komt In "t land feemarlfó wm De lente Jaarvergadering „School met de Bijbel" De eerste viool Harde wedstrijd eindigde in een rel VOORJAAR 1956 fa. Uitbreiding Jofaan Aanstoot Huidverzorging Onrustige Zenuwen? VOETBAL Zaterdag 20 maart 1965 110LTENS MEUWSUJLAÜ Ee groot aantal leden van de Vereni ging tot Stichting en Instandhouding ener „School met de Bijbel" heeft gevolg gege_ ven aan de uitnodiging van het bestuur om dinsdagavond aanwezig te zijn op de jaarlijkse ledenvergadering die werd ge houden in de hal van de school aan de Bosehkampsstraat. De voorzitter der vereniging, de heer G. W. Rietman opende met gebed en schrift lezing nadat gezongen was het vijfde vers van psalm 105 en sprak n.a.v. het gelezen schriftwoord een kort openingswoord waarbij hij wees op de eenheid van de verschillende kerken in de doop. De heer Rietman herinnerde met enke le woorden aan het heengaan van het oud-hoofd der school de heer P. Kene- mans, die meer dan dertig jaar zijn beste krachten als hoofd aan de school heeft gegeven. JAARVERSLAG De secretaris de heer J. Meerman las hierna de notulen en het jaarverslag waaruit o.m. bleek een stijging van het ledental. Hij liet verder in zijn verslag de voornaamste dingen op schoolgebied de revue passeren. Op 9 juli werd door per soneel en bestuur afscheid genomen van 31 leerlingen die de school gingen verla ten. Drie van hen gingen naar het Chr. Lyceum te Almelo, zeven naar de ULO, tien naar de Lagere Technische School, acht naar de Landbouwhuishoudschool, een naar de Landbouwschool en twee jon gens voelden zich aangetrokken door het bedrijfsleven. Uit andere klassen vertrok ken acht leerlingen. Op school kwamen in klas 1 56 leerlingen en elf leerlingen kre gen een plaatsje in andere klassen. In de zomer van 1964 werd onderwijzer W. v. d. Brink benoemd aan de Rudolf- stichting te Achterveld (Utr.). Hij zag z'n plaats ingenomen door de heer J. H. van Engbrink te Hardenberg, terwijl als 7e leerkracht in vaste dienst per 1 jan. 1965 werd benoemd mej. M. Rozemuller te Rijssen. Dank werd gebracht aan de tijdelijke leerkrachten mevr. Jalink, mevr. v.d. Brink en onderwijzer Landeweerd, aan het personeel dat onder leiding van het hoofd de heer J. Kroon, weer met grote toewij ding zijn moeilijke en verantwoordelijke taak heeft vervuld en aan de school- schoonmaaksters, de dames Kolkman en Plekkenpol. FINANCIëN De heer A. Koopman bracht hierna het financieel verslag uit over het jaar 1964. Hij kon zijn boeken afsluiten met een klein batig saldo. De controlecommissie die bestond uit de heren Alb. Schipper en B. J. J. Markvoort had boeken en beschei den in orde bevonden. Tot leden van de commissie '65 werden benoemd de heren B. J. J. Markvoort en G. Bolink. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den de aftredende leden, de heren D. J. Bronsvoort en G. W. Rietman met bijna algemene stemmen herkozen. „CONTACT TUSSEN SCHOOL EN HUIS" De heer J. H. van Engbrink, onderwij zer aan de school, sprak hierna over het onderwerp „Contact tussen school en huis". Bij de behandeling van dit onderwerp rijst meteen de vraag „Hoe was het vroe ger?" Het heeft geen zin om honderd jaar terug te gaan want er zijn de laatste twin tig jaar zoveel veranderingen gekomen waardoor dit contact in een heel ander daglicht is komen te staan. Voor de 2e wereldoorlog waren de ge zinnen in doorsnee zodanig opgebouwd dat men als men een gezin had bestu deerd er rustig negenennegentig andere naast kon zetten, die praktisch identiek waren. De gezinnen waren veel stabieler en homogener opgebouwd dan nu. Vader had een boerderij en moeder werkte zowel in het boerenbedrijf als in de keuken. De ge zinnen onderling zat weinig verschil in en dus was het niet moeilijk om de sfeer in huis te leren kennen. Tegenwoordig is dat alles geheel an ders. Ook in de overwegend agrarische plaatsen gaan de kinderen studeren en uitvliegen. Het verder studeren geeft z'n moeilijkheden voor de ouders. Het hele door L. VAN SCHOOTEN 16) „Ik benijd je arme vader helemaal niet," ontweek hij schertsend. „Mijn vader heeft het goed bij mij, dat zegt hij zelf." De ober met de grafstem onderbrak hen met de koffie. Dick van Herpen zat zich te verbazen. Daar zat hij nu opeens tegenover het meisje, waaraan hij de laatste tijd zoveel had gedacht. Olga van Santen. Zeker, ze was „pas" achttien, en hij „al" vijf en twintig. Maar voor hém maakte dat niets uit. Het was aan één kant jammer, dat hij haar had leren kennen als collega van haar vader. Dat gaf een wat gewrongen verhouding. Je kon toch tegen je aan staande schoonvaderbewaar me! waar gingen zijn gedachten al helemaal heen? „Zat je 'm niet te knijpen achterop?" vroeg hij. „IK? 't Duurde alleen veel te kort en het ging veel te langzaam. Kun je me niet 's een eind meenemen, dat we 'em es kunnen laten uitlopen?" Verdraaid dat zou hij nu nooit heb ben durven vragen, en nu stelde zij het zélf voor. Maar dat kon ook zijn, zo gezin verandert en de beslotenheid van vroeger is totaal verdwenen. OOK SCHOOL VERANDERDE De school zelf verandert ook erg. Vroeger was de school een instittuut waar men weinig rekening hield met de moeilijkheden thuis. De school schreef voor en behandelde de problemen, zo als ze diezelf het beste achtte. Gelukkig voor de kinderen is die tijd voorbij. De school is nu meer een voort gezette vorm van opvoeding geworden. De ouders behoren de ondergrond te leggen voor de opvoeding en die ook graag goed te doen. De school neemt die taak niet over, maar gaat de opvoeding verder door zetten en zonodig, indien dat mogelijk is, aanvullen. En om dat te kunnen doen is er dus wel degelijk een goed contact noodzakelijk, om werkelijk te weten hoe men Rinie of Jan het beste aan kan pak ken. We leven tegenwoordig in dè eeuw van het kind. Helaas draait dit er vaak op uit, dat de mensen denken, dat het kind dan de baas moet zijn. We zijn vaak zo bang de „tere zieltjes te kwetsen". We leven in een z.g. welvaartstijd. We kun nen gelukkig voor onze kinderen veel meer doen dan vroeger on in veel groter mate aan hun wensen voldoen. Ook deze medaille heeft een keerzijde. Een keer zijde in de vorm van jeugduitspattingen en gezagsproblemen. De jeugd heeft helemaal geen verlan gens meer. Vader en moeder hebben hen altijd gegeven wat ze wilden en hebben hen dientengevolge de waarde ervan doen onderschatten. EEN VOORBEELD In een klas zitten zeven kinderen die een vierkleurenballpoint hebben en een leerling van acht jaar is zelfs in het be zit van een transistor radio. Voorwerpen waarvan men zich moet afvragen of de kinderen de waarde ervan wel tellen. In de grond der zaak zijn de schoolkinde ren van tegenwoordig arme kinderen, want wat moeten we ze geven als ze twintig jaar worden? In heel veel gezinnen ontbreekt de re gelmaat en dicipline. Er zijn gezinnen die geen gezin meer vormen, maar een groepje mensen, de tesamen in een huis wonen, levend in een hotel zonder inner lijke geestelijke binding. „TAAK VAN DE SCHOOL" De taak van de school ten aanzien van het gezinsleven is de volgende: a. het gezinsleven kennen en verster ken b. het gezin aanvullen c. de ouders adviseren Het is van het allergrootste belang dat de onderwijzer de gezinnen kent. Alleen dan kan hij zijn leerlingen kennen. Wan neer de allerkleinsten eerst de drempel van de school overstappen worden zij aan de zorg van de school toevertrouwd en de onderwijzeres moet voor deze klei nen als een „moeder" zijn. In deze eer ste tijd is de overgang van gezinssfeer naar de school zo ontzaglijk groot en het betekent voor de kinderen zoveel méér dan wij volwassenen vaak denken. De ouders moeten ervaren, dat de school de kinderen in dezelfde geest op voedt. Het kind mag geen verschil tus sen school en gezin opmerken. Vooral op godsdienstig terrein is dit een belang rijk punt. Er zijn heel veel verschillende accentueringen in het godsdienstig leven en belijden. Laat de school hiermee voorzichtig zijn. Wij, als personeel, hebben het grote voorrecht dat we aan onze kinderen het Evangelie mogen verkondigen. De ouders, die hun kinderen op onze school plaatsen, weten en verwachten dit ook. Het Evangelie is echter niet identiek met onze persoonlijke inzichten in bepaalde kwesties. Ook op andere terreinen heb ben de ouders, de primaire opvoedings rechten en wij mogen in de school de ouders niet afvallen. De aanvullende taak is door de vaak te geringe sociale opvoeding erg toege nomen. Groepsbesef en teamgeest moe ten in de school geleerd worden. Het gezag in de school is tegenwoordig door het gebrek aan discipline van grote waar de. Stiptheid, gehoorzaamheid, regelmaat en accuratesse leren de kinderen tegen woordig vaak alleen nog maar op school. In school gaat het kind met andere men sen om dan in het gezin. Hierop aan- ontmoedigde hij zichzelf meteen, omdat ze in hem ook alléén maar de collega van haar vader zag en verder niets. He lemaal niets. „Als je moeder het goed vindt", zei hij netjes. Ze schoot in een lach. „Waarom zou die het niet goed vin den?" „Weet niet „Ze .heeft jouw blijkbaar behoorlijk on der de plak," zei Olga, hem vermaakt beziende. „Nnnou kwam hij voorzichtig, „met je moeder blijf ik liever goede vrienden." „Nu, dat is wel verstandig. Want ze is niet mis, als je haar tégen hebt." „Ik weet niet of ze me zo erg graag mag." Het was er uit voor hij er over had nagedacht. „Nee," zei Olga rustig, „ze mag je ook niet zo erg graag." „Waarom niet, weet jij dat?" „Ze is niet op haar gemak als jij er bent" „Hoe weet je dat?" „Dat voel ik." „En waarom niet?" „Ze voelt dat jij juist niet bij haar onder de plak zit, dat je niet van haar onder de indruk bent." „Zeg Olga hou jij van je moeder?" „Wat dacht je? Ik hou van d'r en ik ben trots op d'r. Maar ik ben niet blind. Ik zie ook wel wat er aan haar mankeert. sluitend kunnen we de kinderen oefenen in het behoorlijk optrede^ in zelfdiscipli ne. De school moet aanvullen waar de ge zinnen geen goede omgangsvormen meer kunnen of willen leren. Ook de culturele ontwikkeling moet de belangstelling van de school hebben want van de vorming van een goede smaak komt in de meeste gezinnen niet veel terecht. Wij mogen van de school verwachten dat zij het gezinsleven, waar enigszins mogelijk, zal versterken en dat de schooi de plaats van het gezin als eerste op voedingsinstantie zal erkennen. Dat zij het gezinsleven zal aan vullen, opdat het leven van onze kinde ren tot volle ontplooiing zal komen. Dat zij het gezinsleven zal steunen door voorlichting te geven daar, waar de ouders in de ingewikkeldheid van ons maatschappelijk bestel deze voorlichting nodig hebben. Dan zal de school mogen meewerken aan de ontplooiing en verdieping van het gezinsleven, dat door de Schepper tot behoud van het menselijk leven aan de oorsprong van ons bestaan is gelegd. Zo besloot de heer van Engbrink. Na de pauze -waarin koffie met koek werd aangeboden - hield dokter E. C. W. Ochsendorf, schoolarts te Schalkhaar, een interessante causerie over zijn werk op de scholen en leuke ervaringen, die zich zo vaak voordoen. Hij behandelde achtereenvolgens voeding, gebit en kij ken naar de televisie. Ook werden door hem nog een aantal dia's vertoond over tandverzorging. Nadat voorzitter Rietman een harte lijk woord van dank had gesproken tot allen die hun medewerking verleenden aan het welslagen van deze jaarvergade ring eindigde ds. R. A. Hoogkamp met dankgebed nadat een slotwoord was ge sproken n.a.v. het schriftwoord „Mijn volk gaat te gronde door het gebrek aan kennis" (Hosea 4 vers 6a). Na een lange periode van rust moest Holten I zondag op eigen terrein aan treden tegen VSV uit Enschede. Dat het tegen een onderaan de ranglijst staande club beslist niet altijd gemakkelijker spe len is dan tegen een sterkere tegenstan der bleek duidelijk uit deze ontmoeting. De in de eerste helft gelijk opgaande strijd bracht voor de Holtenaren de beste kansen, die echter door knap ingrijpen van de V.S.V.-doelman niet echter in doel punten konden worden omgezet. De thuis club was in deze periode bovendien niet erg fortuinlijk. Na de rust daalde het spelpeil aanzien lijk. Toen na 7 minuten de stand door W. Lutte op 0-1 gebracht werd, kreeg de wedstrijd een onsportief karakter. Het doelpunt werd gemaakt uit een onover zichtelijke situatie voor het doel, waarbij G. H. Paalman geblesseerd raakte en door H. J. ten Velde vervangen moest worden. Holten zag in .de resterende speeltijd geen kans meer de stand te wij zigen, daar de doelman van de tegen partij een te moeilijk obstakel vormde voor haar schutters. Wel ontstond er plm. tien minuten voor het einde enige op schudding toen een Holtense speler un fair getackeld werd en van zich afsloeg. Een supporter uit Enschede rende het veld op, waardoor een flinke rel ontstond. Het was jammer, maar o.i. onnodig, dat Hol ten twee kostbare punten verloor. Aangevoerd: Runderen 51; Varkens 1006. Totaal 1057. Prijzen: 26 melk- en kalfkoeien van f 1100,- tot f1275,- p. st.; 12 pinken van f800,- tot f950,- p. st.; 13 graskalveren van f350,- tot f475,- p. st.; 15 drachtige zeugen van f365,- tot f 425,- p. st.; 991 biggen van f 60,- tot f 75,- per stuk. Overzicht handel: Rundvee: Handel vrij vlot, prijzen staande. Zeugen: Handel kalm, prijzen lager. Biggen: Handel rede lijk, prijzen staande. geei't weer vele handen werk, de vakantiegangers voldoende tijd om reisplannen te maken. De natuur ontplooit haar schoonste gaven en de kinderen kunnen weer dartelen in de buitenlucht en in de speeltuin genieten van spel en schommel. Het voorjaarszonnetje verdrijft spoedig de herinneringen aan het ongerief van de winter. De natuur steekt zich langzamerhand in een nieuw kleed en de vogels zingen weer hun vrolijk lied Kortom, alles doet zich in een nieuwe verschijning aan ons voor Hoera, het wordt echt lente! Er is weer „goed nieuws" van onze winkelzaken te melden. De firma Johan Aanstoot aan de Larenseweg heeft zijn winkel niet onbelangrijk uitgebreid en heeft hierdoor meer ruimte gekregen om de uitgebreide sortering artikelen, als koelkasten, wasmachines, t.v.- en radio toestellen, lampen etc. te tonen. Een showroom van bescheiden afmetingen. 's Avonds branden tientallen lampen en het is beslist de moeite waard om eens een kijkje te nemen. Gaarne wensen we de ondernemende eigenaar met deze uitbreiding en moder nisering succes. Donderdagavond kwamen de platte landsmeisjes bijeen in Hotel I-Iolterman. De presidente, mej. A. Wegstapel, heet te allen welkom. In het bijzonder mevr. Spriethof, schoonheidsspecialiste in De venter. Zij behandelde deze avond letter lijk en figuurlijk „huidverzorging". Eerst vertelde ze iets over de huid en welke vezorging het beste is voor een eventuele vette of droge huid. Daarna mochten en kele dames een behandeling ondergaan. Verder kon men zich deze avond, opge ven voor de kring sport- 'en wedstrijddag op 15 mei te Rathmen. De uitwisseling kwam ter sprake. Men verwacht de afd. Bohmte uit Duitsland dit voorjaar in Holten. Op 22 april komt mej. Aafje Top op uitnodiging van de Plattelandsvrouwen naar Holten. Ook werden de Plattelandsmeisjes hier voor uitgenodigd. Aan het slot van deze avond bracht de persidente mevr. Spriethof dank voor haar komst en was er van ovetuigd, dat zij niet tegen dovemansoren had gespro ken. Mijnhcrdfs Zenuwtabletten Daarom hou ik misschien nog meer van haar. Ik kan niet houden van perfecte mensentrouwens, ik geloof niet dat die bestaan. Ik hou van m'n moeder, soms omdat ze is die ze is en soms ook ondanks met al haar gebreken, juist met haar gebreken." „Ja, maar ik geloof niet dat zij zelf het prettig vindt, als die gebreken aan anderen opvallen." „O neeze is een tikje verblind. Ze heeft het wel erg met zichzelf getroffen." „Jij zegt dat maar zo keihard." „Ik kan het zeggen, omdat ik van haar hou. Ik ben trouwens in veel dingen zoals zij. Ik heb het ook best met mezelf ge troffen. Maar ergens ben ik bang dat ik me vergis, en ik kan het best opschieten met mensen, die heel eerlijk zijn en me helemaal niet zo perfect vinden. En ik vrees, dat dat voor moeder moeilijker is." „Je moeder heeft het niet makkelijk in deze dagen." „Nee, heb jij dat ook gemerkt?" „Natuurlijk en ik weet ook waarom." „Zeg het 'es." „Op één voorwaarde,dit blijft vol komen tussen ons." „Natuurlijk. Ik ben geen kletsmeier." „Het is voor jouw moeder bijzonder moeilijk te aanvaarden, dat je vader niet langer de man is die met haar getrouwd is, maar dat zij de vrouw is van een schrij ver van naam." Olga keek nadenkend uit het raam, wendde toen haar gezicht naar hem toe. „Dat is een heel scherpe diagnose Dic ky." „Bedoel je: onvriendelijk of helder?". „Een heldere, klare diagnose. Zo is het. Ik heb het mezelf niet willen bekennen. Moeder is een beetje jaloers op nee, niet op paps, maar op de wierook om hem heen. Vroeger viel vader nooit op. Hij deed zijn werk, hij trad niet naar buiten. Moe der wél. Die moest zich laten gelden. Ze is tenslotte een Cranenburgh, nietwaar?" glimlachte ze. „Het is precies zoals je zegt ...paps was met moeder getrouwd, de man van een vooraanstaande vrouw. Nu is zij gedegradeerd tot de vi'ouw van een man-met-naam. Nu is ze als mevrouw Van Santen méér bekend als Sandra Cra nenburgh. En dat kan ze slecht verkrop pen. Ze probeert het niet te laten merken, maar ik merk het wél." Ze zaten zwijgend tegenover elkaar en Dick van Herpen verwonderde zich over het vertrouwen tussen hen beiden. „Zeg Olga „Ja?" "Vind je me echt een ouwe vent?" „Nou, je bent knap oud. Vijf en twin tig. Toen jij al naar school ging, lag ik nog in de wieg." „Dat verschil wordt ieder jaar minder." „Zeven blijft zeven." „Maar tussen veertig en vijf en veer tig... „Zit je al aan de zilveren bruiloft te denken?" „Bruiloft met wie?" pareerde hij handig. „Weet ik aan wie jij je hart in stilte hebt weggeschonken?" lachte ze. „Blijkbaar niet," zei hij duister. Ze bleef hem lachend aanzien. „Wat zeg je dat mysterieus." „Je zult het gek vinden, maar jij bent de enige, wie ik het niet durf zeggen." „Waarom niet?" Hij zag haar zwijgend aan en opeens kroop een kleur op in haar gezicht. „Zeg Dicky „Ja. Als je dat denkt, dan denk je goed." Ze maakte een gebaar alsof ze wou opstaan van haar stoel. „Nee dat kan niet." „Wat kan niet? Waarom niet?" „Dick jij als ik nou ooit „Heb je daaraan nooit gedacht?" Nu was zij in het defensief. (Wordt vervolgd) PROGRAMMA Zaterdag Excelsior aHolten a GFC d—Holten b Holten cI-lector d Zondag RKSV 1—Holten 1 MVV 4—Holten 2 Holten 3SOS 2 Haarl, Boys 4Holten 4 4.15 3.00 3.30 2.30 2.30 2.30 12.00

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 2