Vakantie- programma Weijers - (üervedink) lijhuis Agenda Hat ons loflied vrolijk rijze Bijzondere zangavond Bijbel Kiosk Vereniging Tegen verkeerspaal gereden Burgerlijke stand Ontwikkelings- en ontspanningsdag P.J.G.O. De brandweer nikte tweemaal uit Uit de bocht gevlogen Critisch verslag concours Predikbeurten ZaterHag ÏT juli 1964 No. 28. Jaargang: 17 NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 2per kwartaal Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad te Holten. Telefoon 05Jf88-231/. Adv.-prijs 115 mm. d contant) f 3.Iedere mm. meer 0.12 Aan. de hartelijke uitnodiging van de Bijbel Kiosk Vereniging (BKV) te Am sterdam om woensdagavond de bijzon dere zangavond bij te wonen in de Ned. Herv. Kerk hebber, pl.m. 500 personen gehoor gegeven. De avond, waaraan meewerkten; de bekende radiozanger Kees Deenik, orga nist Anton Koopman, trompettist Egbert Voordes en de drie plaatselijke zangko ren „HGK", het Hervormd Kerkkoor en ,,'Soli iDeo Gloria", werd door ds R. A. Hoogkamp met gebed geopend na het ge zamenlijk zingen van het lied: „Breek aarde uit in jubelzangen". De verenigde koren zongen hierna on der leiding van de dirigent van het Kerk koor, de heer J. op den Dries te Nijver dal: „Mijn Herder is de Here God" en „Schepper en Koning". Vóór de lezing van het Schriftgedeelte Handelingen 3 vs. 1-10 door ds Hoogkamp zong Kees Dee nik met orgelbegeleiding van Anton Koopman: „O laat mij 't U vertellen, wie Jezus Christus is" en een mooi geestelijk lied van de bekende Finse componist Si belius. Later op de avond bracht de heer Dee nik nog ten gehore de liederen: „Neem Heer mijn beide handen' en „Aan de deur van 's harten woning". Onder leiding van de heer Deenik zon gen 'koren en 'belangstellenden met be geleiding van orgel en trompet: „Door de wereld gaat een Woord" en „Komt nu met zang". De koren zongen vérder nog a capella: „God onzer vaad'ren", Psalm 121 en „Looft God, getroost met zingen". Ds J. H. Israël gaf in een korte toe spraak een duidelijk antwoord op de vraag: „Wat wil de BKV?" Klein 'begonnen (1928) met het ver spreiden van traktaatjes vanuit een kiosk aan het strand van Wijk aan Zee, is de BKV uitgegroeid tot een organisatie van wereldwijde omvang. Honderdduizend folders werden verspreid op de Bijbel- In de nacht van vrijdag op zaterdag is H. J. van Z. uit Holten komende van een bruiloft met cle rechtertrapper van zijn bromfiets tegen een verkeerspaal gere den bij het grote viaduct. Hij liep een her senschudding op en schaafwonden, als mede een gat in het hoofd. Na door dok ter Nagelhout voorlopig verbonden te zijn is de patiënt per ziekenauto naar zijn wo ning vervoerd. De bromfiets werd licht beschadigd. VOOR DE BLINDENHULP ic De buscollecte ten behoeve van de Stich ting Chr. Blindenhulp „De fakkels bijeen" heeft ƒ244,24 opgebracht. De milde ge vers en de jongelui die gecollecteerd heb ben wordt gaarne dank gebracht. HOLTEN Geboren: Hendrik, zv. A. Tempelman en J. Oplaat, Look 68. Gehuwd: J. Huisman, 22 jr, Amster dam,en H. G. J. Dikkers, 26 jr, Holten. BEVOLKING Ingekomen: G. G. Kwintenberg van Rijssen naar Look 28. A. R. Krever, van Amersfoort naar Espelo 88. A. T. Brouwer, van Zutphen naar Rörikstr. 1. Vertrokken: J. A. Lubbers, van Hol ter- berg 41a naar Purmerend. P. J. J. M. Eijkman van Holterberg 46 naar 's-Herto- genbosch. J. W. Ketting, van Dorps straat 17 naar Renkum. OFFICIËLE PUBLIKATIES Afwezigheid burgemeester. De burgemeester van Holten maakt be kend, dat hij met vakantieverlof van 12 juli tot 1 augustus buiten de gemeente zal vertoeven. Zijn spreekuren zullen in die tijd geen doorgang kunnen vinden. Holten, 10 juli 1964. De burgemeester van Holten, W. H. Enklaar. Burgemeester en wethouders van Hol ten brengen ter openbare kennis, dat zij voornemens zijn, met toepassing van arti kel 20 der Wederopbouwwet, over te gaan tot de bouw van 84 woningwetwoningen op de volgende percelen grond: 1. bouw terrein, omsloten door de Lageweg, Slachthuisstraat, Pannenbakkersstraat en I-Ioffesstraat en 2. bouwterreinen, gelegen ten oosten en ten westen van de Kozak- kenstraat. De op deze bouw betrekking hebbende stukken, liggen gedurende 14 dagen ter gemeentesecx-etarie ter inzage. Eventuele bezwaren tegen de voorgenomen bouw moeten binnen 14 dagen na heden bij hun college worden ingediend. Holten, 10 juli 1964. Burgemeester en wethouders voornoemd, W. H. Enklaar, burgemeester G. J. Langenbarg, secretaris dag te Antwerpen; naar Nieuw-Guinea werden gezonden; 50.000 kaarten en 3000 hoekjes; plaatwerk en kaarten voor de Libanon en Syrië enz. enz. De BKV zoekt contact met de kei'k. Wie kei'k zegt, zegt Bijbel. Wie kerk zegt, zegt evangelie en vertelt de mensheid van God, Die Zijn Zoon gaf. Alzo lief had Hij de wereld. Wie BKV zegt, denkt aan de zending. Wie Jezus Christus ontmoet heeft, zegt: ik wil U dienen met blijdschap. Wil zich inzetten om mensen voor Christus te win nen en steunt de BKV, de vereniging, die al meer dan 25 jaar onder Gods zegen en met Zijn hulp mocht werken. De prachtige avond werd na dankge bed door ds Israël besloten met het staan de zingen van de drie coupletten van Ge zang 135 („Dankt, dankt nu allen God"). De collecte, die bij de uitgang werd ge houden, bracht ruim f232,- op, terwijl deze avond 60 nieuwe contribuanten werden ingeschreven. De Plattelands Jongeren Gemeenschap Overijssel houdt 18 juli onder de naam „Kompas" haar jaarlijkse landdag te Wijhe. Deze dag wordt geopend met een groot vlaggendéfilé. Verder wordt er 's mor gens een inleiding gehouden door Zijne Excellentie Drs. L. J. M. v, d, Laar, Staats- secretaris van O. K.' en W. Het morgen- pxogramma wordt besloten met het op treden van de Antilliaanse muziekgroep „Los Antillianos". 's Middags vinden er finales van diverse sport- en technische wedstrijden plaats op het nieuwe sportpark van Wijhe. Ook wordt er een oriënteringsrit georgani- seerd. In de grote veilinghal zal 's avonds een musicalgroep uit Amsterdam de musical „The Boy Friend" van Sandy Wilson op voeren. Zoals U ziet is de landdagcommis sie ér in geslaagd een zeer aantrekkelijk programma samen te stellen. Deze landdag „Kompas" bestemd voor alle plattelandsjongeren zal evenals alle voorgaande landdagen een hoogtijdag zijn voor de gehele plattelandsbevolking van Overijssel. De brandweer moest zondag j.l. twee maal in actie komen voor een paar kleine branden, die niettemin ernstige gevolgen hadden kunnen hebben. Het eerste alarm werd gegeven om streeks kwart voor negen en gold een schoorsteenbrand in een van de zomer- huisjes in het bungalowkamp „De Has pel" van de heer Oostendorp aan de Mar- keloseweg. Waarschijnlijk door een fou tieve constructie van de schoorsteen, deelde het vuur, bij het fel opstoken van de kachel zich mee aan de houten span ten, waardoor het dak begon te branden. De brandweer rukte met drie eenheden uit, maar kon met één straal van de nevel- bluswagen het vuur spoedig bedwingen. Dat was maar goed ook, want het huisje stond midden tussen de dennen en wan neer deze vlam gevat hadden zou dit des- trueuze gevolgen kunnen hebben voor het gehele bungalowkamp. Nu bleef de schade beperkt tot een bedrag van plm. 200, aan het dak van het huisje, maar met als gevolg een stevige woordenwisseling tus sen de eigenaar en de huurder, waarbij de politie ten slotte als scheidsrechter moest optreden. 's Middags om plm. drie uur loeiden de sirenes toen de brandweer de Holterberg introk voor een bosbrand op het terrein van het Staatsbosbeheer tussen de nieuwe toeristenweg en de voormalige autoweg, waar een stuk heide met vliegdennen in brand gestaan had. Door kordaat optilden van Willem Dreijerink van de Lichtenberg en een jongeman uit Schalkhaar die hier met zijn familie vertoefde was de brand, die een oppervlakte besloeg van ruim 40 meter, reeds grotendeels geblust, zodat de brandweer zich kon beperken tot het be sproeien van de smeulende humuslaag. De burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, kwam zich op de hoogte stellen, evenals de groepscommandanten van de bosbrand- weer J. Zomer en D. Smit, die als jacht opzichters het toezicht hebben op de ter reinen van de fa. ter Horst in deze omge ving. Omtrent de oorzaak van de brand tast men in het duister. Uit een waarge- nomen brandlucht viel af te leiden, dat het hier al geruime tijd gesmeuld had. WEG- EN WATERBOUWKUNDE De heer W. D. van Geenhuizen te Hol ten slaagde aan de R.K. H.T.S. te Hengelo (O.) voor het diploma weg- en waterbouw kunde. GESLAAGD Aan de Textielvakschool te Nijverdal slaagde voor het einddiploma de heer W. Beldman, Borkeld 46. Wij roepen de zomergasten, die Holten als vakantieoord hebben uitgekozen, ook nu weer een hartelijk welkom toe. Het vakantieprogramma is nog niet op gang gekomen, maar enkele mededelingen zijn toch wel te doen. Wij laten ze hier onder volgen: BEZOEK AAN KAASBOERDERIJ Dinsdag 14 juli, tussen 7 en 8 uur 's avonds, zal een bezoek gebracht worden aan de boerderij van de familie Cats in de Beuseberg. Het is het enige zelfkazende bedrijf in de verre omgeving en de bewoners zullen daarover ien over htm verdere landbouwbedrijf bij hun rondleiding iets vertellen, dat velen zal interesseren. De leiding van deze excursie berust bij de administrateur van de V.V.V., de heer Kers, aan wiens bureau bij het spoorwegviaduct men zich zo spoedig mogelijk voor deelname moet opgeven, telefoon 533. De kosten bedragen f 1,per persoon, ook voor kinderen. Men ontvangt een kleine attentie in de vorm van een zakje met verschillende kaassoorten, om te proeven. VVV HOLTERBERGRIT Woensdag 15 juli en volgende woensdagen wordt des middags bij voldoende deel name de bekende VVV autobustocht georganiseerd over de Holterberg, Haarlerberg, Nijverdalse berg met prachtige vergezichten over Salland ten Twente. Er is een wandeling aan verbonden van pl.m. 20 minuten door de schone dreven langs de westelijke helling van de berg. De kosten bedragen f 1.75 en men moet zich zo spoedig mogelijk opgèven bij het VVV-informatiekantoor Gaardenstraat, hoek Dorpsstraat. De tocht duurt van pl.m. 25.30 uur. De administrateur gaat mee voor explicatie. NATUUR-HISTORISCH MUSEUM HOLTERBERG Vrijdag 17 juli en vervolgens elke vrijdagavond, telkens om 8 uur, wordt in het Natuur-Historisch Museum op de Holterberg een rondleiding gehouden door de eigenaar Kees Bos. De heer Bos is een gezellig en deskundig causeur. Hij vertelt de bezoekers zeer inteiessante dingen over de fauna van de Holterberg en omgeving. Het museum is van een bijzondere bekoring. KOPJE KOFFIE NA DE KERKDIENST Evenals dit het vorige jaar gedurende het vakantieseizoen gebruikelijk was, zal de zomergasten na de tweede kerkdienst in de Herv. Kerk gelegenheid worden ge boden in het gebouw Irene een kopje koffie te drinken en kennis te maken met de predikant. De kerkeraad der Herv. Gemeente nodigt derhalve allen, die hier met vakantie vertoeven, gaarne uit na het bijwonen van de tweede kerkdienst, die om 10 uur begint, van deze gelegenheid gebruik te maken. Het gebouw Irene bevindt zich op korte afstand van het kerkgebouw. TOURINGCARTOCHTEN De O.A.D. organiseert wekelijks verschillende dagtochten naar toeristencentra in ons land en o.a. naar Duitsland. Inlichtingen hierover worden gaarne verstrekt door het bureau van de V.V V telef. 533 of door het O.A.D.-kantoor (telef. 241). Bij decreet van 18 augustus 1811 ge lastte Napoleon de bewoners van onze va- dei-landse bodem, die op dat tijdstip nog geen vaste familienaam en voornamen hadden, deze binnen de tijd van een jaar aan te nemen. Naderhand werd genoemde termijn nog verlengd tot 1 januari 1814. In 1825 werd hun, die in gebreke waren gebleven het Napoleontische voorschrift op te volgen, opnieuw de gelegenheid ge geven een vaste geslachtsnaam aan te ne men. De betrokken personen moesten daartoe een verklaring afleggen voor de maire (burgemeester) of diens adjunct. Ook Holten had ingezetenen, die nog geen officiële familienaam voerden. Tot die categorie behoorde o.m. de omstreeks 1782 geboren Hendrikus Weijers, een in het Neerdorp wonende landbouwer. Op 3 maart 1812 wendde hij zich tot de maire Jan Vincent met verzoek een akte op te maken, waarin tot uitdrukking zou ko men, dat hij vanaf die datum, zowel voor zichzelf als voor zijn drie kinderen de naam Nijhuis als familienaam begeerde. Weijers bekrachtigde de afgelegde verkla ring met zijn handtekening, wellicht voor de eerste maal gesteld met „H. Nijhuis". Zijn oudste zoon Jan Willem, geboren 22 september 1810, dus toen bekend als Weijers, heeft de gewenste naam, ondanks de goede bedoelingen van zijn vader, of ficieel niet gedragen. Bij zijn huwelijk met Herremina Stam, op 27 februari 1840 door Jan Vincent te Holten voltrokken in te genwoordigheid van de tolgaarder Jan Boes en de tapper Hannen Fransen, luidde zijn naam Jan Willem Weijers. Weijers is ook thans nog de naam van deze familietak. Hendrikus Nijhuis, voorheen Weijers, verscheen 6 juni 1819 ten gemeentehuize om de schout Jan Pakkert te verklaren, dat zijn gezin was uitgebloeid door de ge boorte van een zoon Evert Jan, die één der grootvaders zou worden van Albert Nijhuis, beter bekend als Prinsen-Albert. Op de provinciale weg Holten-Heeten is maandagavond omstreeks half zeven in de scherpe bocht ter hoogte van de Beer- dijk een personenauto bestuurd door de heer B. H. M. uit Dedemsvaart in volle vaart uit de bocht gevlogen en in het weiland terecht gekomen. De heer M. werd aan het hoofd gewond en is per zie kenauto naar het St. Jozefziekenhuis naar Deventer vervoerd. De auto werd totaal vernield. De bestuurder heeft waarschijn lijk met te grote snelheid de, door het graangewas, niet al te overzichtelijke bocht genomen. De naam Prins is afkomstig van Evert Jans schoonmoeder, Geertrui Prins. Op 10 juni 1825 werd het gezin van Hen drikus Nijhuis opnieuw uitgebreid. De op die dag geboren zoon werd genoemd Ger- rit Jan Gerverdink. De laatste naam werd, naar mij is verzekerd, gegeven op verzoek van een inwoner uit een andere gemeente, die het zeer op prijs stelde, dat zijn naam ook na zijn overlijden zou blijven voortle ven. De dubbele geslachtsnaam Gervedink Nijhuis, welke thans nog door een aantal personen gedragen vyordt, is het bewijs, dat zijn wens in vervulling is gegaan. Kort samengevat is de situatie derhalve zo, dat er in en buiten Holten personen zijn, die een ver-schillende geslachtsnaam dragen, hoewel zij één en dezelfde stam vader hebben. Wijlen Jan Willem Weijers, een land bouwer-, die onder de oorspronkelijke naam geboekstaafd is, doch eveneens be kend is geweest onder de huisnaam „Niej- hoes", vestigde indertijd mijn aandacht op deze familierelaties, die volgens naspo ringen in het gemeente-archief inderdaad aldus bestaan. ULO-EXAMENS Te Deventer slaagden van de Holtense openbare ulo-school de volgende Candida- ten: M. H. Heijenk, A. Z. Hoefman en G. J. Schutte te Holten, diploma B. R. Brou wer en B. Breukink te Holten, J. J. Keu per te Markelo, diploma A met Wiskunde en E. Klouwen te Holten diploma A. De jury die op het door Markelo's Fan fare georganiseerde concours de prestaties van de verschillende ensemble's beoor deelde schreef over het H.M.V. tamboer- cox-ps het volgende critische verslag: Lopende mars: De kampioenen - P. Stal- meier. Afmars en tempo zeer goed. Accentua tie te gering. De dynamiek gaat wel. Tech nisch en ritmisch niet'alles exact genoeg, ook de articulatie laat nog te wensen. In 8 is de tenortrom niet correct. De mars orde was zeer goed; 33 punten (7 voor uitvoering). Staande mars: Wedstrijdmars no. 9 - A. v. Veluwen. Tempo aanvankelijk vrij juist, maar la ter nogal versneld, hetgeen de uitvoering te onrustig maakte. De ritmiek liet hiel en daar te wensen. Zo klonken bijv. steeds de figuurtjes: 1/16 met punt 1/32 als gelijke zestienden en in het 5e systeem de roffeltjes niet aangebonden, 1/16 niet juist metrisch en ritmisch gearticuleerd. 32 punten (7 voor uitvoering), samen 65 punten 2e prijs. Maandag 6 juli t.m. zaterdag 18 juli: In zameling vaste bijdragen en losse gif ten Holtens Studiefonds voor Papoea jongeren. Zaterdag 11 juli: Dansavond van de PJGO in zaal ,,'t Bonte .Paard" (zie adv.). Zondag 12 juli van 2.30-7 uur: Dansen in café „De Poppe" (zie adv.). Maandag 13 tot en met zaterdag 18 juli: Fa. Jan van Bruggen wegens vakantie gesloten (zie adv.). Maandag 13 juli: Fa. G. J. Schuppert, manufacturen, Oranjestraat, gesloten (ze adv.). Maandag 13 juli; Fa. Dollekamp en Zoon de gehele dag gesloten (zie adv.). Maandag 13 juli; Winkel en werkplaats Gebr. Steunenberg, Larenseweg ge sloten (zie adv.). Dinsdag 14 juli: Excursie Bedrijfvereni- ging naar Noord Brabant. Dinsdag 14 juli: Grote opruiming bij: Sehoenhandel H. J. Oolbekkink, Oran jestraat; Gebr. Steunenberg, Larense weg; Fa. Dollekamp en Zoon, Oranje straat; G. J. Schuppert, Oranjestraat; Fa. Gebr. Schuppert, Dorpsstraat; Fa. E. Wonnink; H. Roelofs; H. Steunen berg, Sehoenhandel, Dorpsstraat 64; Beltman Kledingmagazijn; A. Mulder, Oranjestraat (zie adv.). Dinsdag 14 juli van 19-19.30 uur: Zitting Thomassen en Drijver in café Kalfster" man (zie adv.). Donderdag 16 juli: 2 uur afsluiting Cur susjaar Landbouwhuishoudschool in het schoolgebouw. Donderdag 16 juli om 8 uur; Ledenverga dering Voetbalvereniging „Holten" in hotel Vosman. Zatei-dag 18 t/m 25 juli: Coöp. Aankoop veren. Holten en winkel te Dijkerhoek wegens vakantie gesloten (zie adv.). Zondagavond 19 juli om 8 uur: Interker kelijke samenkomst in de grote tent in „Kalfstermansweide" (Stationsstraat). Maandag 20 juli t.m. 25 juli: Sehoenhan del Oolbekkink, Kerkstraat 11, wegens vakantie gesloten (zie adv.). Woensdag 22 juli: Ouderwetse Boeren bruiloft in de grote tent in „Kalfster mansweide". Zaterdag 25 juli: Grote wielerronde voor Amateurs. Zaterdag, 25 juli t/m 1 aug.: Afdeling Granen Gebx\ Dikkers N.V. wegens va kantie gesloten. Zondagavond 26 juli om 8 uur: Interker kelijke samenkomst in de grote tent in „Kalfstei-mansweide". Maandag 27 juli: 's avonds 8 uur Verkie zing Braderie-koningin. Dinsdag 28 t/m donderdag 30 juli: 2e Lus trum Braderie, georganiseerd door de Bi'aderie-commissie. Zondagavond 2 augustus om 8 uur: In terkerkelijke samenkomst in de grote tent in „Kalfstermansweide". zondag 12 juli 1964 Ned. Herv. Kerk: Holten: 8.30 en 10 uur ds Bitter van Hengelo (O.). Exti-a collecte voor het .gebouw „Irene". Om 10 uur Jongeren- dienst in „Irene". Dijkerhoek: 9.15 uur ds Addink. Extra collecte voor „Irene". (N.B. Het aan- vangsuur is vervroegd). Tvvenliaarsveld10.45 uur Kampdienst, ds Addink. Geref. Kerk: 8.30, 10 en 3 uur ds Hoogkamp. In alle diensten is het éne offer 'bestemd voor de Kerk. Bij de uitgang collecte voor „Eigen Kerkbouw". Twenhaarsveld: 12 uur H. Mis. Rijssen: 7 en 8.30 uur Mis, 10 uur Hoogmis. Nieuvv-Heeten: 7.30 u. Mis, 9 u. Hoog mis, 10.00 u. Mis. Ge-vonden: 1 zak soja, leren aktetas, pa raplu, blikje sigaren, plastic cape, heren- bril in etui, skelter, grijze herenhoed, mes jes van potloodslijpmachine, gouden trouwring. Verloren: wit f ietspompje, portemonnee nx. inhoud, nylon meisjesjak (donker blauw) Inlichtingen dagelijks aan het groeps- bureau. Uitsluitend van 8-13 en van 14-22 uur. DIPLOMA UITVAARTVERZORGING Mevr. A. Müller-Tiessink te Holten slaagde te 's-Gravenhage voor het diplo ma uitvaartverzorging.

Holtens Nieuwsblad | 1964 | | pagina 1