1 Luxe banketbakkerij m chocolaterie geopend VAN HET ERF DER KERK Uitstapjes St, Quentin was een goede vlucht Eerste Holtense Papoea behaalt eindesamen Tropische Landbouwschool Actie Holteas Studiefonds voor Papoea-jongeren Dertig babies per uur in Herland Zaterdag 11 juli 1964 HOLTENS NIEUWSBLAD H. de Nie: Terug tot de oorsprong (uit Maandbl. Vrijz. Hervormden) Vanuit het vormingscentrum De Haaf in Bergen N.H. schreef ds De Nie een be richt over de studieweek over de verhou ding Jodendom - Christendom, van welk bericht wij een deel overnemen. Schrijver noemde deze ontmoeting een waarlijk oecumenische, omdat hier teruggegrepen wordt op een breuk, die voorafging aan de schisma's tussen Rooms en Orthodox en Protestant, n.l. op de breuk tussen de leden van Gods volk, die Jezus wel en niet erkenden als de Messias. Een oecumenisch gesprek zonder het jodendom wordt daar om een onmogelijkheid genoemd. Jezus kwam immers om te voltooien, te vervullen, maar niet om af te breken. Hij heeft wat aan Israël reeds geschon ken was niet te niet gedaanOok dat deel van het volk Gods, dat niet met de messiaanse gemeente meeging, bleef aan Gods gaven en Gods openbaring deel hebben! Nergens is in het Nieuwe Testa ment de onder christenen zo vaak ge hoorde uitspraak, dat de christenheid de plaats van Israël zou hebben ingenomen, te vinden. Ook de groep die niet meeging zegt Paulus zelfs nadrukkelijk in Romei nen 9 4, bleef „aangenomen als zonen hunner 'zijn de beloften, hunner zijn de vaderen, en uit hen is, wat het vlees be treft, de Messias!" Dat wordt door vele christenen tegenwoordig opnieuw ver staan. Bijzonder treffend kwam dat bij het begin van deze studieweek uit in de inlei dende lezing van Prof. Rijk, hoogleraar aan het R. Katli. Seminarie te Warmond. Hij deponeerde met kracht de stelling dat christenen geen oecumenisch gesprek kunnen voeren zonder het jodendom, wil len zij waarlijk open staan voor de gehele heilsopenbaring van God. Wat voor deze oecumenische houding ten aanzien van het jodendom onzerzijds nodig is, formuleerde Prof. Rijk in een vijftal punten, die ik graag ter overden king doorgeef. Het heeft mij bijzonder ver rast, een zo radicaal en moedig getuigenis van R. Kath. zijde te horen. 1. Allereerst is het noodzakelijk dat wij christenen de eigenheid en eigenstandige waarde van het Oude Testament erken nen. Wanneer wij het O.T. alleen zien als voorbereiding op of voorafschaduwing van het N.T., doen wij het te kort, en kun nen daardoor ook de eigen waarde van het jodendom niet meer zien. 2. De christelijke toekomstverwachting is geworteld in die van het O.T.-ische joden dom, en heeft vandaar uit gestalte gekre gen. Wij zullen ons ernstig de vraag moe ten stellen, of wij, losgeraakt van het jo dendom, niet veel te veel zijn gaan „ver geestelijken" (de hemel, het hiernamaals enz.). 3. Het jodendom is uitdrukkelijk mono theïstisch. Het christendom wil en moet dit ook zijn. Maar het is zeer de vraag of het christendom het „mystei'ie der drie- ënheid" is niet op zulk een gevaarlijke ma nier is gaan hanteren, dat het de verden king van veel oftewel drie godendom op zich geladen heeft. Heeft het jodendom ons hier niet een nodige correctie te ge ven? Daar zullen wij open voor moeten staan. 4. Wij zullen moeten erkennen: niet alle woorden der profeten zijn reeds in ver vulling gegaan. Denk b.v. aan het om smeden der zwaarden tot sikkelen, als de Messias komt! Wij zullen moeten vast houden aan de N.T.-ische gedachte dat de Messias niet alleen gekomen is maar ook nog komen moet. Het jodendom heeft ons hierover vragen te stellen, die wij niet ontwijken mogen. 5. En niet in de laatste plaats zullen we bereid moeten zijn eerst bij wijze van spreken eens honderd jaar alleen maar te luisteren, naar wat het jodendom ons te zeggen heeft, voor wij zelf het woord gaan nemen. Naar aanleiding van het Hervormd Ge reformeerd Congres in Hengelo schreef Dr. Zinkstok in de „Deventer Kerkbode" onder „AANVAARDT ELKANDER" Iedereen is er van overtuigd, dat het zo niet langer kan. Niemand gelooft nog in de mogelijkheid, het nut en het bestaans recht van de verdeeldheid, met name ook van Hervormden en Gereformeerden. Een enquête in Leiden, waarvan mededeling werd gedaan, wees dat duidelijk uit. Maar wie doet er nu wat aan? Wij denken dan altijd haast eerst aan daden en spektakels. Natuurlijk zal er ook gehandeld moeten worden en georgani seerd. Maar Laat ik U eerlijk zeggen, dat in mijn herinnering de. bidstond de minste sporen heeft achtergelaten. Maar zou dat niet toch het meest wezenlijke zijn om mee te beginnen? Ach: beginnen! Terwijl we al lang, al heel lang klaar hadden moeten zijn. DUITSLAND De kerkelijke belastingen In „Der Spiegel" van 27 mei 1964 staat een uitvoerig artikel over de kerkelijke belastingen in Duitsland, terwijl er een gesprek met de praeses van de evangeli sche kerk in het Rijnland, prof. dr Joa chim Beckmann, aan toegevoegd is. Aan het artikel zijn de volgende gegevens ontleend: 1 Sinds de CDU in Bonn aan de rege ring is, is in de Bondsrepubliek en in de verschillende landen die daar toe behoren, de regel ingevoerd, dat de bijdragen voor de kerken door de belastingdienst geïnd worden. 2 Het percentage van de inkomstenbe lasting, dat de kerken toevalt, va rieert van 8 tot 10 pet. 3 De Evangelische en de Rooms-Katho- lieke Kerk ontvingen in 1963 langs deze weg 2,4 miljard mark. Gemid deld 45 mark per aangeslagene. De evangelische geestelijkheid geeft openlijk toe, dat over de. meeste ge meenten een regen van goud neer kwam. Mensen met een miljoen mark inkomen betalen aan de fiscus onge veer 520.000 mark inkomstenbelas ting en aan de kerk 52.000 mark. 4 Het enorme bedrag, dat op deze wij ze de kerken ten goede komt, wordt o.a. gebruikt voor de bouw van ker ken, bejaardencentra, ziekenhuizen, vakantiehuizen enz. 5 In protestantse kring wordt een ge voelen aangetroffen, dat dit op deze wijze niet door kan gaan. Temeer omdat slechts een klein percentage van diegenen, die kerkelijke belas ting betalen, kerkelijk meeleven. De Rooms-Katholieke Kerk daarentegen is niet bereid enige verandering of verlaging van het percentage te ac cepteren. In het artikel stond een overzicht over het enorme bezit aan geld en goederen van het Vaticaan, dat in 1958 op 50 miljard mark ge schat werd. 6 Verscheidene leden hebben het lid maatschap van de kerk eraan gege ven om deze belasting te ontlopen. Anderen proberen tot een overeen komst te komen, bijvoorbeeld Alfried Krupp. 7 In geen land ter wereld bewijst de staat zoveel hulp aan de kerken als in Duitsland. Des te meer valt op, dat de hervormde (reformierte) kerk in Duitsland het aan de medeleden zelf overlaat welke bedragen zij aan de kerk willen geven. 8 Prof. Beckmann gaf toe, dat een ze kere teruggang in inkomsten zich zou voordoen als de staat niet langer de belastingen zou innen. 9 De gemiddelde Duitser blijkt er niet voor te voelen het lidmaatschap van de kerk op te zeggen, omdat hij dan bij allerlei plechtigheden in eigen leven (huwelijk, begrafenis) de dienst der kerk zou moeten missen. VERENIGD KONINKRIJK Week voor christelijke hulpverlening De laatste week van mei werd in En geland de „Christian Aid Week" gehou den, een week met verschillende doel stellingen: men tracht in die week geld in te zamelen voor hen, die tekort ko men in de wereld; men wil zo de een heid onder de christenen bevordei'en; en zo kunnen dan de niet-kerkse mensen zien hoe de verschillende kerken samen ook iets kunnen bereiken. Sinds acht jaar geleden deze „Christian Aid Week" werd ingesteld, heeft deze aktie er toe mee geholpen, dat de inkomsten voor de christelijke hulpverlening door de Britse Raad van Kerken, die een en ander orga niseerde, stegen van duizend tot meer dan een miljoen pond per jaar. In Londen werd een samenkomst op lunchtijd in de openlucht gehouden, waar aan een moderne muziekgroep van het Leger des Heils meewerkte. Veel jonge ren waren daarbij aanwezig, ook zij die horen bij de benden van de Mods en Rockers. En deze laatsten waren zelfs vaak ingeschakeld voor diensten bij de verspreiding van folders enz. Het or kestje was opgesteld op de trappen van de kathedraal van St. Paul met honder den mensen om hen heen zonder dat er politietoezicht bij nodig bleek te zijn. Zij zongen en speelden ongeveer een half uur. Zo waren er in deze week allerlei samenkomsten, die allen ten doel hadden de Christian Aid Week tot een goed re sultaat te brengen. Uit Sheffield verne men wij, dat daar 200.000 enveloppen met een oproep tot steun voor het Chris tian Aid-werk werden verspreid op een bepaald uur, waarna de klokken van alle kerken een uur lang werden geluid. Zo moest ook de aandacht wel op de aktie gevestigd worden. Omdat vernomen werd, dat de Lochem- se Remonstrantse gemeente in de maand juni geen gebruik kon maken van haar kerkgebouw v/egens de aan de gang zijn de restauratie, bood het moderamen van de hervormde kerkeraad aan in die maand diensten voor gezamenlijke ver antwoordelijkheid te houden, welk aan bod werd aanvaard, zodat op enige zon dagen hetzij de vroege dienst, hetzij de hoofddienst in de hervormde kerk van Lochem een gezamenlijke dienst van bei de gemeenten zal zijn. Op andere zonda gen kon door medewerking van de gere formeerde kerk een andere regeling ge troffen worden. Een nieuwe vorm van de groentijd van zijn nieuwe leden besloot de Delftse af deling van het feromatorische studenten gezelschap SSR hen te laten werken als arbeiders aan kerkelijke bouwwerken. In groepen van veertig met minstens tien ouderejaars als begeleiders zullen zij op verschillende plaatsen worden ingezet in de periode van 7-21 september. Vrijwel alle protestantse kerken in Leeuwarden hebben hun vertegenwoor digers in een onlangs ingestelde commis sie voor het Diaconaal Jaar Leeuwarden en Omstreken, die de voorbereidingen zal treffen om in Leeuwarden, of ruimer in Friesland, jongeren de gelegenheid te ge ven zich in te zetten voor de ander. In het Tropenmuseum te Amsterdam is sinds 26 mei een tentoonstelling inge richt onder de titel: „De wereld van de Bijpel", door het instituut in samenwer king met het jubilerende Ned. Bijbelge nootschap georganiseerd. Verschillende deskundige medewerkers op dit terrein hebben geadviseerd bij het opzetten van deze tentoonstelling. In het voormalige kruideniersbedrijf van de fa. H. W. ten Velde, Oranjestraat 6, heeft de heer F. M. Pluygers uit Zut- phen een banketbakkerij, luxe broodver koop en chocolaterie gevestigd. Het is een prachtige zaak geworden, waar o.a. in de vitrines de heerlijkste lekkernijen zijn uit gestald, die de kijkers onweerstaanbaar tot kopen zullen noden. De winkel is ge heel gemoderniseerd en aan de nieuwste eisen aangepast. De officiële opening van deze nieuwe zaak geschiedde donderdagmiddag, onder grote belangstelling, door de burgemees ter Mr. W. H. Enklaar, die in zijn toe spraak de familie Pluygers prees, dat zij de moed en de durf heeft gehad een der gelijke gespecialiseerde zaak op het ge bied van de banketbakkerij, en chocolate rie te openen. Een branche waaraan, naar de burgemeester meende, in Holten wel behoefte bestaat. Als voorzitter van de VW sprak hij de hoop uit, dat de eerste investeringen o.m. zullen worden opgevangen door het groot aantal zomergasten, dat jaarlijks in Hol ten vertoeft. Hij feliciteerde de familie Pluygers dan ook van harte met deze nieuwe zaak. De heer W. ten Berge, sprak namens de Holtense Handelsvereniging, waarvan de heer Pluygers inmiddels lid geworden is, gelukwensen en de beste wensen voor de toekomst uit. Hij constateerde in het zakendoen een ommekeer, doordat de klantenbinding veel losser geworden is en ieder gaarne koopt waar hij wat goeds Men schrijft ons: Van woensdag 1 t.m. zaterdag 4 juli hielden de tweede klassen van de Land- bouwhuishoudschool te Holten weer hun kampdagen op de terreinen van „Zon en Vrijheid" te Vierhouten. Het is altijd weer een belevenis in groepen in tenten te slapen en een eer ste nacht geeft altijd slapeloosheid, om dat men nog aan het samen slapen en de andere sfeer moet wennen. Dat bij kamperen ook een bepaalde stijl hoort, wordt nog wel eens door kam peerders vergeten. Omdat men uit is, ver keert men natuurlijk in een plezierige stemming. Enorme luidruchtigheid ma ken een kamp echter niet tot een feest. Zeker niet voor mede-kampeerders. Het doel van een schoolkamp is daar om niet alleen: het eens op een plezierige manier anders dan op school, met el kaar omgaan. Omdat kamperen in Ne derland zo geweldig populair is en dui zenden 's zomers de kampterreinen be volken, mag de schooljeugd ook wel er varen, dat juist op kampplaatsen bepaal de regels, waarbij het er om gaat stei"k met anderen rekening te houden, hard nodig zijn. Bovendien is men ter plaatse te gast en wordt er op de kampeerder ge let. Wat dat betreft hebben de meisjes getoond goed aan te voelen hoe het hoort. Daardoor is het ook een plezierig en goed kamp geworden, met fiets-, wandel- en speurtochten in de omgeving. De kamp vuuravond met een echt vuur zal niet gauw vergeten worden, ook omdat de meisjes zelf voor een goed geslaagd pro gramma zorgden. De eerste klassen maakten vrijdag een bustocht (per OAD-bus) naar Den Haag. Alleen het enorme verkeer is al een be levenis en laat zien voor welke proble men men in de grote steden op verkeers gebied staat. De vaste punten tijdens zo'n excursie zijn vaak weer: Madurodam, Panorama Mesdag, de Ridderzaal, een groot waren huis, het strand met de pier, het Vredes paleis etc. Elk van deze bezienswaardig heden laat door de eigen sfeer en specia liteiten, niet na grote indruk op de be zoekers te maken. Voor de meisjes gold dit zeer zeker oo'k. Het was een goed verzorgde reis, waarop met plezier kan worden terug gezien. De Bergvliegers hebben met 59 duiven deelgenomen aan de vlucht vanaf St. Quentin, afstand 349 km, lossing 8.30. Het was een goede vlucht met weinig verlie zen. Aankomst eerste duif 14.21.27 uur. De volledige uitslag was: 1. H. J. Aaftink 14.21.27 uur, 2. W. v. d. Pluym 14.22.16; 3. en 4. L. Gazan resp. 14.26.45 en 14.32.26 5, 6, 8, 12 en 15 H. J. Aaftink, 7 en 13 G. Steunenberg, 9 W. v. d. Pluym, 10 C. W. Reeves, 11 G. Veldhuis, 14 J. Schoneveld. Prijswinnaar was de heer H. J. Aaftink, Poule-winnaars de heren L. Gazan en H. J. Aaftink. De stand in de afdeling mid-fond, met nog 1 vlucht in 't verschiet is thans 1. J. Schoneveld, 489.- p, 2. H. J. Aaftink 464.3 p, 3. L. Gazan 451.9p, 4. G. Veldhuis 408.1 p, 5. G. Steunenberg 345.2 p, 6. C. W. Reeves 193.8 p, 7. W. v. d. Pluym 113.9 p, 8. J. W. Willems 79.3 p en 9. W. Aaftink 38.5 p. De heer I. Krisifoe, indertijd uitgezon den door het Studiefonds van de Evange lische Kerk van Nieuw Guinea, behaalde in de daarvoor gestelde drie jaar, het eind diploma van de Tropische Landbouw school te Deventer. Wij wensen de heer Krisifoe van harte geluk met dit mooie resultaat en hopen dat hij de gelegenheid zal vinden om de opleiding, die hij hier ontving dienstbaar te maken aan de ont wikkeling en vooruitgang van zijn vader land. voor een niet te hoge prijs krijgen kan. Hij herinnerde er' aan, dat Holten van ouds een gemeente is waar de handel bloeit, vandaar dat de winkeliers hun ver eniging dan ook „Handelsvereniging" ge noemd hebben. Ook de voormalige eigenaar van het pand, de heer PI. W. ten Velde bood de familie Pluygers zijn gelukwensen aan en sprak de hoop uit, dat zij in Holten een goede toekomst tegemoet moge gaan. De heer Pluygers heeft ten slotte de sprekers bedankt voor hun goede woorden tot hem en zijn echtgenote gericht, waar na men samen de nieuwe zaak bezich tigde. 6-18 JULI De aktie ten bate van dit studiefonds, waardoor twee jonge Papoea's een oplei ding ontvangen, die hen in staat zal stel len om daadwerkelijk aan de ontwikke ling en vooruitgang van hun eigen land en volk mee te werken, is in volle gang. Na de éérste week van aktie ontvingen de ophalers tezamen reeds meer dan f2000,-, terwijl op de rekening van de Boerenleenbank „Holten' alhier (giro 875587) reeds f525,- ten gunste van het Holtens Studiefonds voor Papoea-jonge ren binnenkwam, waaronder ook vele giften van niet-Holtenaren. Verblijdend is ook, dat zich bij onze ophalers verschil lende nieuwe vaste bijdragers opgeven. Al met al mag verwacht worden, dat óók dit jaar, evenals de drie vorige ja ren, meer dan 4000,- uit Holten komt en bovendien, zoals voi-ig jaar, ongeveer f 1800,- van buiten Holten. Maar dat laatste is een vraag, die onze vakantie gasten ter overweging gegeven wordt. Zullen zij, evenals vorig jaar, met ons méédoen en dit belangrijke werk van in ternationale hulpverlening steunen door hun bijdrage over te maken op giro no. 875587? Wij zien met belangstelling ook hun antwoord tegemoet. Altijd gaaf huidje POEDER -ZALF-OLIE-ZEEP Gemiddeld worden er in ons land per uur dertig kinderen geboren. Dit is één van de oorzaken, dat Nederland het dichtst bevolkte land ter wereld is. Een andere oorzaak is, dat hier het zuigelin- gensterlte-cijfer zo laag is. De jonge moe der en het pasgeboren kind vragen niet alleen veel zorg en aandacht, in ons land krijgen zij ook die zorg en aandacht. Nederland neemt op dit gebied een uit zonderlijke plaats in. In de meeste wes terse landen wordt de zorg aan moeder en kind gegeven in kraamklinieken of de kraamafdelingen van ziekenhuizen. Maar hier ligt dat anders: de bevalling van het merendeel (73 procent) van de Neder landse vrouwen gebeurt thuis. De medische hulp wordt dan gegeven door de arts of verloskundige (vroed vrouw), de verzorgende hulp door ver pleegster of kraamverzorgster. Juist laatstgenoemde, de kraamverzorg ster de moderne uitgave van de uit vroeger jaren alom bekende baker blijkt een uiterst gewaardeerde hulp te zijn voor de in het kraambed liggende moeder, haar baby en niet te vergeten de overige gezinsleden. Dat behoeft niet te verwonderen want die kraamverzorgster krijgt alvorens zij haar taak in een gezin begint een gedegen opleiding van ongeveer 15 maanden. Tij dens de drie maanden durende vooroplei ding in internaatsverband welke de leer ling- kraamverzorgsters krijgen, wordt naast andere hoofdzaken, aan de omgang met de gezinnen en gezinsleden veel aan dacht besteed. Een andere boeiende kant van het be roep van kraamverzorgster is, dat zij steeds werkt met 'levend materiaal'. Het werk kan daardoor nooit tot een sleur verworden. Het wonder van een geboorte wordt steeds opnieuw beleefd. Meisjes en jonge vrouwen, die voor dit wonder een open oog hebben zullen dan ook zeker in de kraamverzorging op haar plaats zijn. Na de vooropleiding volgt een jaar prak tijk in de kraamgezinnen. Daarna wordt een Staatsexamen afgelegd. De gediplo meerde kraamverzorgster blijft in dienst verband werken bij het kraamcentrum. Bij het centrum kunnen de aanstaande moeders zich vervoegen om een afspraak te maken voor kraamhulp. Dertig babies per uur! Momenteel wor den negen van die dertig babies verzorgd door een gediplomeerd kraamverzorgster, maar van die dertig worden er zelfs nog in Nederland zes babies nog steeds door niet-deskundige handen verzorgd! Er is dus dringend behoefte aan meis jes, die het beroep van kraamverzorgster willen leren. Inlichtingen omtrent plaats en aanvang van de opleidingen kunnen overal worden ingewonnen bij de plaatse lijke kruisverenigingen. In de nabijheid van Travcmünde, West- Duitsland, is het wel mogelijk op het strand te zonnebaden, doch niet in zee te zwemmen. Het ijzeren gordijn (ketting) deelt het strand zodanig in tweeën, dat hel strand bij West- ien de zee bij Oost- Duitsland behoort. Foto: Een zonnebadende familie op het strand, die slechts naar de zee mag kijken.

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 4