PAABDENFOKDAG DIJKERHOEK Keur van goed materiaal in de ring Burgerlijke Stand Schaken Kalverkeuring Lagere Landbouwschool Bathmen Diplomazwemmen Uitslag ballonwedstrijd V.V.V.-kantoor tijdelijk gesloten eens schudt het leven je wakker Zaterdag 12 .september 1964 HOLTENS NIEUWSBLAD De veertiende paardenfokdag in suc cessie, die de vereniging „Holbatheo" j.l. woensdag hield in de weide bij café „Het Bonte Paard" van de heer H. Klooster boer te Dijkerhoek, mag zowel wat de publieke belangstelling als het aange voerde materiaal betreft, zeer geslaagd worden genoemd. Een select gezelschap paardenliefheb bers bleef tot na de middag om de de monstraties met de aangespannen een spannen fokmerries voor landbouwwa- gens te kunnen volgen, die evenals bij de individuele keuring der dieren 's mor gens, een duidelijk beeld gaven van de goede kwaliteit der beide fokrichtingen, die op deze streekfokdag werden aange voerd. De fokdag werd bij verhindering van voorzitter W. Starink te Bathmen om pl.m. 9 uur geopend door het oudste be stuurslid, de heer J. van Santen te Hem- mekesmars (Nieuw-Heeten), die zich in zijn woord van welkom in het bijzonder richtte tot de leden van de jury. Het deed •hem bijzonder deugd een langzame groei van de vereniging te mogen constateren en een kwaliteitsverbetering van de edele viervoeters. Dit laatste werd nog eens overduidelijk onderstx-eept toen een gelderse merrie van één der leden werd uitgeroepen tot kampioen van Overijs sel en het feit, dat drie paarden werden aangewezen voor de grote nationale keu ring te Utrecht. De heer Van Santen dankte voorts de schenkers van de vele medailles en de heer H. J. Bouwhuis te Holten voor de verzorging van de geluidsinstallatie, die hiermede een belangrijke bijdrage levert voor het welslagen van de jaarlijkse fok dag, KAMPIOENEN Kampioene van de 1- en 2-jarigen van het Gronings type werd „Ereda" van de fa. Koldewee en Nieuwenhuis te Schalk haar en reserve-kampioene werd „Do- riena" van H. J. Reilink te Schalkhaar. Bij de ,gi-oningers" van 3 jaar en ouder was de titel voor „Beapphine" van H. J. Reilink te Schalkhaar en reserve-kam pioene werd „Vera-Alie" van H. Rietberg te Dijkerhoek. Van de enters en twenters werd bij het Gelders type kampioen „Elena" van A. J. Klumpers te Markelo en reserve kampioene „Daria" van G. Koldewee te Schalkhaar en G. J. Boode te Espelo. De oudere geldersen zagen uit hun midden als kampioene aangewezen „Co- lette" van de heer G. Koldewee te Schalkhaar, die, omdat dit paard kam pioene van Overijssel is en de heer Kol dewee bestuurslid is van „Holbatheo", de wisselbeker beschikbaar stelde, een spor tief gebaar, dat door jury en publiek ten zeerste werd gewaardeerd. „Colette" wc-rd kampioene van de fok dag en kampioene werd „Balladina" van de wed. J. E. Wagemans te Haarle, die tevens in het bezit kwam van de fraaie wisselbeker. Reserve-kampioene werd „Woudgra vin" van A. J. Klumpers te Markelo. VOORUITGANG De keurmeesters waren unaniem in hun oordel, dat over het algemeen een goede vooruitgang valt te constateren. Bij de oudere paarden van het gelders type (3-8 jaar) kwamen dieren van klas se en buitengewoon gehalte in de ring. Vooruitgang ook bij de 1- en 2-jarigen en bij deze jeugd beste kopnummers. Over de voorgebrachte gelderse veulens was de jury niet zo enthousiast en deze klasse was beslist minder dan het vorige jaar. Bij de „groningers" een goede klasse merrie-veulens met verschillende leuke dieren en een redelijke klasse hengst veulens met bepaald geen kopnummers. Een goede groep eenjarige merries met beste kopnummers en bij de 2e-jaars een redelijk goede collectie met een zeer goede kop. De 3-jarigen en ouder vormden een matige klasse met wel een degelijke merrie op kop. Stermerries van 3-4 jaar waren van een zeer goede klasse met een modenx kopnummer en de „sterretjes" van 5 jaar en ouder vormden een goede collectie zonder een bepaald uitspringende kop. UITSLAG De volledige uitslag der keuring luidt als volgt: GRONINGER TYPE: Merrie-veulens: la „Ferene", eig. fa. Koldewee en Nieuwenhuis, Schalkhaar; lb „Fioletteke", eig. P. G. Cats, Holten; 2a „Feaphine", eig. H. J. Reilink, Schalk haar"; 2b „Fei-nanda", eig. J. Meken- kamp, Markelo. Hengstveulens: 2a N.N., eig. G. J. Boo de, Espelo; 2b N.N., eig. G. Deten, Dij kerhoek; 3a N.N., eig. J. Haarman, De venter. Eenjarige merries: la „Ereda". eig. fa. Koldewee en Nieuwenhuis; 2a „Edoline", eig. G. J. Flierman, Heeten; 2b „Ei-ene", eig. fa. Koldewee en Nieuwenhuis; 2c „Eltrude", eig. L. J. Haarman, Schalk haar. Tweejarige merries: la „Doriena", eig. H. J. Reilink, Schalkhaar; 2a „Danita", eig. W. J. Hexkert en G. W. Kruitbosch; 2b „Didoline", eig. G. A. Niemeijer, Let- tele; 3a „Dai-la", eig. H. Deten, Dijker hoek; 3b „Debalta", eig. G. H. 'Nijenhuis, Dijkerhoek. Driejarige merries: la „Baronetta", eig. wed. J. Wagemans, Haarle; 2a „We- comoria", eig. H. J. Buitenhuis, Colms- chate; 2b „Olgetta", eig. A. Hengeveld, Bathmen; 3a „Wolphina", eig. G. J. Boo de, Espelo. Stermerries (3 en 4 jaar): la „Bea- phine", eig. H. J. Reilink, Schalkhaar; lb „Carlena", eig. W. J. Hekkert, Schalk haar; lc „Celphine", eig. T. Boode, Es pelo; 2a „Bioletteke", eig. P. G. Cats te Holten; 2b „Bumanda", eig. H. Deten te Dijkerhoek; 2c „Belia", eig. J. Haarman, Deventer. Stermerries (5 jaar en ouder): la „An- na-Roelfina", eig. G. J. Flierman, Bath men; lb „Zedoline", eig. G. J. Flierman, Heeten; lc „Arisa", eig. J. Mekenkamp, Markelo. Kroonmerries: la „Vei'a-Alie", eig. H. Rietberg, Holten; lb „Zii-ene", eig. fa. Koldewee en Nieuwenhuis, Schalkhaar. GELDERS TYPE: Merrieveulens: la „Flora", eig. A. G. Volkerink, Okkenbroek; lb „Falex", eig. L. J. Haarman, Schalkhaai'. Hengstveulens: la N.N., eig. G. J. Eg- gink, Bathmen; 2a N.N., eig. A. J. Klum pers, Markelo; 2b N.N., eig. G. R. Nie meijer, Lettele. Eenjarige merries: la Elena, eig. A. J. Klumpers, Markelo; lb Erona, eig. W. M. Roelvink, Schalkhaar; 2a Emmy, eig. M. Harmelink, Bathmen; 2b Enny, eig. H. A. Haai-man, Heeten; 2c Erona, eig. A. Hengeveld, Bathmen. Tweejarige merries; la Daria, eig. G. Koldewee, Schalkhaar en G. J. Boode, Holten; lb Dadensie, eig. J. A. Podt, Dij kerhoek; 2a Doriena, eig. A. Roeterdink, Bathmen; 2b Daantje, eig. wed. A. Ha verslag, Bathmen. Merries van 3 tot 6 jaar: la Baronesse Anne, eig. J. W. Reilink M.zn., Dijker hoek; lb Casti, eig. D. W. Brilman, Bath men; lc Aristacratie, eig. W. J. Hekkert, Schalkhaar en G. W. Kruitbosch, Deven ter; ld Ariena, eig. fa. Koldewee en Nieu wenhuis, Schalkhaar; 2a Beatrix, eig. E. Rietberg, Holten; 2b Zelly, eig. G. Nie meijer, Lettele; 3a Celecta, eig. G. M. Tvvellaar, Bathmen; 3b Cirosi, eig. H. Bosman, Dijkerhoek. Merries van 6 jaar en ouder: la Woud gravin, eig. A. J. Klumpei-s, Maikelo; lb Serena, eig. A. Hengeveld, Bathmen; lc Zerona, eig. G. J. Eggink, Bathmen; 2a Oriena, eig. A. Roeterdink, Bathmen; 2b Willy, eig. G. Niemeijer; Lettele. Stermerries: la Colette, eig. fa. Kolde wee en Nieuwenhuis; lb Balladina, eig. wed. J. E. Wagemans, Haarle; lc Cora, eig. A. G. Volkerink, Holten; ld Anelle- ke, eig. G. H. Krieger, Espelo. Merries met minstens twee afstamme lingen (Gelders type): la Zerona met Erona en Frans, eig. G. J. Eggink, Bath men; lb Woudgravin met N.N. en Elena, eig. A. J. Klumpers, Markelo; 2a Willy met N.N. en Cilly, eig. G. Niemeijer, Let tele; 2b Serona met Zerona en Erona, eig. A. Hengeveld, Bathmen. Merries met minstens twee afstamme lingen (Gronings type); la Wolphine met N.N. en Celpnine, eig. G. J. Boode, Es pelo. Eenspan fokmerries voor landbouw- wagen (Gronings type): 1 Wecomara, eig. H. J. Buitenhuis, Colmschate; 2 Zi- rene, eig. fa. Koldewee en Nieuwenhuis; 3 Anna Roelofina, eig. G. J. Flierman te Bathmen; 4 Baronette, eig. wed. J. E. Wa gemans, Haarle; 5 Beaphine, eig. H. J. Reilink, Schalkhaar; 6 Niliza, eig. W. J. Hekkert, Schalkhaar. Eenspan fokmerries voor landbouw- vvagen (Gelders type): 1 Arina, eig. fa. Koldewee en Nieuwenhuis; 2 Aristocra tie, eig. Hekkert en Kruitbosch; 3 Oriena, eig. A. Roeterdink, Bathmen; 4 Willy, eig. G. Niemeijer, Lettele; 5 Cirosi, eig. H. Bosman, Dij kei-hoek; 6 Balladina, eig. wed. J. E. Wagemans, Haarle; 7 Serona, eig. A. Haneveld, Bathmen. De jury bestond uit de hei-en G. A. R. Nieuhoff, Hardenberg; J. Zweverink, Lochem; burgemeester A. J. Ganzeboom, Raalte; G. J. Vlaskamp, Olst; Z. Holt- land, 's-Heerenbroek; R. van Ittersum, Wilsum en H. Schrijver, Terwolde. De prijsuitreiking zal plaats hebben op de jaai'lijkse feestavond van „Holbatheo", die medio oktober zal worden gehouden in de grote zaal van café „Het Bonte Paai'd". Op deze feestavond zal door de Dijkerhoekse Amateur Toneelclub wor den gebracht de revue „Heel Dijkerhoek op de been voor revue nummer één". Geboren: Johanna Hendrika, dv F. J. Pasop en C. A. M. Stoelhorst, Bergman straat 14. Johanna, dv T. Beldman en H. Landeweerd, Look 8. Gerrit Jan Johan, zv A. Scheperman en J. G. Mark voort, Neerdorp 36. Ondertrouwd: W. Bekkernens, 23 jaar en M. H. Meesterberends, 19 jaar, beiden wonende te Holten. Gehuwd: H. J. Nijenhuis, 24 jr., Rijs- sen en A. Meerman, 23 jr., Holten. Overleden: C. W. Muller, 76 jr., Mo- lenbelterweg 19. BEVOLKING: Ingekomen: J. Postma en gezin van Markelo naar Holterberg 37. Vertrokken: F. J. Koopman van Zwar- tepad 8 naar Almelo. M. G. Boode van Espelo 61 naar Ruurlo. H. J. Menk- horst en gezin van Industriestraat 10 n. Almelo. A. T. Brouwer van Rörik- straat 1 naar Bathmen. G. Oolbek- kink van Look 74 naar Hellendoorn. J. Elbersen van Lichtenberg 11 naar Hel lendoorn. G. Nikkels van Dijkerhoek 83 naar Rijssen. Mevr. J. van de Leur- Crans en gezin vanHoltei'berg 51 naar Breukelen. H. Brinkman en gezin v. Zomei'huisjesterrein J 14c naar Austra lië. Mej. C. A. Tober van Zomerhuis- jesterrein D 13d naar Grossel. -A. M. Erdin van Zomei'huisjesterrein L 11e n. Putten, W. F. Breemer en gezin van Holterberg 26 naar Deventer. J. M. Wansink van Dorpsstraat 17 naar Wage- ningen. B. J. Geesing van Weversstr. 25 naar Arnhem. De leden van de schaakclub „De Pio niers" speelden donderdagavond in hotel Holterman de eerste ronde van de on derlinge schaakcompetitie 1964-1965. De uitslag luidde; G. W. Knapen-H. H. J. Stukker 01 H. D. Grobben-H. Roelofs 10 W. D. Koopman-J. Steenbergen 10 F- Gi'oenewoudt-G. J. Hoeve 10 Mevr. Hol-A. J. C. Brands 01 F. J. Hol-H. Stukker 10 VOETBAL Programma zaterdag: Holten.a—DES b 4.15 Nijverdal bHolten b 4.15 Holten c—SVVN e 3.00 Zondag: Holten 1—Unisson 1 2.30 Hengelo 5Holten 2 2.30 Haarl. Boys 2Holten 3 1.40 Holten 4Bornerbroek 3 12.30 De kalveropfokclub van de lagere land bouwschool hield haar jaarlijkse keuring op het terrein tegenover de school. Het terrein en het veldmateriaal waren door het gemeentebestuur welwillend afge staan. De direkteur van de school, de heer Wisseling, opende de keuring en heette de ouders van de leerlingen, het school bestuur en afgevaardigden van coöpera ties en fokverenigingen hartelijk welkom. Een speciaal woord van dank werd ge richt tot de diverse coöpei'aties en fok- veuenigingen, die met hun financiële steun deze keuring mogelijk maken. Het doel van deze dag werd in het kort uiteengezet, waarbij vooral de nadruk werd gelegd op de liefde voor en de ver zorging van het vee. Na het openingswoord kon de jury, bestaande uit de heren J. Post van het Veeteeltconsulentschap uit Zwolle en E. Rietman uit Zuidloo, met de eerste van de zes rubrieken een begin maken. Er waren in totaal 25 kalveren ingeschre ven, waarvan er 3 wegbleven. Over het algemeen was de jury tevre den over het aangevoerde materiaal. Bij deze keui'ing werd niet alleen rekening gehouden .met het exterieui', maar wer den ook het voorbrengen het toiletteren en bijhouden van het. boekje beoordeeld. Tot kampioenskalf werd uitgeroepen Hendrina 5 van Gerrit Horstman te Heng- forden. Reserve-kampioen werd Jantje 22 van Henk Meijer te Lettele. Het kalf, dat het beste voorgeleid werd, was van Jan Dommei'holt te Colmscha te. Het kalf, dat het best getoiletteerd werd, was van Bé 'Reij J>nk te Goi'ssel. De verdere prijzen waren: Een eei'ste prijs voor Johan Beltman te Loo met Dina 10. Tweede prijzen waren voor: Henk Meijer te Lettele met Jantje 22; Wim van Schooten te Okkenbroek met Bertha 19; Bé Reijlink te Gorssel met Corrie 11; Maas van Huigenbosch te Holten met Sonja 2; Wim Hekkert te Schalkhaar met Aaltje 24; Jan Denneboom te Colms chate met Roza 2; Jan Reijlink te Dijker hoek met Doi-a 71; Gerrit Vrielink te Loo met Bertha 3; Henk Bronsvoort te Zuid loo met Doortje 50; Jan Aanstoot te Es pelo met Ria 3; Gerrit Jan Jansen te We- sepe met Jet 9; Tonni Roeterdink te Loo met Coba 11; Gerrit Nijenhuis te Zuid loo met Toos; Gerrit Horstman te Heng- forden met Hendrina 5; Wim Veneklaas Slots te Espelo met Dora 10; Fré Klei boer te Okkenbroek met Mai'tha 1; Jaap Nieuwenhuis te Apen-huizen met Lenie 12; Mans Klein-Hegeman te Loo met Margriet 2; Gerrit v. d. Berg te Linde met Cato 8; Herman Kloosterboer te Oxe met Jannie 2; Gerrit Grotenhuis te Oxe met Lena 3. Derde prijzen waren voor: Jopie Kloos- tei'boer te Loo met Roza 10; Henk Uenk te Wesepe met Jaantje 4; Jopie Grooten- traast te Wesepe met Elsje 6; Gerrit Oos- terveld te Holten met Leida 24; Gerrit Tuitert te Epse met Margje 6; Jan Dom- merholt te Colmschate met Sonja; Her man Jansen te Diepenveen met Bertha 19; Han Brilman te Loo met Leentje 52; Henk Elmerink te Averlo met Antje 5; Albei't Paalman te Holten met Dini 2. Bij het diplomazwemmen in het natuur bad „Twenhaarsveld' afgenomen door de chef-zwemmeester, de heer G. van Le- mel, behaalden 31 candidaatjes het diplo ma I, 10 het diploma II, 8 het diploma III, 4 het diploma IV en 3 het diploma VI. Het examen werd afgenomen in tegen woordigheid van de KNZB- official, de heer Hageraats uit Almelo van de Kring Twenthe-IJsselstreek. De individuele uit slagen luidden als volgt: Diploma I: meisjes en dames: G. Riet berg, C. Smid, H. Meijer, R. Bosschers, J. Meijer, J. W. Tuller, G. Tuller, D. Boode, D. Mol, M. Schooien, A. Bulsink, J. C. Crans-Vrijer, A. Hiddink, A. te Kampe, J. Vukkink, J. Klein Nagelvoort, A. Wit- teveen, allen te Holten, D. Nijkamp, M. Esman, T. Slot, Laren (G.), M. Koppert, A. Koppert, T. v. d. Meer, te Naaldwijk. Jongens: J. Jalink en J. Rietman, H. ten Have, G. Langenbarg, H. Paalman, te Holten, J. P. G. Stolk te Beverwijk; meis jes: G. Klein Nagelvoort te Markelo en M. Esman te Amsterdam. Diploma II: meisjes: H. Stam te Alme lo, M. Loman, H. Landeweerd, A. Israël, D. Aaltink, W. Loman en T. Mossink, allen te Holten. Jongens:, J. Dollekamp en W. Mol te Holten en H. Baan te Al melo, J. Boode, Holten en B. Winterman, Markelo. Diploma III: meisjes: W. Tuller, G. v. d. Brink, D. Nijland. Jongens: J. v. d. Maat en H. Boei', Markelo, H. Nijhuis, 's Gi'avenhage. Diploma IV: meisjes: E. Meinsma, M. Goorman, M. C. Kromdijk te Holten. Jon gens: J. Wissink te Holten. Diploma VI: meisjes: C. G. J. R. Bosma te Holten. Jongens: C. Israel en S. Huis man te Holten. Er werden vijf candidaten afgewezen. Een bijzondere prestatie leverde de 7-ja- ï'ige Willemien Loman, die reeds haar 2e diploma verwierf. Van de voor dit seizoen geboden laatste gelegenheid om gediplomeerd zwemmer- (ster) te worden, c.q. een stapje hoger op de „zvvemladder" te komen, hebben woensdagavond in het natuui'bad „Twen haarsveld" dertig jongens en meisjes ge bruik gemaakt. 23 jongelui zagen hun prestaties beloond met een diploma van de Kon. Ned. Zwembond. Het examen werd afgenomen door de chef zwemmees ter de heer G. van Lemel, terwijl als of ficial van de Kring Twenthe-IJsselsti-eek der KNZB aanwezig was de heer J. Ha- geraat te Almelo. De uitslag was als volgt: Diploma A: meisjes: H. Mai'kvoort, J. Huisken, M. Eshuis, PI. Kooiman en E. Trekop. Jongens: H. Toren, A. Nijland, W. Goorman, B. Huisman, H. Kettelarij, J. A. Wittenberg en W. Müller. Diploma B: meisjes: G. Willems. Jon gens: H. Paalman, H. Achterkamp, A. Meerman, H. Podt, en J. Jalink. Het diploma C werd behaald door Hen- nie Koopman terwijl de meisjes A. Vene klaas, A. Meerman, J. Müller en G. ten Dam het diploma D behaalden. De daartoe door de Braderiecommissie aangewezen jury heeft de uitslag vastge steld van de tijdens de 2e Lustrumbra derie gehouden ballonwedstrijd voor de kinderen. Het ballontje dat het verste kwam daalde bij de oostduitse stad Gera op plm 50 km. van de Tsjechise grens. Het werd opgelaten door Gerry Loman uit de Waardenborchstraat, die de eerste prijs won van drie ï'ijksdaaldei's. 2. Johan Dollekamp, Oranjestraat, f5, (landingsplaats Bieleveld)^ 3. Enny Stokkers, Oranjestraat, f3,50 (landings plaats Gütersloh); 4. Ali Ekkelkamp, La- renseweg, f2,50 (landingsplaats Waren- dorf); 5. Peter Witteveen, Johan v. Vlo- tenlaan, Deventer, f 2,50 (landingsplaats Warendorf). De geldprijzen kunnen door de jeug dige winnaars worden afgehaald bij de heer J. Wiggers, Kolweg 14, waar tevens de ingeleverde brieven en labels ook door de niet-prijswinnaars afgehaald kunnen worden. Na een druk seizoen gaat de admini strateur in verband met zijn vakantie het kantoor sluiten van 16 tot en met 30 september a.s. Mochten er eventueel gasten of plaats genoten zijn die inlichtingen wensen, de ze worden in genoemde periode ver strekt door de Holtense Boekhandel, Dorpsstraat 62, tel. 400, alwaar ook fol ders; hotel/pensionlijsten, wandelkaar- ten en A.N.W.B.-routes (Salland en Twente) enz. verkrijgbaar zijn. door Leida Graafland Langzaam kalmeerde de vrouw en even hief ze haar hoofd op en glimlachte door haar tranen. Ze nam haar tasje, haalde er een zakdoekje uit, waarmee ze haar gezicht afveegde en nog eens keek ze naar hem en greep zijn hand, die van de hare afgegleden was. „Ikik wil je weer graag terug hebben, Tom." De man week terug en zijn hand viel nu geheel van haar af. Plij keek haar' met grote ogen aan en zakte scheef op de grond, zijn lichaam met één hand steu nende. Hij lachte even en schudde zijn hoofd. „Je bent gek," antwoordde hij hard. „Zeker als kolensjouwer? Hoe krijg je me zo gek!" Hij zag haar hoofd heen en weer gaan en Roelie wist zichzelf weer onder con trole te krijgen. Op rustige toon ont- woordde ze: „Op kantoor, Tom. Als mijn procuratiehouder." De man knipperde met zijn ogen en streek met zijn vrije hand even over zijn stoppelige kin. Nadenkend bleef hij haar aankijken. Toen lachte hij opnieuw. „Leuk. Hardstikke leuk. Daar moesten we eigenlijk een borrel op drinken. Ik ben nogal een mooie verschijning voor je kantoor. Een levende reclame. Dat geloof je toch zeker zelf niet?" „Ik meen het, Tom." Hij begon door het vertrek te lopen en op een gegeven ogenblik zakte hij in een stoel, een eind van haar vandaan. Hij strekte zijn benen languit en plantte zijn ellebogen op de leuningen. „U bent te laat, mevrouw Burger. Een weg terug is er ditmaal niet meer. Waarom trapt u me dan eerst in de goot? I-Ioe hebt u me eigenlijk gevonden?" „Ik heb je zuster bij me gehad," ant woordde ze zacht, „mevrouw van Schijn- del. Ze zeials ik je wilde spreken in dat café in Tilburg kwam je door gaansZe heeft me geschreven over je jeugd en zohet was allemaal anders als ik van je wistIk dacht vroeger: het is allemaal zijn eigen schuld, maar nu weet ik, dat dit niet zo is. Ik ging er over nadenken. Ik ging me scha menvoor mezelfJeWil je niet terugkomen, Tom? Wat moet ik doen, om je tot andere gedachten te bren gen? Ik wil je zo graag weer bij me heb ben, op kantoor en zo Hij keek even geïnteresseerd naar dé vrouw, maar meteen schudde hij zijn hoofd weer en spreidde zijn handen voor zich uit. „Je hebt niks meer aan me ik ben net als m'n ouwe heerlang zaam maar zeker zuip ik me doodtot ik delirium krijgZo is hij ook ge gaan „Praat niet zo, Tom Hij keek haar met gefronste wenk brauwen aan. „Waarom niet? Het is toch zeker de waarheid?" Langzaam kwam hij overeind en liep naar Roelie. Hij stond voor haar, de handen in de zakken en keek op haar neer. „Zo, dus Willie heeft je opgezochten ze schreef je? O, ik kan me best voorstellen, hoe ze mijn jeugdjaren heeft beschreven. Maar dat wist u toch allemaal al?" „Het was heel anders, als ik te weten was gekomenfluisterde de vrouw. Talingen lachte. „Jullie weten niks, jij niet en Willie niet. Er was nog heel veel, dat ik altijd verzwegen heb, omdat nie mand dat iets aanging. Maar nuwat kan het me schelen. Geef me een sigaret, danzal ik je eens wat anders vertel len HOOFDSTUK 16 Talingen rookte een poosje, pakte een stoel en zette die tegenover de vrouw neer. Langzaam, nadenkend voor zich uitkijkend, ging hij zitten en begon: „Ik zei dat van mijn vader, hè? Een heleboel wist Willie niet, omdat ze toen nog maar een kind was en de portee er van niet begreep. En toen ik nog een kind was, was ik als de dood voor m'n vader. Niet als hij nuchter was, dan wa ren we beste vrienden. Ik herinner me zeven jaar was ik had-ie een goeie bui. Timmerde-ie een konijnenhok voor me. Ik voelde me zo rijk als een koning, te meer, omdat hij bij een buurman twee jonge konijntjes voor me kocht. Mens, wat was ik daar gelukkig mee. Na school tijd was ik niet bij het konijnenhok weg te slaan en soms nam ik ze op m'n schoot. Dan hobbelden ze wat rond, keken naar me en schudde met hun -oren. Geen kind kon gelukkiger zijn dan ik met die kleine diertjes. Een paar dagen later kwam m'n vader stomdronken thuis, viel tegen het konijnenhok en werd zo kwaad, dat hij het ding met de bijl in elkaar hakte. Ik heb nooit geweten, hoe het met mijn ko nijntjes afgelopen is, maar nu kan ik dat wel raden. Ik heb nooit zoveel verdriet ge had als toen. En als kleine jongen dacht ik al: Later, als ik groot ben, ga ik veel geld verdienen, maar de kastelein zal me zijn deur voorbij zien gaan. Ik wil niet drinken, want er is niets verschrikkelijker als een dronken man. Als je gezien had, hoe hij moeder soms sloeghet is niet te zeggenMaar geleidelijk aan werd ik groter en sterkei', en niet meer zo bang voor hem. Ik was al vijftien, toen hij op een avond weer dronken thuis kwam en meteen moeder ging slaan. Ik wei'd zo kwaad, dat ik hem vastgreep en hem door de ruiten slingerde. Hij kwam op straat terecht en was half ontnuch terd. Sindsdien was hij bang voor me en heeft moeder nooit meer geslagen. Als hij zich weer zat gezopen had, durfde hij niet naar huis te gaan en sliep hij zijn roes uit ergens bij een boer in een hooiberg of zo. Maar bij mij stond het al vastik wilde niet drinken. We hadden een slechte naam in ons dorp. Als ik door het dorp ging, zeiden de mensen: Daar heb je dat jong van Talingen; zal wel net zo wor den. De appel valt nooit ver van de stamDan werd ik woest, maar dacht: ik zal jullie bewijzen, dat ik anders wil. Willy, mijn zuster, en ik, wij werden ge meden. Maar het kon me niet schelen." Hij kneep zijn sigaret uit en staarde dromerig voor zich uit. „In die dagen leerde ik een lief meisje kennen. Door be middeling van onze bovenmeester, Van Grinsven, mocht ik verder leren. Ik was in Tilbujrg op de Ulo en maakte bij mees ter van Grinsven thuis mijn schoolwerk. Ze hadden één dochtei', Ans. Ze was een jaar of drie ouder, maar zë was het enige meisje in het dorp, dat me niet meed. In tegendeel. We gingen van elkaar houden, ze was ontzettend lief voor me en ik was krankzinnig verliefd. Natuurlijk kwam het een keer uit. We zaten in de voorka mer elkaar te zoenen, toen haar vader ons betrapte en hij joeg me meteen op straat, schold me uit voor ondankbaar stuk onge luk en zinspeelde natuurlijk op mijn va der. Daar stonden ze zo gauw mee klaar. Enfin, hij liet me duidelijk merken, dat ik als zoon van de zuiplap Talingen geen schijn van kans had. Ja, zo is het immers altijd gegaan? Iedere keer trapte men mij weer terug in de goot, als ik probeerde er uit te komen. Toen ik toch met Ans bleef omgaan, sloot hij haar op. Op een avond haalde ik haar met een ladder uit haar kamer en gingen we er samen van- dooi'. Zij had wat geld en we sjouwden drie dagen door Brabant en sliepen er gens in de bossen of in een hooiberg. Toen we in de buurt van Roosendaal qver de grens wilden, pikten ze ons op en de ouwe stuurde Ans naar een klooster^ waar ze nooit meer uit gekomen is. Ik kwam onder de reclassering en mocht niet langer in Lage Mierde blijven. (wordt vervolgd)

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 2