fiurgerlijkë Plechtige herdenking op Canadese Kerkhof Agenda Canadezen dankbaar en opgetogen over bezoek aan Holten Aanbeveling heemraden Waterschap Salland Collecte Reclassering „Soli Deo Gloria" onder nieuwe leiding Vergadering Ohristelijke Plattelandsvrouwen en meisjes Een Antoon Coolen Keur-omnibus De Jonge Kerk Padvinders overmeesterden bankrover Schaken Zaterdag 26 september 1964 No. 39. Jaargang 18 HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 2.per kwartaal Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad te Holten. Telefoon 05^88 - 284 Adv.-prijs 115 mm. (d contant) 3.Iedere mm. meer 0.12 De Canadezen, die hier op uitnodiging van het Ned. Oorlogsgraven Comité een week vertoefden, waren zeer opgetogen over de gastvrijheid, welke zij in de gast gezinnen hebben genoten en over het geen zij van ons land te zien kregen in het korte tijdsbestek, dat hiervoor be schikbaar was. Toen zij vrijdagavond van de vorige week in de hal van de o.l. dorpsschool aan de gastheren en gastvrouwen wer den voorgesteld, waren het aardige mo menten toen Adelientje Dikkers en Jo- han Spakman, leerlingen van de beide dorpsscholen, in folkloristische kostuum pjes de 78-jarige Mrss. Eva Carter uit Woodstock in Manitoba en haar even- oude landgenote Mrss. Ann Coleman uit Montreal, bloemen aanboden en HMV de volksliederen speelde. Het bezoek aan de ambtswoning van ae Canadese Ambassadeur, het prachtige landgoed „Groot Haesebroek" te Wasse naar, vormde het hoogtepunt van de trip van maandag. In deze riante omgeving en bij de gulle ontvangst, die het ge zelschap ten deel viel, voelden zij zich thuis als een stukje Canadese bodem in een vreemd land. De lunch in het Pier- restaurant te Scheveningen en het be zoek aan Den Haag met o.a. aan de Rid derzaal was voor hen niet minder inte ressant. Een geheel ander beeld vormde het be zoek aan Urk en de tocht door een deel van de Noord-Oost-Polder en de kop van Overijssel, waarbij het ook voor de Ca nadezen moeilijk was zich te realiseren, dat men in Emmeloord lunchte op een plaats, die vroeger zeebodem was. Via Blokzijl-Vollenhove-Blauwe Hand-Zwart sluis en onze provinciale hoofdstad arri veerde men op tijd in Holten, waar het gemeentebestuur een ontvangst hield in de aula van de openbare Ulo-school. Er werden tijdens deze receptie over en weer vriendelijke woorden gewisseld, waarin wederzijds de dankbaarheid voor dit samenzijn beklemtoond werd. ONTVANGST De burgemeester, mr W. H. Enklaar, zei daarbij o.m.: „Wij Hollanders willen en zullen nooit vergeten, wat U verloren hebt, om ons de vrijheid te schenken. Uw verwanten offerden daarvoor hun leven. Wij wensen U te tonen hoe dankbaar wij zijn." De burgemeester sprak de hoop uit, dat de ontvangst hier een troost mag zijn voor de Canadezen en een bewijs van hechte vriendschap. Hij bracht hierna een toast uit met de leider van het ge zelschap mr Murray Mac Fairlane, die in zijn antwoord bedankte voor de bui tengewoon hartelijke ontvangst, die de Het Verenigd College van het Wa terschap Salland heeft dinsdagavond in het Waterschapshuis te Olst aanbeve lingslijsten opgemaakt voor de benoe ming door H. M. de Koningin van drie heemraden in verband met het aftreden als zodanig van de heren E. J. Luchten belt te Zwollerkerspel, die wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd regle mentair moest aftreden en niet herkies baar was en wegens het reglementair af treden van de heren R. P. M. Baron van Voorst tot Voorst te Zwolle en J. H. Ve- r.eklaas Slots te Holten, die herkiesbaar waren. Voor de twee laatstgenoemde vacatu res werden op voordracht van het dage lijks bestuur de volgende aanbevelingen opgemaakt: Vacature Baron van Voorst tot Voorst: 1. R. P. M. Baron van Voorst tot Voorst te Zwolle; 2. J. J. M. Beltman te Wijhe en 3. A. Jonkman te Heino. Vacature J. H. Veneklaas Slots: 1. J. H. Veneklaas Slots te Holten; 2. G. J. Horselenberg te Raalte en 3. J. H. El- kink te Hellendoorn. Voor de vacature Luchtenbelt had het dagelijks bestuur geen voordracht opge maakt. Het kostte heel wat stemmingen, voordat hier een aanbeveling uit de bus kwam. Deze luidde tenslotte: 1 A. Jonk man te Heino; 2. E. Luchtenbelt te Zwol lerkerspel; 3. A. Slotman te Wijhe. De collecte voor de Reclassering zal tor Holten en de buurtschappen worden ge houden van maandag 28 sept. tot zater dag 3 oktober e.k. Wat het reclasseringswerk inhoudt, kunt U horen via de radio op zaterdag 26 september a.s. van 12.5013 uur, van 13.5014.25 uur en om 18.50 u; zondag 27 september: Convent van Ker ken: 1011.15 uur; en donderdag 1 okt. om 12.55 uur. Ook op de televisie kunt U op vrijdag 25 september, woensdag 30 sept. en vrijdag 2 oktober een programma betreffende de reclassering bekijken. Wilt U dit werk steunen door onze col lectanten niet teleur te stellen? Het plaatselijk comité Holten. Canadezen hier ten deel is gevallen. Het stemt tot grote dankbaarheid en ontroe ring, zo richtte hij zich tot zijn landge noten, dat het mogelijk is, dat U en Uw verwanten de graven van hun nabestaan den kunnen bezoeken. Ook werd nog het woord gevoerd door mr Ken Kerr, lid van de gemeenteraad van Ottawa, die in dezelfde geest sprak. Inplaats van de heer W. van Erkelens te Enschede, die als zodanig bedankte, is als dirigent van de Chr. Gem. Zangver eniging „Soli Deo Gloria" benoemd, de heer J. Plomp te Nijverdal. De heer J. Plomp is o.a. dirigent van het Her vormd Kerkkoor en het Hervormd Jeugd koor te Nijverdal. De heer van Erkelens was 15 jaar diri gent van „Soli Deo Gloria". Onder zijn leiding behaalde het koor op verschil lende concoursen eerste prijzen en be reikte het de hoogste afdeling. OFFICIëLE PUBLICATIE: GEEN SPREEKUUR BURGEMEESTER De Burgemeester van Holten is NIET in de gelegenheid maandag 28 september a.s. zijn spreekuur te houden. De Burgemeester voornoemd, W. H. ENKLAAR. Geboren: Hendrik Lambertus, zv J. Boode en H. L. Wichers, Espelo 49. Johannes, zv J. Stam en J. Snellink, Look 52. Martines Bernardus, zv B. H. Ver- weg en M. G. Blaauwgeers, Holterbroek 57. Henny Henrica, dv J. Schuppert en G. Stam, Haarstraat 3. Mina Jo hanna Frederika, dv H. Baltes en J. Krik- kink, Espelo 68. Ondertrouwd: G. D. Tuitert, 26 jaar, Bathmen en J. M. Jansen, 27 jaar, Hol ten. W. Aaltink, 25 jr en J. W. Paal man, 23 jr, beiden te Holten. Gehuwd: J. Meex-man, 26 jr. en A. Riet berg, 24 jr., beiden te Holten. Overleden: H. J. Bekkernens, 74 jaar, Beuzeberg 98. J. Meesterberends, 78 jaar, Neerdorp 23. BEVOLKING: Vertrokken: A. G. Koopman en W. J. Koopman van Kerkhofsweg 8 naar Ren- kum. IJ. Hoekstra en gezin van Slacht- buisstiraat naar Opsterland. W. de Vries van Gaardenstraat 2 naar Amster dam. G. E. H. C. Spoor van Holter berg 26 naar Deventer. Y. E. van Dij ken en gezin van Holterberg 26 naar De venter. J. P. Nekkers van Haarstraat 12 naar Ermelo. M. Berends van Aal- polsweg 36 naar Deventer. W. C. Ad- dink van Raalterweg 12 naar Harder wijk. H. J. Stegeman van Lichtenberg 9 naar Avereest. H. W. Kalfsterman van Stationsstraat 7 naar Markelo. De leden van de afd. Holten van de Chr. Plattelandsvrouwen- en Meisjesbond (C. P.B.) kwamen donderdagavond in de bo venzaal van de Coöp. Aan- en Verkoop- vereniging „Holten" in vergadering bij een. De presidente mevi\ J. Rietberg van Lindenberg liet bij de aanvang zin gen Psalm 121 vers 1. ging hierna voor in gebed en las vervolgens uit Gods Woord de 128ste Psalm. In haar openingswoord wees de presi dente op het grote belang van de Chr. plattelandsorganisaties. Het bestuur van de Holtense afdeling heeft voor de komen de winter weer een gevarieerd program ma samengesteld. Het nuttige zal weer gepaard gaan met het aangename en het bestuur rekent weer op flinke belangstel ling op de maandelijkse bijeenkomsten. In een terugblik over de afgelopen zo mer herinnerde mevr. Rietberg aan de moeilijkheden die zich in ons koninklijk gezin voordeden als gevolg van de verlo ving en het huwelijk van prinses Irene. Wij kunnen God niet genoeg danken voor zo'n moedige Koningin en de Prins der Nederlanden Wij als plattelandsvrou wen en meisjes moeten veel voor hen bid den. Als Christenvrouwen en meisjes kunnen we nog zo heel veel meer doen. De hand aan de ploeg! Wij moeten ons leven stel len in dienst van Hem die ons het leven gaf. Werken zo lang het dag is totdat we mogen ingaan tot het feest van onze Heer. Na het zingen van een geestelijk lied en een woord van welkom las de secretaresse mevr. J. SchuppertStukker de notulen en het jaarverslag. Beide gaven geen aan leiding tot op- of aanmerkingen. Mevr. D. v. d. MeulenKolkman bracht hierna financieel verslag uit over het af gelopen verenigingsjaar. Zij deed haar uiterste best om de touwtjes aan elkaar te knopen doch het lukte niet. Er was een nadelig saldo van om en nabij de dertig gulden dat men in een volgende verga dering zal wegwerken door het organise ren van een veirkoopavond. Nadat de presidente nog mededeling had gedaan van de aanvraag tot het houden van een cursus „Bloemschikken" die bij voldoende deelname medio oktober van start zal gaan werd het woord gegeven aan de heer E. H. Timmerman te Ommen die sprak over het onderwerp „De chris tenvrouw in de samenleving". Spreker sprak voornamelijk over de taak van de Christenvrouw in de samen leving. In 1957 kwam de wet tot stand op de handelingsbevoegdheid van de vrouw. Zij treedt dus meer op de voorgrond. De samenleving is door God gemaakt en wij hebben allemaal daarin een plaats gekre gen. Ook de christenvrouw. Allereei'st is de plaats van de gehuwde vrouw in het gezin. Een schone taak maar lang niet altijd gemakkelijk omdat een vrouw zich laat leiden door gevoelsoverwegingen. De vrouw als moeder is een stille kracht in het gezin en zo leert zij ook de offerbe- reidheid aan de kinderen door ze niet te veel werk uit de handen te nemen. Offer bereidheid, dat is de zin van het leven. De Here Jezus heeft zich ook voor ons ge offerd. Kan en mag nu een vrouw buiten de taak als moeder niets meer doen? Ja, zeker. Zij kan nog heel veel doen op het gebied van maatschappelijk werk, diako- naal werk enz. Ook in 't politieke leven kan zij een taak hebben, maar natuurlijk niet ten koste van het gezin. Spreker ein digde met de vraag: Hoe zien wij de sa menleving? Als een Gods geschenk?" Het is dan goed wanneer Wij met Jozua kunnen zeggen „Ik en mijn huis, wij zul len den Here dienen" (joz. 24 15). De presidente dankte de heer Timmer man voor z!n mooie lezing. In de pauze die hierop volgde werd koffie gedronken en werden door spreker nog enkele vra gen beantwoord. De avond werd door de heer Timmer man met dankgebed beëindigd na het zin gen van gezang 136 vers 1. Gevonden: jongenstrui; linker gymnas tiekschoen; grijze motorhelm; zak vee voeder. Verloren: wit gymnastiekschoentje; 2 Lips-huissleutcls; bruine damesporte- monnaie, inh. f5,75 plus foto's; 4-snoerig parelsnoer; wit fietspompje (Empo); een dubbele rijwieltas, bruin en geel gebiesd; groene portemonnaie, inh. f 2,50; bedel armband met 3 bedeltjes. Inlichtingen dagelijks op het groeps- bureau der Rijkspolitie te Holten tussen 8 en 22 uur; echter niet tussen 12.30 en 14 uur. Op zaterdag 26 september verschijnt in de reeks van Omnibus-uitgaven van de N.V. Arbeiderspers te Amsterdam een Keuromnibus van Antoon Coolen, de be kende Brabantse schrijver. Het is een prachtig boekwerk geworden, waarin zijn opgenomen: „De goede moordenaar", „Hun grond verwaait", „De Man met het Jan Klaassenspel" en „De vrouw met zes slapers". De Antoon Coolen Omnibus, die in 1955 verscheen, was, zelfs in de populaire reeks Omnibussen, een opmerkelijk suc ces. Immers, boeken als „Dorp aan de rivier", „De drie gebroeders" en „Her berg In 't Misverstand", die in deze Om nibus waren opgenomen, behoorden tot de geliefde lectuur van duizenden in den lande. Het behoeft dan ook niemand te verbazen, dat juist naar deze Omnibus bijzonder veel navraag is geweest, hoe wel er enkele weken na verschijning geen exemplaar meer te leveren was. Ofschoon geboren in het Zuidlimburg se Wylre, in 1897, was Antoon Coolen een echte Brabander. Vader en moeder Coolen, die uit Brabant afkomstig wa ren, trokken met de drie-harige Antoon weer naar hun geboortestreek terug. Tot 1903 woonde hij in Zevenbergen, daarna in het Peeldorp Deurne. Hij ging naar de lagere school en bezocht later het gym nasium bij de norbertijnen in Hees wijk. Na beëindiging van zijn schooltijd ging hij als volontair op een drukkerij wer ken. Daarna ging hij in de journalistiek, eex-st in Eindhoven, later in Maastricht en Hilversum. In 1938 vestigde Antoon Coolen zich met zijn gezin ixi het Kem pendorp Waalre, waar zijn landhuis aan de rand van het bos stond. Antoon Coolen was een typische streekschrijver. Brabant kende hij als geen ander en talloos zijn de sprookjes, legenden en verhalen uit de rijke Bra bantse folklore, waaraan hij met zijn pen nieuwe glans verleende. Ook zijn romans hebben de Brabantse mens tot middelpunt; de primitieve toestanden en ontstellende armoede kende hij uit eigen omgeving. In de romans, die in deze Omnibus zijn samengevat, vindt men daar veel van weer. De omvang van deze Keuromni bus is 512 bladzijden en de prijs f5,95, een ongekend lage prijs voor het kloeke boekwerk, dat men er voor ontvangt. De herdenkingsplechtigheid op het Ca nadese Kerkhof op de Holterberg zon dagmiddag is een ontroerend moment ge worden voor de ruim tachtig Canadezen, die hier vrijdag arriveerden met de 3e Pelgrimage naar Holten, om de graven van him dierbare gevallenen te bezoeken. Het ging allemaal zo plechtig en stijlvol, dat dit een diepe indruk bij deze verwan ten van de gesneuvelden moet hebben achtergelaten, al is het dan bijna twintig jaar geleden, dat de tweede wereldoorlog eindigde. Om het grote kruis geschaard met de meeste gastheren en gastvrouwen, waar ne Canadezen zijn ondergebracht en met nog vele belangstellenden luisterde men naar het Canadese volkslied „O Canada" en zong men samen „O, God, our help in ages past". De hoofdluchtmachtpredikant ds A. C. J. v. d. Poel, sprak naar aanleiding van het bijbelwoord Joh. 15 13 en herinner de er aan, dat de gevechten bij Arnhem nu 20 jaar geleden het voorspel vormden voor de bevrijding hier. De vraag of het zinvol is terug te blikken, antwoordde hij bevestigend. Wat in de tweede wereld oorlog gebeurd is, vormt een waarschu wing, dat dit niet opnieuw mag gebeu ren en dwingt ons ons in te spannen voor het werk van de vx-ede. Wijzende op het offex-, dat Christus bracht, herinner de ds v. d. Poel aan de moed en het uit houdingsvermogen van de gesneuvelden. •Onze vrijheid en welvaart is voor een grote prijs gekocht. Deze herdenking roept ons op om zelf offers te brengen voor de Canadezen en de volken van alle landen. Wat geschied is, mogen wij nooit vergeten, aldus spreker. Nadat HMV een fragment uit de Mat- theus Passion had gespeeld en samen het „Onze Vader" was gebeden, werden on der de tonen van de muziek „Nightfall in Camp" kransen gelegd aan de voet van het monument door de burgemeester, mr W. H. Enklaar, namens het gemeentebe stuur, door mr. Mac Fairlane, namens de Royal Canadian Legion en door de heer W. Beijers namens het plaatselijk Oor logsgraven Comité. Onder doodse stilte klonk „The Last Post" van de muzikant E. Voordes over de dodenakker en na de reveille zong men samen „Blijf bij mij, Heer". Met de eerste coupletten van het En gelse volkslied „God save the Queen" en het „Wilhelmus" eindigde de plechtig heid, waarna men zich over het prachtig verzorgde kerkhof verspreidde om bloe men te leggen op de graven. Volgende week maandagavond hoopt de Jonge Kerk weer bijeen te komen. Het is alleen maar fijn, indien naast degenen, die reeds jaren lang trouw komen, diverse nieuwe leden van hun belangstelling blijk geven. Het ligt in de bedoeling met elkaar te praten over het „programma" voor de ko mende maanden (ideeën en onderwer pen?), terwijl er ook iets gezegd zal wor den over de a.s. kerkbouwactie. Het zal prettig zijn elkaar weer te ont moeten, om samen bezig te zijn in dit stukje kerkewerk. Is het dan ook niet van zelfsprekend, dat we allen present zijn bij deze eerste bijeenkomst op maandag a.s. in „Irene" te 8 uur. BENOEMING TER SECRETARIE Tot klerk ter secretarie dezer gemeente is benoemd mej. J. van der Woude, schrij ver-typiste A ter secretaire van Olde- hove (Gr.). Zaterdag 26 september: Fokdag roodbon te en zwartbonte veeslag op het terrein van de fam. Boode te Espelo. Zaterdagmiddag 26 september om 1.30 u.: Cross-country Landelijke Rijvereni- ging „Bergruiters" op de Borkeld (om geving erve „Middelkamp"). Zaterdag 26 september, 19.30 uur: Teen agerbal in „Amicitia". Maandag 28 september om 8 uur: Verga dering Hervormde Vrouwengroep Dij- kerhoek in gebouw „Bethanië". Dinsdag 29 september en donderdag 1 ok tober: De Wolauto komt (zie adv.). Woensdag 30 september, 9.30-12 uur: Zit dag OLM in café Kalfsterman (zie ad vertentie). Zaterdag 3 oktober, 19.30 uur: Dansen in zaal ,,'t Bonte Paard" te Dijkerhoek. Donderdag, 1 oktober, 8 uur, Herv. Vrou wengroep in Irene. Zaterdag 3 oktober, 7.30 uur: Dans- en showavond in „Amicitia" (zie adv.). Maandag 5 oktober, 8 uur: Bijeenkomst Jonge Kerk in „Irene". Dinsdag 6 oktober om half drie: Bejaar densociëteit in gebouw „Irene". Dinsdag 6 oktober, 8 uur: Ouderavond van de Ulo-school in „Amicitia". Woensdag 7 oktober, 's avonds om 8 uur: Hervatting repetities Chr. Gem. Zang vereniging „Soli Deo Gloria". Woensdag 7 oktober: Aanvang van de EHBO-lessen. Donderdag 15 oktober: Openbare keu kendag van de Bond van Plattelands vrouwen in „Amicitia". Zaterdag 17 oktober, 7.30 uur: Heropvoe ring Dijkerhoekse revue in zaal ,,'t Bon te Paard". Zondag 27 september 1964 Ned. Herv. Kerk: Holten: 8.30 en 10 uur (Bed. H. Doop) ds Addink. Extra collecte „Zonneglo ren". Om 19 uur Jeugddienst. Voorgan ger: ds Müller van Heerde. Dijkerhoek: 9.30 uur ds Israël. Extra collecte voor „Bethanië". Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur kand. Van Drimmelen van Lunteren. In beide diensten is het éne offer bestemd voor de Kerk. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerk bouw". In tegenstelling tot wat in Hervormd Holten stond, moeten wij even berichten, dat de classicale Zendingsavond te Raalte op dinsdag 29 september, des avonds om half acht, NIET in de Annaschool gehou den zal worden, maar in de kantine van de Hevea-fabrieken in de Kanaalstraat. Verkennei-s van de Waardenborch- groep der NPV overmeesterden zaterdag middag een bankrover, die met een lijn dienstbus van de OAD naar Holten reed en daar de poen aan een medeplichtige zou overdragen. Het bericht kwam naar Holten door en aangezien de Rijkspolitie over te weinig mensen beschikt, ver zocht de groepscommandant der Rijks politie, adjudant Kruit, de assistentie van de Holtense padvinders om op alle punten de wegen in het oog te houden en eventuele verdachte personen onmid dellijk te melden. Het viel de jongens op, dat de bus voor de halte bij hotel Muller aan de Deven- terweg iemand uitliet, die een lift kreeg van een automobilist. Zij waarschuwden de politie en zetten zelf een speurtocht in, die ook succes had, want juist ging het verdacht personnage hotel Holterman in en uit en vluchtte door de winkel van Gebr. Wansink naar de hoge graansilo, waar hij blijkbaar iets verborgen had. Toen de man de silo wilde verlaten, werd hij door de jongens overmeesterd en door wachtmeester Timmer geboeid naar het groepsbureau gebracht, waar hij nog trachtte te vluchten. Eén van de jon gens had inmiddels de buit gevonden en deze werd triomfantelijk aan de politie overgegeven. Het geheel speelde zich zo levensecht af, dat velen nog in de mening verkeren, dat hier inderdaad een bankrover werd gevat. De leden van de schaakclub „De Pio niers" speelden donderdagavond in hun clublokaal, hotel Holterman, de 3e ronde voor de onderlinge schaakcompetitie. De uitslagen waren als volgt: G. J. KromdijkC. van Geerestein 01 H. H. J. StukkerF. Groenewoudt 01 A. J. C. BrandsH. D. Grobben 01 A. StukkerW. D. Koopman 01 J. Steenbergen—H. Roelofs 0—1

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 1