1 Van het erf der Kerk CHAMPAGNOLE Centra-kruitleMei* Gefe8* Waiisink KLAPSTUK Mill DE WEEK: iNcDST BLM De Hervormde Zending en Indonesië - Nieuwe vorm van het Diaconaal Jaar Wereldraad van Kerken Bij aankoop van f5,- boodschappen: 1 fles SLAOLIE BRILLANT voor 95cê- -\ fü Laatste tentsamenkomsi Tassen goud en diamant 56 km, ep de Toeristei: Zaterdag 8 augustus 1964 HOLTENS NIEUWSBLAD In het jaarverslag over 1963 van de Raad voor de Zending, dat in de laatst gehouden synodevergadering werd aan vaard, worden verschillende punten naar voren gehaald, die de aandacht ver dienen. Daar is dan allereerst de vraag waar het zwaartepunt van het zendings werk van de Ned. Hervoi'mde Kerk zal liggen, nu na de moeilijke tussenpei'iode de mogelijkheden en contacten weer gro ter worden. De Raad voor de Zending spreekt in zijn jaarvei'slag nadrukkelijk uit, dat hij zijn primaire verantwoorde lijkheid in Indonesië ziet liggen, omdat de Nederlandse zending een bijzondere taak heeft daai\ 'Niet, zoals men vaak meent op grond van een in de geschiede nis gewortelde gevoelsbinding, maar we gens het nuchtere feit, dat slechts weinige andere zendingen dan de Nedeiiandse samen met de Rijnse en de Bazelse daar een substantiële verantwoordelijkheid op zich nemen, ondanks vele na-ooitlogse pogingen om dit te bereiken. Na India en China zijn Japan en Indo nesië de volkrijkste 'zendingslanden' der wereld en mag men veilig aannemen, dat weinig voor de zending openstaande lan den in verhouding tot hun betekenis zo weinig buitenlandse missionaire mede werking ontvangen als Indonesië'. De aanvaarde verantwoordelijkheden in Afrika tussen 1960 en 1963 nam het aantal zendingsarbeiders daar toe van 2 tot 21 - zal verder niet veel meer uitge breid worden nu nieuwe taken in Indo nesië de aandacht vragen. De verbetering der politieke betrekkin gen met Indonesië was duidelijk merk baar in b.v. het immigratiebeleid. 'Zo wei'd de delegatie van de 'Kontinentale Kommission für Kirche und Mission in Indonesien (KKKMI), tot Indonesië toe gelaten en bevonden zich van onze aan Indonesië verbonden zendingsarbeiders er ultimo 1963 een tweetal in Nederland met een re-entry-permit, een sinds jaren vrijwel onbekend document'. Toen deze dingen vaststonden konden met vrijmoedigheid enkele a.s. zendings- arbeiders voor Indonesië worden be stemd. En er kwam ook contact door bezoeken van medewei'kei'S van daar aan ons land. In het hoofdstuk over het bezoek van de zoëven genoemde commissie (KKKMI) wordt gewezen op de verandei-ingen, die in Indonesië geconstateexd werden. Er V De eerste geredde, Michel Jacques (in lxet midden met donkere bril) wordt voor zichtig de trap van het boorplateau af ge holpen. De ramp te Cliampagnole heeft de ganse wereld in spanning gehouden. Eindelijk, dinsdagmiddag j.l., gelukte het de 9 inge sloten mannen in de mijn te bereiken, waarna de redding van allen vlot verliep. Verlicht haalde men adem: Evenals in L enge de (Did.) kon ook in Cliampagnole de reddingscapsule goede diensten bewij- heeft daar een 'snelle maatschappelijke verandering' plaats zoals in zoveel jonge staten. 'Eertijds vormden de bewoners van het land immers een veelheid van volken en stammen, slechts verenigd door de band van het Nederlandse gezag. De snelle ur banisatie, het onderwijs, het bestaan v. d. ambtenarencorpsen en het leger met hun overplaatsingen, de arbeid van nationale en provinciale vertegenwoordigende li chamen, de nationalistische beweging en de christelijke kerken hebben allen reeds voor de oorlog, maar vooral sinds de re volutie bijgedragen tot de groei van een Indonesisch eenheidsbesef. De nationalis tische leuze 'éen land, éen volk, éen taal' wordt in steeds toenemende mate van wens tot werkelijkheid en zal nog steeds meer werkelijkheid worden. Reeds nu hebben de belangrijkste ont wikkelingen op politiek, godsdienstig en cultureel gebied, de ontwikkelingen die hun stempel zetten op het volksleven, plaats onder mensen, die hoe sterk de oude cultuur ondergronds onder hen mo ge voortleven, in sterke mate geürbani seerd zijn, wier echtgenote soms uit een ander 'deelvolk' afkomstig is dan zijzelf, wier kinderen vaak het Indonesisch en niet meer hun 'streektaal' als moedertaal spreken. De Indonesische kerken daarentegen zijn zelfstandig gewoi'den in een tijd, toen deze ontwikkeling nog maar nauwe lijks bgonnen was. Moeten nu de met de kerken (in de verschillende gebieden) samenwerkende zendingen de traditionele gerichtheid op bepaalde 'deelvolken' niet loslaten om zich op de nieuwe Indonesische mens te richten? Deze vraagstelling beheerste een groot deel van de discussie met de Raad van Kerken'. Als consequentie werd aan vaard, dat aan de West-Europese zendin gen werd aanbevolen hoge prioriteit te geven aan takken van arbeid, die van meer algemene betekenis zijn, zoals de vei-sterking van het theologisch (hoger) onderwijs,inclusief de opleiding van godsdiensleraren voor lagere en middel bare scholen, de uitzending van een aan tal studentenpredikanten en de stichting van studentencentra als plaatsen voor hun werk, de uitbouw van de opleiding van leraren voor het christelijk middel baar onderwijs, grotere steun voor de christelijke uitgeverij (Badan Penerbit Kristen), de uitzending van leiders en gelden voor vormingscentra van sociolo gen en/of culturele anthropologen ter versterking van het studie-instituut van de Raad van Kerken te Djakarta. Nog wordt overleg gepleegd over de vraag in hoeverre het noodzakelijk is de steun aan de christelijke universiteiten uit te breiden. Zo zijn er taken te over voor de Nederlandse zending om verant woordelijkheden in Indonesië te gaan dxagen. De Intei-kei'kelijke comipissie voor het Diaconaal Jaar in Rotterdam nam het ini tiatief tot een nieuwe vorm van dit werk, die zal bestaan naast de reeds gebruike lijke vqnh. Deze nieuwe vorm staat open voor jongeren van 18-25 jaar, jongens zo wel als meisjes, die graag de gedachte van het diaconaal jaar in hun leven con- ci*eet willen maken, maar die het door omstandigheden niet op de gewone wijze kunnen doen. Zij moeten bereid zijn ge- durende een jaar met grote trouw ten minste twee avonden per week beschik baar te stellen om te gaan wei'ken in be- jaai-dentehuizen (avonddiensten), club huizen, buurt- en/of wijkhuizen, kerkelijk jeugd- of wijkwerk zonder geldelijke be loning. Overigens is de opzet net als voor het „gewone" diaconaal jaar: samen kunnen zij zich bezinnen op de diaconale taak van het gemeentelid gedurende weekends enz. Nadei'e inlichtingen kan men vragen of opgaven richten tot bovengenoemde com missie, Westersingel 109, Rotterdam - 2, tel. 123007. EEN TWEETAL CONSULTATIES In Genève vonden twee consultaties plaats onder auspiciën van de afdeling van de Wereldraad van Kei-ken over de samenwerking van man en vrouw in kerk, gezin en samenleving. De eerste die zes dagen duurde was voorbereid in samen werking met de „United Church Women", een ondei-deel van de Nationale Raad van Kerken in de Ver. Staten en handelde over de betrekkingen tussen mannen en vrouwen in de ai'beid, op de arbeidsmarkt. Vastgesteld werd, dat mannen over het algemeen weinig begrip tonen voor pi*o- blemen, waarvoor de werkende vrouw komt te staan, en ook te weinig begi-ip hebben voor het feit, dat in de meeste landen de vrouw om economische redenen een groter aandeel in het ax-beidsproces móet nemen. Hoe langer hoe meer wordt het zo, dat de plaats van de vrouw niet meer uitsluitend in huis is, maar meestal heeft de man moeite dit te begrijpen. Deze consultatie, waaraan 36 mannen en vrouwen economen, ambtenai-en, pi-edikanten, sociale werkers, leidingge vende figui-en van internationale vrou- wenoi'ganisaties enz. uit de hele wereld deelnamen, vond plaats tegelijk met de vex-gadering van de Internationale ar beidsorganisatie, waar hetzelfde onder werp aan de orde was gesteld, en waai'- van verschillende afgevaardigden ook deelnamen in de consultatie. Ook al wordt door zeer velen erkend, dat het beginsel van de gelijkwaardigheid van man en vrouw niet meer in discussie gebracht kan worden, toch worden de praktische consequenties ervan nog niet alle aanvaai'd. Aan de andere kant heb ben vrouwen in de praktijk al wel kunnen vaststellen in hoeverre zij in staat zijn allerlei taken te vervullen, die gewoonlijk op hun schouders komen te rusten in ver band met hun verantwoordelijkheid in het gezin. I'n het algemeen werd door de con- KASSA-KOOPJES TOT EN MET 15 AUGUSTUS: 3 blikjes LEVERPASTEI voor100 1 blik AARDBEIEN OP SAP 145 2 pak MACARONI voor59 250 gram MIMOSA-SNOEP 79 250 gram ZOMERMELANGE-SNOEP 79 250 gram FLAMINGO-SNOEP 79 1 pak CAFÉ NOIR 78 1 pot FRITES-SAUS 75 1 fles PROFITA-SLASAUS 69 VUURPIJLTJES: 2 tabletten MELK- of PURE CHOCOLADE 8S 1 zakje HAAGSE HOPJES 49 10 rol FAAM PEPERMUNT van 100 voor 89 sultatie aanbevolen, dat de kerken actie ver zouden pogen de mannen èn de vrou wen te helpen bij de aanpassing aan de nieuwe situatie. In een tweede consultatie werd van ge dachten gewisseld over het sexuele ge drag in Noórd-Amerika en West-Europa. Gesteld werd, dat op dit gebied thans een chaos heerst en dat de kerken hierbij niet van schuld vrij te pleiten zijn. Zij hebben immer-s geen duidelijke taal gesproken op het terrein van de sexuele ethiek. De 26 deelnemers, onder wie opvoeders, jeugd- predikanten, artsen en predikanten, ver klaarden, dat tot nu toe de uitspraken van de kerkelijke leiders over sexuele za ken veelal negatief zijn geweest. Het is nodig dat dit alles nader wordt bestu deerd, opdat de kerken een duidelijk standpunt geven. In het rapport van de bijeenkomst wordt o.m. gezegd: „Het christelijk ge loof moet de sexualiteit als deel van Gods scheppingsorde erkennen, ook na de zon deval; sexualiteit is een goddelijke gave en is een van de samenstellende delen van het menselijk bestaan. Zoals God Heer is van het hele leven, zo is Hij ook Heer van het sexuele leven; daai-om is het niet al leen gevaarlijk, maar zelfs onmogelijk het één los te maken van het andere". De consultatie drong er bij de kei-ken op aan, dat er studie gemaakt wordt van het we zen van het huwelijk en van de voorberei ding ervan, inclusief de dringende vra gen over sexuele ï-elaties voor of buiten het huwelijk enz. Over de verhouding tussen hervormden en gereformeerden In een hoofdartikel in „Hervormd Lei den" noemde ds H. Bouter, hervormd predikant aldaar, de plaatselijke bestaan de verhouding tussen hervormden en ge reformeerden ontoelaatbaai-. Dankbaar voor overleg, in Leiden Zuid-West over •bouwkwesties, vroeg ds Bouter zich af, of men zich toch niet nog steeds te veel in eigen kring afsloot. Ontoelaatbaar achtte hij het, dat in sommige wijkge- meenten nauwelijks contact is met de gereformeerden, onmogelijk de situatie op schoolgebied met twee concurrerende schoolverenigingen. In het algemeen gaf ds Bouter als zijn mening, dat als het nog niet mogelijk is samen avondmaal te vieren, hervormden en gereformeerden toch niets meer afzondeiTijk mogen on dernemen zonder de ander er in gekend te hebben. Zelfs bij het beroepingswerk hoort er contact te zijn, opdat niet iemand •beroepen wordt, die bestaand contact zou torpederen. „Samenwoning" in één kerk gebouw is zeker aangewezen ook al heeft één partner dan het bezwaar te dragen van een groef beginuui\ Alles bij elkaar genomen ziet ds Bouter het zo, dat bei de kerken samen op weg zijn gezet en die weg dan ook samen moeten afleggen. Weigex-ing is ongehoorzaamheid. Zo staat het ook in het voorbereidingsboekje voor de vergadering van de Hervormde We reldbond. „Kom, Schepper Geest". SPANJE Goedkeuring voor spaanse „protestantenwet" Zowel het Vatikaan als het spaanse episcopaat hebben aan de spaanse rege ring meegedeeld, dat zij geen bezwaar hebben tegen de voorgestelde protestan tenwet, waarin de rechten van de pro testantse minderheden worden geregeld. Volgens het concordaat van 1953 lussen het Vatikaan en Spanje is de regering- niet bevoegd het initiatief te nemen tot nieuwe wetten met betrekking tot gods dienstige minderheidsgroepen zonder voorafgaande instemming van de spaanse hiërarchie. Volgens berichten houdt de nieuwe wet in wettelijke erkenning va i protestantse kerken, die daardoor in staat zullen zijn eigendom te hebben, wat nu steeds op naam van personen of buiten landse organisaties moet staan. In de grote tent in 'Kalfstermansweide' wex-d zondagavond de derde en tevens voor deze zomer laatste samenkomst ge houden van de evangelisatie-avonden die ieder jaar door de kerkeraden van de Her vormde Gemeente en Geref. Kerk in het vakantie-seizoen worden gehouden. Evenals de twee voorgaande zondag avonden bestond er ook voor deze avond weer grote belangstelling en geen van de 600 beschikbare plaatsen bleef onbezet. Ds H. J. van Druten, Ned. Herv. pred. te Nijverdal spx-ak in deze samenkomst over het onderwerp „Oecumene.... geven en nemen". De leiding van deze avond berustte bij de heer G. W. Rietman en aan deze slot bijeenkomst werd medewerking verleend door „Holtens Gemengd Koor" dat o.l.v. waarn. dir. mevr. H. Sprokkereef-Slotman een viertal liederen zong. Ook werden enkele bekende geestelijke liederen gezongen door het jeugdkoor van de Pinkstergemeente te Eindhoven, welk koor momenteel in Holten met vakantie is. De samenzang werd op het orgel bege leid door de heer Ant. Koopman. Braderiekoningin kwam gelukwensen De heer en mevr. Molenaax--van Hoek uit Amsterdam die de vorige week in pen sion Beumer waar zij nu reeds voor de vijftiende keer logeren hun 55-jarig huwelijksfeest vierden, waren bijzonder verrast toen Bx'adexaekoningin Wilmien Dolman in gezelschap van de leden van de Braderiecommissie de heren D. J. Wansink en J. Maats en de administra teur van de VVV de heer G. Kers hun op wachting maakten. Zij boden de heer en mevr. Molenaar bloemen aan en wensten hun samen nog goede jaren. De lieer Molenaar dankte met enkele woorden voor het zeer gewaardeerde be zoek en de bloemen en bx'acht een toast uit op Holten, het vakantieoord waar men graag verblijft en waar men nog vaak hoopt te komen. GESLAAGDEN Voor het middenstandsdiploma slaag den de heren J. Kolkman en I. Talma de dames H. v. d. Berg, G. J. Bosschers. H. Hulsman, G. Noteboom, G. Oolbekkink en G. J. Reijlink, allen te Holten. De Minister van Verkeer en Waterstaat heeft bij zijn beschikking van 3 augustus jl. de maximum snelheid voor de toeris tenwég over de Holterberg tussen Holten en Nijverdal bepaald op 50 km per uur. De gemeentebesturen van Hellendooro n Holten hadden aanvankelijk gevraagd deze snelheid te beperken tot 70 km per uur. Het verzoek is meer dan een jaar onderweg geweest.

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 3