■m Van het erf der Kerk €oöp. Boerenleenbank „Holten" keft in 1914 goed geboerd Fllitinleuws „De Noordpool" heeft nieuwe ijstent Voor de boer Schaken VVV-NIEUWS Spaarsaldo thans meer dan vijftien miljoen Personeelsavond was gezellig De teer A. J. Harkink sprak voor „Jong Holten" Zaterdag 20 maart 1965 Reklame in radio en televisie. Nu de geruchten aanhouden, dat er straks in radio en televisie reklame toe gelaten zal worden, heeft de Nederland se Jeugd Gemeenschap zich in een schrij ven tot de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen gericht om aan dacht te vragen voor de vraag of dan ook zonder beperking reklame voor het. gebruik van alcohol en tabak zal wor den toegelaten. Het schrijven gaat dan verder: Ten aanzien van grote groepen jeug digen heeft de reklame voor allerlei ar tikelen in de consumptieve sfeer grote in vloed. In het bijzonder zal dit het geval zijn bij het zéér indringende medium TV. Zowel op grond van sociaal-pedago gische overwegingen, als uit het oogpunt van de volksgezondheid, staan hier, naar de mening van het NJG-bestuur, grote belangen op het spel. In het NJG-bestuur leeft enige .be zorgdheid met betrekking tot de wel vaartsbeleving in deze tijd, ook van vele jongeren, en daarom wil het bestuur graag op deze wijze u daarvan medede ling doen. VERENIGDE STATEN De kerken en het rassenprobleem. Het rassenvraagstuk heeft voor de kerken in de Verenigde Staten allerlei consequenties. Zo besloot de moderator (voorzitter) van de Zuidelijke Presby teriaanse kerk, dat de jaarlijkse Alge mene Vergadering niet zoals aanvanke lijk afgesproken in Memphis, Tenn. ge houden zal worden, omdat daar de ras sentegenstellingen nog' groot zijn. Het standpunt van de kerk als geheel is, dat de kerk bij de eredienst en voor het lid maatschap geen onderscheid maakt tus sen de rassen. Daarom .zal de Algemene Vergadering worden gehouden te Men- treat, N.C., waar de kerk een eigen con ferentieoord bezit, waar geen rassenon derscheid geldt. De tegenstellingen in de Presbyteri aanse gemeente te Memphis kwamen nog onlangs weer tot uiting, toen een paar leden van het kerkbestuur drie of vier negers wegstuurden, die aan de zondagse kerkdienst wilden deelnemen, hoewel de predikant, dr Henry E. Russell, van af de preekstoel pleitte voor een beleid zonder tegenstellingen tussen de rassen. ZUID-AFRIKA „Colour bar" in kerkelijke school. Het bestuur van het Anglikaanse St. George gymnasium in Kaapstad heeft geweigerd de zoon van. een kleurling, een anglikaanse kerkvoogd, toe te laten. Zij stelden, dat het gezien de situatie in Zuid-Afri'ka, niet gewenst was kleurlin gen toe te laten en 'dat 'het prematuur was om een experiment van deze aard te ondernemen. De anglikaanse deken van Kaapstad, die voorzitter is van het bestuur, heeft zich van deze beslissing gedistancieerd. Hij meende, dat de ker kelijke scholen juist moeten optreden als plaatsen om te pionieren en de publieke opinie te beïnvloeden. De vader van de geweigerde jongen kon geen beroep doen op de aartsbisschop van Kaapstad, om dat die niet kon interveniëren, daar het schoolbestuur alleen competent is in zake de toelating van leerlingen. Nu wil de man zijn dochter laten inschrijven op een geheel-blanke meisjesschool, waar van de aartsbisschop één der -bestuurders Kerk en sport. Kerk en sport behoren elkaar te ont moeten en op zekere punten samen te werken. Hierover waren de voorzitter van de Duitse Sportbond en van het na tionale Duitse Olympische Comité, Willi Daume, en de voorzitter van de Raad der Evangelische Kerk in Duitsland, dr Kurt Scharf, het eens tijdens een bij eenkomst met leidinggevende figuren uit de sportwereld en van de -kerk in de Evangelische Akademie in Bad Boll. De. sport dient los te staan van ideologieën. Noch godsdienstige, noch nationale be schouwingen van sportprestaties kunnen de vrijheid van het spel. dienen. Tot nu toe houden vele kerkelijke gemeenten zich maar al te ver van de sportbeoefe ning. Dr Scharf stelde de -verantwoorde lijkheid van de kerk met deze uitspraak vast: Als de kerk zich afzijdig houdt van de wereld, wordt zij schuldig aan het ontstaan van ideologieën. De „Olympiapfarrer" Heyo Hamer lit Leer, die de Duitse vertegenwoordigers naar de Olympische Spelen in Tokio be geleidde, deed de suggestie om van alle theologische studenten te eisen, dat zij één of ander sportdiploma halen. Ander zijds werd ook opgemerkt, -dat het goed zou .zijn als theologen in sportverenigin gen als leraar betrokken werden. Predi kanten zouden eigenlijk 's avonds ook een paar rondjes moeten maken op het -sportterrein of meespelen in senioren-elf tallen. Pfarrer Zeiss uit Frankfurt drong er op aan, dat in de ethiek meer aan dacht aan sport en spel gegeven zou wor den. Er is uit bijbels oogpunt geen schei ding te brengen tussen lichaam en ziel. Men kan niet stellen, dat de kerk ziel zorg en de sport lichamelijke zorg uit oefent. Bij beide gaat het om het heil. De 'kerk kan niet als gouvernante over dë sport :gaan waken, aldus de voorzitter van de evangelische werkgroep voor kerk en sport, Hermann Riess uit Ulm. WERELDRAAD VAN KERKEN Bezoek van kardinaal Bea aan de Wereldraad. Zoals al eerder was aangekondigd, heeft 18 februari een historisch bezoek plaatsgehad aan het hoofdkwartier van de Wereldraad van Kerken in Genève, en wel ihet bezoek van kardinaal Bea, hoofd van het Vatikaanse secretariaat voor de christelijke eenheid, die kwam meedelen, dat -de pauselijke stoel met vreugde het voorstel van de Wereldraad van Kerken volledig aanvaardt om sa men een werkgroep te vormen, die de mogelijkheden van gesprek en samen werking moet onderzoeken. Samen met 'de kardinaal was er pasteur Mare Boeg- ner, ere-voorzitter van de Franse Her vormde kerk, en één van de meest ge- zienq oecumenische leiders. Beide gas ten, die al over de taohtig jaar zijn, spra ken op een ontvangst en waren later uitgenodigd voor een intieme lunch op het hoofdkwartier. In hun toespraken herinnerden beiden aan de geschiedenis van de betrekkingen tussen de kerken, die steeds sneller naai- elkaar toegroeien in de oecumenische gedachte, waarvan deze historische ontmoeting een eerste hoogtepunt vormt. Het gesprek kan al leen worden voortgezet op de basis van Gods Woord in -de Heilige Schrift, die we gemeenschappelijk hebben, aldus kardinaal Bea. De volgende dag spraken pasteur Boégner en kardinaal Bea nog in een podiumgesprek over een drietal vragen: 1. Wat zijn de belangrijkste positieve re sultaten van het concilie voor de een heid der christenen? 2. Hoe zal de dia loog moeten beginnen en wat zullen de voornaamste onderwerpen van gesprek zijn? 3. Waarin bestaat de eenheid der kerk, welke men wil verwezenlijken? Beiden achtten het afgekondigde conci lie-decreet „De oecumenismo" uiterst be langrijk, vooral ook door de geest die er uit -spreekt. Hier is Gods Geest werk zaam geweest. Pasteur Boegner betreur de evenwel het feit, dat de verklaring over de godsdienstvrijheid nog uitgesteld werd. Wat er bekend is over verschillen de brandende kwesties zoals die van het gemengde huwelijk en de verklaring over niet-christenen en joden, geeft goe de verwachtingen. En dankbaar stemt het feit, dat de vraag naar de christelijke eenheid in het concilie zo nadrukkelijk aan de orde is gekomen voor de Rooms- •katholieke kerk. Het zal moeilijk zijn een schema op te stellen voor het gesprek. Wel staat vast, dat aan beide zijden on derwerpen, die behandeld moeten wor den, reeds in studie zijn. Zo bijv. Schrift en traditie. Een knelpunt in het gesprek zal volgens pasteur Boegner zeker het primaat van de paus kijri en de leer over Maria. Kardinaa-l Bea noemde het pri maat van de paus in de apostolische successie juist het punt waar de eenheid in culmineert. De nieuwe ijstent, die op de banen van de IJsclub „De Noordpool" in het Holter- broek verrezen is, door de gezamenlijke inspanning van bestuur, baancommissa rissen en de beide bestuursleden-aanne mers, de heren A. Jansen en G. T. Jansen is dinsdagavond met een eenvoudige plechtigheid in gebruik genomen. Het is een keurig gebouwtje geworden van 10 bij 6 meter, met buffet en kassa en het heeft bijna f 10.000 gekost. De ingebruikneming geschiedde in te genwoordigheid van de burgemeester en mevr. Enklaar en van de genoemde func tionarissen met hun echtgenoten, waarbij de voorzitter van „de Noordpool", de heer C. Broersma, allereerst het woord heeft gevoerd. Hij herdacht daarbij de oud baancommissaris, de heer G. J. Bouwhuis, die maandagavond door een zeer ernstig en tragisch ongeval om het leven is ge komen. De heer Broersma herinnerde er aan, dat men voor de bouw van de ijstent geen beroep heeft behoeven te doen op de ge meentelijke overheid, maar deze met eigen middelen tot stand heeft weten te brengen. Wel denkt men er over om dit gebouwtje in de zomer voor o.a. kampeer- doeleinden te benutten om zodoende de exploitatie lonend te maken. Sprekers ge dachten gingen uit naar de pioniers van het eerste uur en vele anderen, die grote dank toekomt voor hetgeen zij in deze voor de gemeenschap gedaan hebben. Dank komt ook toe aan de beide aanne mers Jansen, aan de baancommissarissen en de buffet-exploitanten de heren J. Maats en G. J. Aaftink. De burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, sloot zich bij het uitspreken van zijn ge lukwensen aan bij de woorden van de heer Broersma met betrekking tot de heer en mevrouw Bouwhuis, die door de dood plotseling uit de dorpsgemeenschap zijn weggerukt. Spreker was zeer erkentelijk, dat men het gebouw gesticht heeft buiten bezwaar van de gemeentelijke schatkist. Het ijsclubbestuur heeft daarmede ge toond selfsupporting te zijn, hetgeen bij zonder prettig aandoet in deze tijd, waar in wel eens te weinig aandacht bestaat voor het particulier initiatief. Deze dienst aan de gemeenschap bewezen stemt tot dankbaarheid. De burgemeester wenste de ijsclub nog veel voorspoed met haar ijstent. De heer Beijers herinnerde als oud-se cretaris en baancommissaris aan de vele moeilijkheden, welke te overwinnen wa ren toen in januari 1930 de club werd op gericht. In het waterarme Holten was het een hele toer om voldoende water op de baan te krijgen. De latere besturen komt lof toe voor de wijze waarop zij de pro blemen van water en verlichting hebben opgelost. In hotel Holterman kwam men nog ge zellig bijeen, nadat in de ijstent eerst een kopje koffie was gedronken. STREVEN NAAR EEN EVENWICHTIGER BEMESTING De grote hoeveelheden stalmest en gier, welke op praktisch elk bedrijf ge produceerd worden, maken het voor de boer niet gemakkelijker om precies te weten hoeveel meststoffen aan de grond gegeven worden en dit is ook wel één van de oorzaken, dat het vrij veel voor komt, dat er van do éne meststof te veel in de grond zit en van de andere soms te weinig. Deze onevenwichtigheid kan soms ernstige 'gevolgen hebben voor het vee; denk maar aan de kopziekte, onvrucht baarheid enz. Het grondonderzoek, dat d.e afgelopen winter in Holten ook weer op grote schaal heeft plaats gevonden (pl.m. 250 grondmonsters) leert ons, dat er vaak nog wel een en ander hapert. Bij het kali-onderzoek op grasland •blijkt n.l., dat 70 pet. van de percelen te veel kali bevat. Met het oog op het ge vaar van kópziekte 'in het voorjaar is dit zeer gevaarlijk. Wees dus zeer voor zichtig met de kali op grasland, vooral de percelen, die beweid zullen worden. Bij een normale toestand is 300 kg K 20 pet. voor weiden voldoende. De gier brengen naar de percelen, die gemaaid zullen worden, wanneer dit maar enigs zins mogelijk is. De magnesiumvoorziening op het gras land laat nog veel te wensen over. Van alle gewonnen monsters heeft het Be drijf slaboratorium voor 80-90 pet. moe ten adviseren extra np.agnesium te strooi en. Dit kan het beste gebeuren in de vorm van kieseriet. Vooral een goede kali-magnesium-ver houding is van bijzonder belang. Daarom een matige gift kali en extra kieseriet (pl.m. 200 kg per ha) voor die percelen, welke de eerste maanden beweid zullen worden. U kunt dan ook zonder bezwaar een redelijke gift stikstof geven om een goede grasopbrengst te krijgen. De fosfaattoesland is zowel op gras land als bouwland in veel gevallen hoog (pl.m. 60 pet. te hoog of veel te hoog). Hoewel hieraan niet direct grote geva ren verbonden zijn, is het toch aan te be velen om in het" algemeen zuiniger te zijn met het strooien van fosfaat. Het uitge spaarde geld komt steeds voor andere doeleinden van pas. Enkele andere tekorten kunnen nog ge noemd worden. De kalitoestand van vele percelen bouwland (vooral enk- en kamógronden) is nog te laag (pl.m. 60 pet.)'. Om goede opbrengsten te verwachten moet- er nog vrij veel kalk gestrooid worden. Het is gebleken, dat bij de 'kalk- aktie twee jaar geleden reeds vrij veel kalk gestx-ooid is, maar dus nog lang niet voldoende. Ook de kalitoestand op bouwland is in veel gevallen te laag (pl.m. 50 pet.). Strooi op de granen voldoende kali; het bevordert de stevigheid en ook een goe de zaadopbrengst. Voor de granen is normaal nodig: 600 kg K 20 pet. per ha. Wanneer stalmest gegeven wordt, kan men 20 kg K 20 pet. minder geven, maar niet denken dat het met alleen stalmest wel voldoende is. De kopertoestand van de grond is de laatste jaren wel aanmerkelijk verbe terd. Direct kopertekort komt weinig meer voor; wel vrij veel percelen, die nog een aanvulling van koper moeten hebben om een goede voorraad te heb ben. Zoals u hebt kunnen lezen, valt er aan een evenwichtige bemesting nog wel wat te verbeteren. Om dit te bereiken is het niet nodig, dat extra geld uitgegeven wordt, want veelal wordt van het éne te veel gegeven en van het andere te weinig. Streef naar een evenwichtiger bemes ting. Uw vee en gewassen varen er wel bij. J. W. LUBBERSEN, L a n db ouw voor li chter. Dé uitslagen van de donderdagavond in het clublokaal, hotel Holterman, door de leden van de schaakclub „De Pioniers" gespeelde wedstrijden voor de onderlinge competitie waren als volgt: A. J. C. BrandsB. van Beek 01, Mevr. Hol W. D. Koopman 01, H. RoelofsG. J. Hoeve 10, I-I. HeusinksveldA. Stuk- ker Vi'/s, B. van BeekG. J. Krom_ dijk 10. Deze avond werden ook de twee hang- partijen uit de ontmoeting tegen ENO II uit Nijverdal van de vorige week ge speeld. Plet resultaat hiervan was, dat H. H. J. Stukker verloor van J. Horstink en J. Broere van H. Olthof. De uitslag is daarmede gekomen in het voordeel van ENO n.l. 4^—5>/2. De VVV „Holtens Belang" gaat op zeer korte termijn over tot de uitgifte van een nieuwe wandelkaart. De voorraad is bijna uitgeput. Op de nieuwe kaart zullen ver schillende wijzigingen aangebracht moe ten worden nu enkele zandwegen verhard zijn. Mocht alles volgens de plannen ver lopen, dan zal de nieuwe kaart voor Pasen gereed zijn. Voor de hotel-pensionhouders, zaken lieden, bungalowbedrijven enz. bestaat weer gelegenheid om door middel van een advertentie op de achterzijde van de kaart nog grotere bekendheid te geven aan hun zaak of bedrijf. Zij, die hiervoor interesse hebben, wor den verzocht dit op te geven bij de ad ministrateur van de VW, de heer G. Kers, Gaardenstraat 17, tel. 533, die U gaarne inlichtingen verstrekt omtrent grootte en prijs van de advertenties. Tot de bedrijven en instellingen die wat het jaar 1964 betreft met gunstige resultaten uit de bus kwamen behoort ook onze plaatselijke bank de Coöpera tieve Boerenleenbank „Holten". Het spaartegoed is in het afgelopen jaar met meer dan 1^ miljoen gestegen en bedraagt nu ruim 15 miljoen gulden. Met inbegrip van de rente over 1964 a f466.420,69 werd ingelegd f7.193.049,69 en opgenomen f 5.925.316,72 hetgeen een toe name betekent van f 1.267.732,97. 1920 1930 1940 1950 1955 1960 1964 Saldo spaargeld 554.670,28 1.482.481,13 1.354.550,77 4.258.613,57 5.957.347,28 10.269.331,04 15.011.715,55 Het bedrag der hypothecaire voorschot ten beloopt f3.889.916,46 (v.j. f3.330.615) en de voorschotten, met andere zekerheid f255.634 (v.j. f281.204). De schuld van 108 rekening-courant- houders bedroeg op het einde van het jaar f823.774,76 (v.j. f874.879,69) en het tegoed van 228 rekening-couranth. f 862.927,32 (v.j. f737.573,28). Het reservefonds werd aangevuld met de over 1964 gemaakte winst van f36.647,85 (v.j. f24.381,41) en steeg hier door tot f476.647,85. Rekening courant: Totale uitgaven f 26.998.517,27 (v.j. f21.776.586,87). Totale inkomsten f27.174.976,24 (v.j. f 17.702.420,08). Balanstotaal van de leen bank per 31 dec. 1964 f 16.494.427,23 (v.j. f 15.095.426,94). Jaarrekening totaalf 76.754.894,08 (v.j. f65.049.389,52). Voordat de directeur de heer IP. J. Ool- bekkink al deze cijfers noemde sprak voorzitter J. PI. Sprokkereef in de dins dagavond in café Jansen gehouden jaar vergadering een woord van welkom en stond hij in een vrij uitvoerig overzicht o.m. stil bij de ontwikkeling van het bankwezen als geheel. Het deed hem deugd te mogen constateren dat de eigen bank goed kon meekomen. Dank zei de goede liquiditeitspositie kon, ondanks de kredietbeperkende maatregelen, steeds aan de normaal gevraagde krediet be hoefte worden voldaan. Een woord van hartelijke dank sprak de heer Sprokkereef tot de directeur, de heer Oolbekkink en 'het verdere kantooi'perso- neei voor betoonde ijver en accui'atesse. Het aantal spaarders nam toe met niet minder dan 203 en steeg tot 5328, het le dental nam toe met 38 en bedraagt thans 816, terwijl het aantal rekening-courant houdei-s een stijging te zien gaf n.l. met 22 zodat dit aantal 336 bedraagt. Het aantal hypotheekhouders bedroeg 334 (v.j. 314) en het aantal verstrekte voorschotten 91 (v.j. 81). Welk een enorme ontwikkeling de bank in de afgelopen jaren heeft meegemaakt blijkt overduidelijk uit de volgende cij fers: Saldo voorschotten Reservefons 125.114,— 9.109,86 841.883,— 28.013,85 1.100.707,— 83.020,21 597.214,90 142.000,— ƒ1.120.251,— ƒ218.222,49 ƒ1.915.311,50 ƒ305.000,— 4.145.550,46 440.000,— BESTUURSVERKIEZING Bij de gehouden bestuursveiddezing werd met bijna algemene stemmen 'her kozen de heer G. J. Rietberg. Door het be stuur was tevens candidaat gesteld de heer E. Voordes. Als lid van de Raad van Toezicht werd herkozen de heer E. H. Hulsman. Tegen- candidaat in deze vacature was de heer J. W. Rietberg. Als plaatsvervangende leden van de Raad van Toezicht werden hei-kozen de heren PI. Stevens (tegencandidaat de heer E. Teeselink) en J. W. Reilink (te gencandidaat de heer D. Veneklaas). Nadat door de directeur nog enkele mededelingen waren gedaan over het sparen door de jeugd en de door het rijk verleende extra premie (10% premie over het gespaarde bedrag plus de gekweekte rente) volgde sluiting der zeer matig be zochte vergadering. De vele liefhebbers van spanning en sensatie kunnen deze week zondag in Gebouw Irene hun hart weer eens opha len. Vertoond zal dan namelijk worden de gigantische avonturenfilm „Robur de Veroveraar" met in de hoofdrollen de twee: bekende actiesterren Vincent Price en Charles Bronson. Een fantastisch sensationele kleuren film, die de toeschouwer van de eei-ste tot de allerlaatste seconden toe in adem benemende spanning houdt en het witte doek telkens weer in vuur en vlam zet. „Robur de Veroveraar" is een rolprent die de toeschouwer strijd en avontuur in topvorm biedt en. waarvan de jeugd on getwijfeld met volle teugen zal genieten. POLLENS NIEUWSBLAD Het personeel van de Verenigde Bak kerijen „De Halm" was zaterdagavond in hotel „Muller" enkele uren gezellig bijeen tijdens de jaarlijkse personeels- avond die geopend werd door de voor zitter van het bestuur, de heer D. J. Wan- sink. Hij sprak een hartelijk woord van wel kom en betreurde het dat de heren J. Aaftink en J. Smit wegens ziekte niet van de partij konden zijn. De mededeling, dat beiden werden verrast met een mooie fruitmand werd met een spontaan ap plaus onderstreept. De directeur van „De Halm", de heer J. Plospers gaf een overzicht over het afgelopen jaar en mej. G. Beldman die de penningen beheert van de z.g. „perso neelskas" noemde cijfers over inkomsten en uitgaven en de heer J. Abma deed dit als penningmeester van de reisclub. De heren E. Beldman en G. Kraa rapporteer den boeken en bescheiden in orde bevon den te hebben. Na afhandeling van het „zakelijke" ge deelte van de agenda werden er tal van leuke spelletjes gedaan. Ook werd nog het woord gevoerd door de heer Bulsink, oud-personeelslid. De heer J. Calkhoven sprak namens het personeel woorden van dank tot het be stuur voor het deze avond gebodene en voorzitter Wansink bracht tenslotte dank aan allen die hun medewerking "verleen den aan het welslagen van de jaarlijkse personeelsavond. Woensdagavond hield de vereniging „Jong Holten", afdeling van de P.J.G.O., een ledenvergadering in café Vruggink. De voorzitter, de heer G. J. Beldman, opende deze vergadering met een harte lijk welkomstwoord, waarin hij er zijn vx-eugde over uit sprak dat toch niet ieder één deze avond voor de T.V. zat. Een spe ciaal woord van welkom richtte hij tot de heer A. J. Harkink, direkteur van de La gere Landbouwschool te Markelo, die deze avond een lezing hield over „Aktuele landbouwproblemen". De heer Beldman deelde mede dat in Kringverband deze zomer weer een voet balcompetitie zal worden gespeeld, waar mee eind mei zal worden gestart. De he ren H. Klaasses en H. Slijkhuis werden bereid gevonden om de organisatie voor de afd. Holten op zich te nemen. Ook werd het programma van de P.J.G.O.- Landdag „Ruimte", welke 10 juli te Em- meloord zal worden gehouden, bekend ge maakt. Velen gaven zich op om deel te nemen aan de sport- en wedstrijdendag op 15 mei te Bathmen. De opgave hier voor werd nog open gelaten tot maandag 29 maart. Na dit huishoudelijke gedeelte gaf de voorzitter het woord aan de heer Har kink. Deze vond het plezierig dat hij nu eens in de gelegenheid werd gesteld om in Holten contacten te leggen. Alle dagen wordt men geconfronteerd met cijfer materiaal over bedrijfsuitkomsten en al lerlei onderzoekingen, maar desondanks is het voor de boer lang niet eenvoudig om de toekomst voor zijn bedrijf uit te stippelen, aldus de heer Harkink. Er zijn tal van problemen in de landbouw, maar ook veel individuele problemen. Spreker schetste de vele moeilijkheden die ver band houden met de bedrijfsopvolging. De jongeren die meer theoretische ken nis hebben opgedaan dan de ouderen, zien de dingen vaak anders dan laatstgenoem den en als er dan geen goed overleg plaats heeft, ontstaan er vaak botsingen tussen beide partijen. Iedere jonge boer (ondei'nemer) wil daarom graag zelfstan dig zijn, dit is echter lang niet altijd mo gelijk, aldus spreker, daar het in deze tijd praktisch onmogelijk is om zelfstandig een bedrijf te beginnen, als men dit niet kan overnemen van de ouders of schoon ouders. Ook doen zich vaak vele moeilijk heden voor in verband met de boedel scheiding. Eén ander probleem is de vraag of he bedrijf nog wel levensvatbaar is. Er moet ook voor de toekomst een goede bestaans mogelijkheid in zitten voor het gezin van de ondernemer. Hiervoor moet men hei bedrijf door en door kennen en de resul taten toetsen aan andere bedrijven in de streek en elders in E.E.G.-vei-band. Hier voor is een bedrijfseconomische boek houding dan ook onmisbaar volgens spre ker. Ook sprak de heer Harkink over de werktijden in de agrarische sector. Hij stelde dat men, wil men zelfstandig on dernemer zijn en blijven, offers zal moe ten brengen ten opzichte van de werk nemer, vooral met betrekking tot de vrije zaterdag en -zondag. Hij doelde hiermede vooral op de gemengde- en veehouderij bedrijven. De heer Harkink besprak ook het probleem van het al of niet samen wonen van het jonge paar met de ouders. Spreker stelde het als een sociaal maat schappelijke noodzaak dat bet jonge paar niet bij de ouders introuwt, maar dat men appart gaat wonen. Hij had hier zo wel het 'geluk van de ouders als van het jonge paar op het oog. Wil men in deze tijd nog boer worden dan dient men een degelijke bedrijfseconomische- en een be- drijfstechnische kennis te bezitten. Als jonge agrariërs moet men zijn blik ver ruimen en zich ook. algemeen cultureel ontwikkelen, om het platteland ook in de toekomst leefbaar te houden, aldus de spreker. Hierna was er nog gelegenheid om vra gen te stellen, waarvan druk gebruik werd gemaakt, zodat er nog geruime tijd gezellig gediscussieerd wei'd. De voorzitter dankte na afloop de heer Harkink heel hartelijk voor zijn interes sant betoog.

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 4