RUILVERKAVELINGEN mm MKLAME IS WINST 2 CENTRA-KOOPJES (velir. Wansink IIIIAIMAI Onrustige Zenuwen? drukwerk Agent: JAN WIGGERS Keiweg 14 - Telef. 350 boodschappen 1 blik Perziken-schijfjes voor 1 Weinig nieuws uit Moskou De onmeetbare voordelen van VOEDSEL UIT SARIOLIE Zaterdag 31 oktober 1964 HOLTENS NIEUWSBLAD Weinig nieuws valt er te melden uit Moskou, na de afzetting van Chroestsjov. Er zijn geen nieuwe gezichtspunten toe te voegen aan hetgeen wij de vorige week schreven, behalve dan, dat het al door ons genoemde verzet van militaire zijde misschien sterker was dan wij vermoed den. Premier Kosigin heeft het land in tussen verzekerd, dat het voortbestaan van imperialistische krachten het nood zakelijk maken, dat de partij en de rege ring maatregelen nemen om de defensie van het land te versterken. En dat, terwijl Chroestsjov kort tevoren had verklaard, dat het militaire apparaat Rusland nu zo onaantastbaar had gemaakt, dat er geen gevaar meer te duchten was. Ook is het opgevallen, dat bij de leuzen voor de vie ring van de oktoberrevolutie de lof voor het kernstopverdrag is vervangen door een oproep tot algehele en algemene ont wapening en een oproep alle kernproe ven, dus ook de ondergrondse, stop te zetten. ULTIMATUM VAN DE GAULLE President De Gaulle heeft er vorige week voor gezorgd, dat de wereld niet zonder nieuws en de kranten niet zonder koppen kwamen. Maar nauwelijks terug van zijn lange reis door Latijns-Amerika moest hij zich weer in de landbouwpro blemen verdiepen. En na de kabinetsver gadering, waarin Pisani, de minister van landbouw had geklaagd over de geringe medewerking van de Duitsers bij de vast stelling van de gemeenschappelijke graan prijs voor 15 december, liet De Gaulle zijn minister van voorlichting verklaren, dat Frankrijk zijn medewerking aan de gemeenschappelijke markt zou staken, wanneer er vóór 15 december geen over eenstemming was bereikt over de graan prijs. Al eerder heeft De Gaulle door derge lijke dreigementen concessies afgedwon gen, maar dit keer heeft het er toch alle schijn van, dat de Duitsers voet bij stuk zullen houden. Volgend, jaar namelijk worden er in Duitsland verkiezingen ge houden en de chr.-democratische unie van bondskanselier Erhard kan de stemmen van de boeren moeilijk missen. Het lijkt dus uiterst onwaarschijnlijk, dat Erhard zal instemmen met een prijsverlaging van het Duitse graan, waar de boeren vier kant tegen zijn. Misschien wordt er een compromis gevonden, waarbij iedereen zijn gezicht kan redden, maar een prijs verlaging lijkt niet waarschijnlijk. Het be tekent voor de Duitse boeren niet alleen een prijsverlaging, maar ook een vergro ting van de concurrentie. Uittreden uit de E.E.G. is niet mogelijk, het verdrag is onopzegbaar, maar het is mogelijk, dat De Gaulle weigert mee te doen, weigert aan vergaderingen en be slissingen deel te nemen. Maar het is de vraag of hij zo ver zal gaan om datgene, dat al is bereikt ongedaan te maken. Daar mede zou hij in het vlees van zijn indu strie snijden. Wanneer er geen gemeenschappelijk landbouwbeleid is, aldus de Franse presi dent, kan er ook niets komen van de zg. Kennedy-ronde. Zonder een gemeenschap pelijk landbouwbeleid is er geen Euro pese gemeenschap mogelijk en kunnen dus de onderhandelingen met Amerika en andere landen over een verlaging van de invoerrechten op industriële producten met vijftig procent, moeilijk tot een re sultaat leiden. En met een veto op dit punt kan De Gaulle veel kwaad doen, hoewel wij ons toch ook voor ogen moe ten houden, dat de Duitse regering, uit angst voor de Duitse boeren, niet van schuld is vrij te pleiten. LABOURS BUITENLANDSE BELEID Harold Wilson, de nieuwe Engelse so cialistische premier, heeft zijn ploeg nu voltooid en de eerste maatregelen en con tacten geven al aan, dat er met volle kracht wordt gewerkt. Patrick Gorden Walker, de minister van buitenlandse za ken, is maandag en dinsdag in Washing ton geweest om contact met de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken op le nemen. Naar verluidt zou Enge- i i i s i land nu een nieuw plan hebben voor een kernmacht van de NAVO, dat in de plaats van de MLF, de kern vloot van de NAVO, zou komen. De vloot zou kleiner worden, geen 25, maar 10 a 15 schepen, en deze vloot, bemand door verschillende natio naliteiten, zou worden aangevuld met Engelands kernwapen en alles wat er in Europa aan kernwapens zou zijn, dit alles gebundeld onder een speciaal nucleair commando van de NAVO. Het voordeel hiervan is, zo betoogt Labour, dat de Westduitse invloed geringer wordt en bo vendien, dat het, aangezien er minder schepen moeten worden uitgerust, goed koper zal zijn. De Engelse luchtmacht kost toch al geld en misschien hoopt Labour een gedeelte van de kosten op andere bondgenoten te kunnen verhalen. ECONOMIE De maatregelen betreffen de economie, welke er niet zo rooskleurig voor staat, wanneer men naar de betalingsbalans kijkt. De tekorten groeien, na een korte onderbreking, weer als kool. Dat is al her haaldelijk gebeurd en het wapen van de conservatieve regeringen was voorname lijk het duurder maken van het crediet door verhoging van het disconto. Aange zien men meende, dat het een kwestie van overtollige koopkracht was, trachtte men die af te romen door heffingen aan de ene kant en door bemoeilijking van het kopen op afbetaling aan de andere kant. Het gevolg daarvan was, dat in zo'n pe riode de bedrijvigheid weer terugliep en er werkloosheid ontstond. Om die te be strijden werd er weer nieuwe koopkracht ingepompt, met als gevolg weer een stij gend tekort op de betalingsbalans. Tijdens de verkiezingscampagne heeft Labour de conservatieven voortdurend verweten op een onoordeelkundige ma nier van dit remmen het gas geven ge bruik te hebben gemaakt. MAATREGELEN Het is nu Labours taak een middel te vinden, dat de bedrijvigheid niet zal af remmen, maar dat de invoer zal beperken en tegelijk de uitvoer zal bevorderen. Het heeft veel van een kwadratuur van een cirkel. Maar Wilson heeft niet geaarzeld en hij heeft fors ingegrepen. Alle invoe ren behalve voedingsmiddelen, grond stoffen en onbewerkte tabak, zijn belast met een extra invoerrecht van 15 pet. De prijzen van de ingevoerde producten worden dus ongunstiger ten opzichte van de Engelse producten. Maar tegelijk valt de concurrentieprikkel wat weg. Tegelijk wordt de uitvoer bevorderd door een terugbetaling aan exporteurs van een ge deelte van de indirecte belastingen, welke op hun kostprijs drukken. Hierdoor kun nen de Engelse uitvoerprijzen wat naar beneden, al zal het niet meer dan VA pet. zijn. Maar de gehele prijsstructuur van En geland wordt bedreigd door de loonsver hoging, welke op zijn minst 5 miljoen ar beiders van de meest verscheidene catego rieën eisen. De nieuwe minister van ar beid heeft zijn ministerie een spijkerbed genoemd en het zal de Labourregering veel wijs beleid kosten een evenwicht te brengen tussen de eisen en de mogelijk heden. Zij loopt met plannen rond de lo nen aan de productiviteit te koppelen, maar de ervaringen van andere landen beloven daar geen gouden bergen van. Een feit blijft het in elk geval, dat een drastische modernisering van de Engelse industrie en van de Engelse wijze van werken een voorwaarde blijft voor een verbetering van de economische positie. Nu de herfst zijn intrede heeft gedaan gaan veler gedachten uit naar de cul tuurtechnische werken, die bij voorkeur in het winterhalfjaar worden uitgevoerd. Grote bedrijven nemen ze zelf ter hand, maar meestal doet men zoiets gemeen schappelijk. De ruilverkaveling is de meest voorko mende vorm geworden, dank zij de toe lagen die het rijk daarbij verstrekt. On danks die toelage is de ruilverkaveling een fel omstreden onderwerp. Zodra er gestemd moet worden, zijn er voor- en tegenstanders. Winnen de voorstanders het, dan wordt in het eigendomsrecht der tegenstanders zeer diep ingegrepen. Winnen de tegenstanders het (noord west Veluwe), dan klagen de voorstan ders. Om maar met de nadelen te beginnen: zeer velen zijn er door op hoge lasten gekomen. Ook zijn er ruilverkavelingen uitgevoerd, vooral 10 jaar geleden, die nu al totaal verouderd zijn. En ook is het niet overal helemaal eerlijk toege gaan als er gestemd moest worden. Lang niet alle betrokkenen zijn tevre den gesteld bij de ruiling van gronden. Kortom, als wij de zaak eerlijk willen bezien, dan moeten wij erkennen, dat er toch ook wel nadelen zijn. Waarom De voordelen zijn vele en velerlei: min der wegen en sloten, betere perceels- vorm, betere bereikbaarheid van de per celen en vaak winst aan cultuurgrond. Vaak groeit een herverkaveling uit tot een gehele streekverbetering, waarbij de gebouwen vernieuwd of uit het dorp v/orden verwijderd en ook de agrarisch- sociale voorlichting goed op gang komt. Voor wie prijs stelt op deze dingen zijn dat onschatbare voordelen. Het valt niet te ontkennen, dat herverkavelingen kun nen leiden tot aanzienlijke besparingen, n.I. aan tijd, aan kosten (heen en weer rijden) en randverliezen (overbodige sloten en wegen)). De alles beslissende vraag achten velen echter deze: dekken de kosten de baten? Misverstand De Wageningse econoom Prof. Horring heeft deze zomer opzien gebaard, door ronduit te zeggen, dat de rentabiliteit van cultuurtechnische werken nog nooit is aangetoond, laat staan dat aanmerke lijke kostprijsverlagingen bereikt zouden zijn. Dit heeft echter ook misverstand gewekt. Prof. Horring bedoelde dat in het geheel van grote werken, zoals her en ruilverkaveling, streekverbeteringsac- ties enz. Hij heeft niet bedoeld, dat elk cultuurtechnisch werk geen winst zou opleveren. Tal van vrij eenvoudige en ook meer ingewikkelde cultuurtechnische werken zijn duidelijk winstgevend. Het gaat er om, wat men daaronder verstaat. Wer ken waarbij de grond anders ver plaatst wordt dan bij normale grond bewerking geschiedt, rekent men tot de cultuurtechnische werken. Tegen des professors betoog is natuur lijk aangevoerd, dat de ruilverkavelin gen zoveel verbeteringen hebben aange bracht. Ook de bedrijven in Oost-Flevo land zijn genoemd. Deze goed verkavel de bedrijven met prima gebouwen en wegen trekken veel aandacht. Maar er zijn er ook, die er bij nader inzien voor bedanken. Niet te meten Alvorens te debatteren kan men beter de vraag stellen of de voor- en nadelen wel meetbaar zijn. Menselijk leed en ge luk zijn er bij betrokken! Maar zelfs de in geld waardeerbaar is, valt bijna niet te meten. Er zijn vrijwel geen verslagen waarin men nauwkeurig kan naslaan wat de zaak gekost heeft en welke be sparingen per jaar, per ha of per be drijf of gebied wel bereikt zijn. Dat is dusver zijn er zeer grote bedragen in gestoken. en daarvoor is hij econoom. Want tot het} wat in feite Prof. Horring zo steekt Men kan alle voordelen opsommen voor de bewoners en voor anderen, het helpt niet. De „anderen" hebben er inderdaad wel wat aan, als een bepaald gebied beter toegankelijk wordt. Voorts worden thans vaak minder goede gronden voor recreatie bestemd, alhoewel dat vaak op verzet bij de boeren stuit. Ook deze voordelen zijn moeilijk meetbaar. Ruilverkaveling kan leiden tot doelma tiger bedrijfsbeheer. Dat kan tot gevolg hebben, dat men minder mankracht no dig heeft. Deze mensen kunnen elders een werkkring vinden, want de arbeids markt is krap. Velen achten dat winst; anderen zien het met lede ogen aan. Kortom: met meten en rekenen komen wij er niet. Verleden tijd Als men terug gaat in de geschiedenis ziet men, dat vooral in de tijd tussen 1850 en 1920 ontzaglijke vlakten zijn ontgonnen. Er kwamen machines en kunstmest en de menselijke arbeids kracht was goedkoop. In de dertiger jar ren en tot 1950 toe heeft men de grote cultuurtechnische werken vooral gezien als werverschaffingsobject. Ja, tot 1956 toe hield men vele als zodanig in reser ve; het mocht eens misgaan met de conjunctuur. Dit stanpunt is nu wel geheel verouderd. Mijnhordfs ZenuwfobleUen Het cultuurtechnische werk is n.I. zó ontwikkeld, dat het zelf een specialisme is geworden. En de werkloze mens zou zich maar heel ongelukkig voelen als hij daarbij als sjouwer met de schop werd ingezet. Dit is voorbij, voorgoed waarschijnlijk. Daaruit vloeit dan echter tevens voort, dat men bij deze werken niet moet uit gaan van het oude standpunt, maar dat men wel degelijk naar de voor- en na delen moet vragen. Grond vergaat niet Zijn de voordelen niet zeer duidelijk aanwijsbaar of is er grote tegenstand, dan moet men ze nalaten. Zijn de be trokkenen er voor, dan moet de regering niet scheutig zijn als er om toelagen gevraagd wordt. Immers, maken wij de balans zuiver materieel op, dan kan stellig gezegd worden, dat tal van werken beslist ren dabel zijn. De reden is, dat grond „eeu- wigheidwaarde" heeft. Grond vergaat niet. En dat betekent, dat een perceel, BELANGRIJKE AANVULLING VOOR ARME LANDEN. De lange reeks producten, welke uit het zwarte, vloeibare goud, de aardolie, kan worden gemaakt, is opnieuw uitgebloeid. Franse geleerden hebben een revolutio naire methode ontdekt om uit ruwe olie een voedselproduct te maken, dat een bij zonder welkome aanvulling kan betekenen op het arme dieet van vele volkeren, die nog in zeer povere omstandigheden leven. Het mag een vreemd idee zijn, olie te eten, maar de Fransen geloven, dat hun vinding een grote toekomst tegemoet gaat. Het consumeren van olie is overigens niet helemaal een juiste omschrijving. De Franse vinding berust op een merkwaar, dige combinatie van levende organismen en de rijke voedingsbodem, die bepaalde samenstellingen van de olie voor deze (micro)-organismen bieden. Alfred Cham- pagnat, wetenschappelijk leider van de Franse oliemaatschappij, ontdekte name lijk, dat bepaalde gistsoorten - in feite micro-organismen buitengewoon goed gedijen op oliebestanddelen, die ontstaan als ruwe olie tot een temperatuur van 350 tot 400 graden Celsius wordt verhit. Deze „kweek op olie" van de voor het blote oog onzichtbare, zeer kleine wezentjes, kan heel goed een voedselpreparaat opleveren, dat vooral rijk is aan eiwitten en het eveneens voor het menselijk lichaam on misbare lysine, een aminozuur. De vinding van Champagnet dateert uit 1957. Sindsdien zijn de laboratoriumproe ven afgesloten. Met dusdanige resultaten, dat bij Marseille een proefproject is inge richt, dat per dag duizend kilo van het ge vonden proteïnevitamineconcentraat kan produceren. Wanneer men de eetgewoonten bekijkt van de talrijke mensen, die nog op het randje van een bestaansminimum leven, wordt de betekenis van de vinding duide lijk. De bevolking van de arme landen leeft voornamelijk op plantaardig voedsel. Het vlees is te schaars en te duur. Ziekten zijn dan vrijwel onvermijdelijk, doordat het plantaardig voedsel alleen niet vol doende bouwstoffen voor het menselijk lichaam kan leveren. Met name ontbreken de nodige eiwitten om aan de behoeften van het lichaam te kunnen voldoen. Ei witten zijn - hier komt de scheikunde weer even om de hoek kijken opgebouwd uit moleculen van verschillende aminozu ren. De geleerden hebben tot nu toe zo'n twintig verschillende aminozuren ontdekt, dat door betere ligging enige procenten goedkoper te beheren is, het geïnvesteer de geld altijd terug blijft betalen zolang er boeren zijn die het bewerken. Alleen zal de meeropbrengst of de besparing dan moeten opwegen tegen de rente van het geïnvesteerde bedrag. En dit is in vele gevallen een vergelijking, die goed te maken is. Vaak moet men wel Afgezien van vreemde invloed (aanleg van wegen, kanalen, havens, bouwgron den enz.) zijn er andere omstandighe den die vaak tot herverkaveling dwin gen. Dat is de E.E.G. In vrijwel alle aangesloten landen is men op grote schaal bezig produktieomstandigheden te scheppen voor land- en tuinbouw. Dat is logisch, want anders verliest men de strijd om de markt. Een markt van nu al 180 miljoen mensen, als men Berlijn meerekent. In deze wedstrijd moeten wij wel meedoen om niet bij voorbaat uitgeschakeld te worden. De conclusie kan dan ook niet anders zijn, dan dat men de zaak van geval tot geval bezien moet. Waar de betrokke nen dat wensen en waar duidelijk aan wijsbare voordelen aanwezig zijn, zal men moeten doorzetten. Dat er ook veel gebieden zijn waar de zaak weinig zin heeft is echter eveneens duidelijk. welke onmisbaar zijn om de functies van het menselijk lichaam in stand te houden. Enkele van deze zuren komen echter vrij wel niet in plantaardig voedsel voor. Tar we bijvoorbeeld in vele landen vrijwel het enige voedsel - bevat slechts 13 pet. eiwitten, gedroogd rundvlees daarentegen 59 pet. Alleen al om het nodige lysine te verkrijgen zou men voor dezelfde hoeveel heid 22 x zoveel tarwemeel moeten eten als gedroogd rundvlees. Het uit aardolie gewonnen proteïne-vitamineconcentraat bevat vijftig tot zestig procent eiwit, voor al het percentage lysine is hoog. Wel mist het concentraat sommige andere essen tiële voedingsstoffen, maar die komen weer in voldoende mate voor in het gewo ne plantaardige menu. Vooral belangrijk is, dat het voedings concentraat op zeer goedkope wijze kan worden verkregen. Naar schatting zal het kweken slechts één vijftiende tot één der tigste van de prijs van vlees gaan kosten. Deze lage kosten zijn mogelijk geworden doordat het gistingsproces, ook voor de bereiding van andere olieproducten, grote voordelen oplevert. De microben hebben alleen maar belangstelling voor de kool waterstoffen in de olie, en dat zijn juist de stoffen, welke bij de bereiding van al lerlei olieproducten moeten worden ver wijderd. De olie-etende giststoffen maken dus ook het raffineringsproces gemakke lijker. Bij invoering op grote schaal van het Franse procédé - en alles wijst in die rich ting - zou per jaar, op basis van de huidi ge olieproductie, 3,5 miljoen kilo van het vitamineconcentraat kunnen worden ge produceerd. Dit zou wel heel welkom zijn, gezien de schaarste aan dierlijke eiwitten in de wereld. Geen wonder, dat de wereld gezondheidsorganisatie, de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties en de UNICEF grote belangstelling hebben voor de Franse vorderingen. Men zoekt nu naar wegen om het rijke voedsel in een aanvaardbare vorm te kun nen aanbieden. Gedacht wordt aan een concentratie in een soort bouillonblokjes, welke dan in water kunnen worden opge lost. Eén ding is al bewezen: het uit gis tingsproces van de olie gewonnen prepa raat bevat geen enkel bestanddeel, dat schadelijk kan zijn voor het menselijk li chaam. Smaak heeft het ook niet. Maar daar weten de voedselspecialisten wel raad mee. Het is vrij gemakkelijk om het „bouillonblokje", gewonnen uit olie, de smaak van welk geliefd artikel dan ook te geven. van modern karakter levert -S7«z^en voordelig tot en met 9 november 1964 1 blik GEHAKTBALLEN Minos 0,98 2 blik APPELMOES van 1,32 voor1,18 1 blik SPINAZIE 0,45 1 blik KEURKO HARING IN TOM. SAUS 0,69 1 fles SHERRY „Cave Royal"4,35 1 pakje KOEKJES 0,69 500 gram VIJGEN 0,48 1 fles BRILLANT OLIE 1,03 5 repen LEMONTOIS gevuld 0,98 1 blikje FRANKFORTER KNAKWORST 0,94 2 rol BROS BESCHUIT0,55 1 zakje SNOEP MET SPELDJE 0,49 UW CENTRA-KRUIDENIER HOLTEN

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 4