Holten en het vreemdelingenverkeer Vetgehalte en melkproductie gingen omhoog Bekend Hollens echtpaar bij autobotsing gedood Agenda ^upmriykê Paard en wagen aangereden Prettige rillingen Predikbeurten Zaterdag' 20 maart 1965 No. 8. Jaargang 19 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 2,per kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad te HoltenTelefoon 051f83 - 23-4 Adv.-prijs 115 mm. (d contant) f 3,Iedere mm. meer 0,1 Uit het artikel over dit onderwerp in het Holtens Nieuwsblad van 13 dezer blijkt dat de redactie waarde aan het be houd van het vreemdelingenverkeer toe kent en men mag aannemen dat ook de neringdoenden er oog voor hebben. De schrijver pleit voor het voortzetten van een krachtige propaganda ervoor, om dit op peil te-houden, of liever nog: uit te breiden. Nu zag ik in dat betoog evenwel een belangrijke factor niet vermeld, namelijk deze: om ergens propaganda voor te kun nen maken, moet men iets aan te bieden hebben. Nu zal ieder zeggen, dat Holten toch natuurschoon genoeg heeft en dat de mensen van elders er genoeg op af ko men; dat dit dus in orde is. Maar is dit wel zo? Ondergetekende heeft het oude rustige dorpje Holten van vóór 1914 nog gekend; er kwamen toen enkele keren per jaar enige mensen uit de omtrek om een wandeling in de berg te maken en om na afloop in het dorp een kop koffie voor een stuiver te drinken. Niemand zag toen enig gewin in de berg, en dat is lang zo gebleven. Totdat er, een veertig jaar ge leden, het ..theehuis" werd opgetrokken en het toerisme begon. Allengs ontstond er de neiging de zuid- en westhelling met landhuisjes te bezetten; had het aan de dorpelingen gelegen, dan hadden vreem den overal, allereerst op de mooiste pun ten, naar hartelust kunnen gaan bouwen. Dank zij het optreden van enkele vooruit ziende notabelen ik mag hier de namen Gerritsma, Vegter en Beekhuis noemen (die zich o.m. met het Eerste Kamerlid Henri Polak in verbinding stelden) greep de overheid in en werd er ten slotte in opdracht van Ged. Staten een uitbrei dingsplan ontworpen waarin duidelijk was opgenomen wat er van de berg en de enk gespaard moest blijven. Een groot deel van de gemeente muntte echter uit als cultuurland, en dit trok juist de mensen die langer in pensions en hotels wilden logeren aan. Deze categorie nu ziet met een bloedend hart wat er se dert 1945 met het Holtense landschap ge beurd is. Onder burgemeester Van der Borch waren er ook al esthetische mis grepen begaan (het „rooie dorp", dat nooit op die plaats had mogen komen; de bebouwing van de Kolweg), maar daarna werd het erg. Om enige dingen op te sommen: eerst werd het fietspad naar Nij- verdal verbreed tot een weg waar auto's maar volop mogen rijden, zodat 'wande laars en fietsers er telkens in een stof wolk worden gehuld; men legde een in dustrieterrein aan waar het korenland vroeger een uniek panorama juist aan de gasten van de hotels op de berg bood; er heeft een uitgebreide woningbouw plaats op het aangrenzende hoger gelegen ge bied; er kwam een nieuwe auto-raceweg dwars door het meest ongerepte en rustig ste deel van de berg (waardoor men er bijna nergens meer kan wandelen zonder motorgeluiden te horen en er telkens reeën worden doodgereden); men recon strueerde de Molenbelterweg waardoor prachtige wallen verdwenen; de linden aan de Deventerweg sneuvelden en voor kort werden de prachtige, kerngezonde, eiken bij De Telgen eensklaps omgehakt. De Holtenaren schijnen dit allemaal best te vinden, maar zij die van Holten hou den gruwen ex-van; het doet hun pijnlijk aan, telkens weer nieuwe vernielingen te zien (we zwijgen van de kapotte straat lantarens). En daarom zullen vele gere gelde gasten niet terugkomen en hun kennissen Holten niet meer als vakantie- oox*d aam-aden. Ook moeten we vexwach- ten dat de beter gesitueerden die er nu nog wonen gaandeweg zullen vei-trekken; het is bij de dorpen in het Gooi precies zo gegaan. B. en W. van Holten voelen, klaarblijke lijk met instemming van de neringdoen den, alles voor industriehallen, forensen aanhalen en woningbouw. Maar lang ge leden heeft De Kampioen al gewaar- 1 schuwd: industrialisatie en vreemdelin genverkeer gaat ten enenmale niet samen! En als de plaatselijke overheid daarbij dan niets doet, of onmachtig meent te zijn op te treden, om de schoonheid van het land schap te sparen en alles opoffert aan weg verkeer en huizenbouw, verdwijnt het vreemdelingenvei-keer met wiskundige zekerheid. Dit kan geen propaganda ver helpen. Landschap weg natuurvrien den weg. Deventer. G. Colmjon. Noot van de redaktie: De heer Colmjon leeft te veel in het vex-leden. Hem ontgaat blijkbaar de dyna mische ontwikkeling en bevolkingsgroei, die andere eisen stelt dan veertig jaar ge leden. Voordat het „theehuis" werd ge bouwd, was de Holterberg, dank zij de V.V.V. en het gemeentebestuur door mid del van paden reeds lang voor de wande laar ontsloten. Het gemeentebestuur had dan ook wel degelijk oog voor het be houd van het natuurschoon, want op 12 juli 1932 wei'd aan de architect, de heer T. J. Loggers, opgedragen een uitbrei dingsplan voor de Holterberg te ontwer pen. Dat dit plan niet door de gemeente raad werd aanvaard vond niet zijn oor zaak in het feit, dat men geen oog had voor het behoud van het natuurschoon, maar men was bevreesd voor de finan ciële konsekwenties verband houdende met eventuele schadeloosstellingen. De planologie verkeerde in die dagen nog in haar kinderschoenen. En de gemeente Holten was uit hoofde van haar zielental niet verplicht uitbreidingsplannen vast te stellen. Ged. Staten hebben haar overi gens zeer terecht deze verplichting op gelegd en uiteindelijk is het plan Loggers zij het enigszins gewijzigd tot stand gekomen. In het pax-lement waren de rijksregering ex-nstige vragen gesteld in het voorjaar van 1933. Het scheen zelfs zo werd in de Zwolsche Courant enigs zins gechargeerd opgemex-kt alsof in een korte spanne tijds een bijna aaneen gesloten rij huizen de grote ruimte (van de Holterberg, red.) in bouwvakken zou doen veranderen met hier en daar een denneboom als laatste herinnering aan een mooi verleden. Juist door de vast stelling van uitbreidingsplannen is een evenwichtige ontwikkeling in de Holter berg en van de dorpskom ontstaan, die o.m. heeft voorkomen, dat niet overal in de buurtschappen burger woningen zijn gebouwd zoals o.a. in Twente is geschied. De autowegen en later de toeristenweg hebben gemaakt, dat ook anderen kunnen genieten van de schoonheid van de na tuur. Men waant zich in het buitenland. De eiken in de Telgen waren levensge vaarlijk, omdat zij inwendig totaal ver- rut waren. Het gemeentebestuur is niet. zo gecharmeerd op industriehallen, maar het heeft te zorgen voor arbeid voor zijn inwoners. Het vreemdelingenverkeer is een seizoenbedrijf, dat maar gedurende een deel van het jaar zijn vruchten af werpt. Daarnaast heeft de gemeente te zox-gen voor werkgelegenheid. Dat indu strie en vreemdelingenvei-keer niet naast elkaar kunnen bestaan om bij de grote ste den recreatiemogelijkheden te scheppen. Enschede heeft zo;n plan voor 20.000 in woners. Wie meent, dat de plaatselijke overheid niets doet om de schoonheid van het landschap te sparen toont weinig waax-dering voor de wijze waarop zij tracht de verschillende belangen tegen elkaar af te wege*. Een heerlijk land schap noodt de vreemdeling om hier zijn vakantie door te brengen, maar men moet hem op de schoonheid van onze natuur attenderen. De Melkcontrolevereniging „Holten e.o." hield maandagavond in het Stations koffiehuis van de heer H. J. Kalfster- man haar jaarvergadering onder voor zitterschap van de heer Joh. G. Holtér- man. Deze wees er in zijn openixxgswoord op dat het jaar 1964 een ruime en kwalita tief goede oogst van hooi, granen en voe dergewassen heeft opgeleverd, maar dat de lege kippenhokken er op wijzen, dat de pluimveehouderij het vooral voor klei ne bedrijven lelijk heeft laten zitten. De melkveehouderij is wel goed, maar daar kan lang niet iedereen voldoende van profiteren. Met betrekking tot de melk- controle zei spreker, dat zij die hieraan niet meedoen, in de mist varen. De melk productie is in de hoogte gegaan, omdat de mensen de gegevens achter zich heb ben staan. Het geld, dat hierin wordt ge stoken, komt met rente terug. Als wij jonge boeren in onze gelederen krijgen en de vereniging zou dan achteruitgaan zou dat geen best! teken zijn, aldus de heer Holterman. De penningmeester, de heer C. Broers- ma, gaf een overzicht van de financiële toestand der vereniging, die door con tributieverhoging van het vorige jaar een grotere stabiliteit gekregen heeft. De in komsten bedroegen f 49.597.37 en de uit gaven f47.492.67. Het vermogen der ver eniging is weer toegenomen en bedraagt ruim f7800.tegen f5500.in 1963. Een deel van de omzetbelasting ad ruim f 1300.zou kunnen worden vermeden, indien men een vast bedrag per bedrijf zou heffen en de rest per koe, maar dit is niet in het belang van de kleine bedrij ven. Men besloot de contributie te hand haven op f 11.per koe. De bijdrage van de zuivelfabriek bestaat uit beschikbaar stelling van verwarmde kantoorruimte, chemicaliën en dergelijke behoeften. De heren F. J. Sluiter en G. J. Klein Hegeman hadden de boekhouding keurig in orde bevonden. In plaats van laatstge noemde werd tot lid van de kascommissie aangewezen de heer B. J. Stevens. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van de heer Holterman, die zich in verband met zijn leeftijd, niet herkies baar stelde, bij de 2e stemming gekozen de heer A. J. Ribbink. PERCENTAGE AANGESLOTENEN Hierna gaf de controleur, de heer J. W. Jansen, een toelichting op het: uitvoe rig en keurig verzorgd technisch verslag over het afgelopen verenigingsjaar. De vereniging telt 259 leden met 2700 koeien. Dit is pl.m. 67 ¥2 van het aantal koeien, waarvan aan de zuivelfabriek „De Vrij heid" de melk gelevei'd wordt. Sedert vo rig jaar is de melkopbrengst met gemid deld 24 kg gestegen en het gemiddelde vetgehalte met 0.07 verhoogd. De rood bonte koeien staan van de 62 verenigin gen, die aan de prov. melkcontrole deel nemen, op de 33e plaats van de i*anglijst en de zwartbontexi onder no. 30 van de 85 vei'enigingen. Het bedrijf dat no. 1 op de ranglijst staat van de gemiddelde productie heeft 677 vetgrammen per dag, het bedrijf dat onderaan de lijst staat 360 vetgrammen. Het gemiddelde is 529 vetgr. p. dag. GELDSWAARDE Behalve een interessante berekening van de geldswaarde van de productie per koe bedrijf no. 1 f 1647.03, no. laatst f 928.85 bevat het ver-slag een erelijst met hoge productie van het M.R.IJ.- en het Fries-Hollands veeslag en een over zicht van de pi'oductie-vererving van de K.I.-stieren van „Zuid-West Overijssel" (roodbont) en van de K.I.-ver. „Hellen- doorn" (zwartbont). Van dp eerstgenoem de werden 759 vaarskalveren en 73 stier kalveren gex-egisteei'd en van de zwai't- bonten 190 vaarskalveren en 15 stierkal veren. In verband met de export naar het buitenland is door de E.E.G. voorgeschre ven, dat van alle stamboekkoeien de lijs ten met meer dan 305 dagen teruggere- kend moeten worden tot 305 dagen. Aan het slot der vergadering heeft de heer Broersma de scheidende voorzitter Holterman lof toegezwaaid voor de wijze waarop hij de vereniging vele jaren ge leid heeft en als het ware als een propa gandist is opgetreden en bood hij hem een boekenbon aan. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: sjaal, herenhandschoen, kap van landbouwtractor, beux-sje met in houd, bedelarmbandje. Aan komen lopen: hond, x-as Kees. Verloren: wieldop sierring van VW, meisjessjaal, 2 autosleuteltjes, damespols horloge, dameshandschoen, vingerhand schoen, vierkleurenbalpen, windjack. Inlichtingen dagelijks aan het groeps- bureau der rijkspolitie te Holten tussen 8 en 22 uur, DOCH NIET tussen 13 en 14 uur. Donderdagmiddag omstreeks half drie is op de Deventerweg even voorbij café „Het Bonte Paard" de boer-enwagen van de landbouwer, H. Oolbekkink, uit Es- pelo, waarmede een varken werd ver voerd, door een vx-achtauto, bestuurd door de heer H. S. uit Gorssel, aangex-e- den en vernield. De heer Oolbekkink werd aan het hoofd en een der benen gewond en is ter observatie naar het St. Geertruiden Zie kenhuis in Deventer overgebi'acht. Het paard kreeg een wervelfractuur en is in het openbaar slachthuis in Holten afge maakt. De auto liep eveneens schade op. TOEDRACHT VAN HET ONGELUK NOG ONVERKLAARBAAR De heer G. J. Bouwhuis, ontvanger de zer gemeente, en zijn echtgenote, mevr. G. J. C. Bouwhuis-Sehippers, zijn maan dagavond bij de spoorwegovergang „De Bannink" bij een autobotsing om het le ven gekomen. Hun 16-jarige dochter Ali- de Jeanette werd ernstig gewond. Zij brak beide polsen, liep een kaakfractuur op en kreeg een verwonding aan één van haar ogen. Zij werd naar het St. Jozef Ziekenhuis in Deventer overgebracht. De familie Bouwhuis was omstreeks kwart vóór acht per auto op weg naai de Schouwburg in Deventer. Toen zij de spoorwegovergang bij de Bannink nader den, stond daar een grote truck met op legger van een grote transportonderne ming, die aanvankelijk voor de gesloten spoorbomen had moeten wachten. Of de lieer Bouwhuis deze combinatie te laat heeft opgemerkt of dat hij wegens een tegenligger niet meer heeft kunnen pas seren, dan wei verblind is geworden; de juiste toedracht zal wel altijd een vraag teken blijven. Hij botste met grote kracht tegen de stilstaande wagen, zodat zijn auto, zwaar beschadigd, gedeeltelijk on der de oplegger schoof. De heer en mevr. Bouwhuis waren vrijwel op slag dood. Even tevoren was de truck met op legger, toen de spoorbomen nog gesloten waren, bij een ander verkeersongeluk betrokken geweest. Juist toen de chauf feur wilde optrekken, reed de restaura teur, de heer G. H. Stegeman uit Laren (G.) met zijn auto achter op de oplegger. Door zijn stuur om te gooien kon deze de oplegger nog gedeeltelijk ontwijken, maar niet verhinderen, dat zijn auto aan de linkex-zijde nog onder deze wagen vast kwam te zitten. Terwijl hij in een andere auto weed geholpen aan lichte verwondingen in het gelaat, werd zijn auto in de linkerberm van de weg ge sleept. Toen men daarmee bezig was, botste de auto van de heer Bouwhuis met een enorme klap achter op de vrachtauto. Volgens de politie brandden de achterlichten van de truck met op legger goed. VERSLAGENHEID Het bekend worden van dit ernstig en tragisch ongeluk wekte reeds in de avond grote verslagenheid in het dorp. Lang zaam drong de ontstellende gebeurtenis tot de bevolking door, die de mensen met groot medeleven met de kinderen van de familie Bouwhuis vervulde. De oudste zoon en zijn vrouw vertoefden reeds in de Schouwburg en werden pas in de pauze van het vreselijk ongeluk, dat hun ouders en zusje overkomen was, op de hoogte gesteld. De heer Bouwhuis was 54 jaar en zijn echtgenote 52 jaar. Hij was sedert eind 1941 gemeente-ontvanger en stamde uit een bekend Holtens geslacht, dat reeds uit twee vorige generaties een gemeen te-ontvanger had voortgebracht. Zijn va der en grootvader waren n.l. ook be- heerdex-s van de Holtense gemeentegel den. Zij waren voorts bekende klokken makers, die een juweliers- en zilverwin- kel dx-even en in de vorige eeuw de boer opgingen om klokken te repareren. De overledene was ook vele jaren boekhou der van het keurings-, waag- en slacht- ïn Neurenberg werd deze foto gemaakt van het Franse koppel José Canga en zijn partner, die -vele sensatielustigen px-ettige rillingen bezorgen met hun stunt „op twee wielen en een ladder". huisbedrijf der gemeente. Hij heeft van af de instelling daaxvan verdienstelijk werk gedaan als lid van de Woonruimte adviescommissie. De heer Bouwhuis had grote belang stelling voor de motor- en automobiel- sport. Hij was een aantal jaren secretaris van de MAC „De Holterberg" en be stuurslid van de afdeling Overijssel van de KNMV, in welke funktie hij op 6 maart j.l. nog een belangrijk aandeel had in de organisatie van de Overijssel- rit. Ook op verschillende andere terreinen heeft hij in de loop der jaren meege werkt aan plaatselijke aktiviteiten. Hij gold, uit hoofde van zijn -boekhoudkun dige kwaliteiten, voor velen als een ver trouwensman. Dezer dagen zou juist de overdracht van de zaak van de oudste zoon in Ermelo plaats hebben. De teraardebestelling van de beide slachtoffers heeft vrijdagmiddag plaats gehad op de Oude Algemene Begraaf plaats. De toestand van Alide Bouwhuis is vooruitgaande. Zaterdag 20 maart, 's avonds om 7.30 u.: Grote teenagershow in gebouw „Irene". Zaterdag 20 maart: Grote dans- en show avond in „Amicitia" (zie adv.). Maandag 22 maart: Aanvang verkoop lo ten 367e Staatslotelij (zie adv.). Donderdag 25 maart, 8 uur: Gezamenlij ke bijeenkomst Plattelandsvrouwen Espelo en Dijkerhoek en Buurtvereni gingen „Schoolkring Dijkerhoek" en „Schoolkring Espelo" in „Het Tref punt" te Espelo. Spreker de heer Wis- selink uit Bathmen. Donderdag 25 maart om 8 uur: Hervorm de Vrouwengroep in ..Irene". Voor lichting IZB. Vrijdag 26 maart: elke vrijdagmiddag Tuincentrum „Holten" geopend (zie adv.). Zaterdag 27 maart, 's avonds om 7.30 uur in zaal „Het Bonte Paard" te Dij kerhoek: Uitvoering door de Okken- broekse Toneelclub „VOP" (zie adv.). Zaterdag 27 maart: Grote dans- en show avond in „Amicitia". Maandag 29 maart, 's avónds om 8 uur: Jaarvergadering WV „Holtens Be lang" in hotel „Vosman". Vrijdag 2 april, 's avonds om 8 uur in hotel „Müller" (P. v. d. Brink): Ver gadering Regelingscommissie Muziek concours HMV met de leden van de diverse commissies. Zaterdag 24 april: Jaarlijkse lompeninza meling ten bate van het uniformfonds van „HMV". Ned. Herv. Kerk: Holten: 9 uur ds Addink en 10.30 uur ds Addink (met medewerking van het Hervormd Kerkkoor). Extra collecte voor Inwendige Zending. Om 10 uur Jongerendienst in „Irene". Dijkerhoek: 10 uur de Eerw. Heer Schellevis. Extra collecte voor Inwen dige Zending. Geref. Kerk: 9.30 uur ds Hoogkamp en 3 uur ds Kamper van Wierden. In beide dien sten is het éne offer bestemd voor de geestelijke arbeid in de ziekenhuizen en onder de studerenden. Bij de uit gang collecte voor „Eigen Kerkbouw". Zondagsdienst Dierenartsen: zaterdag 20 maart en zondag 21 maart: de heer Warrink, Noordenbergstraat 19, telef. 803. Geboren: Jan Albextus, zv J. W. Feith en R. A. H. de Kruijf, Gaardenstraat 11. - Gerritdina, dv J. Kolkman en B. Duns- ber-gen, Gaardenstraat 28. Gerrit, zv G. Meilink en D. A. Klijn Velderman, Neerdorp 68. Herman Jan Willem, zv J. W. Nijenhuis en B. Kappert, Neerdorp 71. Martin, zv H. Wilpshaar en M. de Jong. A. J. Goldsteinstraat 11. Gehuwd: A. J. Tijman, 25 jaar, Marke- lo en A. Pasop, 20 jaar, Holten. Overleden: J. ten Dam, 84 ji\, Espelo 7. G. J. Bouwhuis, 54 jr., Molenbelter weg 7; G. J. C. Bouwhuis-Sehippers, 52 jr.. Molenbelterweg 16, beiden overleden te Diepenveen. Ingekomen: D. Ritskes en gezin van Menaldumadeel naar Zomerhuisj ester- rein J 9c. Mej. J. G. Vosman van Am sterdam naar Oranjestraat 36. Vertrokken: Mej. M. C. M. Heck van Holterberg 25 naar Amersfoort. H. Ha verslag-Meilink van Dijkerhoek naar De venter. A. Tijman-Pasop van Lichten berg 13 naar Markelo.

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 1