K2£?Dampo Puroldien* Bestuurswisseling bij O.L.M.-afdeling Tragisch omgekomen echtpaar Bouwhuis onder zeer grote Agenda INGEZONDEN: Jubileum-collecte 40 jaar Simavi Vergadering Ned. Ver. van Plattelandsvrouwen Eerste kievitsei Abonnementsgeld Predikbeurten Burgerlijke Stand Collecte Gevonden en verloren Zaterdag 27 maart 1965 No. 8. Jaargang 19 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 2,per kwartaal Uitgave van de Stichting ,floltens Nieuwsblad te Holten. Telefoon 051f83 - 281+ Adv.-prijs 1—15 mm. (d contant) f 3,Iedere mm. meer 0,12 Het bestuur van de afdeling Holten van de OLM heeft een belangrijke ver andering en een gedeeltelijke verjon ging ondergaan, doordat in de vorige week vrijdagavond in het Stationskoffie huis van de heer M. Kalfsterman gehou den ledenvergadering drie nieuwe be stuurders werden gekozen. In de vaca tures, ontstaan door het bedanken van de heer L. H. Bronsvoort en het regle mentair niet herkiesbaar zijn van de he ren E. Voordes en D. B. Nijland werden gekozen de heren E. Rietberg, B 80; E. J. Keuterman, Hol terbroek 78 en J. H. Veneklaas Slots, Espelo 81. De aftreden de bestuursleden, de heren W. Stevens en Joh. Lubbersen, werden met vrijwel algemene stemmen herkozen. De heer Veneklaas Slots is 'id van het hoofdbe stuur van de OLM en ziet in zijn verkie zing een goede gelegenheid organisato risch contact te onderhouden met zijn collega-landbouwers. In deze vergadering heeft de voorzit ter, de heer J. W. Wesseldijk, bij de aan vang de situatie in de landbouw over het afgelopen jaar de revue laten passeren, waarbij hij opmerkte, dat de boer vroe ger het oog gewend had naar Den Haag, maar dat hij tegenwoordig meer naar Brussel moet kijken. .Als de landbouw in de pas wil blijven lopen, zal de georga niseerde landbouwer zijn collega moe ten opwekken om tot het organisatorisch verband toe te treden. Bij de bespreking van de aktiviteiten der afdeling verklaarde de voorzitter, dat de afdelingssecretaris, de heer Rui terkamp, o.m. de besprekingen meege maakt heeft, welke gehouden zijn over de voorbereiding voor de verbeterings- werken van de Grotebeerswaterleiding door het waterschap „De Schipbeek". De afdeling zal er, op verzoek van de le denvergadering, op aandringen, dat met deze verbeteringswerken zo spoedig mo gelijk wordt begonnen, zodat de aange landen de minste schade lijden. In verband met het krappe leerlingen aantal van de lagere landbouwschool te Markelo, adviseerde de heer Wesseldijk de leden om in grensgevallen de leer lingen niet naar Bat'nmen maar naar Markelo te zenden, omdat laatstgenoem de school het wettelijk vereiste aantal leerlingen wel bezit. Hij adviseerde de leden voorts in ge val van grondafstand aan de overheid gebruik te maken van de bevoegde taxa teurs, die de OLM in dienst heeft en voorts niet te verzuimen van de Onder linge Verzekering van Motorvoertuigen der OLM gebruik te maken. Door de secretaris, de heer Ruiter kamp, werd aan de hand van een circu laire van het hoofdbestuur, de aandacht gevestigd op de vergoedingsregeling voor leerlingen, die de lagere landbouw school bezoeken en op de contributiere geling voor z.g. broeder- en vader-zoon- bedrijven. Blijkens het financieel verslag, dat door de penningmeester, de heer L. H. Bronsvoort, werd uitgebracht, bedroegen de inkomsten der afdeling f 11.770,04 en de uitgaven f 11. 767,04, zodat er slechts een overschot was van f 3,-. Dit bedrag, gevoegd bij het kas- en banksaldo, maakt voor de afdeling een bezit van f 2.549,13. De kascommissie, bestaande uit de he ren J. A. Aanstoot en H. Lubbersen, vond boeken en bescheiden keurig in or de. In de plaats van laatstgenoemde werd als nieuw kascommissielid aange wezen de heer A. Reilink. Op verzoek van de vergadering zal het bestuur plannen beramen voor het jaar lijks reisje, dat dit jaar nadat men tweemaal Duitsland oezocht heeft in eigen land gehouden zal. worden. Voordat het huishoudelijk gedeelte aan de orde kwam, hebben de aanwezigen gekeken naar de kleurenfilmpjes, die de heer Fr. Russ vervaardigd heeft tijdens zijn reizen naar Oeganda en Centraal Afrika. Bewoners, landschap, leefge woonten en de wilde dieren van deze streken wei'den de kijkers bijzonder leerzaam vertoond. Aan het slot van de vergadering heeft voorzitter Wesseldijk de scheidende be stuursleden, de heren Bronsvoort. Voor des en Nijland, bedankt voor hun ar beid, in het belang van de afdeling ver richt. Zeer velen hebben vrijdagmiddag de slachtoffers van het tragisch verkeers ongeluk op de Bannink, de heer G. J. Bouwhuis en mevr. G. J. C. Bouwhuis- Schippers, op de tocht naar hun laatste rustplaats vergezeld. Behalve de familie, de leden van het gemeentebestuur en de talrijke collega's, liepen in de stoet mee vertegenwoordigers uit alle lagen van de plaatselijke gemeenschap en nog velen van elders. Het was een lange stoet, die vanaf het gebouw Irene door de Kerk straat en de Dorpsstraat langs het ge meentehuis waar de vlag halfstok hing naar de Oude Begraafplaats trok. In een overvol Irene werd eerst de rouwdienst gehouden onder leiding van de herv. predikant, ds C. C. Addink, die als tekstwoord gekozen had Joh. 14 vers 19b. Ds. Addink wees op het tragisch uit eenvallen van een goed en gelukkig gezin en sprak over dit verscheiden in het licht van de Bijbel. De burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, sprak aan de geopende groeve en zei dat de gehele Holtense gemeenschap deze week met de gedachten is geweest bij de slachtoffers van dit ontstellend ongeluk en bij hen die achterbleven. De heer Bouwhuis is als ontvanger getreden in de voetsporen van zijn vader en grootvader en heeft trouw zijn plicht gedaan. Hij is velen tot hulp en steun geweest. Spreker had behoefte aan de groeve te getuigen van de erkentelijkheid voor de wijze waarop hij zijn functie heeft vervuld. Op maatschappelijk terrein heeft de heer Bouwhuis vele malen de gelden beheerd van verenigingen en commissies, waarvan hij deel uitmaakte. De gedachten gaan uit naar de kinderen, welke op zo plotselinge en tragische wijze hun beide ouders ver loren hebben. De gemeentesecretaris, de heer G. J. Langenbarg, sprak namens het gemeente- personeel de deelneming uit met het ern stig verlies, dat de kinderen Bouwhuis ge leden hebben. Hun vader nam temidden van het personeel een bijzondere plaats in, omdat ieder met hem in aanraking kwam. Door zijn activiteit voor het jaar lijks reisje heeft hij veel bijgedragen tot de goede onderlinge personeelsverhou- ding. Veel vragen blijven bij dit gebeuren onbeantwoord. Hij sprak woorden van troost tot de nabestaanden. Ds Addink bad aan het slot het „Onze Vader". Beide kisten waren bedolven on der de bloemen. Geachte redactie, Het artikel van de heer Colmjon, (de beste kenner van Holtens omgeving!) was mij in vele opzichten uit het hart gegrepen. Wanneer ik zo de afgelopen 40 jaar de revue laat passeren, dan is wel heel veel moois en intiems verloren gegaan. Ik denk aan de 3 molens, die i*ond het dorp een sier waren en door alle bezoekers werden bewonderd. De toegangswegen tot het dorp zijn nu alle van hun statige bomen ontdaan. Men voert aan: verkeersgevaar, maar ver geet, dat ze evenzeer voetgangers en fiet sers op de paden erachter een zekere bescherming bieden. Dat de eiken in de „Telgen" totaal verrot zouden zijn, lijkt mij een (gewenste) onwaarheid te zijn. Het bruinworden en tenslotte zelfs ver dwijnen van het kernhout is een normaal verschijnsel; geen boom heeft levend hout in het centrum en dit is voor de stevig heid ook niet nodig. 1-Iet publiek wordt geregeld met dit argument verslagen door hen, die een boom kwijt willen. En de motorzagen voltrekken het vonnis snel en gemakkelijk. Heeft de zager van de telgen-eiken wel bedacht, dat er 200 jaar voorbij moet gaan aleer zulke majestu euze natuur gevaarten er weer staan? Had men de helft gespaard, dan waren alle partijen tevreden geweest. Ook de nieuwe autoweg kan ik niet onverdeeld roemen. Vooral de opgang aan Holtense zijde heeft veel van zijn aantrek kelijkheid ingeboet door overbodig ver wijderen der natuurlijke begroeiing, om maar te zwijgen van de lelijke greppels, die - zoals te verwachten geen water vervoeren, maar een vang zijn voor rom mel en auto's! Intussen wil ik na deze klaagzang, niet blind zijn voor wat men - abusievelijk - wel pleegt te noemen „de geest van de tijd", waar de redactie ook in een slot woord naar verwijst, maar die dan gevolg is van bevolkingsaanwas in 't gehele land, industrialisatie over het hele land ver spreid, met als gevolg een verstedelijking van vele dorpen. Naast een aanwinst van moderne zaken, betere straten en verlich ting in de dorpskern, door een ieder ge waardeerd, staat helaas te snel een ver hes van veel „landelijks", dat aantrekke lijk is. Een probleem, dat alom in den lande blijft vragen om de juiste oplos sing. Waar industrie en verkeer hun ei sen stellen moet natuurbehoud wel extra betracht worden, wil men ook het na tuurschoon en het vreemdelingenverkeer handhaven. De schoonheid van de omgeving van het dorp is echter veelledig. We hebben immers een enk om trots op te zijn, zowel aan de noord- als de zuidzijde. De laatste langs de Zuurberg met zijn holle wegen en oude schilderachtige dennen en eiken spare men het lot van een woonwijk te worden! Dit zal ook niet nodig zijn, tenzij men alles op alles zet om industriën aan te trekken, maar dan zoekt men allengs geen werk voor bewoners maar omge keerd bewoners voor aangehaald werk. In dat geval is voor de WV het getij niet gunstig! Behalve de enk zijn de heidevelden een Nijverdal. In de week van 29 maart- 3 april a.s. wordt ook in onze gemeente weer de jaarlijkse SIMAVI-collecte ge houden. Een jubileum-collecte, want het is thans 40 jaar geleden, dat SIMAVI werd opgericht. Helaas is de medische nood in vele tropische landen nog ontstellend groot. Geeft u in dit jaar een jubileumgift! Geeft dubbel, want uw hulp is zo broodnodig. Laat uw barmhartigheid groter zijn dan de vertwijfeling van vele moeders, va ders en kinderen. Die SIMAVI dubbel redden en helpen! Zó alleen kunnen rij en van wachtende patiënten bij polikli nieken en de in ziekenhuizen en lepra kolonies opgenomen zieken behandeld worden. Mensen met slopende tropische ziekten, die hoopvol genezing zoeken. Steunt dus de a.s. SIMAVI-collecte. Iedere gift is welkom. Het SIMAVI-comité: Mevr. A. E. Gerritsma-van der Leij Mevr. J. Rietberg-van Lindenberg Mevr. J. W. Nagelhout-Klijzing. iilllllllllllllllllllllllllllllllllllllillilllllllllllllllllilllllllllllllllilllllli heel de huid sieraad van onze gemeente, ja van het hele land en zelfs voor geheel west- Eu ropa, waar ze alleen voorkomen en bezig zijn te verdwijnen door ontginning, zoals in Drenthe. Dank zij onze „bergrug" is dit hier niet zo te verwachten, maar wel ligt 'n andere vijand op de loer: de grove den, die zich in sommige jaren ónbehoorlijk uitzaait en van de heide bezit neemt en het. doet uit sterven. Ik weet, dat het staatsbosbeheer de den te lijf wil en slechts aaneengeslo ten aanplantingen en enkele fraai gevorm de vliegdennen duldt, maar vermoedelijk zijn de hoge arbeidskosten een bezwaar geworden. Elders heeft men de jeugd en kampeerders ingeschakeld om de hei voor ondergang te behoeden, want de den als indringer \vint het van de oorspron kelijke begroeiing van de jeneverbes, berk en eik, die stei-us binnen de perken bleven. Ligt hier niet een taak voor onze padvinders na aanwijzingen van overheid of particulier? Ook de veel bereden auto weg zou aan panorama's en zicht in de bochten winnen door verdelging van veel dichte dennen-opslag. Buiten de auto begint de gewone fiets gelukkig weer meer in de mode te ko men, waarom allerwegen fietspaden wor den ontworpen. In onze provincie heeft men daarmee ook een begin gemaakt. Zouden in onze naaste omgeving der gelijke paden ook niet welkom zijn voor de bezoeker, die nu meestal per auto aan veel moois voorbij jakkert? Voor wande laars zouden meer banken (op aantrek kelijke punten geplaatst!) welkom zijn. We moeten veel bieden aan de vreem deling, fantastische folders alleen doen het niet en zijn m.i. ondergeschikt aan het genoemde. Ik geloof, als overheid en burgerij in deze zin samenwerken, dat het met de teruggang van Holten's vreemdelingen verkeer nog zo'n vaart niet zal lopen. C. Beekhuis Holten, 22 maart 1965 Er zijn mij landen en ook plaatsen in eigen land bekend, waar men zo zuinig is op zijn oude eiken, dat men, na dode takken afgezaagd te hebben, de gaten met cement dichtmaakt tegen bederf. Noot van de redactie Met de heer Beekhuis en zeker zeer veel anderen betreuren wij het verlies aan landschaps-, dorps- en natuurschoon. Zeer vaak vindt dit zijn oorzaak in drin gend noodzakelijke verkeersverbeteringen of in gebrek aan geld om tot restauratie, b.v. van molens, over te gaan. Anderzijds wordt vaak de eis gesteld om tot her planting over te gaan. Het is echter be slist niet zo zoals men uit het betoog van de heer Colmjon kan opmaken - dat de overheid hier geen oog voor heeft. Men kan deze dingen betreuren, maar een andere weg is vaak niet mogelijk. Het spijt ons, dat de heer Beekhuis de hoffelijkheid uit het oog verliest, als hij ten aanzien van de prachtige (verrotte) eiken in ue „Telgen" o.a. zegt, dat hem dit een (gewenste) onwaarheid lijkt. Dat is een wat nette verpakking voor „opzet telijke leugen". Wij kunnen misgetast hebben omtrent de ooi-zaak, dat deze bo men daar niet gehandhaafd konden wor den, maar zeker is, dat men de eigenaar van de bomen niet klakkeloos opdracht heeft gegeven om de bomen te verwij deren. Dat was ter voorkoming van ern stige ongelukken. Overigens stemt het tot vreugde, dat inzender ook de positieve kanten van de bevordering van het vreemdelingen verkeer ziet. Maandag, 29 maart verga dert de WV in hotel Vosman. Wij willen hem en ook anderen gaarne adviseren, eventuele wensen en klachten die met ons natuurschoon en vreemdelingenver keer verband houden daar ter tafel te brengen. Het is voorts niet onze bedoe ling over deze zaken verdei' uitvoerig te gaan polemiseren. OFFICIËLE PUBLIKATIES ONTTREKKING AAN HET OPENBAAR VERKEER Burgemeester en wethouders van Hol ten brengen ter kennis van belangheb benden, dat zij voornemens zijn de raad dier gemeente voor te stellen een zijtak van de Pasmans weg, weg nummer 83 van de wegenlegger, aan het openbaar ver keer te onttrekken. Bezwaren tegen deze onttrekking kun nen binnen 30 dagen na heden schrifte lijk bij hun college worden ingebracht. Holten, 24 maart 1965. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. ONTSTEKEN VAN PAASVUREN De burgemeester van Holten vestigt de aandacht van belanghebbenden op het bepaalde in artikel 74a der Algemene Politieverordening dezer gemeente, waarbij het zonder zijn toestemming ver boden is in de openlucht paas- of kamp vuren te ontsteken. Aanvragen om vergunning voor het ontsteken van paasvuren moeten uiter lijk 3 april a.s. schriftelijk ter secretarie worden ingediend en een aanduiding be vatten van de plaats waar het vuur ont stoken zal worden. Aangezien de aanvragen door de brandweer moeten worden gecontro leerd, is het noodzakelijk, dat boven staande termijn stipt in acht wordt ge nomen. Holten, 24 maart 1965. De burgemeester voornoemd, W. H. ENKLAAR. STANDPLAATSEN VOOR VERKOOP VAN IJS E.D. Burgemeester en wethouders van Hol ten zijn voornemens voor het komende zomerseizoen te verpachten de navol gende standplaatsen langs de openbare weg voor IJSKARRETJES le op de Smidsbelt; 2e aan de Forthaarsweg bij steen 8 en 3e aan het einde van de Forthaars weg, tegenover de woning van de fam. Tant. De juiste plaats van de karretjes wordt door of vanwege de groepscommandant der -rijkspolitie aangewezen. De inschrijvers dienen er rekening me de te houden, dat de te plaatsen karre tjes geen ontsiering van het dorp of van het landschap mogen vormen. Zij moeten overigens ten genoege zijn van het ge meentebestuur. Inschrijvingen met opgave van de tijdsduur (in het seizoen) en pachtsom worden uiterlijk 3 april a.s. ingewacht ter gemeentesecretarie. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. Afd. Espelo en BUURTVERENIGING ESPELO Op donderdagavond, 25 maart, hielden de Espelose Plattelandsvrouwen en de le den van de Buurtvereniging Espelo een gezamenlijke avond in gebouw „het Tref punt". Als gasten waren uitgenodigd de Plattelandsvrouwen van Dijkerhoek en le den van de buurtvereniging Dijkerhoek. Spreker was de heer Wisselink, hoofd dei- lagere landbouwschool in Bathmen. Het onderwerp van de lezing was: „Wat kunnen wij samen doen voor ons platte land". In een boeiend betoog schetste de spreker de ontwikkeling van het platte land vanaf de jaren tachtig van de vorige eeuw tot heden. Hieruit werd duidelijk de enorme overgang van besloten gemeen schap met een belangstelling, die heen kijkt over het eigen erf. Door de ontwik keling op allerlei gebied, industrialisatie, vreemdelingen-industrie, worden wij ge noodzaakt onze interessen te verruimen, onze inzichten te verdiepen, niet stil te blijven staan bij zoals het vroeger was, maar bewust naar de toekomst toe te le ven. Daardoor blijft ons platteland leef baar voor ons. Na de pauze werd een en ander toege licht met dia's. Deze vertoonden enerzijds het beeld, hoe het vroeger was geweest (oude kastelen en boerderijen) anderzijds hoe moderne boerderijen werken, hoe er gewerkt wordt in ruilverkavelingsgebie- den, enz. De lezing werd door de talrijke aan wezigen met grote belangstelling gevolgd. De organisatoren kunnen op deze avond terugzien als zeer geslaagd en het ver dient zeer zeker aanbeveling, om in het volgend seizoen weer dergelijke avonden te organiseren. De 26-jarige Henk Paalman, Neerdorp 48, heeft in onze gemeente het eerste kievitsei gevonden. Hij heeft het aange boden aan onze burgemeester, mr W. H. Enklaar. Abonné's op Holtens Nieuwsblad BUITEN DE GEMEENTE HOLTEN worden beleefd verzocht hun abonne mentsgeld (per halfjaar 1 4,- of voor het gehele jaar f 8,-) te willen voldoen op girorekening no. 875587 van de Coöp. Boerenleenbank te Holten. Bij het over maken even vermelden: Abonnements geld Holtens Nieuwsblad. Mocht de overschrijving op 11 april a.s. nog niet in ons bezit zijne dan ontvangt men een postkwitantie (plus 50 ct. in- ningskosten). Vertrouwende op aller welwillende medewerking. ADM. HOLTENS NIEUWSBLAD Zaterdag 27 maart, 's avonds om 7.30 uur in zaal „Het Bonte Paard" te Dij- kerihoek: Uitvoering door de Okken- broekse Toneelclub „VOP" (zie adv.). Zaterdag 27 maart: Grote dans- en show avond in „Amicitia" (zie adv.). Zondag 28 maart, 7.30 uur: Filmvoorstel ling in „Irene" (zie adv.). Maandag 29 maart toe 3 april: Jubileum- collecte SIMAVI (zie bericht). Maandag 29 maart, 's avonds om 8 uur: Jaarvergadering WV „Holtens Be lang" in hotel „Vosman" (zie adv.). Maandag 29 maart, 's avonds om 8 uur in gebouw „Bethanië": Bijeenkomst Hervormde Vrouwengroep te Dijker hoek. Donderdag 1 april, 8 uur: Herv. Vrou wengroep: Excursie naar de BB-kel- der, Oranjestraat. Donderdag 1 april, 8 uur: Filmavond School met de Bijbel („Mariëtto"). Vrijdag 2 april, 's avonds om 8 uur in hotel „Müller" (P. v. d. Brink): Ver gadering Regelingscommissie Muziek concours HMV met de leden van de diverse commissies. Zaterdag 3 april, 7.30 uur: Toneeluitvoe ring van OCH in „Amicitia" met „De dove grootvader" (zie adv.). Zaterdag 3 april: Dansen in ,,'t Bonte Paard" (zie adv.). Dinsdag 6 april, 8 uur: Ledenvergadering van de Vereniging „Het Groene Kruis" in hotel Holterman. Zaterdag 24 april: Jaarlijkse lompeninza meling ten bate van het uniformfonds van „HMV". Ned. Herv. Kerk: Holten: 9 en 10.30 uur (Bed. H. Doop) ds Israël. Extra collecte voor Provin ciaal Kerkewerk. Dijkerhoek: 10 uur ds Addink. Extra collecte voor „Bethanië". Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds Bos van Almelo. In beide diensten is het éne offer be stemd voor de Kerk. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". Zondagsdienst Dierenartsen: zaterdag 27 en zondag 28 maart: de heer Th. A. Oostenbrug, Diessenplasstraat 2, tel. 515. Geboren: Hendrika Tonia, dv A. Brink man en B. Nijland, Dijkerhoek 6. Jet- tina, dv G. Stroeve en B. H. Kevelam, Kolweg 7. Ondertrouwd: J. G. Sligman, 25 jaar, Markelo en J. G. Vosman, 23 jaar, Holten. G. H. Voordes, 22 jaar. Holten en J. G. Konijnenberg. 22 jaar, Holten. Gehuwd: H. J. Karst, 23 jr., Goor en M. Hofman, 18 jr., Holten. BEVOLKING: Ingekomen: Mej. W. J. H. van Duist land naar Dorpsstraat 17. H. E. Kern- per van Frankrijk naar Espelo 9. GROESBEEKSE TEHUIZEN De dezer dagen gehouden collecte voor de Groesbeekse Tehuizen, de Centrale voor Praktische Hulpverlening te Groes- beek, heeft een bedrag van f215,- opge bracht, waarvoor gevers en collectanten hartelijk dank wordt gebracht. Gevonden: deksel van wasketel; kin- derbril; handtasje; 2 sleuteltjes; dames rijwiel. Verloren: gouden ring; 3 portemon- naies met inhoud; mohair das. Inlichtingen dagelijks aan het Groeps- bureau der Rijkspolitie te Holten tussen 8 en 22 uur, DOCH NIET tussen 13 en 14 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 1