K l Agenda WINKELWEEK J. A. Jansen won Opbrengst Klaprooscollecte Kerstuitvoering „Soli Deo Gloria" Uitslag verloting Bato GESLAAGD de hoofdprijs Kerst- en Oudejaarsnummer JONG HOLTEN VEERTIG JAAR Receptie en opvoering revue Kerstviering bejaarden Plattelandsbibliotheek Kans op Studie-beurs Muziekconcours H.M.V. Oaidermlddagen Lagere Landbouwschool Bathmen Kindermiddag N.V.V. Predikbeurten oud weer P.v.d.A, behandelde congresvoorstellen Zaterdag 12 december 1964 No, 47 Jaargang 18 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 2,per kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telefoon 05^83 - 23Jj. Adv.-prijs 1—15 mm. (a contant) f 3,Iedere mm. meer 0 De heer J. A. Jansen, kleermaker bij de fa. Wonnink, is de gelukkige winnaar geworden van de z.g. duizendguldenslag, de hoofdprijs van de St. Nicolaas-alctie der Holtense winkeliers. Hij ontving uit handen van de voorzitter der Holtense Handelsvereniging, de heer W. ten Ber ge, in het overvolle café Maats, onder luid gejuich van de aanwezigen, duizend gulden aan waardebonnen. Het gezamenlijk gewicht van de 8 win keliers bedroeg na weging door de Ad judant van de Rijkspolitie, de heer Kruit 676 kg en 870 gram. De heer Jansen had het gewicht geschat op 676 kg en 800 gram. Hij was er dus maar 70 gram naast. De heer J. Schippers, Haarstraat 17, ontving een prijs van f250,- bij een ge wicht van 676'kg en 954 gram en de heer T. Koopman, Zwartepad 8 een prijs van f 100,- bij een gewicht van 676 kg en 980 gram. Verder werden er dinsdagavond nog 6 prijzen van f 50,-, 10 van f 25,-, 30 van f 10,- en 60 van f 5,- uitgereikt. Voordat tot het bekend maken van de prijzen werd overgegaan, deelde de heer Ten Berge mede, dat de winkel-aktie uit stekend geslaagd is, dank zij de mede werking van de muziekvereniging HMV, die voor de muzikale omlijsting zorgde en St. Nicolaas een feestelijke intocht be reidde. Men had zelfs een aantal St. Ni- colaasliedjes ingestudeerd. Hij stelde de voorzitter van HMV, de heer A. Westerik, een bedrag van f 500,- ter hand voor het uniformfonds, omdat de uniformen der muzikanten nodig een vernieuwing moeten ondergaan. Twee honderd vijftig gulden ontvingen zij voor het spelen, de andere helft hadden de winkeliers persoonlijk bijeengebracht. Uit Dijker-hoek en Espelo ontving HMV reeds f 80,-. Onder grote spanning werden toen de prijswinnaars bekend gemaakt, hetgeen voor velen een teleurstelling betekende, omdat men over het algemeen het ge wicht te laag geschat had. Hoever deze schattingen overigens uiteen kunnen lo pen, bleek wel uit de ingeleverde kaar ten, waarbij het laagste gewicht 440 kg en 9 'gram en het hoogste gewicht 854 kg en 45 gram bedroeg. De meeste deelne mers zaten bij de 670 kg, maar vielen niet in de prijzen. De huis aan huis gehouden Klaproos collecte ten behoeve van het werk van het Ned. Oorlogsgraven Comité heeft f779,19 opgebracht, terwijl de giro-aktïe onder de adoptanten der graven op de Holterberg en onder medelevenden f 700 opleverde. De buscollecte in de bioscoop van het Parkgebouw te Rijssen bracht bovendien nog f 90,50 op. Het oorlogsco mité wil de milde gevers en de ijverige collectanten gaarne bijzonder danken. Zaterdagavond 19 december zal door de Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Glo ria" de jaarlijkse Kerstuitvoering worden gegeven in de Ned. Herv. Kerk, waaraan medewerking zal worden verleend door: Riek Bolink-Landeweerd, sopraan; Her man Koopman, declamatie; Egbert Voor des, trompet; Johan Ponsteen, hobo; Hen- ny Slettenhaar, orgel. Evenals voorgaande jaren zullen ook nu weer door koor en bezoékers een aantal bekende Kerstliederen in samenzang wor den uitgevoerd met begeleiding van or gel en trompet. Ds J. H. Israël zal deze avond openen, terwijl een kort slotwoord zal worden gesproken door ds R. A. Hoogkamp. Moge het geheel een waardige voorbe reiding vormen Voor het Kerstfeest 1964. De eerste prijs (centrifuge) viel op lot- no. 1277, dat toebehoorde aan de heer A. Bannink, Lichtenberg 4. Tweede prijs (kampeerbed) viel op lot-no. 185. Dit lot was indertijd gekocht door mej. A. de Vries, Holterbroek 8. Derde prijs (elektri sche koffiemolen) mocht het Bato-be- stuur overhandigen aan de heer J. Haver slag Waagweg, deze prijs was gevallen op lot-no. 109. Verder vielen er prijzen op de volgende loten: 490, 1047, 1332, 1344, 391, 404, 686, 510, 1104, 1083, 373, 820, 911, 272, 115, 826, 1353 cn 710. Al deze prijzen zijn aan huis bezorgd, hetgeen mogelijk was, daar op ieder con- trolelot naam en adres vermeld waren. BENOEMD TOT NOTARIS De heer H. J. Holterman J.G.zn., oud ingezetene van Holten en thans kandi daat-notaris ten kantore van notaris J. H. de Greef te Arnhem, is met ingang van- de datum zijner beëdiging, 20 december a.s., benoemd tot natoris met als stand plaats Arnhem. De heer Ten Berge bracht ook dank aan de politie en aan notaris Pluimers en zijn echtgenote, want deze had 'het lint gekocht voor de lint wedstrijd, dat 122 m. en 55 cm. lang bleek te zijn. De eerste prijs werd hier gewonnen door de heer D. Megelink, Beuseberg 98. Hij ontving een waardebon van f 50,- voor een ge schatte lengte van 122 m. en 50 cm. De tweede prijs (f25,-) was voor de heer H. Huisman, Kol weg 42 met 122 m. en 33 cm. en de derde prijs (f 10,-) voor de heer A. ter Harmsel, Boschkampsstraat 20 met 122 m. en 18 cm. Voorts waren er nog drie prijzen van f5,- voor deze wed strijd. De winkeliers hebben een groot bedrag aan prijzen beschikbaar gesteld, want bij de inlevering der winkelbonnen was ook reeds een bedrag van ruim achthonderd gulden aan waardebonnen door de ko pers genomen. HET KERSTNUMMER cn OUDEJAARSNUMMER van ons blad worden gedrukt op woensdag 23 december en woens dag 30 december a.s. Copij en ad vertenties voor deze bladen moeten UITERLIJK op resp. dinsdag 22 en 29 december bij ons binnen zijn. Voor een vlotte gang van zaken is het beter, dat wij deze echter reeds op maan dag daaraan voorafgaande in ons bezit hebben. De Vereniging „Jong Holten", afdeling van de Plattelands Jongeren Gemeen schap Overijssel (PJGO), herdenkt dins dag haar 40-jarig bestaan. Ter gelegen heid van dit 8e lustrum zal het bestuur 's middags om 2 uur recipiëren in „Ami- citia", terwijl 's avonds voor leden en ge nodigden in dezelfde zaal een revue zal worden opgevoerd. Deze revue is inge studeerd samen met de Plattelandsmeis jes waren toen verenigd in de B.v.O.L.O., van de PJGO. Veertig jaar geleden werden overal in deze omgeving afdelingen opgericht van de Bond van Oud-leerlingen van het Landbouwonderwijs in Overijssel, die toen de naam droeg van BOO. De meis jes waren toen verenigd in de B.v.O.L.O., oftewel de Bond van Oud-leerlingen van het Landbouwhuishoudonderwijs in Over ijssel. De Holtense afdeling, thans Plat telandsmeisjes, is echter later opgericht. DE INITIATIEFNEMERS Het initiatief tot deze oprichting ging in 1924 o.m. uit van de 'heer J. Wegsta- pel, tal van jaren raadslid en wethou der onzer gemeente en van de heer H. J. Rensen (Nijkamp), die daarbij gesteund werden door wijlen notaris H. W. Teesse- link van Markelo. Ook wijlen de heer E. Krikkink (De Hommelte) had hierin een belangrijk aandeel. Zij vonden de jonge agrariërs B. J. J. Groot Bronsvoort, thans landbouwer in Zuid Loo, gemeente Bathmen, H. Krik kink E.zn., H. Nijland (thans overleden), H. Jansen Manenschijn (thans overleden) en H. H. Schutte bereid het bestuur te vormen. De heer Groot. Bronsvoort was de eerste voorzitter-, de heer Schutte ver vulde aanvankelijk het secx-etariaat. Het doel van hen, die als gediplomeer den het landbouwondex-wijs verlieten, was contact te onderhouden, hun vak technische kennis te vermeerderen door cursussen te volgen, lezingen te organi seren, proefvelden aan te leggen en in verenigingsverband werkzaam te zijn. DOEL GEWIJZIGD Deze doelstelling heeft zich in de loop der jaren nog aanzienlijk uitgebreid, want naast deze aktiviteiten heeft ook de cultuux-bevordering en de sportbe oefening een belangrijke plaats gekre gen. De leden van „Jong Holten" nemen nu jaarlijks een belangrijk aandeel in het oi'ganiseren van de fokveedag; zij vor men thans jeugdbesturen in de coöpera tieve verenigingen als de Zuivelfabriek „De Vrijheid" en de „Aan- en Verkoop- vex-eniging" en zij houden nu hun jaar lijkse sportdagen in ringverband en op hun landdagen. Met de plattelandsmeis jes organiseren de leden van „Jong Hol ten" ook hun jaarlijkse ontspannings avonden met een toneelvoorstelling en dergelijke. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de thans jubilerende vereni ging werd in 1949 een Bondsdag georga niseerd „D.O.L.T.O.D." genaamd (Door Ontwikkeling een Lichtende Toekomst Ons Deel). Wij schreven toen: „De Overijsselse boeren jongeren, leden van de B.O.O. en B.v.O.L.O., hielden in onze gemeente hun bondsdag. De boerenzoons en -dochters komen geestelijk uit de kluiten en al is de allure wellicht groter dan de werke lijkheid, zij tonen in elk geval met een ideaal bezield te zijn, dat hen naar een hoger plan moet voeren". VERHEFFING BOERENSTAND Wijlen de heer J. C. Wolthuis, de toen malige voorzitter van de OLM, zei toen o.a.: „Het stemt ons dankbaar, dat de jongeren zich behalve op de ontwikkeling ook willeix bezinnen op de waarde van ziel en geest", en de heer G. van der Leij, de toenmalige voorzitter van de Gelderse Maatschappij van -Landbouw, zei naar aanleiding van de vaandeluit reiking: „Het vaandel roept op tot ver heffing van de boerenstand". Dit doel schrijft ook de vereniging „Jong Holten" nog steeds in haar vaan del en naast de reeds genoemde aktivitei ten werkt zij aan het verbreden van de ontwikkeling der agx-arische jongeren door uitwisselingen met binnenlandse en zelfs buitenlandse afdelingen boeren- j onger enorgan is a t ies. Het 25-jarig bestaan der afdeling werd o.a. gevierd op 6 en 7 januari 1950 met de opvoering van het toneelspel „Onder de klapper" van Tom Dekker door de to neelvereniging DTV uit Diepenheim. Dat stuk maakte diepe indruk, want veel jongeren waren toen onder de wapenen voor de politionele aktie in Indonesië. Er werd voor hen gecollecteerd en zij ont vingen een verslag van de landbouwdag en andere aktiviteiten. Dit jubileum vindt plaats onder heel wat gelukkiger omstandigheden. Moge de jubilei*ende vereniging een schone toekomst tegemoet gaan. De eerstkomende bejaardensociëteit zal gehouden worden op dinsdag 15 de cember a.s., des middags om 2.30 uur, in het gebouw „Irene". Alle bejaarden zijn hartelijk welkom op deze middag, die aan het Kerstfeest gewijd zal zijn. Om de Kerstsfeer zo goed mogelijk te bena deren worden alle bezoekers verzocht een kaars met kandelaar mee te brengen. Vanaf maandag 14 december a.s. is de Plattelandsbibliotheek voorlopig ook op woensdagmiddag van 3-5 uur geopend. Men kan dus op woensdag of op vrijdag boeken ruilen. In de weken vóór Kerstmis en Nieuw jaar is de bibliotheek geopend op dins dag en woensdag van 3-5.30 uur en van 6.30-8 uur. De Encyclopaedia Britannica organi seert op het ogenblik een wedstrijd, waar aan kan worden deelgenomen door de leerlingen van het middelbaar en voor bereidend hoger onderwijs. Daarin moeten de deelnemers o.a. hun oordeel geven over de waarde van een encyclopedie als na slagwerk bij hun studie. De 5 beste inzendingen worden beloond met een complete set van de Encyclopae dia Britannica. Daarnaast nemen de Ne derlandse prijswinnaars t.z.t. deel aan een internationale wedstrijd, waarvoor als prijzen studie-beurzen beschikbaar worden gesteld. De inzending van de wedstrijd- formulieren sluit op 15 december 1964. Gaarne vestigen wij de aandacht op een advertentie van 't bestuur van de Holtense Muziekvereniging HMV - waarbij allen die willen assisteren bij het organiseren van het Nat. Fed. Muziekconcours wor den uitgenodigd op de vergadering die Dinsdagavond 15 Dec. om half acht zal worden gehouden in café Kalfsterman. De twee oudermiddagen voor de hoogste en laagste klassen v. d. lagere landbouw school zijn weer goed geslaagd. De voor zitter, de heer B. J. J. Groot-Bronsvoort kon beide middagen ongeveer honderd personen verwelkomen. Een bijzonder welkom ki-eeg de inspecteur van het landbouwonderwijs de heer Ir. W. I. v. d. Wal. De direkteur der school, de heer H. Wisselink besprak enkele schoolzaken. In het algemeen was hij tevreden over de resultaten van de leerlingen. Het aantal leerlingen voor de eerste klas bedroeg 21, wat een heel behoorlijk aantal is. Het totaal aantal leerlingen bedx-aagt nu 68. Een probleem is het vinden van een ge schikt terrein om de jongens tussen de middag bezig te houden en dat tevens als sporttexTein kan worden gebruikt. Het huidige terrein tegenover de school wordt bestemd voor de woningbouw. Binnenkort zal een begin worgden ge maakt met de bouw van een melklokaal, waar het hand- en machinaal melken kan worden beoefend. Het afgelopen jaar zijn weer diverse excursies georganiseerd in de omgeving. Dc derde en vierde klas hebben uitgewis seld met de landbouwscholen in Wierden en Varsseveld. De twee laagste klassen hebben een driedaags schoolreisje gehad naar Texel. KALVEROPFOKCLUBS De heer Th. de Boer hield beide mid dagen, aan de hand van een filmpje, een praatje over het doel en de betekenis van de kalveropfokclub. Na de pauze van de eex-ste middag hield de heer Beumex-, secretaris-voxmingslei- der van de P.J.G.O. een causerie over de uitwisseling. Hij raadde de ouders aan hun kindei-en te laten uitwisselen, omdat het voor hen zo'n vox-mende waarde heeft. Andere mensen en andex-e gewoon ten leren kennen draagt bij tot hun pex~- soonlijkheidsvoi-ming. De heer G. van Dijk, de px-aktijkleer- kracht veeteelt vertelde iets over het hand- en machinaal melken. Hij hield een pleidooi om een week naar Oenkexk in Friesland te gaan, waar een px-aktijk- school voor de veeteelt slaat. Eveneens werd besloten om met enkele leerlingen naar de praktijkschool in Emmeloord te gaan. In de pauze's was er gelegenheid om de leex-lingen bezig te zien in handvaar digheid en vakvaardigheid. De tweede middag vertelde de heer Wisselink iets over de Mammoethwet en vooral de betekenis hiervan voor het land bouwonderwijs. Met behulp van een RAADSVERGADERING De gemeenteraad zal op maandag 28 december a.sdes namiddags om 2 uur, ibijeen komen o.m. voor de behandeling van de gemeentebegroting voor 1965. schema van de divex-se onderwijsinstel lingen en een filmpje werd het een en ander duidelijk gemaakt. Beide middagen werd de bijeenkomst gesloten door de voorzitter, na de diverse spx-ekers voor hun bijdrage bedankt te hebben. Geboren: Engberdma Elisabeth, dv E. Stam en G. J. Stam, Waardenborchstraat 3. Hendrik Jan, zv E. Haverslag en M. A. Haverslag, Dij kei-hoek 21. Gerrit Jan, zv J. Ulfman en D. J. Volkerink, Neerdorp 45. Ondertrouwd: M. G. B. de Hoop, 24 j., Den Ham en F. Paalman, 27 jr., Holten. Overleden: T. H. Bolderink, wv Mars man, oud 89 jr., Dijkerhoek 73. BEVOLKING: Ingekomen: H. Hasewinkel van Laren (Gld.) naar Hoffesstraat 18. J. Om- beng en gezin van Indonesië naar Hol terberg 26. Z. H. Smeenk van Olst n. Burg. Van der Borchstraat 15. J. G. Beumer van Lai-en (Gld.) naar Hoffes straat 16. S. Hammer en gezin van Markelo naar Noordenbergstraat 15. D. van Mauri k en gezin van Amex-sfoort naar Molenbelterweg 2. H. van der Voet en gezin van Kampen naar Noor denbergstraat 23. H. BelcLman van Zeist naar Borkeld 46. Vertrokken: A. Meerman van Gaarden- straat 27 naar Apeldoorn. Ruim honderdzeventig kinderen van de leden van bij het NVV aangesloten vakbonden hebben maandag jl. in café Maats een prettige middag gehad als ver lengstuk van het St. Nicolaasfeest. Door de heren Wilpshaar en Molewijk verden met het toestel van de o.L dorps school een aantal door de bestuureters- bond aangevraagde kinderfilms gedraaid, waarvan dc jeugdige bezoekers zeer heb ben genoten. Bij de vertoning van „De dikke en de dunne" en tal van teken filmpjes waren de bijvalsbetuigingen niet van de lucht. De kinderen werden getrakteerd op li monade en een plak chocolade en heb ben zich verder bijzonder goed geamu seerd. De voorzitter van de bestuuxdersbond, de heer H. Koopman, heeft de beide ope rateurs, de 'bestuursleden en de dames helpsters hartelijk dank gébracht voor hu» spo»ts»e ü»e4€wer£ing. Zaterdag 12 december, 7.30 uur: Grote dans- en showavond in „Amicitia" met medewerking van „Rudi and his Fla ming Stars". Zaterdagavond 12 december: Grote ver werping bakkerij „De Halm". Zondag 13 december, 7.30 uur: Filmvoor stelling in „Irene" (zie adv.). Dinsdag 15 december, 14 uur: Officiële herdenking 40-jarig bestaan vereni ging „Jong Holten" met receptie in „Amicitia" en 's avonds opvoering ju bileumrevue. Dinsdag 15 december, n.m. 2.30 uur: Be jaardensociëteit in „Irene" met Kerst feestviering (zie ber.). Dinsdag 15 december om half acht in café Kalfsterman: Vergadering in ver band met het Muziekconcours HMV (zie adv.). Donderdag 17 december om 8 uur: Kerst- wijding Chr. Plattelandsvrouwen en -Meisjes in de bovenzaal van de Coóp. Aan- en Verkoopvereniging. Vrijdag 18 december van 2-4.30 uur in Dorpshotel „Holterman": receptie in verband met het 25-jarig bestaan van de fa. H. Klein Velderman (zie adv.). Vrijdag 18 december, 's avonds om 7 uur in zaal „Amicitia": Feestavond in ver band met het 25-jarig bestaan van de fa. H. Klein Velderman. Vrijdag 18 december, 8 uur: Kerstbijeen komst Bond van Plattelandsvrouwen afd. Holten in hotel Holterman. Zaterdag 19 december, 's avonds om 8 uur: Kerstuitvoering Chr. Gem. Zang ver. „Soli Deo Gloria" in de Ned. Herv. Kerk. Zaterdag 19 december, 8 uur: Jubileum- feestavond „Jong Holten" met opvoe ring revue in „Amicitia" (zie adv.). Zaterdag 19 december: Dans- en show avond in hotel Vosman (zie adv.). Zaterdag 26 december (Tweede Kerst dag): 2.30 en 7.30 uur: Grote dans- en showavond in „Amicitia" met mede werking van „The Sensation Rockets". Maandag 28 december, 2 uur: Raadsver gadering. Zondag 13 december 1964 Ned. Herv. Kerk; Holten: 10 uur ds Addink (Viering cn Dankzegging Heilig Avondmaal) en 7 uur ds Israël (Viering en Dankzegging Heilig Avondmaal). Om 10 uur Jonge- rendienst in „Irene". Dijkerhoek: 10 uur ds Israël (Viering en Dankzegging Heilig Avondmaal). Geref. Kerk: 10 en 3 uur ds Hoogkamp. In beide diensten is het éne offer bestemd voor de Kerk. Bij de uitgang collecte voor Eigen Kerkbouw. In de ledenvergadering van de afdeling Holten van de Partij van de Arbeid, wel ke maandagavond gehouden werd in ho tel Holterman, onder voorzitterschap van de heer A. Jansen, werden als afgevaar digden naar de gewestelijke vergadering op zaterdag 12 december a.s. te Hengelo aangewezen de heren L. Kaan, W. Beijers, P. Viet en H. Meerman. De afdelingssecretaris, de heer Beijers gaf een toelichting op het jaarverslag van het gewest. De beschrijvingsbrief voor het congres van de partij op 5 en 6 maart a.s. te Am sterdam werd voorlopig behandeld. In een speciale vergadering midden febru ari zullen de rapporten omtrent het radio- en t.v.-bestel en de beloning van jeugdi gen en dienstplichtigen benevens de ruim tweehonderd voorstellen opnieuw bespro ken worden. Er werden geen amende menten ingediend. Als afgevaardigden en plaatsvervan gende afgevaardigden naar dit congres werden aangewezen de heren W. Beijers, P. Viet en L. Kaan. Uit het jaarverslag van de penning meester, de heer G. W. Knapen, bleek, dat de inkomsten f 1099,99 en de uitga ven f 825,26 bedragen hebben, zodat er een batig saldo was van f274,73. Als leden van de kascommissie werden aangewezen de heren J. Calkhoven en H. D. Stukker. De voorzitter dankte de penningmees ter voor zijn beheer, maar in het bijzon der de heer H. Achterkamp voor het op halen van de contributie, hetgeen op bij zonder accurate wijze geschiedde. Tot leden van de z.g. begrotingscom missie werden aangewezen: mevr. Schim mel-Schipper, G. W. Knapen, L. Kaan en H. Ph. Gazan. Bij de rondvraag werden nog enkele punten besproken, waaraan de afdeling haar aar.dacht zal geven.

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 1