Uit het plaatselijk Parlement Agenda Geen beroep tegen beslissing G.S. zomerhuisjesterrein Geen 80 Vanoswoningen op de Kol Verharding Lichtenbergerweg Een sociale kaart van Holten (IV) Voor de boer Veevoederadviezen Geslaagde dropping P.J.G.O. Grootse spaaraktie enorm succes Burgerlijke Stand mm NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 2 per kwartaal I Uitgave van de Stichting ,flottens Nieuwsblad" J I te Holten. Telefoon 051)83 - 23!) Adv.-prys 1—15 mm. (a contant) f 3,Iedere mm. meer f 0,12 Zaterdag 31 oktober 1964 De gemeente Holten zal niet in be roep gaan tegen het besluit van Ged. Staten van Overijssel, waarbij goedkeu ring onthouden is aan de uitbreiding van het zomerhuisjesterrein op de Bor- keld, omdat het provinciaal bestuur een te grote concentratie van deze huisjes ongewenst acht. Een dergelijk voorstel is van ons niet te verwachten, verklaarde de burge meester, Mr. W. H. Enklaar, namens B. en W. in de donderdagavond gehouden raadsvergadering, omdat wij het in principe wel met G. S. eens zijn. De 'bur gemeester wilde daarmede niet zeggen, dat het bouwen van zomerhuisjes in Holten thans een einde zal nemen, maar het zal, als B. en W. hun zin krijgen, wel op een andere wijze moeten ge schieden. Dat wij deze grond in handen van particulieren hebben gelaten wreekt zich thans, want de terreinen zijn heel slecht verkaveld. Dat men geen rekening heeft gehouden met de bebouwingsvoorschriften wilde de raads voorzitter evenmin zeggen, maar men heeft teveel met passer en lineaal ge werkt en daardoor is de bezetting van het terrein met de huisjes toch wel uit de hand gelopen. Toen tussen 1950 en 1952 het uitbreidingsplan Averd opgezet verkeerde het sociaal toerisme nog maar in zijn beginstadium. Achteraf gezien, had de gemeente deze terreinen zelf moeten aankopen en verkavelen. De raadsvoorzitter betreui'de het wel, dat geen gedachtenwisseling met de provin ciale planologen heeft plaats gehad voor dat het besluit gevallen is, maar er zal nog wel een bespreking volgen. Het vaststellen van een beheersverordening voor de bestaande terreinen achtte de burgemeester niet meer mogelijk, ver klaarde hij in antwoord op vragen van de heren ten Berge (V.V.D.) en Klein Velderman (Alg. Bei.), omdat de grond reeds is aangekocht door makelaars en exploitanten van de huisjes. De heer Sprokkereef (Alg. Belang) formeerde een drietal bezwaren tegen het niet in beroep gaan. Deze beslissing van G. S. heeft zijn consequenties voor de grondeigenaren, die nu een goede prijs missen, voor de gemeente, die hier niet meer kan laten bouwen en voor de mensen, omdat zij nu moeilijk aan een zomerhuisje zullen kunnen komen. Hier klopt iets niet, aldus de heer Sprokke reef. Men verwacht niets meer van ei gen initiatief en gezond verstand. De burgemeester bestreed deze ge- dachtengang van de lieer Sprokkerfeef met er op te wijzen, dat er juist door dat particuliere initiatief op dit terrein veel is mis gegaan. Als de overheid deze din gen niet van A tot Z regelt komt er z.i. niets van terecht. De heer Bosscher (C.H.) pleitte voor het gebruik van hele slechte cultuur grond voor de bouw van zomerhuisjes en de heer Landeweerd (A.R.) zou een betere vooi*bereiding op prijs stellen. Dat willen we juist, verklaai*de de 'bui*ge- OFFICIËLE PUBLIKATIES SPREEKUUR BURGEMEESTER De Burgemeester van Holten maakt bekend, dat hij op maandag 2 november e.k. niet in de gelegenheid is zijn we kelijks spreekuur te houden. Hij zal in plaats daarvan op dinsdag 3 november van 10-12 uur ten gemeente huize voor het publiek te spreken zijn. Holten, 21 oktober 1964. De bui'gemeester voornoemd, W. H. ENKLAAR. STORTEN VAN VUIL OP DE GEMEENTELIJKE STORTPLAATS Burgemeester en Wethouders van Hol ten brengen ter algemene kenis, dat er behalve op dinsdag en donderdag van 14 tot 17 uur ook elke zatex'dag van 13.30 tot (14.30 uur gelegenheid bestaat huisvuil en andere afvalstoffen te storten op de gemeentelijke stortplaats op de Hol- terberg. Gedurende die tijd is er iemand aan wezig om de nodige aanwijzingen te ge ven. Men gelieve deze dagen en uren stipt in acht te nemen. Holten, 29 oktober 1964. Burgemeester en wethouders meestex-, met betere voorschriften en een betex*e verkaveling van toekomstige ter reinen, want we hopen wel voort te gaan, aldus spr. met het scheppen van plaats voor zomerhuisjes. Wij willen een recreatie gemeente zijn, die ook nog graag bezocht wordt. De raad ging tenslotte met de ziens wijze van B. en W. accoord. Een aantal minder belangr-ijke punten ging onder de hamer door, nadat de raad met algemene stemmen de heer H. van Arendshox-st onderwijzer van de b.l.o. school te Neede in gelijke be trekking benoemd had aan de o.l. dorps school. Voor de toekomstige verharding van de Lichtenbergerweg Heideweg en Landmansweg z.g. Incoretwegen werden stukjes grond aangekocht en had een ruiling plaats met de heer W. Barvelink. Aan de heer B. Gerbex*s te Herten (L.) werd 530 m2 bouwterrein verkocht aan de Holterenkweg voor f 8745. Aan de heer G. M. L. Rouwenhorst, die de gemeentedienst verlaat, wei*d eervol ontslag verleend als secretaris van de woonruimtecommissie, terwijl zijn opvolger als adjunct-commies A ter secretai-ie, de heer E. Muizebelt, met al gemene stemmen tot secretaris dier commissie benoemd werd. Een voor-stel tot wijziging van de al gemene politieverordening om verkoop plaatsen van de tweedehands auto's ter bescherming van het dorpsschoon in de bebouwde kom te kunnen weren vorm de voor de heer Sprokkereef (Alg. Bel.) het bezwaar-, dat hier weer een verorde ning wox-dt voox-gedragen, die eigenaren belemmei-imgen oplegt. Op zijn vraag wat onder dorps- en landschapsschoon wordt verstaan, noemde de voorzitter enkele- voox-beelden. De heer ten Berge (V.V.D.) wees er op, dat er steeds meer handel komt in tweedehands auto's en de heer Jansen (P.v.d.A.) was van oor deel, dat degene, die er zijn bx-ood mee vex-dient wel zorgt voor een geschikt terrein. Het gaat er niet om de mensen onno dige belemmex-ingen op te leggen maar om het dorp o.m. vrij te houden van autokex-khoven e-.d. De verordening vox-mt een aansluiting aan de provin ciale verox-dening, welke voor buiten de kom geldtt verklaarde de raadsvoorzit ter. De raad ging hierna met het voor stel accoox-d. ONTGOOCHELING De met veel optimisme tegemoet ge ziene bouw van 80 z.g. Vanos-woningen (prefab-woningen) is een ontgoocheling geworden. De burgemeester noemde het een bijzonder nare geschiedenis, waarbij B. en W. wel bijzonder teleux-gesteld zijn in het vertrouwen, dat men de fa. van Egtex-en te Enschede geschonken heeft. In januari of februari zou met de bouw reeds begonnen zijn en thans is men nog nog niet toe aan een curvepx-ijs. De schuld moet niet gezocht worden bij de minister maar bij deze firma. De voor bereiding van deze zaak is zo gebrek kig en zo weinig sex-ieus geweest, dat B. en W. thans voorstellen hierop voorlo pig niet verder in te gaan. Om het bouwvolume van 1964 niet vex-lox-en te doen gaan zullen nu woningen worden gebouwd ontwox-pen door de directeur van gemeentewei-ken, de heer Prak, die deze ook gebouwd heeft in zijn vorige standplaats Beex-ta. Het met het oog op de Vanos-wonin gen ingediende voox-stel tot partiële wij ziging van het uitbreidingsplan voor het complex Kolweg werd door B. en W. te- x-uggenomen. Wat het volgend jaar moet gebeuren zal men nog onder ogen zien. De woningwetwoningen complex Z^ndvoortskamp zullen verbetei'd wor den met gelden uit het reservefonds in gevolge het woningbesluit. Bij het voorstel om de benoeming van kleuterleidsters en ondex-wijzers aan de openbare scholen te delegeren aan B. en W. verklaarde de heer Jansen (P.v.d. A.) in principe niets voor te voelen. Nu het college een afspiegeling vormt van de samenstelling der bevolking zal hij echter voor stemmen. De heer Lande weerd (A.R.) deelde dit standpunt. Wij leggen de benoeming in handen van eexx paar mensen, verklaax-de hij. 'De heer Rietberg (C.H.) zou tegen zijn als ook de hoofden hieronder vielen. Hoewel Holten geen industrieel cen trum van betekenis is, aldus de auteurs van de Sociale Kaart van Holten, telt de gemeente wel een aantal indus- tx-iële ondernemingen van beperkte om vang in verschillende bedi-ijfstakken, waarbij behalve een juteweverij (neven- bedrijf uit Rijssen) en een zuivelfabx-iek, vooral de metaalnijverheid van beteke nis is. Voorts wordt de vleesverwerken de industrie van belang. Dit houdt ver band met het openbaar slachthuis, dat (in 1965 in een nieuw gebouw) de ves tiging van een vleesverwerkende indus trie ten gevolge heeft gehad. Werkgelegenheid. De totale uitgaande pendel overtx-eft de inkomende met 300 personen, Waar van 273 mannen. Dit saldo woi'dt ver oorzaakt door de bepex-kte werkgelegen heid in de plaatselijke nijverheid, alsme de door de omvang van het zwerfforen- sisme (208 mannen), waarin de, zij het bescheiden woonfunctie van Holten ten opzichte van andere centra tot uiting komt. Ploegenax-beid vindt plaats bij de Kon. Jutespinnerij- en weverij Ter Horst Co. Werkloosheid. Er is de laatste jax-en geen echte werk loosheid voorgekomen. Het arbeids aanbod betreft minder geschikten t.w. handai-beiders en 2 hoofdarbeiders. Op de kleinei-e landbouwbedrijven heex-st waax-schijnlijk enige verkapte werk loosheid, doordat teveel volwaardige mannen op een te klein bedrijf werk zaam zijn, waax-door men per gezin met een te klein inkomen genoegen moet ne men. Exacte cijfers hieromtrent zijn niet bekend. De landbouwsituatie Bood de landbouw in 1947 nog kex-k aan 63.4% der totale beroepsbevolking, in 1960 was het landbouwaandeel terug gelopen tot 44.5% (mannen: van 55.9% tot 41.5%) In deze pei-iode is de beroepsbevolking in de landbouw vei-minderd met 619 per sonen, waarvan 418 vrouwen. Toch is de gemeente Holten nog in belangrijke mate agx-arisch georiënteerd. Het aantal bedrijfshoofden bedroeg in de landbouw in 1947 529, waai-van 484 mannen. In 1960 was dit aantal 475, waarvan 470 mannen. Een afname der halve van 54 personen waarvan 40 vrou wen. Bedrijfstype. Holten telt zeer weinig grote landbouw bedrijven. Men ti-eft er overwegend be drijven aan van 5-15 h.a. Het meest voorkomende bedrijfstype is het gemengd bedrijf, waarbij de veestapel de hoofd- bx-on van inkomsten is. Van het bouw land wox-dt 78% gebruikt voor graanteelt. Dit is wat meer dan in buurgemeenten als Hellendoorn en Diepenveen. Verder worden hakvruchten verbouwd. No. 44 Jaargang 18 was de generatiedruk 0.95, in Raalte 1.65. Afvloeiing. Het percentage boerenzoons, dat „pri mair" afvloeit d.w.z. direct na de lage- re school een niet agrarische beroepsrich ting kiest, is in Holten lager dan het lan delijk percentage (nl. 1957 Holten: 40%, landelijk 53%). Boerenzoons, die in de landbouw geen bestaan meer vinden, kunnen ten dele opgevangen worden in de plaatselijke nij verheid, ten dele ook in de dienstensektor (b.v. bij de O. A. D.) Verder zijn zij voox*al aangewezen op Deventer en de Twentse steden. De volgende keer over onderwijs en be roepskeuze. Zaterdag 31 oktober: Puzzelrit Landelij ke Rij vereniging „Bergruiters". Start om 1 uur bij hotel Müller. Woensdag 4 november: Dankdag, 7.30 uur grote dans- en showavond in Ami- citia (zie adv.). Donderdag 5 november: 7.45 uur repeti tie Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria". Zaterdag 7 november: Dansen in 't Bon te Paard (zie adv.). Zaterdagavond 7 november: Grote ver werping in „De Halm" (zie adv.). Zaterdag 7 november: 7.30 uur grote dans- en showavond in Amicitia (zie adv.). Dinsdag 10 november: 8 uur Bijeenkomst plattelandsvrouwen in hotel Holter- man. Spreker J. Schuurman „Antiek in onze woning. Donderdag 12 november: 8 uur gecom bineerde ledenvei-gadering Platte lands meisjes en „Jong Holten" in ho tel Muller. Vrijdag 13 november om 7.45 uur: Le denvergadering afd. OLM in Hotel Holterman. Spreker: de heer H. J. Roe- rink uit Enschede over: „Het Ontwik- kelings- en Saneringsfonds in de Land bouw". Zaterdagavond 14 november: Grote ver- wex-ping in „Be Halm" (zie adv.). Vrijdag 20 november: 7.30 uur algemene vergadering N.V.V, in Amicitia. Spre ker Drs E. Roemers. 1 Zondag 1 november Dankdag 4 november Ned. Herv. Kerk: W. H. Enklaax-, burgemeester*. G. J. Langenbarg, secretai*is. ZITTING WOONRUIMTE-COMMISSIE De voorzitter van de woonruimte-com missie maakt bekend, dat de zitting der commissie niet op dinsdag, 3 november 1964, maar op dinsdag, 10 november d.a.v. zal wox'den gehouden, des avonds van 7.30 tot 8.30 uur. Holten, 29 oktober 1964. De voorzitter voornoemd, J. KROON. CREDIETEN De raad verleende verschillende cre- dieten o.a. voor de verharding van de Lichtenbergerweg, aangenomen door de fa. Krekel en zn te Holten voor f73.650. Aangezien de gemeente aan het lenings plafond zit zal dit wex*k waarschijnlijk niet eerder dan het volgend jaar gefi- nancierd kunnen worden. Voor de Hei deweg en Landmansweg is de subsidie door het ministerie van O.K. en W. nog niet verleend. Voor aankoop van enkele machines voor daim- en pensenbewer king werd een crediet verleend van f 14.505 gulden. De jaaxTijkse lasten kun nen uit de verhuring gedekt worden. Naar het enorme slachthuisproject werd reeds een excui-sie gemaakt door belangstellenden van elders. Bij de rondvraag informeerde de heer Meerman (P.v.d.A.) naar de grondaan kopen voor de verbx*eding van de Beu- sebergerweg. Die hebben we verklaarde de burgemeester. De heer Rietberg (C.H.) verzocht aandacht voor de ver binding met de Roudaaltexnveg onder Markelo. De raadsvooi-zitter verklaarde, dat het er met de begroting 1965 heel somber uitziet. Er is geen geld meer voor kapi- taalswerken. Straks betalen we alleen nog maar salarissen uit, zei hij schert send. De langdui-ige discussie ontspon zich naar aanleiding van een opmerking van de heer ten Bei-ge (V.V.D.), dat de kosten van de vuilophaaldienst bij de zomerhuisjes een te zware last vormt voor de exploitanten. Deze ophaaldienst kost heel veel geld en mankracht verklaarde de voorzitter. Als x*ecreatie-gemeente moeten wij daar wel wat aan doen, maar het is niet re delijk dat de gemeente veel geld toelegd op deze gewinshalve gehouden huisjes. De huisvuilophalerij bevalt B. en W. in het geheel niet. Gedacht is aan een rol- trommelwagen met genummerde ejm- mers. Het tarief zal dan nog wel hoger woi'den. De heer Westerik (C.H.) vroeg aan dacht voor het parkeren van auto's in de straten. Het verkeer in de nieuwe wijken dreigt in de knoop te raken. De voorzitter verklaarde de politie reeds vei-zocht te hebben toe te zien op auto mobilisten, die met twee wielen op het trottoir parkeren. De aanleg van par- keerstrokeix heeft de aandacht van B. en W. GEEN BOUWTERREIN De heer Bosschers (C.H.) was be- vx*eesd, dat de woningbouw vast zal lo pen, als niet spoedig een herziening van het uitbreidingsplan voor het dox*p ge reed komt. De Raadsvoorzitter verklaarde, dat men in Holten zuid bezig is met grond aankopen. Een plan voor de sportvelden is bijna gex-eed verklaarde burgemeester op een vraag van de heer Klein Velderman (Alg. Bel.), terwijl een voorstel voor de verdichting aan de Rijkstraverse door het dox-p reeds een jaar in Den Haag ligt. De tijd is weer aangebroken dat de melkkoeien verhuizen van weide naar stal. Dit geeft weer heel wat zorgen meei\ Een van deze zorgen is om een zo goed mogelijk rantsoen samen te stellen, zo danig dat de melkproductie goed is en de kosten niet te hoog. De stoppelknollen, een zeer gewaar deerd ruwvoer op stal, lijken goed, zodat hier voorlopig goed van geprofiteei'd kan worden. Dit is een voeder zoals iedereen wel weet met in verhouding vrij veel ei wit. Ook wat hooi is natuurlijk zeer be langrijk. Tiet is nu de kunst om hierbij de juiste hoeveelheid en soort krachtvoer aan te vullen. Evenals voorgaande jaren wil' U hierbij de adviseur der Veevoederskern gaax*ne en gratis behulpzaam zijn. De heer H. de Jonge zal zijn werkzaamheden maandag 9 november weer beginnen. Wanneer U er prijs op stelt dat de ad viseur U zo spoedig mogelijk komt be zoeken geef dit dan even op bij de Coöp. Zuivelfabriek, Coöp. Aankoopvereniging of bij ondex-getekende. Dit kan een vlotte en doeltreffende werkwijze bevoi'deren. Tevens vestig ik er nog gaax*ne uw aan dacht op dat ondergetekende elke dins dagmorgen van 9-11 uur zitting heeft in de bovenzaal van de Coöp. Boei-enleen- bank. J. W. Lubbersen, Bedx'iifsvoorlichtei", tel. 05704 - 438. Zatei'dagavond werd er een dropping georganiseei'd door de Plattelandsmeisjes en Jong Holten van de P.J.G.O. Dat er veel belangstelling was bleek wel uit de, grote deelname. De plm. 60 deelnemei's werden in 11 groepen gedeeld en in de buurt van Vorden „gedropt". Ze moesten weer bij café ZomexTust aan de Lohemse- weg samenkomen. Eén groep kon niet overkomen en werd in Lohem opgepikt. Groep 1 kwam het eei'ste binnen. Het waren de heren L. H. Rensen, L. Nijland en H. Rietman met echtgenotes. Zij deden er precies 42 min. over. De 2e prijs ging naar de groepen van A. D. Jansen en van W. Lubber-sen die er 50 min. over liepen. Mede door de gun stige weex-somstandigheden mag deze dropping zeer geslaagd worden genoemd. Opvolging. De mogelijkheden voor opvolging in het bedrijf zijn zeer beperkt. De generatie- druk is hoog (1957: 1.57, vgl Overijssel: 1.37), maar voor Salland niet abnormaal (Raalte; 1.49). Voor de jonge boex-enzoons (15 - 19 jr) De grootse Raiffeisenbank-Spaaraktie met het doel, bevox-dering van de spaax*- zin, die de Coöp. Boerenleenbank-Raiffei- senbank „Holten" oi-ganiseerde in de week van 12 t./m. 16 oktober heeft alle vex-wachtingen overtroffen. Meer dan 1000 spaardei's lieten tijdens de aktie een gro ter of kleiner bedx*ag bijschx-ijven en ont vingen een gratis lot met een kans op een van de 131 beschikbaar gestelde prij zen. Maandagavond had de trekking plaats door de Groepscommandant van de Rijkspolitie, adjudant Kruit. De prijzen, die werden bijgeschreven op het spaarbankboekje, vielen op de vol gende nummers: Prijzen van ƒ2,50 op de lotnummers: 55, 96, 99, 109, 118, 121, 127, 143, 153, 163, 185, 225, 239, 247, 259, 284, 311, 314, 315. 329, 342, 355, 365, 370, 389, 512, 527, 538^ 550, 581, 606, 682, 683, 704. 730, 745, 750, 758, 763, 781, 798, 835, 853. 878, 882, 903, 918, 926, 963 en 972. Van 5.op de lotnummers: 87, 117, 140, 179, 181, 208, 226, 260, 271, 275, 290, 296, 324, 331, 338, 343, 361, 412, 417. 420^ 438, 451, 510. 513. 534. 539, 543, 556, 576, 597, 600, 709, 726, 742, 847, 852, 865, 886, 895, 913, 929, 938, 985, 994, 996, 1008, 1009, 1015, 1028 en 1031. Van 10,op de lotnummers: 95, 98, 125, 128, 152, 175, 293. 303, 445, 481, 487, 508, 542, 637, 676, 748, 785. 792, 907 en 1007. Van 25,op de lotnummei's: 200, 387, 410, 476, 489, 536, 573, 577, 890 en 957. De hoofdprijs van hondex*d gulden viel op lotnummer 670. Holten: 9 en 10.30 uur ds C. C. Ad- dink. Extra collecte voor de inwendi ge zending. Irene: 10 uur Jongerendienst. Dankdag: 10 uur ds C. C. Addink. Dijkerhoek: 10 uur ds J. H. Israël. Ex tra collecte voor de inwendige zen ding. Dankdag: (zie Holten). Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds R. A. Hoogkamp. In beide diensten is het éne offer voor het fonds Algemene Kerkelijke Ar beid. Bij de uitgang collecte voor „Ei gen Kerkbouw". Dankdag: 7.30 n.m. ds R. A. Hoog kamp. Dankdienst voor gewas en ar beid. Dankdag collecte. HERVORMINGSDAG 31 OKTOBER 19.30 uur Interkerkelijke dienst in de Hervormde Kerk. Predicator: ds Hoogkamp Liturg: ds Israël De beide kerkeraden wekken de leden van beide gemeenten hartelijk op om aan deze interkerkelijke dienst deel te nemen. Geboren: Silvia Johanna Wilhelmina, d.v. A. J. G. Veldkamp en M. W. Her der*, Espelo 17 Derk Willem, z.v. T. Willemink en F. A. Markvoort, Marke pad 2 Janna Gerritdina, d.v. B. J. J. Max'kvoort en F. J. JeuiTink, Neerdoro 100 Antonia Aleida, d.v. G. J. Krie gel* en G. J. Nekkers, Borkeld 4 Hen- drika, d.v. H. M. Kappert en W. A. Kolkman, Smidsstraat 6. Ondertrouwd: B. Hartman oud 28 jaar, wonende te Diepenveen en L. H. Nijen- huis, oud 23 jaar*, wonende te Holten. Gehuwd: G. Jongetjes, oud 29 jaar, en E. Stam, oud 26 jaar, beiden wonende te Holten. Overleden: H. W. Veneklaas echtge note van J. Jansen, oud 57 jaar, Dorps- straat 1. BEVOLKING Ingekomen: M. Vruggink van de Bilt naar De venter weg 61.

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 1