Vakantie- programma Drie avonden van bezinning Oude en jonge duiven vlogen weer Sterk rennersveld in tweede ronde nn Kampioenen aan de start Hoort, zegt het voort Tentoonstelling „Nieuw-Guinea Feestmuts en feestgave Trots ©p uw eigen plaats Toon dat dan ook in uw waardering voor uw eigen plaatselijke krant 1 t eens schudt het leven je wakker Zaterdag 25 juli 1964 HOLT ENS NIEUWSBLAD Wij roepen de zomergasten, die Holten als vakantieoord hebben uitgekozen, ook nu weer een hartelijk welkom toe. Het vakantieprogramma laten we hier volgen: WIELERRONDE Zaterdag 25 juli, 14.30 uur: 2e Wielerronde van Holten op het Industrieterrein, met voorprogramma voor jongens van 1114 jaar op gewone toerfietsen. TEENAGERBAL Zaterdag 25 juli, 20.00 uur: Groot teenagersbal in de feesttent op Kalfstermansweide. BRADERIE Maandag 27 juli, 19.30 uur: Verkiezing Braderiekoningin op Kalfstermansweide, met Koninginnebal (zie Braderieprogramma). TENTOONSTELLING Maandag 27 juli t.m. donderdag 30 juli: Tentoonstelling „Nieuw-Guinea" in het gebouw Irene (zie de desbetreffende aankondiging). BRADERIE Dinsdag 28 juli, 14.00 uur: Officiële opening Bi'aderie en verder programma. (Men zie het Braderieprogramma.) BEZOEK AAN KAASBOERDERIJ Dinsdag 28 juli, 14.30 uur, zal een bezoek gebracht worden aan de boerderij van de familie Cats in de Beuseberg. Het is het enige zelfkazende bedrijf in de verre omgeving en de bewoners zullen daarover en over hun verdere landbouwbedrijf bij hun rondleiding iets vertellen, dat velen zal interesseren. De leiding van deze excursie berust bij de administrateur van de V.V.V., de heer Kers, aan wiens bureau bij het spoorwegviaduct men zich zo spoedig mogelijk voor deelname moet opgeven, telefoon 533. De kosten bedragen f 1,per persoon, ook voor kinderen. Men ontvangt een kleine attentie in de vorm van een zakje met verschillende kaassoorten, om te proeven. VVV HOLTERBERGRIT Woensdag 29 juli, 14 uur, wordt bij voldoende deelname de bekende VVV autobus tocht georganiseerd over de Holterberg, Haarlerberg, Nijverdalse berg met prach tige vergezichten over Salland en Twente. Er is een wandeling aan verbonden van pl.m. 20 minuten door de schone dreven langs de westelijke helling van de berg. De kosten bedragen f 1,75 en men moet zich zo spoedig mogelijk opgeven bij het VW-informatiekantoor Gaardenstraat, hoek Dorpsstraat. De tocht duurt van pl.m. 25.30 uur. De administrateur gaat mee voor explicatie. BRADERIE Woensdag 29 juli, 14 uur: Koningsschieten op Industrieterrein. 14.30 uur: Ballonwedstrijd voor de jeugd op Kalfstermansweide. 15 uur: Kindermatiné in de feesttent enz. enz. (Men zie het Braderieprogramma.) OP ZOEK NAAR WILD Donderdag 30 juli, v.m. 6 uur: „Op zoek naar wild", een vroege wandeling, onder leiding, door de bossen in de omgeving van Holten. Vertrek 6 uur van VVV-kantoor. Kosten voor volwassenen f 1,Geen deelname voor kinderen beneden 10 jaar. Opgave vóór woensdag bij het VVV-bureau. De tocht gaat alleen door bij voldoende deelname en droog weer. Kans om reewild te ontmoeten is niet uitgesloten. BRADERIE Donderdag 30 juli, 14.30 uur: Behendigheidswedstrijd met landbouwtrekker^, op Kalfstermansweide. 19.30 uur: Optreden Friese dansgroep in nationaal costuum, met medewerking van de Larense Schotsers. (De Franse dans- en zanggroep is wegens ziekte van haar leider verhinderd op te treden.) 21 uur: Jennekesmarkt rond de dorpstoren. NATUUR-HISTORÏSCH MUSEUM HOLTERBERG Vrijdag 31 juli en vervolgens elke vrijdagavond, telkens om 8 uur, wordt in het Natuur-Historiseh Museum op de Holterberg een rondleiding gehouden door de eigenaar Kees Bos. De heer Bos is een gezellig en deskundig causeur. Hij vertelt de bezoekers zeer interessante dingen over de fauna van de Holterberg en omgeving. Het museum is van een bijzondere bekoring. KOPJE KOFFIE NA DE KERKDIENST Evenals dit het vorige jaar gedurende het vakantieseizoen gebruikelijk was, zal de zomergasten na de tweede kerkdienst in de Herv. Kerk gelegenheid worden ge boden in het gebouw Irene een kopje koffie te drinken en kennis te maken met de predikant. De kerkeraad der Herv. Gemeente nodigt derhalve allen, die hier met vakantie vertoeven, gaarne uit na het bijwonen van de tweede kerkdienst, die om 10 uur begint, van deze gelegenheid gebruik te maken. Het gebouw Irene bevindt zich op korte afstand van het kerkgebouw. TOURINGCARTOCHTEN De O.A.D. organiseert wekelijks verschillende dagtochten naar toeristencentra en andere plaatsen in ons land als Amsterdam-Schiphol, Hondsrug-Emmen en Valken burg, en naar Duitsland als Sauerland, Königswinter, Tecklenburg, Bad-Rothenfeld enz. Inlichtingen hierover worden gaarne verstrekt door het bureau van de V.V.V. (telef. 533 of door het O.A.D.-kantoor (telef. 241). Op de maandag j.l. gehouden veemarkt te Rijssen waren aangevoerd 1102 stuks vee, n.l. 35 runderen en 1067 varkens. De prijzen van vette koeien bedroegen van f 3,90 tot f 4,10 per kg. slachtgewicht; van melk- en kalfkoeien f950 tot f1150 per stuk; pinken f700 tot f850; graskal veren f350 tot f550; drachtige zeugen f325 tot f425; biggen f63 tot f75. Voor de handel in rundvee bestond wei nig animo, terwijl de prijzen zich op hoog niveau bewogen. Zeugen werden in kalme handel tegen lagere prijzen verkocht en de biggen werden vlot verkocht met da lende prijzen. Onder het motto „Drie avonden van be zinning" worden ook dit jaar weer inter kerkelijke samenkomsten gehouden in een aan duizend personen plaats biedende tent in „Kalfstermansweide". In de zondag avond gehouden eerste bijeenkomst waar voor grote belangstelling bestond sprak de eerw. heer A. Schellevis, hulpprediker te Valthermond (Dr.) over het onderwerp: „Drie soorten mensen". Aan het begin van de samenkomst las ds Addink, bij wie de leiding berustte, het bijbelgedeelte Genesis 37 18-36. Mede werking werd verleend door het Her vormd Kerkkoor, dat o.l.v. de heer J. op den Dries een viertal liederen zong. Zondagavond zal in de 2e samenkomst ds A. Wind, geref. pred. te Almelo, spre ken over het onderwerp „Kwam U God wel eens tegen?" Deze avond zal de Chr. Gem. Zangver eniging „Soli Deo Gloria" enkele liederen zingen. De toegang tot deze avonden is vrij. Wel wordt tot dekking van de hoge kosten een collecte gehouden. De leden van „De Bergvliegers" namen deel aan de wedvlucht vanaf Creil voor de afdeling Mid-fond. Lossing 6 uur, af stand 436 km. Aankomst eerste duif om 13.57.57 uur. De volledige uitslag luidde: 1 G. Veld huis 13.57.57; 2 G. D. Muller 14.00.26; 3, 4 en 10 J. Schoneveld; 5, 6, 9 en 13 G. Steu nenberg; 7, 12 en 15 L. Gazan; 8 H. J. Aaf- tink; 11 C. W. Reeves; 14 W. v. d. Pluym. Prijs- en poule-winnaar G. Veldhuis. De eindstand na 5 vluchten in de afd. mid-fond luidt: 1 J. Schoneveld 683 pun ten; 2 L. Gazan 619.4, 2e kampioen; 3 H. J. Aaftink 548.8, 3e karhpioen; 4 G. Steunen berg 531.5; 5 G. Veldhuis 516.7; 6 C. W. Reeves 273.5; 7 J. v.-'d. Pluym 159; 8 G. D. Miiller 107.1; 9 J. V .Willems 79.3; 10 W. Aaftink 38.5. In deze afdeling s de kampioen-vogel H 63-675939 van d heer J. Schoneveld met 291.6 punten. Met jonge duiven werd gevlogen vanaf Venlo. Aankomst li duif 10.29.58, laatste prijswinnende duif 2.33.38 uur. De uitslag luidt: 4, 9, 27, 47 en 48 L. Ga zan; 18 en 29 W. v. d. Pluym; 20, 21, 26 en 30 J. W. Willems; 2, 33 en 43 G. Steu nenberg: 11 H. Wansink; 1, 3, 10 en 28 W. Aaftink; 40, 41 en 53 Lodev/eges; 8, 12, 13, 15, 17, 19, 22, 36 en 37 J. Schoneveld; 6, 7, 24, 25, 34, 35, 49, 50, 51 en 52 H. J. Aaf tink; 14, 23 en 32 C. W. Reeves; 5, 31, 38, 39 en 44 G.' D. Müller; 16, 42 en 46 G. Veldhuis. ULO-DIPLOMA Te Deventer slaagden de volgende leer lingen van de Holtense openbare ulo school voor het achter hun naam vermeld diploma: D. Beltman te Almelo en Annie Beffers te Bathmen diploma A met Mid denstandsdiploma; J. W. Lubbersen te Holten diploma A met Handelskennis. AVOND-ULO Mej. D. Luggenhorst te Espelo slaagde te Rijssen voor het diploma van de avond ulo. In de 2e ronde van Holten die zaterdag middag, 25 juli, wordt gehouden komen tal van renners aan de start die in de amateur wielersport momenteel aan de top staan. Op het parcours rond het Industrieter rein zullen de amateurs 100 kilometer te verwerken krijgen, verdeeld over hon derd ronden. De renners rijden een wedstrijd onder het hoogste prijzenschema I, een belang rijke factor waarom zo'n sterk renners- veld van de partij is in deze 2e ronde van Hollen die het Wielercomité in het kader van het WV-vakantieprogramma organi seert in samenwerking met het Braderie comité. KA3IPIOEN Het is moeilijk om ten opzichte van de uitslag voorspellingen te doen doch onge twijfeld zal de kampioen van Friesland Piet Schreur uit Wolvega hoge ogen gooien. Een blik in de deelnemerslijst is vol doende om te constateren dat de man uit Wolvega het beslist niet cadeau zal krij gen want renners als Freddy Lachterop uit Amsterdam (4e bij de amateurkam pioenschappen) Henk Hoekstra uit Ure terp (winnaar le ronde van Holten) Anne Koster uit Leeuwarden, Piet Verweij uit Gouda en Jan Bols uit Hoogeveen, zullen zeker voor het nodige vuurwerk zorgen. STREEKRENNERS Verder zullen streekrenners als Johan Pluimers en H. Hinseveld te Enter en Jurry Dokter uit Enschede resp. le en 2e in de zaterdag gehouden ronde van Bor ger (Dr.), Dieks ten Berge uit Enter, de gebr. Niemeijer uit Hengelo, I-I. en T. ten Thije Boomkamp te St. Isidorushoeve, J. Boode te Nijverdal en Olthof uit Vriezen- veen een hartig „wielerwoordje" mee spreken. Tot de kanshebbers moet zeer zeker ook worden gerekend Harm Smit, de 18- jarige schilder uit Groningen die dinsdag avond in Rijssen met een ronde voor sprong als eerste door de finish ging. Gedurende de braderieweek zullen de Holtense padvinders, de „Waardenborch- groep", ook met een attractie in de vorm van twee officiële kegelbanen op het bra derieterrein aanwezig zijn. De te ontvangen gelden zullen worden toegevoegd aan het bouwfonds voor het in aanbouw zijnde troephuis. De eerste kegels zullen worden „geveld" door de drie noodnoabers Kettelarij, Krik- kink en Nijland. Er kunnen aardige hoofdprijzen worden gewonnen. Hij/zij, die kans ziet tijdens de braderie de meeste kegels omver te werpen, kan zich kegelkampioen van Holten noemen. Om zelf ook steun te verlenen aan het „Holtens Studiefonds voor Papoea-jonge ren" organiseren enkele jonge Papoea's gedurende de Braderie-dagen een ten toonstelling „Nieuw-Guinea" in 't gebouw „Irene", waar allerlei gebruiksvoorwer pen, wapens en afbeeldingen uit Papoea Barat (Nieuw-Guinea) te bezichtigen zul len zijn. De jonge Papoea's zelf zullen alle no dige en gewenste toelichting geven aan de bezoekers van deze tentoonstelling, die vanaf maandagavond 27 juli tot en met donderdag 30 juli telkens van 9—12 uur, van 13.3018 uur en van 1922 uur ge opend zal zijn. De toegangsprijs zal 0.50 per persoon bedragen en voor kinderen beneden 10 jaar 0,25. De opbrengst komt geheel ten goede aan het „Holtens Studiefonds voor Papoea j ongeren". Deze interessante tentoonstelling met deskundige voorlichting zal ongetwijfeld veel belangstelling trekken. Als „voorproefje" van de wedstrijd voor amateurs zullen Holtense jongens van 11 tot en met 14 jaar aan bod kunnen ko men. Ook voor deze wedstrijd worden prij zen en premies beschikbaar gesteld. Aan deze wedstrijd (8 rondjes van 1000 meter) mag alleen worden deelgenomen op gewone fietsen. Die twee horen bij elkaar! Want feest vieren kun je niet in je ééntje. Feest vie ren kun je alléén maar samen met ande ren, doordat je elkaar tracteert en zo elkaar laat ervaren, dat er aan je gedacht wordt en dat je meetelt voor elkaar. Daarom zal er op het feest van de Bra derie niet alléén volop gelegenheid zijn om geld uit te geven voor jezelf en je eigen plezier, maar er zal ook volop ge legenheid zijn om aan anderen te denken en geld te geven voor internationale hulp verlening. Op deze Braderie zult u n.l. ook offer bussen aantreffen voor het „Holtens Stu diefonds voor Papoeaj ongeren" en bij de stand, waar de feestmutsen verkocht wor den, zal een vaste grote offerbus staan, want: „bij een feestmuts hóórt een feest gave U kunt niet écht feestvieren zonder de anderen te gedenken. Bederf uw feeststemming niet door mis schien met een wat nors gezicht aan deze bussen voorbij te lopen, maar geeft allen met milde hand en viert vrolijk feest op onze Holtense Braderie. door Leida Graafland Uw animale gevoelens zijn naar de opper vlakte gekomen en met terzijdestelling van alle etische normen, leeft u zich nu uit in uw wraak, die u niet meer kunt nemen op de schuldige, omdat deze thans een dode is, en die u daarom afreageert op de levende. In casu Tom Talingen." Langzaam liep hij naar de deur, opende die en keerde zich nog eens om naar de vrouw. „Ik zal de overeenkomst betref fende de benoeming van Tom als toeziend voogd vanavond verscheuren, mevrouw. Ik geef u carte blanche voor wat betreft uw keuze. Ik zal me er evenmin nog mee bemoeien. Goeden avond." Geruime tijd zat Roelie nog in het ver trek, waarin langzaam de duisternis viel. Hoe lang ze daar nog geweest was, wist ze later niet meer. Als een wandelaar zag Greetje, die al ongerust geworden was, haar naar boven gaan. Ze opende haar mond om te vragen, of mevrouw nog kof fie wenste, maar iets weerhield haar. Soms was ze bang voor mevrouw. En ook op dit ogenblik. HOOFDSTUK 13 Een jaar ging voorbij, waarin het dorp op gezette tijden weer nieuwe schandaal tjes te bespreken had. Het plotselinge ver trek van Talingen hield enige dagen de gemoederen bezig, maar ook dit sleet weg. Want nog was men niet geheel bekomen van het plotselinge overlijden van Dolf Burger. In verschillende vergaderingen werd hij met gevoelvolle woorden her dacht, waarna men overging tot de orde van de dag en een nieuwe voorzitter, of sekretaris, of commissaris, of wat dan ook benoemde en installeerde. Het leven gaat door en de opengevallen plaatsen worden door anderen ingenomen. Bij de aanvang der voetbalcompetitie werd één minuut stilte in acht genomen ter herdenking van de helaas zo vroeg ontvallen beschermheer der plaatselijke voetbalvereniging en op de avond van de eerste winteruitvoering van de toneelver eniging wijdde de voorzitter drie minuten aan de te vroeg ontslapen gewaardeerde mede-oprichter en erelid, Adolf Burger. In de raadszaal werd zijn portret onthuld en tijdens de zittingen keek men een enkele maal naar de foto van de overleden wet houder. Roelie zetelde van vroeg tot laat in haar kantoor, had een nieuwe procuratie houder benoemd en het personeel uitge breid met twee krachten, zodat ze het iets gemakkelijker kreeg. Tot haar grote ver bazing had Maria Verdaasdonk een maand na het vertrek van Talingen haar ontslag genomen. „Ze hebben me thuis nodig, mevrouw, want geschikt personeel is zo moeilijk te krijgen." Dat ondervond Roelie zelf ook, want nadat ze drie meisjes geprobeerd had, liet ze tenslotte een gediplomeerde steno typiste uit Helmond komen, die een abnor maal hoog salaris vroeg, maar die in ieder geval berekend was voor haar taak, al vond Roelie haar, op zijn minst uitge sproken, onsympathiek. Al was het al leen maar om haar hoge salaris-eisen. De nieuwe boekhouder was ook al een teleurstelling, want de man raakte steeds meer achter met zijn wei'k, zodat Roelie zich genoodzaakt zag hem een assistent te geven. Bovendien waren er af en toe kasverschillen, die ontstonden door slor digheid of gebrek aan vakkennis. Was tij dens het bewind van Talingen het accoun tantsrapport altijd vol lof geweest over het gevoerde financiële beleid, nu waren er steevast enkele aanmerkingen, verge zeld van adviezen, die ze dan besprak met Welgrave en hem opdroeg een volgende keer dergelijke fouten te voorkomen. Het volgende rapport attendeerde evenwel op nieuw weer op enkele beleidsfouten en in een opwelling van woede ontsloeg Roe lie de boekhouders en plaatste in enkele landelijke dagbladen een advertentie voor een absoluut betrouwbare kracht. Het re sultaat was nihil, want blijkbaar voelde niemand er wat voor om zich in dit Bra bantse dorp te begraven, zodat ze de as sistent bevoixlerde tot boekhouder en hem op zijn beurt twee nieuwe assistenten gaf, in de hoop, dat dit di'ietal er in zou slagen de financiën bij te houden. Doch de moeilijkheden bleven zich op stapelen. De procuratiehouder bleek ook al niet berekend voor zijn taak en Roelie durfde er ternauwernood een paar dagen af te nemen om zich bij haar kindei-en te vervoegen, die ze met twee meisjes naar Oisterwijk had gezonden. Van het accountantsbureau kreeg ze een waarschuwing, dat het aantal uit staande vorderingen een dusdanige hoogte had aangenomen, dat ze binnenkort ge brek zou kunnen ki-ijgen aan liquide mid delen, als ze niet maati-egelen zou nemen om de incasso te bespoedigen. En toen ze haar banki-ekening contx-oleerde, zag ze tot haar schrik, dat haar saldo nagenoeg uitgeput was. Ze controleerde samen met de boekhoudei's de stand van zaken en no teerde een duizelingwekkend hoog bedrag aan uitstaande vorderingen. Onmiddellijk gaf ze een incassobur-eau blanco volmacht en deze slaagde er in een aanzienlijk deel van het haar toekomend geld binnen te krijgen en toen haar dit nog niet genoeg was naar de zin, gaf ze een deurwaarder opdracht de weigerachtige debiteuren maar eens stevig aan te pakken. Met het gevolg, dat ook de laatste bedragen bin nenkwamen, maar dat ze gelijktijdig een aantal klanten verspeelde, waarvoor geen nieuwe in de plaats kwamen. Langzaam maar zeker zag ze de omzet achteruit gaan, terwijl de kosten bleven stijgen, mede ook door de snel elkaar opvolgende loonsvei'hogingen en stijging der sociale lasten. Het wagenpai'k, door Talingen zorgvuldig bijgehouden, begon nu te ver ouderen en enkele wagens moesten nodig vervangen worden. De kolenpi'ijzen ste gen tot abnormale hoogte, terwijl de win sten geen gelijke tred daarmee hielden. Wel nam de omzet in huisbrandolie toe, maar daaraan werd niet zoveel verdiend. De handel in kunstmeststoffen, door Roe lie verwaarloosd, omdat ze er geen ver stand van had, zakte in dat jaar met vijf tig, procent en de klap op de vuui'pijl was de mededeling van de Boerenbond, dat men ook brandstoffen, zowel vaste als andere, £ing verkopen, zodat ze er nu ten overvloede nog een geduchte concur rent bijgekregen had. Dit alles begon op haar zenuwen te wer ken. En een enkele keer herinnerde ze zich de waarschuwing van Talingen: Dit is geen bedi'ijf, dat één mens alleen kan voeren. Maar ze was vast besloten zich niet te laten kennen. Zelf wei-kte ze soms van de vroege moi-gen tot de late avond en het kon niet anders, of haar gezin be gon er onder te lijden. Zodat ook de moei lijkheden met de kinderen niet konden uit blijven. De oudste dochter, Annie, die nu 14 jaar was, een vroegrijp meisje, had ze al eens 's avonds laat van de straat gehaald, waar ze met enige jongens gekheid stond te maken. De tweede dochter, Maria, die 13 was, deed niets liever dan rondhangen in een der plaatselijke cafetaria's, spijbelde van de Huishoudschool, waarheen ze door Roelie gestuurd was, omdat het kind geen studiehoofd had. En de tweeling, die twaalf was, twee meisjes, die sprekend op elkaar leken, waren de wanhoop van de zusters der dorpsschool, omdat er geen dag vooi'bij ging of ze haalden een of andere grap uit en de zusters wisten dan nooit precies, of het Liesbeth dan wel Leontien was, die het gedaan had, omdat de meisjes immers als twee druppels water op elkaar leken? De enige, waarop Roelie trots was en die ze misschien wat verwende, was zoon Jan. Hij deed in juni eindexamen op de H.B.S. en slaagde als een der eersten. (Wordt vervolgd).

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 2