J mm M Bevestiging van de heer I. Schellevis in de bediening van catecheet Van het erf der kerk Schaken Boekbespreking voor P.J.G.O. Vormingswerk voor leerlingen huishoudschool Schietwedstrijden Uitvoering Gevonden en verloren Biljarten Zaterdag 14 november 1964 HOLTENS NIEUWSBLAD In de eerste kerkdienst op zondag 8 november j.l. werd de heer A. Schellevis, gekomen uit Valthermond, door ds. J. H. Israël bevestigd in de bediening van catecheet bij de Hervormde Gemeente al hier. De tekst der prediking in deze be- vestigingsdienst was: Philippenzen 1 3 en 10: „En dit bid ik, dat uw liefde nog steeds meer overvloedig moge zijn in hel der inzicht en alle fijngevoeligheid, om te onderscheiden, waarop het aankomt". Na de bevestiging zong eerst het kerk koor de heer Schellevis Psalm 134 toe en daarna deed de gemeente dit met Gezang 194:4. In de tweede dienst op zondagmorgen 8 november j.l. deed de heer Schellevis zijn intrede in een goed bezette kerk, sprekende met als tekst Openb. 21 5: „En Hij, die op den troon gezet is, zeide: Zie, Ik maak alle dingen nieuw". Levende vanuit de toekomst van Gods Koninkrijk, waarin de volkomen vernieu wing van mens en wereld werkelijkheid wordt, mogen wij getrouw en met volhar ding werken in de dienst van de Heer, die ons reeds in deze wereld de tekenen doet beleven en de voorsmaak schenkt van de vernieuwing, die Hij brengt. Dat was, heel kort samengevat, de inhoud van de prediking in deze intrededienst. Na de dienst hield de heer Schellevis een korte toespraak, waarin hij de predi kanten en de kerkeraad dank bracht voor de ontvangst en de hulp die hij bij zijn De leden van de schaakclub „De pio niers" speelden donderdagavond in hun clublokaal,, hotel Holterman, weer een tal wedstrijden voor de onderlinge club competitie. De uitslagen waren als volgt: 9e Ronde: F. Groenewoudt- G. W. Knapen 10; J. Steenbergen-Mevr. Hol 10, H. D. Grobben-W. D. Koopman 0—1. 10e Ronde: A. Roelofs-A. J. C. Brands 01, C. van Geerestein-H. H. J. Stukker 01, A. Stukker- J. Steenbergen 01, W. D. Koopman-H. Stukker 1—0, J.Broe- re-F. J. Hol 01, W. D. KoopmanJ. Broere 10. Donderdag, 19 nov. komt de Goorse schaakclub op bezoek voor een compe titiewedstrijd in de 3e klasse A van de T. S. B. Goor brengt 14 a 15 spelers mee, die allen gaarne een partij willen spelen. Het bestuur van de Pioniers verzoekt daarom alle spelers om op deze avond aanwezig te willen zijn. Aangevoerd: Runderen 55, Varkens 1076. Totaal 1131. Prijzen: 8 vette koeien v. f 3.70 tot f 4.- per kg slachtgewicht; 33 melk- en kalf- koeien v. f 1150.- tot f 1275.- per stuk; 10 pinken v. f 775.- tot f 875.- per stuk; 4 graskalveren v. f 375.- tot f 425.- per stuk; 7 drachtige zeugen van f 300.- tot 1' 350.- per stuk; 1069 biggen v. f 60 tot f 72.- per stuk. Overzicht handel: Rundvee: Handel kalm, prijzen voor vet vee dalende, ver der constant. Zeugen: Handel redelijk, prijzen gedaald en dalende. Biggen: Han del vlot, prijzen staande. Donderdagavond hielden de Platte landsmeisjes en „Jong Holten" een ge combineerde ledenvergadering in hotel Müller. De presidente van de Plattelandsmeis jes mej. A. Wegstapel opende deze avond met een welkomstwoord tot de leden en adviserende leden, in het bijzonder de heer Hoeve uit Harfsen, die deze avond een boekbespreking zou houden. Er waren bij de mededelingen interes sante excursies door Kring II georgani seerd. De leden werden herinnerd aan de Volks Hogeschool cursussen. De excursie naar de Tweede Kamer zal 14 of 15 jan. a.s. zijn, opgave hiervoor zo spoedig mo gelijk. Het reisje naar Zuid-Duitsland in mei 1965 werd ook weer onder de aan dacht der leden gebracht. De presidente deelde verder nog mede dat zaterdag 21 november a.s. in het cultureel centrum te Almelo, weer de jaarlijkse algemene na jaarsvergadering van de P.J.G.O. wordt gehouden. Hierna kreeg de heer Hoeve de gele genheid voor de bespreking van het boek „De dood verloor het spel". Op zeer spannende wijze wist de spreker de aan wezigen te boeien met dit bijzonder mooie boek. Het boek handelt over een jonge Noor, die na een mislukte verzets actie tegen de Duitsers in Noorwegen, tracht de vrijheid (Zweden) weer te be reiken. Het is een in 1943 waar gebeurd verhaal, waarin de jonge Noor er op haast ongelooflijke wijze het leven heeft afgebracht. De heer Hoeve die een erva ren boekbespreker is, wist er de spanning dan ook tot het laatste ogenblik in te hou den. De presidente dankte de heer Hoeve na afloop dan ook zeer hartelijk namens de vergadering en bood hem een envelop pe met inhoud aan. De presidente besloot deze geanimeerde vergadering met een welthuis. komst in Holten had mogen ervaren. In zonderheid richtte hij ook een dankwoord tot de grote groep leden van de evangeli satie in Valthermond, die de grote reis er voor over hadden gehad om zijn intrede in Holten mee te maken. Hierna riep ds Israël hem namens de kerkeraad een hartelijk welkom toe in Holten, wenste hem Gods zegen op zijn arbeid en nodigde vervolgens de familie Schellevis, de gasten uit Valthermond uit om na de dienst met de leden van de ker keraad een kopje koffie te komen drin ken in Irene, waar men nog enige tijd in een gezellige ongedwongen sfeer bij een was. De assistentenklas van de huishoud school te Holten heeft weer haar jaar lijkse werkweek op het vormingscentrum „De Klencke" te Oosterhesselen gehou den, samen met eenzelfde klas van de huishoudschool te Olst. Het thema van deze werkweek was; „En in het nü wat kómen gaat." Er zijn allerlei facetten belicht van wat de meis jes op weg naar de volwassenheid en in hun volwassenheid tegen kunnen komen in het leven. Door middel van discussiegroepen, ex cursies, uit „spel" en zang, dans en in terviews hebben de meisjes zich bezig gehouden met allerlei levensproblemen. De ongedwongenheid, het spelelement en de zelfwerkzaamheid hebben ertoe bijge dragen, dat mét groot enthousiasme ge werkt is. Het is een ervaring, om er op uitge stuurd te worden voor een vraaggesprek met mensen uit allerlei beroepen, zoals een belastinginspecteur, herenmodeverko per., hoofd van een bejaardencentrum, jeugdwerkleider, enz. Gezamenlijk bezocht men nog een grote confectieindustrie. Werden de meisjes heen met auto's door ouders gebracht, terug moesten zij de reis op eigen gele genheid per trein maken. Zo hadden de meisjes een zeer gezel lige week waarin zij een schat aan er varingen hebben opgedaan. Bij de vrijdag in zaal Vosman gehouden schietwedstrijden van de schietvereniging „De Eendracht" .werden de navolgende resultaten behaald: Windbuks competitie: J. Bouwhuis 93 pnt; J. Haan 93 pnt; A. Schuppert 90 pnt. Vuurbuks competitie groep A: G. Jansen 44 pnt; J. Bouwhuis 42 pnt. Groep B: G. Bannink 43 pnt; A. Bieleman 37 pnt. Winbuks: 1 J. Bouwhuis 35 pnt; 2 G. Jansen 34 pnt; 3 J. Haan 34 pnt; 4 H. KI. Velderman 34 pnt; 5 A. Bieleman 33 pnt. De belangstelling voor deze wedstrij den neemt toe. Er heeft zich reeds een aantal nieuwe leden aangemeld, terwijl verwacht wordt, dat de komende maand nog meer liefhebbers van de schietsport zullen toetreden. TUSSENSTANDEN De tussenstanden in de competitie na 5 keer schieten zien er met de achter de namen vermelde gemiddelden als volgt uit: Windbuks competitie: 1 G. Tuitert 89,8; 2 J. Haan 86,6; 3 J. Bouwhuis 84,6; 4 A. Bieleman 83,8; 5 A. Schuppert 83,8. Vuurbuks baan groep A: A. Lensink 41,4; G. Jansen 39; A. Schup pert 39; J. Haan 38,8; J. Bouwhuis 38,4. Groep B: G. Bannink 38,8; J. ten Dam 34,4; A. Aan stoot 32,8; A. Bieleman 32,4; J. A. Aan stoot 32. Bestuur en leden van de Wandelsport vereniging „De Trekkers" vormden een erehaag toen -vrijdagmiddag hun be stuurslid Marinus Kers in het huwelijk trad met mej. -I. H. Lubbersen. Beiden zijn enthousiaste wandelaars. De heer Kers was leider van de juniorenafdeling. Op de kroon met blauw-witte linten prijkte een schoen met een baby. Een ge zond voorteken voor een jong echtpaar. Het huwelijk trok grote belangstelling. VERSCHILLENDE OORDELEN OVER „ANTWOORD '64" Naar aanleiding van de uitkomst van de kerkbouwactie Antwoord '64 heeft de redactie van de Leeuwarder Courant het volgende op te merken onder de ti tel „Dankbaar". Het zal wel waar zijn, dat er hier en daad aan de reclame-actie voor\ „Ant woord '64" iets gemankeerd heeft, dat een bepaalde presentatie voor de tv niet zo goed is uitgevallen, dat de tekst van de advertenties niet altijd met het nodige gevoel voor kerkelijke stijl is samenge steld. Zo iets gebeurt licht, waneer een meestal naar binnen gekeerd en met oer oude conventies beladen instituut als de christelijke kerk nu eenmaal is, zich op straat begeeft en zijn gezicht onbeschut naar de moderne wereld keert. Wie dan wil critiseren dezulken zijn er ten aanzien van de kerk steeds genoeg heeft wel werk. Alle bedenkingen vallen weg wanneer men naar het hartverheugende resultaat ziet. De kniesoren en de criticasters, de vele nurksen die er in het Nederlandse hout rondlopen, zij zullen moeten toege ven dat er in weinige dagen werkelijk iets van blijvende betekenis gebeurd is. Men krijgt niet zomaar veertigduizend mensen bijeen die hun vrije avond geven om geld of inschrijfbiljetten bij de deur op te halen. De mens, en zeker de mens in de welvaartsstaat, is niet zo dat hij da delijk een flink bedrag voor een goed doel beschikbaar stelt. Daartoe moet zijn hart, zijn geweten toch wel even geraakt zijn. Dat Friesland zo gul en hartelijk voor de dag is gekomen, was niet onverwacht. Wij hebben in de loop der jaren een kost" bare traditie opgebouwd van goedgeefs heid, waar het althans geestelijke en ideële doelen betreft. Wij zullen er voor moeten zorgen dat het zo blijft. En ook, dat plaatsen, die nu nog zijn achter -ge bleven, bij toekomstige acties volop wor den ingeschakeld. Wat de negen samen werkende kerken aangaat, zij zijn samen op weg gegaan. Zij kunnen nu niet meer ieder hun eigen weg inslaan. Historische ont wikkelingen in het kerkelijk bestel ver andert men niet in een luttel aantal ja ren. Desniettemin is het doel voor alle De Holtense Muziekvereniging „H.M.V. zal tijdens de op zaterdag 21 november in gebouw „Irene" onder leiding van haar dirigent de heer J. Diepenveen te Gla- nerbrug te geven uitvoering de volgende nummers ten gehore bréngen: 1. Black diamond, mars, C.J.N. Cori; 2. Pug-Nose, ouverture, Cor Mellema; 3. Atilla, fantaisie sur 'J'opera de Verdi, A. J. Roeien; 4. Nafier mein Gott zu Dir, E. Ruh; 5. Servus Wien, Wiener Lieder potpourri, Dostal-Mellema; 6. St. Jakobs- denkmal, mars, Walter Schild. Er is in gebouw „Irene" plaats voor plm. 400 bezoekers en het zou mooi zijn als er geen plaats onbezet bleef. De muzikanten hebben onder leiding van de heer Diepenveen enkele maanden zeer intensief geoefend, om tijdens het jaarlijks concert muziek te maken, een vaandelcorps waardig en zij verdienen on ze belangstelling. Het is een populair programma dat ken ners en hen wiens muzikale knobbel be scheiden van omvang is van begin tot einde zal boeien. Na de pauze zal een prachtige speelfilm worden vertoond. RAADSVERGADERING De gemeenteraad zal bijeenkomen in openbare vergadering op vrijdag, 20 no vember a.s. des avonds 7.30 uur ten ge meentehuize. Gevonden: Marok. lederen portefeuille zonder inhoud; grolse want; zwarte wol len das; groen wollen das; weekendtas inh. 2 dekens; een pet. Verloren: Marok. lederen damesporte- monnaie met inhoud; schaatsmuts met rode strepen; rood plastic portemonnaie; nieuwe bezem; een bruin zijden dames handschoen; rode damesportemonnaie met inhoud; gouden damesring met steen. Inlichtingen op het groepsbureau der rijkspolitie te ITqlteb, dagelijks tussen S.00 en 122.00 uui?. Echter niet tussen 12.30 uur en 14.00 uur. christenen concreet en duidelijk: zij ho ren in één kerk thuis. Dr. Buskes schrijft onder „Terzijde" in „In de Waagschaal" over „Antwoord '64": De actie Antwoord 1964 is geslaagd: meer dan twintig miljoen! Een andere vraag is, of deze geslaagde actie geslaagd mag wor den genoemd. De advertenties lezend, waarin ons volk tot geven voor de kerk bouw in Nederland werd opgeroepen, heb ik mij steeds minder gelukkig gevoeld. Het meest ongelukkig was ik, toen ik de advertentie van 10 oktober las: De kerken zijn in beweging, een volk geeft antwoord. In deze week zullen negen samenwerkende kerken de slag om de toekomst winnen of verliezen! In mijn Terzijde's heb ik de advertenties van de Morele Herbewapening enkele ke ren kritisch bekeken. Ten overstaan van de Morele Herbewapening gevoel ik mij moreel verplicht, om dit keer mijn diepe teleurstelling uit te spreken over de re clame, die mijn kerk de hervormde kerk samen met acht andere kerken voor de kerkbouw in Nederland gemaakt heeft. De geciteerde slagzinnen geef ik als een moeilijk te verteren exempel van deze reclame. De kerken zijn in beweging, een volk geeft antwoord. Dat is waarachtig de stijl van de adver tenties van de Morele Herbewapening. Zo'n dubbelzinnig en voor allerlei mis verstand vatbare slagzin aanvaard ik, als Philips een nieuw TV-toestel of Kapteyn een nog betere bromfiets op de markt brengt, maar ik aanvaard haar niet, als de kerk ons volk oproept geld voor de kerk bouw te geven. In deze week zullen negen samen werkende kerken de slag om de toe komst winnen of verliezen. Ik moet er niet aan denken, dat de men sen van de wereld daar in trappen. Ik moet er nog veel minder aan denken, dat de mensen van de kerk daar in trappen. In deze ongeestelijke nonsens, dit afschu welijk ongeloof, dit bijbels en theologisch niet verantwoord gedaas, dit onbenul van wat de kerk en de toekomst van de kerk betekent. Moeten we nu waarachtig ge loven, dat de negen samenwerkende(i) kerken de slag om de toekomst hebben gewonnen, omdat Antwoord 1964 meer dan twintig miljoen opbracht? En zouden wij inderdaad hebben moeten geloven, dat zij die slag verloren hadden, als de actie niet meer dan vijf miljoen had opgebracht? Dat reclamemensen zulke slagzinnen ont werpen, is tot daar aan toe. Daar zijn het reclamemensen voor. Maar dat mannen als Wesseldijk en Kunst ik noem Wes- seldijk omdat ik hervormd ben en Kunst omdat ik gereformeerd ben geweest en nog ben zulke slagzinnen hebben laten passeren, vind ik onvergeeflijk, onver geeflijker dan wat het beruchte TV-ge- zelschap indertijd op het TV-scherm bracht. Zulke exclamaties mogen de kerk bouw baten, zij schaden de kerk meer dan Wesseldijk, Kunst en ik samen kunnen vermoeden. Het is met de kerk vaak om te huilen, maar zij is mij te lief, dan dat ik ooit zal aanvaarden, dat men op deze wijze voor haar als voor Albert Heijn of De Gruyter reclame drijft. Eén procent van mijn jaarinkomen zal ik op giro 64 overschrijven, maar ik doe het ondanks die slagzinnen. Ook dat dubieuze verschijnsel, dat wij kerk noemen, aan alle kanten aanvecht baar, ook vanwege de afschuwelijke ver- deelheid van die negen samenwerkende(i) kerken, heeft toch nog altijd haar eer. Er staat niemand achter u. U moet het zelf doen. Als u het niet doet, doet niemand het voor u. Zo staat er in één van de advertenties. Dat houd ik mij voor gezegd. Inderdaad. Er staat niemand achter mij. Daarom doe ik het en zeg ik, al vind ik het niet plezie rig. Ik zeg het: Meer dan twintig miljoen, prachtig, maar wat die reclame betreft, Ikabod, de eer is weg! Als we hiermee doorgaan hebben we de slag om de toe komst al hopeloos verloren! Waaraan „Dienst over grenzen" behoefte heeft. Het bureau „Dienst over Grenzen", dat gevestigd is in het gebouw van de stich ting Oecumenische hulp aan kerk en vluchtelingen, Corn. Houtmanstraat 17, Utrecht gaf in zijn nieuwsbrief een over zicht van werkers, die door zijn bemid deling gezocht worden. Zoals men weet wil dit bureau de band leggen tussen werkers, die zich aanbieden en overzeese instanties (kerken of staten of particu lieren), die bepaalde werkers zoeken. Iedereen, die graag elders zou gaan wer ken, kan zich aan dit bureau opgeven. Wij geven hiei'onder enkele mededelin gen uit de laatste nieuwsbrief van de Stichting Oecumenische Hulp over dit bureau door. ..Dienst over Grenzen" vraagt drin gend: 1. Een jonge praktische vrouw, die Frans kent en goed kan koken, voor een Quakerteam in Tizi Ouzou, Algerije. Ter mijn van uitzending: één jaar, vergoeding van reiskosten en zakgeld. 2. Een liefst ongehuwde automonteur, met goede ken nis van Engels. Hij zal als lid van het oe cumenische team in Griekenland prak tijklessen moeten geven aan een am bachtschool in Ioannina. Alle teamleden ontvangen dezelfde vergoeding van ca. f150,- per maand, plus kost en inwoning. Termijn van uitzending: twee jaar. 3. Verpleegsters, volledig gediplomeerd, goede kennis van Engels en of Frans voor ziekenhuizen en polikliniekwerk in Ethiopië. Marokko. Algerije. Zuidwest- Afrika, Transkei (Z-Afrika). 4. Een jon geman met goede kennis van landbouw en enige kennis van Frans, die een of Uvee jaar wil helpen in het Quakerteam in Tlemcen, Algerije. Vergoeding van reiskosten en zakgeld. Documentaire over Amsterdam. De cineast Herman van der Horst maak te een documentaire over Amsterdam. Natuurlijk komen daar ook beelden in voor van de Jodenbuurt, hoezeer die dan nu ook anders is dan in het verleden, toen het nog echt de Jodenbuurt mocht heten. Het verleden leeft weer even op, als dan in de film opnamen komen uit de met -kaarsen verlichte synagoge en de chazan (voorzanger) van de joodse ge meente Dr. Bloemendaal het lied Owinoe Malkenoo zingt. In het Nieuw Israelie- tisch Weekblad vonden wij de tekst van dit lied, dat door de manier, waarop Dr. Bloemendaal het zingt, een zeer grote in druk maakt en de film „Amsterdam" een ontroerende documentaire doet zijn. Owi noe Malkenoo luidt: Onze Vader, onze Koning! verhoor on ze stem, verschoon en ontferm U onzer! Onze Vader, onze Koning! doe het we gens hen, die om Uw héilige naam omge bracht zijn! Onze Vader, onze Koning! doe het we gens hen, die om het erkennen Uwer eenheid ter slachtbank gevoerd zijn! Onze Vader, onze Koning! doe het we gens hen, die om de heiliging van Uw naam door het vuur en het water zijn omgekomen! Onze Vader, onze Koning! wreek voor onze ogen het vergoten bloed Uwer die naren! TSJECHO-SLOYVAKIJE. Prof. Hromadka over de Chinese atoombom. Naar aanleiding van de eerste Chinese proef met een atoombom vroeg een re dacteur van het blad „Christliche Frie- denskonferenz" aan de voorzitter van „Praag" Prof. Dr. Josef Hromadka om commentaar. In zijn antwoord herinner de Prof. Hromadka er aan dat „Praag" steeds alle inspaning gericht heeft op ontwapening en verbod van atoomwapens en proeven met kernwapens. Hierin is de Chr. Vredesbeweging niet eenzijdig te werk gegaan, maar heeft haar protes ten aan beide zijden laten horen, waar dat nodig was. Daarom was de beweging ook zeer ingenomen met het kernstopver- drag van Moskou van augustus 1963, maar bleef vragen om een algemeen ver bod. Zij heeft gewaarschuwd tegen het voorzien met deze wapens van staten, die nog niet in het bezit er van waren. Ook protesteerde de beweging tegen de atoomproeven van Frankrijk en de voortzetting van de onderaardse proeven in de Ver. Staten. Daarom was de lei ding van „Praag" ook verrast en ontsteld over het bericht, dat de volksrepubliek China op 16 oktober een atoomexplosie heeft doen geschieden. „Hoewel ik de vraag slechts persoonlijk beantwoord, ver volgde Prof. Hromadka, en niet offici eel spreek namens de hele beweging van de Chr. Vredesconferentie, ben ik toch van mening, dat ik de gevoelens en op vattingen van het grootste deel van onze medewerkers uit alle landen en kerken weergeef, als ik verklaar, dat deze Chi nese daad niet bijdraagt tot de ontspan ning tussen de volken en tot een vreed zaam samenlevenWij mogen ech ter het gebeuren in China niet isoleren van de totale wereldsituatie. Immers mag niet vergeten worden, dat vijftien jaar buitensluiten van dit land uit de Vei'. Na ties en uit de internationale samenwer king, niet gerechtvaardigd kan worden en dat zij die daar de hand in hebben niet het recht hebben China als eerste te veroordelen. Daarom is het protest tegen het gebeuren in China meteen verbonden met de dringende oproep een eind te maken aan deze abnormale situatie om dan China in rechtstreekse onderhande lingen er van te overtuigen, dat het in het belang van de hele mensheid is - en dus ook van het Chinese volk - af te zien van verdere atoombewapening en van alle proeven met kernwapenen." 2—6 6—2 4—4 a-5 3—5 8—0 8—0 8—0 6—2 6—2 5—3 6—2 Uitslagen: le klasse: Kalfsterman 1De Tonne 1 VIOS 1Spekhorst 1 NBC 1 OBK 1 KOTTen Berge 1 Struik 1HBC 1 2e klasse: Bolscher 1Ten Berge 2 VOP 1—HBC 2 MKV 1—Spekhorst 2 De Poppe 1—KOT 2 3e klasse: Kalfsterman 2De Poppe 2 Vios 2De Ster 1 NBC 3De Tonne 2 Spekhorst 3OBK 2 Standen: le klasse: NBC 1 24—30; De Tonne 1 24—30; VIOS 1 2430; Ten Berge 1 £4—29; KOT 1 24— 24; Spekhorst 1 2423; OBK 1 2419; Kalfsterman 1 2018; Struik 1 2016; HBC 1 24—13. 2e klasse: Bolscher 1 20—38; VOP 1 2436; De Pop pe 1 20—28; MKV 1 20—24; NBC 2 20—18 Spekhorst 2 2417; HBC 2 24—14; KOT 2 209; Ten Berge 2 208. 3e klasse: Hofstee 1 20—33; Kalfsterman 2 24—33; De Ster 1 20—26; NBC 3 20—26; VIOS 2 24—23; De Poppe 2 24—14; De Tonne 2 20—13; OBK 2 20—12; Spekhorst 3 20—12 4e klasse: Bolscher 2 2435; MKV 2 2435; De Poppe 3 24—30; Mensink 1 24—27; De Tonne 3 24—27; VOP 2 24—26; Hofstee 2 24—21; De Ster 2 24—18: MKV 3 24—12; Oudelaar 1 249,

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 5