QMl&emarJió il m$^sm i""r^_ Stichting Openhaar Kunstbezit zet haar werk vcort Op school hebt U leren lezen Hebt U ook Ieren zien p>: Arbeidsaanbod steeg door seizoenomstandigheden V oetbalprogramma Boedelscheiding en de fiscus Onrustige Zenuwen? Schaken De eerste viool Zaterdag 12 december 19B4 HOLTENS NIEUWSBLAD Voor de abonnees van de Stichting Openbaar Kunstbezit zal die vraag op de duur bevestigend beantwoord kunnen worden. Zij krijgen wekelijks les in „zien". Niet alleen maar wat een kunstwerk voor_ stelt, maar hoe het geschilderd, getekend, gebeeldhouwd of geëtst is, waarin de schoonheid Van zulk een werk ligt. Zij leren iets over het leven van de kunste naar, iets van de tijd waarin het kunst werk is ontstaan, iets van de stijl. Die werken immers zijn gemaakt vanaf de 15e eeuw tot op heden. Zulk een programma bevat bijvoorbeeld zowel een primitieve houten Madonna, 'een Rembrandt, een van Gogh, of een Karei Appel. De toelichting geschiedt door mu seumdirecteuren en andere kunstkenners op een zo bevattelijk mogelijke wijze. De abonnees op deze radiocursus krijgen voortreffelijke kleurenreproducties maan delijks in series van vier toegezonden. De teksten die worden uitgesproken verschij nen eveneens in druk en kunnen met de fraaie linnen band met ringsysteem sa mengevoegd worden. Zij vormen per jaar een prachtig kunstboek. Terwijl de uit zending plaats vindt, kan de abonnee dus met de reproductie in de hand de voor dracht volgen. U moet niet denken dat dergelijke kunst te hoog of te moeilijk voor U is. Ook U zult lang niet alles mooi hoeven te vin den. Wel zult U ongetwijfeld een eigen voorkeur gaan krijgen en naar wij ho pen dan ook de originele werken gaan zien in onze prachtige musea. Daarvoor krijgt men trouwens als abonnee ook nog een gratis toegangskaart voor meer dan 50 Nederlandse musea. Dank zij de toe- Radio-cursus „CHRISTUS HERREZEN" houtsnijwerk van onbekende Ne derlandse meester, le helft der 16e eeuw. Rijksmuseum, Amsterdam lichtingen, die U hebben leren „zien", kunt U dan oneindig veel meer genieten van wat daar is tentoongesteld. Bovendien hebt U de gelegenheid ja renlang mèt Uw gezin bij de herlezing van de teksten en het bekijken van de pla ten Uw herinnering op te frissen. Van die zelf opgebouwde kunstboeken staan er al meer dan achthonderdduizend in Neder landse boekenkasten! TELEVISIECURSUS. Voor de derde maal verzorgt de Stich ting Openbaar Kunstbezit naast de radio cursus ook geïllustreerde televisie-uit zendingen. Deze hebben plaats 's maan dags om de veertien dagen van kwart voor acht tot acht uur. In totaal zijn er 20 programma's per jaar; zowel de ra dio- als de televisiecursus staat tijdens de zomervacantie stil. Dé abonnees ontvangen per uitzending een grote kleurenreproduktie; verder twee bladen, aan beide zijden bedrukt met een tiental kleinere zwartwit-afbeeldin- gen, en een tekstblad. Het profijt, dat de abonnee van dit gedrükte materiaal heeft, naast de televiesieuitzending, is drievou dig. De kleurenreproductie vergoedt voor althans één der besproken werken de kleur, die op het beeldscherm verloren gaat. Verder kan men achteraf alles nog eens rustig bekijken en nalezen. En dan blijkt nog heel belangrijk te zijn de moge lijkheid om zich vooraf met het onder werp vertrouwd te maken. Ook de tek sten bereiken bij de televisiecursus name lijk vóór de uitzending de abonnees. Wat inhoud betreft stemmen het gedrukte ma teriaal en de uitzending natuurlijk over een; maar, omdat beide hun eigen moge lijkheden en beperkingen hebben, zijn er genoeg verschillen, die maken dat het een en ander, elkaar werkelijk aanvullen. Alle bladen, die in de loop van het jaar worden ontvangen, kan de abonnee ook hier bewaren in een fraaie linnen band, die is inbegrepen bij de abonne mentsprijs. Aan het eind van het jaar heeft men dus een kunstboek verzameld, inhoudend 20 grote kleurenreprodukties, ongeveer 200 afbeeldingen in zwartwit en 20 tekstbladen. Het programma van de televisiecursus in 1965 vermeldt een reeks boeiende on derwerpen: Jugendstil, kunst en mensen omstreeks 1900 (dat is de eerste uitzen ding van de derde jaargang, op 25 janu ari); de groei naar abstractie (het levens werk van v.d. Leek); scheggebeelden uit het Zuidermuseum te Enkhuizen; moder ne Bijbel-illustraties; middeleeuwse Ma donnabeelden; beweging in de beeld houwkunst, 17de-eeuwse winterschilde- rijen. Waar de radiocursus zich steeds be zig houdt met het enkele kunstwerk, lig gen de speciale mogelijkheden van de te levisie in ruimere thema's. Toch zal ook de televisiecursus zich, bij wijze van ex periment, in 1965 enkele malen bezighou den met één kunstwerk per uitzending. Tot de mogelijkheden van de televisie be hoort ook het presenteren van oude en moderne architectuur. Beide onderwerpen hebben van de eerste jaargang af een vaste plaats in het programma van open baar Kunstbezit-TV. De abonnees van de televisiecursus, die evenals de radio-abonnees, slechts 11,75 per jaar betalen, genieten dezelfde voor delen: gratis toegang tot meer dan 50 mu- T.V.-cursus „DOOPGANG TE LAUSANNE" aquarel van Matthijs Maris (Gemeentemuseum, Den Haag). Werkloze bouwvakkers. ■Geheel volgens verwachting steeg het geregistreerde aanbod van mannen bij het gewestelijk arbeidsbureau te Deven ter de afgelopen rriaand van 159 tot 200. Deze stijging kan met het oog op het ge vorderde jaargetijde' normaal genoemd worden. De grootste toename viel te con stateren in de bedrijfsklasse 4 bouw (5-23) en het betrof voornamelijk grondwerkers. Hoewel nog enkele inge schreven bouwvakarbeiders in het ar beidsproces zullen worden opgenomen, mag voor de komende maand toch op ver dere stijging van het aanbod in deze be drijfsklasse gerekend worden. In de be drijfsklasse 18 landbouw werden de afgelopen maand 7 personen ingeschreven wegens afloop van seizoenwerkzaamhe den bij het waterschap en in de tuin bouw. Ook in de horeca-sector steeg het aanbod van 9 tot 13 wegens definitief ein de van het toeristenseizoen. In beroeps groep 28 losse arbeiders viel even eens een stijging van het aanbod te con stateren (9-18), als gevolg van inschrij ving van een aantal werknemers, die re gelmatig van werkgever veranderen. Het laat zich aanzien, dat een gedeelte hier van weer in het arbeidsproces zal wor den opgenomen. De rest staat minder gunstig bekend en zal moeilijk te be middelen zijn. In de overige bedrijl's- klassen waren de mutaties van geringe betekenis. Vergeleken met het aanbod per ultimo november 1963 valt een stijging waar te nemen (173-200), welke stijging voor een groot deel terug te brengen is op een verhoogd aanbod van minder geschikte arbeidskrachten (97-114). De geregistreerde aanvraag geeft ten opzichte van de vorige maand een da ling te zien (843-831), welke daling in zijn geheel terug te brengen is op een door het winterseizoen verminderde sea, lidmaatschap van de boekclub Ne derlands Kunstbezit, kans op een kunst werk bij de jaarlijkse verloting. - I-Iet gi ronummer van de televisiecursus is 4180. AANMELDING. Elk jaar blijkt ons uit vele aanvragen om inlichtingen dat er nog steeds Neder landers zijn die iets over het werk van Openbaar Kunstbezit hebben horen ver luiden, maar het ware niet weten, indien U tot diegenen behoort en nog geen abon nee bent, ziehier de prijs van een abon nement op radio- of TV-cursus. Voor de radiocursus 11,75, te storten op post giro 1665 van „Openbaar Kunstbezit" te Amsterdam, voor de televisiecursus even eens 11,75, te storten op postgiro 4180 van „Openbaar Kunstbezit Televisie" te Amsterdam. De Stichting Openbaar Kunstbezit is een zuiver culturele instelling, werkt zon der enig winstdoel en levert alles voor kostprijs. Bovendien doet U, indien U een maal abonnee bent, jaarlijks mee aan een verloting van werken van levende kun stenaars. En tenslotte bent U automatisch lid van de Boekclub „Nederlands Kunstbezit", waardoor U jaarlijks een kunstboek te gen kostprijs kunt verkrijgen. vraag naar bouwvakarbeiders (102-90). In vergelijking met de overeenkomende maand van het vorige jaar valt daaren tegen een aanzienlijke stijging van de totale vraag waar te nemen (542-831), waaruit blijkt, dat van enige ontspan ning op de arbeidsmarkt nog geen spra ke is. Over de gemeenten genomen bedroeg het beschikbare aanbod: Deventer 139 (vorig jaar 126), Bathmen 1 (5), Diepen veen 9 (9), Holten 7 (6), Olst 11 (3) en Raalte 33 (23), per 30 november. Per 1000 mannelijke leden van de be roepsbevolking (loontrekkenden) waren deze aantallen: Deventer 9 (9), Bathmen 3 (14), Diepenveen 6 (6), Holten 9 (8), Olst 6 (2) en Raalte 14 (10), in het ge west 9 (8), in de provincie 13 (12) en in het rijk 9 (9), per 30 november. Gevonden: blauwe nylon dameshand schoen; leren vlag-standaard-drager; een kinderportemonnaie met inhoud; paar grijze kinderhandschoenen; paar bruine glacéhandschoenen; bruin leren vuist handschoen; bruine motorhandschoen bruine portemonnaie met inhoud. Gevonden: rood kinderwantje; linker nylon want (zwart); groene meisjeshand schoen; dubbele fietstas; lichtbruine por temonnaie met inhoud; rood-zwarte ge breide das; 5-gaats reservewiel, 7.50 x 20. Komen aanlopen: zwart-bonte pink. Inlichtingen dagelijks (doch niet tussen 12 en 14 uur) aan het Groepsbureau dei- Rij kspolitie, Dorpsstraat 22 te Holten, tel. 352. Zaterdag, Holten aDe Zweef b 2.30 Vesos aHolten b 2.30 Zondag, RKSV 1Holten 1 2.30 MVV 4—Holten 2 2.30 Holten 3—SOS 2 2.30 Haarl. Boys 4Holten 4 12.00 In een gezamenlijke vergadering van de afdelingen der O.L.M., C.B.T.B. en de be drijfsverenigingen „Holten" en „Dijker- hoek", maandagavond in Hotel Vosman gehouden, heeft de heer PI. E. I-Iuiskamp, directeur van het boekhoudbureau der O.L.M. te Zwolle, gesproken over „Boe delscheiding en wat hiermee verband houdt." De heer Pluiskamp begon zijn .causerie met er op te wijzen, dat men bij boedel scheiding met een drietal problemen te maken krijgt, n.l. met de sociale, fiscale en juridische kant van de zaak. Uitvoerig behandelde hij aan de hand van voorbeelden de kwestie van het er ven, onterven en de legitime portie, die niet onterft kan worden. Op duidelijke wijze schetste de spreker de overdracht van een boerderij op de meewerkende zoon, welke bedrijfsopvol- ger zal worden en adviseerde zijn gehoor reeds bij het leven van de ouders de boer derij aan de medewerkende zoon te ver pachten en later te verkopen. Ook werd uitvoerig stilgestaan bij de overdracht van het vruchtgebruik. DE FISCUS. Het aangaan van een maatschap be hoort ook wel tot de mogelijkheden, om de meewerkende zoon te laten verdienen, doch fiscale voordelen levert dit niet op. Weliswaar wordt voor de inkomstenbe lasting niet liet inkomen in tweeën ge splitst en behoeft minder inkomstenbelas ting te worden betaald, maar anderzijds moet men over beide delen volledig AOW- en AAW-premie betalen. Juister is het derhalve de medewerkende zoon een reël loon uit te betalen in de vorm van geld of een schuldbekentenis, want hierdoor is de ze zoon later gemakkelijker in staat het bedrijf over te nemen. Wil men de medewerkende zoon een schenking doen, (tot max. 2.000,toe gestaan dan moet men er rekening mee houden, dat later bij de boedelscheiding deze bedragen weer moeten worden inge bracht, zulks in tegenstelling tot de reële beloning. Tenslotte wees de heer Huiskamp nog op het grote belang bij het boekhouden dagelijks op te schrijven hoeveel uren de vrouw per dag op het bedrijf meewerkt, zodat dit voor de belasting kan worden aangetoond. Zulks in verband met de wettelijke bepaling, dat 1/3 van het in komen van de vrouw is vrijgesteld van in komstenbelasting tot een maximum van 6.000,per jaar. Na zijn causerie werden door de spre ker nog tal van vragen beantwoordt. De heer IP. Landeweerd, die deze ver gadering leidde, heeft de heer Huiskamp aan het slot dank gebracht voor zijn on getwijfeld leerzame lezing. Mijnhardf's Zenuwtabletten Tijdens de maandag j.l. te Rijssen ge houden veemirkt werden aangevoerd: 30 runderen en 1324 varkens. Totaal 1354. Prijzen: 6 vette koeien van f3,80 tot f 4,- per kg slachtgewicht; 17 melk- en kalfkoeien van f 1.100,- tot f 1.250,- per stuk; 6 pinken; 1 graskalf; 16 drachtige zeugen van f275,- tot f350,- per stuk; 1308 biggen van f56,- tot f65,- per stuk. Overzicht handel: Rundvee: Handel stug, prijzen staande. Zeugen: Handel traag, prijzen staande. Biggen: Handel gereserveerd, prijzen staande. De leden van de schaakclub „De Pio niers" speelden donderdagavond in hun clublokaal, hotel Holterman, wedstrijden voor de onderlinge clubcompetitie. De uit slagen waren als volgt: C. van Geerestein A. Stukker 01, W. D. KoopmanP. Poll Jonker 1—0, H. I-I. J. Stukker— F. J. Hol 01, H. RoelofsA. J. C. Brands 10 en Mevr. HolJ. Steenbergen 10. door L. VAN SCHOOI EN 2). „Ik zou eerst m'n mond maar eens leeg- eten" vermaande Sandra. „Je bent toch geen koe." „Nee moe. Dat rijmt. Er zit een dich teres in mij. Heerlijk, woensdag. Vanmid dag zwemmen met de club." „Eerst je schoolwerk." „Maak ik vanavond. Ik heb haast niks opgekregen." Yvonne kreeg altijd haast niks op. Sandra verwonderde zich iedere keer weer over dat rapport, met zo hoogst zel den een acht, en toch alleen een (con stante) vier voor algebra. De heren van school moesten vast iedere keer hun hand over hun hart strijken wanneer het rapport van Yvonne van Santen aan de beurt kwam. Terwijl Yvonne haai- slenterend, kau wend en onophoudelijk pratend volgde, dckle ze de tafel, hield hel kliekje bocrc- kool met worst in de gaten, dat ze voor naar lange oudste zoon bewaard had, zette voorzichtig de flensjes achter de stapel borden opdat de zoëven genoemde oudste zoon die niet voortijdig in 't vizier zou krijgen en er zijn. eeuwige honger mee stillen. Toen zag ze het drietal al aanko men. Jaap in het midden, het hoofd een beetje gebogen, aandachtig luisterend naar een druk betoog van Olga. Ze was haast net zo groot als haar vader. Met trots keek Sandra naar haar dochter, zo als ze daar liep, fier, rechtop, haar zwar te haar als een helm om haar hoofd, de blauwe ogen stralend, „Miss.Meerlo" was ze eens genoemd. Aan de andere kant van Jaap bungelde Sander, diep in gedachten, geen woord horend van het drukke pra ten van zijn zus. Toch behoorden die drie bij elkaar. Tussen Jaap en zijn zoon was een' diepe verstandhouding. Geen van bei den waren zulke barre praters. Olga was een doehter van haar moeder... trouwens, Yvonne ook. Ze stond al in de deur, ze zag Jaaps ogen oplichten. Ze wist. hoe fijn hij het vond, wanneer ze al op hem stond te wachten. Hij had voor Sandra nog de zelfde verering uit zijn jongensjaren. Eens had Yvonne verteld hoe ze het op school hadden gehad over Sir Walter Raleigh, de Engelse edelman. Toen hij zag dat hel rijtuig van koningin Elisabeth nel voor een modderplas stilhield, lei hij zijn kostbare goudbestikte mantel in de mod der aan haar voeten, opdat zij droog kon gaan. „Ha, vader, dat zou jij óók doen voor moeder!", lachte Olga. Jaap had gebloosd en Sandra ook, maar ze wist dat het zo was. En dat deed haar innig goed. „Ik heb geen jas met goud" had Jaap droog gezegd. „Je demi dan" hielp Yvonne. „Ik vrees", zei Jaap „dat moeder eerst eens zou gaan uitzoeken, wélke jas ik er het best voor zou kunnen missen." „En toen hadden ze nog geen stomerij", ontdekte Yvonne mét afgrijzen. „Sir Wal ter had er wel wat voor over!" „Ach kind", wist Sander, „die vent bulk te van het geld. Die had net zoveel zulke jassen als vader overhemden," I-Iet schoot Sandra door het hoofd toon ze glimlachend haar drietal stond op te wachten. „Ha jongen!" „Ha mams!" „Dag edele vrouwe" dat was Jaap. „Ook goeiemkldag" Sander, schijnbaar onverschillig. Vijf minuten later had ze het hele span aan tafel en keek tevreden de kring rond De flensjes hadden een storm van bijval ontvangen, maar Sander had een tik op zijn vingers gekregen toen hij vast proc ven wou. Die stelde zich voorlopig tevre den met zijn boerekool-prak. Tvonne vertelde, met een schuinse blik naar haar vader, in iets gematigder ver sie het incident met de Klos, en Olga had een tien met een pluim van de leraar ge had voor haar Franse vertaling. Sander zat diep in gedachten, hij wilde een ter rarium op zijn kamer en een vrind van school wist een oud ding voor een prik. Zou hij zijn vader of zijn moeder om fi nanciële bijstand vragen? Na het eten zaten ze nog even uit te blazen. Olga stak een sigaret op, Sander had besloten dat het moeder maar moest zijn, en bedacht of hij haar gunstiger kon stommen door de borden naar de keuken te brengen... dan zou ze wel snappen dat: er iets aan de hand was. „Er is een brief voor je", zei Sandra. „Van een uitgever uit Amsterdam". „Van een... de Librye soms?" „Ja, zoiets. Hier is ie". Jaap maakte de brief open. Sandra ont dekte meteen dat hij nerveus was. Hij las. Ze zag de kleur opstijgen in zijn gezicht. En alsof de anderen begre pen dat er iets bijzonders was, werd het op slag stil. „Wat is het Jaap?" „Nou," zei hij verlegen lachend, dat is me ook wat. liij heeft hel genomen." „Wat?" „Dat boek." „Vader!" riep Yvonne enthousiast, je wilt toch niet vertellen dat je een boek hebt geschreven?" Jaap knikte, las nog eens de brief over. Sandra staarde hem verbaasd aan. En daar had hij haar niets van verteld! Hij zag haar blik. „Daar wist je niets van, meisje!" „Nee, waarom..." „Nou, dat zal ik je vertellen. Je weet dat ik tussen de middag meestal met een stel collega's ga koffiedrinken in de lunch room van Meertens. Dan zitten we daar wel eens te kletsen en toen vertelde ik zo een verhaal... het was nogal een grap pig verhaal... uit Denderloo, mijn geboor teplaats. Ze hadden er nogal schik om. Een paar dagen later zij Tiemens: hè Jaap, vertel nog eens wat uit dat Dender loo, ik heb me flauw gelachen, de vorige keer. Nou, in die tijd leefden er in Den derloo allemaal van die types, zoals Krom me Jan, en Dries van de Kerstboom, en Jaantje Pikhen... gunst, je kunt daar avonden over vertellen." Sandra knikte vaag. Ze was er nooit zo bijster op gesteld geweest, wanneer Jaap uit zijn jeugd vertelde. Dat was voorbij, en hij was nu een achtbaar man, heel iets anders dan dal. boerse joggic met piekhaar, dat zijn ogen zo wijd open had gehad in dat achterland. (wordt vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 2