopen. Ook vitamine C wordt voldoende opge nomen bij de genoemde wekelijkse con sumptie van 1 kg fruit, VA kg groente en 1% kg aardappelen. Worden véél min der aardappelen gegeten, dan is Compen satie door meer groente en/of fruit ge wenst. De B-vitamines haalt onze gemiddelde Nederlander vooral uit brood, melk en melkproducten, vlees, aardappelen en groente. Bij een lager broodgebruik dan de 5 sneden per dag en een laag aaxelap- pelgebruik is uitkijken geboden. In dat- geval meer brood in de vorm van bruin-, volkoxen- of donker roggebood en/of meer van andere vitamine B-rijke producten nemen. Dat was dus onze gemiddelde voeding: te vet, te zoet, maar verder wel goed. De voeding van sommige volwassenen, vooi'al van de zg. kwetsbare groepen als aanstaande moeders en bejaarden, en van sommige kinderen laat echter nog wel eens te wensen over. „Ik eet je niet op." „Hm, nou ik had het jou af en toe graag gedaan, Zelfs op dit ogenblik." „Kannibaal." „Olga toe „Dick, ik had het nooit gedacht, dat jij dat jij zó aan me denken zou." „Neem je het me kwalijk?" „Nee, ik vind het een eer." „Anders niet?" „Dat weet ik nog niet, Dick ver draaid, het ene moment rij je me dood en het andere moment tja het an dere moment „Doe ik je een liefdesvex-klaring." „Ja!" haar ogen schitterden en de man tegenover haar kon de zijne niet van haar af houden. „Ja, dat was het toch, Dick? Dat was het toch?" „Niet met zoveel, woorden, Olga maar ik wil het wel met zoveel woorden doen. Als jij alléén maar zou zeggen: Dick, we willen het samen proberen „O Dick, het komt allemaal zo onver wacht. Dat klinkt vreselijk ouderwets. Ik geloof dat elk meisje zoiets hoort te zeggen. Maar het idéé dat jij, dat juist jij, mij de moeite waard vindt „.Ta nou, dat is het nou nét, Olga. Wat je daar zegt. Ik zit in duizend vrezen dat jij voor mij niét. de minste intéresse hebt, en jij, jij begrijpt niet dat ik jou de moeite waard vind. Je bent dubbel en dwars de moeite waard, kind, allemensen, als je eens wist wat je mij waard bent! En jij zegt daar zo doodgewoon: dat je niet be grijpt dat ik jou de moeite waard vind. Voor zoiets zou ik je kunnen „Zoenen," hielp Olga blozend, geschrok ken van haar eigen vrijmoedigheid. Hij schudde vermaakt zijn hoofd. „Nou weet ik eigenlijk nóg niks." „Doe dan je best maar dat je het te weten komt." „Voorlopig durf ik maar één ding: jou vragen of je een keer een end met me gaat rijden." „Dat is voorlopig genoeg. Trouwens, daar heb ik zélf om gevraagd." „Maar je gaat niet ï'ijden met een ouwe vent, die een collega van je vader is." „Ik ga rijden met een moox-denaar op een knalmotor. Pas als ik gezien heb wat je daarop presteert, Diederik Van Her pen, zal ik eens rijpelijk rij-pe-lijk overpeinzen of ik misschien mogelijker wijs jou het stuur van mijn leven in han den zou durven geven," „Afgespi'oken", zei hij en hij reikte haar over de tafel de hand. Zij legde er de hare in, zag hem aan. „Sjonge, Dick, wie had dat ooit gedacht wij tweeën." „Wij tweeën wie had ooit gedacht dat jij dat zou zeggen." De kelner met de grafstem zag het hoofdschuddend aan. „Vroeger," zei hij tot de bedaagde juf frouw in het buffet, „hielden we mekaar-s hand tenminste nog ónder de tafel vast. Die moderne jeugd Maar de moderne jeugd voor het raam dacht alleen maar aan de toekomst. Hoofdstuk VII Erika Voor Jaap van Santen kreeg het leven, na het verschijnen van zijn boek, een an der gezicht. Vóór die tijd was hij geheel opgegaan in zijn school en zijn gezin. Nu trad hij buiten die vertrouwde le venskringen. Hij leerde allerlei mensen kennen, wier namen alléén hem tot nog toe bekend waren: schrijvers, dichters, critici en kunstenaars op ander gebied. Hij reisde naar verschillende plaatsen om lezingen te houden, hij kreeg contact met mensen van radio, televisie en pers. Hij begon thuis tc raken in de zakelijke wereld van uitgevers, contracten en honoraria, hij hoorde verhalen, roddeltjes en schandalen uit de artiestenwereld. Soms, rustig thuis zittend en starend naar hen die hem lief waren, kon hij dat als een beschutting om zich heen voelen. Want ook in die nieuwe wereld was het niet allemaal goud wat er blonk. Ook Gevraagd voor de Midget-golfbaan op de Holterberg Inl. bij E. J. Beumer, Neerdorp 83, tel. 357. Alstublieft: Veilige gulle warmte B BP Warmte: prompt bij U thuis bezorgd wat er ook gebeurt. Al duurt de winter nog zo lang, er is altijd genoeg veilige gulle BP warmte. Warmte in een knop-om- draal, geen as, geen stof. Heerlijke schone warmte om Uw huis be- hagelijk te maken. En... warmte, die goed is voor Uw kostbare haard, want FJP Super Haardolie is de enige olie die Anti-Roest bevat. Resultaat: Uw oliehaard gaat jaren langer mee! OLIEHANDEL Markeloseweg 163, Holten Te koop: een hectare gras om te weiden bij H. Kolk man, Boi'keld, tel. 576. daar was roddel en achterklap. Streberei, zucht naar publiciteit, jaloersheid, ook daar gingen achter verheven woorden soms zeer onzakelijke en onbarmhartige motieven schuil. Slechts van terzijde kwam hij in contact met de „moderne" jongeren, van wie hij er slechts enkele waarderen kon. Hij, Jaap, was geen litte rator, hij was vóór alles: verteller. En dat was volgens vele moderne dichters en schriftgeleerden een standje minder, te meer omdat er meer mee verdiend werd. Hoe konden ze schelden op de schrijvers en schrijfsters uit de „reeksen", die som mige uitgevers de goegemeente aanbo den, hoe konden ze smalen op het „lees voer voor de miljoenen". Jaap hoorde hoe de schrijvers die hij zelf wel zeer kon waarderen, Anthony van Kampen, Anne de Vries, Jan de Hartog, Willy Corsari, werden afgekraakt. Hij begreep, dat hij zelf een goede kans maakte, bij die groep te worden ingedeeld, er misschien al bij was ingedeeld. Het raakte hem niet. Hij had plezier in het schrijven, als de men sen het lezen wilden, vond hij dat best. Als ze het niet lezen wilden, moesten ze dat zelf weten. De financiën spraken na tuurlijk een woordje mee, maar uiteinde lijk was zijn beroep: schoolmeester. Daar mee had hij altijd de kost verdiend en zou hij altijd de kost kunnen verdienen. (Wordt vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 2