WATERSCHAP SALLAND gaat voort met enorme verbeteringswerken Verloting Holtens Gemengd Koor Bekroond slachtvee Overpeinzingen van een zomergast Schaakliefhebbers kunnen nu beginnen Holten telt veel gokkers in de voetbalpool L. Gazan heeft kampioens vogel der jonge duiven Op trottoir aangereden eens schudt het leven je wakker Zaterdag 29 augustus 1964 HOLTENS NIEUWSBLAD Het Waterschap „Salland", dat al tal van jaren telkens in het nieuws is door de grote verbeteringswerken, die het op stapel heeft gezet en met de uitvoering waarvan het reeds voor een belangrijk deel gevorderd is, gaat zijn betalende in gelanden voorlichten over de opzet van deze werken. Het zou nog wel sneller willen voortgaan, wanneer de financiële middelen daarvoor maar wat ruimer wil den vloeien. Het Rijk heeft aan zijn toe zeggingen via de Cutuur-Technische Dienst een limiet gesteld en de provin cie heeft tot nu toe geen enkele bijdra ge willen toezeggen, zodat men niet op de wijze voort kan, zoals men dat gaar ne zou willen. Niettemin wordt het miljoenenplan zo regelmatig mogelijk uitgevoerd. Om trent dit plan willen wij onze belang stellende lezers nader inlichten aan de hand van de folder, die het waterschap- bestuur heeft doen opstellen. Het waterschap Salland is sinds zijn oprichting in het jaar 1308 door de Bisschop van Utrecht belast met de zorg voor de waterkering tegen hoge IJsselstanden. Dit betreft alleen de gronden ten Oosten van de IJssel tussen Deventer en Zwolle, die bij een even tuele dijkdoorbraak gevaar zullen lopen. In 1880 werd de taak voor dit 18.000 ha grote gebied verruimd met de zorg voor de waterafvoer. In de jaren 1952 - 1958 werd het gebied door Provinciale Staten van Overijssel tot plm. 48.000 ha ver groot, waarbij de grens verschoven werd tot aan de toppen van de Hellendoorn- se-, de Haarler- en de Holterberg aan de oostzijde, het Overijssels kanaal Zwolle - Hancate aan de noordzijde en de ver keersweg Deventer - Holten aan de zuid zijde. Het waterschap omvat dus thans het gehele stroomgebied van de Salland- se weteringen alsmede enkele gebieden die rechtstreeks afwateren op het Over ijssels kanaal en op de zijtak Lemeler- veld - Deventer, die het gebied door snijdt. Het waterschap is gelegen in de gemeenten Bathmen, Dalfsen, Ommen, Hellendoorn, Deventer, Diepenveen, Heino, Holten, Olst, Raalte, Wijhe, Zwol le en ZwollekerspeL Het waterschap wordt bestuurd door een dagelijks bestuur (dijkgraaf en zes heemraden) en een verenigd college (dijkgraaf, zojuist genoemde zes heem raden en twaalf hoofdingelanden), bijge staan door een administratieve en tech nische dienst. Het kantoor is gevestigd in Olst. DOEL WATERSCHAP Het doel van het waterschap staat om schreven in het door de Provinciale Sta ten van Overijssel, onder Koninklijke goedkeuring ontworpen reglement voor het waterschap Salland, en omvat: a. wering van water, dat niet tot het wa terschap behoort, b. bevordering der waterafvoer binnen het waterschap, c. regeling van het peil in de wateren van het waterschap, d. wering van verontreiniging uit de wa teren van het waterschap. Het waterschap Salland werkt aan de verbetering van zijn IJsseldijken tenein de in de toekomst te verwachten hogere waterstanden op de IJssel te kunnen ke ren. Om overheidssubsidie is verzocht. Huidige toestand der waterbe heersing slecht. In perioden van grote waterafvoeren treden over het gehele gebied van Sal land verspreid, belangrijke inundaties op tengevolge van te kleine afmetingen van de waterleidingen en van onvoldoende detailontwatering. Belangrijker nog dan de mate van de wateroverlast, is het feit dat deze fre quent optreedt. Vrijwel elk jaar komen er door genoemde oorzaken inundaties voor. Bovendien wordt bij westerstorm door opwaaiïng van water vanuit het IJsselmeer en het Zwarte Water, de wa terstand in de benedenloop van de Sal- landse weteringen nadelig beïnvloed. Behalve wateroverlast komt in het wa terschap ook verdroging voor als gevolg van het ontbreken van stuwen en water- inlaatmogelijkheden. Plan van f 50 millioen In verband hiermee heeft het water schap, na de uitbreiding van zijn gebied in de jaren 1952 - 1958, een plan doen opmaken tot algehele verbetering der waterbeheersing in zijn gebied. De tota le kosten van het verbeteringsproject worden bij het huidige prijspeil geraamd op plm. 50 millioen gulden. Het Rijk (Cultuurtechnische Dienst) subsidieert thans deze werken met 60%. Het genoemde verbeteringsplan is opgesteld door dè Koninklijke Neder- landsche Heidemaatschappij en het Tech nisch Bureau der Unie van Waterschaps bonden in nauw overleg met een werk groep, waarin naast de opdrachtgever (het waterschap Salland) en de ontwer pers ook vertegenwoordigers van Pro vinciale Waterstaat, Rijkswaterstaat, de Maatschappij Overijsselsche kanalen en de Cultuurtechnische Dienst zitting had den. Bases van het plan Het plan is zoveel mogelijk gebaseerd op de handhaving van de z.g. natuurlijke waterlozing, (d.w.z. zonder gebruikma king van gemalen), aangezien het gebied van het waterschap helt van oost naar west en van zuid naar noord. Het plan omvat o.a.: 1. Verruiming v§tn waterleidingen en kunstwerken volgens normen die vol doen aan de huidige inzicht (gemid deld plm. 1 liter waterafvoer per sec. per ha.). 2. Geschikt maken van de Overijsselse kanalen binnen het waterschap voor waterafvoer. 3. Stichting van een gemaal te Deven ter nabij de Prins Bernhardsluis t.b.v. waterafvoer van het zuidoostelijk ge bied van Salland. Dit gemaal wordt tevens geschikt gemaakt voor water- inlaat vanuit de IJssel. 4. Het maken van de Soestwetering tot een der centrale afvoerleidingen. De andere weteringen worden op diverse plaatsen door koppelleidingen daar mee verbonden. 5. Stichting van enkele gemalen, welke voornamelijk gebruikt zullen worden bij hoge waterstanden tengevolge van opwaaiing van water vanuit het IJs selmeer en het Zwarte Water. 6. Bouwen van stuwen en waterinlaat- mogelijkheden t.b.v. de watervoor ziening. Het waterschap Salland maakt thans slechts de verbetering der hoofdwater afvoer en watervoorziening gereed. De detailwaterbeheersing zal voorhands in ruilverkavelingsverband aangepakt moe ten worden. Verbetering der hoofdwater leidingen door het waterschap Salland in combinatie met (wettelijke of vrijwilli ge) ruilverkaveling is de meest economi sche en snelle oplossing van het gehele waterbeheersingsprobleem in Salland. De ingelanden van het waterschap Sal land zullen zelf een ruilverkaveling in een bepaald gebied met kracht moeten steunen en stimuleren. Initiatieven in deze richting van de zijde der ingelanden zijn van het allergrootste (financiële) be lang voor hen zelf en voor het water schap Salland. Deze ruilverkavelingen kunnen ter hand genomen worden, zodra beneden waarts de afwatering verbeterd is. Gereedgekomen werken en spoedig in uitvoering komende verbete ringswerken. Thans is gereed de verbetering der hoofdwaterbeheersing in het stroomge bied van de bovenloop der Soestwetering en het gebied Okkenbroek (ten Z.O. van het kanaal Raalte - Deventer). Er wordt gewerkt aan de benedenloop van de Soestwetering, de koppelleiding Nieuwe Wetering - Soestwetering en !het gemaal te Heino. Spoedig zal in uitvoering ko men de bouw van het gemaal te Deven ter, benevens het geschiktmaken voor waterafvoer van de voor de scheepvaart gesloten kanalen Raalte-Lemelerveld en Hancate - Zwolle. De waarschijnlijk in ruilverkaveling te verbeteren gebieden Schaner- en Hellendoornsebifaek zullen van dit laatste profiteren, tevens het He- terveld en Ranerveld. De gebieden ten N.W. van het kanaal Lemelerveld - Raal- .te zullen dan geen wateroverlast meer ondervinden van de ten N.O. van ge noemde kanaalgedeelte gelegen gebieden. Hoge waterschapslasten zonder merkbare verbetering. „De Cost gaet voor den Baet uyt". In verband met het feit dat er aller eerst grote dure watertransportleidingen en gemalen gemaakt zullen moeten wor den, teneinde later het water uit alle verbeterde gebieden te kunnen afvoeren, zullen er verhogingen van de water schapslasten moeten plaatsvinden, zon der dat een gebied als zodanig veel van een verbetering der waterbeheersing on dervindt. Een snelle uitvoering van het gehele verbeteringsplan zal deze periode sterk kunnen bekorten. Het waterschap Salland werkt dan ook zo snel als de rijkssubsidie toelaat zijn verbeteringswerken af. Het Waterschapsbestuur heeft de per.s uitgenodigd voor om de stand van zaken in ogenschouw te nemen door een excur sie met de leden van het verenigd colle ge op maandag, 28 september a.s. In tegenwoordigheid van de comman dant van de rijkspolitie, adjudant E. Kruit, heeft de trekking plaats gehad van de verloting, die door Holtens Gemengd Koor (HGK) ter versteviging van de kaspositie ter gelegenheid van de 2e lustrum-brade rie werd gehouden. vielen op de volgende num- De prijzen mers: 873 1330 607 305 752 994 1422 1139 1112 455 1178 1597 419 1584 1113 858 879 119 789 999 1371 970 1000 1251 1524 287 468 796 854 204 1400 890 459 996 1364 draagbare radio wollen deken voetbank tafellaken boodschapp entas set glazen fietstas herenpantoffels plastic wasbak schemerlamp fles vermouth damespantoffels rollade plastic emmer doos bonbons blik aardbeien plastic emmer kaas kruikje wijn doos sigaren fles wijn bloempot doosje sigaren blik ananas broodsëhaal koek zaklantaarn fles ranjasiroop zeep met borstel blik worst sigaretten plak chocolade 2 stukken zeep blik worst rol chocolaadjes tafelworst De prijzen moeten vóór 1 november a.s. op vertoon van het prijsbepalende lot worden afgehaald bij mevr. J. Oolbek- kink-Kevelam, Oranjestraat 80. Slager Piet Brands heeft op de donder dag te Borne gehouden slachtveetentoon stelling de volgende prachtige successen behaald: 'Vaarzen, 4 brede tanden: ereprijs. Vaarzen, 4 brede tanden: le prijs. Vaarzen, 4 brede tanden: 2e prijs. Koeien, afgewisseld: 2e prijs. Collectie (3 stuks): le prijs. Algeheel kampioen vaarzen 4 tanden. De aanvaarding en onthulling van de beeltenis van de toerist vorige week door burgemeester Enklaar is een ge beurtenis van gewicht geweest. Die ont hulling was niet louter een representatie ve taak, maar ook een beleidsdaad, zo ver onderstel ik. Dat mannetje in vlot kos tuum daar op de sokkel aan het begin van de toeristenweg lijkt me een versteende voorstelling van de zomergast, die Holten bovenal waardeert. Geen lawaai-maker, die met een feestpet op luide zingend bij HGK zullen ze er wel een betere naam voor heben de berg intrekt en zich daar in de bermen nestelt met een voorraad patat-frites, ulevellen en chocoladerepen, maar een rustzoeker, die zich met de Hol tenaren wil verwonderen over de rijkdom aan natuurschoon. Over een onderdeel van het beeld maak ik me zorgen. Het is de verrekijker, die de man hanteert. Ik waardeer dat instrument van optisch vernuft, maar veel liever doe ik het er zonder. In Holten kan dat nog, omdat ondanks dat in de bouwvakweken de bevolking tijdelijk verdubbelt, de rust nog zo goed bewaard wordt. Wie 's mor gens wat vroeg uit de veren of van het luchtbed wil komen, kan nog rekenen op die altijd weer boeiende ontmoeting met reeën, met hazen, met konijnen, met fa zanten en gelukkig ook weer steeds met eenkhoorns. Die verrassende ontmoetingen met de natuur worden bedreigd. Ik heb horen fluisteren, zoals dat heet, dat er in Holten mensen zijn, die vinden, dat het met de verharding van toeristische wegen niet bij de weg over de berg naar Nijverdal en de Motieweg moet blijven. Op sommiger ver langlijstje staat al de zijtak naar Rijssen. Alsof er voor de bumper-rijders, de ben- zinedampsnuïvers en de zich bij drie bo men al eenzaam voelende mensen al niet genoeg gedaan is. Holten zou nu eerst eens moeten den ken aan de fietsers en de wandelaars. Hun wensen zijn heel simpel te verwezenlijken door een aantal wegen buiten de recrea- tieweg en een aantal aanlooproutes voor auto's, motoren en bromfietsen te sluiten. Op die weg heb ik nog geen automobi list ontmoet, die waarlijk de hem omrin gende rijkdom waardeert. Ze karren er alleen maar rond, de zoetjesaan vergeten groep van wandelaars en fietsers in de wolken (van opgejaagd stof) latend. Wie zal het de Holtense gemeentebe stuurders kwalijk nemen, dat ze in de berg eens wat rijkelijk gaan strooien met verbodsborden voor auto's, motoren, scoo ters en bromfietsen? De motieven voor zo'n bestuursdaad (ondanks het verbod een zeer positieve) hebben de automobi listen zelf aangedragen. Hoe weinig van de duizenden, die de toeristenweg passe ren, maken echt gebruik van de parkeer- gelegenheden om vandaar uit een wande ling te gaan maken? Intussen blijven ze in het gesprek het autorijden als stomver velend betitelen! Nu ik het toch voor de wandelaars en fietsers opneem (het hemd is nu eenmaal nader dan de rok), moet me nog een op merking van het hart. De kaarten, die van Holten en omgeving te koop zijn, zijn sterk verouderd. Zowel de kaart van Ter Wal als die van Holterman (vroeger ver uit de beste) lopen hopeloos achter de fei ten aan. De paddestoelen van de ANWB uit de 3000-serie bijv. ontbreken. Ook tal van al sinds een paar jaar bestaande ver bindingen (o.a. de weg langs 't Kolkje) ontbreken. De Topografische Dienst voor ziet niet in het euvel. Zij brengt een uit 1954 daterende kaart in de handel. Om te besluiten met de beeltenis van de toerist: Ik hoop van harte, dat de zomer gasten van Holten zich niet allen behoe ven te wapenen met een kijker, omdat ze anders in het oosten van de gemeente door de huisjes het bos niet meer zien en op de berg het door het voortjagende verkeer opgeschrikte wild niet meer kunnen ont dekken. Ik zal me dan graag ook een volgend jaar weer scharen onder de grote schare toeristen, die zich hier waarlijk gasten we ten. KI. Vos. De schaakclub „De Pioniers" houdt op donderdag 3 september weer haar eerste clubavond van het komend seizoen. De club telt momenteel 21 leden, die zich iedere week een avond gezamenlijk in het schaakspel verdiepen. Dat is men zou het niet zeggen als men de spelers zo in gedachten over de borden gebogen ziet een enerverend en spannend gebeuren, want het is een strijd van de geest, die een volledige concentratie vraagt. Het afgelo pen seizoen zijn enkele jonge spelers tot de club toegetreden, die zich als uitsteken de beginnelingen hebben ontwikkeld. Eén van hen behaalde een goede plaats in het Twentse schaaktoernooi. De club zelf be haalde een mooie tweede plaats in de competitie van de Twentse Schaakbond. Zij stelt gaarne het lidmaatschap open voor hen, die zich aan de oudste sport al ler tijden willen wijden. Er wordt ge speeld in de kleine zaal van hotel Holter man en de aanvang is officieel half acht op donderdagavond. De voetbalvereniging „Holten" neemt van de 198 clubs en sportverenigingen, die in Overijssel aan de sporttoto deelnemen, de 34ste plaats in, wat het aantal inge vulde kolommen betreft over het afgelo pen seizoen, n.l. 24.900. Vorig jaar stond zij no. 38 op de ranglijst. De voetbalver eniging „Hengelo" staat no. 1 met 151.138 kolommen en de voetbalvereniging „Nij verdal" 21 met 36.846 kolommen. Veel is er afgelopen jaar in Holten niet gewonnen, maar dat kan plotseling ko men. Onze plaatselijke voetbalclub spint er in elk geval zijde bij als ieder een gokje waagt en penningmeester W. Tulier, Kol- weg, wil ieder dan ook graag een aanmel dingsformulier toezenden. Met de op brengst, die de clubs wekelijks ontvangen, kan voor onze voetbalsport belangrijk werk gedaan worden. Bij de laatsie vlucht van de jonge dui ven vanaf St. Quintin, afstand 349 km., hebben de leden van „De Bergvliegers" 83 duiven ingekorfd. De lossing geschied de om 8.30 uur. Aankomst eerste duif om 15.13.14 uur. De volledige uitslag luidde: 1 H. J. Aaf- tink 15.13.14 uur; 2 en 3 G. Steunenberg 15.16.28 uur en 15.16.38 uur; 4 H. Wansink 15.19.22 uur; 5 J. Schoneveld 15.24.47 uur; 6 en 18 G. Veldhuis; 7 en 11 H. J. Aaftink; 8 H. Wansink; 17 en 21 J. Schoneveld; 10, 13, 19 en 20 G. Steunenberg; 12, 14 en 16 C. W. Reeves; 15 L. Gazan. le kampioen werd G. Steunenberg met 565.9 pt.; 2e kampioen C. W. Reeves met 565.4 pt.; 3e kampioen H. J. Aaftink met- 553.9 pt. De kampioensvogel was van L. Gazan met 183.8 pt. De verdere eindstand luidt: 4 J. Scho neveld 530.2 pt.; 5 G. Veldhuis 524.2 pt.; 6 L. Gazan 445.7 pt.; 7 J. W. Willems 419.6 pt.; 8 W. Aaftink 344.3 pt.; 9 H. Wan sink 326.3 pt.; 10 G. D. Muller 280.0 pt.; 11 W. v. d. Pluym 273.4 pt.; 12 M. Lodewe- ges 211.3 pt. De heer G. D. E., buschauffeur te Hen gelo (O.), werd zaterdagavond op het trottoir bij hotel Holterman, in de Dorps straat, aangereden door een personen auto, die achterwaarts de parkeerplaats bij het hotel afreed. De beide inzittenden reden weg zonder zich om hun slachtoffer te bekommeren. De heer E. was komen te vallen, had verschillende schaafwonden en klaagde over pijn aan zijn benen en in zijn rug. Zijn toestand viel later nogal mee. Later kwam vast te staan, dat de auto bestuurd werd door H. v. V. uit Delft, die niet in het bezit bleek te zijn van een rijbewijs. door Leida Graafland Na zich afgedroogd te hebben, trok ze een pyama aan en stapte in bed, na de wekker op half acht gezet te hebben. On middellijk viel ze in een zware, droomloze slaap. HOOFDSTUK 15 Piompt kwart voor acht was ze bene den en at vlug in de keuken van wat de meisjes voor haar warm gehouden had den. „Ik moet nog weg," zei 2e tot Jopie, „en ik weet niet, hoe laat ik terug ben. Wacht dus niet op mij." Om kwart over acht reed ze het dorp uit en op de grote weg naar Heeze liet ze de snelheidsmeter tot over de honderd ko men. Ze draaide het raampje wijd open, zodat de wind door de haren woei en zuchtte verlicht. Haar hoofdpijn was wat gezakt en hoewel ze naar een sigaret ver langde, beheerste ze zich en. liet het pakje onaangeroerd. Ik rook veel te veel, dacht ze. Soms wel twee pakjes per dag. Alle maal zenuwen. Ik ga er nog eens kapot aan. Dit is niet meer vol te houden. Nu die narigheid weer met Roest. Maar beter geen procuratiehouder dan zo iemand. Ze zou Bakker voorlopig aanstellen als haar plaatsvervanger. Er zat wel wat in die jongeman. Voorbij Heeze zocht ze de nieuwe weg op en toen trapte ze het gaspedaal tot op de vloer. Ze wist, dat ze een secure auto mobiliste was en op deze brede weg durfde ze wel 120 te rijden. Het was evenwel al ver over negenen, toen ze de eerste huizen van Tilburg be reikte. De eerste voorbijganger, die ze zag, klampte ze aan om te vragen naar de Misterstraat. De man deed werkelijk zijn best om het haar zo duidelijk mogelijk te maken, maar ze moest nog twee keer vra gen, voor ze de bewuste straat bereikte. Het bleek een der achterbuurten te zijn met schaarse gasverlichting. Even reed ze de straat door en ontdekte aan het einde een café. Ze remde af en parkeerde haar wagen onder een lantaarn, waarna ze hem afsloot. Daarna stak ze de straat weer over en liep naar de kroeg. Bij de deur bleef ze even staan, besluiteloos. Roelie, je kunt er nu niet meer onderuit. Vooruit, wees flink. Resoluut drukte ze de klink neer, opende de deur en trad een kleine, benauwde ge lagkamer binnen. Het rook er naar drank, tabak en zweet. Ze moest even wennen aan het felle licht en zag verschillende ge zichten, die verwonderd naar de binnen- gekomene keken. Plotseling zag ze hem zitten, half met zijn rug naar haar Loe. Hij zat met drie andere mannen te kaarten. Ze schrok van zijn uiterlijk. Was dit de eertijds zo keurig geklede en gekapte Tom Talingen? Die altijd een messcherpe vouw in zijn panta lon had? Wiens schoenen spiegelden en wiens das altijd onberispelijk gestrikt zat? Die altijd een hagelwit overhemd droeg, zonder ook maar het geringste vlekje? Wiens pak als het ware voor hem gego ten was? De man met zijn verzorgde han den en clean shaven gezicht? Wat ze nu zag zitten, was een verlopen zwerver in een gerafelde broek en een op gelapte, gescheurde boezeroen. Het eer tijds gladde gezicht was nu vol stoppels en wat hij aan zijn voeten had verdiende ternauwernood nog de naam schoenen. Zijn haren hingen over de kraag van zijn vuile hemd en de behaarde armen waren verbrand van de zomerzon. Nog altijd stond ze in de deuropening en plotseling verstomden alle gesprekken. De kastelein achter zijn tapkast keek haar met opgetrokken wenkbrauwen aan en het dozijn mannen, dat her en der ver spreid zat, staarde met open mond naar de deftig geklede dame bij de deur. Het kon niet anders, of ook Talingen draaide zijn hoofd om. Onmiddellijk her kende hij haar en kwam er een spotlach op zijn gezicht. Maar iets in haar blik weerhield hem te zeggen, wat hem op de tong kwam, want Roclie had de deurknop losgelaten en kwam langzamerhand het vertrek in, haar ogen onafgebroken op Talingen. Vlak bij hem bleef ze staan. Nog immer keken ze elkaar in de ogen. Werk tuiglijk opende ze haar tasje, nam haar beurs er uit en nam een briefje van tien, dat ze zonder haar blik van hem weg te nemen, op de tafel legde. „Voor de verte ring, mensen. De rest is voor jullie." Met een legde ze haar hand zacht, doch dwin gend op zijn schouder. „Tom, ik kom je halen. Ik heb je nodig. Ga met me mee." Gedurende een volle minuut keken de twee mensen elkaar aan. Toen stond Ta lingen wankelend op, wuifde even met zijn hand naar de anderen en liep naar de uitgang, gevolgd door de vrouw. Er was iets in haar houding, dat respect afdwong en geen van de andere aanwezigen had ook maar één woord gezegd. Buiten nam Roelie de man bij de arm en zei op zachte toon: „Aan de overkant staat mijn wagen. Ga mee." Als in een droom volgde hij de vrouw. Ze ontsloot het portier en opende het. Ta lingen bleef even besluiteloos staan en Roelie zei: „Ga zitten." „Ik ga wel achterin. Het is toch zeker geen gezicht „Ga naast me zitten," beval Roelie en Talingen haalde zijn schouders op, waar na hij in de auto schoof. Roelie sloot het portier achter hem en liep voor de wagen langs naar haar zitplaats. Ze startte en reed weg, maar onmiddellijk dacht ze: Wat moet ik met hem? Ik kan toch on mogelijk zo met hem thuis komen? Ze gaf hem het pakje sigaretten. „Steek op. Hier heb je m'n aansteker." Terwijl ze de stad uitreden, kreeg ze opeens een idee. Ik ga naar Oisterwijk, naar ons zomerhuisje, dacht ze. Wat een geluk, dat ik de sleutels bij me heb. En dan zullen we wel verder zien. De enkele kilometers, die hen scheidde van Oisterwijk, waren spoedig afgelegd. Het was al geheel donker, toen de wagen voor de zomerwoning arriveerde. Hij stapte uit en volgde haar naar de deur, die ze ontsloot. Ze stak het licht aan en trok de overgordijnen toe, waarna ze hem een stoel wees. „Ga zitten". Talingen zakte langzaam in de stoel en keek naar de vrouw, die nu rustig haar handschoenen uittrok en ze op de tafel wierp. Daarna stak ze een sigaret op en hield hem het pakje voor. Toen ze beiden rookten, ging ze tegenover hem zitten en zei: „Er is niet veel meer van je overge bleven, hè?" Hij rookte en keek spottend rond. „Heb je me daarvoor bij Toon weggehaald? Om me dat hier te vertellen? Dan had je de moeite kunnen besparen." „Ik wil proberen weer een behoorlijk mens van je te maken." Hij schoot in een nare lach. „Zo, zo mevrouw Burger daalt af in de goot om de gevallen broeder de hand te reiken en overeind te helpen. Ik zou haast gaan jan ken. Ik dacht eigenlijk, dat u zich wilde overtuigen van het resultaat van uw werk. Nou, u komt alle eer toe, hoor. Mag ik u voorstellen? Tom Talingen, voorma lige procuratiehouder van de firma Bur ger. Schoon aan de lat. Met een verzopen lichaam en als nachtverblijf een hooiberg bij een boer of een bank in het park. Ik slaap op m'n buik en dek me toe met m'n rug. Dat moet erg gezond zijn, heb ik ho ren vertellen." Hij spreidde zijn handen uit en bekeek zichzelf. „Te vies om aan te pakken en een doorlopende dorst. Dat wilde u toch allemaal? Dat was immers uw streven? Om Talingen helemaal kapot te maken, maar dan ook helemaal? Nou, mag ik u gelukwensen met het resultaat? Ik ben het zelf, in levende lijve, zolang dat lijf nog wil tenminste. En dat zal zo heel lang niet meer duren. Overtuig u, me vrouw, en verheug u. Zo wilde u het toch? Ik heb geheel aan uw verlangens voldaan. (Wordt vervolgd).

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 2