Van het erf der Kerk Managersziekte een fabel? gesleten Fm. TltJLES Voetbal Gemis aan routine oorzaak kleine nederlaag 3N BET BLRD E.H.B.Q.-nieuws DROPPING met verrassing Trots op uw eigen plaats Toon dat dan ook in uw waardering voor uw eigen plaatselijke krant fe: eens schudt het leven je wakker Zaterdag 10 oktober 1964 IIOLTENS NIEUWSBLAD Drs. J. Arts: Heiko Oberman op het concilie Een vermelding in het Amerikaanse weekblad „Time" vorige maand vestigde de aandacht op de waarnemer voor de Wereldraad van Congregationalisten op het concilie, de uit Nederland afkomstige Amerikaan Prof. Dr. Heiko A. Oberman. Met als ondertitel (gelijkend op die van het Time-artikel: What Mary means to Protestants). „Zo ziet een protestant Ma ria en de joden" geeft Drs. Arts in het R.K. blad „De Nieuwe Linie" een beeld van deze begaafde Nederlander, die nu hoogleraar is aan de universiteit van Hai-- vard en geeft ook enige van zijn stand punten weer over de zaken, die in het con cilie aan de orde zijn of komen. Verrast was Prof. Oberman er over, dat in de eer ste zitting van het concilie bleek, dat de nieuwe theologie blijvend tot gelding kwam. Daarbij mag er volgens hem niet over gespeculeerd worden hoeveel van de nieuwere opvattingen aanvaard zal wor den. Dat is niet de zaak van de theologen maar van de vergadering. De theoloog moet (profetisch) zijn standpunt uiteen- zetten. In de concilie-discussie over Maria was Prof. Oberman natuurlijk dankbaar voor de uitspraken van mannen als kardinaal Bea, kardinaal Légèr en kardinaal Al- frink. Waar is de Harvard-professor op het ogenblik vooral mee bezig? Weer een ver rassing: met de joden. Deze Nederlander in Amerika wordt diep bewogen door de christelijke vraag omtrent de joden, naar aanleiding van de teksten die ter concilie vergadering naar voren kwamen. In die teksten wordt thans de uitnodiging aan de joden gericht binnen te gaan in deze katholieke Kerk. De uitnodiging om alles wat joods is op te heffen, de levende historische groot heid, de synagoge, de gebruiken, „zal zon der twijfel de gevoelens van de joden diep beledigen", schrijft „The American Jewish Committee". Bovendien houden de zinnen dat christenen moeten verge ven zoals Jezus allen aan het kruis ver gaf, altijd de beschuldiging zelf in en staande. En dat niet het hele volk schuldig was aan de dood van Jezus, klinkt bijna als: niet het hele Duitse volk was schuldig aan de dood van miljoenen. En rabbi Abraham Heschel schrijft: „we worden uitgenodigd alles op te geven waarvoor eeuwenlang ons volk zulke hoge prijs in lijden en martelaarschap heeft betaald". En wie zal ongevoelig blijven? „Tot op de dag van vandaag zwoegen we in vrome overgave om onze kinde ren op te voeden in de wegen van de Torah". Beter niets dan dit dan deze concilie tekst die de synagoge alleen maar pijnigt, denkt degene die niet alleen bewogen is door de joodse geschiedenis, maar die ook diep gevoelig is voor de betekenis van het jodendom voor het Evangelie zelf. Is niet het Nederlands episcopaat, op wiens ter ritoir de bloeiendste joodse gemeenschap pen hebben bestaan (van verschillende herkomst, omdat men eeuwenlang wist: in Nederland vinden we vrijheid) bijzon der aangewezen om zich over deze pro blematiek mei geestelijke inzet te buigen? In het bisdom Breda zijn grote joodse kerkhoven, omdat de Belgische joden daar hun doden begroeven. Deze vragen durft prof. Heiko Oberman niet te stellen. Hij herinnert zich wel de vriendschap tus sen zijn vader en kardinaal De Jong. En hij besluit: „Waarschijnlijk zal een dieper doordringen in de theologische betekenis van het jodendom zowel de katholieke als de protestantse Kerken in een nieuw ge bied van oecumene brengen. Dat moeten alle christenen steeds beter gaan besef fen". Ds. A. de Wilde: De hereniging van Gereformeerden en Hervormden in vors- en vogelperspektief. Zowel van boven af, in de grote lijn overziet Ds. De Wilde in net weekblad voor vrijzinnig 'protestanten „Kerk en Wereld" de huidige situatie met betrek king tot de mogelijkheden van hereniging van gereformeerden en hervormden (vo gelperspektief) als vanuit de dagelijkse Veel minder overzichtelijke praktijk (kik- vorsperspektief). Vooral op dit laatste vlak zijn er nog velerlei belemmeringen: onverschilligheid, gemakzucht, wantrou wen en afkeer, plaatselijke veten en per soonlijke grieven, die een rol spelen. Ten slotte noemt schrijver dan nog een heel moeilijk punt voor de gereformeerden: de links-vrij zinnige groep in de Her vormde kerk, die ook voor vele „ruimere" gereformeerden een struikelblok blijft op de weg naar hereniging. Hierover zegt Ds. De Wilde: Men zal echter moeten overwegen, dat er, zolang de kerk zal blijven bestaan, óók een 'linkse' groep zal zijn, die aan vele leden der kerk zal schijnen de goddelijke waarheid der kerk ernstig te misvormen. Zelfs al zouden de kerken samensmelten op de meest klassieke geloofsformulerin- gen, en rigoreus uitwerpen al wat zich niet conformeerde, dan zou tóch in de loop des tijds' nieuwe differentiatie ont staan, en een nieuwe 'linkse' groep zich vormen. Altijd weer zullen hier bezwaren geopperd worden tegen de personale voorstellingen van God, zoals die iri de kerk van alle eeuwen gedomineerd heb ben en dat nog doen. De oude kerk had een Dionysius de Areopagiet, de middel eeuwen hun Eckhart en andere mystie ken, de latere kerk een Schleiermacher met zijn uitspraak: „Alle eigenschappen die wij God toeschrijven, willen niet iets bijzonders in God aangeven, maar slechts iets bijzonders in de wijze waarop wij het volstrekte afhankelijkheidsgevoel op Hem betrekken" (Chr. Gl. paragr. 50). Hoe moeilijk het ook vallen moge, wij zullen heel ver moeten gaan in het luis teren naar deze groep, gedachtig aan de geweldige waarheid: Nil contra Deum nisi Deus ipse (Niets is tegen God dan God zelf), of anders uitgedrukt, „Laten wij niet te spoedig menen, dat de ander Gód ontkent; Die is groter dan ónze God!" nl. dan onze altijd heel erg beperkte godsvoorstelling. Wij begrijpen, dat het gereformeerden zwaar zal vallen, deze overwegingen in volle ernst op zich te laten inwerken (er zijn trouwens honderdduizenden her vormden, voor wie hetzelfde geldt!). Het zal echter pas tot een oprecht en christe lijke, d.i. gelovende, op God vertrou wende, hereniging kunnen komen, als wij allen ons beeld van de kerk als beperkt, ónze perspektieven vóór de kerk als noodwendig kortzichtig gaan beseffen, en allen samen belijden, dat niet onze vast stellingen, grondslagen, formuleringen of regeermethoden de kerk in stand houden, maar Christus zelf, die de ware herder en hoeder der christenheid is, en wiens Geest altijd door bezig is een volk-Gods- in-wording verder en verder te leiden. ZWITSERLAND. Zendingscollecte na rk. priesterwijding. Een rooms-kath. parochie in Zwitser land nodigde de voorzitter en de predikant van een hervormde gemeente uit om aan wezig te zijn bij de feestelijke plechtighe den van de wijding van drie prieters en voor het eerst opdragen van een mis door een hunner, die bestemd was als missio naris uit te gaan naar Thailand. Na afloop van het feestmaal, dat er op volgde werd op voorstel van de nieuwe missionaris een collecte gehouden ten bate van de zending der hervormde kerken in franssprekend Zwitserland, welke col lecte een aanzienlijk bedrag opleverde! Kerkelijke Huwelijksinzegening. Uit verschillende gemeenten vernemen wij suggesties inzake de kerkelijke huwe lijksinzegening. Om een enkel voorbeeld te noemen: in Hellendoorn schreef Ds E. J.N. Kronenburg er over in het gemeen teblad en pleitte er voor, dat men de in zegening niet 's middags direct na de vol trekking op het gemeentehuis, maar pas in de avond zou stellen, opdat veel meer mensen in de gelegenheid zouden zijn naar naar de kerk te komen. Wat vind het bruidspaar belangrijker: de kerkdienst op hun trouwdag of de bruiloft? vraagt schrijver. Daarna past dan een berichtje uit Bier vliet, waar blijkbaar ook over deze ge dachte gepraat is en waar een bruidspaar bereid was de proef te nemen met een trouwdienst om 18 uur en met het beoog de resultaat: veel meer belangstellenden, zodat het huwelijk inderdaad in het mid den der gemeente werd ingezegend. Ds W. S. Evenhuis zet onder dit bericht dan ook: ter navolging! Gebrek aan routine was wel één van de voornaamste oorzaken, dat de Holte naren het niet tegen RKSV konden bol werken. In technisch opzicht waren zij niet de minderen van de bezoekers. De eerste helft gaf dan ook een vrijwel ge- lijkopgaande strijd te zien. In deze pe riode werd de wedstrijd beslist. Na de pauze kwam het doel van de thuisclub geregeld onder zware druk te staan, maar haar verdediging hield stand en door slecht schieten gingen enkele mooie kan sen voor RKSV verloren. De Holtense aanval miste toen de nodige stootkracht, omdat de middenlinie zich geregeld in de verdediging terugtrok. Reeds in de 9e minuut namen de Hol tenaren de leiding door een prachtige kopbal van Jan Beltman uit een mooie voorzet van Jansen. Maar ruim tien mi nuten later scoorde F. Tusveld de gelijk maker door een fout in de Holtense ver dediging (1-1). Twee minuten voor het einde der eerste helft waren de Rijssenaren bijna door de Holtense verdediging heengebroken. Doelman Breukink, die was uitgelopen, wierp zich op de bal, maar kreeg deze niet in zijn bezit. G. Oude Luttighuis, die gedeeltelijk over hem heen viel, sloeg de bal met de hand naar voren en be hoefde toen niets anders meer te doen dan in het lege doel te schieten. Scheids rechter Wes, die overigens goed leidde, had het handsgeval niet gezien, zodat de rust kwam met 1-2. Na de hervatting was RKSV voortdu rend in de aanval en moest de Holtense doelman geregeld handelend optreden, maar erg zuiver was het schieten niet. De Holtense aanvallen waren niet ge vaarlijk, omdat het verband in de ploeg steeds meer ging ontbreken. Kort voor het einde kwam er nog een kleine ople ving, maar gescoord werd er niet meer. RKSV had gewonnen, al kwam zij op een wat gelukkige wijze aan het winnende doelpunt (1-2). Uitslagen: Eerste klasse A: Haarlese Boys-Bon. Boys 23 Rood Zwart-Unisson 12 DTO-VSV 2—2 Victoria-SOS 23 Holten-RKSV 1—2 SOS 2-Holten 3 5—2 Holten 2-MW 4 7—0 De Zweef b-Holten a 24 Haarl. Boys d-Holten b 11 Holten c-De Zweef e 122 De stand in klasse 1 A is thans: Unisson 5 5 0 0 10 26- 7 Victoria 5 4 0 1 8 14- 7 SOS 5 2 2 1 6 7- 5 Holten 5 2 1 2 5 6- 8 RKSV 5 2 1 2 5 10-14 Bon. Boys 4 2 0 2 4 10-10 Rood .Zwart 4 2 0 2 4 6- 7 Haarlese Boys 5 1 0 4 2 8-12 DTO 5' 0 2 3 2 9-20 VSV 5 0 2 3 2 4-10 Programma: Zaterdag: Holten a-Excelsior b 4.uur Holten b-SDOL b 2.45 uur RV b-Holten c 3.30 uur Zondag: VSV 1-Holten 1 2.30 uur RKSV 2-Holten 3 2.30 uur Borne 4-Holten 2 11.uur Holten 4-Haarlese Boys .4 2.30 uur „DE MANAGERSZIEKTE behoort tot het rijk der fabelen. Als de topfunctio naris korter zou leven dan andere mensen, dan zouden de statistieken dat moeten uitwijzen. Er is echter geen en kel onderzoek bekend, dat deze onpret tige hypothese bevestigt, noch in Europa, noch in de V.S." Deze opmer kelijke woorden schreef dr. J. de Koek van Leeuwen van het Nederlands In stituut voor Preventieve Geneeskunde in een onlangs verschenen boekje „Ge zond blijven in de top". De auteur laat er overigens geen twijfel over bestaan, dat de topfunctio naris meer dan andere werkers grote spanningen te verwerken krijgen, die vooral na zijn 45ste levensjaar een be dreiging voor zijn. gezondheid kunnen betekenen. Hij moet dikwijls zeer be langrijke, verstrekkende beslissingen nemen. Maar is die beslissing altijd juist? De hiermede samenhangende on zekerheid is de hoofdoorzaak van de spanningen die de topfunctionaris on dergaat. Vaak is hij bij het nemen van beslissingen afhankelijk van de advie zen van specialisten. Dikwijls moet hij diens adviezen aanvaarden, ook al wordt hij door innerlijke twijfel aan gegrepen. ONGEZOND DE SPANNINGEN, die door deze belastende factoren worden veroor zaakt, kunnen gemakkelijk tot overbe lasting leiden. De topfunctionaris ziet zich overspoeld met de meest uiteen lopende besognes en hardnekkig streeft hij er naar alle lopende zaken toch on der zijn controle te houden. Permanen te tijdnood en een voortdurende ver moeidheid kunnen hieruit resulteren. Voorts is de leefwijze van topfunc tionarissen niet altijd gezond. Niet voor niets wordt daarom al gesproken van „de bazenpest". Vergaderingen in be- rookte kamers, cocktailparties nemen tijdens de vrije uren de plaats van ge zonde ontspanning in. Voorts rijden zij te veel in auto's en wandelen te weinig. Zakenreizen over lange afstand zijn meestal ook erg vermoeiend. Heen en weer vliegen voor een zeer omvangrijk programma lijkt efficiënt doch kan zeer ongezond zijn. De verschillen in de tijd van zonsopgang en in winterse en zomerse omgevingen vei*storen de ritmen van het lichamelijk organisme. Wat contacten met de arts betreft acht dr. De Cock van Leeuwen een jaarlijks medisch onderzoek noodzake lijk. Zij die boven de 55 jaar zijn, moe ten zich zelfs eens per half jaar laten onderzoeken. Overigens is het duide lijk dat dit alles niet alleen geldt voor de „managers", maar ook voor andere druk bezette mannen en zeer zeker ook voor huisvrouwen. WEGENS VAKANTIE dinsdag 13 oktober a.s. de gehele dag Deventerweg 7- Vrijdag 23 oktober a.s. Ook deelname voor niet- leden. Leeftijd boven 17 jr. Kosten f 1,p. persoon. Vertrek 19.30 u. af Groene Kruis Gebouw. Spoedige opgave bij: G. H. Ebrecht, Larenseweg 39a, H. J. Vorkink, HBK 22 Vraagt het gratis boekje geboorteregeling prijs courant. Postzegel 30 cent insluiten. Traffic, Postbus 132, Deventer. Te koop: PIANO, salonmeubel en wringer. G. Wissink, Oranjestr. 7. door Leida Graafland Opnieuw keek hij naar het geld, raakte er even met zijn vingers aan en zuchtte. Daarna liep hij langs haar heen naar de kamer en bekeek alles, wat daar voor hem lag. Hij nam een costuum op en be zag het, voelde aan de stof en legde het weer neer. Een overhemd nam hij in zijn hand en hield het voor zich, liep ermee naar een spiegel en bekeek zichzelf. Toen maakte hij zijn ochtendjas los en liet die vallen. Roelïe zag, dat hij enkel een pyamabroek aan had en net voor hij die losmaakte, liep ze de keuken in en sloot de deur achter zich. Geruime tijd zat ze op de aanrecht en rookte de ene sigaret na de ander. Ze hoorde in het andere ver trek de man rommelen. Aan de geluiden te oordelen, was hij zich aan het aankle den. Het leek haar een eeuwigheid te du ren en nerveus keek ze op haar-horloge. Ze zag het geld op de tafel. Ik wil niet, dat hij zonder centen weggaat, dacht ze en een snik welde in haar op. Ik zal het hem brengen. Gelijk ging de deur open en een breed- r lachende man stapte binnen, keerde en wendde zich als een mannequin en be keek zichzelf met een vergenoegde blik. „Koelie, het lijkt wel een maat costuum.... zit het even keurig? En dat overhemd.... en deze schoenenzog, hoe wist je mijn maten zo precies? Ben ik even een heertje, zeg? Hoe vind je me zo? Lijkt het wat?" Langzaam ontspanden zich haar trek ken en kwam er een vleugje lach op haar gezicht. Nu had hij weer wat weg van dc oude Talingen, de manier alleen al, waar op hij een paar, misschien denkbeeldige stofjes van zijn colbert knipte. Nog steeds was hij een knappe kerelWat een goed costuum alleen al kon bewerkstelli gen. Hij liep door naar- het spiegeltje en draaide het voor en langs zich heen. „Chi que, hè?" Verdikkie, Roel, ik voel me een heel ander mens Ze knikte. „Dat ben je ook, Tom. Zie je v/el, dat het best met je meevalt?" Ze kreeg weer hoop. Alsjeblieft, dacht ze, laat hij toch hier blijvenwat kan ik nog doen om hem hier te houden Hij keek vergenoegd naar de vrouw en zag de hoopvolle blik in haar ogen. Hij Zuchtte. „Sorry, Roelic, dat ik je teleur stelde, maar eerlijk waarik heb van morgen helemaal niet aan drank gedacht. Ik had honger en daarom ging ik naar dc kelder, om te kijken naar wat eetbaars.... En toen zag ik die twee flessenAl mijn goede voornemens waren meteen verdwenenOpnieuw loosde hij een zware zucht. Ze ging naar hem toe en greep zijn hand. „Als ik je help, Tom, wil je het dan niet echt proberen?" Hij lachte verlegen. „Je weet, wat mijn beloften waard zijn, Roelie. Ik denk, dat ik er zwaar aan verslaafd ben." „Ik zal je iedere keer helpen, als je het maar probeert. Misschien lukt het niet da delijk, maar eens zul je jezelf toch over winnen, als je „Als je een beetje ruggegraat hebt," vulde hij aan en haalde zijn schouders op. „Vooruit, Roel, steek dat geld maar weer in je tas. Wat er met mij aan de hand is, weet ik niet, maar als jij bij me bent, kan ik je niets meer weigeren." Samen bekeken ze de andere kleren. „Pas straks alles even aan, wil je? Wat niet goed is, of wat je niet rnooi vind, neem ik weer mee terug." „Roelie, dat heeft je veel geld ge kost „Ach watwat heb ik aan mijn geld, ais ik er niemand blij mee kan maken? Zo, en nu gaan we gezellig met z'n twee tjes koffie drinken. Ik heb een cake mee gebracht. Verdraaid, Tom, wat staat je dat pak geweldig. Je bent bijna niets ver anderd. Je hebt een figuur „Ga wegje steekt er de gek mee. Vel over been ben ik. Zo mager als brand hout." „Hindert niet. Dat vlees komt er wel weer op. Ik mest je wel vet. Vanmiddag blijf ik bij je eten. Ik heb nog meer mee gebracht. En daarna gaan we eens rustig met elkaar babbelen. Ik heb je hard no dig, zie je?" Er kwam een trek van teleurstelling op zijn gezicht. „Op kantoor? Gaat liet soms niet goed?? Wil je me daarom terugheb ben?" Ze kwam naar hem toe en pakte de man ruw bij de schouders.,,Als je nu eens wat meer vertrouwen in me wilt hebben? Ik zei dat ik je nodig had. Is dat niet duidelijk genoeg?" Hij lachte verlegen. „Dat je al dat ge duld met me weet op te brengen. Weet je, Roelie, je bent zo heel anders clan vroeger." Ze stonden nog steeds tegenover elkaar. „Beter of slechter?" vroeg ze. Hij zag haar hunkerende blik. Met zijn voeten in de nieuwe schoenen liep hij een pas terug. „Zo zou ik het niet willen stel len. Ik zou zeggen: menselijker. Vrouwe lijker vooral. Je stem klinkt ook veel warmer dan vroeger." Ze keek voor zich en knikte. „Misschien komt dat wel, omdat ik een harde les heb gekregen, Tom." 's Middags, na het eten, zaten ze in de kamer en rookten. Tom lag half op de divan en bengelde met zijn benen over de rand. „Ik kan nog helemaal niet wennen aan de gedachte, dat je me werkelijk terug wilt hebben. En, eerlijk gezegd, ik zie er tegenop. Ze zullen bij jullie in het dorp natuurlijk wel gehoord heb ben, hoe ik aan het zwabberen ben ge weest. Vroeger was ik „meneer" Talin gen. En wat ben ik nu?" Ze glimlachte. „Weer meneer Talingen. Als je het niet gelooft, bekijk je jezelf maar weer eens in de spiegel." „Ach nee, dat bedoel ik niet." „We hebben nimmer meer wat van je gehooi'd. Dus ook geen kwaads." „Dat zeg je maar, om me moed te ge ven." „Tom, ik zeg alleen de waarheid. Waar om blijf je nu zo wantrouwend? Ik hen toch eerlijk tegen je?" Hij schudde zijn hoofd. „Ik ben natuur lijk een stommeling. Maarm'n hos pita...... ik zei tegen haar die morgen, dat ik ontslagen was „De oude vrouw Berends is van 't voor jaar gestorven. Bovendien, je bent nooit ontslagen." Talingen grinnikte. „Met ziekteverlof gestuurd. Kwam dat niet op hetzelfde neer?" Ze zuchtte. „Misschien was dat indei*- tijd wel mijn bedoeling. Nu niet meer. Beslist niet meer. Wil je het bewijs? Je salaris is al die maanden voor je gereser veerd gebleven. Je bent: boekhouder van je beroep, dus tel zelf maar op, hoeveel dat is: dertien maanden." Hij draaide zich naar haar toe. „Meen je dat? Dat zou een kapitaal zijn." „Ik meen het, zoals ik alles meen, wat ik sinds gisteravond tegen je gezegd heb." „Dat zou een kapitaal zijn," herhaalde hij nadenkend. „Zo, dus mevrouw Be rends is dood. Ergens moet ik toch weer in de kost." „Je komt bij mij thuis. Het huis is groot genoeg. Ik heb je liever dicht bij me, zie je? Niet alleen in werktijd, ook daarna." Hij kwam overeind en keek haar enige tijd aan. „Ben jij wel Roelie Burger? Of ben je een ander? Ik ken je gewoon niet meer. Waax-om doe je dat allemaal?" Ze stak een sigaret op en rookte na denkend. „Ik zal je iets van m'n jeugd vertellen, Tom. Als jong meisje droomde ik van de prins, die me eens zou komen halen. Honderden dagdromen heb ik door leefd en dan stelde ik me mijn toekom stige man voor, de ideale, de grote liefde. (wordt vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 2