m Agenda föuvjgeriyke De vraag naar vlees en de vleesvoorziening W interprogramma A.R.-Kiesvereniging Cross Country in Zuidwolde 57 Oosfduitsers via tunnel gevlucht l ANTWOORD '64 Keukendag Drs Roemers komt spreken Kastanje vierling Vrijstelling dienstplicht Tamboercorps naar concours Schaken Zaterdag 10 oktober 1964 No. 41. Jaargang 18 NS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 2.per kwartaal Uitgave van de Stichting })Holtens Niewwsblad" te Holten. Telefoon 05-1(88 - 28 Jf Adv.-prijs 115 mm. (d contant) f 8.Iedere mm. meer 0.12 VOOR DE BOER Nu de algemene verwachting is, dat het jongvee voorlopig nog wel een schaars artikel zal zijn, zullen de prijzen vermoe delijk ook hoog 'blijven, aldus de heer R. Andringa van het L.E.I., één dezer da gen in een tweede radiopraatje over de perspectieven van de (rund)vleessituatie. Als deze verwachting juist zal blijken te zijn, betekent dit voor de consument, dat het rundvlees voorlopig ook duur zal blijven, temeer daar in de ons omringen de landen een ongeveer gelijke situatie bestaat. Dit houdt niet in, dat er in ons land een tekort aan vlees bestaat. Er is voldoende vlees beschikbaar, zoals var kensvlees en slachtp luim vee. Wat het varkensvlees betreft, wordt bovendien voor de naaste toekomst een sterke uitbreiding van het aanbod ver wacht. In welke mate dit van invloed zal zijn op de hoogte van de rundvleesprij zen, is moeilijk te voorspellen, want dit hangt in grote mate af van de consument. Is deze genegen een deel van het rund vlees te vervangen door varkensvlees? 'Hoe is in grote lijnen de ontwikkeling van het verbruik van vlees in de jaren 1958 tot en met 1963 geweest? In 1958 bedroeg het verbruik van rund en kalfsvlees per hoofd van de bevolking 17,8 kg., in 1962- 22,3 kg. en in 1963 23,3 kg. Dit betekent tot 1962 een toeneming van 25 pet. en daarna in 1963 nogmaals 6 pet. In totaal dus 31 pet. Deze laatste stij ging van 6 pet. was waarschijnlijk mede een gevolg van de relatief lage prijzen van rundvlees in 1963. Van varkensvlees bedroeg het verbruik in 1958 20,8 kg., in 1962 23,5 kg. en in 1963 22,7 kg. In pi*o- centen uitgedrukt bedroeg de stijging tot 1962 dus 13 pet., terwijl in 1963 een da ling van 4 pet. plaats had. In 1963 was het verbruik dus slechts 9 pet. hoger dan in 1958. 'Nadere aandacht vraagt ook het ver bruik van slachtpluimvee. Het verbruik hiervan nam in deze jaren toe van 1,2 tot 3 kg., een stijging dus van 15 pet. Ten slotte resulteerde dit in een stijgend to taal verbruik van vlees, n.l. van 41,5 kg. tot 50,6 kg., dus 22 pet. Uit deze cijfers valt op te maken, dat er niet alleen een voortdurende toeneming van het verbruik van vlees plaats had, maar dat er ook een wijziging kwam in de verhouding Het bestuur van de plaatselijke A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" heeft voor de komende winter het pro gramma vastgesteld. Op 16 oktober wordt de jaarvergadering gehouden; op 11 de cember zal een politieke rede worden ge houden door de heer Geleynse te Doe- tinchem; op 12 februari een formuavond en in de vergadering van 26 maart be spreking van de door liet Centraal Co mité uitgegeven brochure „Nederland en de Europese eenwording". Zeer binnenkort zal een ledenwerfak- tie worden georganiseerd. De vereniging telt momenteel 115 leden. Het bestuur is wat de komende aktie betreft optimistisch gestemd en rekent op minstens 25 nieu we leden. van de gebruikte vleessoorten. Daarbij valt op een sterkere toeneming van rund en kalfsvlees en van slachtpluimvee. Vermoedelijk is dit een gevolg van de stijgende welvaart. We zullen moeten af wachten in hoeverre de consument mis schien onder invloed van het optreden van grote prijsverschillen, weer meer varkensvlees zal gaan eten. Dit zal even wel hoogst vermoedelijk mede afhangen van de verdere welvaartsontwikkeling. OFFICIëLE PUBLICATIE: HONDENBELASTING Burgemeester en Wethouders van Hol ten maken bekend, dat degene, die in de loop van het belastingjaar houder wordt van één of meer honden of van meerdere honden, dan waarvoor hij reeds belas tingplichtig is, daarvan binnen 14 dagen na het ontstaan van de belastingplicht aangifte behoort te doen ter gemeentese cretarie (afdeling financiën), waarna de betaling van de belasting dient te ge schieden ten kantore van de gemeente ontvanger. Jan Müller heeft met zijn edele vier voeter Jonny de zware cross-country ge wonnen, die zaterdag 3 oktober door de ■landelijke rij vereniging „Ceres" te Zuid wolde (Di*.) werd gehouden op het ter rein „Klein Zwitserland" in de omgeving van Zuidwolde. Hij deed over het parcours, dat een lengte 'had van pl.m. 1700 meter, 3.57.02 min. en was 17 y. seconde sneller dan de tweede prijswinnaar Jan Huizinga van „Ceres", die op „Roswita" tot een tijd kwam van 4.14.08; 3. B. Waninge met „Goudster" 4.16.6. De vierde plaats was voor G. Beldman met „Poeszta Koning" in 4.22.04. T. Beldman Jr., die het vorige jaar de cross te Zuidwolde won, moest wegens een hem overkomen ongeval verstek la ten gaan. Hetty Krekel, die in de cross voor da mes met „Kartouch" een zeer snelle tijd maakte en zeker de tweede prijs had ge wonnen, maakte een kleine fout (langs verkeerde kant van vlaggetje gereden) en werd gediskwalificeerd. Pech was er in de lichte cross voor Herman Aanstoot. Hij werd „zandruiter" toen ongeveer 50 meter voor de finish de singel het begaf. Herman Nijkamp (10 jaar) van de „Oosterhofruitertjes" te Rijssen kreeg de prijs, die beschikbaar was gesteld voor de jongste deelnemer. In de lichte cross gingen bijna 40 com binaties van start. Winnaar werd H. San- ting te Zuidwolde in de tijd van 4.33.02 sec.; G. Bolink van de „Bergruiters" werd met „Hetty" vierde in de tijd van 4.53.06. S Overal kunt u ze zien, de affiches, waarop dit gedrukt staat! Overal in ons land zijn duizenden en nog eens duizenden bezig de actie voor Kerkbouw tot een goed resultaat te brengen! Ook Holten doet mee! Zowel de Hervormde, als de Gereformeerde Kerkeraad i meenden, dat het in de gegeven situatie nodig is om mee te helpen X bouwen! Deze activiteiten van de kerken vragen niet alleen om een doel- X matig gebouw, waarin de kerkgangers op de zondag kunnen ontvangen worden, zij geven ook de redenen aan waarom de kerkgebouwen func- tioneel dienen te voorzien in de behoeften van het kerkelijk leven. Veel bestaande kerkgebouwen missen de hoogst noodzakelijke accom- X modatie, die het werk in de week stelt. Veel oudere kerken zijn daar niet op ingericht. Dat vereist completering en vernieuwing. Naast de X nieuwbouw komt dus de vernieuwing. En de laatste betekent in tal van gevallen, dat men tot vervanging van oude gebouwen overgaat. X Een dubbel probleem. Er moeten niet alleen nieuwe kerken komen, maar veel oude gebouwen moeten verbeterd, uitgebreid en voorzien X van lokaliteit voor allerlei vormen van wijkwerk. X Dit moet gebeuren, willen de kerken niet achterop raken. X Wat gaan wij doen? De negen samenwerkende kerken staan voor de taak in de eerst- X komende 5 a 7 jaar 396 nieuwe kerkgebouwen, jeugd- en wijkcentra tot stand te brengen. Deze liggen verspreid over het gehele land. Er X zijn gebieden met bijzondere problemen. Wij denken aan de Bijlmer- meerpolder, de Prins Alexanderpolder, Zoetermeer, de gebieden rond X de Maas- en de IJmond, waar enorme wooncomplexen zullen of bezig zijn te verrijzen. Maar het verhaaltje, dat vooral het Westen zal pro- X fiteren van de opbrengst van de grote acties, kan wel naar het rijk van de fabels verwezen worden. De feiten wijzen uit hoeveel tientallen X kerken in het noorden, oosten en zuiden van ons land hulp nodig had- den. In sommige gevallen kon hulp geboden worden door de plaatsing X van een houten noodkerk; maar deze voorziening is slechts tijdelijk. Het probleem van de kerkbouw in onze tijd heeft de realiteit en de X noodzakelijkheid van het kerkverband en van de gezamenlijke actie onderstreept. X Bij alle kerken leeft de overtuiging, dat de plannen van Antwoord '64 uitvoerbaar en haalbaar zijn! Maar dan is de offervaardigheid van alle leden onmisbaar! X Tenslotte: Wist u, dat meer dan honderd vrijwilligers klaar staan om in onze X gemeente uw antwoord op te halen op vrijdagavond 16 oktober a.s.? Wilt u hen het gemakkelijk maken, door uw antwoord in gesloten enveloppe klaar te leggen? Wist u, dat landelijk reeds een bedrag van ruim 2 miljoen gulden is X binnengekomen? Er moeten voor de 9 samenwerkende kerken echter vele, zeer vele miljoenen komen! Wist u, dat in Hoogvliet bij Rotterdam, tussen 12 en 17 oktober een X kerk gebouwd wordt, die de naam krijgt van „Antwoord-kerk"? Dat deze kerk gebruikt zal worden door de 9 samenwerkende kerken? X Wist u, dat deze grote actie tengevolge heeft, dat op vele plaatsen in ons land plannen ontstaan voor de bouw van gemeenschappelijke kerk- X gebouwen? Weet u reeds, dat op maandagavond a.s. van 19 tot 19.30 uur in de X Herv. kerk een korte bijeenkomst zal zijn voor alle medewerkers? Dat het noodzakelijk is, daar te zijn, omdat diverse mededelingen worden X gedaan en de 2e brief wordt uitgereikt? Wilt u er goede nota van nemen, dat het centrale adres op a.s. vrijdag X 16 oktober voor de Hervormde Gemeente is de Dorpsschool. Daar moe- ten de medewerkers hun antwoorden afgeven. X Mocht er iemand zijn, bij wie helaas het antwoord niet is afgehaald op vrijdagavond, dan kan men op zaterdagmorgen dit brengen bij ds. X Israël, Pastoriestraat 44. Voor de Geref. kerk is het adres: de heer J. van der Meulen, Marke- X pad 1. Inlevering is mogelijk tot zaterdagmiddag 5 uur. Weet u, dat er volgende week dinsdag, woensdag en donderdag di- X verse reportages over de kerkbouwactie zijn voor de radio en televisie? En dat op vrijdagavond zowel radio als televisie ten dienste staan van X Antwoord '64. X Wanneer u dit alles weet en uw opdracht ziet, dan zal ook in onze gemeente de kerkbouwactie een pracht Antwoord '64 opleveren! Laat Uw antwoord zijn: X Ook ik geef één-honderdste van mijn jaarinkomen, opdat huizen voor God en de mensen gebouwd kunnen worden; kerken voor de X wereld van nu en voor de wereld van morgen! De woning-, kleding- en tuincommissie van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in Overijssel organiseert op donderdag, 15 oktober in de zaal van Amicitia een z.g. keukendag met een middag- en avond programma. De aanvangstijden van deze beide bijeenkomsten zijn 14.00 uur en 19.30 uur. De opening geschiedt door de provinci ale presidente mevr. J. W. Nagelhou-Klij- zing, terwijl mevr. C.L. Blauboer-Dinger een causerie zal houden over de prakti sche indeling der keuken met liet vertonen van dia's hierover. Daarna volgt een groepsgewijze bezich tiging van een deel van de stands, met een voorlichting over goed materiaal, electri- sche apparaten, keukensnufjes, tuinkrui den enz. In de pauze wordt een show gehouden van zelfgemaakte goede keuken- en tuin- kleding, door leden van de plaatselijke af delingen, na de pauze volgt dan nog de bezichtiging van het andere deel van de stands. De toegangsprijs bedraagt een gul den. De keukendag is voor iedereen toe gankelijk. Tussen 3 en 5 oktober zijn 57 Oostduit sers erin geslaagd via een tunnel naar West-Bcrüju te vluchten. Op de foto wordt een Onstduitse vrouw met behulp van touw en blok uit dc vluchttunnel getrokken. De voorzitter van het N.V.V., Drs. E. Roemers, komt op verzoek van de Hol- tense Bestuurdersbond op vrijdag, 20 no vember a.s. een spreekbeurt vervullen voor de leden van de bij het N.V.V. aan gesloten vakorganisaties. Het ligt in het voornemen van de Be stuurdersbond ook de leden van bevrien de vakbonden (C.N.V. en N.K.V.) voor de ze avond uit te nodigen. Toen kleermaker Joh. Huzen in Dij- kerhoek één dezer dagen door zijn tuin wandelde, viel zijn oog op een kastanje van bijzonder grote afmetingen. Bij na der onderzoek bleek de bast „gevuld" te zijn met vier kastanjes van normale af metingen. Aan de dienstplichtige der lichting 1964 G.H. Vincent, B 21, is een vrijstelling van de dienstplicht verleend wegens persoon lijke onmisbaarheid. De dienstplichtige G. Wansink, L 28, van de lichting 1966, werd vrijgesteld we gens broederdienst. Het tamboerkorps van HMV, dat op het deze zomer te Markelo door „De Fan fare" georganiseerde concours een punt je tekort kwam voor promotie naar de hoogste afdeling, gaat 'het op zaterdag 17 oktober nog eens proberen op het Natio naal Federatief Muziekconcours te Em- meloord in de Noord-Oostpolder. Als lopende mars zal worden uitge voerd „De kampioen" van Piet Stalmeier en als stilstaande mars de „Wedstrijd- mars no. 9" van A. van Vel uwen. Gaarne wensen we onze tamboers het succes waarop gehoopt wordt en dat ge zien de intensieve voorbereiding zeer ze ker verdiend is. Plaatsgenoten, die mee willen naar het concours in Emmeloord, kunnen zich op geven bij de 'heer J. Wiggers, Kolweg 14, tel. 356. Maandag 12 oktober t.m. 16 okt: Spaar- aktie Coöp. Raiffeisenbank „Holten" (zie adv.). Maandag 12 oktober, 2.30 en 8 uur: Na jaarsmodeshow fa. E. Wonnink in „Amicitia". Maandag 12 oktober, 's avonds om 8 u.: Bijeenkomst Hervormde Vrouwengroep in gebouw „Bethanië". Maandag 12 oktober, 8 uur: Handwerk bijeenkomst Plattelandsmeisjes in ho tel Holterman. Maandag 12 oktober: Laatste dag opgave cursus bedrijfseconomie bij de heer J. A. Kolkman, Beuseberg 29, tel. 559. Donderdag 15 oktober: Openbare keu kendag van de Bond van Plattelands vrouwen in „Amicitia" (zie adv.). Donderdag 15 oktober, 19-19.30 uur: Zit ting Thomassen en Drijver in café Kalf- sterman (zie adv.). Vrijdag 16 oktober, 's avonds om 7.45 uur in gebouw „Rehoboth": Jaarvergade ring A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje". Zaterdag 17 oktober: Tamboerkorps van HMV naar Nationaal Federatief Mu ziekconcours te Emmeloord. Zaterdag 17 oktober, 7.30 uur: Heropvoe ring Dijkernoekse revue in zaal ,,'t Bon te Paard". Prijsuitreiking „Holbatheo". Zaterdag 17 oktober, 19.30 uur: Grote dans- en showavond in „Amicitia" met medewerking van „The Vanguards" uit Beverwijk (zie adv.). Maandag 19 oktober, 8 uur precies: Le denvergadering Holtense Handelsver eniging in café „De Waag" (zie adv.). Zondag 11 oktober 1964 Ned. Herv. Kerk: Holten: 8.30 en 10 uur ds Van Druten van Niiverdal. In beide diensten: Voor bereiding Viering Heilig Avondmaal. Aan de uitgang: Extra collecte voor „Irene". Dijkerhoek: 10 uur ds Israël, Voorbe reiding Viering H. Avondmaal. Aan de uitgang: Extra collecte voor „Irene". Geref. Kerk: 9.30 uur (Voorb. H. Avondmaal) en 3 uur ds Hoogkamp. In beide diensten is het éne offer bestemd voor de Kerk. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". Geboren: Albert, zv T. Prak en D. A. Schipper, Boschkampsstraat 23. Ondertrouwd: J. A. Wechstapel, 20 jr., Holten en J. W. Beltman, 27 jr., Laren (Gld.). J. W. Leef tink, 24 jr. en H. Baltes, 24 jr., beiden te Holten. Gehuwd: G. D. Tuitert, 26 jr., Bathmen en J. M. Jansen, 27 jr., Holten. K. Bos, 24 jr. en C. C. van Angelbeek, 24 jr., bei den te Holten. W. Aaltink, 25 jr. en J. W. Paalman, 23 jr., beiden te Holten. Overleden: A. J. Hesselink, 69 jr., echt genote van J. W. Baltus, Beuseberg nr. 138. Gevonden: speelgoedpaardje; blauwe plastic regenjas; etui met rijbewijs; een wollen sjaal; wit linker kinderschoentje. Verloren; groene plastic regenjas; een portemonnaie met inhoud; „Mercedes"- wieldop; dubbele rijwieltas, inh. canvas regenjas met capuchon. Inlichtngen dagelijks (doch niet tussen 12 en 14 uur) aan het Groepsbureau der Rijkspolitie, Dorpsstraat 22 te Holten, tel. 352. Voor de vijfde ronde van de onderlinge competitie van de schaakclub „De Pio niers" werden donderdagavond maar drie wedstrijden gespeeld. De uitslagen waren als volgt: A. Stukker-J. Broere y,- y, H. D. Grobben-J. Steenbergen I— G. J. Hoeve-G. J. Kromdijk 01

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 1