Van het E der Kerk Parol Ei©^t:d7s FBLiNlEUWS Toneelvoorstelling voor Bartimeüs Winterexcursie Vereniging voor Bedrijsvoorlichting ANWB Technostation in Enschede uitgebreid en gemoderniseerd DE GULLE HAND V; IDE AARDE IV Tijdschrift over bouwen en wonen Uitslagen schieten De eerste viool Zaterdag 13 februari 19R5 De Protestant 30 januari 1965. HMB: Benetien oecumenisch peil. Meermalen werd de laatste tijd in de pers de aandacht gevraagd voor de z.g. oecumenische huwelijken, d.w.z. huwe lijkssluitingen, waarin een r.k. pastoor samen met een prot. predikant dienst deden. Ds Meyboom van het Ned. Prot. Convent bestrijdt de benaming „oecume nisch". Wat is nu hier gebeurd. Met of zonder instemming, van de plaatselijke of lande lijke protestantse kerk (in Klosters is zelfs niemand er in gemoeid) heeft de predikant de r.k. sacramentele huwelijks sluiting aanvaard en er aan meegewerkt. Immers, wanneer de priester de vraag stelt; „N.N., belooft gij uw vrouw/man lief te hebben, haar/hem te eren en bij te staan, en haar/hem trouw te blijven tot de dood uw huwelijk ontbindt?" en hierop antwoorden de twee huwenden bevesti gend, dan is dat huwelijk op sacramen tele wijze gesloten. Met andere woorden; hier is niets oecu menisch geschied; de predikant heeft al leen zijn hoofd gebogen voor de roomse rite, leer en rechtspleging ter zake van hèt huwelijk en een concréét huwelijk. Dit is geen oecumene, maar capitulatie. Een capitulatie, die voor beide kerken oneervol is. Het is ook niet een handel wijze, die gedekt wordt door een nieuwe r.k. wetgeving inzake het gemengd huwe lijk want - ondanks een verhaal in die richting in Op de hoogte (r.k. blad in het aartsbisdom Utrecht; dit bericht werd la ter weer gladgestreken) - er is nog hele maal geen nieuwe r.k. wetgeving inzake 't gemengde huwelijk. De zaak is aan de paus voorgelegd. Dat men pastoraal wel eens voor grote moeilijkheden staat, kan ik me voorstel len. Maar: hééft men in deze gevallen de kwestie principieel en pastoraal doorge praat met de huwenden? Gezien de fan fare betwijfel ik het. En - tweede vraag - wanneer het echtpaar wil zwichten voor de r.k. huwelijkswetgeving en -sluiting, waarom leent de predikant (al of niet namens de gemeente, in ieder geval na mens zijn kerk) zich dan nog tot aanwe zigheid, medewerking enzovoort?? VERENIGD KONINKRIJK Kerkelijke eenheid nog in onze generatie? Sprekende in de vergadering van de Convocation van Canterbury (van de Church of England) stelde de bisschop van Bristol, dr Oliver Tomkins, dat de eenwording van de kerken iets was, dat nog mogelijk is in.onze generatie. „Wij mogen dit niet meer laten liggen voor onze kinderen en kleinkinderen". Veel te veel aanvaarden we de verdeeldheid van de kerk maar voor het gemak en houden geen rekening met andere chris tenen. „De opbouw van de kerkelijke or ganisatie vertoont ook dat beeld. Als we ons bepalen bij wat de kerken gemeen hebben, betekent dat vaak veel inspan ning en ongemak". Bisschop Tomkins stelde voor, dat de kerken steeds samen werking zouden zoeken, waar zij komen te staan tegenover hen, die weinig of geen contact (meer) hebben met het christendom. ,Zo is samenwerking moge lijk in systematisch huisbezoek, in het werk in de industriële omgeving en aan de universiteiten. Een door hem inge diende motie, waarin waardering werd uitgesproken voor het werk van de com missie voor Faith and Order van de We reldraad van Kerken en voor de Not- tingham-conferentie van de Britse Raad van Kerken met betrekking tot de een heid der kerken en waarin de Church of England werd opgeroepen volledig haar aandeel te nemen in gebed, theologische gesprekken en andere aktiviteiten op dit terrein, werd met algemene stemmen aangenomen in het Upper House, waarin de hogere geestelijkheid zitting heeft. Vervolgens werd de motie doorgezonden aan het Lower House, dat de plaatselijke geestelijkheid en de leken vertegenwoor digt. Voorburgse gesprekskring kreeg bredere samenstelling. Al van kort na de oorlog bestaat in Voorburg een gesprekskring, waarin le- den van de Hervormde gemeente en van de afdeling van de Ned. Protestanten bond deelnemen, in het algemeen dus ge noemd gesprekskring hervormd/vrij zin nig. Een paar jaar geleden traden tot deze kring ook enkele leden van de Ge reformeerde kerken toe, waardoor de sa menstelling dus breder werd. En dat was een zeer belangrijk feit, omdat dit niet het gevolg was van persoonlijk initiatief of persoonlijke belangstelling van de be trokkenen, maar omdat in deze kring de drie groepen officieel vertegenwoordigd waren. De Centrale kerkeraad van de Hervormde gemeente te Voorburg, het bestuur van de afdeling Vocxburg van de Ned. Protestantenbond en de Kerke raad voor algemene zaken van de Gere formeerde kerk van Voorburg benoem den alle drie hun afgevaardigden in de gesprekskring in de verhouding 7-7-4. In elke groep heeft ook een predikant zit ting. Om de zes tot acht weken komt de groep bijeen onder leiding van één der predikanten bij toerbeurt. De geest in de bijeenkomsten, aldus een verslag in „Her vormd Voorburg", kenmerkt zich in de behoefte om naar elkaar te luisteren. Een opengesprek is regel. Verbazing en ver heuging volgen vaak op elkaar; verba zing omdat je soms ontdekt dat de be handeling van een onderwerp waarvan je dacht dat het wel tot meningsverschil aanleiding zou geven, integendeel een grote mate van overeenstemming open baart, waarover je je intens verheugen kunt. Het geheim is eikaars taal te ver staan, 'Zijn er dus geen verschillen? Natuur lijk zijn die er. Maar het merkwaardige is, dat de verschillen in opvatting vaak dwars door de groepen heen lopen. Het lijkt er dikwijls op of je in een kring van gelijkgezinden zit waar verschillende woordvoerders hun eigen vragen en/of moeilijkheden naar voren brengen. Mgr. Bekkers over „echte" oecumene. In het kader van het Studium generale aan de Technische Hogeschool te Delft heeft de bisschop van Den Bosch, Mgr. W. M. Bekkers, gesproken over de oecu mene. Tussen Rome en Reformatie staat een verschil in kerkbesef: resp. waar de kerk is worden Woord en sacramenten zuiver bediend en omgekeerd: christenen moeten bereid zijn om elkaar hier over heen te ontmoeten. Echte oecumene ziet in, dat beide standpunten gelijkwaardig zijn, aldus Mgr. Bekkers. Voor de Rooms- katholieke kerk zag hij concluderend een aantal concrete stappen, die gedaan zou den moeten worden om tot die ware oecumene te Komen. Wij nemen hier de weergave uit het dagblad De Tijd-Maas- bode over. Komend tot een nieuw zondebesef, aan vaardend dat ook de kerk een zondige gemeenschap is; de zonde is niet zozeer een daad alswel een kwestie van situatie; opnieuw het geheel afhankelijk zijn van Gods Genade als zeer belangrijk thema stellen en uitwerken; het aanvaarden van het feit dat de schrif tuurlijke verkondiging van het Woord geen stiefmoederlijk bedeelde zaak mag zijn; het aanvaarden van het algemeen pries terschap in de dialogen over alles wat de universele Kerk, dit is Christus' Kerk aangaat; het zich verder bezinnen op de collegia liteit en het primaatschap; een herwaardering van de Mariale dog mata en dan vooral in de christologische betekenis en de betekenis van de dog mata, voor de mens als individu opnieuw in discussie stellen. In onze aankondiging van de toneel voorstelling ten bate van Bartimeüs heb ben wij als aanvangsuur vermeld 7.30 uur. Dit moet echter zijn 8 uur. De zaal is ge opend vanaf half acht. Wij herinneren U nog even aan deze voorstelling omdat het voor de initia tiefnemers, die daarmede een bijzonder goed doel nastreven, p'rettig zou zijn, wanneer heel Rehoboth gevuld is. De toegangsprijs bedraagt 1,25. Laat Uw televisietoestel maar eens een avondje rusten voor de blinde en gehandicapte kinderen van Bartimeüs. Op donderdag 4 februari j.l. trok de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting weer met een flink aantal leden op ex cursie. Dit jaar werd eerst een bezoek ge bracht aan de varkens-selectiemesterij te Lochem. De assistent-bedrijfsleider, de heer Nijehhuis, gaf vooraf een uit eenzetting omtrent doel en streven van deze selectie'mesterij. Hierbij, bleek wel, dat deze instelling onmisbaar is om de varkenshouderij op een nog hoger peil te brengen. Op dit. bedrijf vindt indivi duele voedering plaats. Er was hier plaats voor pl.m. 400 varkens. Na de koffiepauze werd het z.g. „voor beeldbedrijf" van de heer G. J. Kelholt te Lochem bezocht. De plaatselijke as sistent van de Landbouwvoorlichtings- dienst, de heer Saaltink, was hier aan wezig om tekst en uitleg te geven om trent dit bedrijf. Deze boerderij is 15 ha. groot met 23 melkkoeien. Hier wordt veel aandacht besteed aan de verhoging van de opbrengsten van grasland op de lichte zandgrond door middel van wis selbouw. De juiste beweiding en goede voederwinning stond hier ook in het middelpunt van de 'belangstelling. Al het gewonnen, hooi was gekneusd. Het kuilvoer was snijhaver gekneusd. De mestafvoer gaat deze winter voor het eerst volgens het drijfmestsysteem. Het geheel maakte een zeer verzorg de indruk. Na de middag werd een bezoek ge bracht aan de Uitgeversmaatschappij C. Misset te Doetinchem. Dit was iets ge heel anders dan een landbouwbedrijf, maar niemand had spijt van deze keuze van het bestuur. Men werd door de di- rektie gastvrij en hartelijk ontvangen en in een drietal groepen door het bedrijf rondgeleid. Het bedrijf, waar o.a. „De Boerderij" gedrukt wordt, maar daarnaast nog 30 verschillende vakbladen en tijdschriften", had zeer de belangstelling. In dit bedrijf werkt 500 man perso neel, praktisch allen geschoold. Tegen half zes was het gezelschap weer in Holten gearriveerd en kon men terug zien op een zeer geslaagde en gezellige dag. De ANWB heeft in Enschede zijn tech nostation voor het keuren van personen auto's en kleine bestelwagens uitgebreid en gemoderniseerd, jHet oude station, waar door de Toeristenbond sinds 1959 auto's werden gecontroleerd, was te klein geworden en voldeed niet meer aan de eisen, die momenteel aan een ruimte waar auto's worden gekeurd, moeten worden gestéld. Bovendien is de vraag naar keuringsmogelijkheden in de laat ste drie jaren meer dan verdubbeld. De ANWB keurde in 1962 bijna 12.000 wa gens; in 1964 waren er dat ruim 32.000. De ANWB keurt reeds sinds 1951 perso nenauto's in Enschede. Met de inrichting van het nieuwe tech nostation aan de Jan van Galensti'aat kan de vraag naar autokeuringen in Ensche de en omgeving geheel worden opgevan gen. Per jaar kunnen daar circa 2.000 personenauto's aan een uitgebreid tech nisch onderzoek worden onderworpen. Hiermee is een verdubbeling van de keuringscapaciteit in Enschede bereikt. Deze capaciteitsvermeerdering werd bereikt door een uitbreiding van de keu- rings-équipes met een technochef en een technohulp en een verdere vervolma king van de technische outillage. Het gemoderniseerde technostation heeft een bïnnenafmeting van 8 x 10 me ter en is uitgerust met twee hefbruggen. Per dag kunnen er door twee keurings- èquipes 10 wagens worden gekeurd. De ze keuring omvat, afhankelijk van het autotype, 180 tot 200 verschillende con trolepunten. Direct na afloop van de keuring ont vangt de eigenaar het keuringsrapport, waaraan een lijst met geadviseerde re paraties is toegevoegd. Een dergelijke onderhoudskeuring neemt ongeveer 1 y, tot 2 uur in beslag. BOREN, MAAR WIE? De run op het aardgas is in Nederland nog lang niet ten einde. Iedere voorspel ling over de uiteindelijke hoeveelheid gas, welke in Nederland zou kunnen wor den gewonnen, is op dit moment even be_ tekenisrijk als de schatting hoeveel vo gels over tien jaren in Nederland een ei zullen leggen. Het is eenvoudig niet te berekenen. Vooral niet doordat tot Neder land ook moet worden gerekend dat deel van het continentaal plat, dat volgens cle conventie van Genève aan Nederland toebehoort. Het continentaal plat is dat deel van de Noorzee (in feite vrijwel de gehele zee tussen Engeland, Noorwe gen, Denemarken, Duitsland en Neder land), dat niet dieper is dan honderd meter. Nederland heeft er een stuk van gekregen van liefst ruim 62 duizend vier_ kante kilometer. De verwachtingen zijn, dat op dit con tinentaal plat - en vooral op het Neder landse gedeelte nog aanzienlijke gasre serves zullen worden aangeboord. Op olie rekent men vrijwel niet. De geologen gaan hierbij uit van de gasvelden in het Westen en in het Noorden, die zich echt niet houden aan de a. d. oppervlakte ge trokken grenslijn tussen land en water. *t is heel waarschijnlijk dat deze velden zich voortzetten tot onder de Noordzeebodem. De grote vraag is wanneer kan worden begonnen met het gigantische werk, de bodem van de Noordzee te onderzoeken. Er is in de afgelopen jaren al een viertal proefboringen geweest vlak voor de kust van Zuid-Holland. De boringen zijn nu echter stopgezet doordat inmiddels de Mijnwet Continentaal Plat op komst is, en geen enkele maatschappij op deze regeling vooruit kan lopen. Deze wet, die voor een gedeelte de oude mijnwet, welke nog door Napoleon is ingevoerd, moet vervangen, zal aanwijzingen rrioeten geven wie uit eindelijk op het Nederlandse deel van het Plat naar gas en olie zal mogen zoe ken. Achter de schermen wordt hierom al hard gevochten. De NAM, een combinatie van de Bataafse Petroleum Maatschappij, die weer een deel is van de Koninklijke Shell-groep, en de Standard Oil Company (New Yersey), is een- belangrijke kandi daat. Plet is tenslotte de NAM geweest, die de belangrijkste aardgasvondsten in Nederland heeft gedaan en die ook direct betrokken is bij de maatschappij, die het gas over Nederland moet verdelen, een organisatie, waarin overigens ook de staat een flink aandelenpakket heeft. Op de Noordzee dreigt een ware gas- rush te ontstaan. Vooral de vondst van zo veel gas bij Slochteren heeft de be langstelling doen toe nemen. Nu al is een zevental maatschappijen bezig met onder zoekingen op de Wadden. Men wil echter verder. Liefst zo snel mogelijk. De maat schappijen zijn dan ook nogal wat veront waardigd, dat dé Nederlandse regering zo lang heeft geaarzeld met het geven van regels voor het continentaal plat. Enge land is Nederland al ver voor. Al flinke delen van het Britse zeegebied zijn ver deeld. Rond 25 maatschappijen, waarvan een flink aantal elk een vijftal andere In gebouw „Irene" draait deze week zondagavond de prachtige film: „Heimweh nach St. Pauli" mét in de hoofdrol o.a. de enorm popu laire schlagerzanger Freddy Quinn, vele malen platenmiljonair. Een grote mee slepende kleurenfilm, boordevol muziek en dans, met een gezellig, pittig en boeiend verhaal. Een feest van melodie en kleur, van leuke intriges in alle mo gelijke variaties. Dit is ook de film waarin Freddy Quinn de -bekende en meeslepende melodie zingt.: „Junge, komm bald wieder". „Heimweh nach St. Pauli" is evenals Freddy's voorafgaande films een groot wereldsucces geworden. Overal trekt deze zeldzaam mooie film stampvolle theaters en terecht. Het is een film, die alles heeft wat men graag hoort en ziet, een film met humor, gevoel, sentiment en gezellige liedjes van Freddy. „Heim weh nach St. Pauli" is een film, die ook hier ongetwijfeld een groot succes be looft te worden en die we u daarom van harte kunnen, aanbevelen te gaan zien. ITOT/TKNS NIEUWSBLAD olietrusts vertegenwoordigt, hebben al concessiegebieden gekregen. Deze maatschappijen hebben hun con cessie gekregen op voorwaarde, dat zij in de komende zes jaren minstens twee en een half miljoen gulden per 250 vierkan te kilometer uitgeven aan het zoeken naar gas en olie. Voldoen zij niet aan deze ver plichting, dan verliezen zij elk recht op verdere exploratie en eventuele winning. Door deze regeling zal de komende zes jaren rond 800 miljoen gulden worden uit gegeven aan het zoeken naar energievoor komens op het Engelse deel van het plat. Men vreest nu, dat Nederland bij deze activiteiten ver achter zal blijven. De NAM rekent er op, dat ook dergelijke voorwaarden zullen worden gesteld voor het Nederlandse deel van het continen taal plat. Bij een dergelijke manier van werken is men er zeker van, dat werke lijk krachtige bedrijven op zoek gaan naar het gas. Hierdoor voorkomt men, dat vluchtig wordt gezocht in de hoop op een snel (financieel) succes. Bij eenzelfde sys teem als nu door Engeland is gevolgd zou men zeker stellen, dat in Nederland in zes jaren rond zeshonderd miljoen gul den wordt besteed voor het speuren naar gas op de Noordzee. De bedragen geven wel aan hoeveel geld er nodig zal zijn om de Noordzeebodem op verantwoorde ma nier af te zoeken. Volgens de NAM zal een eenvoudige campagne al zeker twee honderd tot driehonderd miljoen gulden kosten. Een enkel booi'eiland kost al 30 miljoen gulden. Volgens de NAM is dit al een afdoende aanwijzing, dat exploratie door de staat niet mogelijk is. Waar zou het rijk zoveel geld vandaan moeten ha len? (Nadruk verboden) (wordt vervolgd.) smetteloos- zuiver Zij die zelf een woning laten bouwen, kunnen een dezer dagen het eerste num mer tegemoet zien van het tijdschrift On der Eigen Dak. Het nieuwe blad dat een maal per twee maanden zal verschijnen, wordt toegezonden aan particulieren die een eigen woning gaan bouwen. Het tijdschrift geeft voorlichting over indeling en inrichting van huis en tuin, over materialen, verwarmingsmogelijkhe den, meubilair, stoffering en alle andere onderwerpen, die op het in- en exterieur van de nieuwe woning betrekking hebben. De redaktie - onder leiding van Th. C. Droogh - wil de „nieuwbouwers" nuttige en waardevolle voorlichting verschaffen over zaken waarin zij juist dan bijzonder zijn geïnteresseerd. Onder Eigen Dak wordt behalve aan particuliere bouwers ook toegezonden aan bouw,- binnenhuis- en tuinarchitecten. Ge ïnteresseerden buiten deze kring kunnen zich op het blad abonneren. Bovendien is het tijdschrift verkrijgbaar in kiosken en tijdschriftenwinkels. Door middel van in het blad ge hechte codekaarten kunnen lezers laten weten over welke redaktionele bijdrage of advertentie zij nader geïnformeerd willen worden. De uitgever zorgt voor doorzen ding van deze reacties aan auteurs en ad verteerders. Onder Eigen Dak is een uitgave van Ten Hagen N.V. die o.a. het dagblad Co- bouw uitgeeft Bij de vrijdagavond in zaal Vosman ge houden schietwedstrijden van de schiet vereniging „De Eendracht" werden de volgende resultaten behaald: Vuurbuks comp. groep A.: G. Tuitert 44 pnt.; J. Bouwhuis 41 pnt. groep B.: B. J. ten Dam 40 pnt; J.A. Aanstoot 38 pnt. Windbuks competitie: J. Haan 94 pnt.; H Paalman 92 pnt; G. Tuitert 90 pnt.; J. Bouwhuis 89 pnt. Windbuks vrije baan G. Tuitert 35 pnt.; A. Vincent 35 pnt.; A. Schuppert 34 pnt.; H. Paalman 34 pnt. door L. VAN SCHOOTEN 11) „Sandra passeren, het laatste waar ik aan denk! Maar eerlijk Diek, als ik toch iemand hiervoor te danken heb, dan ben jij het." „Eerlijk is best, en je fuift me maar es op een fijn dineetje..." „Dat zeker." „Goed, je hangt. Ik zoek het restaurant en het menu wei uit. Dat stop je niet met een rooie rug, vader. Maar het kan er af, want we hebben ze vanmiddag voor je verdiend." „Hoe vind jij mijn vrouw, Dick?" Op eens was het er uit. „Jouw vrouw?" Jaap zag hem aarze len. „Een prachtvrouw. Een koningin. Ze houdt een beetje van show...je neemt me niet kwalijk?" Jaap lachte. „Nee, want je hebt nog gelijk ook. Ik vroeg niet of je wat vrien-r delijks over Sandra wou zeggen, ik vroeg je oordeel over haar." „Jij bent nog altijd weg van haar." „Ja, en dat hoop ik te blijven.'" „Zal je geen moeite kosten. En daar zal zij zelf ook wel voor zorgen. Zij zal je wel blijven boeien, tot haar laatste snik. 't Zou geen vrouw voor mij zijn, ik ben zelf een haan die altijd koning moet kraaien, we vlogen elkaar steeds in de haren...maar ik ben ook niet zo'n wijze vent als jij. Jij bent haar waard. En ik geloof als puntje bij paaltje komt, dat jij toch de baas bent." „Ik heb nooit de behoefte gehad de baas te spelen." „•Nee, de baas spélen zou je bij haar ook niet lukken. En ik geloof niet dat ze mij zo erg mag „Ach loop," zei Jaap, maar het klonk niet overtuigd. „Nee, we lijken te veel op mekaar en we kennen elkaar daarom te goed. Jouw vrouw staat heel gereserveerd tegenover mij." „Ik geloof niet dat dat zo is, Dick. Ik zou het heel jammer vinden als dat zo was." „Ik niet. Want nou wordt het voor mij een sport. Wanneer jouw vrouw straks haar oordeel over mij zou herzien, dan sta ik er goed op. En dat hoop ik toch echt. Bij zo'n vrouw als de jouwe wil ik graag in een goed blaadje staan." Hij lachte, maar Jaap merkte dat hij in ernst sprak. „Ga je dus overstag?" „Ik? Nee, ze zal me moeten nemen zo als ik ben, ert het zou ook niet eerlijk zijn, mooi weer tegen haar te gaan spe len." Dat zou ze deksels goed in de gaten hebben. Ze is scherp genoeg." „Maar Olga is scherper." „Olga! Ja, daar noem je me er ook een! In vele opzichten een dochter van haar moeder maar niet in alle. Olga leeft..." „Dieper." „Ja, hoe weet je dat?" „Dat weet ik niet, dat voel ik." „Olga houdt ook wel een beetje van show." „Vast wel, maar ze is er zich deksels goed van bewust dat het show is. En zij zelf moet niets hebben van zulke men sen." „Je schijnt haar goed bestudeerd te hebben," lachte Jaap. „Ja, kerel, ik heb mijn ogen de kost ge geven, toen ik bij jullie was. Je hebt een prachtig gezin, daar ben ik jaloers op. Je vrouw, dat is een prachtvrouw, en ze weet het. Olga, een heel intelligent meis je, wil scherp en hard lijken, maar is het eigenlijk niet. Yvonne is natuurlijk het zonnetje in huis, die lachebek. En Sander, daar zit een geleerde in. Stil water met een diepe grond. Met die jon gen zou ik wel es een uurtje willen bo men." „Daar zul je heus de kans wei toe krijgen. Je bent nou één keer bij ons ge weest, Dick, ik hoop dat het niet de laatste keer was. We hebben altijd al goed met mekaar op kunnen schieten..." „Ondanks het verschil in leeftijd." „Klets vent! ik ben geen ouwe bok... maar zoals je hiermee geholpen hebt, dat vindt ik rusachtig." „Praat er niet van." „Goed...maar zolang je nog geen eigen huis en gezin hebt...wees dan zoveel mo gelijk thuis bij ons." „Dat wil ik graag", zei Dick van Her pen met zoveel warmte, dat Jaap hem verwonderd aanzag. En toen kwam de ober met de kip. Want minder kon niet, vond Jaap. Het kwam allemaal uit zoals Sandra het had gepland. Jaap kreeg de drukproeven van zijn boek ter correctie. Sandra las ze door. En in haar rees een stil respect voor de man, waar ze mee getrouwd was. Wan neer ze niet zou hebben geweten dat hij de schrijver was, zou ze dit boek in één adem hebben uitgelezen, zou ze er zéér beslist graag een hoofdstuk uit hebben voorgelezen op de literaire kring. Dit zou ze een boek vinden om te bezitten. En Jaap, haar man, had het geschreven. Ze bewonderde hem diep, en toch was er ergens een gevoel van onbehagen. Zij dacht dat ze Jaap van voor tot achter kende en nu bleek haar „lelijke eendje" een zwaan te zijn! Met al haar Cranen- burghse trots moest ze toegeven, dat hij hierin boven haar uit, vér boven haar uit stak. Sandra, die zelf niet de minste literaire begaafdheid had, had alle eerbied voor mensen die een boek konden schrijven. Ze zag haar Jaap met andere ogen aan, nu hij dit kunstwerk had gewrocht. Ze moest er even aan wennen. Ze had tot nogtoe Jaap's bewondering, zijn devotie, als vanzelfsprekend aanvaard. Ze zou het nooit openlijk toegeven, zelfs niet aan zichzelf, maar ze had altijd het gevoel ge had, dat Jaap zijn handen mocht dicht knijpen dat hij haar, Sandra van Cranen- burgh, gekregen had. En Jaap zelf had het gevoel in de loop der jaren zeker niet verminderd. Voor hem was ze nog altijd het ideaal, waarop hij verliefd was als in zijn jongensjaren. Nu bleek diezelfde Jaap, die ze in ge dachten altijd beschouwde als tot haar opziend, opeens boven haar uit te ste ken! Daar moest ze aan wennen. Maar haar verwarring duurde niet lang. Jaap betekende méér, dan ze ooit had ge dacht. Als hij dus haar nog altijd vereer de, betekende dit dat ze vereerd werd door een man, die méér kwaliteiten had, dan ze ooit had vermoed. En als je nu logisch redeneerde, ging zij daar beslist niet op achteruit. Als zo'n man je aan bidder was en bleef, nou, dan was je zelf óók niet van de minste. (wordt vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 2