Fraaie expositie van Kees Stoop in Aiiieltia U.L.O.-school wordt H.A.V.O.-school 1 5 V oorschotuitkeringen melkprijstoeslag en Zuivelfonds XV Filmnieuws Wordt ons voedsel gekleurd VOETBAL Eerste-dag-enveloppen van de Kinderpostzegelactie eens schudt het leven je wakker Zaterdag 14 november 1964 HOLTENS NIEUWSBLAD De zaal van hotel Holterman „Amicitia" is tijdelijk ingericht als tentoonstellings ruimte voor onze kunstschilder Kees Stoop, die hier met zestig fraaie tekeningen exposeert. Deze week dus geen bruiloftsfeesten of dansmuziek maar een stukje cultuur van eigen bodem in deze feestzaal. De wereld van Kees Stoop is er niet een die de zinnen streelt, schrijft Charles Wentinck in zijn juist verschenen „kunstbeschrijving" van de Holtense schilder. Er ligt de doem over van het noorden, van stormen en regens, van zware luchten en een zware aarde. Van een trage tred, van huizen hurkend onder kromgewaaide bo men. Van arbeid en van ingevreten ernst. Zijn aarde gaat gekleed in het pathos der verdoemenis. Geen bekoring maar grootheid. Niet feestelijk, maar dramatisch. Niet liefelijk, maar ruig. Zij is maar ten dele waar deze omschrij ving van de auteur. Wie de werken aan schouwt in de volgorde van de lijst der ex positie, zal inderdaad getroffen worden door het wat sombere karakter van deze grote tekeningen. Maar het zijn herfst- of winterlandschappen waarvan moeilijk een lichte en vrolijk getinte bekoring kan uit gaan. Dat een sterke nuancering van licht en donker bij Kees Stoop mogelijk is, toont zich duidelijk in het fraaie winter landschap, dat onder no. 6 op die lijst vermeld staat en in het winter landschap no. 14, waarmede door enkele lijnen en strepen een prachtige composi tie geschapen is. In enkele van de tentoongestelde teke ningen zou men zo de hand van Vincent van Gog'h willen herkennen. Maar van een geheel ander karakter en dat logenstraft de beschrijving van Wentinck zijn de werken en werkjes, welke Stoop uit Spanje meegebracht heeft en die de lichte toets verraden van het zonnige zuiden. Boomgaarden, landschap pen, het dorp Altea, waar hij bijna drie maanden met zijn vrouw vertoefde, on weer in Spanje, ze zijn allemaal van een grote bekoring, die een gang naar de ten toonstellingszaal de moeite waard maken. Het Overijssels landschap en Zeeland ontbreken aan de collectie niet en bijzon der fraai zijn de twee gekleurde tekenin gen van pastel, conté en plakkaatverf, waardoor een zeer aantrekkelijke compo sitie is ontstaan. Er was een grote belangstelling voor de opening van de tentoonstelling. De heer H. F. van Dam, vriend en leerling van de schilder uit Lochem, verrichtte met enkele leuke en vriendelijke woorden de openingsplechtigheid, waarbij hij er op wees, dat zo'n evenement in een dorp heel wat aantrekkelijker en minder vor melijk is dan in de grote stad. Heel Hol-f ten leeft mee met zo'n gebeurtenis. Kees Stoop kan nu eenmaal niet van de wind leven en daarom durfde de heer van Dam een beroep doen op de bezoekers om ook wat te kopen op deze tentoonstelling, die geopend is tot en met maandag, 16 novem ber a.s. Men kan dus zaterdag, zondag en maandag nog in Amicitia terecht. Prettig is het te kunnen melden, dat het beroep van de heer van Dam op de be zoekers, niet onbeantwoord gebleven is en dat Kees Stoop al een aantal stukken heeft verkocht. De Holtense ulo-school zal onder voor behoud, dat de Staten-Generaal de be trokken begrotingspost goedkeuren evenals een ulo te Naarden, in de sector van het openbaar onderwijs, mogen star ten met een Havo-afdeling (hoger alge meen vórmend onderwijs). Besprekingen op het departement van onderwijs met Staatssecretaris Grosheide hebben tot een gunstig resultaat geleid. Een desbetreffend verzoek van het ge meentebestuur is door de staatssecreta ris ingewilligd. Een school te Dordrecht is voor het christelijk onderwijs en scholen te Nij megen en Utrecht zijn in de sector van het r.k.'Onderwijs voor dit experiment aangewezen. Op de rijksbegroting zijn gelden voor dit doel uitgetrokken. Sedert 15 september wordt het h.a.v.o. reeds gegeven aan 15 middelbare scholen. De Holtense u.l.o. start op 15 septem ber 1965 met een tweede klas van de havo-afdeling. Het middelbaar algemeen vormend on derwijs, de nieuwe naam voor het ulo- onderwijs is hiermede tevens gelegali seerd. Bij de examens voor beide vormen van onderwijs zal het z.g. zesvakken sys teem gelden n.l. twee verplichte en vier keuzevakken. Een mooi succes voor school, gemeen tebestuur en plaats. „Winter" (no. 6 van de lijst) één van de even knappe als boeiende tekeningen op de expositie van Kees Stoop. De minister van landbouw en visserij heeft besloten, de voorschotuitkering op de melkprijstoeslag 1964-1965 met 50 cent per 100 kilogram melk te verhogen. De ze voorschotuitkering bedraagt thans 5,- per 100 kg melk. Plieraanvoorafgaand heeft het Product schap voor zuivel besloten, het voorschot op de uitkering op het saldo van het Zui velfonds XV met een gelijk bedrag te ver hogen. De uit deze verhogingen voortvloeien de bedragen zullen aan hel einde van deze maand aan de veèhouders worden uitge keerd. Deze week zondag worden in gebouw Irene de filmvoorstellingen weer hervat. En het openingsprogramma, dat als hoofdnummer vermeldt de enorme cir cusfilm van Paramount getiteld „The greatest show on earth", vervaardigd door de grootmeester der regisseurs Cecile B. de Mille, is een film die zijn weerga in dezen niet heeft met een vertoningsduur van bijkans drie uur. De befaamde, thans overleden regisseur engageerde voor deze rolprent niets meer of minder dan het wereldvermaarde circus Barnum en Bai- ly. En de toeschouwer zal verstomd staan wat hij. hiermede presteert. Het is niet doenlijk in een paar regels weer te geven wat U allemaal te zien krijgt. In de 4 arena's van dit fenomenale circus, dat 15000 toeschouwers kan bevatten, krijgt U circuskunst te zien zoals U tot op heden nimmer zag. Driedubbele salto-mortales aan de tra peze op een hoogte van 25 meter boven de begane grond zonder vangnet, bezor gen de toeschouwer rillingen van angst. Dit is het spel met de dooden achter de coulissen van dit inmense circus speelt zich een drama af, dat zijn weerga niet kent. Kortom deze film „The greatest show on earth" is iets heel bijzonders. Een film die millioenen gekost heeft, maar ook over de gehele wereld een fantastisch succes, oogst. Ook in Irene zal een stampvolle zaal ongetwijfeld van begin tot eind ongekend meeleven. WAT DE WET ZEGT In ons land is de levensmiddelenfabri kant niet verplicht om bij of op zijn pro- d ukten aan te geven of er een kleurstof of conserveermiddel aan toegevoegd is. De huisvrouw wordt er dus niet, zoals b.v. haar Duitse zuster, met nadruk op gewezen, dat haar gele vermicelli, haar roze, groene of gele puddingpoeder, haar marsepeingebakjes, de zuurtjes waar de kinderen op zuigen, door de industrie of de fabrikant zijn gekleurd. Wij zullen hier niet ingaan op de vraag, of het nodig of gewenst is, dat bij ieder levensmiddel, dat men koopt, aangegeven staat wat er in zit. Wij willen er wel op wijzen dat het gebruik van kleurstof fen en conserveermiddelen in de levens middelenindustrie niet vrij is, d.w.z. dat het niet is toegestaan, aan zomaar van al les en nog wat een kleurstof of andere vreemde stof toe te voegen. Plet gebruik van deze stoffen is geregeld in onze le vensmiddelenwetten. Veel gebruikte le vensmiddelen, zoals brood, aardappelen, verse groente en vruchten, melk en kar nemelk, vlees en vleeswaren en vis mo gen niet gekleurd worden. Uitzonderingen, die de regel bevestigen, zijn krentenbrood (dat ziet u dan wel aan de gele kleur), vruchten op sap e.d., zgn. zeezalm in blik, garnalen in blik of glas, viskuit. De wetgever staat toe dat gekleurd worden: boter, margarine, kaas, pudding poeders, ijs, vermicelli, gebak en suiker werk, huishoudjam en -marmelade (van de vruchtenjams mag alleen de aard beienjam bijgekleurd zijn), goedkope limo nades, puddingsaus, (vruchten(limonade siropen, vruchtenwijn, tomatenpuree, mosterd, bier en azijn (alleen caramel is als kleurstof hierin toegestaan). Gehakt mag niet gekleurd worden, wel mag een zgn. kleurbehoudend middel wor den toegevoegd, een stof, die voorkomt dat het vlees verkleurt. Drie stoffen staan de slager hiertoe, ten dienste: citroen zuur, ascorbinezuur (vitamine C) en ni- cotinezuur (een van de B-vitamines). Wie zo weinig mogelijk kleurstoffen wil gebruiken kan in plaats van gekleurde puddingpoeders bloem of maïzena nemen, in plaats van vermicelli, spaghetti of aar dig gevormde macaroni. Vruchtesap en - drank en de meeste vruchtenjams zijn niet gekleurd; honing, stroop en chocolade (strooisels) evenmin. Sommige kleurstoffen mogen wél in levensmiddelen gebruikt worden, andere niet. Alleen een kleurstof waar men van weet of op zeer goede gronden aanneemt, dat hij onschadelijk is, mag in het voedsel voorkomen. Degenen, die bij de levens middelenindustrie betrokken zijn, beschik ken over een lijst van toegelaten kleur stoffen. Hierop komen zowel „natuurlijke" als synthetische kleui'stoffen voor: het gaat er namenlijk niet om of een stof natuur lijk is of niet, maar wel of er bij uitge breide onderzoekingen een schadelijke in vloed van is geconstateerd. Koopt u voor de borstplaat een flesje kleurstof, waar op staat dat hij geschikt is voor gebruik in levensmiddelen, dan kunt u er zeker van zijn, dat deze kleurstof voorkomt op de lijst van toegestane kleurstoffen. Over conserveermiddelen kunnen we nog korter zijn: zij zijn voornamelijk toegestaan in gesneden roggebrood, gar nalen, vruchtenprodukten, bier en wijn, oliën en vetten, margarine, tafelzuren en kant-enklaar-sauzen. En verder in enkele levensmiddelen die HOLTEN STEEDS MEER ACHTER OP KOPLOPERS In de afdeling 1 A werden in ver band met het inhaalprogramma maar twee wedstrijden gespeeld, met de vol gende resultaten: Rood ZwartBon. Boys .31; D.T.O. S.O.S. 5—4. Het Deldense Rood Zwart kwam ach ter de koplopers Victoria en Unisson op de derde plaats dankzij een ruime zege op Bonifacius Boys. Het nam deze plaats over van SOS, dat in een doelpuntenrij- ke wedstrijd met een treffer verschil van DTO verloor. Zelfs moest de Hellen- doornse vereniging Haarlese Boys, dat zelf niet speelde, door een beter doelge- middelde voor laten gaan. De situatie voor de Holtenaren begint er niet beter op te worden. Zij raken in punten steeds meer achter op de koplopers. Zondag krijgt Holten bezoek van S.O.S.dat één punt meer heeft. Wanneer er met over leg gespeeld wordt moeten in deze wed strijd de beide puntjes te veroveren zijn. De stand is thans in IA: Victoria 9 7 1 1 15 25—11 Unisson 9 7 0 2 14 32—13 Rood Zwart 9 5 1 3 11 16—15 Haarl. Boys - 9 4 1 4 9 18—15 SOS 9 3 3 3 9 15—14 Holten 9 3 2 4 8 11—15 RKSV 9 3 2 4 8 15—22 Bon. Boys 9 3 1 5 7 14—18 DTO 9 2 3 4 7 21—32 VSV 9 0 2 7 2 8—20 De overige uitslagen waren: Holten 2Borne 4 91; Holten bSOS a 33; Haarl. Boys eHolten c 40. PROGRAMMA Zaterdag: Sportcl. Rijssen aHolten a 2.45 uur Holten bNijverdal b 3.20 uur Holten cNijverdal c 2.15 uur Zondag: Holten 1—SOS 1 2.30 uur Delden 2Holten 2 11.uur Holten 3De Zweef 3 12.uur Haarl. Boys 4Holten 4 12.uur A.s. dinsdag 17 november zullen de eer ste kinderzegels verkocht worden. Voor de verzamelaars zijn weer eerste- dag-enveloppen te verkrijgen op het postkantoor of bij mevr. C. P. K. Enklaar- van Andel. Voor degene, die kaarten naar Canada of andere landen willen sturen voor de Kerstdagen, zij nog vermeld, dat het kin derpostzegel-comité van Holten óver een mooie collectie bijzondere kaarten be schikt, die niet door de schoolkiridèren worden verkocht. Altijd gaaf huidje POEDER-ZALF-OLIE-ZEE? in de kleinhandel niet veel voorkomen (zoals gedroogd ei) en produkten die in de huishouding gekookt worden, waar door het toegestane conserveermiddel ver dwijnt; gedroogde groenten, aardappelen en vruchten. Voor elk van deze voedings middelen is vastgesteld welk conserveer middel het mag bevatten en in welke hoeveelheid. Onnodig te zeggen, dat de wetgever met de dosering aan de heel veilige kant blijft. In feite mag een con serveermiddel alleen dan worden toege past wanneer de fabrikant kan aantonen dat het voor zijn artikel nodig is. Het ge bruik ervan is b.v. in gesteriliseerde con serven in blik of glas (zoals vlees en groenten, melk en melkproducten) niet toegestaan. Ook al worden de conser veermiddelen veilig geacht, men wil het aantal „toevoegingen" beperken en in de hand houden. door Lcida Graafland „Dat zal wel. De gedachte, dat ik straks weer volop aan het werk zal kun nen gaan..." „Ho, ho, voorlopig doen we het kalm pjes aan; halve dagen. We gaan niets forceren. Ik ben vast van plan erg zui nig op je te zijn. En als er overgewerkt moet worden, laat je dat maar aan de anderen over. Trouwens, ik wil je 's a- vonds wat meer thuis hebben zie je? Wil je er ook aan denken, dat je toeziend voogd bent over mijn kinderen?" „Roelie je bent een prachtvrouw." Ze stond stil en greep hem bij zijn mouw. „Ja? Meen je dat?" Hij knikte beslist. „Allicht. Dacht je dat ik complimentjes maakte?" Ze liepen weer verder. „Te zijner tijd .lorinner ik je aan deze middag. Ont houd het maar vast." Midden augustus werd Tom Talingen genezen ontslagen. Roelie haalde hem op en samen reden ze huiswaarts. Verbluft stapte de man de grote salon binnen, die in een bloemen- en fruitpaleis scheen te zijn herschapen. Samen liepen ze langs de bloemstukken en fruitmanden om de kaartjes te lezen en Talingen was getroffen door zovele blijken van mede leven en belangstelling. Zelfs van de dienstmeisjes was er cn klein, doch smaakvol opgemaakt ruikertje bloemen met een „hartelijk welkom thuis". Een rustige maaltijd, waaraan Willy en Gradus deelnamen en daarna nog een gezellig uurtje babbelen besloot de ze voor Tom zo emotionele dag. Roelie zag er persoonlijk op toe, dat hij tijdig naar bed ging. De volgende morgen ging Tom weer naar zijn kantooi-, waar hij plaats moest nemen in een versierde leunstoel en op nieuw vele gelukwensen in ontvangst mocht nemen. Maar een half uur later was hij weer de directeur, die zich nauw gezet op de hoogte liet brengen van de stand van zaken. Behoudens dan, dat hij 's middags nog een paar uur rusten ging, was na een paar weken alles weer vanouds. Roelie had haar plaats weer in geruimd, terwijl Talingen, met nieuwe ijver en werklust bezield, dagelijks aan zijn taak begon. HOOFDSTUK 20 Op een mooie, rustige avond in het be gin van september zei Roelie na het eten: „Ik heb zin om een eindje te rij den. Ga je mee?"' Hij keek bedenkelijk. „Ik heb eigenlijk nog wat te doen..." Doch Roelie wilde geen bezwaren horen. „Onzin, morgen is er weer een dag. Wie weet, hoe kort we nog kunnen genieten van het mooie weer. Enfin, graag of niet..." Hij lachte. „Het antwoord is natuur lijk altijd: wat graag." In de vallende schemering reden ze het dorp uit en op een gegeven moment remde ze af en stopte. „Rijd jij maar eens een poosje." Ze verwisselden van plaats. ,Waar wil je eigenlijk heen?" vroeg hij. Roelie haalde haar schouders op. „O, dat komt er niet op aan. Ik moet eens met je praten, meneer mijn directeur." Hij gaf gas en de wagen reed verder. „Toch geen narigheid?" Ze stak een sigaret op en keek drome rig voor zich. uit. „Ja en nee, het is maar hoe je het opvat. Ik wou je advies heb ben." Als ik je van dienst kan zijn, kun je natuurlijk altijd op me rekenen." „Dat klinkt ai hoopvol. De kwestie is namelijk, dat... ik wil hertrouwen." Talingen gaf ineens een ruk aan het stuur en Roelie zei waarschuwend :„Er staan bomen langs de weg. Ik weet niet of je. ze ziet..." „Sorry, Roelie, stom van me. Ik eh.." „Je schrok natuurlijk en je dacht: wat haalt ze nu in haar hoofd, zo'n oud wijf, bijna veertig en moeder van grote kinderen." „Ben je... dat dacht ik helemaal niet.." „Slinger niet zo over de weg. Ginds is een parkeerplaats, zet 'm maar even neer, dan kunnen we tenminste rustig babbelen." Hij reed de auto naar de kant en zette dn motor af. Meteen draaide hij zich naar haar toe en keek de vrouw onderzoekend aan. „Meen je dat, of maak je een grap je?" „Van mij is het menens. Lach me gerust uit, het kan me totaal niets schelen, maar ik ben verliefd. Ik houd van iemand. Ik kan daarover alleen met jou praten, want jij bent in zoveel dingen mijn adviseur, niet alleen wat de zaak betreft, ook de kinderen. Jouw oordeel is doorgaans al tijd juist, dus nu vraag ik jouw mening hierover. Vind je het gek?" Hij schudde zijn hoofd. „Natuurlijk niet, hoe kom je daarbij? Je bent een knappe vrouw, een figuurHij slikte even. „Kortomik kan me best voorstellen, dat iemand verliefd op je wordt." „Dus je vindt het helemaal niet gek?" „Waarom? Integendeel. Ik vind het zelfs heel verstandig van je. Ook met het oog op je kinderen." Ze dacht; waarom vraagt die sufferd nu niet: wie is het? Doch toen hij bleef zwijgen, vervolgde ze; „Het is voor mij niet zo gemakkelijk, zie ,je? De kwestie ishij houdt ook van mij. Ik heb het meermalen in zijn ogen gelezen en in an dere dingen heb ik het ook gemerkt. Maai bij zegt niets." „Dat vind ik dan maar stom." Ze keek hem aan en knikte. „O, dus dat ben je met me eens? Misschien is daar wel een reden voor." Hij schudde verwonderd zijn hoofd. „Wat voor reden zou daarvoor dan kun nen zijn?" Ze vervolgde, weer voor zich uitkijkend: „Tja, dat heb ik me ook wel eens afge vraagd. Sommige vrijers zijn verbazend doortastend, anderen uitgesproken traag. Zou het soms kunnen zijn, omdat ik me vrouw Burger ben? Dat ik een paar cen ten heb en hij niet?" Hij bevochtigde zijn lippen. „Dat kan natuurlijk. Denk je, dat dit de oorzaak Ze haalde haar schouders op.- „Ik kan er natuurlijk alleen maar naar raden. En ik kan toch moeilijk tegen mijn geliefde zeg gen: Beste jongen, ik houd van je, wil je met me trouwen? Dat doet een vrouw toch niet?" „Het isehniet gebruikelijk, maar als je op een andere manier niet verder komtEn toen kwam het hoge woord er uit: „Wie is het eigenlijk? Ken ik hem?" „Ik weet het niet zeker," antwoordde ze op geheimzinnige toon. En toen, terwijl ze zich naar hem toedraaide: „Stel je je nu eens in zijn plaats voor. Ik ben de dure mevrouw Burger, dat weet jij ook wel. Neem nu eens aan, dat jij een beetje ver liefd op me bént en je ook maar een nor male ondergeschikte functie bekleedt. Maar je houd van me. Wat zou jij dan in zo'n geval doen?" Hij schoot in een zenuwachtige lach. „Lieve help, Roelie, dat is een gekke vraag." „Neem me niet kwalijk Tom, maar ik vraag je advies in deze. Wat zou jij voor mogelijkheden voor jezelf zien?" Hij dacht even na en tikte met zijn vin gers op het stuurrad. „Eerlijk gezegd, niet veel. Overigens, ik sta natuurlijk in een heel andere positie, omdat jij mijn werkgeefster bent. Neem aan, dat ik ver liefd op je zou zijn „Ja, dat neem ik dan bij deze aan. En verder?" „Enen ik zou je vragen en je zoudt nijdig worden en zo en zeggen: Zeg, idioot, wat verbeeld je je eigenlijk wel dan loop ik het risico, dat ik er uitge- schopt wordt, begrijp je? Dit is geen ver gelijking. Die ander staat natuurlijk heel anders tegenover jou." (wordt vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 2