DE GULLE Mil VU SE MIK H Druk beiochte jubileumvergadering „Jong Hollen" Loop der bevolking Wereldvenster KRIJGT GOUMATEfl-MMMK EED „WORGT VERVOLGD"? Arbeidsreserve gewest Deventer nam niet abnormaal toe Prachtige successen voor Jan Müller Filmnieuws ia eerste viool Schietwedstrijden HOT/TENS NIEUWSBLAD Op 22 januari komen de Amerikaanse republikeinen bijeen om eens te zien hoe het nu moet. Hun kandidaat, Barry Goldwater, is grandioos verslagen en daarmee heeft de partij een zware klap .gehad. Maar Goldwater is van mening, dat de partij zich nu ook verder aan hem moet toevertrouwen en zich verder moet ont wikkelen tot een echt „conservatieve" partij. Zal dat gelukken? Iemand heeft eens gezegd, dat het eni ge verschil tussen de democraten en re publikeinen in Amerika is, dat het éne varken met zijn poten in de trog staat en het andere varken staat te wachten op zijn beurt. Met andere woorden: de fei telijke tegenstelling is, dat de één aan de regering is, met de vele daaraan ver bonden voordelen, en de andere niet. De oorsprong van het verschil ligt in de historie en doet nu nauwelijks meer terzake. In later tijd kon men zeggen, dat de republikeinen de partij vormden van het grootkapitaal, de democraten die van de kleine boeren en de burgers. Lange tijd hebben de republikeinen geregeerd. Een tijd, waarin het ging om „free en terprise" (vrije onderneming) en „Sur vival of the fittist" (het recht van de sterkste). In bepaalde perioden is daar van schandelijk geprofiteerd. Men slob berde uit de staatsruif naar welgevallen. Met Roosevelt kwamen :de democraten aan bod en ging er een andere wind waai en, vooral dank zij de crisisellende, die duidelijk aantoonde, dat het op den duur niemand goed gaat wanneer een grote bevolkingsgroep gebrek lijdt. Met een onderbreking in de Eisenhower-periode (vooral door de persoonlijke populariteit van een groot generaal, die een zwak staatsman bleek te zijn) zijn de demo craten. sindsdien de baas geweest. HET „EIGEN GEZICHT". In de zin als hierboven genoemd, is de republikeinse partij lange tijd een „con servatieve" partij geweest, die zich kant te tegen overheidsbemoeiïng op ieder ge bied, o.a. ook op dat van de sociale voor zieningen. Vanzelfsprekend bestaan die gevoe- lens nog wel (ook in de rijen der demo craten), vooral bij mensen, die goed voor zichzelf kunnen zorgen of wier voorge slacht goed voor hen gezorgd heeft. Ook het oude isolationisme (Amerika eerst!) speelt nog altijd een rol. En dan is daar bij gekomen het onbehagen in brede kringen (en niet alléén in het Zuiden) over de kwestie van het burgerrecht, dat vele negers tot nu toe alleen in naam hadden. De republikeinse partij moest de ver kiezingen winnen en daartoe moest zij anders zijn dan de democraten. Men had thans geen Eisenhower; alléén figuren van hét tweede plan. Tóen kwam de kleurige figuur van Barry Goldwater, die profiteerde van de verwarring in eigen gelederen door de gehele republikeinse conventie in zijn zak te steken. Hij werd o.a. gesteund do.or het -grootkapitaal van het Oosten (San Francisco, Los Angeles), dat wel eens èen einde wilde zien aan de hegemonie van het Westen (van New York tot Washington). En Barry Gold water verklaarde zich openlijk conser vatief, meende, dat de republikeinse par tij een „eigen gezicht" moest hebben dooi er i-ond voor uit te komen, dat zij een conservatieve pai-tij was. Hij heeft de verkiezingen verloren, maai-, zo zegt hij, 23 miljoen mensen hebben zich vóór mij verklaard en zijn dus conservatief;" dus moet de partij in dit spoor doorgaan, en dus zal ik haar leidsman moeten blijven. DE 23 MILJOEN. De werkelijkheid is, dat velen republi keins hebben gestemd omdat de partij, die wint, hun hun baantjes wil laten be houden of hun baantjes geven. Anderen hebben het uit trouw aan de partij ge daan. Velen lieten zich leiden door de gedachte, dat Barry Goldwater veel dich ter stond bij de „blanke suprematie" dan bij de burgerrecht-politiek en dat, werd hij president, de aloude republikeinse voorkeur voor eigen-baas-zijn der af zonderlijke staten er toe zou leiden, dat met name de oude slavenstaten de wet op de burgerrechten ongestraft zouden kunnen saboteren. Voorts waren er vele van die in de politiek liefhebberende Amerikaanse dames, die Barry een schat van een man vonden, en dan was daar die grote, moot van mensen, die constant ontevreden zijn en altijd bereid zijn het met nieuwe bezems te proberen. Van al die stemmers aan te nemen, dat zij prin cipieel conservatief zijn, is wel erg opti mistisch, maar Barry Goldwater is nu eenmaal een optimist en weet op die ma nier zijn grote nederlaag nog in een over winning voor zijn ideeën om te zetten! De leiders, die. door hem aan de kant zijn gezet, zinnen echter op terugkeer. Zij zeggen, dat de republikeinse partij geen conservatieve partij is en de feiten g;even hun gelijk, want er is natuurlijk in de partij altijd en sterk conservatief element geweest, maar dat had nooit de bovenhand. Indertijd was senator „Bob" Taft het symbool van deze gezindheid en hij stak kwalitatief met kop en schou ders boven -een man als Goldwater uit, maar hij heeft het zelfs binnen de eigen partij nooit tot ipresidents-kandidaat kunnen brengen. Het stichten van een derde partij is gewoon een schrikbeeld, want dan zou één grote, ongebroken democratische partij tegenover twee kleinere staanen alle verkiezingen op haar sloffen winnen, alle baantjes in de wacht slepen en de republikeinen, conservatief of progres sief, zouden nergens meer zijn. Er zit dus niet anders op, dan op 22 januari de strijd aan te binden en uit te maken of de partij het vaarwater van Goldwater zal kiezen, dan wel in veili ger water, maar moeizaam en met tegen wind, koersen naar herstel van de oude verhoudingen. Zij hebben er vier jaai de tijd voor; dan treedt Johnson af en zal men een kandidaat èn een program moeten hebben gevonden om opnieuw de strijd te kunnen aanbinden. Maar voor zoiets is vier jaren een kor te tijd! De verwachting, dat de geregistreerde arbeidsreserve aan mannen ten gevolge van het winterseizoen zou toenemen, werd blijkens het overzicht over de maand de cember van het gewestelijk arbeidsbureau Deventer inderdaad bewaarheid. Toch kan deze stijging van het geregistreerde aan bod (200229) gezien de ingevallen winter niet abnormaal worden genoemd, daar de toename naast enkele landarbei ders en vertegenwoordigers in hoofdzaak bouwvakarbeiders en losse arbeiders be treft,, die bij werkbaar weer wel spoedig herbemiddeld zullen worden. De mutaties in de overige bedrijfsklassen waren van geringe betekenis. Vergeleken met het aanbod per ultimo december 1963 valt een stijging van 26 waar te nemen (203229), welke stijging bijna in zijn geheel is terug te brengen op een verhoogd aanbod van minder geschikte arbeidskrachten (95119). Indien de komende maand het win terweer blijft aanhouden moet op een verdere stijging van het aanbod gerekend worden. De geregistreerde vraag daalde afgelo pen maand niet onaanzienlijk van 831 tot 677. Deze daling is in de eerste plaats te rug te brengen op een door het winter seizoen verminderde vraag naar bouw vakarbeiders (9029) en verder door te werkstelling van een groot aantal Turkse arbeidskrachten bij een textielfabriek. Desondanks blijft de geregistreerde vraag nog aanzienlijk en ligt beduidend hoger dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar toen er 517 aanvra gen geregistreerd stonden. Van de huidi ge vraag heeft 75% (507) betrekking op jeugdige krachten jonger dan 19 jaar. Het gespecificeerde overzicht van het totaal beschikbaar aanbod ziet er als volgt uit: Deventer 157 (147), Bathmen 2 (3), Diepenveen 12 (13), Holten 10 (8), Olst 9 (4) en Raalte 39 (28). Per 1000 loontrekkenden is dit aantal: Deventer 11 (10), Bathmen 6 (8), Die penveen 8 (9), Plolten 13 (10), Olst 5 (2), Raalte 16 (12), van het gewest 11 (10), van de provincie 20 (1.7) en van het Rijk 15 (14). Zaterdag 16 januari 1965 In een feestelijke bijeenkomst, die don derdagavond gehouden werd in café „De Waag" van de heer J. Haverslag, heb ben de leden van de vereniging „Jong Holten", afdeling van de PJGO, hun 40- jarig bestaan herdacht, waaraan half de cember met een druk bezochte receptie en een tweetal revue-uitvoeringen reeds de nodige aandacht was besteed. Tijdens deze jubileum-vergadering, welke aanvankelijk onder leiding stond van de tweede voorzitter, de heer Joh. Bronsvoort, heeft de voorzitter, de heer G. J. Beïdman, een overzicht gegeven van de hoogtepunten uit de geschiedenis van de afdeling, zoals hij dat ook reeds op de receptie had gedaan en voorts ver slag gedaan van de feestviering. De pen ningmeester van het jubileumcomité, de heer D. J. Jansen, kon de verheugende mededeling doen, dat door de milde wij ze waarop „Jong Holten" bij dit jubileum bedacht is, een bedrag van ruim f350,- kan worden gereserveerd. De heer H. Kers, hoofdinseminator van de Coöp. K.I'.-vereniging „Zuid-West Overijssel"j heeft daarna een aantal films vertoond van de fokveedagen, wel ke in Holten en Bathmen gehouden wer den en waar tussendoor ook enkele hu moristische films werden gedraaid. MEDEDELINGEN Bij de aanvang van de vergadering werden enkele mededelingen gedaan. De excursie naar de Tweede Kamer van de 'leden van Kring II (Holten) der PJGO moest .worden uitgesteld tot de tweede helft van januari of begin febru ari, omdat de openbare behandeling van de begroting van landbouw en visserij niet eerder zal plaats vinden. Men kan zich nu alsnog opgeven vóór 18 januari. In de eerste week van februari zal worden gestart met een toneelcursus, welke in Holten zal worden gegeven door de her Dekema uit Almelo. Voorts werd bekend gemaakt, dat de zomerexcursie van kring II naar het Schwarzwald in Duitsland zal plaats vinden in de laatste week van mei. Op 28 januari organiseert het kiesdis trict Markelo van de OLM in zaal Smit „Bergruiter" Jan Müller, die op uitno diging heeft deelgenomen aan een inter nationaal indoor-concours-hippique te Veendam, georganiseerd door de Stich ting Ruitersport Noord-Nederland, heeft de kans om zijn kollektie tropheeën aan te vullen volledig benut. Hij werd met zijn paard „Johny" tweede in het „Jacht- springconcours", derde bij het „Puissan- ce"-springen, vijfde in het springconcours om de „Claas"-prijs' en eindigde in „Speel uw spel" op de tiende plaats. In het algemeen klassement Z-sprin- ,gen (vier onderdelen) werd hij geklas seerd als de beste ruiter van de 41, die aan dit concours deelnamen en hij 'kwam in het bezit van twee wisselbekers. Te vens kwam hij in het bezit van de me daille, die het gemeentebestuur van Veendam beschikbaar had gesteld voor de ruiter, die de beste totaal-prestatie le verde. Deze week zondagavond draait in Ge bouw „Irene" de veel gevraagde film „Elvis in Acapulco". Een romantische schlagerfilm in prachtige kleuren met in de hoofdrol de wel bijzonder populaire ster Elvis Presly, die in deze rolpent 15 nieuwe schlagers ten gehore brengt. Deze vlotte pittige film, die zich gro tendeels afspeelt in het betoverende Aca pulco, biedt de toeschouwer alles wat hij graag hoort en ziet. Ook ontbreekt het in deze film niet aan de nodige spanning en sensatie, want Elvis moet bovendien zo af éri toe zijn stevige vuisten ook nog gebruiken. „Elvis in Acapulco" is een film die overal een groot succes oogst en waar van de jeugd ook' hier ongetwijfeld naar hartelust zal genieten. Een bijzonder goed programma dat een volle zaal zeer zeker waard is. door L. VAN SCHOOTEN 7) „Ik zal haar een leesplankje voor haar Sint geven", beloofde Van Herpen, en wendde zich met hernieuwde aandacht aan het maal. Sandra had wel voldoening van haar gast Hij liet geen twijfel bestaan aan zijn waardering voor haar kookkunst. „Ik snap niet dat jij maar zo mager blijft" zei hij tot Jaap. „Dat komt door al het verdriet dat ik van mijn kroost heb", legde de gelukkige vader uit en liet geduldig de storm over zijn hoofd gaan, want Olga en Yvonne gaven op slag tekst en uitleg, hoeveel zij wel met. hun vader te stellen hadden. Sandra luisterde glimlachend toe; „En nou een goeie 'sigaar", zei Jaap, toen ze behaaglijk wegzakten in de fau teuils in de voorkamer. „En dan gaan we es zaken doen", voeg de Van Herpen er aan toe. „Is het erg privé?" informeerde Olga, een bestraffende blik van haar moeder negerend. „Welnee kind, ik jaag je heus niet weg. Hoe meer zielen hoe meer vreugd. En je aldaar een bijeenkomst, waarin de heer Slingerman van de KNLC zal spreken ever: „De landbouwpolitiek in de EEG" en waarvoor ook de leden van de PJGO in kring -II zijn uitgenodigd. Op 21 januari zal „Jong Holten" een dansavond organiseren in het Stations koffiehuis van de heer M. Kalf sterman. In deze vergadering is voorts door de secretaris van „Jong Holten", de heer M. Rietberg, verslag uitgebracht van de na jaarsvergadering van de PJGO, welke op 21 november j.l. gehouden werd in het Cultureel Centrum te Almelo. Bij de vrijdagavond 8 januari in zaal Vosman gehouden schietwedstrijden van de schietvereniging De Eendracht" wer den de navolgende uitslagen geboekt: Vuurbuks comp.: Groep A.: A. Vincent 47 pnt.; G. Tuitert 47 pnt. Groep B.: J. ten Dam 44 pnt. G. Bannink 39 pnt. Windbuks comp.: A. Vincent 91 pnt; J. Bouwhuis 90 pnt.; G. Jansen 89 pnt.; G. Tuitert 89 pnt. Windbuks vrije baan: J. Haan 35 pnt.; H. Paalman 35 pnt.; W. Aaftink 35 pnt.; G. Jansen 35 pnt. Windbuks comp. 18 dec. 1964. J. Haan 92 pnt.; G. Jansen 90 pnt.; A. Schuppert 89 pnt. 2 BOREN, BOREN, ALMAAR WEER BOREN. Even ten noorden van het nijvere Gro ningen jaagt de wind ijskoud door de pol ders. Het land is hier vlak. Een enkele boerderij, wat tanende bomen en de slin gerende linten van de wegen brengen af wisseling in het landschap. Tot plotseling het oog blijft haken bij een vreemd sta ketsel van stalen binten, dat robuust om hoog wijst naar de jagende wolken. Aan de voet van de toren is op een terrein van nauwelijks honderd bij honderd meter een wirwar van glimmende buizen en tal van bizarre constructies samengedrongen. Hier, bij het tot voor kort nog volkomen onbekende Slochteren, is de mens tot bij na drie kilometer diep in de schoot van de aarde doorgedrongen. Op zoek naar mogelijkheden zijn steeds stijgende be hoefte aan energiemogelijkheden te be vredigen. Het is gelukt. Hier is een van de groot ste aardgasvoorraden van de westelijke wereld ontdekt. Onder het rustieke pol derlandschap schuilen enorme schatten. Het zijn nuchtere mensen, die hier de rijk dommen aan de aarde ontfutselen. Zij werken met tabellen en formules, met constructietekeningen en hard staal. Maar wie hiermee als leek plotseling wordt ge confronteerd, proeft de romantiek van de ze harde, avontuurlijke arbeid. Hij mag, bewapend met een witte plastic helm, die in vergelijking met het zware staal dat hem omringt, niet meer lijkt dan een hoed van krantenpapier, de boortoren beklim men. Beschut tegen de ijzige stormwind door platen van golfmetaal waant hij zich in een andere wereld. Een ploeg van vier, in door de modder verkleurde overalls ge- geklede mannen werkt koortsachtig, maar met zekere, door de routine aangeleerde handelingen om het boorschema vol te houden. Steeds weer verdwijnen buizen van twintig, dertig, meter lengte en slechts een paar decimeter diameter in het gat, waaruit modder (van het spoelwater) op borrelt. Hier, in de Groningse bodem, is een diepte van bijna dertigduizend meter be reikt. Een honderdtal meters van de boor toren af staan, zwaar beschermd door stevig metaalglas, zes constructies van boomdikke buizen. Hier stroomt het gas al vanuit de diepte beneden naar de zui veringsinstallatie op het terrein. Het aard_ gas van Slochteren vindt zijn weg al naar de Nederlandse huiskamers. Er moest heel wat gebeuren voor het zover is kun nen komen. Wat nu met een zeer grote kans op succes op de boortoren hier in het Groningse veld wordt gedaan, is de laat ste jaren honderden malen in Nederland verricht. Met kansen die heel wat minder gunstig waren. In totaal zijn in Neder- kunt er nog van leren!", lachte haar va der. „Ik dacht dat jij naar Suus Beyma moest" herinnerde Sandra. „Suus loopt niet weg" constateerde Olga onverschillig. Yvonne werd naar boven gestuurd om dat „hele kleine beetje huiswerk" te ma ken, en Sander moest naar de vriend van het terrarium. „Laat nou es zien die brief", beval Van Herpen.. Een diepe rimpel trok recht bo ven zijn neus, terwijl hij het aanbod van de uitgever doorlas. „Nou," zei hij, „daar trap je natuurlijk niet in." „Hoezo?" vroeg Jaap geschrokken. „Dat lijkt nou wel heel aardig, maar ten eerste is vijfhonderd gulden veel te weinig, zélfs al schrijf je die veertig pa gina's er nog bij, zoals meneer verlangt. En dan zul je ook andere voorwaarden moeten stellen, je moet zóveel hebben per verkocht exemplaar... trouwens er staan nog een paar bepalingen in, waar over we met meneer Burgerhout wel eens een woordje mogen praten." Jaap keek teleurgesteld. Eigenlijk was hij bang dat, als hij zoveel noten op zijn zang had, de uitgever wel eens kon zeg gen: ga maar naar een ander. En in zijn hart was hij al dolgelukkig, dat de uit gever het boek genomen had. Wanneer De Holtense bevolking is in het jaar 1964 met 134 personen toegenomen en van 6248 op 1 jan. gestegen tot 6382 op 31 december j.l. Op 1 jan. 1964 bedroeg het aantal mannen en vrouwen resp. 3204 en 3044. Ingekomen 148 m. en 145 vr., geboren 78 m. en 59 vr., een vermeerdering van 226 m. en 204 vr. totaal 430 personen. Vertrokken zijn 112 mn. en 132 vr., overleden 31 m. en 21 vr., een vermin dering van 143 m. en 153 vr. of totaal 296 personen. Op 31 deceipber bedroeg het aantal mannen derhalve 3287 en het aantal vr. 3095 of totaal 6382 personen. In 1964 werden 53 huwelijken voltrok ken en 2 echtscheidingen ingeschreven. Er is geen aangifte gedaan van levenloos geborenen. Gevonden: metalen mandje; ringetje; kinderwant. Verloren: gouden damespolshorloge; Butagas-pot; autoped; gouden dasspeld; herenhandschoen; Grolse want; damesrij wiel. Inlichtingen dagelijks op het Groeps- bureau der Rijkspolitie te Holten tussen 8 en 22 uur, doch NIET tussen 13 en 14 uur. land door de BPM en de NAM tot nu toe 805 boringen geslagen. Meer dan de helft hiervan (437) had plaats in de noord-oost hoek van ons land, 228 in het westen, rondom de lijn Den Haag-Rotterdam en 140 in de rest van Nederland. In bijna vierhonderd gevallen is tot nu toe de boorbeite] met succes door de on dergrondse steenlagen doorgedrongen, 't Is een redelijk cijfer. Maar het is onjuist te zeggen, dat (dus) de kans op succes bij een boring in Nederland 1 op 2 is. Want het allergrootste deel van de borin gen werd gedaan in de onmiddellijke om geving van de plaatswaar een vooraf gaande poging olie of gas had opgeleverd en op een plek waarvan de geologen met vrij grote zekerheid konden voorspellen, dat het olie- of gasveld zich tot daar zou uitstrekken. 1 Waarom heeft het zolang geduurd voor dat men in Nederland wist, dat wij onze eigen, nog onaangeroerde voorraden aan olie en gas hadden? jWas het ongeloof? Onbekendheid met de mogelijkheden? Waarschijnlijk een- kèinbinatie van beide. Het onderzoek naar l<3e geologische om standigheden in ons land kwam pas na 1945 öp gang. Waari^iimen vooral belang stelde, was de „structuur van de geplooi de ondergrond", een ;wat wereldvreemde term, die echter duidelijker wordt als men weet hoe olië' of aardgas wordt ge vonden. De geleerden zijn het er nog niet pre cies over eens hoe olie en gas ontstaan, maar mén neemt aan, dat in ieder geval de microscopisch kleine eencellige wezen tjes, die de zee bevolken, het beginstadium vormen van het proces. Na hun dood zin ken deze piepkleine organismen haar de bodem. Meestal worden zij daar door de in het water aanwezige zuurstof en bac teriën „afgebroken". Soms echter heeft de zee plaatselijk een zuurstofgehalte, dat lager is dan normaal, in ieder geval te laag óm resten van de organismen „op te ruimen". Deze vermengen zich met het slib, dat door rivieren wordt aangevoerd, laag op laag stapelt zich zo op de zeebodem op. De onderste lagen krijgen het daarbij steeds zwaarder te verduren. Zij komen dieper te liggen, worden samengeperst, hun temperatuur stijgt. Als de tempera tuur voldoende hoog is, worden de orga nische resten langzaam omgezet in het ons bekende olie en gas. Het is vanzelfsprekend geen kwestie van een paar weken. De olie, die in Ne derland nu wordt aangeboord, is gevormd in het Krijt, de geologische naam voor een tijdperk, dat rond honderd miljoen jaren achter ons ligt. Het plankton, dat in die tijd rondzweefde in de zee, die toen een groot deel van het huidige Europa bedekte, stoken wij nu in onze oliekachel. (Nadruk verboden). (Wordt vervolgd). hij hem helemaal geen honorarium ge boden had zou hij het misschien nog ge accepteerd hebben. Van Herpen schéén zijn gedachten te raden. „Verkijk je nou niet op de schrijvers glorie", zei hij. „Schrijvers moeten ook leven. Maar wees gerust een beetje ma terialistisch. Je naam in gouden letters op de band, daar kan de molen niet van draaien. De uitgever doet het ook niet uit naastenliefde." „Ach", zei Jaap, „Ik heb het maar zo voor de aardigheid geschreven, dat weet je wel. Niet om er wat mee te verdienen". „Dat weet ik ook wel, maar als de uit gever er nou alles aan verdient en jij niks, dan vind ik dat toch de omgekeer de wereld." „Zou de uitgever er wel zo veel aan verdienen?" vroeg Sandra spits. „Maak u daarover maar geen zorgen," stelde Van Herpen gerust. „Maar het is toch zo mooi voor Jaap... voor de eerste keer al? En hij heeft toch nog helemaal geen naam? Er komen iede re week nieuwe boeken uit. En..." „Mevrouw", Van Herpen zag haar scherp aan, „dit is geen boekje van twaalf in een dozijn. Hoewel het een eer steling is, 'of juist omdat het een eerste ling is, is het een uitstekend boek. De grootste moeite voor een schrijver is dan ook meestal een tweede boek te schrij ven dat net zo goed is als zijn eerste. Dik wijls zoeken ze het dan maar in een ver volg". „Je kunt er ook een trilogie van ma ken", lachte Olga, „dan kun je voorlo pig voort." „Gertjan, Gertjan wordt man, Vader Gertjan..." „De zoon van Gertjan, de zoon van Gertjan wordt vader, de kleinzoon van Gertjan," hielp Olga, „h la Joop ter Heul". „Jé hebt ze allemaal gelezen, van Joop ter Heul", beschuldigde Van Herpen. „Ach," ze haalde erg volwassen haar schouders op, „de zonden van mijn jeugd". „Moet je dat kind horen," spotte Jaap. „Net door haar melktandjes heen." „Maar," hield Sandra vol, „u zegt nu wel dat het zo'n uitstekend boek is, maar de uitgever ziet het toch blijkbaar niet zo. Anders had hij wel een hoger honorarium gegeven." „Misschien ziet hij het niet zo," ant woordde Van Herpen, „maar Burgerhout is niet op zijn achterhoofd gevallen. Aan de andere kant neemt hij natuurlijk zo min mogelijk risico. Je kunt het: altijd proberen met die vijfhonderd piek, het is een onbekende auteur, zonder erva ring misschien trapt hij er in. Blijkt dan dat het boek gaat, dan zit de uitgever met die eerste druk al zó goed, en dan valt er bij een tweede altijd nog te praten, nietwaar?" „U bent blijkbaar goed op de hoogte." „Ik weet er wel iets van ja". Hij zei liet zonder een zweem van opschepperij en toch had Sandra het gevoel dat ze door hem op haar plaats werd gezet. „Jaap," zei Van Herpen, „we gaan er samen heen. Kijk es, het hangt er nou maar helemaal van af hoe dit boek wordt gemaókt. Eén boek wordt geen succes doordat allen, die het gelezen hebben zeg gen, „dat is mooi, dat moet je lezen!" Nee, je moet de mensen vertellen dat ze het kopen moeten, omdat het zo mooi is, dat ze niet bij zijn, wanneer ze het niet gelezen hebben." „En wie moet ze dat vertellen?" „De recensenten, de uitgever in zijn reklame. Als Burgerhout dit goed speelt, kan dit voor hem hét boek van het jaar worden. Maar hij moet er met zijn neus opgedrukt worden. En ja, hoe gaat dat dan... interviews met de schrijver, le zingen straks, de radiolui moeten er op attent gemaakt worden..." „Ik vind dat een boek door zijn eigen verdienste omhoog moet komen en niet door reclame", meende Sandra koeltjes. Die van Herpen ging haar hoe langer hoe meer tegenstaan. (wordt vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1965 | | pagina 2