Stevenssteeg officieel in gebruik genomen Mevrouw Enklaar knipte versperring weg Prachtige najaarsmodeshow met veel mooie, praktische en warme kleding Een sociale kaart van Holten (II) Agenda Druivenplukkers terug uit Frankrijk Burgerlijke Stand Auto botste tegen huis op Gemeenteavond Jonge ree aangereden Zaterdag 17 oktober 1964 No. 32. Jaargang 18 HQLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 2,per kwartaal Uitgave van de Stichting ,floltens Nieuwsblad te Holten. Telefoon 05Jf83 - 23 j. Adv.-prijs 115 mm. (a contant) f 3,Iedere mm. meer 0,12 In de buurtschap Dijkerhoek aan de weg naar Okkenbroek ter hoogte van de boerderij van de landbouwer Pinkert heeft woensdagmiddag om even over drieën de echtgenote van de burgemeester, me vrouw C. P. K. Enklaar-v. Andel, met een versierde schaar die haar werd aangebo den door Geertje Pinkert (7) en Jannie Tuitert (9) het rood-wit-blauwe lint door geknipt en hiermee officieel de verharde Stevenssteeg voor het verkeer openge steld. Nadat de beide meiskes de moeite van mevr. Enklaar hadden beloond met een fraai boeket bloemen en namens de aan gelanden de heer C. v. d. Berg een kort woord van welkom had gesproken tot de genodigden, hield burgemeester mr. W. H. Enklaar een korte toespraak en hij wenste de aangelanden van harte geluk met het tot stand komen van de verhar ding, waarmee de belangen van zeer ve len zijn gediend. Reeds in 1950 kwam van de vereniging ,,Okkenbroeks Belang" bij de raad van Holten het verzoek binnen om de Stevens steeg te verharden. De Holtense raad was zeer wel overtuigd van het grote belang van verharding van deze zandweg (bij re genachtig weer veelal een modderpoel) maar het ontbrak steeds aan het benodig de kapitaal. Het heeft veel langer geduurd dan de raad lief was, maar de financiële wegen die nu eenmaal bewandeld moeten worden zijn veelal lang en moeilijk berijd baar bovendien. De aangelanden hebben echter steeds een open oog gehad voor de moeilijkheden en hun medewerking verleend bij het rea liseren van het plan. Het gemeentebestuur zou graag veel meer wegen willen verharden en betreurt het ten zeerste, dat het wat 1964 betreft moet blijven bij de 964 meter Stevens steeg. De voorzitter van de Wegencom missie, wethouder B. J. Veneklaas Slots, blijft steeds maar aandringen op verhar ding van zandwegen en met hem. is ieder een het wel eens dat dit van het grootste belang is, maar er staat zo veel op het verlanglijstje. Het gemeentebestuur heeft er voor te zorgen dat de gehele huishou ding goed marcheert. De Stevenssteeg was de eerste zandweg die door de Grontmij. werd verhard. De eerste kennismaking met de Grontmij. was alleszins tot genoegen. De enkele moeilijkheden die zich voordeden, werden in goede harmonie opgelost en er is een goed stuk werk geleverd. Door samen werking is iets moois tot stand gekomen, waarvoor zeker een hartelijk woord van dank past aan de Grontmij. De heer P. Jacobs, opzichter bij de Grontmij. verklaarde in Dijkerhoek pret tig te hebben gewerkt en in goed overleg met de aangelanden en het gemeentebe stuur werd iets bereikt dat gezien mag worden. De heer F. C. Terwijn, hoofdopzichter der Grontmij. N.V. te Doetinchem, die tijdens een samenkomst na de officiële opening in zaal },Het Bonte Paard" het woord voerde, dankte met enkele woorden voor de medewerking die bij het verhar den van de Stevenssteeg werd ontvangen. Het was het eerste object voor de Gront mij. in Holten, dat hopelijk door meer op drachten zal worden gevolgd. (Burgemees ter Enklaar: dat zal aan de Grontmij. lig gen!) Verder voerden tijdens de gezellige bij eenkomst nog het woord de heer H. Kloosterboer (mede namens de fa. A. M. Nijkamp te Dijkerhoek) en de heer J. H. Sprokkereef namens de Coöp. Boerenleen bank en de Coöp. Fabriek van Melkpro ducten „De Vrijheid". Beide sprekers lie ten hun woorden van gelukwens verge zeld gaan van een bedrag in enveloppe. De voorzitter van het comité „Opening Stevenssteeg", de heer C. v. d. Berg, sprak een dankwoord voor ondervonden mede werking bij de verharding en belangstel ling bij de opening. Geertje Pinkert en Jannie Tuitert bo den Mevr. Enklaar bloemen aan. Voor de najaarsmodeshow van de fa. Wonnink, welke maandag in de smaakvol ingerichte zaal Anücitia werd gehouden, bestond ook dit jaar weer een enorme be langstelling. Het was een waar modefeest? waarbij voor de avondshow tal van dames teleurgesteld moesten worden omdat er geen plaats meer was. Door een zestal mannequins werd een collectie van meer dan honderd nummers: japonnen, pakjes, mantels en tienerkle- ding voor het voetlicht gebracht in een prachtige variatie van couture en tinten, die een goede afspiegeling vormen van hetgeen de firma haar clientèle te bieden heeft. Mevr. N. Ludden-Verduyn uit Okken broek, die op charmante wijze de toelich ting verzorgde, zeide, dat iedere vrouw gaarne mooi gekleed wil gaan en dat zij hier de mogelijkheid zou vinden een per soonlijke keuze te doen. In alle prijsklas sen, voor iedere beurs en ook in alle ma ten was er een keuze. Zeer chique Elvi japonnen, wevenit pakjes, prachtige en warm getinte man tels van bouclé, zuiver wollen struktuur- stof, tweed, mohair en andere moderne stoffen, wisselden elkaar af. Van de tinten kunnen genoemd worden de modieuse kleur beige, de moderne mosterdbruine kleur en de nieuwe kleur aqua. Bij de pakjes was opvallend de zwarte biesgar- nering, terwijl de mantels bijzonder aan trekkelijke kragen hebben van bisam, vos- sebont, persianer, nerts, bisam, persianer pattes en mouton. Het is niet doenlijk om ook maar een klein deel van de vele nummers te noe men. Opvallend waren o.m. het door Dia na voorgedragen driedelig pakje van wol len composé (ruit en effen), het door Diny voorgedragen zeer modieuse cock tail jurkje van zwart fluweel, de chique mantel van flausch mohair met gezellige colkraag en de tweezijdig te dragen coat (mantel) van Italiaanse couture. Ook in het sportieve genre waren mooie pantalons, truien e.d. te zien. Betty bracht een uitgebreide serie pakjes, rokjes, man tels enz. voor tieners met o.a. een zeer exclusieve poncho of cape met pyama- sluiting en verder nachtkleding. Door An- net en Hetty Wissink werd kinderkleding geshowd. Mevr. Draafsel bracht een uitgebreide collectie japonnen, pakjes en mantels voor oudere dames in alle kwaliteiten en kleuren o.a. een prachtige japon van soie laine kwaliteit. Het slot werd gevormd door enkele mooie cocktail japonnen in groen-zwart, zwarte kantbrocaat en zwart fluweel, een aantal prachtige bontjassen in curly fix, kid head, ocelot en o.a. een lange zwarte Jemen jas met bisam kraag, en door een viertal zeer chique bruidjes, die de be wondering opwekten van alle aanwezige dames. In ons blad van 3 oktober hebben wij reeds een aantal mededelingen gedaan over de inhoud van deze sociale kaart. Wij vervolgen ons overzicht met gege vens over de kerkelijke gezindte en po litieke samenstelling. De samenstelling der bevolking naar kerkelijke gezindte per onderdeel der gemeente zag er per 31 mei 1960 als volgt uit; Holten: R.K. 32 of 1,4 pet.; N.H. 1761 of 78,5 pet.; Geref. Kerken 329 of 14,7 pet.; andere kerk gez. 20 of 0.9 pet.; geen kerk gez. 100 of 4,5 pet. Dijkerhoek: R.K. 20 of 4,5 pet.; N.H. 402 of 91,2 pet.; Geref. Kerken 11 of 2,5 pet.; andere k.g. 1 of 0,2 pet.; geen kerk gez. 6 of 1,4 pet. Holtenberg: R.K. 16 of 7,9 pet.; N.H. 124 of 61,1 pet.; Geref. Kerken 13 of 6,4 pet.; andere kerk. gezn. 12 of 5,9 pet.; geen kerk. gez. 38 of 18,7 pet. Overige buurtschappen; R.K. 71 of 2,5 pet.; N.H. 2332 of 81,7 pet.; Geref. Ker ken 420 of 14,7 pet.; andere kerk. gez. 1 of 0 pet.; geen kerk. gez. 32 of 1,1 pet. Woonwagens: R.K. 9 of 75 pet.; N.H. 3 of 25 pet. Totaal: R.K. 138 of 2,7 pet.; N.H. 4622 of 80,3 pet.; Geref. Kerken 773 of 13,4 pet.; andere kerk. gez. 34 of 0,6 pet.; geen kerk. gez. 176 of 3 pet. De bevolking van Holten is dus over wegend Ned. Herv. (80,3 pet.). De ove rige groeperingen vormen in de gemeen te kleine minderheden. Terwijl het per centage der Geref. gezindten in de ge hele gemeente 13,4 pet. bedraagt, is dit in Dijkerhoek slechts 2,5 pet. Opvallend groot is het percentage bui tenkerkelijken op de Holterberg (18,7). Het betreft hier echter kleine aantallen. Bestuurlijke en politieke situatie. De huidige samenstelling van het col lege van burgemeester en wethouders is als volgt: Burgemeester: mr W. H. Enklaar (sinds 1945). Wethouders: B. J. Vene klaas Slots (CHU) en G. Brands (P.v. d.A.). De verkiezingsuitslagen: Raad 1962: CHU 1171 stemmen, 34,7 pet.; P.v.d.A. 970 st, 28,8 pet.; VVD-Alg. Bel. 782 st., 23,2 pet.; ARP 450 st., 13,3 pet.. Totaal 3373 st. Tweede Kamer 1963: CHU 1043 st., 29,5 pet.; P.v.d.A. 941 st., 26,6 pet.; VVD 458 st., 12,9 pet., Boerenpartij 456 st., 12,9 pet.; ARP 445 st., 12,6 pet.; overige partijen 197 st., 5,5 pet. Totaal 3540 st. Invloed van groepen, vroeger en nu: Vóór 1940 waren enkele families in Hol ten toonaangevend, behorend tot de ge goede burgerij. Dit is nu in veel mindere mate het geval. Local leaders: Uitgesproken plaatse lijke leiders komen in Holten weinig voor. Uit de autochtone bevolking ko men betrekkelijk weinig initiatieven naar voren en treden slechts enkele per sonen op de voorgrond. Kerkgang. ■In onze overwegend Hervormde ge meente draagt het behoren tot de Herv. Kerk een sterk traditioneel karakter. Men is gematigd orthodox, niet dogma tisch („kerkelijk liberalisme"). Echte on kerkelijkheid komt weinig voor, al is een groot deel der Hervormden niet erg „kerks". De kerkgang is matig. Volgens tradi tie gaat men veelal eens per twee we ken ter kerk, doch ook dit wordt voort durend minder. Er zijn wel richtingsver schillen, maar deze zijn niet georgani seerd. Vroeger droeg de tegenstelling tussen vrijzinnigen en meer rechtzinnigen een scherper karakter, bijv. ten aanzien van de schoolkeuze. De gereformeerden gaan ter kerke in dorp Holten. De weinige Katholieken in de gemeente (vooral Espelo e.o.) zijn kerkelijk georiënteerd op Nieuw Heeten en (in het dorp) op Rijssen. Verhouding algemene en levens beschouwelijke groeperingen. Ten gevolge van het kerkelijk libera lisme bij vele Hervormden, o.m. blijkend uit de positie van het openbaar onder wijs, droeg de tegenstelling tussen Her vormden en Gereformeerden vroeger een scherp karakter. De laatste jaren is de verhouding aanzienlijk verbeterd. Enkele malen per jaar heeft men nu gezamenlijke kerkdiensten. Ook op het terrein van de welzijnszorg wordt sa mengewerkt. De Gereformeerden hebben een zelf standig verenigingsleven, terwijl de Rooms-Katholieken lid zijn van de alge mene verenigingen. De volgende keer iets over de be staansmiddelen. Vorige week keerde een 20-tal leer lingen van de Lagere Landbouwschool uit Markelo met hun leraren terug van een 8-daags bezoek aan Sancerre. De reis stond in het teken van de Jumelage tussen Markelo en Sancerre. Dit tijd stip werd gekozen in verband met de vendange (druivenpluk) om de jongens kennis te laten maken met de werk zaamheden gdurende de wijnoogst. De jongens werden ondergebracht in de kazerne van de politie-opleidings- school te Sancerre. Ze hielpen in groep jes van twee tot zes jongens drie dagen bij de druivenpluk. Alle maaltijden ge bruikten de jongens bij de boeren zelf. Dit om het Franse gezinsleven te leren kennen. Voor zondagmiddag werden de leerlingen door de commandant van de politieschool uitgenodigd om de moto- cross te Verdigny bij te wonen. Hierbij stond het kampioenschap motoren en motoren met zijspan tussen politie, leger en luchtmacht op het spel. Het bezoek aan Frankrijk werd beslo ten met een excursie naar Gien, waar de beroemde porseleinfabriek bezocht wend. Daarna ging het naar Montargis voor een bezoek aan de Rijkslandbouw school. Deze school leidt op voor diverse richtingen en is als het ware te verge lijken met een combinatie van onze La gere Landbouwschool, Middelbare Land bouwschool en Hogere Landbouwschool. Aan de school is een boerderij ver bonden van pl.m. 170 ha., waar de leer lingen gedurende twee dagen per week werkzaam zijn. Tevens is aan de school een internaat verbonden, zoals dat in Frankrijk gebruikelijk is. Ruim 220 leer lingen bezoeken deze school. Tenslotte werd een bezoek gebracht aan het K.I.- station in Armlly. Op de heenreis werd in Reims de ka thedraal bezichtigd, terwijl op de terug reis het Middeleeuwse stadje Laon werd bezocht, evenals het Atomium in Brus sel. Het prachtige weer, de werklust van de jongens en de buitengewone gastvrij heid van de bewoners van Sancerre maakten deze reis niet alleen tot een ware jumelage, maar bovendien tot een onvergetelijke week voor de deelne mers. Geboren: Gerritdina Jozefina Maria, dochter van A. W. in 't Veld en M. J. Klein Overmeen, Pastoriestraat 13. Jansje Tonia, dv J. H. Aanstoot en J. W. Verveda, Pastoriestraat 35. Gehuwd: J. A. Wechstapel, 21 jr., Hol ten en J. W. 'Beltman, 27 jr., Laren (Gld.). Ondertrouwd: G. Jongetjes, 29 jr. en E. Stam, 26 jr., beiden te Holten, M. J. Kers, 26 jr., Holten en J. H. Lubbersen, 21 jr., Hellendoorn. BEVOLKING: Ingekomen: A. J. Bos en gezin van En schede naar Larenseweg 26. G. D. Tuitert van Bathmen naar Dorpsstraat 1. W. G. van Loenen van Bergen (L.) n. Holterberg 46. L. H. Nijenhuis van Diepenveen naar Gaardensiraat 7. Vertrokken: F. Crawfurd en gezin v. Holterberg 26 naar Almelo. G. Ren- sen van Espelo 47 naar Bathmen. H. Beltman van Kolweg 19 naar Rijssen. A. H. de Groot van Holterberg 35b naar Leiden. De heer G. A. J., hotelhouder alhier, kreeg zaterdagnacht, doordat hij met zijn auto niet tijdig genoeg vaart ver minderde, toen hij uit de richting Rijs sen komend, de Oranjestraat wilde op rijden, een ongelukje, dat nog bijzonder goed voor hem is afgelopen. Door de gro te snelheid schoot de wagen over de vluchtheuvel, ramde een verkeerszuiltje, reed het trottoir over, nadat eerst enkele verkeersborden waren afgeknapt en kwam tegen de erker van de woning van de heer B. J. Slotman tot stilstand, waar in enkele ruiten werden vernield. De auto was bijna totaal vernield. De be stuurder had geen noemenswaardig let sel. Zaterdag 17 oktober: Tamboerkorps van HMV naar Nationaal Federatief Mu ziekconcours te Emmeloord. Zaterdag 17 oktober, 7.30 uur: Heropvoe ring Dijkerhoekse revue in zaal ,,'t Bon te Paard". Prijsuitreiking „Holbatheo". Zaterdag 17 oktober, 19.30 uur: Grote dans- en showavond in „Amicitia" met medewerking van „The Vanguards" uit Beverwijk. Maandag 19 oktober; Trekking verloting Coöp. Raiffeisenbank (zie adv.). Maandag 19 oktober, 19.30 uur; Open bare vergadering boeren en kleine zelfstandigen in café Wed. Kamphuis te Rijssen. Spreker; de heer E. J. Harmsen (zie adv.). Maandag 19 oktober, 8 uur precies: Le denvergadering Holtense Handelsver eniging in café „De Waag". Maandag 19 en dinsdag 20 oktober: Fa. E. Voordes, H. J. Wansinkstraat, ge sloten (zie adv.). Woensdag 21 oktober, 19.45 uur: Pro paganda- en filmavond EHBO in ho tel Vosman (zie adv.). Donderdag 22 oktober, 's avonds kwart vóór acht in de bovenzaal van de Co- operatieve Aan- en Verkoopvereni- ging: Vergadering Chr. Bond van Plattelandsvrouwen en -meisjes. Zaterdag 24 oktober, 19.30 uur: Grote dans- en showavond in „Amicitia" (zie adv.). Vrijdag 30 oktober: EHBO-dropping. Vertrek om 19.30 uur bij het Groene Kruisgebouw. Zondag 18 oktober 1964. Ned. Herv. Kerk: Holten: 9 en 10.30 uur ds Israël (Vie ring en Dankzegging H. Avondmaal). Om 10 uur Jongerendienst in „Irene". Dijkerhoek: 10 uur ds Addink (Vie ring en Dankzegging H. Avondmaal). Geref. Kerk: 8.30, 10 en 3 uur ds Hoogkamp (Bed. Heilig Avondmaal). Het éne offer is in alle diensten bestemd voor de Diaco nie. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". Donderdag 22 oktober zal in „Irene" voor de leden van de Herv. Kerk een gemeente-avond worden gehouden, aan vangende om 20 uur. Er heeft een korte inleiding plaats over het thema: „Kerk en Welvaart". Omdat het een gemeente-avond is, zal er ruimschoots tijd zijn om ook met el kaar over dit onderwerp van gedachten te wisselen. Na de pauze, waarin koffie geschonken zal worden, hoopt men over het wel en wee van de hervormde gemeente te spre ken, doordat iedereen met vragen of op merkingen kan komen. De kerkeraad rekent op een grote opkomst en een goe de bespreking. OFFICIËLE PUBLICATIE UITBREIDINGSPLAN IN ONDERDELEN VOOR HET A.S. ZOMERHUISJESTERREIN Het hoofd van het gemeentebestuur van Holten brengt ter openbare kennis, dat het besluit van de raad d.d. 24 de cember 1963, nr. 3335, strekkende tot vaststelling van een herziening van het uitbreidingsplan in onderdelen voor ter reinen, gelegen in de omgeving van de Markeloseweg en de Borkeldsweg (het z.g. zomerhuisjesterrein) met de daarbij behorende bebouwingsvoorschriften, bij beschikking van 21 september 1964, 4e afdeling, nr. 99379, van gedeputeerde staten der provincie Overijssel is goed gekeurd, behoudens voorzover dit strekt tot vaststelling van de bestemming van de op de bijbehorende kaart groen om rande gedeelten, waaraan goedkeuring is onthouden. Holten, 16 oktober 1964. 'Het hoofd van het gemeentebestuur voórnoemd, W. H. ENKLAAR. Zaterdagavond omstreeks zeven uur kreeg de heer J. Dekker, direkteur van het postkantoor alhier, op de toeristen- weg ter hoogte van de brandtoren een jonge reegeit voor de auto. Het dier, dat verlamd was, werd naar het politiebu reau gebracht, waar het later moest wor den afgemaakt. Overeenkomstig de jus titiële voorschriften werd het aan de op slaghouder (poelier) verkocht. Uit de opbrengst wordt eventuele schade vol daan. De auto werd van voren bescha digd»

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 1