BILJARTEN Europese plannen blijven vaag Olympische dienst Hederlandse hilp aan ontwikkelingslanden Bij yitstek gunstig jaar voor Nederlandse 'boer i i Goede start van Holtenaren Uitslagen schietwedstrijden -e Raiffeisenbank zegt: Zaterdag 10 oktober 1964 HOLTENS NIEUWSBLAD Beide partijen waren tevreden na het Nederlands-Duitse g*esprek, dat de Neder landse minister-president en zijn minister van buitenlandse zaken eind vorige week te Bonn hebben gevoerd met bondskanselier Erhard. Wat er eigenlijk is gezegd, is niet duidelijk geworden. Minister Luns heeft bij zijn terugkeer gezegd, dat Nederland zijn standpunt ten opzichte van de aan Erhard toegeschreven plannen inzake de Europese politieke samenwerking- nog niet behoeft te formuleren omdat die plannen nog niet in concreto op tafel liggen. Erhard heeft met zijn Nederlandse gasten toch wel van ge dachten gewisseld over hetgeen hij dan wil formuleren en zodra het daarover gaat, krijgt men de indruk, dat Luns duidelijk heeft gemaakt, dat hij wel wat Europees overleg zou kunnen goedkeuren, maar dan van een dergelijk los karakter, dat er toch niet van een unie kan worden gesproken. Wederom herhaalde minister Luns. dat er voor de Engelse verkiezingen niets mag worden gedaan, maar wanneer er op de 15e oktober een regeringsmeerderheid uit de bus zou komen, die afwijzend tegenover sa menwerking met Europa zou staan, dan nog, zo betoogde de Nederlandse bewinds man, is dat geen reden om zich maar in de door De Gaulle gewenste richting te be geven. De Nederlandse eisen voor een poli tieke unie zijn: een democratisering van de gemeenschap door toekenning van grotere bevoegdheden aan het Europese parlement en de voorwaarde, dat geen afbreuk wordt gedaan aan de samenwerking* met landen buiten de gemeenschap, bijv. de Ver. Staten. Overigens een standpunt, waarmede Erhard zich wel zal kunnen verenigen. DE M.L.F. Ook is in Bonn ter sprake gekomen de z.g. M.L.F., de multilaterale kernmacht van de leden van de N.A.V.O., die daaraan willen meedoen. De M.L.F., die de beschikking zou krijgen over oppervlaktesehepen, uitgerust met kernraketten, was de Amerikaanse te genzet tegen De Gaulles onafhankelijke kernwapen, waarvan men vreesde, dat het een te grote aantrekkingskracht op de Eu ropese landen zou hebben en met name op West-Duitsland. Met deze M.L.F. hopen de Amerikanen aan de Europese behoefte aan nucleaire zeggenschap, zo die bestaat, tege moet te komen. Vooral de Westduitse rege ring gevoelde hier om politieke redenen veel voor, terwijl ook Nederland zich, ondanks bezwaren niet afzijdig heeft gehouden van de onderhandelingen. De Amerikaanse regering hoopt, dat het verdrag over de M.L.F. nog voor het einde van het jaar zal zijn ondertekend. Enige versnelling in de zaak houdt ongetwijfeld verband met het onverwachte bezoek, dat Grewe, de Westduitse ambassadeur bij de N.A.V.O., aan Washington heeft gebracht. VERSNELLING Ook van de economische kant wordt nu ge tracht de Europese vaart te versnellen. Vo rige week vrijdag maakte Hallstein, de voorzitter van de Europese commissie van de E.E.G., de voorstellen bekend om de versnelde toepassing van het verdrag van de E.E.G. te handhaven en de douane-unie op 1 januari 1967 te voltooien, dat wil zeggen, dat dan alle nog bestaande invoerrechten op industriële producten binnen de gemeen schap zullen worden afgeschaft. EXPLOSIE Enig opzien "heeft de mededeling van Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, gewekt, dat communistisch China op het punt stond zich met een kernexplosie bij de groep van kernmogendheden te voegen. Rusk deed deze aankondiging waarschijnlijk met het oog op de verkiezingen van 3 no vember. "Zou vóór die tijd een Chinese kern explosie zijn waargenomen, dan zou senator Goldwater ongetwijfeld van de schrik bij de Amerikanen gebruik hebben kunnen maken om de regering te verwijten niet op haar hoede te zijn. Door deze waarschuwing be reikt Rusk twee dingen: komt de explosie, dan is de schrik van de gewaarschuwde Amerikanen des te geringer; bovendien blijkt dan, dat de Amerikaanse regering voortreffelijk op de hoogte is, hetgeen ook vertrouwen wekt. Komt de explosie niet, dan denkt niemand meer aan Rusks ver klaring. Men had 1 oktober als datum van de explo sie verwacht om de viering van de vijftiende verjaardag van de Chinese volksrepubliek luister bij te zetten, maar de Chinezen heb ben het met optochten moeten stellen. Militair gevaarlijk zou de situatie door een kernexplosie wel niet worden, aangezien het De gehele Nederlandse ploeg marcheert achter vlaggedrager Anton Geesink het plein in het Olympische dorp op, ten teken dat de 21ste van de, in totaal, 97 ploegen in de Olympische gemeenschap is opgeno men vermoedelijk nog wel wat jaartjes zal duren voordat China de beschikking heeft over de transportmiddelen, maar politiek gezien verwacht men van een Chinese kernexplosie een aanzienlijke prestigewinst in de Zuid- Oostaziatisehe landen, waar Amerika de grootste moeite heeft zijn laatste beetje in vloed te bewaren. ANGST De angst, dat een uitbreiding van het aantal kernmogendheden zal leiden tot een verdere verspreiding* van het kernwapen, ook over kleinere landen, komt weer naar boven. De Engelse premier heeft in een van zijn jong ste verkiezingsredevoeringen gesproken over een ontwerp-verdrag om de versprei ding van kernwapenen tegen te gaan. Het ontwerp schijnt met Rusland te zijn bespro ken, maar, zoals met vele van dergelijke dingen, de werkelijke ontwikkeling gaat er langs heen. Alleen de angst blijft ovei\ NEUTRALE TOP In Kaïro zijn maandag regeringsleiders uit 47 zg. niet-gebonden ofwel neutrale of neu- tralistisehe landen bijeengekomen voor hun tweede topconferentie. De eerste was drie jaren geleden in Belgrado. Behalve de 47 regeringsleiders zijn er nog* waarnemers uit 10 landen. Maar wie niet is toegelaten is minister-president Tsjombé van de Kongo. In Afrikaanse kringen bestaan ernstige be zwaren tegen Tsjombé, in wie velen ook nu nog een handlanger van het Westelijke im perialisme zien. Dat is vooral het geval in die landen, waarin socialistische of commu nistische inzichten sterk zijn. Wat de confe rentie verder nog zal opleveren, behalve de uitbanning van Tsjombé, moet nog* worden afgewacht. WAPENS President Makarios is nu in Kaïro, wat ge sterkt door het accoord, dat zijn jeugdige minister van buitenlandse zaken Kyprianoe, in Moskou heeft weten te sluiten. Russisch luchtdoelgeschut zal worden geleverd. Rus sische steun in het verzet tegen militaire bases op het eiland is verzekerd. Van het eiland zelf wordt wat verzet gemeld tegen de contacten met Rusland, vooral van de zijde van generaal Grivas, die daardoor weer aanvallen van de aanhangers van Ma karios heeft te verduren. Overigens schijnt Rusland Turkije wel wat gerustgesteld te hebben, dat het met die wapens voor Cyprus niet zo'n vaart zal lopen. Een dergelijke matigende invloed van Mos kou meent men ook op te merken bij Soe- karno, die ook al wapens in Moskou is gaan kopen. In elk geval verklaarde Soekarno zich in Moskou bereid met de Maleisische Federatie een gesprek te openen. 99999999999999999999999999999999999999999999999999999999 ®®®9®®9©9®&®999®999e9®999999999®9999®9999999999999999999 Holten. De biljartcompetitie van de Biljartbond „Ons Genoegen" te Nijver- dal en omstreken is weer van start ge gaan, en reeds de eerste week kwamen er enkele verrassingen uit de bus. Het eerste viertal van Ten Berge uit Enter, dat de laatste twee jaar steeds met glans kampioen werd in de eerste klasse, onder vond nu felle tegenstand van het eerste viertal van Spekhorst uit Rijssen. Laatst genoemd viertal dat dit seizoen een fusie aanging met De Reggebrug behaalde een zeer verdienstelijk gelijkspel (4-4). Ook N.B.C. kwam in haar eerste compe titiewedstrijd zeer goed voor de dag door het eerste viertal van VIOS in Rijssen een 6-2 nederlaag toe te brengen. O.B.K. 1 behaalde tegen De Tonne 1 uit Hellen- doorn een 4-4 gelijkspel. K.O.T. 1 uit Nij- verdal bleef in Hellendoorn met 6-2 de baas over H.B.C. 1. De beste, partij in de eerste klasse werd gespeeld door W. G. Spekhorst, 125 caramboles in 17 beurten*. De hoogste serie in de eerste klasse kwam op naam van E. Gijsbers V.I.O.S. met een serie van 39. In de tweede klasse slaagde het twee de klasse slaagde het tweede viertal van H.B.C. uit Hellendoorn erin het bezoe kende Ten Berge 2 uit Enter een 6-2 ne derlaag toe te brengen, terwijl de plaatse lijke ontmoeting tussen de viertallen van K.O.T. 2 en N.B.C. 2 onbeslist eindigde (4-4). V.O.P. 1 slaagde erin om M.K.V. 1 uit Raalte, dat vorig jaar naar de tweede klasse promoveerde een 6-2 nederlaag toe te brengen. De Poppe 1 uit Nijverdal won thuis met 6-2 van Spekhorst 2 uit Rijssen. In de derde klasse ging het eerste viertal van Hofstee bijzonder goed van start want men slaagde er in Hellendoorn in het tweede viertal van De Tonne een verdiende 8-0 zege toe te brengen. Het tweede viertal van Kalfsterman on dervond weinig tegenstand van Spekhorst 2 en won deze wedstrijd eveneens met de sprekende cijfers 8-0. N.B.C. 3 uit Nij verdal wist het eerste viertal van de Ster uit Hellendoorn met de cijfers 5-3 te ver slaan, terwijl V.I.O.S. 2 zich in de strijd met het tweede viertal van De Poppe het sterkst toonde (6-2). In de tweede klasse werd de beste 'partij gespeeld door A. Daggert, M.K.V. I, hij maakte zijn 100 caramboles vol in 27 beurten, terwijl F. Poppe zijn serie van 24 beurten door niemand zag verbeteren. In de derde klasse kwam de beste partij op naam van J. Hemmink, Hofstee I, die de 75 caramboles scoorde in 17 beurten, terwijl de hoogste serie werd gescoord door E. J. Bakker, Spekhorst 3, n.l. 16. In de vierde klass.e kreeg debutant Mensink I uit Hellendoorn direct al een nederlaag te incasseren, men moest in Raalte met 62 het onderspit delven tegen M.K.V. 2. Debutant Hofstee 2 deed het wat beter door met 44 gelijk te spelen tegen M.K.V. 3 uit Raalte. Bij de ontmoeting tussen de beide viertallen uit Hellendoorn, De Tonne 3De Ster 2, ging de zege met 6—2 naar het viertal van De Tonne. De Poppe 3 uit Nijverdal moest thuis met 62 haar meerdere er kennen in het bezoekende Bolscher 2 uit Enter, terwijl Oudelaar 1 in haar eerste competitiewedstrijd direct al weer een stevige 71 nederlaag kreeg te slikken. De beste partij in de vierde klasse kwam op naam van de lieer M. Krukkert, 75 ca ramboles in 27 beurten. De hoogste serie kwam op naam van de heer G. Roze- boom, De Ster 2 (15). Uitslagen van de eerste competitiewed strijden van de biljartbond „Ons Genoe gen" te Nijverdal en omstreken: le klasse: Spekhorst 1Ten Berge 1 VIOS 1NBC 1 Struik 1Kalfsterman j1 HBC 1—KOT 1 OBK 1De Tonne i i 2e Klasse: VOP 1MKV 1 HBC 2—Ten Berge 2 KOT 2—NBC 2 De Poppe 1Spekhorst 2 Bolscher 1 vrij. 3e Klasse: De Tonne 2Hofstee 1 NBC 3—De Ster 1 Spekhorst 3Kalfsterman 2 VIOS 2—De Poppe 2 OBK 2 vrij. 4e Klasse: De Poppe 3Bolscher 2 MKV 2—Mensink 1 De Tonne 3De Ster 2 Hofstee 2—MKV 3 Oudelaar 1VOP 2 4—4 2—6 uitgesteld 2—6 6—2 6—2 4—4 6—2 0—8 5—3 0—8 6—2 2—6 6—2 6—2 4—4 1—7 De schietvereniging „De Eendracht" hield vorige week vrijdagavond haar eer ste onderlinge clubwedstrijden in de zaal van hotel Vosman. De uitslagen waren als volgt: Vuurbuks-competitie: Groep A: J. Haan 42 pt.; A. Paalman 41 pt. Groep B: T. Aanstoot 40 pt.; G. Ban- nink 38 pt. Windbuks-competitie: 1 J. Bouwhuis 42 pt.; 2 G. Jansen 41 pt.; 3 J. Haan 40 pt. Windbuks (vrije baan); le prijs J. Haan, 35 pt.; 2e prijs G. Jansen, 35 pt.; 3e prijs F. Sluiter, 35 pt. De algemene politieke beschouwingen der Tweede Kamer hebben deze week alle aandacht van het Binnenhof opgeëist. In tegenstelling tot de voorafgaande jaren werden de algemene financiële beschou wingen over de Rijksbegroting voor 1965 gehouden. Niet alleen de Troonrede, maar ook de Miljoenennota stond ter discussie. Behalve de fractievoorzitters spraken ook de financiële experts: voor de regering antwoordde niet alleen minister-president Marijnen, maar ook de minister van finan ciën prof. Witteveen. Dat betekende, dat de plannen tot belastingverlaging - en vooral het tijdstip van de uitvoering daar van - in het middelpunt van de aandacht stonden. Voor een deel van de Kamer was het een teleurstelling, dat de verlaging wéér is uitgesteld, nl. tot 1 januari 1966. En de oppositieleider dr. Vondeling vond, dat de liberale minister van financiën al le reden had om te blozen, daar de belas tingen op het ogenblik hoger zijn dan ooit in de afgelopen jaren. Het zwaartepunt van de kritiek der socialistische oppositie richtte zich echter op het feit, dat de re gering in haar streven naar belastingver laging op een aantal hoogst nuttige zaken wil bezuinigen. In dit verband werd de voorgenomen verhoging van college- en schoolgelden, maar ook het plan tot tol heffing om er de wegenbouw mee te fi nancieren, becritiseerd. Ook het streven van de antirevolutionaire staatssecretaris Bakker om het aantal industriekernen te beperken, ondervond afkeuring. Veel kreeg minister Luns ook te horen over de bescheiden verhoging van de steun aan de jonge ontwikkelingslanden. Dr. Von deling verweet hem, dat hij daarmee toon de onvoldoende begrip te hebben voor de komende klassenstrijd tussen de continen ten; tussen de arme en de rijke landen, waarbij China misschien met de arme Afrikaanse landen tegenover het Westen en Rusland zou komen te staan. JONGERENORGANISATIES. Over het peil van onze ontwikkelings hulp hadden bijna alle jongerenorganisa ties van Nederland openlijk hun teleur stelling uitgesproken in een adres aan de Tweede Kamer. Het trok daarbij de aan dacht, dat de liberale jongeren organisa tie ontbrak. Dit deed de vraag rijzen of de VDJO het streven der VVD naar belas tingverlaging niet wilde bemoeilijken. Nu is de VDJO niet aan het WD-standpunt gebonden. Blijkbaar speelde in haar mid den ook de critiek op de wijze, waarop de ontwikkelingshulp aan de jonge landen plaats heeft, wel een rol. Aan de andere kant stak de jonge voorzitter van het dis trict Zuid-Holland niet onder stoelen of banken, dat hij aan een belastingverla ging de voorkeur gaf boven een loonsver hogingvoordat hij zaterdag jl. aan de erevoorziter van de VDJO, prof. Oud, het woord gaf om te spreken over „het li beralisme en de jongeren". P.S.P.-CONGRES Tezelfder tijd kwam de pacifistisch so cialistische partij te Rotterdam in jaarver gadering. Daarbij kwam nogal wat cri tiek naar voren op de kalme wijze waarop de PSP-fractie in de Tweede Kamer en met name ook op de verwarrende manier waarop de aftredende partijvoorzitter Slo- temaker de Bruine daar optreedt. De humoristische wijze, waarop de com munist Bakker daar soms succesj es oogst, wekte in PSP-gelederen kennelijk wel eni ge jalouzie op, hoewel van andere zijde juist werd betoogd, dat zij zich diende te distanciëren van de reputatie een „com- munisante" partij te zijn. Fractieleider Lankhorst verklaarde in elk geval met nadruk, dat men van hem niet behoefde te verwachten, dat hij in de Kamer zou gaan schelden: „dat kan ik niet en dat wil ik niet". C.P.N. Overigens bleek het in de CPN ook niet alles pais en vreê te zijn. Integendeel. De voormalig partijbestuurder en „Waarheid" redacteur Friedl Banich, werd geroyeerd. Lange tijd ging hij door voor de grote theoreticus van de partij. Maar thans werd hem verweten, dat hij de Sovjet Unie te slaafs wilde volgen. Hij paste dus niet langer in de nieuwe Nederlandse koers, welke de CPN wil volgen; waarin zij prat gaat op zelfstandigheid tegenover de Sovjet Unie. Oppositionele geluiden uit de CPN doen echter vermoeden, dat er ook iets anders achter steekt. Er is stellig een stroming in de CPN, die met Peking wil aanpappen. Tussen die twee stromingen door - de pro-Russische en de pro-Chinese -- tracht partijvoorzitter Paul de Groot blijkbaar te laveren. Al bij al verzwakt de CPN door derge lijke royementen steeds meer. Avoiul aan avond vormt Sjoukje Dijkstra het onovertrefbare slotstuk van de ijs- show: Holiday on Ice in liet R.A.I.-ge- bouw te Amsterdam Foto: een bijna onherkenbare Sjoukje Dijkstra dankt het publiek aan het slot van de ijs-show. Niet alleen de vakantieganger heeft van het fraaie weer van dit jaar geprofiteerd, de Nederlandse boer ondervindt er even eens de gunstige gevolgen van, zo zeer zelfs, dat de centrale bankinstelling van de Nederlandse landbouw, de Coöperatie ve Centrale Raiffeisenbank, in een over zicht spreekt van een bij „uitstek gunstig jaar", dat 1964 zowel voor de akkerbouw als voor de veehouderij belooft te worden. Begunstigd door fraai oogstweer, zo zegt deze bankinstelling, heeft de boer reeds een groot deel van de resultaten van een jaar noeste arbeid kunnen bin nenhalen. Het oogstrisico is dit jaar be paald gunstig uitgevallen. De vereiste investeringen in machines, gebouwen, zaaizaad en pootgoed, kunst mest, arbeidsloon enz. leveren een bevre digend rendement. Doordat de weersom standigheden voor de groei en de oogst in het algemeen vrijwel ideaal waren, zijn niet alleen hoge opbrengsten'verkre gen, doch is de kwaliteit van de geoogste produkten eveneens uitstekend. Vooral de granen leverden een record opbrengst, die onder gunstige weersom standigheden kon worden geoogst. De oogst van tarwe is zo groot, dat een ge deelte zal moeten worden geëxporteerd of in de veevoerseclor worden gespuid. Van het ingekrompen aardappelareaal (in de laatste vijf jaren is de oppervlakte klei-consumptieaardappelen met ongeveer 30 pet. en die van de zand aardappelen zelfs met bijna 50 pet. geslonken) zal als resultaat van de hoge hectare-opbrengst dit jaar nog zoveel worden geoogst, dat er een fink kwantum voor export beschik baar zal zijn. Bij een normale opbrengst zal overi gens de huidige oppervlakte nauwelijks toereikend zijn voor de voorziening van de binnenlandse markt. Peulvruchten leveren eveneens een ho ger rendement op en ook voor de suiker bieten ziet het er alleszins gunstig uit. Het geheel overziende meent de bank, dat er reden is om van dankbaarheid te spreken. Bij een redelijk prijspeil, zo zegt zij, zal de bedrijfsvoering in de akker bouw eindelijk weer eens tot een zo nood zakelijk bevredigend resultaat kunnen leiden. (Dagblad van hol Oosten). 'W4V///SA

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 4