in dit blrd mbbmmm 1267 wandelaars kwamen naar Holten P.V. „De Bergvliegers" Voor De oogst van snijmais Buitenspelval speelde parten Jaarvergadering „Jong Holten" Jeugddienst eens schudt het leven je wakker Prins Bernhard lij Zaterdag 26 september 1964 HOLTENS NIEUWSBLAD Wandelen in de vrije natuur, indivi dueel of in groepsverband, dat was het doel van de grote schare wandelsportlief hebbers, die zaterdagmiddag naar Holten kwam. De nog jonge WSV „De Trekkers" beleefde de organisatie van haar herfst- wandeltocht, waaraan niet minder dan 1267 wandelaars, jong en oud, deelna men een hoogtepunt in haar bestaan. Een ogenblik leek het er op, dat deze middag in het water zou vallen. Na de start vanuit het gebouw „Irene" viel de regen enkele taaien in stromen neer, maar niemand liet zich ontmoedigen. Dikwijls vrolijk zingend ondergingen de kleurig en fleurig geklede groepen deze koude douche. Enige zorg moest men hebben met de kinderen, die verkleumd aan het rustpunt arriveerden, maar toen het weer opklaarde was het leed gauw- geleden. Zij liepen zich warm en aan de finish in gebouw „Irene" was het een drukte van jewelste van al die tevre den Avandelaars. De tocht was mooi ge weest. Vanuit Holtens' centrum was men door een deel van de Holterberg gewan deld. Men vond het een mooi parcours. De bijna 84-jarige Christiaan Beumer uit de Adelaarstraat te Deventer, had door zijn deelname aan de 15 km.-route meer dan 4250 km. gewandeld. Hij heeft meer dan 100 prijzen in zijn medaille- kast. De regen had deze krasse baas niet kühnen afschrikken. De senioren wandel den 25 km. en de adspiranten konden deelnemen aan de 10 km.-tocht. Men tel de deze middag 21 groepen senioren met 315 deelnemers, 27 junioren-groepen met 447 deelnemers en 17 groepen adspiran ten met 319 deelnemers. Voorts waren er nog 186 individuele wandelaars. Zij kwa men uit heel Overijssel, de Gelderse Achterhoek en zelfs uit enkele plaatsen uit Drente. Op de boerderij van de fam. Lubber- sen en in pension Beumer, beiden aan de voet van de Holterberg, kwam men in de pauze handen tekort om koffie te schenken. In „Irene" was de rust voor de adspiranten. De jury, bestaande uit de heren J. M. van Tergouw, Deventer, voorzitter; G. J. Diekman, Deventer en B. Beumer, Borculo, had een moeilijke taak. Het werd dan ook zeer laat voordat men, na assistentie van de secretaris van de NUW, de heer A. Hoogkamp uit Ensche de, de uitslag bekend kon maken en der tig bekers en bekertjes aan de prijswin nende groepen kon uitreiken. Dat eerste geschiedde door de heer Van Tergouw. De voorzitter van „De Trekkers", de heer G. Voortman, onder wiens leiding de organisatie van deze herfstwandel- tocht uitstekend verliep, bedankte jury, EHBO, politie en alle medewerkers voor hun hulp. De eerste hulp-mensen hebben geen blaartje behoeven te prikken, maar wel hun hulp bij enkele kleine ongeval letjes verleend. De volledige uitslag luidde (prijzen en plaatsing) le klas senioren: le prijs: Favorita, Kampen 57-/G pt. 2e prijs: Gruland, Eibergen 553/c pt. 2e prijs; Davo, Deventer 55V0 pt. 3e prijs: Jannink, Enschede 54 pt. 2e klas senioren: le prijs: Roulvoor, Genemuiden 543/c pt. 3e klas senioren: le prijs: Wandelvriend, Aalten 55 Vg pt. le prijs: Flierefluiters, Almelo 55!/g pt. 2e prijs: Ruwa, Neede 54-VG pt. 3e prijs: Tempo, Diepenheim 53:V(. p. 4e prijs: Mero, Enschede 54'/G pt. 4e klas senioren: le prijs: De Jeugd, Hengelo (O.) 533/,. pt. 2e prijs: Klaar Over, Hengelo (O.) 53 V6 pt. 2e prijs; WVP, Borculo 53Vg pt. 3e prijs: Asserdorp, Zwolle 524/,. pt. 4e prijs: 't Noorden, Zwolle 522/,. pt. 5e prijs: Holtenbroek, Zwolle 50Ve pt. le klas junioren: le prijs: Boomsplaat, Almelo 564/,. pt. 2e prijs: Goossemaat, Almelo 56 V6 pt. 3e prijs: De Riet, Almelo 54 pt. 4e prijs: Nijverheid, Hengelo (O.) 52i/c pt. 2e klas junioren: le prijs: VOK, Almelo 54 pt- 2e prijs: Lindenhof 54 pt. 3e prijs: Laares, Enschede 52VG pt. 3e klas junioren: le prijs: Storica, Almelo 55 pt. 2e prijs: Wandelvriend, Aalten 542/6 pt. 3e prijs: WIOS, Hengelo (O.) 54i/G pt. 4e prijs: Tukkert, Almelo 534/fi pt. 5e prijs: Ruwa, Neede 533/G pt. 6e prijs: Klaar Over, Hengelo (O) 524/0 pt. 7e prijs: Noorden, Zwolle 52'3/G pt. 4e klas junioren: le prijs: Almelo, Almelo 55-/,. pt. 2e prijs: Assendorp, Zwolle 51-V6 pt. 3e prijs: Op Mars, Borne 513/,. pt. 4e prijs: Grol, Rekken 50 4/g pt. 5e prijs: Op den Berg, Rekken 50 pt. 6e prijs: Holtenbroek, Zwolle 49Vg pt. 7e prijs: Kienveen, Rekken 493/c pt. Adspiranten, le klas: le prijs: Almelo, Almelo 53~>/c pt. 2e prijs: Storica, Zwolle 53 4/,. pt. 3e prijs: De Riet, Almelo 531/t; pt. 4e prijs: Lindenhof B, Enschede 52V0 pt. 5e prijs: WIOS, Hengelo (O) 52-/,, p. Adspiranten, 2e klas: le prijs: Op Mars, Borne 534/6 pt. le prijs: VOK, Almelo 534/,. pt. 2e prijs: Wandelvriend, Aalten 524/6 pt. 3e prijs: Tempo, Diepenheim 523/c pt. 4e prijs: Lindenhof A. Enschede 52i/G pt. 5e prijs: Noorden, Zwolle 51VG pt. 6e prijs: Assendorp, Zwolle 50?/c pt. 7e prijs: Holtenbroek, Zwolle en Grol, Rekken 50 pt. Semi-Overheid; le prijs: Reserve gemeentepolitie Zwolle 553/g pt. Niet aangesloten NUW, Senioren: le prijs: VFM, Slagharen 55 pt. 2e prijs: VOG, Almelo 534/,. pt. 3e prijs: Bollebuste, Zwolle 533/c pt. 4e prijs: Kikvors, Almelo 531/,J pt. Alsvoren, Junioren: le prijs: RWD, Meppel 531/,. pt. 2e prijs: GVO, Olst 514/,. pt. 3e pi'ijs: Bollebuste, Zwolle 533/,. p. Alsvoren, Adspiranten: le prijs: RWD, Meppel 523/,, pt. 2e prijs: Almelo B, Almelo 5-2ï/6. pt. 2e prijs: WVB, Balkbrug 52-ï/e pt. 3e prijs: RWD, Meppel 513/G pt. Alle deelnemers ontvingen een aardige draagmedaille met blauw-wit lint en el ke groep een grotere plaque. H. J. Aaftink eerste kampioen „Navluchten" In de laatste vlucht in dit seizoen vanaf Roosendaal boekte de heer H. J. Aaftink mooie successen en hij behaalde bij de z.g. „Navluchten" de titel „Eerste kam pioen". De 120 duiven werden in Roosendaal gelost om 8.20 uur en de snelste duif deed over de afstand van 159 kilometer 1.48.04 uur. H. J. Aaftink 1, 2, 16, 18, 19 en 24; L. Gazan 3, 6, 26, 27 en 28; G. Veldhuis 4, 10 en 12; H. Wansink 5, 7 en 20; C. W. Ree ves 8, 9 en 30; G. D. Müller 11, 13, 14 en 23; G. Steunenberg 15 en 17; J. Paalman 21 eri 22; M. Lodeweges 25; J. W. Willems 29. Eindstand „Navluchten": 1. H. J. Aaf tink 299.7 p. ile kampioen; 2. G. Veldhuis 274.1 p. 2e kampioen; 3. L. Gazan 272.9 p. 3e kampioen; 4. C. W. Reeves 209 p; 5. W. v. d. Pluym 199.1 p; 6. G. Steunenberg 192.3 p; 7. G. D. Müller 182.6 p; 8. H. Wansink 177.7 p; 9. J. Paalman 112.2 p; 10. J. W. Willems 100 p; 11. W. Aaftink 99.5 p; 12. M. Lodeweges 71.1 p; 13. H. van Beek 70.5 p. Er zijn nogal wat landbouwers, welke dit jaar voor het eerst snijmais telen. Bij de oogst van dit gewas is het nodig op de volgende punten te letten. Oogsttijd. De juiste tijd van oogsten van de snijmais is, wanneer de korrel deegrijp is. Dit tijdstip valt veelal tussen half september-half oktober. Het lijkt erop dat dit jaar de rijping aan de vroege kant zal zijn. Inkuilen. Mits..goed gekneusd is mais een zeer gemakkelijk kuilbaar gewas, dat geen enkele toevoeging nodig heeft. Een goede methode van werken bij inkuilen is als volgt: De loonwerker of werktuigen vereniging komt met een machine en 2 zelflossende wagens. De boer zorgt voor een trekker om de mais aan te rijden in de silo. Voor dit systeem leent zich het beste een langwerpige grondkuil of sleuf silo. Met de zelflossende wagen rijdt men de silo of kuil binnen en lost ondertussen het voer. De breedte van de kuil dient 4-5 meter te zijn. Wanneer geen zelflossende wagens aanwezig zijn, kan men in de silo of kuil één der zijhekken van de wagen nemen en zodoende nog vrij vlot lossen. Tijdens het vullen wordt het voer goed aangereden. Dit is erg belangrijk, omdat hierdoor aanmerkelijk op de grondbedek- king kan worden bespaard. Wanneer de kuil klaar is, is het ge wenst een dun laagje gras er over te brengen en daarna afdekken met een dun plastic zeil. Een grondbedekking van 25- 30 cm is dan voldoende. Het aantal m3 dat nodig is aan siloruimte bedraagt m3 per are snijmais. Voor kleine oppervlakten snijmais kan men ook normale ronde silo's gebruiken. Hierbij is goed aantrappen een vereiste en daarna zwaar gronddek (ca 100 cm). Op begane grond kuilen zonder aarden wal of iets dergelijks is niet aan te beve len, omdat men veel kans op broei krijgt en zodoende slechtere opname door het vee en grote verliezen. Zorgt, wat de diepte van de kuil betreft, er voor, dat er nooit grondwater in komt. Bij het oogsten op het land moet men van te voren zorgen, dat er aan weersein- den ca. 8 meter ruimte komt om met de machine en wagen vlot te kunnen draaien. Deze mais legt men alvast op bosjes om later stationair door de kneu- zer verwerkt te worden. Bedrijfsvoorlichter, J. W. Lubberzen. VOETBAL In een uiterst sportieve wedstrijd heeft Holten tegen Bon. Boys haar eerste overwinning geboekt en de beide puntjes mee naar huis gebracht, zodat zij nu in het midden van de ranglijst staat. Het was een wel wat magere overwin ning (0-1), maar daar waren de bezoe kers zelf schuld aan, omdat zij in de tweede helft, toen zij voortdurend in de aanval waren, geregeld in de buitenspel- val liepen. Van de dertig aanvallen strandden er tenminste 25 op het snel positie kiezen van de verdediging der thuisclub. De wedstrijd begon met enkele snelle aanvallen van de Bon. Boys, die na drie minuten spelen tegen de paal schoten, zodat de Holtenaren door het oog van de naald kropen. Het was voor de bezoe kers aanleiding het spel zelf in handen te nemen. Na 15 minuten wist Jansen uit een corner te scoren en dat was het enige doelpunt, dat in deze ontmoeting te noteren viel. Na de thee een geregeld aanvallend Holten, dat echter niet tegen de reeds genoemde taktiek van de thuisclub bleek opgewassen. De aanvallen van Bon. Boys waren niet bijzonder gevaarlijk en doel- Z.K.H. Prins Bernhard heeft dinsdag" een bezoek gebracht aan de Technische Hoge school te Eindhoven. De foto toont de Prins in de hal voor fy sische technologie bij een glas-instrumen- ten-blazerij. De P.J.G.O. afd. „Jong Holtên" hield donderdagavond j.l. haar jaarvergadering en tevens eerste vergadering in dit sei zoen. Deze vergadering stond onder lei ding van haar voorzitter, de heer G. J. Beldman, die allen hartelijk welkom heette. In zijn jaaroverzicht stond de voorzitter o.a. even stil bij de mooi'd op wijlen pres. J. F. Kennedy. Ook wees de voorzitter nog op de onlusten in Zuid- Vietnam en de Cyprus-kwestie. Medegedeeld werd dat 10 oktober de Kring-ontwikkelingsmiddag en -avond zal worden gehouden in de Schouwbui'gzaal „De Zon" te Goor. Het onderwerp voor het middagprogramma zal zijn „Politiek". Een forum zal worden gevormd uit leden van de PvdA, KVP, VVD, CHU en de AR, aanvang 2 uur. In het avondprogramma, dat aanvangt om half acht, zal optreden het cabaret gezelschap „Paljas" uit Apeldoorn. Kring II hoopt eind mei (22-29) 1965 een reis te maken naar Zuid-Duitsland. De voorzitter wekte de leden op om deel te nemen aan de veebeoordelings- wedstrijden van de J.V.C. op dinsdag 13 oktober bij café Harwich te Den Ham. Voorts werd nog medegedeeld dat 21 no vember de Alg. Najaarsvergadering van de P.J.G.O. in gebouw „De Runneboom" te Almelo gehouden zal worden. Bij de bespreking van het winterprogramma bleek nogal belangstelling te bestaan voor een forumavond en. een avond ver zorgd door eigen leden. Op het cursus programma stonden de volgende cursus man Kwintenberg, die de geblesseerde Breuking verving, heeft dan ook weinig te doen gehad. De thuisclub liet mooi technisch spel zien, dat deze middag echter niet wat opleverde, zodat het ein de kwam met de stand 0-1. sen: Landbouwbedrijfsleer, Motoren ge bruik, die gedurende één avond per week zullen worden gegeven aan de L.L.-school te Bathmen. Verder nog de cursussen Veeverloskunde, 12 lessen en Spreken in 't openbaar. Opgave voor de cursussen is nog mogelijk tot 23 september bij het bestuur. In het bestuur werd in de plaats van de heer G. J. Klein Hegeman, die had ge meend te moeten bedanken, met grote meerderheid van stemmen gekozen de heer A. Schippers, Neerdorp 31. Uit het verslag van de penningmeester bleek dat dit seizoen weer afgesloten kon worden met een klein batig saldo. Het jaarver slag van de sekretaris herinnerde de leden nog eens weer aan de vele activiteiten van het afgelopen seizoen. Onder leiding van Joh. Bronsvoort werd in diskussiegroepen, gediskussieerd over een aantal actuele vragen die door het bestuur aan de orde waren gesteld. Het bestuur ziet er thans als volgt uit, voor zitter G. J. Beldman, 2e voorzitter Joh. Bronsvoort, sekretaris M. Rietberg, 2e se kretaris A. Schippers, penningmeester D. J. Janssen, en leden G. Mekenkamp en J. Rensink. De voorzitter dankte allen voor de opkomst op deze leerzame vergadering en wenste allen wel thuis. Men meldt ons: A.s. zondagavond te 7 uur zal er weer een jeugddienst zijn in de Hervormde Kerk. Voorganger is ds. Mül ler uit Heerde. Zoals reeds in Hervormd Holten stond geschreven zullen vele ouderen aanwezig zijn. Maar 't is en blijft een jeugddienst. Daarom hopen wij, dat ook de jongeren in grote getale opkomen. Het belooft een goede dienst te worden. Jongeren: „zorgt, dat jullie er bij zijn!" Het onderwerp, dat in deze dienst aan de orde gesteld wordt, luidt: „De Gene raal, jij en ik!" door Leida Graafland Zijn gespannen trekken verzachtten. „Willy is een schat. Ze heeft altijd in me geloofd. Tom, zei ze vaak, jij komt er toch. Je hebt voldoende wilskracht. Laat je niet op je kop zitten, laat je niet beïn vloeden door de mensen. Wees jezelf, dan win je het. Je kent het..Ja, dat heeft ze dikwijls gezegdwat zij al niet mee gemaakt heeft met me „Doe het dan voor haar, Tom. Zij is het waard, ik niet. Ik weet, dat je haar dol gelukkig zult maken enik wil je zo erg graag helpen. Als ik je help, wil je dan weer bij me terugkomen?" Hij ging weer verder met eten en lachte even. „Gek, maar met een volle maag ben je een heel ander mens. Dan ben je in een betere stemming. Aan de andere kant. Hij wees op zichzelf. „Ik ben nog maar een schaduw van vroegerAch, vroe gerhet is nauwelijks een jaar gele den, dat je me op straat zette. Had je toen niet geweldig veel schik? Die avond? En de volgende morgen, toen je hoorde, dat ik me een stuk in m'n kraag gedron ken had? Dat zal je wel veel voldoening gegeven hebben, niet? Dacht je niet: Nou heb ik 'm eindelijk, waar ik 'm hebben wilde? Mens, wat zul jij toen gelukkig ge weest zijn Ze kromp ineen bij deze woordfcn_en_ sloeg haar ogen neer. Zeg het maar, dacht ze, ik heb het verdiend, ik heb het alle maal verdiend. Niet jij bent slecht, maar ik ben het. Hoe kan ik dit alles weer goed maken? Wie ben ik, dat ik dit toen alle maal durfde? Sliep ik? Was ik een slaap wandelaarster? Eens komt er 'n tijd, dan schudt het leven je wakker. Nu ben ik ruw wakker gemaakt. Ik zie mezelf als eenals een Ze richtte haar blik op hem. Hij at zijn laatste stukje toast en schoof het bord van zich af. Even speelde hij met zijn vork en legde die toen neer. „Geloof je me, Tom, als ik zeg, dat ik er verschrikkelijk spijt van heb?" Hij grinnikte. „Waarom niet? ik heb zo vaak spijtals m'n centen op zijn, bij voorbeeld. Dan denk ik bij mezelf: wat jammer, dat ze nu op zijn. En geen kaste lein poft me natuurlijk meer. Ze kennen me immers allemaal?" Ze reikte hem haar sigaretten en zei: Houd ze maar. Morgen breng ik nog wel een paar pakjes mee. En morgenZe keek hem angstig aan. „Je gaat toch niet weg, hè Tom?" Hij stak een sigaret op en rookte be haaglijk. „Een mens zou waarachtig weer plezier krijgen in het leven. Nouals je dat kan geruststellen, ik zal van je vriendelijk aanbod gebruik maken en ga me eens lekker wassen. Dan kruip ik on der de wol en wacht morgenochtend je komst af. Hoe gaat het op de zaak?" Ze kreeg een kleur van blijdschap, nu hij plotseling belangstelling toonde. „Goed, maar het kan beter gaan." Ze keek hem doordringend aan. „Alleen, als jij weer terugkomt, Tom, echt waar ik heb je gemist. Nu besef ik het, eerlijk waar." Met een ruk kwam hij overeind en legde zijn sigaret op het lege bordje. Met twee stappen was hij bij haar. Even dacht ze, dat hij haar wilde omhelzen, maar de man keek eens naar zichzelf en zijn han den vielen af. „Mens," zijn stem klonk toonloos, „wat haal je in je hoofd. Ik ben toch niks meer waard? Kijk naar m'n handen, ze beven. Ik kan ze niet eens meer stilhouden. En kijk eens naar de wallen onder m'n ogen? Ik ben een wrakHij schoot in een wrange lach. „Als ik kom, jaag ik meteen alle anderen weg. Ze zullen bang voor me zijn Ze schudde haar hoofd en keek naar hem op. Terwijl ze zijn hand greep en stevig vasthield, zei ze op hartstochtelijke toon: „Houd jezelf niet voor de gek, Tom. Denk aan hetgeen je zuster altijd zei: Je kunt het. Je kunt het ook nu weer. Ik wil je helpen en Willie zal er ook geluk kig door zijn. En als je niet meer drinkt, komt al het andere vanzelf weer in orde. Morgen neem ik kleren voor je mee alles, wat je nodig hebt. Je blijft voor lopig hier, om tot jezelf te komen. En ik rijd iedere dag naar je toe, hierheen. Maar ga niet meer drinken, Tom, alsje blieft, doe het niet meer Hij trok haar hand omhoog en lang- zaam drukte hij er zijn mond op. „Oké, Roelie, als jij het echt wiltMijn God, een mens zou bijna weer moed krij gen Hij hield nog steeds haar hand vast en keek er naar. Ze kwam overeind en greep met haar vrije hand zijn magere schou der en schudde hem. „Niet bijna, maar helemaal. Beschouw hetgeen gebeurd is, als een boze droom, die nu voorbij is. Je bent toch nog jong? Er is nog een toe komst voor je. Bij mij, hoor je?" Hij glimlachte en streelde haar hand. „Vroeger, toen ik nog bij je overhuis kwam, met feestjes en op verjaarda gendan bewonderde ik je. Er was geen vrouw in het dorp, die zich ook maar in enig opzicht met je kon meten. Je zag er altijd zo keurig uit, net als nu Hij greep haar andere hand en spreidde haar armen wijd uiteen, terwijl hij haar van top tot teen aankeek. „Je hebt zo'n goed figuurIk hield nooit van die zogenaamde overslanke vrouweneen tikje mollig, dat was mijn smaak. Jij be antwoordde aan mijn smaak. Ik was wel eens jaloers op de baas. Wat kan het ook schelen? Je mag het nu gerust weten. Ik dacht wel eens: als ik zo'n vrouw als Roelie had, wat zou ik dan volkomen ge lukkig zijn. Maar met al je schoonheid, je distinctie en je goede smaak voor wat je kleding en zo betreft, hield je iedereen op een afstand, een behoorlijke afstand. Ik dacht wel eens: zou ze nu werkelijk zo zijn of is het allemaal show? Je was al tijd tegen iedereen gereserveerd vriende lijk. Niemand trok je ook maar enigszins voor. Dan dacht ik vaak: zo'n knappe vrouw, die alles heeft, wat men maat schappelijk maar kan wensen: een man, die door iedereen gerespecteerd wordt, lieve kinderen, een goede gezondheid, bc- trouwbaar personeelmaar zou ze ook een hart hebben? Zou ze ook kunnen lief hebben? Ik bedoel niet haar kinderen dat je dol was op je zoon en de meisjes, dat zag ik vaak genoeg. Maar ik bedoel de grote liefde. Volkomen ongenaakbaar was je, ondanks je uiterlijke vriendelijk heidHij imiteerde: „Zo, meneer Ta lingen, hoe maakt u het? Hebt u nog kans gezien een paar uurtjes vrij te ne men van uw drukke besognes? Soms vraag ik me wel eens af, of mijn man niet al te veel van u vergt, omdat hij zichzelf ook nooit ontzietJa, zo was je dan. En daarna ging je naar een ander en ik merkte het duidelijk, dat voor de rest van de avond Talingen ternauwernood nog voor je bestond. Maar hiernu...... op dit ogenblikje bent ineens zo an ders er is een andere blik in je gezicht.... het harde is er plotseling uit. Dan was het toch een masker, dat je altijd voor deed......" Nog steeds streelde hij haar hand en ze keek er naar. „1-Iet masker heb ik voor goed afgedaan, Tom." Hij keek haar even aan en zuchtte. Met een liet hij haar los, draaide zich om en streek met zijn hand over zijn gezicht. „Zeg," schrok hij, „moet je niet naar huis? Hoe laat is het eigenlijk?" Ze keek op haar polshorloge. „Bijna twaalf uur." „BijnaHij draaide zich met een ruk naar haar toe. „Roeliedan moet je toch nodig naar huis?" Hij keek ang stig naar het raam met de gesloten gor dijnen. „Als de mensen ons zo zien kunnen ze niets zien? Wat moeten ze anders wel denken?" (wordt vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 2